۱۳۹۸ سه شنبه ۲۱ آبان  | 2019 11 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 25 کد مطلب: 54607  

اگر شب‌ها کمتر از ۷ ساعت بخوابید...

همه ما بار‌ها شنیده‌ایم و خوانده‌ایم که باید خواب شبانه‌مان را تا ۷ و یا ۸ ساعت حفظ کنیم. در این میان، اما برخی از افراد به دلیل مسائل مختلفی ساعات کمتری را صرف خواب شبانه‌شان می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که خواب شبانه کمتر از ۷ ساعت باعث بروز و رخ دادن اتفاقات بسیاری در بدن ما می‌شود که شاید حتی از وجود آن‌ها بی‌خبر هستیم.
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۲ آبان ساعت 22:00

 صدای قزوین - همه ما بار‌ها شنیده‌ایم و خوانده‌ایم که باید خواب شبانه‌مان را تا ۷ و یا ۸ ساعت حفظ کنیم. در این میان، اما برخی از افراد به دلیل مسائل مختلفی ساعات کمتری را صرف خواب شبانه‌شان می‌کنند.


تحقیقات نشان می‌دهد که خواب شبانه کمتر از ۷ ساعت باعث بروز و رخ دادن اتفاقات بسیاری در بدن ما می‌شود که شاید حتی از وجود آن‌ها بی‌خبر هستیم. در این مطلب همراه ما باشید تا کمی بیشتر در این رابطه صحبت کنیم.

بسیاری از ما در طی شب به اندازه کافی نمی‌خوابیم و این موضوع تأثیرات قابل‌توجهی بر سلامت روزانه و البته طولانی‌مدت ما خواهد داشت. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته‌اند از سلامت روان گرفته تا نحوه ذخیره چربی در بدن، همه و همه می‌توانند تحت تأثیر خواب غیر کافی قرار بگیرند.

اگر شب‌ها کمتر از ۷ ساعت بخوابید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به خوبی اثبات شده است که خواب کافی می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را به شدت کاهش دهد. علاوه بر این خواب به اندازه در طی شبانه‌روز می‌تواند در ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل دیابت نوع ۲ و هم‌چنین چاقی نیز تأثیرگذار باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از عواقب خواب کم در طی شب آن است که حتی بعد از صرف یک وعده شام سنگین و پرچرب، هم چنان احساس سنگینی نمی‌کنید و دست به پرخوری می‌زنید!

کارشناسان هنوز به طور مشخصی نمی‌دانند که چرا خواب غیر کافی می‌تواند تا به این حد مهم باشد، اما غالباً این موضوع را نیز می‌افزایند که این استرس‌های ناشی از کار نیستند که باعث کمبود خواب ما در طی شب می‌شوند، بلکه این کمبود خواب است که باعث بروز استرس در وجود افراد می‌گردد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که امروزه درصد بالایی از مردم کمتر از ۷ ساعت در طول شب می‌خوابند و این موضوع نسبت به سال‌های پیش تشدید شده است. بر اساس این تحقیقات امروزه تقریباً ۳۱ درصد از افراد درگیر خواب غیر کافی هستند، اما این موضوع تا ۸ سال آینده می‌تواند به ۳۶ درصد نیز برسد.

باید گفت که نتایج و عواقب حاصل از عدم خواب کافی در طی شب در زنان و مردان تقریباً به شکل یکسانی بروز می‌کنند و جنسیت تأثیری در تفاوت آن‌ها ندارد، اما در برخی از شغل‌ها و حرفه‌ها و با توجه به تفاوت شرایط زندگی در افراد، این عواقب می‌توانند کاهش و یا افزایش پیدا کنند.

چه کسانی کمترین میزان خواب را در طی شبانه‌روز دارند؟

بررسی‌ها حاکی از آن است که تفاوت میزان خواب در طی شب در شغل‌های مختلف بسیار متفاوت است، برای مثال ۴۵ تا ۵۰ درصد از افرادی که در حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی و درمانی فعالیت دارند، پلیس‌ها و کارکنان ارتش و... از کمبود خواب رنج می‌برند.

این عدد در رابطه با افرادی که در حوزه حمل‌ونقل، جابه‌جایی مواد و همین‌طور مشاغل تولیدی فعالیت دارند می‌تواند به ۴۱ درصد کاهش پیدا کند. ساعت‌های طولانی و غیرمنظم کاری در این حرفه‌ها تأثیر چندانی در عدم وجود خواب کافی در آن‌ها ندارد، اما می‌تواند فرآیند کاری‌شان را سخت‌تر کند.

اگر شب‌ها کمتر از ۷ ساعت بخوابید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

امروزه پیشرفت تکنولوژی و استفاده از دستگاه‌ها و وسایل الکترونیکی باعث شده است که مردم در طی شب به جای آنکه در زمان مناسبی به خواب بروند، وقت خود را با کار کردن با این وسایل پر می‌کنند. طبیعی است که افزایش این روند باعث شکل‌گیری تدریجی استرس در محیط کار و شیوع بیماری‌های مزمن متأثر از کمبود خواب خواهد شد.

کارشناسان معتقدند که عدم وجود خواب کافی در طی شب می‌تواند بر طرز فکر و البته واکنش افراد، چه در کوتاه‌مدت و چه درازمدت تأثیر بگذارد. این موضوع می‌تواند به مرور باعث کاهش هوشیاری و اختلال در حافظه افراد نیز بشود.

متأسفانه اگر بخواهیم صادقانه بگوییم حقیقت این است که خواب کم می‌تواند تأثیری خیلی بیشتر از تصورات ما بر روی روحیه‌مان داشته باشد. این موضوع با تشدید خود می‌تواند در بروز اضطراب مزمن، افسردگی و حتی توهم نیز تاثیر بگذارد.

علاوه بر روح تأثیرات خواب کم در طی شب می‌تواند بر جسم شما نیز به طور کامل نمایان شده و در بروز دیابت، چاقی، فشارخون بالا، سیستم ایمنی ضعیف، عدم میل جنسی و... نقش داشته باشد.

کمبود خواب حتی می‌تواند خود را در زندگی کودکان نیز نشان دهد. بررسی‌ها حاکی از آن است که کودکانی که از کمبود خواب در طی شب رنج می‌برند غالباً دچار اختلالات بیش فعالی و کمبود توجه خواهند شد.

اگر شب‌ها کمتر از ۷ ساعت بخوابید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

کار با وسایل الکترونیکی نیز می‌تواند خواب شما را مختل کند!

یکی از متداول‌ترین دلایلی که در بروز کمبود خواب در طول شب تأثیرگذار است استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیکی و تماس مستقیم با صفحه نمایش آنهاست. تلفن همراه، تبلت، کامپیوتر، تلویزیون و... همه و همه به مرور زمان می‌توانند در الگو‌های خواب ما تأثیرات منفی عمیقی از خود باقی بگذارند.

توصیه ما این است که تا دو ساعت قبل از ساعت خواب خود این وسایل را کنار بگذارید و اصلاً به سراغشان نروید. علاوه بر این تنظیم ساعت نیز می‌تواند به طور مشخصی به شما یادآوری کند که زمان خوابتان فرا رسیده و آن را پشت نیندازید. طبیعتاً استفاده از وسایل الکترونیکی علاوه بر تأثیرات منفی خود می‌تواند در چنین مواردی نیز تأثیرات مثبتی به همراه داشته باشد.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
۶۴ درصد از تعهد اشتغال استان قزوین محقق شدساخت پارک بانوان در مهرگان با اعتبار ۴ میلیار تومان آغاز شدامامزاده‌های قزوین به سامانه برق خورشیدی مجهز می‌شوندمدیرکل کتابخانه های عمومی قزوین از مقام شهید حجت اسدی تجلیل کردپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبهآب شرب آبیک به لحاظ بهداشتی هیچ مشکلی نداردمسابقات لیگ دسته یک شنای بانوان در قزوین برگزار شداختصاص کود یارانه‌ای به کشاورزان قزوینیتوجه به سلامت بانوان موجب تقویت سلامت جامعه می شود۳۹۰ هزار قطعه ماهی زینتی به خارج از کشور صادر شدحفاظت از محیط زیست به فرهنگ عمومی تبدیل شودتملک ۱۲ هزار ملک از سوی بانک‌های کشوردرآمدهای گمرک قزوین ۳۶ درصد کاهش یافتضیا آباد از غنی ترین بخش های استان استکلینیک تخصصی حقوق کودک در قزوین راه‌اندازی شدنظام بانکی در کشور به سمت بنگاه‌داری حرکت می‌کند۳۴ درصد اشتغال استان قزوین در حوزه صنعت استدمای آوج به ۲ درجه زیر صفر رسید۴۵۱ میلیارد تومان بخشودگی مالیاتی در قزوین عملیاتی شده استاستان قزوین ۱۴۰۰ میلیارد تومان مطالبات غیرجاری دارد
پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبهاستان قزوین ۱۴۰۰ میلیارد تومان مطالبات غیرجاری دارد۴۵۱ میلیارد تومان بخشودگی مالیاتی در قزوین عملیاتی شده استتملک ۱۲ هزار ملک از سوی بانک‌های کشورنظام بانکی در کشور به سمت بنگاه‌داری حرکت می‌کند۳۴ درصد اشتغال استان قزوین در حوزه صنعت استدرآمدهای گمرک قزوین ۳۶ درصد کاهش یافتآب شرب آبیک به لحاظ بهداشتی هیچ مشکلی نداردحفاظت از محیط زیست به فرهنگ عمومی تبدیل شود۳۹۰ هزار قطعه ماهی زینتی به خارج از کشور صادر شدتوجه به سلامت بانوان موجب تقویت سلامت جامعه می شوداختصاص کود یارانه‌ای به کشاورزان قزوینیمسابقات لیگ دسته یک شنای بانوان در قزوین برگزار شدکلینیک تخصصی حقوق کودک در قزوین راه‌اندازی شدضیا آباد از غنی ترین بخش های استان استدمای آوج به ۲ درجه زیر صفر رسیدامامزاده‌های قزوین به سامانه برق خورشیدی مجهز می‌شوندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبهساخت پارک بانوان در مهرگان با اعتبار ۴ میلیار تومان آغاز شدمدیرکل کتابخانه های عمومی قزوین از مقام شهید حجت اسدی تجلیل کرد
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
شیوع کودک همسری در آذربایجان شرقیتلاش قابل تحسین برای حفظ درختان در نیاوران تهران + عکساقتدار موشکی ایران مرهون خون «شهدای اقتدار» استچند دروغ در مستندی که فقط 3 دقیقه‌اش پخش شدفناوری چگونه اعتراض های مدنی را هدایت می‌کند؟۱۰ گوشی موبایل پرفروش‌ در سال ۲۰۱۹حکم متفاوت قاضی برای مقصران مرگ زن باردارمزاحمت‌های تلفنی عجیب در ایرانبا خواص و مضرات ازگیل آشنا شویدانتشار چت‌های جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی + سنداگر در سرعت بالا دنده عقب بزنید چه اتفاقی می افتد؟پیشنهاد یک کارشناس اقتصادی برای حذف ۹۸۷ هزار میلیارد تومان یارانه پنهانقتل پسر تهرانی توسط سارقان موبایلعملکرد دولت روحانی تنها در بعضی کشورهای آفریقایی دیده می‌شود۱۳ پلیس گمرک تا پایان سال راه اندازی می‌شودبرکات مبارزه با فسادتداوم عزم مسئولین برای حذف خودروهای قدیمیاختراع عجیب ژاپنی ها برای خوابیدن +عکسآخرین وضعیت راه‌های کشور/ هیچ محوری بارانی نیستآخرین قیمت خودروهای وارداتی پرطرفدار در بازار