۱۳۹۸ دوشنبه ۷ بهمن  | 2020 1 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 103 کد مطلب: 54607  

اگر شب‌ها کمتر از ۷ ساعت بخوابید...

همه ما بار‌ها شنیده‌ایم و خوانده‌ایم که باید خواب شبانه‌مان را تا ۷ و یا ۸ ساعت حفظ کنیم. در این میان، اما برخی از افراد به دلیل مسائل مختلفی ساعات کمتری را صرف خواب شبانه‌شان می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که خواب شبانه کمتر از ۷ ساعت باعث بروز و رخ دادن اتفاقات بسیاری در بدن ما می‌شود که شاید حتی از وجود آن‌ها بی‌خبر هستیم.
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۲ آبان ساعت 22:00

 صدای قزوین - همه ما بار‌ها شنیده‌ایم و خوانده‌ایم که باید خواب شبانه‌مان را تا ۷ و یا ۸ ساعت حفظ کنیم. در این میان، اما برخی از افراد به دلیل مسائل مختلفی ساعات کمتری را صرف خواب شبانه‌شان می‌کنند.


تحقیقات نشان می‌دهد که خواب شبانه کمتر از ۷ ساعت باعث بروز و رخ دادن اتفاقات بسیاری در بدن ما می‌شود که شاید حتی از وجود آن‌ها بی‌خبر هستیم. در این مطلب همراه ما باشید تا کمی بیشتر در این رابطه صحبت کنیم.

بسیاری از ما در طی شب به اندازه کافی نمی‌خوابیم و این موضوع تأثیرات قابل‌توجهی بر سلامت روزانه و البته طولانی‌مدت ما خواهد داشت. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته‌اند از سلامت روان گرفته تا نحوه ذخیره چربی در بدن، همه و همه می‌توانند تحت تأثیر خواب غیر کافی قرار بگیرند.

اگر شب‌ها کمتر از ۷ ساعت بخوابید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به خوبی اثبات شده است که خواب کافی می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را به شدت کاهش دهد. علاوه بر این خواب به اندازه در طی شبانه‌روز می‌تواند در ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل دیابت نوع ۲ و هم‌چنین چاقی نیز تأثیرگذار باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از عواقب خواب کم در طی شب آن است که حتی بعد از صرف یک وعده شام سنگین و پرچرب، هم چنان احساس سنگینی نمی‌کنید و دست به پرخوری می‌زنید!

کارشناسان هنوز به طور مشخصی نمی‌دانند که چرا خواب غیر کافی می‌تواند تا به این حد مهم باشد، اما غالباً این موضوع را نیز می‌افزایند که این استرس‌های ناشی از کار نیستند که باعث کمبود خواب ما در طی شب می‌شوند، بلکه این کمبود خواب است که باعث بروز استرس در وجود افراد می‌گردد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که امروزه درصد بالایی از مردم کمتر از ۷ ساعت در طول شب می‌خوابند و این موضوع نسبت به سال‌های پیش تشدید شده است. بر اساس این تحقیقات امروزه تقریباً ۳۱ درصد از افراد درگیر خواب غیر کافی هستند، اما این موضوع تا ۸ سال آینده می‌تواند به ۳۶ درصد نیز برسد.

باید گفت که نتایج و عواقب حاصل از عدم خواب کافی در طی شب در زنان و مردان تقریباً به شکل یکسانی بروز می‌کنند و جنسیت تأثیری در تفاوت آن‌ها ندارد، اما در برخی از شغل‌ها و حرفه‌ها و با توجه به تفاوت شرایط زندگی در افراد، این عواقب می‌توانند کاهش و یا افزایش پیدا کنند.

چه کسانی کمترین میزان خواب را در طی شبانه‌روز دارند؟

بررسی‌ها حاکی از آن است که تفاوت میزان خواب در طی شب در شغل‌های مختلف بسیار متفاوت است، برای مثال ۴۵ تا ۵۰ درصد از افرادی که در حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی و درمانی فعالیت دارند، پلیس‌ها و کارکنان ارتش و... از کمبود خواب رنج می‌برند.

این عدد در رابطه با افرادی که در حوزه حمل‌ونقل، جابه‌جایی مواد و همین‌طور مشاغل تولیدی فعالیت دارند می‌تواند به ۴۱ درصد کاهش پیدا کند. ساعت‌های طولانی و غیرمنظم کاری در این حرفه‌ها تأثیر چندانی در عدم وجود خواب کافی در آن‌ها ندارد، اما می‌تواند فرآیند کاری‌شان را سخت‌تر کند.

اگر شب‌ها کمتر از ۷ ساعت بخوابید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

امروزه پیشرفت تکنولوژی و استفاده از دستگاه‌ها و وسایل الکترونیکی باعث شده است که مردم در طی شب به جای آنکه در زمان مناسبی به خواب بروند، وقت خود را با کار کردن با این وسایل پر می‌کنند. طبیعی است که افزایش این روند باعث شکل‌گیری تدریجی استرس در محیط کار و شیوع بیماری‌های مزمن متأثر از کمبود خواب خواهد شد.

کارشناسان معتقدند که عدم وجود خواب کافی در طی شب می‌تواند بر طرز فکر و البته واکنش افراد، چه در کوتاه‌مدت و چه درازمدت تأثیر بگذارد. این موضوع می‌تواند به مرور باعث کاهش هوشیاری و اختلال در حافظه افراد نیز بشود.

متأسفانه اگر بخواهیم صادقانه بگوییم حقیقت این است که خواب کم می‌تواند تأثیری خیلی بیشتر از تصورات ما بر روی روحیه‌مان داشته باشد. این موضوع با تشدید خود می‌تواند در بروز اضطراب مزمن، افسردگی و حتی توهم نیز تاثیر بگذارد.

علاوه بر روح تأثیرات خواب کم در طی شب می‌تواند بر جسم شما نیز به طور کامل نمایان شده و در بروز دیابت، چاقی، فشارخون بالا، سیستم ایمنی ضعیف، عدم میل جنسی و... نقش داشته باشد.

کمبود خواب حتی می‌تواند خود را در زندگی کودکان نیز نشان دهد. بررسی‌ها حاکی از آن است که کودکانی که از کمبود خواب در طی شب رنج می‌برند غالباً دچار اختلالات بیش فعالی و کمبود توجه خواهند شد.

اگر شب‌ها کمتر از ۷ ساعت بخوابید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

کار با وسایل الکترونیکی نیز می‌تواند خواب شما را مختل کند!

یکی از متداول‌ترین دلایلی که در بروز کمبود خواب در طول شب تأثیرگذار است استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیکی و تماس مستقیم با صفحه نمایش آنهاست. تلفن همراه، تبلت، کامپیوتر، تلویزیون و... همه و همه به مرور زمان می‌توانند در الگو‌های خواب ما تأثیرات منفی عمیقی از خود باقی بگذارند.

توصیه ما این است که تا دو ساعت قبل از ساعت خواب خود این وسایل را کنار بگذارید و اصلاً به سراغشان نروید. علاوه بر این تنظیم ساعت نیز می‌تواند به طور مشخصی به شما یادآوری کند که زمان خوابتان فرا رسیده و آن را پشت نیندازید. طبیعتاً استفاده از وسایل الکترونیکی علاوه بر تأثیرات منفی خود می‌تواند در چنین مواردی نیز تأثیرات مثبتی به همراه داشته باشد.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
سامانه سردر اصناف در قزوین فعال شدمسابقات والیبال پیشکسوتان کارگری قزوین به پایان‌ رسیدنهضت علمی کردن کشاورزی باید ایجاد شودپدیده قاچاق موجب افزایش بحران‌های اجتماعی می‌شودکشاورزان نمونه قزوین معرفی شدندبهره‌وری پایین پاشنه آشیل کشاورزی کشور است۹۶ درصد فرایند انتخابات در قزوین الکترونیکی برگزار می‌شودتیم‌های بسکتبال و والیبال شهرداری قزوین به مصاف حریفان می‌روند۲۵ درصد اشتغال کمیته امداد قزوین محقق شده استحدود ۲۱۷ میلیارد تومان به شهرداری‌ها و دهیاری‌های قزوین اختصاص یافت۱۶۶ سرمایه‌گذار کشت گلخانه‌ای در قزوین جذب شده استمهارت آموزی کلید حل مشکل بیکاریرویکرد دولت کاهش آسیب‌ها از طریق افزایش نشاط اجتماعی استبازدید سرزده استاندار قزوین از شرکت شهرک‌های صنعتیتیوب سواری در ارتفاعات استان قزوین حادثه آفریدکمیته رهبری هاب لجستیک در قزوین تشکیل می‌شود۴ اقامتگاه بومگردی در استان قزوین افتتاح می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبهچهار اقامتگاه بوم گردی در استان قزوین آماده بهره برداری شدانتخاب مدیران استان بدون نگاه جنسیتی است
پر بیننده ترین اخبار هفته گذشته صدای قزوین نارسایی برق و گاز، شوکی بر قلب صنایع قزوینراندمان آب کشاورزی قزوین قابل قبول نیستانتخاب مدیران استان بدون نگاه جنسیتی استاز تریبون‌ها صدای وحدت شنیده شودهوای شهرستان آبیک ناسالم شدسرپرست شهرداری محمدیه معرفی شدزنان استان قزوین برای مسئولیت های مدیریتی توانمند هستندمحکومیت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریالی قاچاقچی تلفن همراه در قزوینتاکستان هفتمین شهرستان کشور در تولید محصولات کشاورزی است۲۲۷ مستمری بگیر روستایی و عشایر قزوین وام دریافت می‌کنندگردشگری ظرفیتی چشمگیر برای توسعه قزوینکاراته کای قزوینی به فینال لیگ جهانی کاراته راه یافتآتش‌سوزی انبار بیمارستان شهید رجایی قزوین مهار شدموسیقی قزوین در انتظار برداشتن گام های مثبتتک درخت، به نام عباس کیارستمی ثبت می‌شودچهار اقامتگاه بوم گردی در استان قزوین آماده بهره برداری شد۷۸ راه روستایی مسدود شده قزوین بازگشایی شدتیوب سواری در ارتفاعات استان قزوین حادثه آفرید۴ اقامتگاه بومگردی در استان قزوین افتتاح می شود
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
فیلم| شیوه عجیب و غریب کلاهبرداری اینترنتی در اینستاگرامفاجعه در کردستان 6 کشته برجای گذاشتخوردن نان کپک زده توسط احشام باعث ایجاد سم آفلاتوکسین می شودفرضیه جدید؛ آیا سرطان واگیردار است؟دومین مرد خطرناک زاهدان بعد از ریگی به هلاکت رسید +عکسکمبود امگا 3 چه بلای برسرمان می‌آورد؟خبر خوش برای کارکنان و بازنشستگان نیرو‌های مسلحوضعیت این روزهای مسی را ببینید!/ کاریکاتورهشدار؛ کرونا در حال قویتر شدن است!با این کار دیابت می گیریمویروس کرونا در حال قویتر شدن استپنج عامل که در خاکستری شدن زودهنگام موها تاثیر داردنخستین بیمار مبتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده توسط ربات هوشمند درمان می شود۳۹ حیوان بر اثر تصادف در پارک ملی گلستان تلف شدنداین 8 غذای چینی را می‌توانید، بخورید؟قیمت دلار، طلا و سکه در روز ۶ بهمن ۹۸مشارکت شهروندان مهمترین ابزار برای رفع مشکلات محیط زیستیعده‌ایی با فحاشی علیه ظریف در پی عقده‌گشایی برجامی هستندعکس قدیمی کمتر دیده شده از شهید قاسم سلیمانیمیزان عیدی کارکنان دولت مشخص شد