۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۳ آبان  | 2018 11 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 515 کد مطلب: 41792  
گزارشی از جزییات قیمت کالاهای اساسی در استان قزوین

بازار قزوین آرام است

حدیث حیدری
۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن ساعت 12:11

صدای قزوین:


دولت روحانی توانست تورم اقتصادیِ 32.5 درصدی در سال 92 را به 6.5 درصد در سال 95 برساند؛  هرچند این کاهش تورم هزینه هایی چون رکود را در پی داشت اما در یک نظام اقتصادی شفاف و درست، "کاهش تورم"  به منزله ی فتحِ بابی برای کامیابی های دیگر در سطح خرد و کلانِ اقتصاد تلقی می شود. این در حالی است که در کشور ما به دلیل انحصار دولت در شاخصه هایی چون "ارز" و "بانک مرکزی"، سیاست مشخص و علمی در روند افزایش و کاهش قیمت ها وجود ندارد و به ناچار دولت با پرداخت هزینه و یا وارد کردن شوک به بازار، برخی موارد را کنترل می کند. اما موضوعاتی که مطرح شد به بیانی ساده تر ارتباطی مستقیم با قدرت خرید مردم و سبد خرید آنان دارد، به خصوص "کالاهای اساسی"  که به شدت دهک های پایین و متوسط جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد و تغییرات قیمت این کالاها در توان خرید کردن، رضایت و عدم رضایت آنها تاثیرگذار است.
 
به گواه بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، قیمت یک سری اقلام و کالاهای اساسی از ابتدای امسال افزایش محسوسی را تجربه کرده و آذر ماه نیز گران ترین ماه امسال بوده است. برای اطلاع از قیمت برخی کالاهای اساسی به سراغ اتحادیه های آن در استان قزوین رفتیم.
 
نصراله حیدری رییس اتحادیه قنادان و بستنی فروشان از جزییات قیمت شیرینی ها در قزوین به همشهری می گوید: قیمت ها بر اساس کیلوگرم؛ شیرینی تر ۱۶۰۰۰ هزار تومان ، شیرینی خشک بسته به نوع شیرینی متفاوت است اما برای مثال دانمارکی ۱۳ هزار تومان  و نوع های دیگر ۱۴ هزار تومانکیک سفارشی ۲۱ هزار تومان و کیک آماده داخل یخچال کیلویی ۱۸ هزار تومان، نان خامه ای ۱۶ هزار تومان، ناپلئونی و لطیفه ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و  نان چایی۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. 
حیدری همچنین  می گوید که  معمولا در طول سال یک بار افزایش قیمت  داریم اما ممکن است با نزدیکی به شب عید افزایش 10 الی 20 درصدی در قیمت های بالا مشاهده شود.
 
حمید رضا دایی دایی رییس اتحادیه قصابان در رابطه با جزییات قیمت گوشت گفت: از ماه رمضان به این طرف یعنی از ۴ پنج ماه گذشته رشد خیلی زیادی  در قیمت انواع گوشت نداشتیم، نهایتا چیزی حدود ۵ الی ۶ درصد بوده که آن هم به خاطر ماه محرم افزایش جزیی را شاهد بودیم. اما بعد از عاشورا و در مقایسه با  نوسانات خیلی از  کالاها در سطح کشور،  قیمت گوشت همچنان ثابت بوده است یکی از دلایل آن هم بحث واردات بوده است که توسط وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است و به وسیله آن توانستند قیمت ها را کنترل کنند.
دایی دایی درباره قیمت گوشت در مقایسه با همین دوره زمانی در سال گذشته(۹۵) می گوید: سال قبل افزایش قیمت ها بیشتر بود؛ چیزی حدود ۱۵ درصد اما امسال این نسبت کاهش داشته است و استنباط من این هست که اگر تا شب عید ( با توجه به اینکه تقاضا در اسفند خیلی بیشتر می شود) همین روندِ  واردات ادامه پیدا کند ما افزایش قیمت چندانی نخواهیم داشت و در حال حاضر قیمت  هر کیلو گوشت گوسفندی وارداتی بدون دنبه33.500  تا ۳۴ هزار تومان قیمت  هر کیلو لاشه گوسفندی  40 هزار تومان و گوشت گوساله مخلوط ۳۶ هزار تومان است و حالا مشتری اگر گوشت لوکس و  بدون چربی  بخواهد قطعا قیمت آن بیشتر است.
 
حسین هاشمیان رییس  اتحادیه خوار و بار فروشان هم جزییات قیمت اقلام خوراکی را این طور  اعلام کرد:

قیمت یک لیتر و نیم ماست سنتی الان 2هزار و سیصد تومان است که البته  مغازه ای در خیابان فلسطین ۴۰۰۰ تومان می فروشد و مدعی است ماست من فرق دارد ولی این قیمت  از نظر اتحادیه بر اساس ضابطه ای نیست. هر کیلو برنج درجه یک ایرانی ۱۲ الی ۱۴ هزار تومان و درجه یک خارجی ۶ الی ۷ هزار تومان است.

تخم مرغ هم که کاهش قیمت بیش از 30درصدی را طی دو هفته گذشته تجربه کرده امروز به ازای هرکیلوگرم 6هزار تومان به فروش می رود. 
روغن مایع لیتری ۶ تا ۸ هزار تومان اما گران ترین نوع آن  لیتری ۱۸ هزار تومان است. لوبیا چیتی از ۶ هزار تومان تا ۱۴ هزار تومان(لوبیای رودبار الموت) بسته به کیفیت لوبیا متفاوت است. قیمت  هرکیلو عدس درجه یک ۷ هزار تومان است . قیمت شکر از ۲۹۰۰ تومان  تجاوز نمی کند، قند شکسته هم کیلویی ۴۵۰۰ تومان عرضه می شود. رب گوجه فرنگی از ۲۵۰۰ تومان داریم تا رب درجه یک مرغوب تولیدی شرکت های برند که 5400 تومان است.
هاشمیان  معتقد است میانگین افزایش کلی قیمت ها طی دو سه ماه اخیر زیاد نبوده و  قیمت ها هم تا شب عید افزایشی را تجربه نخواهد کرد چرا که بازار کشش آن را ندارد.
 
حبیب اله صادقی پور رییس اتحادیه میوه فروشان هم جزییات قیمت میوه ها و سبزیجات را به همشهری می گوید: قیمت میوه  طی این ماه ها تقریبا رو به کاهش بوده فقط قیمت موز طی یک ماه اخیر  مقداری گران شد که آن هم الان رو به کاهش است. اما به طور جزیی؛ قیمت هر کیلو سیب زرد از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، پرتقال از ۲۰۰۰ هزار تا ۳۰۰۰ تومان، موز از ۵۰۰۰ تا ۵۳۰۰ تومان، گوجه فرنگی از  ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، خیار از 2000 تا ۲۵۰۰ و خیار گلخانه ای از 3000 تا ۳۵۰۰ تومان، سیب زمینی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان و پیاز هم کیلویی ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان است.
صادقی پور می گوید امسال الحمدلله بار فراوان است و ذخیره هم موجود داریم، انشالله افزایش قیمت در اقلام یاد شده تا شب عید نخواهیم داشت و افزایش آن زمان هم بیشتر از 10 الی 20 درصد نخواهد بود.

اما طبق اعلام اتحادیه مرغ فروشان قزوین، قیمت گوشت مرغ در حال حاضر کیلویی ۷۳۰۰ تومان است که نسبت به دو ماه پیش تا امروز حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان گران تر شده است.


 
با اطلاع از جزییات قیمت کالاهای اساسی در استان قزوین، سوالاتی را از منوچهر حبیبی معاون امور اقتصادی استاندار قزوین که رییس ستاد تنظیم بازار هم هست پرسیدیم؛ 
 
با توجه به تاكید دولت بر كنترل قیمت كالاهای اساسی و استفاده از ارز مرجع همچنان در برخی اقلام شاهد افزایش قیمت هستیم؛علت چیست؟ لطفا با مصداق بگویید: 
 
*در خصوص افزایش قیمت کالاها متغیرهای مختلفی اثرگذار است، مهم ترین موضوع "مکانیسم بازار"  است و مکانیسم بازار همان  نظام عرضه و تقاضا است ؛ شما با کاهش عرضه حتی با فرضِ ثابت بودن تقاضا دچار افزایش قیمت خواهید شد و این کاهش عرضه دلایل مختلفی دارد که برخی نتایج سیاست های بازرگانی تجاری دولت است و برخی دیگر نتیجه عوامل پیش بینی نشده و یا قابل پیش بینی که  دو مصداق در این خصوص برای شما بیان می کنم؛ یکی در خصوص کالاهای وارداتی و دیگری تخم مرغ داخلی: مثلا کاغذ به دلیل تغییر سیاست های بازرگانی دولت در وضع تعرفه دچار کمبود عرضه و نهایتا افزایش قیمت شد، یا مثلا خودرو به دلیل بسته شدن ثبت سفارش، تغییر تعرفه و سایر عوامل دچار افزایش قیمت شدغ این ها سیاست های کلان دولت است که در سطوح عالی قابل پیگیری است اما در خصوص تخم مرغ که بحث روز محافل هم هست استان ما به عنوان قطب تولید تخم مرغ کشور به دلیل شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان و معدوم سازی،  با کاهش عرضه مواجه و در نتیجه دچار افزایش قیمت ناگهانی شد.
 اما ببینید جدای  از این نظام عرضه و تقاضا ، ایجاد فضای روانی خاص در جامعه، هجوم و افزایش تقاضا و تغییر رفتار مصرفی شهروندان  هم افزایش تقاضایی خارج از عرف را رقم زد که در نتیجه منجر به بروز مشکلاتی شد،
در این مقطع دولت با پیش بینی برخی سیاست ها نظیر کاهش تعرفه و مواردی از این دست موفق به حفظ تعادل و بازگشت نسبی آرامش به بازار شد.
 
 حبیبی در پاسخ به سوال همشهری مبنی بر اینکه:  "ستاد تنظیم بازار در جهت كنترل قیمت این كالاها چه سیاستی را در پیش گرفته است؟ " ادامه داد: 
*ستاد تنظیم بازار به شکل روزانه در حال رصد قیمت ۸۰ قلم کالا در بازار می باشد که به دلیل اهمیت برخی کالاها در سبد خانوار ۱۰ قلم کالای اساسی به شکل روزانه رصد و در صورت افزایش یا کاهش قیمت تدابیر لازم اتخاذ می شود. ضمن اینکه برخی موارد خارج از اختیارات استان بوده و به شکل مکتوب به مراجع ذیربط منعکس می شود تا تصمیمات به هنگام اتخاذ شود مثل کاهش تعرفه تخم مرغ وارداتی.
و اما سوال آخر: در حال حاضر اقلام كدام گروه افزایش كنترل نشده داشته اند و با توجه به نزدیكی شب عید، برای تعدیل آن چه تدبیری اندیشیده شده؟

- در چند ماهه گذشته در خصوص ۳ کالای اساسی افزایش قیمت خارج از قاعده مشاهده شد که بدین منظور تدابیر به شرح ذیل اتخاذ گردیده:
گوشت قرمز:  که با هماهنگی اتحادیه قصابان نسبت به توزیع گوشت گرم وارداتی از طریق فروشگاه های منتخب با قیمت مصوب تنظیم بازار اقدام گردید.
تخم مرغ: نسبت به تامین روزانه ۲۰ درصد تولید استان جهت ذخیره سازی اقدام و توزیع در سطح فروشگاه های زنجیره ای انجام شد و واردات تخم مرغ همچنان ادامه دارد.
گوشت مرغ: با افزایش قیمت مرغ در هر مقطع، توزیع مرغ منجمد جهت حفظ تعادل بازار انجام می شود.
ضمن اینکه تدابیر لازم تا پایان سال و به ویژه شب عید پیش بینی  شده که ان شاءالله افزایش قیمت در این اقلام به شکلی خارج از قاعده مشاهده نگردد.
 
ظاهرا دولت قصد دارد با نظارت سفت و سخت بر ستاد های تنظیم بازار در سطح استان ها، از رفتارهای هیجانی بازار و افزایش قیمت های تکانشی در اقلام اساسیِ مورد استفاده مردم جلوگیری کند تا با این رویه هم از فشار مضاعف بر دهک های پایین و اعتراضات و نارضایتی آن ها بکاهد و هم به مسیری با ثبات و کنترلی مشخص در مسیر اقتصادی خود برسد. 
 


barzani| ۱۳۹۶ جمعه ۶ بهمن
0 0  

خیلی عالی

نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
12345678910
ردیفتیترتاریخ
1 نظارت دامپزشكی قزوین برمراكز پخش دارو و واكسن بصورت جدی پیگیری می شود ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۳ آبان
2 با همکاری بانک دی،بهره برداری از کارخانه معدن مس طارم تسریع می شود ۱۳۹۷ شنبه ۱۲ آبان
3 پلمپ۲ واحد متخلف عرضه فرآورده های خام دامی در شهرستان البرز ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۴ مهر
4 نمایندگان قزوین در سروستان شبكه شما ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۳ مهر
5 شهرداری قزوین جزییات مصدومیت خبرنگار صدا و سیما را تشریح کرد ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۲ مهر
6 تبدیل شدن شهرداری به سازمان برنامه محور از بروز انحرافات مالی جلوگیری می‌کند ۱۳۹۷ جمعه ۱۳ مهر
7 ترافیک سنگین در آزادراه های قزوین ۱۳۹۷ چهارشنبه ۷ شهريور
8 کسب رتبه برتر در هفتمین جشنواره مطبوعات ، خبرگزاری ها و پایگاههای خبری استان قروین ۱۳۹۷ شنبه ۲۰ مرداد
9 اولین جلسه کارگروه آفات و امراض دامی قزوین در سال 97 برگزار شد ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۰ مرداد
10 برنامه ی تلویزیونی «نشاط» و بررسی وضعیت و اقدامات هیئت قایقرانی استان ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۰ مرداد
12345678910
دو پیروزی تیم والیبال شهرداری قزوین در اردوی یزدانقلاب اسلامی ایران پدیده ای منحصر به فرد در تاریخ بشریت استزنان کارآفرین و نقش آفرینی در حرکت چرخ های اقتصادی کشوراجلاسیه جامعه زنان کنگره سه هزار شهید قزوین آغاز شددستگاه قضا نقش موثری در کاهش خشونت علیه زنان داردترویج فرهنگ ایثار و شهادت راهکار برون رفت از مشکلات استبیش از 2 میلیارد ریال اعتبار به عشایر قزوینی اختصاص یافتسمن‌ها ظرفیت ارزشمندی برای فرهنگ‌سازی در حوزه محیط‌زیست دارندساخت و ساز در شهر محمدیه رونق می گیردپیام شهدا؛ماندن در خط انقلاب اسلامی استسومین اجلاسیه کنگره سه هزار شهید در قزوین آغاز شددوره آموزشی پسماند در قزوین برگزار شدکلاهبردار سایت دیوار در دام پلیس قزوینقزوین در جمع چهار تیم برتر مسابقات آب های آزاد کشور100 میلیارد ریال از غرامت باغداران خسارت دیده قزوین پرداخت شدنمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی در قزوین افتتاح شدبازسازی 78 درصد مناطق زلزله زده گیلانغرب پایان یافته استانقلاب اسلامی منافع نامشروع بیگانگان را از کشور قطع کردسمن های قزوین طرح های خود را به استانداری ارایه دهندبیش از 600 هزار تن محصول خام دامی در قزوین تولید می شود
بروزرسانی جدید برای گوشی های هوآویتلاش شهروند آذربایجانی برای انتقال دلار به ایرانچطور با گوشی و بدون کامپیوتر پرینت بگیرم؟مشخصات احتمالی گلکسی اس 10 لایت لو رفتفتح الله زاده: نایب قهرمانی ما کجا، نایب قهرمانی پرسپولیس کجا!گروه های احتمالی استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا مشخص شدعجبیب ولی واقعی؛ تراکتور - ذوب آهن پرتماشاگر تر از دربیفتح الله زاده: نایب قهرمانی ما کجا، نایب قهرمانی پرسپولیس کجا! /با تیام و جپاروف هوادار را گول می زنند!ماجراهای فورستر و ماشین سازی:3 ماه برای یک جشن عروسیخرید زمستانی منچستریونایتد لو رفتند!تصویر/فحاشی ناموسی میناوند به هواداران استقلالحمله کاپیتان پرسپولیس به مالک تراکتورسازیکدام خودرو های داخلی گران شده اند +عکسآخرین قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/08/22قیمت طلا افزایش یافتبهای ارز در بازار آزاد 22 آبان 97قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/22افزایش قیمت خودرو های داخلی در بازار + جدولقیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/08/22قیمت دلار امروز 22 آبان 97
تغییرات احتمالی نیم فصل دوم در استقلال /حداقل 2 بازیکن جدا می شوندبرای زندگی و کار در آلمان باید چه کنیم؟واکنش طعنه دار و جنجالی علی کریمی به تعلیق فوتبال ایران + عکسشفافیت و پیشگیری از فساد با مدیریت تعارض منافعتفاهم نامه پرورش شترمرغ در منطقه آزاد چابهار منعقد شدسلطان سکه و همدستش اعدام شدندگاز برخی نقاط اهواز امروز چهارشنبه قطع می شودآمریکا پسر سیدحسن نصرالله را تحریم کردمشکل بزرگ استقلال برای حضور در لیگ قهرمانان ؛ استقلال حداقل 5 بازیکن جدید می خواهدتفاهم نامه پرورش شترمرغ در منطقه آزاد چابهار منعقد شدسلطان سکه به دار مجازات آویخته شدسنای آمریکا در مورد مجازات عربستان رای گیری می کندتامین بودجه برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال آمریکاآخرین آمار بازی های موبایلی در ایران؛ کدام بازی و چطور؟نمی دانم چرا در سینما کسی سراغم نمی آید/برای اولین بار در زندگی نقش پدر را بازی کردمترس مسئولان تاتنهام از رفتن پوچتینو به رئال مادریدمبارزه منفی کی روش و ملی پوشانشفر خودش تصمیم می گیرد، خودش هم باید جوابگو باشدفال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه 23 آبان ماه 97کدخدایی:نظرات شورای نگهبان سیاسی نیست/نگرانی درباره قضاوت ها نداریم