۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن  | 2019 1 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 561 کد مطلب: 41792  
گزارشی از جزییات قیمت کالاهای اساسی در استان قزوین

بازار قزوین آرام است

حدیث حیدری
۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن ساعت 12:11

صدای قزوین:


دولت روحانی توانست تورم اقتصادیِ 32.5 درصدی در سال 92 را به 6.5 درصد در سال 95 برساند؛  هرچند این کاهش تورم هزینه هایی چون رکود را در پی داشت اما در یک نظام اقتصادی شفاف و درست، "کاهش تورم"  به منزله ی فتحِ بابی برای کامیابی های دیگر در سطح خرد و کلانِ اقتصاد تلقی می شود. این در حالی است که در کشور ما به دلیل انحصار دولت در شاخصه هایی چون "ارز" و "بانک مرکزی"، سیاست مشخص و علمی در روند افزایش و کاهش قیمت ها وجود ندارد و به ناچار دولت با پرداخت هزینه و یا وارد کردن شوک به بازار، برخی موارد را کنترل می کند. اما موضوعاتی که مطرح شد به بیانی ساده تر ارتباطی مستقیم با قدرت خرید مردم و سبد خرید آنان دارد، به خصوص "کالاهای اساسی"  که به شدت دهک های پایین و متوسط جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد و تغییرات قیمت این کالاها در توان خرید کردن، رضایت و عدم رضایت آنها تاثیرگذار است.
 
به گواه بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، قیمت یک سری اقلام و کالاهای اساسی از ابتدای امسال افزایش محسوسی را تجربه کرده و آذر ماه نیز گران ترین ماه امسال بوده است. برای اطلاع از قیمت برخی کالاهای اساسی به سراغ اتحادیه های آن در استان قزوین رفتیم.
 
نصراله حیدری رییس اتحادیه قنادان و بستنی فروشان از جزییات قیمت شیرینی ها در قزوین به همشهری می گوید: قیمت ها بر اساس کیلوگرم؛ شیرینی تر ۱۶۰۰۰ هزار تومان ، شیرینی خشک بسته به نوع شیرینی متفاوت است اما برای مثال دانمارکی ۱۳ هزار تومان  و نوع های دیگر ۱۴ هزار تومانکیک سفارشی ۲۱ هزار تومان و کیک آماده داخل یخچال کیلویی ۱۸ هزار تومان، نان خامه ای ۱۶ هزار تومان، ناپلئونی و لطیفه ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و  نان چایی۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. 
حیدری همچنین  می گوید که  معمولا در طول سال یک بار افزایش قیمت  داریم اما ممکن است با نزدیکی به شب عید افزایش 10 الی 20 درصدی در قیمت های بالا مشاهده شود.
 
حمید رضا دایی دایی رییس اتحادیه قصابان در رابطه با جزییات قیمت گوشت گفت: از ماه رمضان به این طرف یعنی از ۴ پنج ماه گذشته رشد خیلی زیادی  در قیمت انواع گوشت نداشتیم، نهایتا چیزی حدود ۵ الی ۶ درصد بوده که آن هم به خاطر ماه محرم افزایش جزیی را شاهد بودیم. اما بعد از عاشورا و در مقایسه با  نوسانات خیلی از  کالاها در سطح کشور،  قیمت گوشت همچنان ثابت بوده است یکی از دلایل آن هم بحث واردات بوده است که توسط وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است و به وسیله آن توانستند قیمت ها را کنترل کنند.
دایی دایی درباره قیمت گوشت در مقایسه با همین دوره زمانی در سال گذشته(۹۵) می گوید: سال قبل افزایش قیمت ها بیشتر بود؛ چیزی حدود ۱۵ درصد اما امسال این نسبت کاهش داشته است و استنباط من این هست که اگر تا شب عید ( با توجه به اینکه تقاضا در اسفند خیلی بیشتر می شود) همین روندِ  واردات ادامه پیدا کند ما افزایش قیمت چندانی نخواهیم داشت و در حال حاضر قیمت  هر کیلو گوشت گوسفندی وارداتی بدون دنبه33.500  تا ۳۴ هزار تومان قیمت  هر کیلو لاشه گوسفندی  40 هزار تومان و گوشت گوساله مخلوط ۳۶ هزار تومان است و حالا مشتری اگر گوشت لوکس و  بدون چربی  بخواهد قطعا قیمت آن بیشتر است.
 
حسین هاشمیان رییس  اتحادیه خوار و بار فروشان هم جزییات قیمت اقلام خوراکی را این طور  اعلام کرد:

قیمت یک لیتر و نیم ماست سنتی الان 2هزار و سیصد تومان است که البته  مغازه ای در خیابان فلسطین ۴۰۰۰ تومان می فروشد و مدعی است ماست من فرق دارد ولی این قیمت  از نظر اتحادیه بر اساس ضابطه ای نیست. هر کیلو برنج درجه یک ایرانی ۱۲ الی ۱۴ هزار تومان و درجه یک خارجی ۶ الی ۷ هزار تومان است.

تخم مرغ هم که کاهش قیمت بیش از 30درصدی را طی دو هفته گذشته تجربه کرده امروز به ازای هرکیلوگرم 6هزار تومان به فروش می رود. 
روغن مایع لیتری ۶ تا ۸ هزار تومان اما گران ترین نوع آن  لیتری ۱۸ هزار تومان است. لوبیا چیتی از ۶ هزار تومان تا ۱۴ هزار تومان(لوبیای رودبار الموت) بسته به کیفیت لوبیا متفاوت است. قیمت  هرکیلو عدس درجه یک ۷ هزار تومان است . قیمت شکر از ۲۹۰۰ تومان  تجاوز نمی کند، قند شکسته هم کیلویی ۴۵۰۰ تومان عرضه می شود. رب گوجه فرنگی از ۲۵۰۰ تومان داریم تا رب درجه یک مرغوب تولیدی شرکت های برند که 5400 تومان است.
هاشمیان  معتقد است میانگین افزایش کلی قیمت ها طی دو سه ماه اخیر زیاد نبوده و  قیمت ها هم تا شب عید افزایشی را تجربه نخواهد کرد چرا که بازار کشش آن را ندارد.
 
حبیب اله صادقی پور رییس اتحادیه میوه فروشان هم جزییات قیمت میوه ها و سبزیجات را به همشهری می گوید: قیمت میوه  طی این ماه ها تقریبا رو به کاهش بوده فقط قیمت موز طی یک ماه اخیر  مقداری گران شد که آن هم الان رو به کاهش است. اما به طور جزیی؛ قیمت هر کیلو سیب زرد از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، پرتقال از ۲۰۰۰ هزار تا ۳۰۰۰ تومان، موز از ۵۰۰۰ تا ۵۳۰۰ تومان، گوجه فرنگی از  ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، خیار از 2000 تا ۲۵۰۰ و خیار گلخانه ای از 3000 تا ۳۵۰۰ تومان، سیب زمینی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان و پیاز هم کیلویی ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان است.
صادقی پور می گوید امسال الحمدلله بار فراوان است و ذخیره هم موجود داریم، انشالله افزایش قیمت در اقلام یاد شده تا شب عید نخواهیم داشت و افزایش آن زمان هم بیشتر از 10 الی 20 درصد نخواهد بود.

اما طبق اعلام اتحادیه مرغ فروشان قزوین، قیمت گوشت مرغ در حال حاضر کیلویی ۷۳۰۰ تومان است که نسبت به دو ماه پیش تا امروز حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان گران تر شده است.


 
با اطلاع از جزییات قیمت کالاهای اساسی در استان قزوین، سوالاتی را از منوچهر حبیبی معاون امور اقتصادی استاندار قزوین که رییس ستاد تنظیم بازار هم هست پرسیدیم؛ 
 
با توجه به تاكید دولت بر كنترل قیمت كالاهای اساسی و استفاده از ارز مرجع همچنان در برخی اقلام شاهد افزایش قیمت هستیم؛علت چیست؟ لطفا با مصداق بگویید: 
 
*در خصوص افزایش قیمت کالاها متغیرهای مختلفی اثرگذار است، مهم ترین موضوع "مکانیسم بازار"  است و مکانیسم بازار همان  نظام عرضه و تقاضا است ؛ شما با کاهش عرضه حتی با فرضِ ثابت بودن تقاضا دچار افزایش قیمت خواهید شد و این کاهش عرضه دلایل مختلفی دارد که برخی نتایج سیاست های بازرگانی تجاری دولت است و برخی دیگر نتیجه عوامل پیش بینی نشده و یا قابل پیش بینی که  دو مصداق در این خصوص برای شما بیان می کنم؛ یکی در خصوص کالاهای وارداتی و دیگری تخم مرغ داخلی: مثلا کاغذ به دلیل تغییر سیاست های بازرگانی دولت در وضع تعرفه دچار کمبود عرضه و نهایتا افزایش قیمت شد، یا مثلا خودرو به دلیل بسته شدن ثبت سفارش، تغییر تعرفه و سایر عوامل دچار افزایش قیمت شدغ این ها سیاست های کلان دولت است که در سطوح عالی قابل پیگیری است اما در خصوص تخم مرغ که بحث روز محافل هم هست استان ما به عنوان قطب تولید تخم مرغ کشور به دلیل شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان و معدوم سازی،  با کاهش عرضه مواجه و در نتیجه دچار افزایش قیمت ناگهانی شد.
 اما ببینید جدای  از این نظام عرضه و تقاضا ، ایجاد فضای روانی خاص در جامعه، هجوم و افزایش تقاضا و تغییر رفتار مصرفی شهروندان  هم افزایش تقاضایی خارج از عرف را رقم زد که در نتیجه منجر به بروز مشکلاتی شد،
در این مقطع دولت با پیش بینی برخی سیاست ها نظیر کاهش تعرفه و مواردی از این دست موفق به حفظ تعادل و بازگشت نسبی آرامش به بازار شد.
 
 حبیبی در پاسخ به سوال همشهری مبنی بر اینکه:  "ستاد تنظیم بازار در جهت كنترل قیمت این كالاها چه سیاستی را در پیش گرفته است؟ " ادامه داد: 
*ستاد تنظیم بازار به شکل روزانه در حال رصد قیمت ۸۰ قلم کالا در بازار می باشد که به دلیل اهمیت برخی کالاها در سبد خانوار ۱۰ قلم کالای اساسی به شکل روزانه رصد و در صورت افزایش یا کاهش قیمت تدابیر لازم اتخاذ می شود. ضمن اینکه برخی موارد خارج از اختیارات استان بوده و به شکل مکتوب به مراجع ذیربط منعکس می شود تا تصمیمات به هنگام اتخاذ شود مثل کاهش تعرفه تخم مرغ وارداتی.
و اما سوال آخر: در حال حاضر اقلام كدام گروه افزایش كنترل نشده داشته اند و با توجه به نزدیكی شب عید، برای تعدیل آن چه تدبیری اندیشیده شده؟

- در چند ماهه گذشته در خصوص ۳ کالای اساسی افزایش قیمت خارج از قاعده مشاهده شد که بدین منظور تدابیر به شرح ذیل اتخاذ گردیده:
گوشت قرمز:  که با هماهنگی اتحادیه قصابان نسبت به توزیع گوشت گرم وارداتی از طریق فروشگاه های منتخب با قیمت مصوب تنظیم بازار اقدام گردید.
تخم مرغ: نسبت به تامین روزانه ۲۰ درصد تولید استان جهت ذخیره سازی اقدام و توزیع در سطح فروشگاه های زنجیره ای انجام شد و واردات تخم مرغ همچنان ادامه دارد.
گوشت مرغ: با افزایش قیمت مرغ در هر مقطع، توزیع مرغ منجمد جهت حفظ تعادل بازار انجام می شود.
ضمن اینکه تدابیر لازم تا پایان سال و به ویژه شب عید پیش بینی  شده که ان شاءالله افزایش قیمت در این اقلام به شکلی خارج از قاعده مشاهده نگردد.
 
ظاهرا دولت قصد دارد با نظارت سفت و سخت بر ستاد های تنظیم بازار در سطح استان ها، از رفتارهای هیجانی بازار و افزایش قیمت های تکانشی در اقلام اساسیِ مورد استفاده مردم جلوگیری کند تا با این رویه هم از فشار مضاعف بر دهک های پایین و اعتراضات و نارضایتی آن ها بکاهد و هم به مسیری با ثبات و کنترلی مشخص در مسیر اقتصادی خود برسد. 
 


barzani| ۱۳۹۶ جمعه ۶ بهمن
0 0  

خیلی عالی

نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
ایمنی کار در ساختمان های احداثی باید به فرهنگ تبدیل شودرکود شدید معاملات خودروهای خارجی در قزوینعزم مسئولان قضایی برای مبارزه با مفاسد، جدی استکشف دو محموله دام قاچاق در استان قزوینقزوین میزبان مسابقات والیبال دسته اول جوانان کشور شدتوسعه مشاغل خانگی موجب ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی می شودرویکرد طرح بازآفرینی سبزه میدان قزوین اجتماعی و فرهنگی استطرح جامع بحران شهر قزوین باید نسخه ای کاربردی باشد520 نفر برفروبی معابر شهر قزوین را بر عهده دارندبرق مناطقی از قزوین قطع می شودعلیرضا خزائلی سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین شدپایه های مالیاتی در کشور باید تقویت و از فرار مالیاتی جلوگیری شودکشف ۳ هزار عدد قرص قاچاق در شهرستان تاکستانقزوین رتبه یک کشور را در پرداخت تسهیلات رونق تولید داردانقلاب اسلامی به جامعه ایران پوپایی وعزت بخشیدرژیم های خود سرانه گیاهخواری باعث ریزش مو می شوندشیوه های تبلیغی سنتی و قدیمی پاسخگوی نیازهای مردم نیستبرنامه های دهه فجر در مدارس با نوآوری همراه باشدتولید گوشت مرغ در واحد های طیور قزوین ۵ برابر افزایش داشته استهمایش هویت ایرانی اسلامی ویژه کودکان در قزوین برگزار می شود
مداح : محمود کریمی / ایام فاطمیه 97ارتش درگذشت سردار فضائلی را تسلیت گفتعکس زیرخاکی از شقایق دهقان پشت صحنه سریالی قدیمی + عکسفارس گزارش می دهد مجید توکلی کیست و در جلسه شورای شهر تهران چه می کرد؟حسین دهباشی به 4 ماه حبس محکوم شدخطاب و عتاب استاندار به مدیرکل غایب در جلسهبازدید مرحوم آیت الله هاشمی از باغ فدک ونوشیدن آب فدکسلوک مراجع/ آیت الله فاضل گلپایگانی: آیت الله وحید به این فکر نیستندکه برای خودشان نام و نشانی داشته باشند/ توصیه می کنند که درباره اهل سنت نباید به گونه ای برخورد کنیم که تحریک آمیز باشدتکمیل 4 فرودگاه کشور تا اتمام دولت دوازدهمحکم دست دادن به افرادی که جنسیت آنها نامشخص است/ فتوای حضرت آیت الله فیاضلزوم تعامل بیشتر کانون وکلا با دادگستری در اجرای عدالت و دفاع از حقوق عامهآیت الله طالقانی به روایت فرزندآخرین وضعیت استخدام معلمان حق التدریس در آموزش و پرورشافزایش حق مسکن کارگران اول بهمن ماه بررسی می شود/ کش و قوس میان کارگر و کارفرماعکسی که خانم بازیگر برای بستن دهان بعضی ها منتشر کرد!چه کنیم تا خدا مصلحت خود را بر ما بفرستتمراسم ختم مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیانحکم قطعی نظریه خلاف واقع یک کارشناس در بوشهر صادر شدسیاستمداری کاملا خودینگاه سازش با آمریکا یک سراب است
آیا با نامزد خسیس خوشبخت می‌شویم؟روایت مظلومیت یک زن مسلمان/ یک کلام: FreeMarziehHashemiنورافکن و مشکل 30 میلیون ناقابل!داستان فوتبال و این 4 دخترانتقام کار خودش را کرد؛ ازدواج پسر 16 ساله با یک زن روسپی+عکستیکه سنگین و نامحسوس استقلال جوان به برانکوقهرمانان نوجوان کشتی فرنگی و آزاد از سقز و قروه می آیندکشف باند قاچاق 10 میلیون لیتر سوخت در فارسخلاصه بازی فوتبال ایران - عمانآدم ها در شهر موسیقی قدم می زنندگوشه و کنار دانشگاه های کشور چه خبر بود؟/ مهمترین دغدغه دانشجویان دانشگاه ها در ماهی که گذشتنانو بیش از بودجه دریافتی برای دولت درآمدزایی دارد/ کاهش بودجه ستاد نانو، رقابت با کشور های دیگر را سخت خواهد کردروایت مظلومیت یک زن مسلمان/ یک کلام: FreeMarziehHashemiعکاس ها دوربین های خود را آماده کنند/ غرب کشور غرق در ماه گرفتگیشاخص های افزایش کیفیت جمعیت را باید متناسب با فرهنگ خودمان تعریف کنیمعکس ؛استقلالی ها قهرمان جنجالی ایران را سورپرایز کرد!درخشش ورزشکاران چهارمحالی در رقابت های کونگ فوشوهر بیرحم جلوی چشم دخترش مادر خانه را چاقو چاقو کرد و گریخت !استایل مجری مشهور در باشگاه/ عکسممانعت آمریکا از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب