۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۳ آبان  | 2018 11 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 596 کد مطلب: 41191  
نگاهی به بازار بورس؛ ظرفیت ها و کمبودها در استان قزوین

بورس فرصتی پس دیوار بدبینی ها

حدیث حیدری
۱۳۹۶ پنج شنبه ۷ دي ساعت 11:50

صدای قزوین:

بورس از آن بازارهایی است که از زمان آغاز به کار هاله ای مبهم اطرافش را گرفته و علی رغم ورود سرمایه گذاران در قالب های گوناگون، هنوز خیلی ها با احتیاط و تردید به آن نگاه می کنند؛ دید اکثریت هم حول ضرر های نجومی است و فکر می کنند حتی مرگِ یک سهامدار در نقطه ای دور روی میزان سود آنها تاثیر حیاتی دارد و یا  تصور می کنند اگر سرمایه ای به این بازار می آورند مثل آنچه که در  فیلم ها  دیده اند باید مدام در  یک اتاق شیشه ای خیره به مانیتور بنشینند و حواسشان باشد و گرنه متحمل ضرر و شکست خواهند شد. اما حالا که سودهای بانکی کاهش پیدا کرده و مردم برای نگهداری یا  افزایش سرمایه خود مجبورند به جایی به جز بانک ها هم  اعتماد کنند، بازار مسکن و بورس طبق آنچه اقتصاد موفق جهانی بدان عمل می کند می تواند راهگشا و موثر باشد اما همانطور که گفته شد هنوز درک درست و دقیقی از بورس در بین مردم آن طور که شایسته است وجود ندارد.
«بورس به بازاری اطلاق می شود که قیمت گذاری و خرید و فروش کالا و اوراق بهادار در آن انجام می پذیرد و در یک طبقه بندی کلی شامل بورس کالا و اوراق بهادار است. بورس ایران درسال ۱۳۴۶ راه‌اندازی شد. بورس اوراق بهادار یک بازار متشکل سرمایه‌است که در آن سهام شرکتهای خصوصی و دولتی طبق قانون خاصی خرید وفروش می‌شود واز سویی محلی برای جمع‌آوری پس انداز ونقدینگی بخش خصوصی به منظور انجام پروژه‌های سرمایه‌گذاری بلند مدت است و مرجعی است برای مردم که وجوه مازاد خود رابرای سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها به کار انداخته و از سود آن به برخوردار شوند.»
 
علی حاجی موسایی کارشناس مرکز بورس قزوین معتقد است: بازار بورس و سرمایه بازارى كلی و سراسرى است و آمار در همه استان ها به جز تهران بسیار نزدیك به هم است؛ بنابراین نمى توانیم به طور مشخص بگوییم وضعیت استان قزوین در این بورس چگونه است.سال ٩٦-٩٢ به دلیل ركود اقتصادى حاكم بر بازارهاى جهانى، در كشور ما هم بورس وضعیت خوبی نداشت ،اما از ابتداى سال ٩٦ شاخص بورس از ٧٥هزار واحد به ٨٦ هزار واحد رسید كه این رشد بیانگر ورود سرمایه گذاران جدید به بورس است؛ اما اتفاق تاریخی دقیقا ٢٥ آذر ماه  امسال رخ داده است یعنی همین امروز که من با شما صحبت می کنم،  بعد از آن رکورد در سال ٩٢ كه شاخص به ٨٩ هزار واحد رسیده بود، امروز این شاخص  به ٩٤ هزار واحد رسید كه از زمان آغاز به كار بورس در سال ١٣٤٦ تا کنون بی سابقه بوده است.
 
این كارشناس مسوول اضافه مى كند: عوامل رشد بازار بورس عمدتا در چند مورد خلاصه مى شوند؛ اول فلزات اساسى جهانی مانند مس،فولاد و طلا و ..كه شركت های بورسی وابسته به این ها و صادر كننده فلزات اساسی هستند. دوم رشد نرخ ارز است؛ارز چون وارد كشور مى شود و به صورت آزاد محاسبه مى شود باعث تعدیل مثبت سوددهی در كشورها مى شود،كه در این حوزه شركت هاى نفتى،پالایشگاه ها و صنایع حوزه پتروشیمی هم هستند و نرخ ارز در میزان رشد آنها تاثیر دارد و عامل سوم كاهش سودهاى بانكى بوده كه سبب مى شود شاهد رشد در بازار بورس باشیم.
 
ورود در بازار بورس معمولا به دو صورت مستقیم(از طریق خرید سهام) و غیر مستقیم( صندوق هاى سرمایه گذارى و ..) انجام مى شود؛ اگر كسى وقتش را داشته باشد و بتواند مدیریت كند و راه و روش را بلد باشد به طور مستقیم وارد این حوزه مى شود اما اگر از طریق صندوق ها و كارگزاری ها اقدام كند كارشناس یا معامله گر این كار را برای وی انجام می دهد كه خب پیشنهاد ما هم همین راه دوم هست تا از ضرر هاى احتمالى و فاصله گرفتن از این بازار پیشگیرى شود و مردم در این بازار بمانند.
 
اما حاجى موسایی مى گوید باید ورود"سرمایه"را تسهیل كنیم و در اولویت بگذاریم و بعد ورود "مردم" را؛ چرا كه همه مردم را نمى شود وارد این بازار كرد، شما ببینید در كشور همسایه ما تركیه جمع كل سهامداران داخلی و خارجی ١میلیون نفر است اما این رقم در كشور ما بیش از ٩ملیون است كه ٤-٥ میلیون نفر سهامدار فعال هستند.به طور خلاصه بحث "سرمایه" در بورس مهم تر از "سهامدار" در بورس است،چون بازار یك بازار حرفه اى است و مردم غیر مستقیم ورود پیدا كنند بهتر است.
 
- اما یكی از راه هاى افزایش آگاهى مردم نسبت به بورس همین برگزارى كلاس هاى آموزشى است كه سرپرستی بورس قزوین براى آموزش و پرورش،دانشگاه ها و ادارات دیگر به طور رایگان برگزار مى كند . راه دوم رسانه ها هستند، رسانه های چاپى و سایت ها در این زمینه خوب عمل مى كنند اما صدا وسیما آن طور كه باید همكارى با ما ندارد؛ بورس بازارى ملی است و به بخش خصوصى واگذار نشده،در واقع سازمان بورس زیر نظر وزارتخانه اقتصاد و دارایی فعالیت مى كند اما عده اى فكر مى كنند دست بخش خصوصی است و برای همکاری با ما و معرفی بیشتر این بازار گاها مبالغ زیاد و غیر منصفانه ای طلب می کنند.
 
سجاد دولت دوست کارشناس ارشد بازار سرمایه و مدیر شعبه قزوینِ یک کارگزاری بورس، از مزایای سرمایه گذاری در بازار سرمایه می گوید: « اولین مزیت "قابلیت نقدشوندگی بالا" است؛ سرمایه گذاران بورس در هر زمان که بخواهند می توانند سهام خود رو فروخته و در مدتی کوتاه (3 روز کاری) به پول خود دسترسی پیدا کنند. دوم کسب سودهای کوتاه مدت و بلند مدت است؛ سهامداران از دو محل دریافت سود نقدی(مصوب در مجمع عمومی سالیانه شرکت ها) و افزایش قیمت سهام سود می کنند. مورد سوم امکان سرمایه گذاری با هر  میزان مبلغ و سرمایه ای است:سرمایه گذاری در بازار سهام نیازمند مقدار زیاد و مشخصی سرمایه نیست و شما با هر سرمایه ای می توانید در شرکت های مورد نظر سرمایه گذاری کنید.
 
 و مورد آخر برخورداری از حمایت های قانونی است؛  بورس بازاری قانونی است، بنابراین کلیه افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می کنند، از حمایت قانونی برخوردار هستند.
«در ابتدای دولت یازدهم بورس وضعیت بسیار مناسبی داشت ولی از دی ماه 92 شروع به ریزش کرد و خاطره بدی برای سرمایه گذارانی که با هیجان و در قیمت های بالا و حبابی وارد بازار شده بودند بر جا گذاشت. » دولت دوست با بیان این مطلب  اضافه می کند: اما بعد از برجام شاهد بازار بهتری بودیم و برخی صنایع مانند صنعت خودرو و قطعات رشد خوبی داشتند.اکنون که چند ماه از شروع دولت دوازدهم می گذرد بخصوص از مهر ماه بازار وضعیت مطلوبی  داشته  و شاخص بورس سقف های جدیدی را به ثبت رسانده است،و حجم نقدینگی خوبی وارد بازار شده که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.
وی درباره اعتماد مردم به بورس می گوید: ببینید این که مردم دید مناسبی نسبت به بورس ندارند اول به عدم شناخت  آن ها از سرمایه گذاری در بازاربورس و سرمایه بر می گردد؛  بخش زیادی از مردم معاملات بازار را قمار گونه می دانند که ریسک بالایی دارد، در صورتی که شما به ازای هر سهمی که از یک شرکت خریداری می کنید در سود و داراریی ها و همه چیز شرکت شریک هستید و در صورتی که شما در شرکت هایی که دارای وضعیت خوبی هستند سرمایه گذاری کنید سود های خوبی خواهید کرد،به عنوان مثال  می توانید گذشته ی  سهام شرکت های گل گهر یا همراه اول یا خدمات انفورماتیک را بررسی کنید، سهامداران این شرکت ها همیشه در میان مدت سود خوبی بدست آورده اند. از طرفی  بعضی از مردم که وارد بازار سرمایه می شوند ممکن است ضرر هم بکنند، دلیل آن عدم علم و تجربه کافی در بازار و ورود نابهنگام به بازار آن هم در حالی بوده است که قیمت ها در اوج خود قرار داشته اند. طیف زیادی از  فعالین بازار در سطح استان قزوین  به صورت سنتی فعالیت کرده و علم کافی برای سرمایه گذاری را بدست نیاورده اند، اما خوشبختانه در حال حاضر کلاس های خوبی برگزار می شود که متقاضیان به صورت رایگان یا با هزینه های جزئی میتوانند با بازار آشنا شوند و به صورت علمی تری به معامله بپردازند.
 
وی اضافه می کند: پیشنهاد ما این است که دوستان با دید میان مدت و بلند مدت در بازار سرمایه گذاری کنند،سرمایه گذاری های کوتاه مدت شاید در مواقعی به سود بیانجامد اما در کل بازدهی خوبی نخواهد داشت؛ برخی با علم و تجربه کم با قصد نوسان گیری وارد بازار می شوند و متضرر شده و ناراضی از بازار خارج می شوند که اگر مطالعه و علم کافی در کنار استفاده از تجربه ها باشد این اتفاق نمی افتد.
 
این کارشناس و مدرس بورس درباره درگاه های اینترنتی بورس و آنلاین شدن آن هم نظراتی دارد: امروز تمام پروسه خرید و فروش و نقل انتقال پول به صورت اینترنتی انجام می شود و هیچ نیازی به مراجعات حضوری پی در پی نیست و در این زمینه خوشبختانه مشکلی وجود ندارد و شما هرجا که به اینترنت دسترسی داشته باشید تمام اطلاعات از جمله قیمت روز،صورت های مالی نحوه انجام معاملات و ... را در اختیار خواهید داشت که اتفاق مثبتی برای جذب مشارکت ها در بورس است.
آن طور که معلوم است حجم عظیم سرمایه ای که تا به امروز به بانک ها می رفت حالا شاید فرصتی برای قرارگرفتن در جاهای درست تر و بهتر یافته است، تصمیم به کاهش سودهای بانکی که در سیاست کلان توسط دولت اعمال شد حالا برای قوام و پیشرفت - به طور موازی-  نیازمند تقویت بنیان های دیگر اقتصاد و  خصوصا بازار سرمایه است تا مردم بدون بالاتکلیفی و با خیال آسوده سرمایه گذاری کنند و به سوددهی برسند.
 
منبع : هفته نامه مینودر کلید واژه ها : صدای قزوین , بورس , قزوین , فرصت ,       ثبت نظر آسان است "شما هم دیدگاه خود را بنویسید"


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
دو پیروزی تیم والیبال شهرداری قزوین در اردوی یزدانقلاب اسلامی ایران پدیده ای منحصر به فرد در تاریخ بشریت استزنان کارآفرین و نقش آفرینی در حرکت چرخ های اقتصادی کشوراجلاسیه جامعه زنان کنگره سه هزار شهید قزوین آغاز شددستگاه قضا نقش موثری در کاهش خشونت علیه زنان داردترویج فرهنگ ایثار و شهادت راهکار برون رفت از مشکلات استبیش از 2 میلیارد ریال اعتبار به عشایر قزوینی اختصاص یافتسمن‌ها ظرفیت ارزشمندی برای فرهنگ‌سازی در حوزه محیط‌زیست دارندساخت و ساز در شهر محمدیه رونق می گیردپیام شهدا؛ماندن در خط انقلاب اسلامی استسومین اجلاسیه کنگره سه هزار شهید در قزوین آغاز شددوره آموزشی پسماند در قزوین برگزار شدکلاهبردار سایت دیوار در دام پلیس قزوینقزوین در جمع چهار تیم برتر مسابقات آب های آزاد کشور100 میلیارد ریال از غرامت باغداران خسارت دیده قزوین پرداخت شدنمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی در قزوین افتتاح شدبازسازی 78 درصد مناطق زلزله زده گیلانغرب پایان یافته استانقلاب اسلامی منافع نامشروع بیگانگان را از کشور قطع کردسمن های قزوین طرح های خود را به استانداری ارایه دهندبیش از 600 هزار تن محصول خام دامی در قزوین تولید می شود
بروزرسانی جدید برای گوشی های هوآویتلاش شهروند آذربایجانی برای انتقال دلار به ایرانچطور با گوشی و بدون کامپیوتر پرینت بگیرم؟مشخصات احتمالی گلکسی اس 10 لایت لو رفتفتح الله زاده: نایب قهرمانی ما کجا، نایب قهرمانی پرسپولیس کجا!گروه های احتمالی استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا مشخص شدعجبیب ولی واقعی؛ تراکتور - ذوب آهن پرتماشاگر تر از دربیفتح الله زاده: نایب قهرمانی ما کجا، نایب قهرمانی پرسپولیس کجا! /با تیام و جپاروف هوادار را گول می زنند!ماجراهای فورستر و ماشین سازی:3 ماه برای یک جشن عروسیخرید زمستانی منچستریونایتد لو رفتند!تصویر/فحاشی ناموسی میناوند به هواداران استقلالحمله کاپیتان پرسپولیس به مالک تراکتورسازیکدام خودرو های داخلی گران شده اند +عکسآخرین قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/08/22قیمت طلا افزایش یافتبهای ارز در بازار آزاد 22 آبان 97قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/22افزایش قیمت خودرو های داخلی در بازار + جدولقیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/08/22قیمت دلار امروز 22 آبان 97
فارس گزارش می دهد حکایت دانشجویان بورسیه؛ درد کهنه ای که عزمی برای مداوایش نیستمشکل بزرگ استقلال برای حضور در لیگ قهرمانان ؛ استقلال حداقل 5 بازیکن جدید می خواهدجاسمی در گفت وگو با فارس: اظهارات ظریف اجحاف به نظام و موجب تحریک دشمنان برای فشار بیشتر استمعدنچی: در شیراز که عقب افتادیم علی آقا گفت این پدرسوخته را تعویض کنید!نحوه ی درمان فیبروم چگونه است؟نمایشگاه شهربازی ترکیه با شعار شهرهای شاداردوغان: فایل صوتی قتل خاشقجی حتی سعودی ها را نیز شوکه کرد / یک افسر سعودی گفت قاتل حتما هرویین مصرف کرده / کسی که دستور این جنایت را صادر کرده، باید هرچه سریعتر مشخص شوددفاع از عنوان قهرمانی، ماموریت تیم والیبال بانوان پیکانمشکلات صنفی دانشگاه صنعتی ارومیه تمامی ندارد/ ابلاغیه وزارت علوم عامل اصلی نارضایتی دانشجویاندر نیمه نخست امسال ایرانی ها چقدر مالیات بر ثروت دادند؟/جای خالی مالیات بر مجموع درآمدبا این راهکارها از مغزتان مراقبت کنیدتأکید استاندار پایتخت به فرمانداران برای تأمین 16 هزار کلاس درساسطوره ایرانی که آخر زمانی استداروهای رادیواکتیو تحریم هستندانتقال عناصر داعش در سوریه توسط ائتلاف آمریکاییآسمان فارس ابری همراه با بارش باران + فیلمکلاه های سنسوردار در امتیازدهی مشکل داردارزیابی پیشکسوتان فوتبال کشور از حضور تیم ملی فوتبال در جام ملت های 2019اماراتکوهنوردی به شرط رضایت همسرسرمایه گذاری مشترک عربستان و امارت در میادین گازی طبیعی