۱۳۹۸ سه شنبه ۲۳ مهر  | 2019 10 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 30 کد مطلب: 54175  
به بهانه روز جهانی سالمند،

تنهایی ات را به چشم های من بسپار

به بهانه روز جهانی سالمند
۱۳۹۸ سه شنبه ۹ مهر ساعت 16:58

 صدای قزوین - سرویس اجتماعی - مینا حاجی شفیعی 

راه طولانی نشده ، پاهای تو خسته و حوصله ات کوتاه شده است . در کودکی ات همین خیابان را پر می کشیدی ،در جوانی ات عاشقانه قدم می زنی و حالا شمرده شمرده گام بر می داری ، بی آنکه عجله ای برای رسیدن داشته باشی . 


به عصایت تکیه می دهی تا نفسی تازه کنی ! چشم هایت برق گذشته را ندارند ولی آنقدر دنیا دیده اند که می توان در نگاهت زندگی کرد . موهایت رنگ باخته و گوشهایت سکوت پیشه کرده اند ، صدایت بی رمقِ روزهایی ست که به مرادت نگشته اند وچه شکوهمندی ، که هیچ یک از اینها، چیزی از بزرگی ات کم نکرده است . عشق هنوز هم لای نفس های آرام تو ، جاریست و نبض زندگی در دست های تو می تپد .

راه می افتی ، روزنامه ی همیشگی ات را می خری و خوشحالی که چیزی به آخر هفته نمانده است ، دلت برایشان تنگ شده و این دلتنگی دست از سرت بر نمی دارد ،به کارهای فردایت فکر می کنی ، باید به خرید بروی ، جای خالی مادرشان را پر کنی ! مبادا غصه ی نبودنش  ، خنده را از یادشان ببرد که آنوقت ، درد های تو چند برابر که  نه ، هزاربرابر می شود .

سخت  است عمری را با مونسی زیر یک سقف به سر برده باشی و حالا مرور مهربانی های بی حد و حسابش تنها بهانه ی تو برای ماندن در این خانه باشد  .

به گلدان هایش می رسی ، گرد را از در و دیوار خانه می تکانی  و زیر لب زمزمه می کنی "خانه ای که تمیز نباشد مهری ساکن آن نمی شود ".

درست است که دخترت هفته ای چند بار به آشپزخانه رسیدگی می کند و چیزی کم و کسر نمی ماند ، اما هیچ چیز جای خالی "مونس " را پر نمی کند  . اشک در چشمهایت حلقه می زند و می گویی " خدایا  تا وقتی زنده ام ، محتاج دیگرانم نکن " خانه به احترام دعایت سکوت می کند و عشقی سیال در فضا  تو را به آرامش می کشاند .


***


دل توی دلت نیست ! حیاط را آب و جارو کرده ای ، چای در قوری چینی اشتیاق دم کشیدن دارد ! همه چیز مهیاست تا تو بار دیگر خدا را برای داشتن فرزندانی این چنین شاکر باشی، سر همان ساعت همیشگی زنگ به صدا در می آید و هیاهوی نوه هایت خانه را سر ریز می کند . همین که آخر هفته چند ساعت در خانه ی تو و دور یک سفره جمع می شوند و روزی چند بار سراغت را می گیرند یعنی " مونس " توانسته است عشق را آنطور که خودش می شناخت به فرزندانش هم نشان بدهد .

حضور پسرانت پشت گرمی و بودن یگانه دخترت بزرگترین دلگرمی این روزهای توست .

نفسی عمیق می کشی و نگاهت به چشمهای "مونس" که  روی دیوار قاب شده است گره می خورد ، در دلت می گویی تصدق چشمهای مهربانت ، این همه نگرانی برای چیست ؟ هنوز از دست و پا نیفتاده ام که انقدر بی تابی ، از پس کارهای خودم بر می آیم تازه بچه ها هم هستند !

صدای مهربان دخترت و دست پر مهر نوه هایت تو را از قاب بیرون می آورد و سر سفره می نشاند . به جدول روزنامه فکر میکنی و پاسخ شش حرفیِ ردیف پنجم عمودی در ذهنت نقش می بندد ، "احترام " ! چیزی که تو و "مونس " در همه ی این سالها تمام تلاشتان را برای آموختنش به فرزندانتان کرده اید و حالا خودت را برای این همه عزیز بودن مدیون او می دانی . تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
ارایه بیش از سه هزار مشاوره حقوقی رایگان به شهروندان قزوینیکشف ۱۹۶ کیسه کودشیمیایی قاچاق در بوئین زهرا توجه به نیازهای کودکان در مدیریت شهریافراط و تفریط در کار رسانه به اعتماد مخاطبان آسیب می‌زندشهردار قزوین هفته جاری انتخاب می‌شودانتصاب در استانداری قزوین مدیران قزوین با میزان تعامل با رسانه ها ارزیابی شوندبازدید ربیعی مدیر کل امور بانوان وخانواده از تنها باشگاه ورزشی کودک شهر قزوینشمار زائران قزوینی اربعین از ۴۰ هزار نفر فراتر رفتانجام ۱۱ هزار آزمایش تشخیص بیماری طیور در قزوینثبت پنج اثر تاریخی منقول قزوین در فهرست آثار ملیشناسایی ۲۶ هزار مصرف کننده مواد مخدر در قزوینخطر اعتیاد از جنگ نظامی بیشتر استنرخ بیکاری در استان قزوین کاهش یافتحضور در بازار اورآسیا را جدی بگیریمراه اندازی پایانه صادراتی در استان قزوین ضروری استسرمایه گذاران خارجی در استان قزوین حمایت می شوندهندی ها برای تولید لوازم خانگی به قزوین آمدندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبهتقاطع روگذر شرکت نفت قزوین به زودی آسفالت می‌شود
نمایشگاه‌ گل و گیاه در قزوین برپا می‌شودبرج‌های فرهنگیان قزوین در آتش سوختهزینه‌های جاری کشور را باید با چابک سازی دولت کاهش داداحتمال بارش باران، طی امروزپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبهموازی کاری دستگاه‌ها در حوزه اصناف باید کاهش یابدانجمن حرفه‌ای واحدهای اقامتی قزوین آغاز به کار کردشناسایی ۷۴۸ مجرم حرفه‌ای در قزویناولین نشان استاندارد ویژه صادرات در قزوین صادر شدکاهش ۱۰ درجه‌ای دمای هوا در قزوینرتبه صادرات قزوین در کشور قابل قبول نیستکاهش بی سابقه نرخ بیکاری در قزوینکارفرمایان حامی مددجویان در قزوین بسته‌های تشویقی می‌گیرندمحکومیت ۱۹۰ میلیون ریالی قاچاقچی البسه در قزوینثبات نسبی قیمت‌ها در بازار طلا و ارزتقاطع روگذر شرکت نفت قزوین به زودی آسفالت می‌شودحضور در بازار اورآسیا را جدی بگیریمانتصاب در استانداری قزوین افراط و تفریط در کار رسانه به اعتماد مخاطبان آسیب می‌زندتوجه به نیازهای کودکان در مدیریت شهری
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
حذف تمام انواع مدارس دولتی خاص از سمپاد تا نمونه‌دولتی!جزییات زمان صدور احکام فرهنگیان+میزان دقیق افزایش حقوقصفحه اول روزنامه‌های 23 مهرماه 1398قیمت گوشت تا دهه آخر صفر ارزان‌تر نمی‌شودمحاکمه قاتلان بازیکن تیم فوتبال ساپیا پس از فاش شدن نحوه قتل +عکسواقعیاتی جالب و هیجان‌انگیز در مورد جنگ جهانی دومبازیگران «خانه دوست کجاست» پس از ۳۳ سال کنار همبازار خودرو نزولی شد/ کوییک دو میلیون تومان ریختباور می‌کنید این عکس‌ها فتوشاپ نشده اند؟این کندو با همه کندوهایی که دیده اید، فرق دارد!تصاویری که اثبات می‌کنند عشق زمان نمی‌شناسدعملیات نجات کودک دماوندی از داخل چاه فاضلاب +فیلمپرفروش‌ترین و کم‌فروش‌ترین رنگ‌های خودروپیام تبریک رئیس قوه قضائیه به سپاه در پی دستگیری «روح‌الله زم»اعمال مستحب اربعینکشف اتفاقی هولناک در تهران/راز سه برادر عروس و داماد چه بود؟ +عکسسرطان ریه چیست؟/ چه عواملی باعث ایجاد سرطان ریه می‌شود؟/ علائم سرطان ریه چه چیزهایی هستند؟ورزشگاه آزادی در پرونده مرگ دلخراش کودک 6 ساله مقصر اعلام شدآخرین خبر از پروند قتل میترا استاد / وکیل ناگفته ها را گفتفروش کارت های عابر بانک به کلاهبرداران