۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ بهمن  | 2020 1 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 110 کد مطلب: 54175  
به بهانه روز جهانی سالمند،

تنهایی ات را به چشم های من بسپار

به بهانه روز جهانی سالمند
۱۳۹۸ سه شنبه ۹ مهر ساعت 16:58

 صدای قزوین - سرویس اجتماعی - مینا حاجی شفیعی 

راه طولانی نشده ، پاهای تو خسته و حوصله ات کوتاه شده است . در کودکی ات همین خیابان را پر می کشیدی ،در جوانی ات عاشقانه قدم می زنی و حالا شمرده شمرده گام بر می داری ، بی آنکه عجله ای برای رسیدن داشته باشی . 


به عصایت تکیه می دهی تا نفسی تازه کنی ! چشم هایت برق گذشته را ندارند ولی آنقدر دنیا دیده اند که می توان در نگاهت زندگی کرد . موهایت رنگ باخته و گوشهایت سکوت پیشه کرده اند ، صدایت بی رمقِ روزهایی ست که به مرادت نگشته اند وچه شکوهمندی ، که هیچ یک از اینها، چیزی از بزرگی ات کم نکرده است . عشق هنوز هم لای نفس های آرام تو ، جاریست و نبض زندگی در دست های تو می تپد .

راه می افتی ، روزنامه ی همیشگی ات را می خری و خوشحالی که چیزی به آخر هفته نمانده است ، دلت برایشان تنگ شده و این دلتنگی دست از سرت بر نمی دارد ،به کارهای فردایت فکر می کنی ، باید به خرید بروی ، جای خالی مادرشان را پر کنی ! مبادا غصه ی نبودنش  ، خنده را از یادشان ببرد که آنوقت ، درد های تو چند برابر که  نه ، هزاربرابر می شود .

سخت  است عمری را با مونسی زیر یک سقف به سر برده باشی و حالا مرور مهربانی های بی حد و حسابش تنها بهانه ی تو برای ماندن در این خانه باشد  .

به گلدان هایش می رسی ، گرد را از در و دیوار خانه می تکانی  و زیر لب زمزمه می کنی "خانه ای که تمیز نباشد مهری ساکن آن نمی شود ".

درست است که دخترت هفته ای چند بار به آشپزخانه رسیدگی می کند و چیزی کم و کسر نمی ماند ، اما هیچ چیز جای خالی "مونس " را پر نمی کند  . اشک در چشمهایت حلقه می زند و می گویی " خدایا  تا وقتی زنده ام ، محتاج دیگرانم نکن " خانه به احترام دعایت سکوت می کند و عشقی سیال در فضا  تو را به آرامش می کشاند .


***


دل توی دلت نیست ! حیاط را آب و جارو کرده ای ، چای در قوری چینی اشتیاق دم کشیدن دارد ! همه چیز مهیاست تا تو بار دیگر خدا را برای داشتن فرزندانی این چنین شاکر باشی، سر همان ساعت همیشگی زنگ به صدا در می آید و هیاهوی نوه هایت خانه را سر ریز می کند . همین که آخر هفته چند ساعت در خانه ی تو و دور یک سفره جمع می شوند و روزی چند بار سراغت را می گیرند یعنی " مونس " توانسته است عشق را آنطور که خودش می شناخت به فرزندانش هم نشان بدهد .

حضور پسرانت پشت گرمی و بودن یگانه دخترت بزرگترین دلگرمی این روزهای توست .

نفسی عمیق می کشی و نگاهت به چشمهای "مونس" که  روی دیوار قاب شده است گره می خورد ، در دلت می گویی تصدق چشمهای مهربانت ، این همه نگرانی برای چیست ؟ هنوز از دست و پا نیفتاده ام که انقدر بی تابی ، از پس کارهای خودم بر می آیم تازه بچه ها هم هستند !

صدای مهربان دخترت و دست پر مهر نوه هایت تو را از قاب بیرون می آورد و سر سفره می نشاند . به جدول روزنامه فکر میکنی و پاسخ شش حرفیِ ردیف پنجم عمودی در ذهنت نقش می بندد ، "احترام " ! چیزی که تو و "مونس " در همه ی این سالها تمام تلاشتان را برای آموختنش به فرزندانتان کرده اید و حالا خودت را برای این همه عزیز بودن مدیون او می دانی . تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اعلام آماده باش مدیریت بحران قزوین به دستگاه‌های اجرایی۱۶ هزار دستگاه اتوبوس شهری در کشور فرسوده استمدیران مانع سرمایه گذاری در قزوین به دادگاه معرفی می شوندبودجه سال ۹۹ شهرداری قزوین حبابی نیستنقش زنان در فرهنگ سازی و رشد فرهنگ جامعه بسیار تاثیرگذار استدستگیری حفاران غیر مجاز در روستای میزوجایجاد پردیس روستایی از مهاجرت به شهرها جلوگیری می‌کندحمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد قزوین از نویسندگان با خرید کتابپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبهاهتمام یک موقوفه در قزوین به توسعه روستاهاصدور مجوز برای تاسیس ۶ سازمان مردم‌نهاد در قزوینپزشکان قزوینی برای نصب کارتخوان تا ۳۰ بهمن فرصت دارندشیر و فضای مسمومی که برای آن ساخته شدقزوین نیازمند احداث شهرک تخصصی در زمینه خودرو استمسابقات فوتسال دسته دو بانوان کشور در قزوین برگزار می‌شود۸۰۰ سفیر سلامت در استان قزوین تحت آموزش قرار گرفتند۲۸۰ دانش‌آموز از قزوین به اردوی راهیان نور اعزام شدندژوژمان صنایع دستی در قزوین برگزار می‌شود۲۶۰۰ تن محصولات گیاهی از استان قزوین صادر شدبیمارستان رحیمیان الوند باید تا پایان سال دولتی شود
بیمارستان رحیمیان الوند باید تا پایان سال دولتی شودصنایع نوین در استان قزوین مورد حمایت قرار می گیرندصیاد متخلف در قزوین دستگیر شدسامانه بارشی امشب وارد قزوین می‌شودژوژمان صنایع دستی در قزوین برگزار می‌شود۲۸۰ دانش‌آموز از قزوین به اردوی راهیان نور اعزام شدند۸۰۰ سفیر سلامت در استان قزوین تحت آموزش قرار گرفتند۳۰ خانه تاریخی در قزوین تاکنون به ثبت ملی رسیده است۲۶۰۰ تن محصولات گیاهی از استان قزوین صادر شدقزوین نیازمند احداث شهرک تخصصی در زمینه خودرو استاهتمام یک موقوفه در قزوین به توسعه روستاهامسابقات فوتسال دسته دو بانوان کشور در قزوین برگزار می‌شودصدور مجوز برای تاسیس ۶ سازمان مردم‌نهاد در قزوینشیر و فضای مسمومی که برای آن ساخته شدپزشکان قزوینی برای نصب کارتخوان تا ۳۰ بهمن فرصت دارندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبهایجاد پردیس روستایی از مهاجرت به شهرها جلوگیری می‌کنددستگیری حفاران غیر مجاز در روستای میزوجحمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد قزوین از نویسندگان با خرید کتابنقش زنان در فرهنگ سازی و رشد فرهنگ جامعه بسیار تاثیرگذار است
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
اخطار ستاد بحران به استانداران؛ در آماده باش کامل باشیدخداحافظی بهنام تشکر از تلویزیون +عکسعامل تخریب تصویر سردار سلیمانی دستگیر شدمیزان عوارض آزادراه تهران-شمالپنیر ایرانی صبحانه ترامپ و اوباما در کاخ سفید! +فیلمروایتی از جان باختن 61 نفر در کرمانجدیدترین قیمت خودروهای سایپا امروز ۹۸/۱۱/۰۲ - پراید به مرز ۶۰ میلیون تومان رسید + جدولپای اجنّه به جشنواره فیلم فجر باز شد +عکسافت شدید دما برای اکثر مناطق کشورتغییر شکل سند ازدواج به کجا رسید؟نرخ تورم اقلام خوراکی در دی‌ ماه چقدر شد؟بارش برف و باران در جاده‌های ۱۳ استان کشوروزیر آموزش و پرورش به سوریه سفر کردپاسخ زاکانی به ادعای عباس عبدیکرونا ویروس چینی وارد کشور شد؟ |‌ پایگاه مراقبت مرزی ایران فعال شد | توصیه به مسافران چینسهمیه پزشکی فرزندان هیات علمی دانشگاه لغو شدگلایه آین الله جنتی از اظهارات اخیر روحانیکوسه‌ عجیبی که در دریا راه می‌رود +عکسعکس | لباس فرم خنده‌دار ارتش هوافضای آمریکاشیوع وحشتناک یک ویروس کشنده در چین