۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد  | 2020 6 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 242 کد مطلب: 54175  
به بهانه روز جهانی سالمند،

تنهایی ات را به چشم های من بسپار

به بهانه روز جهانی سالمند
۱۳۹۸ سه شنبه ۹ مهر ساعت 16:58

 صدای قزوین - سرویس اجتماعی - مینا حاجی شفیعی 

راه طولانی نشده ، پاهای تو خسته و حوصله ات کوتاه شده است . در کودکی ات همین خیابان را پر می کشیدی ،در جوانی ات عاشقانه قدم می زنی و حالا شمرده شمرده گام بر می داری ، بی آنکه عجله ای برای رسیدن داشته باشی . 


به عصایت تکیه می دهی تا نفسی تازه کنی ! چشم هایت برق گذشته را ندارند ولی آنقدر دنیا دیده اند که می توان در نگاهت زندگی کرد . موهایت رنگ باخته و گوشهایت سکوت پیشه کرده اند ، صدایت بی رمقِ روزهایی ست که به مرادت نگشته اند وچه شکوهمندی ، که هیچ یک از اینها، چیزی از بزرگی ات کم نکرده است . عشق هنوز هم لای نفس های آرام تو ، جاریست و نبض زندگی در دست های تو می تپد .

راه می افتی ، روزنامه ی همیشگی ات را می خری و خوشحالی که چیزی به آخر هفته نمانده است ، دلت برایشان تنگ شده و این دلتنگی دست از سرت بر نمی دارد ،به کارهای فردایت فکر می کنی ، باید به خرید بروی ، جای خالی مادرشان را پر کنی ! مبادا غصه ی نبودنش  ، خنده را از یادشان ببرد که آنوقت ، درد های تو چند برابر که  نه ، هزاربرابر می شود .

سخت  است عمری را با مونسی زیر یک سقف به سر برده باشی و حالا مرور مهربانی های بی حد و حسابش تنها بهانه ی تو برای ماندن در این خانه باشد  .

به گلدان هایش می رسی ، گرد را از در و دیوار خانه می تکانی  و زیر لب زمزمه می کنی "خانه ای که تمیز نباشد مهری ساکن آن نمی شود ".

درست است که دخترت هفته ای چند بار به آشپزخانه رسیدگی می کند و چیزی کم و کسر نمی ماند ، اما هیچ چیز جای خالی "مونس " را پر نمی کند  . اشک در چشمهایت حلقه می زند و می گویی " خدایا  تا وقتی زنده ام ، محتاج دیگرانم نکن " خانه به احترام دعایت سکوت می کند و عشقی سیال در فضا  تو را به آرامش می کشاند .


***


دل توی دلت نیست ! حیاط را آب و جارو کرده ای ، چای در قوری چینی اشتیاق دم کشیدن دارد ! همه چیز مهیاست تا تو بار دیگر خدا را برای داشتن فرزندانی این چنین شاکر باشی، سر همان ساعت همیشگی زنگ به صدا در می آید و هیاهوی نوه هایت خانه را سر ریز می کند . همین که آخر هفته چند ساعت در خانه ی تو و دور یک سفره جمع می شوند و روزی چند بار سراغت را می گیرند یعنی " مونس " توانسته است عشق را آنطور که خودش می شناخت به فرزندانش هم نشان بدهد .

حضور پسرانت پشت گرمی و بودن یگانه دخترت بزرگترین دلگرمی این روزهای توست .

نفسی عمیق می کشی و نگاهت به چشمهای "مونس" که  روی دیوار قاب شده است گره می خورد ، در دلت می گویی تصدق چشمهای مهربانت ، این همه نگرانی برای چیست ؟ هنوز از دست و پا نیفتاده ام که انقدر بی تابی ، از پس کارهای خودم بر می آیم تازه بچه ها هم هستند !

صدای مهربان دخترت و دست پر مهر نوه هایت تو را از قاب بیرون می آورد و سر سفره می نشاند . به جدول روزنامه فکر میکنی و پاسخ شش حرفیِ ردیف پنجم عمودی در ذهنت نقش می بندد ، "احترام " ! چیزی که تو و "مونس " در همه ی این سالها تمام تلاشتان را برای آموختنش به فرزندانتان کرده اید و حالا خودت را برای این همه عزیز بودن مدیون او می دانی . تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
کاهش ترددهای جاده‌ای/ تردد روان در کلیه محورهای کشوررشد سه برابری جذب سرمایه‌گذار در شهرک‌های صنعتی قزوینتهیه بانک اطلاعاتی مناطق برای امدادرسانی مناسب ضروری استبانک‌های قزوین نباید برای تضامین مددجویان سخت‌گیری کنندافت فشار آب در مناطقی از قزوینتحصیل پنج هزار و ۶۹۸ تبعه خارجی در قزویننقل و انتقالات جدید در والیبال قزوینتحریم نابخردانه دشمن تاثیری در عملکرد ناجا نداردراه اندازی چهارمین رام قطار قزوین _ تهرانکرونا در قزوین تمام نشده و باید آنرا همچنان جدی گرفتخط قرمزهای جدید کرونا در قزوینتقویت حوزه فرهنگ فضای جامعه را تلطیف می‌کندکمبود آب در قزوین جدی استاستان قزوین در جذب سرمایه گذاری خارجی رتبه سوم را کسب کردنمایندگان باید همواره دسترس مردم باشندحمایت از صنایع باید چندبرابر شودانجام ۳۵۰۰ فقره بازرسی از عرضه‌کنندگان فرآوده‌های دامی در قزوینپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبهردّ پای فضای مجازی در بسیاری از آسیب‌های اجتماعی مشاهده می‌شودزنان و کودکان در پساکرونا بیشتر از سایرین نیازمند بازتوانی هستند
مدیرکل جدید تبلیغات اسلامی استان قزوین معرفی شدکاهش ذخایر خونی مورد نیاز بیماران در قزوینقزوین می‌تواند قطب فن آوری و آی تی کشور شودجهش تولید در قزوین با سیاست درهای بازثبت نام ۸۰ درصد دانش آموزان قزوینی در سامانه فروش کتب درسی۹۰ درصد عامل آتش سوزی مراتع در استان قزوین انسانی استعضویت ۳۵ هزار خانوار قزوینی در بیمه اجتماعی روستاییانتدوین برنامه‌های اجتماعی برای مقابله با آسیب‌ها در آوجفعالیت رشته‌های ورزشی در شهرهای سفید قزوین بلامانع استتعاونی‌های فعال بانوان در قزوین تسهیلات کم بهره می‌گیرندزنان و کودکان در پساکرونا بیشتر از سایرین نیازمند بازتوانی هستندحمایت از صنایع باید چندبرابر شودردّ پای فضای مجازی در بسیاری از آسیب‌های اجتماعی مشاهده می‌شودافت فشار آب در مناطقی از قزویننمایندگان باید همواره دسترس مردم باشندتحریم نابخردانه دشمن تاثیری در عملکرد ناجا نداردکمبود آب در قزوین جدی استکرونا در قزوین تمام نشده و باید آنرا همچنان جدی گرفتبانک‌های قزوین نباید برای تضامین مددجویان سخت‌گیری کنندراه اندازی چهارمین رام قطار قزوین _ تهران
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
عکس | استخر لاکچری کودکان شهر ری!پملپ اصنافی که اصول بهداشتی را رعایت نمی کننداجرای طرح ترافیک از روز شنبهگرمای زمین باعث قد کوتاهی افراد می‌شود؟هشدار پلیس به عرضه کنندگان مانتو‌های نامتعارفاز جنایت فجیع خیابان گاندی تا قتل رومینا که همه را تکان داد +تصاویرپاسخ به ۲۵ سوال کلیدی درباره آزادسازی سهام عدالت32 هزار پلاک در حریم و یا روی گسل‌های شهر تهرانهوش مصنوعی جای خبرنگاران مایکروسافت را می‌گیردچرا خواب دارای اهمیت بسیار زیادی است؟روایت تکان دهنده‌ از جانباختن جوان ایرانی در کوه های ترکیه +عکسمرگ 13درصد بیماران سرطانی مبتلا به کرونا یک ماه پس از رهایی از کووید 19فرزند ناخلف شیرازی روی پدر و مادرش اسید پاشید!؟نشانه‌ های جدید از ابتلا به کرونا که به تازگی کشف شد«جایگاه انقلاب اسلامی و سیره امام خمینی (ره) در شبه قاره»جزئیات گزارش سازمان بازرسی درباره تخریب خانه و مرگ زن کرمانشاهی | تایید زدن اسپری فلفل به متوفی توسط ماموران شهرداریپاسخ بهنوش بختیاری به حضور جنجالی با بادیگاردهایش در مشهد! +عکسمدیران ناکارآمد و بی حال در ایلام برکنار می شوندفیلم | بادیگاردهای بهنوش طباطبایی در مشهد | واکنش این بازیگرسکه و دلار گران شد | آخرین نرخ سکه، طلا و ارز