۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ آبان  | 2019 11 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1975 کد مطلب: 16200  
نگاهی به چهار قطعه آلبوم پاروی بی قایق

دست ِ بالای محسن چاوشی

صدای قزوین
۱۳۹۳ دوشنبه ۱۹ آبان ساعت 11:17

 صدای قزوین - سرویس فرهنگی ؛ مرتضی مظفری ؛ مخاطبان هنر امروزی بی‌حوصله‌‌تر از آنند که بخواهند با گوش‌فرادادن به یک آلبوم موسیقی طی چند مرحله دست به کشف اثر بزنند. غذا باید چنان جویده‌شده و آماده روی میز برای مخاطب سِروْ شود که در همان فرصت آغازین مواجهه با آن،بتواند کاملاً بلع و هضم شود.
آلبوم درخشان «پاروی‌بی‌قایق» اثر «محسن‌چاوشی» تکیه‌ای به این الگوهای کهنه و نخ‌نما نمی‌دهد. ارزش استعاره و تشبیه را در زیبا‌یی‌شناسی ترانه جدی می‌گیرد و می‌کوشد از عاشقانه‌های سطحی با به کارگیری مُشتی ترانه‌ی بی‌در و پیکر و معیوب به شدت پرهیز کند.

استراتژی خود برای شروع را با قطعه‌ای ساده و روان شروع می‌کند:‌«دزیره». ترانه‌ای از «روزبه‌بمانی» که استاد خلق عاشقانه‌هاست. ترانه‌ای که شکست عاشق در قبال معشوق را با ایجاد تمثیلی تاریخی میان «ناپلئون» و همسرش «دزیره» حس و حال اساطیری می‌بخشد. عاشقی که شکست خود در جنگِ رابطه و احساس را «ضیافت‌اسیری» می‌خواند و با افتخار در این «تسلیم‌محض» دستانش را با فخر به نشانه‌ی پیروزی بالا می‌بَرد. تشبیه فتح دنیا به تسخیر و مالکیت معشوق و شکست عاشق در قابی اسطوره‌ای که در ذهن «تصویر زانو زدن» را متبادر می‌کند وجه اسطوره‌ای قطعه را بیش از پیش پر رنگ‌ می‌کند. چاوشی در قسمت دوم آهنگ با تغییر ریتم و لحن خود در صدا مهم‌ترین بخش‌ این ترانه را با صدایی اجرا می‌کند که «شوق‌تسلیم» از شکست را در این نبرد عاشقانه متفاوت باشد.

قطعه‌ی دوم آلبوم، «قهوه‌ی قجری» با ترانه‌ای به مراتب پیچیده‌تر از قبلی باز هم از «روزبه‌بمانی» جای خود را در میان ده تکه‌ی آلبوم همچون نگینی درخشان باز می‌کند. زندان خودساخته‌ی عاشق برای وصال که حصارهایش به میله‌هایی از جنس «دیوارچین» تشبیه شده و چیزی باقی‌نمانده جز ویرانه‌ای از «تزئین‌واقعیت». هزینه‌ی تماشای محبوب سازش با «حبس» و «توطئه‌«هاست همچون «یوسفی» که که ناگزیر این‌بار از سر اجبار خود را پیش چشمان «برادرانش» درون «چاه» می‌اندازد. فضای اندوه‌بار و بسته‌ی ترانه شوق شکست را افتخار نمی‌داند بلکه این‌بار صدای عاصی و افسرده‌ی عاشق را در قامت ملودی‌ای معترض که مزین به نوای «گیتارالکتریک» است نمایش می‌دهد. عشقی که تاوان تحمل رنج و اندوه و عزلت‌نشینی‌هایش باید با نوشیدن قهوه‌ی مسموم قجری جبران شود. چاوشی و گروه تنظیم‌کننده‌ی آلبومش آن‌قدر هوشمند و خلاق هستند که حواس‌شان به کلمه‌ی «قهوه‌ی‌قجری» هم هست پس با تمهیدی به شدت خلاقانه و کارکردی هنگام ادای این کلمه نوای ساز سنتی تار ـ یا سه‌تارـ را در حداقل زمان ممکن چیزی حدود سه ثانیه به گوش مخاطب می‌رسانند تا از قدمت سطح و عمق تاریخی و سنتی آن بگویند.

                                                                       
از قطعه‌ی دوم می‌پرم به سمت قطعه‌ی شماره‌ی پنج. یکی از متفاوت‌ترین کارهای چاوشی و موسیقی این سال‌های ایران. ترانه‌ی روایت‌محور و چندلایه‌ی «خواب» که با استفاده‌ از سازهایی با صداهای مرموز و خلوت به نحو احسن فضای رؤیاوار و خواب‌زده‌ی آهنگ را برای شنونده ایجاد می‌کند. ترانه‌ی «خواب» ـ اثر «حسین‌صفا» این یار ِغار و همراهِ‌ همیشگی «محسن‌چاوشی» در اوج‌های کارنامه‌ی حرفه‌ای‌اش –  از قاب عکسی می‌گوید در شبی بارانی، صدای آب و دریا و وهم غرق شدن در کنار معشوق در خواب و بیداری به همراه صدای کوبش در. نجواهای مرموز،مبهم و زیبای زنی در آغاز آهنگ همگی گواهی یک کار به شدت متفاوت را می‌دهد. چاوشی در نقطه‌ی ابتدا و انتهای اثر لحنش را پیوسته تغییر می‌دهد.او در ایتدا صرفا  یک راوی محض است که ترسان و لرزان بیان‌کننده‌ی حادثه‌ای است که برایش رخ داده . سپس عاشقی می‌شود تنها و تک‌افتاده، وحشت‌زده و در نهایت انسانی  عاجز که در تنهایی‌اش ترس از تعبیر خواب هولناکش را دارد. آهنگی که به مدد هوشمندی ترانه‌سرا و آهنگ‌سازش فضا و مکان خلق می‌کند. موقعیتی ابهام‌آلود و اندوه‌گین که حس تنهایی و ترس را می‌سازند.
قطعه‌ی ششم که وظیفه‌ی سنگین نام آلبوم را به دوش خود می‌کشد برای مخاطب حکم مرواریدی را دارد که که در عمق دریا کشف می‌کند. آهنگی که موسیقی ایران در این چند سال می‌تواند از خلق آن به خود ببالد. ترانه،ملودی، تنظیم و صدا همگی در اوجی باور نکردنی به سر می‌برند. صدای خاص و خش‌دار محسن‌چاوشی همیشه به او این امکان را داده تا هر وقت به سمت ترانه‌هایی حرکت کرده تا شالوده و بنیان خود را بر پایه‌ی «عصیان» و «اعتراض» بنا نهاده‌اند موفق‌ترین کارهایش را به ارمغان آورده‌اند. قطعه‌ی فوق‌العاده‌ی «هر روز پاییزه» از کارهای موفق قبلی او این بار جایش را در این آلبوم به آهنگ درخشان «پاروی‌بی‌قایق‌» سروده‌ی «حسین‌صفا» داده. ترانه‌ای که تماماً بر پایه‌ی معنا و مفهموم «شکایت» و «گلایه» بنا شده؛ پس طبعاً درست‌ترین تصمیم فراهم‌آوردن عرصه‌ی بیشتر برای جولان‌دادن «گیتار الکتریک» برای تحقق اعتراض در بطن آهنگ است که این کار به طرز بی‌نظیری انجام شده. ترانه‌سرا موقعیت شخصیت ترانه‌اش را با به‌کارگیری تمثیل‌هایی پی‌در‌پی در ذهن مخاطب می‌سازد. انسانی که چشم‌هایش شبیه سربازانی مغرور است که درد فراق می‌کِشند،دستانش شبیه چاقوهایی است بی‌دسته،گلویش در پس‌کوچه‌های خلوت فریاد می‌کشد،سرش از یاغی‌ترین فواره‌های میدان هم سرکش‌تر است. شخصیت و فضا در کنار هم ساخته می‌شوند. فنجان قهوه‌ای‌ که در کافه‌ای غمگین پیوند می‌خورد به عابری سرگردان در خیابان. رهگذری که استخوان‌هایش نردبان ترقی دیگران را می‌سازند. تصویر‌سازی‌های پشت‌سر‌هم و بدیع ترانه در کنار صدای بغض‌آلود و خسته‌ی چاوشی از آرزوی تحقق عشق می‌گوید. از آرزوی به ثمر نشستن استقلال و یکرنگی.‌ آهنگی به تمام معنا اندوهگین که تاثیرش حالا‌حالا‌ها از عمق جان مخاطب پاک نمی‌شود.    تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
12
ردیفتیترتاریخ
1 حامد همایون با «حاکم احساس» به قزوین می آید ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۴ اسفند
2 ازدواج مجدد بنیامین بهادری ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۲ شهريور
3 رونمایی از دو آلبوم موسیقی در قزوین ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۰ خرداد
4 اولین آلبوم رپ ایرانی مجوز گرفت ۱۳۹۴ چهارشنبه ۹ ارديبهشت
5 دست ِ بالای محسن چاوشی ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۹ آبان
6 سرنوشت "پاروی بی قایق" محسن چاووشی ۱۳۹۳ يکشنبه ۲۷ مهر
7 بازیگر مرد ایرانی خواننده شد ۱۳۹۳ يکشنبه ۲۲ تير
8 دونوازی نوازندگان قزوینی در همایون و ابوعطا ۱۳۹۳ يکشنبه ۷ ارديبهشت
9 پوستر دوره‌های مختلف جام جهانی ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۰ فروردين
10 یک خواننده دیگر زیر زمینی «مجاز» شد ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۰ فروردين
12
لایروبی ۲۰ رودخانه در استان قزویناولین پایانه صادرات محصولات کشاورزی در قزوین ایجاد می شودتتو و سوزن‌هایی بر پیکره هویت جوانانروستاها باید محور توسعه کشور باشندتشکیل شعبه ویژه تعزیرات در قزوین برای برخورد با گران‌فروشان۶۶۰ نمایشگاه کتاب در مدارس قزوین برپا شددعوت نونهالان قزوینی به اردوی تیم ملی پهلوانیبرخی از مدارس آبیک در نوبت بعداز ظهر تعطیل استدستگیری جاعل ۱۰ میلیارد ریالی در قزوینآغاز بارش برف در آزادراه قزوین-کرجقیمت گوشت مرغ در قزوین کاهش یافت۸۰ درصد جمعیت قزوین مشمول دریافت بسته حمایت معیشتی هستندسهم صادرات استان قزوین در بازارهای بین‌المللی افزایش یابدبارش برف در جاده‌های کوهستانی استان قزوین ادامه داردپرداخت ۸۹۳۱ فقره تسهیلات ازدواج در قزوین۱۲۰ هزار نمونه خون بند ناف در کشور ذخیره سازی شده استبنیاد برکت تاکنون ۱۲ مدرسه در قزوین ساخته استسهم ۳۳ درصدی زنان در سمن‌های قزوینکشتی گیران پهلوان نوجوان در قزوین اردو می زنندکالاهای اساسی و نهاده های کشاورزی در قزوین ذخیره شده است
برندسازی در محصولات شاخص استان قزوین در اولویت قرار گیردبرگزیدگان همایش ملی هویت کودکان در قزوین معرفی شدندسهمیه سوخت سرویس‌های مدارس قزوین واریز شدادارات بازرسی را بازوی توانمند دادگستری می دانیماصلاح قیمت بنزین دارای عقبه کارشناسی استبیماران کلیوی قزوین به ۲۶ دستگاه دیالیز نیازمندندبارش نخستین برف پاییزی در قزوینمدارس خود را برای اجرای سند تحول باید مناسب سازی کنیممدارس پیش دبستانی آوج و آبیک تعطیل شدمدارس شهرستانهای آبیک و آوج در نوبت بعدازظهر تعطیل شدسامانه ۱۳۷ در ایام بارندگی و برودت هوا ۲۴ ساعته آماده پاسخ گویی استدعوت از کشورهای خارجی توسعه صادرات قزوین را شتاب می‌بخشدهمه عوامل اجرایی انتخابات باید مرّ قانون را رعایت کنند۲۳ نفر در قزوین داوطلب راهنمای گردشگران خارجی شدندکشمش قزوین باید با نام این استان به خارج صادر شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبهدستگیری جاعل ۱۰ میلیارد ریالی در قزوینتتو و سوزن‌هایی بر پیکره هویت جوانان۸۰ درصد جمعیت قزوین مشمول دریافت بسته حمایت معیشتی هستندبنیاد برکت تاکنون ۱۲ مدرسه در قزوین ساخته است
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!