۱۳۹۸ يکشنبه ۴ فروردين  | 2019 3 Sunday
آرشیو خبر آمار بازدید: 795 کد مطلب: 38283  

5 رنگ تاثیرگذار بر خلق و خو

ویژگی آرامش بخش آبی می تواند به کاهش اضطراب در انسان کمک کند. فرهنگ های باستانی نیز از کروموتراپی برای درمان بیماری ها استفاده می کردند، و در این میان، رنگ آبی اغلب برای تسکین درد کاربرد داشته است.
۱۳۹۶ دوشنبه ۶ شهريور ساعت 21:19

صدای قزوین - همه ما به برخی رنگ ها بیشتر از نمونه های دیگر علاقه داریم، اما آیا می دانستید برخی رنگ ها به واقع می توانند بر حالت روانی و جسمانی شما تاثیرگذار باشند؟ روانشناسان دیر زمانی است که پشتیبان مفهوم کرومولوژی (Chromology) هستند، که چگونگی تاثیر رنگ های مختلف بر تفکر انسان را مطالعه می کند.

 
کرومولوژی یک اصل است که در موارد مختلف از طراحی اتاق های هتل تا بسته بندی مواد غذایی و کمک به شکل گیری احساس در روشی خاص استفاده می شود. از خلق انرژی تا خواص آرامش بخش، در ادامه با پنج رنگ و چگونگی تاثیر آنها بر مغز بیشتر آشنا می شویم.

صورتی

 
صورتی اغلب به عنوان رنگی که با زنانگی گره خورده است، شناخته می شود، اما دارای اثری آرامش بخش روی افراد نیز است. مقاله ای که در سال 2013 در نشریه تلگراف منتشر شد به جزئیات پروژه نقاشی سلول های زندانی در سوئیس به رنگ صورتی پرداخته و اشاره داشت که این رنگ می تواند خشم را در زندانیان تنها طی 15 دقیقه کاهش دهد.

در تجربه ای دیگر از استفاده از رنگ صورتی، مربی تیم فوتبال آمریکایی دانشگاه آیووا، درخواست کرد تا کمدهای رختکن تیم مهمان به رنگ صورتی نقاشی شوند تا روحیه تهاجمی و مبارزه طلبی بازیکنان حریف کاهش یابد. این اقدامی بحث برانگیز بود، اما تبدیل شدن هیدن فرای به یکی از موفق‌ترین مربیان دانشگاه در زمان خود ممکن است تصادفی نباشد.

قرمز

در شرایطی که صورتی در واقع طیفی از رنگ قرمز محسوب می شود، این رنگ نسبت به صورتی می تواند اثری متضاد بر فیزیولوژی شما داشته باشد. به گفته کارشناسان، رنگ قرمز از خود انرژی ساطع می کند و می تواند نبض شما را افزایش دهد.

از رنگ قرمز می توانید برای تنظیم شرایط خلق و خو در خانه خود استفاده کنید. به عنوان مثال، شما می توانید قرمز را برای اتاق نشیمن خود انتخاب کنید، زیرا می تواند انرژی اجتماعی را افزایش دهد. حتی میزان اندکی از رنگ قرمز در یک اتاق می تواند چنین اثری داشته باشد.

زرد

روانشناسان بر این باورند که رنگ زرد به واقع می تواند فعالیت ذهنی را تحریک کند. نتایج یک مطالعه نشان داد، دانش آموزانی که در اتاق های زرد زنگ امتحانات خود را برگزار می کنند، به طور قابل توجهی عملکرد بهتری نسبت به حضور در اتاق هایی با رنگ های دیگر دارند. از سوی دیگر، رنگ زرد می تواند موجب گریه نوزادان برای مدت زمانی طولانی‌تر شود و همچنین می تواند اثراتی مضر روی ساکنان خانه های سالمندان داشته باشد.

آبی

 
آبی اغلب با آرامش پیوند خورده و یکی از محبوب‌ترین رنگ های جهان محسوب می شود. بر همین اساس است که بسیاری از طراحان داخلی رنگ های آبی را برای اتاق های خواب پیشنهاد می دهند، زیرا گزینه ای خوب به عنوان نخستین چیزی که هنگام صبح با آن مواجه می شوید در نظر گرفته شده و می تواند به شکل گیری احساس آرامش پیش از به خواب رفتن نیز کمک کند.

ویژگی آرامش بخش آبی می تواند به کاهش اضطراب در انسان کمک کند. فرهنگ های باستانی نیز از کروموتراپی برای درمان بیماری ها استفاده می کردند، و در این میان، رنگ آبی اغلب برای تسکین درد کاربرد داشته است.

سبز

 
سبز نیز اغلب با احساس آرامش پیوند خورده و همچنین برخلاف رنگ هایی مانند زرد با چشم های انسان نیز مهربان‌تر رفتار می کند. اگر در طول روز مدت زمان زیادی را مقابل رایانه سپری می کنید، برخی کارشناسان استفاده از متون سبز را برای افزایش بهره‌وری و پیشگیری از خستگی چشم توصیه کرده اند. با این وجود، اطمینان حاصل کنید که متن کنتراست چشمگیری با پس زمینه داته باشد، زیرا چشم ها برای تشخیص حروف تیره روی پپس زمینه ای تیره باید سخت‌تر کار کنند.

همچنین، نقاشی دفتر کار به رنگ سبز یا آبی نیز پیشنهاد شده است، زیرا پژوهش های صورت گرفته نشان داده اند که این رنگ ها کارایی و خلق و خو را بهبود می بخشند و همچنین رنگ سبز با جذابیت پول نیز پیوند خورده است. تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
تبدیل قزوین به مقصد گردشگری از اهداف شهرداری است۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تردد در جاده‌های قزوین ثبت شدرونق تولید رمز حل مشکلات کشور استکشف 13 کیلوگرم تریاک در قزوینعرضه میوه تنظیم بازار در قزوین از سرگرفته می شودجشنواره عیدانه برای تقویت نشاط عمومی در قزوین برگزار می شوددانشگاه بین المللی امام (ره) بدون آزمون دانشجوی دکتری می پذیرداورژانس قزوین در 1135 ماموریت نوروزی حضور یافتاستقرار پایگاه سوخت رسانی سیار در آزادراه قزوین-رشتقزوین مقصدگردشگری معنوی ماندگارمرگ خاموش یک زن در الوندتکواندو کار قزوینی مسافر منچستر شدرقابت های والیبال نونهالان استان قزوین پایان یافتسانحه رانندگی در بویین زهرا 3 کشته بر جای گذاشتخواص خوراکی‌های هفت سینتوزیع میوه عید تنظیم بازار در قزوین تا 15 فروردین ادامه داردسازمان صنعت نبض اقتصاد استان قزوین استساعات کار موزه های قزوین در نوروز، 9 صبح تا 21 شبرونق تولید مهم ترین اولویت مدیران قزوین در سال 98 استمحورهای مواصلاتی استان قزوین پر ترافیک است
اخراج ژیلا صادقی از برنامه نوروزی شبکه 2سکه طلا سال 98 را با این قیمت آغاز کردکوتاه ترین ازدواج تاریخ؛ طلاق بعد از 15 دقیقه!نصف میوه های تنظیم بازاری برای نوروز 98 توزیع شدسکه سال جدید را با چه قیمتی آغاز کرد؟سکانسی از سریال دلنوازانبیوگرافی هدیه بازوند نقش روژان + عکسرضا خان بابایی جشنواره نوروزی اردبیلخوانندگی زیبای شروین در مسابقه عصرجدید + فیلمطنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده ایمعاون اول رییس جمهوری به مازندران آمدجهانگیری در گلستان: قبول ندارم مدیری در سختترین شرایط در صحنه حاضر نباشد/ تمام امکانات کشور برای کمک به مردم سیل زده گسیل شودچگونه بعد از 40 سالگی هم جوان به نظر بیاییم ؟اولین شهید ناجا در سال 98 در بردسکن تشییع شداخراج ژیلا صادقی از تلویزیونتصمیم وزارت بهداشت برای افزایش خدمت رسانی در تعطیلاتمجمع عمومی و انواع آن/ مهم ترین مجمع عمومی جهان کدام است؟گزارش خبرنگار میزان از اعتراض شهروندان آلمانی به اصلاح قانون کپی رایتاخراج ژیلا صادقی از برنامه نوروزی شبکه دومیرمحمد غراوی سرپرست جدید استان گلستان کیست؟
پیشرفت قطب‌های علمی نیاز به زمان دارد/ آینده‌ پژوهش‌های علمی کشور روشن استبیانیه گام دوم انقلاب برای جنبش دانشجویی مانند کیمیا استعملیات نجات 4 ساعته 6 فرد گرفتارشده در ارتفاعات یکی از روستاهای نیشابورضرر ۴۰ میلیارد دلاری بوئینگ13 مصدوم در 4 حادثه جاده‌ای محورهای خراسان رضوینقش مهم ناجا در ایجاد امنیت برای رونق تولیدروز "میبد" گرامی داشته شدارتفاع برف در گردنه مایین بلاغ تکاب +عکسنیروهای مسلح با تمام قوا و تجهیزات درحال کمک رسانی و ایجاد امنیت در مناطق سیل زده /تا آخرین لحظه ای که مردم به کمک نیاز داشته باشند نیروهای مسلح در منطقه خواهند ماندوزیر نیرو: سیل اخیر در گلستان با دوره بازگشت 50 ساله بوده است/ لایروبی رودخانه ها جدی گرفته شودقدیمی ترین تمدن ها در جهان کدامند؟محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی از 4 فرودین ماه تا پایان تعطیلات نوروزداستان عجیب جی پی اس های مشکوک باشگاه نساجیتعارف را کنار بگذاریم، برویم از قطری ها یاد بگیریمورود و خروج خودرو به قشم چقدر است؟قیمت گوشی در سال 97 چقدر افزایش یافت؟سفر نوروزی به شهر خُماماحتمال جنگ ایران و آمریکا چقدر است؟واکنش مدیرعامل ذوب آهن به انتخاب داور دربی اصفهانشیرینی هفت لایه ؛ یک شیرینی شیک برای نوروز