۱۳۹۷ دوشنبه ۱ مرداد  | 2018 7 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 16495 کد مطلب: 12094  
از نداشتن باتوم برای مقابله تا رژه ی فرهنگی سپاه

ناگفته های سال 73 و شلوغی های شهر در ماجرای استان شدن قزوین

عباس نیکویه
۱۳۹۳ دوشنبه ۲ تير ساعت 15:24

 

صدای قزوین - سرویس سیاسی؛ سال 1373 درپی رای نیاوردن لایحه استان شدن قزوین بخشی از مردم اعتراض خود را از طریق حضور در کف خیابان ها به گوش مسوولان رساندند. مسوولانی که همانند مردم به رای نیاوردن این لایحه در مجلس چهارم اعتراض داشتند؛ اگرچه در روزهای پایانی خرداد ماه سال 76  نمایندگان مجلس پنجم رای به استان شدن قزوین دادند، اما همچنان خاطرات تلخ آن روزها از ذهن مردم قزوین پاک نشده است. عباس نیکویه، فرماندار قزوین در روزهای شلوغی سال 73 است که بازخوانی جزئیات اتفاقات آن سه روز را در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی صدای قزوین روایت می کند. 

 

آقای نیکویه دقیقا اعتراضات سال 73 از چه زمانی شروع شد؟ چون قاعدتا" نمی توان ادعا کرد که مردم یک دفعه تصمیم گرفتند که به خیابان بریزند و به خاطر استان نشدن قزوین اعتراض خیابانی کنند.

یک خواست عمومی برای مستقل شدن و استان شدن هم در مردم و هم در مسوولان قزوین وجود داشت و اینکه از لحاظ برخی شاخص ها، قزوین برتر از زنجان بود. تا اینکه این مسئله در مجلس طرح شد وما هم به این نتیجه رسیدیم که باید برای تحقق این امر فعالیت کنیم. از همین جهت بروشورهایی درباره استعدادهای قزوین در حوزه های مختلف مثل صنعت، کشاورزی و... تهیه کردیم تا خوراکی برای نمایندگان مجلس و مسوولان دولت باشد که در رای آنها تاثیر بگذارد.

 

این بروشورهای قرار بود کجا پخش شود؟

عمومی نبود و فقط برای مسوولان دولت ، نمایندگان مجلس و کسانی که قرار بود به استان شدن قزوین رای بدهند تهیه شده بود.

 

این اقدامات برای چه سال هایی است؟

برای دوره قبل از فرمانداری من در قزوین. فکر کنم نزدیک سال های 72 بود. من هنوز این بروشورها را دارم. خیلی جالب بود که ما مطالعه کردیم و دیدیم مثلا" قزوین رتبه اول استفاده از نشریات خارجی را دارد یا در برخی دیگر از زمینه ها که ما در رتبه های اول بودیم و این موارد در بروشورها قرار داده شد. سرانجام این قضیه در کمیسیون مجلس رای آورد و برای رای گیری به صحن علنی مجلس رفت.

 

شما آن زمان فرماندار قزوین بودید؟

نه، قبل از فرماندار شدنم بود. تهیه این بروشور توسط یک کار گروهی که آقای احمد نصری -که آن زمان نماینده قزوین در مجلس بودن- و چند نفر دیگه انجام شد. به هر صورت شرایط عمومی کشور شدیدا" موافق استان شدن قزوین بود. یعنی قبل از تصویب، بسیاری از بزرگان کشور توصیه می کردند زمینه ها فراهم شود، مثلا ساختمان استانداری را بسازید. به همین خاطر ساختمان استانداری ساختش شروع شد و زمین آن هم از طرف یک قزوینی، هدیه داده شد و خیلی های دیگر کمک کردند تا این ساختمان از طریق کمک های مردمی ساخته شود. در زمانی که من فرماندار بودم خیلی از مسوولان کشور که به قزوین می آمدند از روند ساخت ساختمان استانداری بازدید کردند و ما حتی در کارگاه کوچکی که برای ساخت ساختمان بنا شده بود به این آقایان بستنی و چای هم دادیم و آنها هم خیلی تشویق کردند (با خنده).

 

پس شروع اتفاقات از تصویب اولیه لایحه استان شدن قزوین و ارائه آن به صحن علنی مجلس  بود.

بله. مردم خیلی خوشحال شدند و همانجا یک سری از سر احساسات کارهایی کردند. مثلا جلوی ماشین هایی که پلاکش زنجان بود را  می گرفتند یا تابلوهای اداراتی که نام زنجان داشت را پایین می کشیدند. با توجه به این وضعیت سه ماه قبل از شلوغی ها شورای تامین را تشکیل دادم و در آن جلسه اتفاقاتی که ممکن بود در صورت رای آوردن و یا نیاوردن لایحه استان شدن قزوین بیافتد را بررسی کردیم. مثلا ما پیش بینی کرده بودیم که بر روی یک سری از ماشینهای اداری بلندگو نصب کنیم، چون احتمال می دادیم مردم در هر صورت در مکان هایی تجمع خواهند کرد که ما با این وسیله مردم را به سمت مسجد النبی هدایت کنیم و در مسجد، بزرگانی مثل حاج آقا باریک بین برای مردم سخنرانی کنند تا جلوی اتفاقات ناخوشایند گرفته شود. من آن زمان فرماندار قزوین و معاون استاندار زنجان بودم و این صورت جلسه ها را برای استانداری زنجان فرستادم و طبق روال معاون امنیتی و سیاسی استانداری هم باید این صورت جلسه ها را سبک و سنگین می کرد و آن موارد حساس و ویژه مثل این موضوع را دردستور کار شورای تامین قرار می داد که ظاهرا هیچ کس فکر این اتفاقات را نمی کرد.

 

یعنی بقیه مطمئن بودن مجلس به استان شدن قزوین رای می دهد؟

خیال اونها از رای آوردن این طرح راحت بود. حتی آقای تابش، معاون امنیتی و سیاسی وزارت کشور دو روز قبل از رای گیری در راهروی مجلس به من گفت که اینجا چکار میکنی، منم گفتم که آمدیم هر چه می توانیم برای رای آوردن لایحه تلاش کنیم. عین حرف ایشان را میزنم که به من گفت «برو خیالت راحت باشه» که من این موضوع را در گزارش خودم آوردم. در واقع جو عمومی این بود که این لایحه رای می آورد. البته ما احتمال درگیری و اغتشاش را گفته بودیم ولی استانداری زنجان اصلا" توجه نکرده بود و نگفت این حرفی که شما می زنید درست است یا غلط!

 

حالا این طرح در صحن علنی مجلس رای نیاورد، چه اتفاقی افتاد؟

بعد اینکه رای نیاورد مردم در دو نقطه شهر یکی ولیعصر و یکی هم دوراه همدان تجمع کردند. سریعا" جلسه شورای تامین را تشکیل دادیم و در آن شورا تصویب شد که حاج آقا باریک بین به اتفاق مدیرکل اداره اطلاعات و چند نفر دیگر به ولیعصر بروند و من هم به همراه برخی مسئولان و معتمدین به دوراه همدان بروم. ما نیم ساعت با مردم صحبت کردیم و قول دادیم که این موضوع را پیگیری می کنیم و آخر هم با خواهش و تمنا مردم متفرق شدند، ولی دوباره تجمع ها شکل گرفت. ما با سردار عراقی که از تهران آمده بودند صحبت هایی کردیم که سپاه در میان مردم وجهه دارد و مورد احترام است و یک حرکت فرهنگی انجام بدهیم. بعد تصمیم گرفته شد بچه های سپاه بدون سلاح با لباس بسیجی به سمت ولیعصر حرکت کنند تا مردم این ها را ببینند. اما قضیه گسترده و پیچیده شده بود. برخی گروه ها وارد شدند و خراب کاری هایی کردند که معنی دار بود. مثلا عده ای شیشه های اداره دارایی را شکسته بودند، آنوقت کنارش اداره آموزش و پرورش هیچ آسیبی ندیده بود. یا اداره کار را آتش زده بودند ولی کسی با محیط زیست و... کاری نکرده بود. این ها نشان می داد این آشوب ها یک خواستگاه اجتماعی یا ناراحتی هایی داشت.

 

یعنی موضوع از استان شدن یا نشدن فراتر رفته بود؟

نه، من می خوام بگویم سیاسی نبود.

 

یعنی بحث همچنان سر استان شدن بود؟

بله ولی کسانی وارد شده بودند که از مسائل اجتماعی رنج می بردند . مثلا از مالیات دادن ناراحت بودن یا بخاطر بیکاری از اداره کار ناراضی بودند و این ها پیام هایی داشت. البته تحریک اصلی نطق هایی بود که در مجلس شد. مثلا مرحوم ساوجی نماینده ساوه گفته بود « ما انار داریم، پس ساوه را استان کنید. به خاطر سنگ پا که جایی را استان نمی کنند!» یا آقای شیبانی نماینده تهران یک چیزهایی گفتن که مردم تحریک شدند.

 

این شلوغی ها چند روز طول کشید؟

کلا 2- 3 روز طول کشید. البته یه نگاه متضادی هم آن زمان نسبت به این خرابکاری ها وجود داشت، یه عده فکر می کردند که این ها منافقین و گروه های سیاسی ضد انقلاب اند که وارد شدند و باید مقابله نظامی کرد . برخی دیگر هم اعتقاد داشتند که اینها یک تحرکات اجتماعی است که اتفاق می افتد و باید برای حل آن با مردم حرف زد.

 

هر کدام از این دیدگاه ها متعلق به چه گروه هایی بود؟

این زیاد مهم نیست! بالاخره این دو دیدگاه وجود داشت.

 

سرانجام کدام از این دو دیدگاه پیروز شد؟

 نهایتا  من می گویم قسمت اجتماعی پیروز شد.

 

اما برخی اعتقاد دارند که اگر آن برخوردهای امنیتی صورت نمی گرفت موضوع جمع نمی شد.

ببینید من همان موقع به وزیر کشور گفتم که یه چیزی به این مردم بگویید تا آرام شوند. همه به مردم قزوین گفتن استان شدن حق شماست ولی ندادند. بگویید که ما قزوین را مستقل می کنیم یا از این به بعد زیر نظر تهران اداره می شود. این پیشنهاد را به وزیر کشور دادم که اول گفتند به هیچ وجه باج نمی دهیم ولی بعدا" که فشار زیاد شد و اوضاع به هم ریخت قبول کردند که قزوین جزو استان تهران شود.

 

 فروکش نکردن این آشوب ها صرفا به دلیل همین موارد بود؟

دلایل دیگری هم بود. مثلا" در بعضی از بخش ها در استان آمادگی مقابله با اعتشاشات خیابانی وجود نداشت . حتی باتوم به اندازه کافی نداشتیم و نیروهای انتظامی از ابزارهای دیگر به جای باتوم استفاده کرده بودند.

 

 سرانجام قضیه چگونه جمع شد؟ چون شما گفتید عامل اصلی حل این مشکل مقابله نظامی نبود.

با تعدادی از آقایانی که از تهران و از وزارت اطلاعات و... آمده بودند رفتیم با ماشین یه دوری در شهر بزنیم و وضعیت را بررسی کنیم که هنوز شرایط آرام نشده بود. بعد یکی از این مسئولان از من پرسید که نیکویه چکار کنیم. بنده به ایشان گفتم باید با مردم صحبت کنیم و قضیه توسط خود مردم حل شود.

 

این راهکار شما قرار بود به چه شکل عملی شود؟

من پیشنهاد دادم یک راهپیمایی در مسیر مسجد النبی بگذاریم و مردم از این آتش زدن ها و خرابکاری ها اعلام برائت کنند؛ نه از استان شدن یا نشدن که بگوییم حق شما هست یا نیست. مردم ما اهل آتش زدن بانک و ... نیستند. این پیشنهاد در همان ماشین مورد موافقت قرار گرفت و قرار شد مقدمات این راهپیمایی فراهم شود و فردا هم اعلام راهپیمایی شد و مردم هم حضور پیدا کردند و قضیه جمع شد. البته قبل از آن اقدامات نظامی و سلبی صورت گرفته بود، ولی به نظر من این صحبت با مردم و قانع کردن آنها بود که قضیه را فیصله داد والا باز ادامه پیدا می کرد. اما جالب بود بعد از پایان این اتفاقات برخی از مسئولان گفتند چرا ساختمان استانداری ساختید؟!(با خنده) ما گفتیم بابا خودشما گفتید. یا می پرسیدن این ماشین های بلندگودار را برای تحریک مردم تجهیز کردید! من به آقای تابش صورت جلسه ای که ما درباره این اتفاقات هشدار داده بودیم را نشان دادم و گفتم که اگر معاون سیاسی و امنیتی زنجان این صورت جلسه را می خواند و به شما در وزارت کشور ارجاع می داد الان به من این را نمی گفتید.

اما برخی شبهه های را مطرح می کنند که خود نمایندگان قزوین در مجلس، فرماندار و... موافق این شلوغی ها بودند و حتی بعضی می گویند که فرمانداری برای اغتشاشگران ماشین های شهرداری را پر از سنگ کرده بود!

شما اسم برخی را آوردید که من نمی توانم جای آنها پاسخ بدهم. اما در مورد خودم به عنوان مسئول سیاسی و امنیتی شهر بارها گفتم که هم قسم جلاله بخورم و هم اسنادش موجود است که به هیچ عنوان همچنین فکری نداشتم.

 

دیگران چطور؟

من آنها را نمی دانم ولی من به عنوان مسئول می گویم این ادعا دروغ است. من پس از این اتفاقات حتی به عنوان یک مطلع هم احضار نشدم.

 

کارمندان دولت چطور؟ مدیران منظورم نیست همین کارمندان غیرمسوول.

ببینید من در گزارش 90 صفحه ای چیزهایی نوشتم که اینجا نمی توانم بگویم و آن را برای تمام مسئولان مرتبط و دفتر مقام معظم رهبری فرستادم. ولی کارهایی در این سطح شده بود. مثلا" یک آقایی تعدادی از مدیران را تحریک کرده بود که استعفای دسته جمعی بدهند و این با بالا هماهنگ نبوده و به هیچ کجا این را اطلاع نداده بودند. بعدا" تعدادی از این ها را از کار معلق کردند و هیچکس نگفت که فرمانداری در این موضوع دست داشت.

 

قضیه ماشین های شهرداری حامل سنگ چطور؟!

به هیچ عنوان، شاید فردی که ماشین شهرداری دستش بوده این کار را کرده باشد، ولی به هیچ عنوان سازماندهی شده نبود.

 

یک ادعای دیگری هم وجود دارد که منشا این اتفاقات ضعف نمایندگان قزوین در مجلس آن دوره بوده است. شما چقدر این موضوع را قبول دارید؟

نه قبول ندارم، این ها زحمتشان را کشیدند. اتفاقا بیشتر بار استان شدن قزوین بر دوش مهندس نصری بود و ارتباط هایی که با مسئولان در تهران داشت و نماینده ها کوتاهی نکردند. اما دو نماینده در آن مجلس در رای نیاوردن و شلوغی های قزوین نقش داشتند که یکی ساوجی نماینده ساوه و دیگری دکتر شیبانی نماینده تهران بود.

 

نماینده های زنجان چطور؟ مثل آقای حکیمی پور که نطق هایی در این خصوص داشتند.

بله آنها هم مقاومت می کردند ولی اظهارات این دو نماینده ای که گفتم همراه با توهین به مردم بود.

 

با توجه به شرایط و دیدی که امروز دارید اگر فرماندار بودید و این اتفاق می افتاد چه کار می کردید که آن روز انجام ندادید.

خیالم از این جهت راحت است و همه کار انجام دادم.

 

یعنی هیچ اقدامی وجود ندارد که بهتر بود انجام می دادید و ندادید؟

شاید روی تشویق مسئولان به داشتن صعه صدر و عوامل نفوذ بیشتر تلاش می کردم.

 

 فرهنگ دوست| ۱۳۹۳ دوشنبه ۲ تير
7 25  

مصاحبه خیلی جالبی بود. خوبه سراغ آقایان مسئول دیگر هم در آن زمان بروید

طالقانی| ۱۳۹۳ جمعه ۶ تير
8 11  

خیلی زیبا بود آقای نیکویه از خواص وشناسنامه های استان قزوین هستند ولی تمام ماجرا این نبود نقش مرحوم ابوترابی و حضور سردار فضلی نادیده گرفته شد من به عنوان یک جوان قزوینی دوست دارم بیشتر بدونم حتما مطالب جامع تر و ظریف تری تهیه کنید ممنونم

سیدسجادموسوی ارداقی| ۱۳۹۳ دوشنبه ۹ تير
12 7  

من آن موقع قزوین شاهد عینی قضایا بودم هیچ مسئول وروحانی جراءت بیرون آمدن نداشتن وحتی اگرهم بودند سیاست خاموش کردن ناهنجاری ها را نداشتند تنها کسانی که از راه منطق وبرهان ونیز سیاست توانستند بر قلوب مردم قالب شوند وآن فتنه وآشوب را خاموش کنند آقایون ابوترابی بویژه مرحوم سردار آزادگان سید علی اکبر ابوترابی بودند اکثرا مردم را به میدان ولی عصر (عج)می کشاندند ولی این بزرگواران مردم را به مسجد النبی(ص)راهنمایی فرمودند وطی سخنرانی های مکرر توانستند مردم را به آرامش دعوت کنند وتلاشهای ایشان بود که قزوین اززنجان جدا وبه تهران الحاق وبعدا استان شد نام قزوین بانام آقایان ابوترابی زنده وپاینده است درجوار امام هشتم درود می فرستم به نام آوران قزوین شهدای استان قزوین بویژه ابوترابی وبابایی ولشکری وشهید راه آزادی دوره مشروطیت شهید علی قاضی ارداقی-مشهد مقدس سید سجاد موسوی ارداقی م

حسن| ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۲ تير
11 6  

کلی ضد شورش بودن تو خیابون ها. هر دو متری 2نفر ضدشورش تو خیابون بودند

انسان| ۱۳۹۴ شنبه ۲۴ مرداد
31 38  

واقعا تاسف داره اتوبوس و ماشین های زنجان اتیش زدن اینا واقعا فرهنگ پایین دارن، استان شدین چیکار کردین؟ کل صنعت زنجان رو هم دزدیدین افتخار میکنین؟ واقعا زشته

پاسخ هـــا
قزوینی| ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۴ آذر
10 15  

زنجان مال مفت قزوین را میخورد مردم طاقت نکردن حالا هی هرس بخور تا بترکی

پاسخ هـــا
معصومه| ۱۳۹۵ جمعه ۲۷ اسفند
4 12  

مخاطبم کسانی هستند که. میگن مگه زنجان صنعتم داشت،ببخشیدا ولی وقتی قزوین مال زنجان بود این اعتبارات استان زنجان بود که باعث صنعتی شدن قزوین شد، اختصاص بودجه های استان زنجان به قزوین و در پی اون صنعتی شدنش و در نهایت جدا شدنش ضربه بزرگی به اقتصاد زنجان وارد کرد

پاسخ هـــا
mohammad| ۱۳۹۶ شنبه ۱ مهر
2 7  

اگه از زنجان منتی برای شما نبود شما الان هیچ صنعتی نداشتید! ما مثل شما احساسی نمیشیم که شیشه هارو بشکونیم مغازه هارو به آتیش بکشیم،و جلوی ماشینای زنجان پلاکو بگیریم! اگرم از سال ۷۳تا الان رشد کردید به خاطر اعتبارهای اقتصادی و کارخونه هایی که زنجان به قزوین داده بود در واقع اینا رشد کردن،

پاسخ هـــا
محمد| ۱۳۹۶ پنج شنبه ۷ دي
5 2  

با سلام,زنجان یا قزوین......همه ایران وطن من،ولی درآمد مالیاتی قزوین که چندین برابر زنجان بود،تو شهر قزوین هزینه نمیشود،به هر حال حقوق بعضی وقتا باید به زور گرفت،زنده باد ایران

علی| ۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن
2 8  

من اهل زنجان هستم‌.درسته که اون سالها زنجان هرچی دستش میومد میچسبوند به قزوین‌ تا پیشرفت کنه ولی این دلیل نمیشه بگیم چرا قزوین جدا شد.مگه‌ وقتی یه مدر خرج بزرگ شدن بچه هاشو میده وقتی بزرگ شدن اجازه مستقل شدن بهشو نباید بده؟اتفاقا قزوین خوب کرد جدا شد چون مسولین زنجان انقد بی کفایتن که حتی تو اداره شهرستان های کوجیک‌ خودشونم‌ موندن.ماهنشان،ایجرود....از جمله این شهرستان هستن.ولی اینو بگم‌ تو جریان جلو ماشین‌ پلاک زنجان و گرفتن ماشین عموی منو داغون کردن.چرا باید یه عده به اموال مردم عادی تجاوز میکردن!این رو هم باید بزاریم به حساب کم‌کاری مسولین نه مردم با ا احساس که تحریک شدن برای احیای حق.زنجان و قزوین همیشه باهم دوست و برادر هستند.یاشا زنجان.یاشا قزوین

محسن| ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ ارديبهشت
1 2  

صنعتی شدن قزوین از این ناحیه نبود که زنجان بودجه میداد. اصلا چنین چیزی صحت نداره. هر منطقه ای برا خودش بودجه خاصی داره. ضمنا قزوین از زمان قبل انقلاب صنعتی شد. شهرکهای صنعتی قزوین با کارخانه های بسیار مهمی که ساخته شدند مربوط به قبل از انقلاب بود. ضمنا علت اینکه شرکت های بزرگی در قزوین سرمایه گذاری کردند ممنوعیت ساخت شرکتها در محدوده 120 کیلومتری تهران بود. که باعث شد نزدیکترین و بهترین شهر برای سرمایه گذاری شرکت ها قزوین باشه. چون هم به تهران نزدیک بود هم راه اهن داره. هم جزو محدوده 120 کیلومتری محسوب نمبشه. ضمنا در حال حاضر تمام شرکتهای شهرک صنعتی بخاطر بی کفایتی مسئولان تعطیل شدن و جز چند کارگاه کوچک بقیه. چند سالی هست که هیچ تولیدی ندارن

محمد| ۱۳۹۷ جمعه ۲۸ ارديبهشت
2 2  

لطفا منتشر کنید الان هم بودجه زنجان به ابهر داده میشه و ابهر روز به روز جلوتر میره و صدای الحاقش به قزوین شنبده میشه گویا این یک سیاست است که چون زنجان بین فارسها و ترکها قرار دارد ، ضعیف نگه داشته باشه

نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
اولین جشنواره ورزشی بانوی کرامت در قزوین برگزار شدسریال بی پایان پسماندهای صنعتی قزوینتصویب 25 اولویت پژوهشی استان قزوین در سال جاری سفر آموزشی دهیاریهای قزوین به استان گلستان382 هزار نفر ساعت دوره های آموزش مهارت در قزوین برگزار شدنصرتی از شهرداری رشت رفت!هوای استان کمی خنک‌تر می‌شودپیشگیری از جرم، مستلزم مشارکت همگانیکلاهبردار حرفه ای در قزوین دستگیر شد25 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین موفق به صادرات شدند۶.۵ میلیون مترمکعب آب برای باغستانهای قزوین تامین شدجدول خاموشی احتمالی برق در ۳۱ تیرماه در استان قزوین اعلام شدهر دستگاهی دلسوز باغستان قزوین است وارد میدان شودشرکت توزیع زمان خاموشی ها را با صنایع هماهنگ کند۱۲۵۰ طرح صنعتی در استان قزوین در حال اجراستبخش ویژه فعالان رسانه در قزوین راه اندازی می شودتولید سالیانه چهار میلیون تن محصولات کشاورزی در قزوین عبور از بحران نیازمند تغییر تیم اقتصادی دولت استاجرای طرح های آبیاری نوین در استان قزوین باید سرعت بیشتری گیردتجلیل از 54 واحد تولیدی نمونه استان قزوین
نصرتی از شهرداری رشت رفت!جدول خاموشی احتمالی برق در ۳۱ تیرماه در استان قزوین اعلام شدبرنامه قطعی برق در ۳۰ تیرماه در قزوین اعلام شد+جدولطرح گسترش ایستگاه راه آهن قزوین آغاز می شودکاهش ذخایر آبی اثرات مخربی بر زیست بوم داردسهم ۲۵ میلیون مترمکعب آب شاهرود به قزوین اختصاص یابدتاب آوری سیستم ها و سامانه های مخابراتی و ارتباطی؛ یک اولویت اساسیگسترش نشاط اجتماعی به پیشگیری ازمصرف موادمخدر می انجامدتمدید مهلت ارسال مقالات به همایش سواد رسانه ایانیمیشن طنز «بودبودک» در قزوین چهارساله شدکمبود آب در کشور یک ابَر چالش استکنسرت موسیقی به نفع کودکان مبتلا به PKU در قزوین برگزار شدپلیس قزوین نسبت به عضویت در شرکت های هرمی هشدار داددمای هوای قزوین به 43 درجه افزایش یافتفریاد عملکرد خلاف مسئولان مردم را به اجرای عدالت امیدوار می کندنتایج مسابقات پرش با اسب قزوین اعلام شددولت برای خروج از بحران باید برنامه داشته باشدقزوین جزء ۱۰ استان کشور در تولید محصولات کشاورزی استپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبه ابقای تخصیص 25 میلیون مترمکعب آب شاهرود برای کشاورزی استان
توضیحات سخنگوی شورای نگهبان در خصوص تصویر موسوم به لحظه رای گیری قانون حضور اقلیت ها در شوراهاماجرای عروسی لاکچری پسر آقای سفیر +عکسشباهت جالب پیمان معادی و خواهرش/عکسآقای ترامپ با دم شیر بازی نکنید، پشیمان می شوید + فیلم"بهاره رهنما" در بیمارستان + عکسواکنش سخنگوی شورای نگهبان به یک عکس بی ربط از جلسه مجمع تشخیصعکس دیده نشده ویشکا آسایش در حال کوهنوردیتنها راه نجات مهران مدیری و احسان علیخانی!صداوسیما با پخش دفاعیات علیخانی به ضرر خود عمل کرددلواپسی اشتباهییک چهره فرهنگی چقدر باید ساده لوح باشد که به اسم هدیه پول دریافت کند/از قضاوت ها و تعابیری که دیدم دل زده شدمشایعه درباره نوه حجت الاسلام رییسی صحت دارد؟ +عکسخداحافظی ویژه جهانبخش با هلند (عکس)عکس/ لحظه رای گیری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص وضعیت سپنتا نیکنامجلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام + تصاویردرگیری در مرز مریوان 19 نفر شهید و مجروح بر جا گذاشتحمله تروریست های ضد انقلاب به پاسگاه مرزی نیروی زمینی سپاه/ شهادت تعدادی از رزمندگان اسلامحاج قاسم سلیمانی خادم حرم مطهر رضوی شدپس لرزه های افشاگری ها درباره ثامن الحججعضو ارشد علمای بزرگ عربستان به پیروی از بن سلمان از وهابیت اعلام برائت کرد
کدام برندها خودرویی وفادارترین مشتریان را دارند؟مراسم بزرگداشت حقانیان برگزار شدهر روز یک رکورد تاریخی برای سکه و ارز/ خیز دلار و پوند برای 9 و 12 هزار تومان در پایان تیرماهشفافیت تامین ارز با سامانه نیما/ادامه قاچاق در بازارچه های مرزیقطع برق عراق از سوی تهران واقعیت نداردهمه پسران رهبر انقلاب در مراسم ترحیم پدر وحید حقانیان + تصاویربرنامه منافقان، سلطنت طلبان و آل سعود برای تیرماهجلال پیشواییان درگذشتایرانی ها 3برابر سال قبل در ترکیه خانه خریدندفرمانده ارتش: تنگه هرمز یا باید برای همه آزاد باشد یا ممنوعتابوت پدر بر روی شانه فرهاد و فرزاد مجیدی (عکس)ضرغامی: بعضی حکم آفتابه دار مسجد شاه را دارندوارات بیش از 9 تن زیرانداز سفری به کشور + جدولواحدهای آموزشی، متناسب با رشد جمعیتی توسعه نیافتروزنامه شوت ، دوشنبه 1 مرداد ؛ وحید جان ، می ماندی و هت تریک می کردیم !43559010مادر بیرحم دخترش را بخاطر مسواک نزدن کشتخُلف وعده فدراسیون در پشتیبانی مالی از خبرنگاران اعزامی به جام جهانی روسیه435590133 کاری که افراد بسیار موفق هر روز در محل کار انجام می دهند