۱۳۹۸ دوشنبه ۱۸ آذر  | 2019 12 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1984 کد مطلب: 16200  
نگاهی به چهار قطعه آلبوم پاروی بی قایق

دست ِ بالای محسن چاوشی

صدای قزوین
۱۳۹۳ دوشنبه ۱۹ آبان ساعت 11:17

 صدای قزوین - سرویس فرهنگی ؛ مرتضی مظفری ؛ مخاطبان هنر امروزی بی‌حوصله‌‌تر از آنند که بخواهند با گوش‌فرادادن به یک آلبوم موسیقی طی چند مرحله دست به کشف اثر بزنند. غذا باید چنان جویده‌شده و آماده روی میز برای مخاطب سِروْ شود که در همان فرصت آغازین مواجهه با آن،بتواند کاملاً بلع و هضم شود.
آلبوم درخشان «پاروی‌بی‌قایق» اثر «محسن‌چاوشی» تکیه‌ای به این الگوهای کهنه و نخ‌نما نمی‌دهد. ارزش استعاره و تشبیه را در زیبا‌یی‌شناسی ترانه جدی می‌گیرد و می‌کوشد از عاشقانه‌های سطحی با به کارگیری مُشتی ترانه‌ی بی‌در و پیکر و معیوب به شدت پرهیز کند.

استراتژی خود برای شروع را با قطعه‌ای ساده و روان شروع می‌کند:‌«دزیره». ترانه‌ای از «روزبه‌بمانی» که استاد خلق عاشقانه‌هاست. ترانه‌ای که شکست عاشق در قبال معشوق را با ایجاد تمثیلی تاریخی میان «ناپلئون» و همسرش «دزیره» حس و حال اساطیری می‌بخشد. عاشقی که شکست خود در جنگِ رابطه و احساس را «ضیافت‌اسیری» می‌خواند و با افتخار در این «تسلیم‌محض» دستانش را با فخر به نشانه‌ی پیروزی بالا می‌بَرد. تشبیه فتح دنیا به تسخیر و مالکیت معشوق و شکست عاشق در قابی اسطوره‌ای که در ذهن «تصویر زانو زدن» را متبادر می‌کند وجه اسطوره‌ای قطعه را بیش از پیش پر رنگ‌ می‌کند. چاوشی در قسمت دوم آهنگ با تغییر ریتم و لحن خود در صدا مهم‌ترین بخش‌ این ترانه را با صدایی اجرا می‌کند که «شوق‌تسلیم» از شکست را در این نبرد عاشقانه متفاوت باشد.

قطعه‌ی دوم آلبوم، «قهوه‌ی قجری» با ترانه‌ای به مراتب پیچیده‌تر از قبلی باز هم از «روزبه‌بمانی» جای خود را در میان ده تکه‌ی آلبوم همچون نگینی درخشان باز می‌کند. زندان خودساخته‌ی عاشق برای وصال که حصارهایش به میله‌هایی از جنس «دیوارچین» تشبیه شده و چیزی باقی‌نمانده جز ویرانه‌ای از «تزئین‌واقعیت». هزینه‌ی تماشای محبوب سازش با «حبس» و «توطئه‌«هاست همچون «یوسفی» که که ناگزیر این‌بار از سر اجبار خود را پیش چشمان «برادرانش» درون «چاه» می‌اندازد. فضای اندوه‌بار و بسته‌ی ترانه شوق شکست را افتخار نمی‌داند بلکه این‌بار صدای عاصی و افسرده‌ی عاشق را در قامت ملودی‌ای معترض که مزین به نوای «گیتارالکتریک» است نمایش می‌دهد. عشقی که تاوان تحمل رنج و اندوه و عزلت‌نشینی‌هایش باید با نوشیدن قهوه‌ی مسموم قجری جبران شود. چاوشی و گروه تنظیم‌کننده‌ی آلبومش آن‌قدر هوشمند و خلاق هستند که حواس‌شان به کلمه‌ی «قهوه‌ی‌قجری» هم هست پس با تمهیدی به شدت خلاقانه و کارکردی هنگام ادای این کلمه نوای ساز سنتی تار ـ یا سه‌تارـ را در حداقل زمان ممکن چیزی حدود سه ثانیه به گوش مخاطب می‌رسانند تا از قدمت سطح و عمق تاریخی و سنتی آن بگویند.

                                                                       
از قطعه‌ی دوم می‌پرم به سمت قطعه‌ی شماره‌ی پنج. یکی از متفاوت‌ترین کارهای چاوشی و موسیقی این سال‌های ایران. ترانه‌ی روایت‌محور و چندلایه‌ی «خواب» که با استفاده‌ از سازهایی با صداهای مرموز و خلوت به نحو احسن فضای رؤیاوار و خواب‌زده‌ی آهنگ را برای شنونده ایجاد می‌کند. ترانه‌ی «خواب» ـ اثر «حسین‌صفا» این یار ِغار و همراهِ‌ همیشگی «محسن‌چاوشی» در اوج‌های کارنامه‌ی حرفه‌ای‌اش –  از قاب عکسی می‌گوید در شبی بارانی، صدای آب و دریا و وهم غرق شدن در کنار معشوق در خواب و بیداری به همراه صدای کوبش در. نجواهای مرموز،مبهم و زیبای زنی در آغاز آهنگ همگی گواهی یک کار به شدت متفاوت را می‌دهد. چاوشی در نقطه‌ی ابتدا و انتهای اثر لحنش را پیوسته تغییر می‌دهد.او در ایتدا صرفا  یک راوی محض است که ترسان و لرزان بیان‌کننده‌ی حادثه‌ای است که برایش رخ داده . سپس عاشقی می‌شود تنها و تک‌افتاده، وحشت‌زده و در نهایت انسانی  عاجز که در تنهایی‌اش ترس از تعبیر خواب هولناکش را دارد. آهنگی که به مدد هوشمندی ترانه‌سرا و آهنگ‌سازش فضا و مکان خلق می‌کند. موقعیتی ابهام‌آلود و اندوه‌گین که حس تنهایی و ترس را می‌سازند.
قطعه‌ی ششم که وظیفه‌ی سنگین نام آلبوم را به دوش خود می‌کشد برای مخاطب حکم مرواریدی را دارد که که در عمق دریا کشف می‌کند. آهنگی که موسیقی ایران در این چند سال می‌تواند از خلق آن به خود ببالد. ترانه،ملودی، تنظیم و صدا همگی در اوجی باور نکردنی به سر می‌برند. صدای خاص و خش‌دار محسن‌چاوشی همیشه به او این امکان را داده تا هر وقت به سمت ترانه‌هایی حرکت کرده تا شالوده و بنیان خود را بر پایه‌ی «عصیان» و «اعتراض» بنا نهاده‌اند موفق‌ترین کارهایش را به ارمغان آورده‌اند. قطعه‌ی فوق‌العاده‌ی «هر روز پاییزه» از کارهای موفق قبلی او این بار جایش را در این آلبوم به آهنگ درخشان «پاروی‌بی‌قایق‌» سروده‌ی «حسین‌صفا» داده. ترانه‌ای که تماماً بر پایه‌ی معنا و مفهموم «شکایت» و «گلایه» بنا شده؛ پس طبعاً درست‌ترین تصمیم فراهم‌آوردن عرصه‌ی بیشتر برای جولان‌دادن «گیتار الکتریک» برای تحقق اعتراض در بطن آهنگ است که این کار به طرز بی‌نظیری انجام شده. ترانه‌سرا موقعیت شخصیت ترانه‌اش را با به‌کارگیری تمثیل‌هایی پی‌در‌پی در ذهن مخاطب می‌سازد. انسانی که چشم‌هایش شبیه سربازانی مغرور است که درد فراق می‌کِشند،دستانش شبیه چاقوهایی است بی‌دسته،گلویش در پس‌کوچه‌های خلوت فریاد می‌کشد،سرش از یاغی‌ترین فواره‌های میدان هم سرکش‌تر است. شخصیت و فضا در کنار هم ساخته می‌شوند. فنجان قهوه‌ای‌ که در کافه‌ای غمگین پیوند می‌خورد به عابری سرگردان در خیابان. رهگذری که استخوان‌هایش نردبان ترقی دیگران را می‌سازند. تصویر‌سازی‌های پشت‌سر‌هم و بدیع ترانه در کنار صدای بغض‌آلود و خسته‌ی چاوشی از آرزوی تحقق عشق می‌گوید. از آرزوی به ثمر نشستن استقلال و یکرنگی.‌ آهنگی به تمام معنا اندوهگین که تاثیرش حالا‌حالا‌ها از عمق جان مخاطب پاک نمی‌شود.    تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
12
ردیفتیترتاریخ
1 حامد همایون با «حاکم احساس» به قزوین می آید ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۴ اسفند
2 ازدواج مجدد بنیامین بهادری ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۲ شهريور
3 رونمایی از دو آلبوم موسیقی در قزوین ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۰ خرداد
4 اولین آلبوم رپ ایرانی مجوز گرفت ۱۳۹۴ چهارشنبه ۹ ارديبهشت
5 دست ِ بالای محسن چاوشی ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۹ آبان
6 سرنوشت "پاروی بی قایق" محسن چاووشی ۱۳۹۳ يکشنبه ۲۷ مهر
7 بازیگر مرد ایرانی خواننده شد ۱۳۹۳ يکشنبه ۲۲ تير
8 دونوازی نوازندگان قزوینی در همایون و ابوعطا ۱۳۹۳ يکشنبه ۷ ارديبهشت
9 پوستر دوره‌های مختلف جام جهانی ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۰ فروردين
10 یک خواننده دیگر زیر زمینی «مجاز» شد ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۰ فروردين
12
مانور کنترل مگس میوه مدیترانه ای در قزوین برگزار می شود۳۷ درصد جایگاه‌های سوخت گاز استان قزوین به شهرداری‌ها اختصاص دارددانشجویان بهترین نخبگان برای کنشگری اجتماعی هستندجنبش دانشجویی پرچمدار استکبارستیزی و عدالتخواهی است۲۱ متهم شکار و صید در قزوین دستگیر شدندیک چهارم پرونده‌های دستگاه قضا ناشی از خشونت استاسکان مسافران در هتل‌های قزوین افزایش یافتصدور سند برای ۱۱۰ هزار قطعه اراضی کشاورزی در قزوینسرمایه‌گذاری در بخش صنعت قزوین ۳۸ درصد رشد داشته استنمایشگاه لوستر و دکوراسیون داخلی در قزوین برگزار می شودجگرکی های سیار سطح شهر قزوین جمع آوری شدندمدارس استان قزوین روز دوشنبه ۱۸ آذر ماه هم تعطیل شداعتماد مردم بزرگترین سرمایه شهرداریها محسوب می شودبرتری نویسنده قزوینی در جشنواره ملی رسانه‌ای معلولاناقامت بیش از ۶۰۰ هزار گردشگر در مراکز اقامتی استان قزوینآمادگی قزوین برای برگزاری الکترونیکی انتخاباتپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبههمه‌گیری آنفلوانزا در قزوین تا دوهفته دیگر ادامه دارد۶ هزار و ۸۸۱ انبار در قزوین ثبت شده استنمایشگاه هفته پژوهش در قزوین برپا شد
۱۳۸ فقره فرار مالیاتی در استان قزوین شناسایی شداقدامات شهرداری قزوین در باغستان طبق مصوبه انجام می‌شودبیش از ۹۰۰ تن عسل در قزوین تولید شداستان قزوین میزبان برف و باران استفعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی رصد می شودجشنواره غذا در قزوین برگزار می شودهمه‌گیری آنفلوانزا در قزوین تا دوهفته دیگر ادامه داردپرونده ثبت‌نام داوطلبان انتخابات مجلس در قزوین بسته شدانباشت پسماندها و زنگ خطر محیط زیستی برای قزویننمایشگاه هفته پژوهش در قزوین برپا شد۶ هزار و ۸۸۱ انبار در قزوین ثبت شده است۱۰ هزار هکتار از باغ‌های قزوین فوق مدرن شده‌اند۶۴ مجوز مشاغل خانگی کشاورزی در شهرستان قزوین صادر شدقاچاق کالا تولید را فلج می کنداقامت بیش از ۶۰۰ هزار گردشگر در مراکز اقامتی استان قزوینپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبهاعتماد مردم بزرگترین سرمایه شهرداریها محسوب می شودمدارس استان قزوین روز دوشنبه ۱۸ آذر ماه هم تعطیل شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبهسرمایه‌گذاری در بخش صنعت قزوین ۳۸ درصد رشد داشته است
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
احیای نساجی قائمشهر با سرمایه گذاری ستاد اجرایی فرمان امام(ره)/ مخبر: با راه اندازی تمام فاز‌های کارخانه میتوانیم ۷۰۰شغل ایجاد کنیمشباهت دیدنی حسین یاری و دخترش +عکسارائه خدمات آموزشی غیرحضوری آنلاین به اتباع خارجیگلاب آدینه بعد از جنجال مهدی هاشمی ظاهر شد +عکسمدارس شهرستان بیجار روز های سه شنبه و چهارشنبه تعطیل شدمصدوم شدن ۴ نفر در واژگونی اتوبوس مشهد - تهران7 راه برای تجربه لذت واقعیتصادف اتوبوس مشهد-تهران 4 قربانی گرفتچرا برق تونل نیایش خاموش شد؟شایع‌ترین روش‌های خودکشی در کشورپایان داستان استقلال و استراماچونی!اولین پرواز تهران به مقصد تاشکند انجام شدواکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی در شبکه ایران اینترنشنالعکس خبرساز چابهار جعلی از آب درآمدشهرام ناظری کنسرتش در ترکیه را لغو کردکشف مواد مخدر در بسته بندی پنیر، کنسرو و شطرنج! / دستگیری ۲۲ هزار خورده فروشتعیین تکلیف پلاسکو در شورای شهر تهرانمطالبات مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی پرداخت می‌شودفروش فوری هم به داد قیمت پراید نرسید/چرا پراید و تیبا گران شدند؟69 درصد خانوارها کمک‌معیشت دریافت کرده اند