۱۳۹۷ چهارشنبه ۴ مهر  | 2018 9 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 900 کد مطلب: 26772  

مادرهای سینما و تلویزیون ایران

یک پرونده درباره شش نوع مادر که در سریال های تلویزیونی خلق شده اند؛ از باحال ترین تا مادران واقعی، منفی، مقتدر، کلیشه ای و آنها که به خاطر ضعف در شخصیت پردازی روی مخ می روند.
۱۳۹۴ يکشنبه ۱۱ بهمن ساعت 20:06

صدای قزوین

مادرهای مقتدر

اسم مادر مقتدر که می آید ناخودآگاه ذهن همه مان می رود سراغ زنده یاد جمیله شیخی و پری امیر حمزه. انگار این دو ذاتا برای ایفای چنین نقش هایی خلق شده اند و اقتدارشان بد جوری توی دل ها می نشینند. البته در این مدت مادران مقتدر زیادی در سریال های تلویزیونی بازی کرده اند که ماحصل شان یا مقتدر نشده یا رو مخ از آب درآمده.

مولود | پدر سالار | جمیله شیخی

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


هنوز مادر شوهر مقتدر «پاییز صحرا» با بازی جمیله شیخی در خاطرمان مانده. تا مدت ها وقتی اسم مادرشوهر می آمد همه یاد همین کاراکتر می افتادند. چند سال بعد همین نقش مادر مقتدر را در «پدرسالار» هم بازی کرد. آنجا نقش مولود، خواهر زن اسدالله خان را داشت که همه را علیه او می شوراند.

مادر اسد | آرایشگاه زیبا | پری امیر حمزه

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


مادر زورگو و مقتدر اسد هم جزو همین دسته است. اصلا نمی شود اسم «آرایشگاه» زیبا را بیاوریم و یادی از مادر اسد نکنیم. به خاطر همین سختگیری ها و زورگویی هایش بود که اسد تا آن سن و سال ازدواج نکرده و به قول همه پیرپسر شده بود. آنقدر مراقب اسد بود و او را چک می کرد که اجازه تکان خوردن نداشت. اسد آنقدر تحت سیطره مادرش بود که اصلا نمی دانست باید به تنهایی چه کار کند. او بعدها در سریال «در پناه تو» هم دقیقا همین نقش را تکرار کرد...

مهتاج الملوک | خانه ای در تاریکی | فخری خوروش

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


مهتاج الملوک «خانه ای در تاریکی» هم به معنای واقعی کلمه، مادری مقتدر است؛ همه چیز را برای خود و پیردخترش می خواهد و حتی از کشتن نوه برادرش هم دریغ نمی کند.

تصویر فخری خوروش در آن لباس مجلل شاهزاده های قجری و تصمیم هایی که همراه با برادرش می گرفتند، الگوی کامل یک مادر مقتدر در سال های ابتدایی دوران پهلوی بود. او برای حفظ اقتدار و موقعیت خود در خانه، میان زن های برادرش را به هر دلیلی به هم می زند تا بتواند از آب گل آلود ماهی بگیرد.

زرین | اولین شب آرامش | اکرم محمدی

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


یکی از مهمترین نقش های اکرم محمدی بود و توانست چهره یک مادر مقتدر را خیلی خوب به نمایش بگذارد. البته باید گفت که زرین، بیشتر از اینکه مقتدر باشد، بدجنس بود. حاضر بود برای به دست آوردن مال و اموال همسرش، دخترش را هم قربانی کند. او تا توانست از پسر ناتنی همسرش سوءاستفاده کرد و او را به انجام کارهای مختلف واداشت و در تمام مدت، ماجرای اینکه پسر همسرش بوده را از او پنهان کرد.مادران کلیشه ای


سریال های تلویزیونی پر هستند از انواع و اقسام مادران کلیشه ای. مادرانی که صرفا مادر هستند. بدون اینکه تاثیری در روند کل ماجرا داشته باشند. بیش از اندازه مهربان و دلسوزند، حمایت های بی جا می کنند، غصه می خورند و حاضرند برای خوشبختی بچه هایشان هر کاری انجام دهند. برخی بازیگران نمونه بارز همین نقش ها هستند.

ثریا قاسمی | مجموعه نقش ها

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


در «در پناه تو» و «شب دهم» نقش مادری سنتی و مهربان را داشت. کاری انجام نمی داد جز اینکه غمخوار بچه ها باشد، غذا جلویشان بگذارد و سوال پیچ شان کند. همیشه هم دست آخر با یک تشر سکوت می کرد و دلش می شکست. قاسمی در «جراحت» و «صاحبدلان» در نقش مادرانی متفاوت ظاهر شد.

حمیده خیرآبادی | مجموعه نقش ها

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


از زمان «اجاره نشین ها» و بازی در نقش مادر عباس آقا سوپرگوشت، به عنوان مادری کاملا بی دست و پا، دلسوز و منفعل که بیش از اندازه مهربان است و دلش می خواهد میانه همه را با هم خوب کند شناخته شد.

نمونه بارز این نقش در «پدرسالار» اتفاق افتاد. بعد از آن در سریال های «سمندون»، «خانه سبز»، «در قلب من» و ... هم عینا آن را تکرار کرد. از یک جایی به بعد هر جا اسمی از زنده یاد خیرآبادی به میان می آمد همه به یاد تصویر زنی مهربان، دلسوز اما منفعل و بی دست و پا می افتادند.

طوبی | معمای شاه | گوهر خیراندیش

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


طوبی با بازی گوهر خیراندیش که در قسمت دوم سریال «معمای شاه» معرفی شد هم دقیقا همین ویژگی ها را دارد. مادری مهربان که همیشه غصه فرزندانش را می خورد و تحت هر شرایطی خوب است. با همسرش به بهترین نحو ممکن رفتار می کند، هر دختری می بیند دلش می خواهد او را برای پسرش خواستگاری کند و کلا به هیچ وجه بد به دلش راه پیدا نمی کند. درست است که فقط یک قسمت از بازی اش در سریال گذشته اما از همین حالا می شود کل وقایع نقش اش را تا پایان حدس زد.

رعنا | دلنوازان | فریبا کوثری

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


نمونه کامل یک مادر دلشکسته و به نسبت افسرده که از زمانی که فرزندش را از دست داده، زندگی اش را ماتم سرا کرده. در «دلنوازان» دخترش ستایش را از دست داده و مدام روزنامه های روز و شب را ورق می زند تا از او خبری بگیرد. اسمش که می آید بهم می ریزد و غش می کند و تمام مدت همسرش را مسبب از دست دادن او می داند. محبت هایش ظاهری است و از آنجایی که احساساتش خراب شده، بیشتر از روی منطق رفتار می کند.مادران باحال

اصولا در سریال های تلویزیونی، مادر باحال و جذاب کم داریم. حالا با کارگردان ها زیاد سراغ چنین کاراکتری نمی روند یا خلق چنین مادرهایی در چارچوب تلویزیون نیست. در واقع بیشتر مادرها جزو گروه همان کلیشه ای های مهربان و بی دست و پا یا مقتدرها قرار می گیرند. از بین آنها چندتایی هستند که می توانیم اسمشان را بگذاریم «مادر باحال»

عزیز | سرنخ | پروین دخت یزدانیان

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


در سریال «سرنخ» نمونه بارز یک مادر باحال بود. با آن سن و سال در همه پرونده های پسرش ورود می کرد، پلیس بازی درمی آورد و خیلی وقت ها حتی سرنخ های درستی برای پیگیری آنها می داد. برخلاف مادرهای معمولی زیاد در گیرودار مهربانی های بیش از اندازه و آشپزی و ... نبود.

نصرت | ترش و شیرین | مریم امیر جلالی

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


از زمان «خانه به دوش»، تعریف جدیدی از مادر را به سریال های تلویزیونی آورد؛ مادری که به جای محبت های کلیشه ای جیغ و داد راه می اندازد، در اوج خنده دعوا می کند و اصلا از لوس بازی های متداول در رفتارش خبری نیست.

در میان تمام سریال ها، نقش اش در «ترش و شیرین» خیلی بیشتر این جنبه باحال بودن را داشت. او کنار خیابان می نشست، ترشی می فروخت، عاشق می شد، ازدواج می کرد و خلاصه حرکاتی انجام می داد که اصولا از یک مادر معمولی نمی شود انتظار داشت.

پری خانم | شمس العماره | رویا تیموریان

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


یکی از متفاوت ترین و باحال ترین نقش هایش را در «شمس العماره» بازی کرد. پری خانم؛ مادر دریا با بازی ملیکا شریفی نیا، مادری کاملا متفاوت بود. لباس های عجیب می پوشید و سعی می کرد خیلی باسواد جلوه کند اما همه چیز را اشتباه می گفت.

او به زور خودش را در شب عروسی دخترش به عمارت شمس العماره وارد کرد و هیچ جوری نمی رفت. حتی اجازه نمی داد دختر و دامادش چند دقیقه تنها باشند. از طرف دیگر مدام دنبال این بود که دل عموهرمز را به دست بیاورد و با او ازدواج کند.

مادر نیما افشار | ساختمان پزشکان | پروین قائم مقامی

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


از زمان «مرد هزار چهره» تا «ساختمان پزشکان» و «در حاشیه» همیشه نقش مادری باحال و عجیب را دارد. البته این باحال بودن تا حدی کلیشه شده و احتمالا از این به بعد همیشه در همین نقش ها باقی می ماند. در «ساختمان پزشکان» مادر نیما افشار بود؛ از آن مادرهای فضول و مزاحم که توی هر کاری دخالت می کنند و به شدت حرص می آورند. او عملا بین بچه هایش فرق می گذاشت و شوهرش را هم خیلی راحت می فروخت.مادرهای رو مخ


تلویزیون مادر رو مخ کم نداشته، اتفاقا چیزی که زیاد داشته از این نوع مادرها در سریال های مختلفش است. مادرهایی که از فرط خوب بودن آدم را کلافه می کنند. اینکه همه چیزشان کامل است و دائم در حال خوبی کردن به این و آن هستند، نصیحت می کنند، حرف خوب می زنند، کلا اینقدر که خوب هستند رو مخ می روند.

نرجس | روز حسرت | افسانه بایگان

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


مثلا قرار است نمونه کامل یک زن باشد اما اینقدر نویسنده و کارگردان خصلت های خوب به او الصاق کرده اند که باور کردنش سخت می شود. مادری که مهربان است، با وجود داشتن شغل سنگین وکالت، یک زن خانه دار به تمام معناست و دائم هم در حال دلسوزی و نصیحت کردن است.

عصمت خانم | به کجا چنین شتابان | آهو خردمند

مادرهای سینما و تلویزیون ایران

همان تصویر پایانی آهو خردمند در تیتراژ پایانی که در حال آب دادن به گل های شمعدانی است کافی است که شناسنامه کامل این کاراکتر دست تان بیاید. او هم نمونه کامل یک مادر سنتی کار درست است که اصلا و ابدا ناراحت نمی شود، حتی وقتی متوجه سر به هوایی نوه اش می شود، سعی می کند او را به زبان خوش به راه بیاورد و به دامادش هم که می داند آدم شارلاتانی است کلی احترام می گذارد و کلا آدم خیلی خوبی است و هوای همه را دارد.

فرخنده | ترانه مادری | فاطمه گودرزی

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


فاطمه گودرزی کلا طراحی کاراکترش در این سریال به گونه ای است که قرار است روی مخ قدم رو برود، از آن مادرهای حساس که اجازه هیچ کاری به بچه شان نمی دهند، همه جوره او را تحت کنترل دارند. از آن مادرهایی که با وجود بزرگ شدن پسرشان، همچنان دنبالش می رود و همه جوره زیر نظرش دارد و اجازه نمی دهد تا شخصیت بچه شکل بگیرد؛ مادری که اتفاقا به خاطر این نوع رفتارش مورد انتقاد اطرافیانش هم قرار می گیرد اما همچنان به این رفتارش ادامه می دهد.

عمه مرضیه | فاصله ها | مریم کاویانی

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


اصلا معلوم نیست وجودش به خاطر چیست، از شدت انفعال و بلاتکلیفی اعصاب مخاطب را خط خطی می کند. نه قدرت تصمیم گیری دارد، نه حرفش برو دارد، کلا یک زن و مادر منفعل که فقط بلد است بیاید بین شوهر و برادرش پادرمیانی کند و بدون کوچکترین تاثیرگذاری راهش را بکشد و برود؛ دقیقا مثل نقشی که بین شوهر و پسر و عروسش ایفا می کند. کاراکتری که کوچکترین تاثیری در روند پیشرفت داستان ندارد و فقط و فقط هست که اعصاب مخاطب را به هم بریزد.مادرهای واقعی


«مادرهای واقعی» به طور عام به مادرانی اطلاق می شود که به شکلی غریزی در هر شرایطی ستون خانه هستند؛ خواه همسر کنارشان باشد، خواه مسئولیت نان آوری خانه بر دوش شان باشد. تلویزیون از این دست مادرها کم نداشته اما معدودی از آنها در حافظه ماندگار شده اند. ته چشم این مادران، چند حس متضاد را می توان به طور همزمان دید؛ مهربانی، نگرانی، امید و ...

ثریا | تا ثریا | آزیتا حاجیان

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


ثریا جزو مادران نان آور خانه دسته بندی می شود که جوانی و زندگی اش را صرف تامین آسایش فرزندانش کرده. با سیلی صورتش را سرخ نگه می دارد تا حیثیت و عقیده اش لکه دار نشود. همزمان حسرت از دست دادن همسر را دارد اما به ناگاه سرهنگ در کما رفته، می شود سنگ صبورش و بعدا خار گلویش.

طاهره | زیر تیغ | فاطمه معتمد آریا

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


یک مادر در خانه ای که به خاطر قتل غیرعمد و لاپوشانی توسط همسر گرفتار یأس و افسردگی می شود، چطور می تواند هم غمخوار همسر باشد هم مواظب یومیه فرزندان و هم مراقب خود؟ وقتی همسر روانه زندان می شود، باز هم مادر است که باید بار غم را به دوش بکشد و در عین حال اجازه ندهد فرزندانش اشک هایش را ببیند.

به مادر از همه طرف فشار می آید اما حتی در ساعات سنگین نومیدی و تلخی، حواسش به صبحانه بچه ها هست. فکر جور کردن جهیزیه از سرش بیرون نمی رود.

مادر حبیب | مدار صفر درجه | رویا تیموریان

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


به مادرهای قشر میانه و فرهیخته جامعه تعلق دارد. اسمش به عمد «مادر حبیب» نام گذاری شده تا تاکید بیشتری باشد بر تاثیر مادران این سرزمین بر نوعی دیگر از تربیت فرزندان. حبیب قهرمان است اما کنش مادر به گونه ای است که او بر رفتار و سکنات فرزند تاثیری ماندگار دارد.
در سخت ترین لحظات ضجه نمی زند، وقتی فرزندش در بند است، صبر پیشه می کند و وقتی همسر را از دست می دهد، نالان نمی شود. قرابتی انکارناپذیر با مادران عصر «مدار صفر درجه» دارد.

گوهر | همسایه ها | گوهر خیراندیش

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


نقش مادر را در سینما و تلویزیون به کرات بازی کرده، جاهایی به کلیشه گرفتار شده که درباره اش نوشته ایم. در سریال «همسایه ها» اما همه را مجاب کرد که او شمایلی از مادرهای ملوس است. پسرش را به تنهایی به نیش کشیده و حالا که فرزندی برومند شده رابطه پر احساس بین شان شکل گرفته. بده بستان های او با پسر (امین حیایی)، دیالوگ های گاه خشمگیانه و گاه با عطوفت، گریه های بی اختیار در لحظات احساسی، نگرانی برای آینده پسر و ... منطبق با تجربیات زندگی واقعی است.مادرهای منفی

مادر منفی در تلویزیون کم دیده ایم چون این کاراکتر جزو خطوط قرمز است. نویسنده ها اصلا به این فکر هم نمی کنند که یک مادر با خصوصیات منفی خلق کنند. البته، خلق یک مادر منفی شرط و شروطی دارد؛ اینکه کل خانواده آن زن آدم های بد ماجرا باشند، از همین رو چندتایی مادر از این جنس در بین سریال ها پیدا می شود.

زیور | آوای باران | الهام چرخنده

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


یک زن بدجنس و خبیث که به دلیل ذات بدش سرنوشت یک دختر را دستخوش اتفاقات ناخوشایند می کند. زنی که اتفاقا مادر خوبی هم نیست و در تربیت دخترش آنقدر بد عمل کرده که نمی تواند او را کنترل کند. زیور نمونه این مادر به شدت منفی است که از هیچ کاری برای رسیدن به هدفش کم نمی گذارد.

رعنا | مادرانه | لعیا زنگنه

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


یکی از آن دست مادرهایی که در رده آدم های منفی قرار می گیرند و تلویزیون منعی برای منفی نشان دادن کاراکتر آنها ندارد؛ مادرهایی هستند که به سودای زندگی بهتر، شوهر و فرزندان شان را ول می کنند و می روند خارج از کشور. لعیا زنگنه ایفاگر نقش چنین مادری در سریال مادرانه بود؛ مادری که حالا بعد از بازگشت، تاوان این رها کردن زار و زندگی اش را با از راه به در شدن دخترش می دهد. او هم به مانند دیگر مادرهای منفی، در نهایت عاقبت به خیر نمی شود.

مادر مارال | مرگ تدریجی یک رویا | فریده سپاه منصور

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


یکی از بهترین مادرهای منفی که تاکنون در سریال ها به تصویر کشیده شده، مادری که نه حرف می زند و نه حتی قادر است که راه برود. روی یک ویلچر نشسته و در کل سریال حتی یک دیالوگ هم نمی گوید.

کارگردان هم خودش را برای بد نشان دادن او به در و دیوار نزده، وضعیت نابسامان خانوده او و به خصوص وضعیت دختر بزرگش ساناز با بازی ستاره اسکندری و دیالوگ هایی که بین او و مادرش رد و بدل می شود، کاملا اوضاع و احوال شخصیتی مادر را هویدا می کند.

نازنین | سایه روشن | رویا نونهالی

مادرهای سینما و تلویزیون ایران


نونهالی تا حالا نقش آدم منفی، یکی دوتایی بازی کرده که البته معروف ترین شان همان ناتاشای «خواب و بیدار» است اما در سایه روشن نقش یک مادر منفی را بازی می کند. او در ظاهر مادر خوبی است که با وجود از دست دادن همسرش دارد با کار کردن زندگی اش را می چرخاند اما کاری که انتخاب کرده، کار موجهی نیست؛ همین هم موجب شده تا در رده مادرهای منفی قرار بگیرد. او اموراتش را با قاچاق مواد مخدر می گذراند و از این راه، خانواده اش را اداره می کند.تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 مادرهای سینما و تلویزیون ایران ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۱ بهمن
2 بهترین پدر و مادرهای سال! ۱۳۹۲ يکشنبه ۶ بهمن
قاچاقچی سیگار در قزوین به پرداخت۲ میلیارد ریال جریمه محکوم شدپخش مستند «راوی رنگ ها» از شبکه افق سیما برنامه خاموشی های برق استان قزوین اعلام شدهوای قزوین خنک تر می شودحضور ۲۷۱ گروه جهادی در رزمایش خدمتآماده همکاری با دانشگاه تهران در تحقیقات باستان شناسی هستیمطرح کشت انتظاری حبوبات در قزوین اجرا شدرییس دانشگاه تهران از محوطه باستانی سگزآباد بازدید کردمشکل افت ولتاژ برق در شهرستان قزوین مرتفع می شودروستاییان الموت برای حفاظت از دریاچه اوان آموزش دیدندهمکاری دانشگاه و بخش های اجرایی در کشور مغفول مانده استماندگاری دوران دفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامی۷۲ واحد تولیدی در قزوین در تملک بانکهای عامل استاستان قزوین یک موکب ویژه و شاخص در عراق برپا کندجذب۵۹۰ میلیارد ریال تسهیلات حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال روستایی52 موکب در قزوین برای خدمات به زائران اربعین ثبت نام کردندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه 80 درصد تعهد اشتغال صندوق کارآفرینی امید قزوین محقق شدآخرین ترکش استکبار جهانی، جنگ اقتصادی استروزهای طلایی محتکران/ از خودرو تا لوازم خانگی و مواد غذایی
استاندار به تهران می‌رود!پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان /سه شنبه دفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار خواهد ماندرسانه ها مردم را با الزامات پدافند غیرعامل آشنا کنند550 طرح اشتغال روستایی در قزوین تسهیلات دریافت کردند80 درصد تعهد اشتغال صندوق کارآفرینی امید قزوین محقق شدرسانه ها مردم را با الزامات پدافند غیرعامل آشنا کنندنخستین مدیر بازنشسته در قزوین از پست خود کناره گیری کردانهدام گروه تروریستی از سوی پلیس قزوین تکذیب شدروزهای طلایی محتکران/ از خودرو تا لوازم خانگی و مواد غذاییآخرین ترکش استکبار جهانی، جنگ اقتصادی استپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه طرح کشت انتظاری حبوبات در قزوین اجرا شدآخرین ترکش استکبار جهانی، جنگ اقتصادی استرییس دانشگاه تهران از محوطه باستانی سگزآباد بازدید کرداستان قزوین یک موکب ویژه و شاخص در عراق برپا کندهمکاری دانشگاه و بخش های اجرایی در کشور مغفول مانده است۷۲ واحد تولیدی در قزوین در تملک بانکهای عامل استماندگاری دوران دفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامیروستاییان الموت برای حفاظت از دریاچه اوان آموزش دیدند
دستگیری 2 خارجی در امیریه دامغانخودکشی مرد 50 ساله در تقاطع نیایشرابطه پنهانی عکاس مشهدی با زن جوان دردسرساز شد!2 کشته و 2 مصدوم در آزاد راه ساوه- همدانمخابرات پروژه فیبر نوری تا منازل را در سراسر کشور اجرایی می کندرمز کارت های بانکی یک بار مصرف می شودتنها دلیل ماندگاری 2 خارجی استقلال مشخص شددعوای عجیب دو برادر استقلالیواکنش قلعه نویی به تقابل با نکونام در جام حذفیشکایت نمایندگان مجلس از بازیکن پرسپولیس به علت توهین به مقدسات + عکسسکوت تقوی در مصاحبه با مدال شکست؛ تقوی: به هیچ عنوان کاپیتان تیمم را تعویض نمی کنم/موظفم به بازگشت اشکان کمک کمُهر تایید وزارت اطلاعات بر وجود رانت در ثبت سفارش خودروشک ندارم برخی از ارکان دولت، تعمدأ ماموریت خراب تر شدن اوضاع و اذیت کردن مردم را دارندقیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/03پارس خودرو: امکان تحویل خودروهای پیش ثبت نامی گروه رنو را نداریم/ یا خودروی جایگزین می دهیم یا اصل پول با جرائم تاخیراتحاد پاناسونیک، لایکا و سیگما برای توسعه دوربین و لنزهای مبتنی بر ماونت Lگرانی سرسام آور گوجه و سیب زمینی در بازار/ سفره ای که هر روز کوچک تر می شود!آخرین وضعیت قیمت خودروهای داخلی در بازار/ ریس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو: بازار دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد (+جدول از پژو 206 تا پراید)انصاریان: به ارزش ها حمله نکنید/ شیطان، دلار و آمریکا یار نیستندخرم: عدم حضور ایران در شورای امنیت پاس گل دادن به ترامپ در یک عرصه جهانی است
واژگونی سرویس مدرسه در خان زنیان ۵ مصدوم برجای گذاشتعلت رکوردهای تاریخی طلا و ارز از زبان کشتی آرایقانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل حال شهردار تهران نمی‌شودزنگ خوردن موبایل یکی از تروریست های اهواز در کنار جنازه اش ! + فیلمآیا سربازان می توانند حین خدمت تحصیل کنند؟پرونده گزارش‌های «زمین‌خواری» در کمیسیون اصل نود مجلس نهایی شداجرای فاز دوم طرح کاهش از آبانبیلبورد تشویق به فرزندآوری در جاده +عکسشیوه‌نامه اداره مهدکودک‌ها تغییر کردسبیل زدن ناگهانی گزارشگر بی بی سی فارسی سوژه شد ! + عکسمصوبات برزمین مانده وزارت بهداشت در خوزستانتسریع در اجرایی شدن پروژه سیماک و GNAFمهتاب کرامتی به سینما پردیس کوروش نمی رود!بازیگر کمدی به 10 سال حبس محکوم شدتاکید بر راه اندازی پرواز مستقیم مشهد به بیشککمثلث منحوس یله سازیدلایل نشان دهنده دست داشتن داعش در حمله تروریستی اهواز + عکسیک بیلبورد جنجالی دیگر در تهران ! + عکس هاساماندهی مراکز آموزش عالی اولویت اول وزارت علوم استپایانه تاکسیرانی شهید کلاهدوز به مساحت 2هزار متر افتتاح می شود