۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۶ دي  | 2019 1 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 2696 کد مطلب: 34415  

معرفی کتاب/دلتنگی های نقاش خیابان چهل و هشتم

حدیث حیدری
۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۱ بهمن ساعت 12:18

صدای قزوین_یادداشت:

 


"دلتنگی های نقاشِ خیابان چهل و هشتم"  برای آن ها  که "ناطور دشت" از جروم دیوید سلینجر را خوانده باشند نه تنها انتظارات را تا حدود زیادی برآورده کرده، که بعضی جاها فراتر نیز رفته است. 
نُه داستان سلینجر که در ایران با نامِ "دلتنگی های نقاش خیابانِ چهل و هشتم" انتشار یافته، حکایت تنهایی در آزادی است. هر داستان خواننده را از همان سطرهای ابتدایی با لحن و فضای حاکم اش به گونه ای همراه می کند که گویی چندین فصل طولانی را خوانده و اطلاعات بیشماری از پرسوناژها دارد؛ در این بین درگیری شیرینی با فضای قصه ایجاد می شود که در خلالِ نمک ریزی های در لفافه_ که هنر دستِ سلینجر است_ تلخی داستان برای لحظاتی کاملا  به فراموشی سپرده می شود. پس از پایانِ  اکثرِ داستان  های این مجموعه،  تکلیف خواننده با خودش و داستان روشن است. اضافه کاری دیده نمی شود و از هیچ لفظ و صورتی بیهوده استفاده نشده است.این مجموعه داستان که توسط احمد گلشیری به فارسی برگردانده شده نثری به غایت روان و تامل برانگیز دارد.
 
کوتاه درباره نویسنده
 
«جی دی سلینجر به رغم محدودیتش در مضمون و  نیز در شگرد داستان نویسی، جالب ترین داستان نویس معاصر امریکاست. راز گیرایی هنر او هنوز کشف نشده است.از دهه بیست قرن بیستم، یعنی دوران ارنست همینگوی و  اسکات فیتزجرالد،  هیچ نویسنده ای چون سلینجر علاقه همگان را در امریکا جذب نکرده و چون او به شهرت دست نیافته است . » گرچه واکنش او همیشه این را نشان داد که هیچ علاقه ای به شهرت ندارد.جایی که او به درخواستِ الیا کازان کارگردان نام آوری که می خواست فیلمی از روی کتاب ناطور دشت بسازد جواب رد داد و گفت:  «هولدن {قهرمان داستان} خوشش نمی آید.»
 
 
در داستان های سلینجر دو جهانِ  "خواستنی" و " مبتذل"  و به کلام سلینجر "قشنگ "و  "عوضی " دو جهانی هستند که در تقابل یکدیگرند.  جهان قشنگ دایراه اش محدود است و آدم هایش انگشت شمارند اما جهان عوضی  وسعتش به پهنه کره زمین می رسد .
«او بیش از هر چیزی یک معترض بود. معترض به وضعیتی که در زمان زندگی اش ، در غرب با آن روبرو بود . سلینجر از جهانی که بار ها آن را عوضی ، پست و جایی نامناسب برای زندگی خوانده بود، به خانه ی کوچکی روی تپه پناه برده بود و دوست نداشت کسی آرامش اش را که حاصل تنهایی اش بود ، به هم بزند .
او حتی بار ها با تفنگ از غریبه هایی که سر زده به سمت خانه او رفته اند ، استقبال کرده بود و اطراف خانه اش را حصار کشیده بود تا کسی مزاحم و او تنهایی اش نشود .
 
جنبه ی مهم زندگی سلینجر، مبهم‌بودن او برای منتقدان و هواداران اوست. به بیان بهتر، نوعی دور از دسترس بودن است. به همین دلیل، اطلاعات زیادی درمورد زندگی روزمره و عادی او موجود نیست.»
 
سلینجر در  ژانویه سال  ۲۰۱۰ و به مرگ طبیعی در محل زندگی خود در شهر کوچک کورنیش درگذشت.

در این کتاب چه می گذرد؟
 
بعضی  داستان های کتاب به اعضای خانواده ی گلاسglass پرداخته  که در کتاب های دیگر سلینجر نیز حضور دارند. 
یک روز خوش برای موز ماهی: حالت عجیب روحی سیمور در جریان سفر با همسرش با موریل به  فلوریدا اتفاقات این داستان را رقم می زند.
عمو ویگیلی در کانه تی کت:  دو دوست قدیمی و همکلاسی سابق دانشکده ( الویز و مری جین) پس از سال ها همدیگر را می بینند و از گذشته برای هم می گویند؛ نام داستان مربوط به خاطره ای است:  الویز درحالیکه که به همراه والت( کسی که الویز عاشقش بود)  برای رسیدن به اتوبوسی می دویده، قوزک پایش پیچ می خورد و والت به شوخی قوزک پای الویز را عمو ویگیلی می نامد. 
تقدیم به ازمه با عشق و نکبت: یک نظامی آمریکایی که گاهی نویسندگی می کند  با یک دختر جوان به نام ازمه دیدار می کند، ازمه پس از این دیدار نامه ای به سرباز می نویسد و این نامه تاثیر خاصی بر زندگی سرباز می گذارد.
دلتنگی های نقاش خیابان چهل و هشتم: که نام آن بر این مجموعه داستان گذاشت شده در واقع: "دوران تلخ دو دومیه اسمیت" نام داشته و روایتی از همین موضوع است. 
تدی: گویا گرایشات صوفیانه ی سلینجر از زبان پسر بچه ای نابغه به نام تدی بیان می شود . تدی کمی هنجارشکن؛ بی منطق اما جذاب و اعجاب برانگیز است!

پیش از جنگ با اسکیموها، انعکاس آفتاب بر تخته‌های بارانداز، مرد خندان و دهانم زیبا و چشمانم سبز از دیگر داستان های این مجموعه اند.
 
بریده ای از کتاب:
 
{تدی} به نیکلسن نگاه کرد و پرسید: " تو اسوِنو می شناسی؟ مسئول ورزشگاهو می گم." درنگ کرد تا نیکلسن با سر تایید کرد، سپس گفت: " خوب، اگه اسوِن امشب خواب ببینه که سگش مرده، شب خیلی خیلی بدی رو می گذرونه، چون بی اندازه سگشو دوست داره. اما صبح که چشماشو باز می کنه نگرانی نداره، چون می فهمه که فقط خواب دیده."

نیکلسن با سر اشاره کرد و پرسید: " دقیقا چی می خوای بگی؟ "

" می خوام بگم، اگه سگش واقعا بمیره اصل مساله فرقی نمی کنه. چیزی که هست اون باخبر نمی شه، یعنی می خوام بگم فقط وقتی از رویا، که همین زندگی باشه، بیدار می شه که بمیره. " ...
 
 
این کتاب همانطور که گفته شد با ترجمه احمد گلشیری و چاپ شده توسط انتشارات ققنوس که طرحی از نقاشی های سالوادور دالی را روی جلدش یدک می کشد در بیشتر کتابفروشی های استان قابل دسترسی است.
 


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
123456789
ردیفتیترتاریخ
1 خواستن توانستن است ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ آذر
2 افراط در خرید، تشدید کننده تنش بازار ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ شهريور
3 شرکت تولی پرس و آرزوهایی که بر باد رفت ۱۳۹۷ شنبه ۳ شهريور
4 خرید کالای ایرانی؛ راهی که سخت اش می کنیم ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ مرداد
5 در جست و جوی هویت از دست رفته* ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد
6 انقلاب اسلامی ایران و رهبری ممتاز آن ۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد
7 گردشگری پایدار، فرصتی برای توسعه روستایی ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
8 روزی روزگاری سینما ملت ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
9 طبق آمارها چه جایگاه بودجه‌ای شایسته مردم استان قزوین است؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
10 خبرنگاران و حفره قدرت ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ آبان
123456789
نقش مساجد در کاهش آسیب های اجتماعی بی بدیل استخرید تضمینی گندم در قزوین امسال 20 درصد افزایش یافت 401 پروژه دهیاری های قزوین در دهه مبارک فجر افتتاح می شودمدیران تولیدی قزوین از روش های جدید مدیریتی بی بهره اندیکی از ارکان حقوق شهروندی آموزش حقوق کودکان استکنترل سگ های ولگرد برای پیشگیری از مشکلات بهداشتی ضروری استافزایش جمعیت سالمندان میزان اهدای خون را کاهش می دهدآسیب های اجتماعی به شکل خزنده خسارت وارد می کنندکنترل سگ های ولگرد برای پیشگیری از مشکلات بهداشتی ضروری استآزمون سامفا در دانشگاه امام خمینی(ره) برگزار می شودرونق کشاورزی کشور را از گزند دشمنان حفظ می کند۲ شرکت متخلف حمل و نقل در قزوین تعطیل شددشمن در پی ایجاد فتنه جدیدی در کشور استمدیرکل اوقاف و امور خیریه استان،پاسخگوی تماس های تلفنی شهرونداناشتغالزایی و خلق ثروت از زباله های الکترونیکییک انبار اختفای کود شیمیایی در قزوین کشف شدرقابت های لیگ یک والیبال نشسته کشور در قزوین آغاز شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه بازدید از قلعه تاریخی حسن صباح الموت تا اطلاع ثانوی میسر نیستسامانه یکپارچه سازی دام باید به دیگر دستگاه ها متصل شود
برخورد ۲ دستگاه سواری با اتوبوس در قزوینمشترکین شرکت گاز استان قزوین از ۴۱۰ هزار مشترک گذشتتعزیرات حکومتی؛مرجع و پناهگاه مردم استقاتل خاموش جان مرد 35 ساله قزوینی را گرفتسامانه یکپارچه سازی دام باید به دیگر دستگاه ها متصل شوداجرای طرح های عمرانی و اقتصادی استان تسریع شودمسابقات بدمینتون بانوان در قزوین برگزار شددفتر استاندارد سازی در نظام مهندسی قزوین راه اندازی می شود2 شرکت متخلف حمل و نقل در قزوین تعطیل شدندتجربه اصفهان در تجمیع مجدد زمین هادی آباد قزوین استفاده شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه 401 پروژه دهیاری های قزوین در دهه مبارک فجر افتتاح می شودآسیب های اجتماعی به شکل خزنده خسارت وارد می کنندکنترل سگ های ولگرد برای پیشگیری از مشکلات بهداشتی ضروری استیک انبار اختفای کود شیمیایی در قزوین کشف شدکارگروه توانمندسازی جوامع محلی کشور در قزوین آغاز به کار کردآزمون سامفا در دانشگاه امام خمینی(ره) برگزار می شودمدیرکل اوقاف و امور خیریه استان،پاسخگوی تماس های تلفنی شهروندانرقابت های لیگ یک والیبال نشسته کشور در قزوین آغاز شددمای هوای قزوین به 10 درجه زیر صفر می رسد
وزارت دفاع جان باختن اعضای تیم پروازی و خدمه هواپیمای 707 را تسلیت گفتمناظره تاج زاده و زاکانیهمسر شهید حججی ازدواج کردهمسر شهید حججی ازدواج کرد+ واکنش هاماهواره پیام پرتاب شد اما در مدار آرام نگرفت/ ناامید نمی شویمدلیل سرمای شدید هوا چیست؟ / پدیده کولد اسپل چیست؟جلسه محاکمه 3 متهم پرونده بانک سرمایه آغاز شداختراعات عجیب ادیسون که تا به حال به گوش تان نخورده است +تصاویربهنرین مردان امت چه کسانی هستند؟دشمن به کل خانواده حمله کرده، وقت رفع مشکلات مردم است و نه طرح اختلافاتالناز شاکردوست پیشاپیش جلوی شایعات را گرفت +عکساسقف اعظم کلیسای شرق آشور: تمام ایرانیان با ادیان مختلف، در 40 سال اخیر عشق خود به وطن را به اثبات رساندندافزایش 20 درصدی حقوق ها به صورت عام منصفانه نیستآبشار اژدها در ونزوئلا+عکسحال خوب آوارگان لهستانی در ایران +تصاویرپیکر آتش نشان شهید؛ سید احسان جامعی فردا صبح تشیع می شودمقصد نهایی گوچی؛ استقلال یا تراکتور؟اعلام وفاداری منشا به پرسپولیسواکنش بازار به افزایش قیمت خودروهای داخلینوسان قیمت طلا و سکه از فرودین تا دی ماه 97/ بازگشت دلارهای خانگی به بازار
سوالات کنکور کاردانی فنی حرفه ای الکترونیک و مخابرات دریایی - دولتی 85شکست خاتم مقابل پیکان مدعی در هفته نوزدهم لیگ برتر والیبالهمایش طلایه داران فاطمی در یزد برگزار می شودآیت الله هاشمی شاهرودی مجاهد فی سبیل الله بوددانش آموزان در معرض آسیب های شدید فضای مجازی قرار دارندراهنمای خرید و تشخیص ایرادات پلوس + قیمتتشییع پیکر تنها زن حاضر در هواپیمای حادثه دیده ارتش/فیلمکاهش 20 درصدی حوادث کار منجر به فوت در کشوربادگیرهای یزد در دستان ستاره های پاریسن ژرمن/عکس405؛ همچنان مهارنشدنی و یکه تازاطمینان رییس بارسا از تمدید قرارداد جوردی آلباپست مشترک بازیکنان استقلال؛ دروغگو ... + عکسپیکان اولین برنده هفتهاصرار بنزما به بازی برای رئال مادرید یک روز قبل از عمل جراحیتلفات نظامیان آمریکایی در انفجار منبج به 4 کشته افزایش یافتمسی جوان ترین 100 گله بارسلونا شد+عکسالزام رعایت حقوق کارگران شرکتهای پیمانکاری طرف قراردادبا شهرداریافشاگری رحمتی علیه مدیران استقلال و اردوی عجیب در ترکیهدرخواست یک هوادار از کی روش و حضور پلیس اسب سوار/حضور پدر و مادر بازیکنان ایران+تصاویرترکیب تیم ملی فوتبال ایران مقابل عراق اعلام شد