۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۳ آبان  | 2018 11 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 2569 کد مطلب: 34415  

معرفی کتاب/دلتنگی های نقاش خیابان چهل و هشتم

حدیث حیدری
۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۱ بهمن ساعت 12:18

صدای قزوین_یادداشت:

 


"دلتنگی های نقاشِ خیابان چهل و هشتم"  برای آن ها  که "ناطور دشت" از جروم دیوید سلینجر را خوانده باشند نه تنها انتظارات را تا حدود زیادی برآورده کرده، که بعضی جاها فراتر نیز رفته است. 
نُه داستان سلینجر که در ایران با نامِ "دلتنگی های نقاش خیابانِ چهل و هشتم" انتشار یافته، حکایت تنهایی در آزادی است. هر داستان خواننده را از همان سطرهای ابتدایی با لحن و فضای حاکم اش به گونه ای همراه می کند که گویی چندین فصل طولانی را خوانده و اطلاعات بیشماری از پرسوناژها دارد؛ در این بین درگیری شیرینی با فضای قصه ایجاد می شود که در خلالِ نمک ریزی های در لفافه_ که هنر دستِ سلینجر است_ تلخی داستان برای لحظاتی کاملا  به فراموشی سپرده می شود. پس از پایانِ  اکثرِ داستان  های این مجموعه،  تکلیف خواننده با خودش و داستان روشن است. اضافه کاری دیده نمی شود و از هیچ لفظ و صورتی بیهوده استفاده نشده است.این مجموعه داستان که توسط احمد گلشیری به فارسی برگردانده شده نثری به غایت روان و تامل برانگیز دارد.
 
کوتاه درباره نویسنده
 
«جی دی سلینجر به رغم محدودیتش در مضمون و  نیز در شگرد داستان نویسی، جالب ترین داستان نویس معاصر امریکاست. راز گیرایی هنر او هنوز کشف نشده است.از دهه بیست قرن بیستم، یعنی دوران ارنست همینگوی و  اسکات فیتزجرالد،  هیچ نویسنده ای چون سلینجر علاقه همگان را در امریکا جذب نکرده و چون او به شهرت دست نیافته است . » گرچه واکنش او همیشه این را نشان داد که هیچ علاقه ای به شهرت ندارد.جایی که او به درخواستِ الیا کازان کارگردان نام آوری که می خواست فیلمی از روی کتاب ناطور دشت بسازد جواب رد داد و گفت:  «هولدن {قهرمان داستان} خوشش نمی آید.»
 
 
در داستان های سلینجر دو جهانِ  "خواستنی" و " مبتذل"  و به کلام سلینجر "قشنگ "و  "عوضی " دو جهانی هستند که در تقابل یکدیگرند.  جهان قشنگ دایراه اش محدود است و آدم هایش انگشت شمارند اما جهان عوضی  وسعتش به پهنه کره زمین می رسد .
«او بیش از هر چیزی یک معترض بود. معترض به وضعیتی که در زمان زندگی اش ، در غرب با آن روبرو بود . سلینجر از جهانی که بار ها آن را عوضی ، پست و جایی نامناسب برای زندگی خوانده بود، به خانه ی کوچکی روی تپه پناه برده بود و دوست نداشت کسی آرامش اش را که حاصل تنهایی اش بود ، به هم بزند .
او حتی بار ها با تفنگ از غریبه هایی که سر زده به سمت خانه او رفته اند ، استقبال کرده بود و اطراف خانه اش را حصار کشیده بود تا کسی مزاحم و او تنهایی اش نشود .
 
جنبه ی مهم زندگی سلینجر، مبهم‌بودن او برای منتقدان و هواداران اوست. به بیان بهتر، نوعی دور از دسترس بودن است. به همین دلیل، اطلاعات زیادی درمورد زندگی روزمره و عادی او موجود نیست.»
 
سلینجر در  ژانویه سال  ۲۰۱۰ و به مرگ طبیعی در محل زندگی خود در شهر کوچک کورنیش درگذشت.

در این کتاب چه می گذرد؟
 
بعضی  داستان های کتاب به اعضای خانواده ی گلاسglass پرداخته  که در کتاب های دیگر سلینجر نیز حضور دارند. 
یک روز خوش برای موز ماهی: حالت عجیب روحی سیمور در جریان سفر با همسرش با موریل به  فلوریدا اتفاقات این داستان را رقم می زند.
عمو ویگیلی در کانه تی کت:  دو دوست قدیمی و همکلاسی سابق دانشکده ( الویز و مری جین) پس از سال ها همدیگر را می بینند و از گذشته برای هم می گویند؛ نام داستان مربوط به خاطره ای است:  الویز درحالیکه که به همراه والت( کسی که الویز عاشقش بود)  برای رسیدن به اتوبوسی می دویده، قوزک پایش پیچ می خورد و والت به شوخی قوزک پای الویز را عمو ویگیلی می نامد. 
تقدیم به ازمه با عشق و نکبت: یک نظامی آمریکایی که گاهی نویسندگی می کند  با یک دختر جوان به نام ازمه دیدار می کند، ازمه پس از این دیدار نامه ای به سرباز می نویسد و این نامه تاثیر خاصی بر زندگی سرباز می گذارد.
دلتنگی های نقاش خیابان چهل و هشتم: که نام آن بر این مجموعه داستان گذاشت شده در واقع: "دوران تلخ دو دومیه اسمیت" نام داشته و روایتی از همین موضوع است. 
تدی: گویا گرایشات صوفیانه ی سلینجر از زبان پسر بچه ای نابغه به نام تدی بیان می شود . تدی کمی هنجارشکن؛ بی منطق اما جذاب و اعجاب برانگیز است!

پیش از جنگ با اسکیموها، انعکاس آفتاب بر تخته‌های بارانداز، مرد خندان و دهانم زیبا و چشمانم سبز از دیگر داستان های این مجموعه اند.
 
بریده ای از کتاب:
 
{تدی} به نیکلسن نگاه کرد و پرسید: " تو اسوِنو می شناسی؟ مسئول ورزشگاهو می گم." درنگ کرد تا نیکلسن با سر تایید کرد، سپس گفت: " خوب، اگه اسوِن امشب خواب ببینه که سگش مرده، شب خیلی خیلی بدی رو می گذرونه، چون بی اندازه سگشو دوست داره. اما صبح که چشماشو باز می کنه نگرانی نداره، چون می فهمه که فقط خواب دیده."

نیکلسن با سر اشاره کرد و پرسید: " دقیقا چی می خوای بگی؟ "

" می خوام بگم، اگه سگش واقعا بمیره اصل مساله فرقی نمی کنه. چیزی که هست اون باخبر نمی شه، یعنی می خوام بگم فقط وقتی از رویا، که همین زندگی باشه، بیدار می شه که بمیره. " ...
 
 
این کتاب همانطور که گفته شد با ترجمه احمد گلشیری و چاپ شده توسط انتشارات ققنوس که طرحی از نقاشی های سالوادور دالی را روی جلدش یدک می کشد در بیشتر کتابفروشی های استان قابل دسترسی است.
 


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
123456789
ردیفتیترتاریخ
1 افراط در خرید، تشدید کننده تنش بازار ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ شهريور
2 شرکت تولی پرس و آرزوهایی که بر باد رفت ۱۳۹۷ شنبه ۳ شهريور
3 دیدار به فردا انتظامی عزیز ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ مرداد
4 در جست و جوی هویت از دست رفته* ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد
5 گردشگری پایدار، فرصتی برای توسعه روستایی ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
6 روزی روزگاری سینما ملت ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
7 طبق آمارها چه جایگاه بودجه‌ای شایسته مردم استان قزوین است؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
8 خبرنگاران و حفره قدرت ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ آبان
9 دست از انشا نویسی برای اقتصاد برداریم ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۶ مهر
10 اولین شهروند افتخاری الموت ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۰ مهر
123456789
دو پیروزی تیم والیبال شهرداری قزوین در اردوی یزدانقلاب اسلامی ایران پدیده ای منحصر به فرد در تاریخ بشریت استزنان کارآفرین و نقش آفرینی در حرکت چرخ های اقتصادی کشوراجلاسیه جامعه زنان کنگره سه هزار شهید قزوین آغاز شددستگاه قضا نقش موثری در کاهش خشونت علیه زنان داردترویج فرهنگ ایثار و شهادت راهکار برون رفت از مشکلات استبیش از 2 میلیارد ریال اعتبار به عشایر قزوینی اختصاص یافتسمن‌ها ظرفیت ارزشمندی برای فرهنگ‌سازی در حوزه محیط‌زیست دارندساخت و ساز در شهر محمدیه رونق می گیردپیام شهدا؛ماندن در خط انقلاب اسلامی استسومین اجلاسیه کنگره سه هزار شهید در قزوین آغاز شددوره آموزشی پسماند در قزوین برگزار شدکلاهبردار سایت دیوار در دام پلیس قزوینقزوین در جمع چهار تیم برتر مسابقات آب های آزاد کشور100 میلیارد ریال از غرامت باغداران خسارت دیده قزوین پرداخت شدنمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی در قزوین افتتاح شدبازسازی 78 درصد مناطق زلزله زده گیلانغرب پایان یافته استانقلاب اسلامی منافع نامشروع بیگانگان را از کشور قطع کردسمن های قزوین طرح های خود را به استانداری ارایه دهندبیش از 600 هزار تن محصول خام دامی در قزوین تولید می شود
بروزرسانی جدید برای گوشی های هوآویتلاش شهروند آذربایجانی برای انتقال دلار به ایرانچطور با گوشی و بدون کامپیوتر پرینت بگیرم؟مشخصات احتمالی گلکسی اس 10 لایت لو رفتفتح الله زاده: نایب قهرمانی ما کجا، نایب قهرمانی پرسپولیس کجا!گروه های احتمالی استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا مشخص شدعجبیب ولی واقعی؛ تراکتور - ذوب آهن پرتماشاگر تر از دربیفتح الله زاده: نایب قهرمانی ما کجا، نایب قهرمانی پرسپولیس کجا! /با تیام و جپاروف هوادار را گول می زنند!ماجراهای فورستر و ماشین سازی:3 ماه برای یک جشن عروسیخرید زمستانی منچستریونایتد لو رفتند!تصویر/فحاشی ناموسی میناوند به هواداران استقلالحمله کاپیتان پرسپولیس به مالک تراکتورسازیکدام خودرو های داخلی گران شده اند +عکسآخرین قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/08/22قیمت طلا افزایش یافتبهای ارز در بازار آزاد 22 آبان 97قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/22افزایش قیمت خودرو های داخلی در بازار + جدولقیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/08/22قیمت دلار امروز 22 آبان 97
لیست ورودی پرسپولیس برای نیم فصل : 2 الی 3 بازیکن جدید در سبد خریدبرنامه هایی برای تهاتر کالا در دست اقدام داریم/ اشتغال 80 هزار نفر در بخش معدن تا 1400/ صنایع معدنی که بابت رد دیون واگذار شدند؛ در آستانه ورشکستگی انداستانی شدن انتخابات، مجلس به رأس امور نزدیک می کند/ ورود نخبگان به خانه ملت تسهیل خواهد شدبرانکو ایوانکوویچ به سیم آخر زد ؛ پرسپولیس در بن بستافزایش مزد کارگران ضروری است/ نمی توانیم از پس هزینه های کمرشکن بربیاییمترامپ یک ژنرال را به سفارت آمریکا در عربستان فرستاد+عکسپیشنهادات مجلس به سران قوا درباره بودجه های سالانهسیاست اروپا درباره ایران، مانع سناریوهای آمریکا استانتخاب سفیر جدید آمریکا در ریاض پس از 4 سالاظهارات وزیر دفاع آمریکا گفت درباره نقش ناتو در امنیت اروپا80 درصد نیاز کشور از واردات تأمین می شودپایان فیلمبرداری بخش خارجی احمد بای تا سه هفته آیندهجشن امضای اردوگاه اطفال برگزار می شوددانشگاه های ایران در کجای رتبه بندی جهانی قرار دارندعامل اصلی آلودگی هوا خودروهای فرسوده هستندتحریم ها تغییری در شرایط اقتصادی ما ایجاد نخواهد کردعامل اصلی آلودگی هوا خودروهای فرسوده هستندانتشار آگهی های قضایی در دادگستری گیلان الکترونیکی شد/ دسترسی آسان مردم به صورت متمرکز به آگهی های منتشرهبخشش هشتمین زندانی محکوم به قصاص در گلستانپروژه مکانیزاسیون آگهی های قانونی منتشره در روزنامه رسمی کشور به زودی راه اندازی می شود / قابلیت بازخوانی نسخه های خطی و دست نویس