۱۳۹۸ شنبه ۳ فروردين  | 2019 3 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 2797 کد مطلب: 34415  

معرفی کتاب/دلتنگی های نقاش خیابان چهل و هشتم

حدیث حیدری
۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۱ بهمن ساعت 12:18

صدای قزوین_یادداشت:

 


"دلتنگی های نقاشِ خیابان چهل و هشتم"  برای آن ها  که "ناطور دشت" از جروم دیوید سلینجر را خوانده باشند نه تنها انتظارات را تا حدود زیادی برآورده کرده، که بعضی جاها فراتر نیز رفته است. 
نُه داستان سلینجر که در ایران با نامِ "دلتنگی های نقاش خیابانِ چهل و هشتم" انتشار یافته، حکایت تنهایی در آزادی است. هر داستان خواننده را از همان سطرهای ابتدایی با لحن و فضای حاکم اش به گونه ای همراه می کند که گویی چندین فصل طولانی را خوانده و اطلاعات بیشماری از پرسوناژها دارد؛ در این بین درگیری شیرینی با فضای قصه ایجاد می شود که در خلالِ نمک ریزی های در لفافه_ که هنر دستِ سلینجر است_ تلخی داستان برای لحظاتی کاملا  به فراموشی سپرده می شود. پس از پایانِ  اکثرِ داستان  های این مجموعه،  تکلیف خواننده با خودش و داستان روشن است. اضافه کاری دیده نمی شود و از هیچ لفظ و صورتی بیهوده استفاده نشده است.این مجموعه داستان که توسط احمد گلشیری به فارسی برگردانده شده نثری به غایت روان و تامل برانگیز دارد.
 
کوتاه درباره نویسنده
 
«جی دی سلینجر به رغم محدودیتش در مضمون و  نیز در شگرد داستان نویسی، جالب ترین داستان نویس معاصر امریکاست. راز گیرایی هنر او هنوز کشف نشده است.از دهه بیست قرن بیستم، یعنی دوران ارنست همینگوی و  اسکات فیتزجرالد،  هیچ نویسنده ای چون سلینجر علاقه همگان را در امریکا جذب نکرده و چون او به شهرت دست نیافته است . » گرچه واکنش او همیشه این را نشان داد که هیچ علاقه ای به شهرت ندارد.جایی که او به درخواستِ الیا کازان کارگردان نام آوری که می خواست فیلمی از روی کتاب ناطور دشت بسازد جواب رد داد و گفت:  «هولدن {قهرمان داستان} خوشش نمی آید.»
 
 
در داستان های سلینجر دو جهانِ  "خواستنی" و " مبتذل"  و به کلام سلینجر "قشنگ "و  "عوضی " دو جهانی هستند که در تقابل یکدیگرند.  جهان قشنگ دایراه اش محدود است و آدم هایش انگشت شمارند اما جهان عوضی  وسعتش به پهنه کره زمین می رسد .
«او بیش از هر چیزی یک معترض بود. معترض به وضعیتی که در زمان زندگی اش ، در غرب با آن روبرو بود . سلینجر از جهانی که بار ها آن را عوضی ، پست و جایی نامناسب برای زندگی خوانده بود، به خانه ی کوچکی روی تپه پناه برده بود و دوست نداشت کسی آرامش اش را که حاصل تنهایی اش بود ، به هم بزند .
او حتی بار ها با تفنگ از غریبه هایی که سر زده به سمت خانه او رفته اند ، استقبال کرده بود و اطراف خانه اش را حصار کشیده بود تا کسی مزاحم و او تنهایی اش نشود .
 
جنبه ی مهم زندگی سلینجر، مبهم‌بودن او برای منتقدان و هواداران اوست. به بیان بهتر، نوعی دور از دسترس بودن است. به همین دلیل، اطلاعات زیادی درمورد زندگی روزمره و عادی او موجود نیست.»
 
سلینجر در  ژانویه سال  ۲۰۱۰ و به مرگ طبیعی در محل زندگی خود در شهر کوچک کورنیش درگذشت.

در این کتاب چه می گذرد؟
 
بعضی  داستان های کتاب به اعضای خانواده ی گلاسglass پرداخته  که در کتاب های دیگر سلینجر نیز حضور دارند. 
یک روز خوش برای موز ماهی: حالت عجیب روحی سیمور در جریان سفر با همسرش با موریل به  فلوریدا اتفاقات این داستان را رقم می زند.
عمو ویگیلی در کانه تی کت:  دو دوست قدیمی و همکلاسی سابق دانشکده ( الویز و مری جین) پس از سال ها همدیگر را می بینند و از گذشته برای هم می گویند؛ نام داستان مربوط به خاطره ای است:  الویز درحالیکه که به همراه والت( کسی که الویز عاشقش بود)  برای رسیدن به اتوبوسی می دویده، قوزک پایش پیچ می خورد و والت به شوخی قوزک پای الویز را عمو ویگیلی می نامد. 
تقدیم به ازمه با عشق و نکبت: یک نظامی آمریکایی که گاهی نویسندگی می کند  با یک دختر جوان به نام ازمه دیدار می کند، ازمه پس از این دیدار نامه ای به سرباز می نویسد و این نامه تاثیر خاصی بر زندگی سرباز می گذارد.
دلتنگی های نقاش خیابان چهل و هشتم: که نام آن بر این مجموعه داستان گذاشت شده در واقع: "دوران تلخ دو دومیه اسمیت" نام داشته و روایتی از همین موضوع است. 
تدی: گویا گرایشات صوفیانه ی سلینجر از زبان پسر بچه ای نابغه به نام تدی بیان می شود . تدی کمی هنجارشکن؛ بی منطق اما جذاب و اعجاب برانگیز است!

پیش از جنگ با اسکیموها، انعکاس آفتاب بر تخته‌های بارانداز، مرد خندان و دهانم زیبا و چشمانم سبز از دیگر داستان های این مجموعه اند.
 
بریده ای از کتاب:
 
{تدی} به نیکلسن نگاه کرد و پرسید: " تو اسوِنو می شناسی؟ مسئول ورزشگاهو می گم." درنگ کرد تا نیکلسن با سر تایید کرد، سپس گفت: " خوب، اگه اسوِن امشب خواب ببینه که سگش مرده، شب خیلی خیلی بدی رو می گذرونه، چون بی اندازه سگشو دوست داره. اما صبح که چشماشو باز می کنه نگرانی نداره، چون می فهمه که فقط خواب دیده."

نیکلسن با سر اشاره کرد و پرسید: " دقیقا چی می خوای بگی؟ "

" می خوام بگم، اگه سگش واقعا بمیره اصل مساله فرقی نمی کنه. چیزی که هست اون باخبر نمی شه، یعنی می خوام بگم فقط وقتی از رویا، که همین زندگی باشه، بیدار می شه که بمیره. " ...
 
 
این کتاب همانطور که گفته شد با ترجمه احمد گلشیری و چاپ شده توسط انتشارات ققنوس که طرحی از نقاشی های سالوادور دالی را روی جلدش یدک می کشد در بیشتر کتابفروشی های استان قابل دسترسی است.
 


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
123456789
ردیفتیترتاریخ
1 خواستن توانستن است ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ آذر
2 افراط در خرید، تشدید کننده تنش بازار ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ شهريور
3 شرکت تولی پرس و آرزوهایی که بر باد رفت ۱۳۹۷ شنبه ۳ شهريور
4 خرید کالای ایرانی؛ راهی که سخت اش می کنیم ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ مرداد
5 در جست و جوی هویت از دست رفته* ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد
6 انقلاب اسلامی ایران و رهبری ممتاز آن ۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد
7 گردشگری پایدار، فرصتی برای توسعه روستایی ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
8 روزی روزگاری سینما ملت ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
9 طبق آمارها چه جایگاه بودجه‌ای شایسته مردم استان قزوین است؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
10 خبرنگاران و حفره قدرت ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ آبان
123456789
دانشگاه بین المللی امام (ره) بدون آزمون دانشجوی دکتری می پذیرداورژانس قزوین در 1135 ماموریت نوروزی حضور یافتاستقرار پایگاه سوخت رسانی سیار در آزادراه قزوین-رشتقزوین مقصدگردشگری معنوی ماندگارمرگ خاموش یک زن در الوندتکواندو کار قزوینی مسافر منچستر شدرقابت های والیبال نونهالان استان قزوین پایان یافتسانحه رانندگی در بویین زهرا 3 کشته بر جای گذاشتخواص خوراکی‌های هفت سینتوزیع میوه عید تنظیم بازار در قزوین تا 15 فروردین ادامه داردسازمان صنعت نبض اقتصاد استان قزوین استساعات کار موزه های قزوین در نوروز، 9 صبح تا 21 شبرونق تولید مهم ترین اولویت مدیران قزوین در سال 98 استمحورهای مواصلاتی استان قزوین پر ترافیک استبرنامه جامع کاهش تصادفات رانندگی قزوین تهیه شودکاهش سرقت از اولویت های پلیس در سال 98 استقزوین درسال ۹۷ تنها استان عاری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بوداختصاص ۴۱ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه فضای خوابگاهی زندان‌هاتورهای گردشگری شهرداری قزوین در نوروز 98 اجرا می شود164 طرح ارتقای امنیت اجتماعی در قزوین اجرا شده است
انقلاب معدنی در راه است/ شکایت از 5 نماینده/ اجرای سند 2030 در خیلی از مدارس/ وعده های شکلاتی آقای ترامپ/ نمایندگان تهران کاهش می یابد/ راه افزایش حقوق کارمندان طبقه پایین باز شدعملیات حفاری اینسایت در مریخ دوباره متوقف شد!سازمان ملل قطعنامه ای درباره وضعیت حقوق بشر ایران صادر کردآیا پارلمان اصلاح طلبان نهادی انتخاباتی خواهد بوداقتدار، عدالت، اخلاق و رافت اسلامی سرلوحه کارکنان پلیسپاسخ آذری جهرمی به کاربری که به او گفت به در جرز دیوار می خوردامدادرسانی نیروهای بسیج و سپاه به سیل زدگان استان گلستان + تصاویرصادق زیباکلام پستی که رنگ و بوی نژادپرستانه داشت را پاک کرددعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز جمعهعیدی یا هدیه در نوروز باستان/ شکر عیدی ایرانیان باستانراهنمای سفر به فارس و مازندرانانتخابات مجلس یازدهم چگونه خواهد بود؟بزودی آرامش در اندیمشک و دزفول برقرار می شودمعاون هماهنگ کننده سپاه خوزستان خبر داد آغاز شناسایی عوامل پشت پرده ناآرامی در دزفول و اندیمشکدیدار نوروزی احمدی نژاد با یارانش +عکسسال 98 به توفیق الهی سال فرصت ها، امکانات و گشایش است/ به کوری چشم دشمن، تقویت بنیه دفاعی را ادامه خواهیم دادپخش زنده سخنرانی رهبر معظم انقلاب در اجتماع زائران حرم مطهر رضویساعت رسمی کشور کی تغییر می کند؟تصویری متفاوت از امام جمعه فعلی خرمشهرجزییات حقوق کارگران در سال 98 اعلام شد
دیدار کدام افراد در نوروز ممنوع است؟سفر راهیان نور پر از زیبایی است / از قضاوت های نادرست مردم قلبم به درد می آیدخلاصه بازی انگلیس 5 - 0 چک/ ویدیوآرژانتین 1 3 ونزوئلا/ آلبی سلسته در بحرانبازگشت مسی به تیم ملی با شکست آرژانتین همراه شد6 ابزار پیشرفته برای پیش بینی آب و هوا کدامند؟تاریخچه 6 داربی که در عید برگزار شدتبعیت از شوهر در مرجع تقلید صحیح نیست/ فتوای حضرت آیت الله سیستانیهنر و تجربه برای سال جدید چه برنامه هایی دارد؟موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیکاستاندار خوزستان مطرح کرد خوزستان مهیای تحقق شعار رونق تولید / امضای تفاهمنامه پرداخت 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به بنگاه های تولیدیمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم خبر داد بازدید 166 گردشگر خارجی از اماکن تاریخی قمماجرای معطلی مسافران آنتالیا در فرودگاه تهران چه بود؟خلاصه بازی فرانسه 4 - 1 مولداوی/ ویدیومسئولان اجرایی روحیه جهادی داشته باشندرییس مرکز فوریت های پزشکی البرز: اورژانس هوایی البرز فردی را که دچار گازگرفتگی شده بود نجات دادتعویق مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمان آسیاسامانی: قایق های شهرهای همجوار به مناطق سیل زده منتقل شدندحادثه در کارخانه فولاد دامغان 2 کارگر را روانه بیمارستان کردنگاه مسئولان همانند مدیران دهه 60 جهادی و انقلابی باشد