۱۳۹۷ دوشنبه ۱ مرداد  | 2018 7 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 401 کد مطلب: 36598  

روایت نمایندگان قزوین از عملیات تروریستی در خانه ملت

روزنامه ولایت قزوین
۱۳۹۶ شنبه ۲۰ خرداد ساعت 10:19

صدای قزوین:

ضربان قلب کشور برای حدود 5 ساعت  تندتر از همیشه می‌زند؛ شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها از حمله تروریستی همزمان به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) در تهران خبر می‌دهند. انتشار لحظه به لحظه اخبار این دو عملیات تروریستی، مردم را دچار شوک کرده است؛ این بار هدف عملیات گروهک تکفیری داعش، کابل یا لندن نیست؛ آنان قلب امن جمهوری اسلامی را آماج حمله خود ساخته‌اند. " العربیه" از رسانه‌های وابسته به عربستان، یکی از نخستین رسانه‌های بین‌المللی بود که این خبر را پوشش می‌دهد؛ تلاش این شبکه برای بزرگنمایی عملیات تروریستی در تهران، درحالی صورت می‌گرفت که وزیر دفاع عربستان پیشتر گفته بود که «نبرد را به داخل ایران خواهیم کشاند".

هنوز مردم خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را باور ندارند؛ برای درستی یا نادرستی خبر به صدا و سیما مراجعه کردند؛ اما شبکه خبر سیما در حال پخش برنامه‌های روزانه خود است؛ در حالی که رسانه‌های بین‌المللی به صورت زنده در حال انتشار لحظه به لحظه حادثه حمله به ساختمان مجلس و حرم مطهر امام بودند.

با شکست عملیات تروریستی در حرم امام و کشته شدن دو تروریست انتحاری، حلقه محاصره تروریست‌ها در طبقات ساختمان اداری مجلس تنگ‌تر شد و پس از 5 ساعت درگیری نیروهای امنیتی، تروریست‌ها به هلاکت رسیدند و امنیت بار دیگر به پایتخت بازگشت.

اما این ساعت‌های اضطراب دود و آتش و خون را نمایندگان مردم استان قزوین در مجلس که در صحن پارلمان حضور داشتند؛ چگونه گذراندند. چهار نماینده استان در پارلمان، این لحظات را برای "ولایت" روایت کردند.

* دفتر من را به گلوله بستند

داود محمدی، نماینده قزوین در مجلس، اینچنین واقعه ‌حمله تروریست‌ها به مجلس را روایت می‌کند: آقای پزشکیان ریاست مجلس را بر عهده داشت. به روال همیشه،  نمایندگان مجلس  مشغول بررسی دستور جلسه بودند که یکی از نمایندگان که در کنار من نشسته بود؛ خبر داد که در مجلس تیراندازی شده است.

مجلس برای مدت کوتاهی همهمه شد. صدای خفیفی از شلیک گلوله شنیده می‌شد. همکاران پیگیری کردند؛ دیدند چنین اتفاقی افتاده است. فضای مجلس دوباره آرام شد و نمایندگان به کار خود ادامه دادند.

 دفتر من طبقه پنجم  مجلس بود. به ناگهان به یاد یکی از افرادی افتادم که در دفتر من حضور داشت. نگران شدم. زنگ زدم؛ اما گوشی را برنمی‌داشت. سرانجام پاسخ داد که در آبدارخانه که نزدیک دفتر است؛ پشت یخچال پنهان شده است. تلفنی پیگیر احوال او بودم.

خبرها از کانال‌های ارتباطی مختلف به ما می‌رسید. آقای پزشکیان توضیح داد که چه اتفاقی افتاده است؛ اما بعد از آن آقای لاریجانی [رئیس مجلس] توضیح کامل‌تر دادند.

با این وجود نگران افرادی بودیم که در دفاتر نمایندگی  حضور داشتند تا اینکه به ما خبر دادند که نیروهای امنیتی آمده‌اند. هنگام اذان ظهر بود که مجلس به روال گذشته تعطیل شد. در صحن مجلس نماز جماعت را خواندیم. بعد از در پشتی صحن مجلس ما را به بیرون هدایت کردند.

 دفتر من را به گلوله بستند و در و دیوار آن مورد اصابت گلوله قرار گرفت. فردی که در دفتر من حضور داشت؛ پس از نجات روایت کرد که  مشغول کار بودیم که یک لحظه صدای گلوله  و انفجار آمد.

یک مهاجم بود که بی‌هدف به در و دیوارها شلیک می‌کرد. ما نمی‌‌توانستیم هیچ تحرکی داشته باشیم. به آبدارخانه نزدیک دفتر پناه بردیم.

نیروهای امنیتی به صورت رگباری شلیک می‌کردند تا با ایجاد یک دالان امن ما را از مهلکه نجات دهند؛ چون اگر توقف می‌کردند؛ مهاجمان به سمت ما شلیک می‌کردند. سرانجام آرام آرام نیروهای امنیتی درهنگامی که به صورت رگباری شلیک می‌کردند؛ ما را از کنار دیوار به سمت نمازخانه هدایت کردند.

* صدای زنگ تلفن مهاجمان را هوشیار ‌کرد

حمیده زرآبادی، نماینده دیگر قزوین در مجلس چنین می‌گوید:  حدود ساعت 10 و 15 دقیقه صبح بود که در مجلس مطلع شدیم یک عملیات تروریستی در حال وقوع است. البته دفاتر امور نمایندگی این خبر را به ما اطلاع دادند که تیراندازی می‌شود. برای مدت کوتاهی کار را متوقف کردیم و با نمایندگان وارد گفت‌و‌گو شدیم.

 برخی از نمایندگان بیرون از صحن بودند؛ اما پس از مدتی به ما ملحق شدند. مهاجمان قصد داشتند که از جایگاه خبرنگاران وارد صحن اصلی مجلس شوند. خبرها لحظه به لحظه از طریق نمایندگان کمیسیون امنیت ملی به ما می‌رسید.

در همین حین متوجه شدیم که پاسدار محافظ شهید شد و کرم‌پور، نماینده مجلس اسلحه پاسدار را برداشت و شلیک کرد تا مسیر مهاجمان را از سمت صحن مجلس به طبقه چهارم  تغییر بدهد.

نیروهای امنیتی، طبقه اول و دوم و سوم را تخلیه می‌کنند و کارکنان و مراجعه کنندگان را  به نمازخانه انتقال می‌دهند.

دفتر من در طبقه چهارم قرار دارد که مهاجمان در آنجا محاصره شده بودند. با خبر شدم مسئول دفتر خانم حسینی، از نمایندگان مجلس در دفترکارش پنهان شده است برای همین با ارسال پیام، پیگیر حالش بودیم؛ چون اگر تماس تلفنی می‌گرفتیم، صدای زنگ مهاجمان را هوشیار می‌کرد.  مهاجمان در طبقه چهارم نارنجک منفجر کردند. لوله‌های آب ترکیده بود.

این حادثه بسیار تلخ بود؛ اما نظراتی اظهار می‌شود که بوی سیاسی و جناحی می‌دهد و این تلخی را بیشتر می‌کند. البته این حادثه نشان داد که باید امدادرسانی در اتفاقاتی مشابه ـ که امید است دیگر شاهد آن نباشیم‌ ـ به سرعت انجام بگیرد و شاهدان عینی از تجمع در محل حادثه بپرهیزند.

در حالی که حمله به مجلس و حرم امام‌(ره) اتفاق افتاده است و ما باید در چنین شرایطی انسجام داشته باشیم؛ اما برخی از اظهارنظرات تلخ شنیده می‌شود که این وحدت را خدشه‌دار می‌کند.

* یک نماینده مجلس، مسیر مهاجمان را تغییر داد

روح‌ا... بابایی صالح، نماینده بوئین‌زهرا جزییات بیشتری از حمله به مجلس روایت می‌کند.

او چنین می‌گوید: من و آقای طاهرخانی [نماینده تاکستان]‌ حدود ساعت 9 صبح از دفتر خارج شدیم؛ چون مجلس با تاخیر برگزار شد.

ساعت از 10 صبح گذشته بود. مجلس در حال بررسی مشکلات معدن‌کاران گلستان بود که متوجه شدیم چند نفر داعشی از درب شماره 2  مجلس وارد شدند و با پاسدار محافظ مجلس درگیر شدند و تیر‌اندازی کردند.

در همین هنگام ‌آقای کرم‌پور، نماینده مجلس ‌که پاسدار سپاه هستند؛ اسلحه پاسدار محافظ را برداشتند، لباس ایشان خونی شد؛ اما توانست با شلیک به سمت دیگر، مسیر را تغییر دهد تا مهاجمان به سمت صحن مجلس که نمایندگان حضور داشتند؛ نیایند.

اجازه خروج ما را از صحن نمی‌دادند. اما پس از مدتی قرار شد ما را خارج کنند که به در شلیک شد. یکی از آنها خود را منفجر کرد. بقیه تک تیرانداز بودند. بعد ازاذان ظهر ما را از در پشت صحن به سمت تالار مشروطه بردند و با اتومبیل خارج کردند. داعشی‌ها آمده بودند تا در صحن مجلس، نمایندگان را ترور کنند.

* برای کپی یک متن مجلس را ترک کردم

اما بهمن طاهرخانی، نماینده تاکستان در روز واقعه برای لحظات کوتاهی صحن مجلس را ترک کرده بود. او حادثه حمله به مجلس را چنین بازگو می‌کند: حدود ساعت 10 بود که برای گرفتن کپی متنی از صحن مجلس خارج شدم؛ اما پس از انجام کار به محض آنکه می‌خواستم وارد صحن شوم؛ درها بسته شده بود و اجازه ورود نمی‌دانند.

باخبرشدم حدود 4 نفر از اعضای تکفیری داعش ‌وارد مجلس شدند و یک پاسدار محافظ مجلس را به شهادت رساندند.

پس از یک ربع پشت درماندن، سرانجام وارد صحن مجلس شدم. با این وجود مجلس به صورت عادی روال کار خود را پیش ‌گرفت.

 

این حمله یک کشتار کور بود و هدفمند نبود و تنها برای ایجاد رعب و وحشت بود. اگر ضعفی [‍در امنیت مجلس] وجود دارد؛ قابل توجه نبوده است. من نمی‌پذیرم که با این حمله کور،  امنیت کشور برهم خورده باشد.

امنیت یکی از شاخص‌های برجسته هر کشوری است و ایران ثابت کرده که کشوری مقتدر است؛ البته مجلس در مورد این حادثه حساسیت نشان می‌دهد و بررسی‌های بیشتری می‌کند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 روایت نمایندگان قزوین از عملیات تروریستی در خانه ملت ۱۳۹۶ شنبه ۲۰ خرداد
324 واحد مسکن مهر به مددجویان واگذار شدمراکز غیر رسمی، بلای جان آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ایجشنواره ورزشی بانوی کرامت در قزوین برگزار شدجشن بزرگ تابستانه «حریم دوست» در قزوین برگزار می شودبرخورد پژو با کامیون در قزوین ۲ کشته برجای گذاشت۲۰۵۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان قزوین مسدود شدافزایش گرما، برخی میوه‌ها را گران‌تر کردنرخ کرایه سرویس دانش آموزی شهر قزوین تصویب شدسند توسعه مهارت استان قزوین تدوین می شودخبرنگاران نیاز بیشتری به حضور در برنامه های ورزشی دارندجدول خاموشی احتمالی برق در اول مردادماه در استان قزوین اعلام شدنظارت بر دفاتر مسافرتی قزوین شدت یافتقزوین را به مقصد گردشگری تبدیل می کنیمجشنواره کتابخوانی رضوی باعث تعمیق سواد دینی نسل جوان می شودنگاه نوآورانه سریال تولید شده در صدا و سیمای قزوینهر کس در شورا و شهرداری قزوین تخلف کند به مردم معرفی می کنیمهر کس در شورا و شهرداری قزوین تخلف کند به مردم معرفی می کنیم۴۷پرونده تخلف بهداشتی در قزوین تحویل مراجع قضایی شد۱۲ هزار مورد بازرسی از اصناف استان قزوین صورت گرفتکاروان های رضوی مردم را با معارف الهی آشنا کنند
نصرتی از شهرداری رشت رفت!هوای استان کمی خنک‌تر می‌شود۲۰۵۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان قزوین مسدود شدسفر آموزشی دهیاریهای قزوین به استان گلستان۶.۵ میلیون مترمکعب آب برای باغستانهای قزوین تامین شد25 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین موفق به صادرات شدندکلاهبردار حرفه ای در قزوین دستگیر شدپیشگیری از جرم، مستلزم مشارکت همگانیسند توسعه مهارت استان قزوین تدوین می شودنرخ کرایه سرویس دانش آموزی شهر قزوین تصویب شدجدول خاموشی احتمالی برق در اول مردادماه در استان قزوین اعلام شد382 هزار نفر ساعت دوره های آموزش مهارت در قزوین برگزار شدهر دستگاهی دلسوز باغستان قزوین است وارد میدان شودکاروان های رضوی مردم را با معارف الهی آشنا کنندهر کس در شورا و شهرداری قزوین تخلف کند به مردم معرفی می کنیمنگاه نوآورانه سریال تولید شده در صدا و سیمای قزوینتصویب 25 اولویت پژوهشی استان قزوین در سال جاری قزوین را به مقصد گردشگری تبدیل می کنیمنظارت بر دفاتر مسافرتی قزوین شدت یافتبرخورد پژو با کامیون در قزوین ۲ کشته برجای گذاشت
دستگیری عاملان شهادت 2 بسیجی اهل سنت در منطقه کورین زاهدانکارت های گرافیک AMD بیشتر کرش می کنند یا انویدیا؟لیست و جایگاه غرفه های استارتاپ ها در الکام استارز منتشر شدچالش جدید و دیدنی انتخاب همکار برای همسر در شبکه های اجتماعی +عکسوضعیت عجیب و نگران کننده استقلالیک خرید عجیب برای استقلالفرهاد مجیدی دست به کار پسندیده ای زد+عکسآخرین اخبار استقلال از زبان سرپرست جدید باشگاه: اینجا استقلال است و ما اسیر جو موجود نمی شویمقول الحاجی گرو برای استقلال شدنخبر بد از تمرین استقلال ! پدیده نوظهور شفر مصدوم شد!خبرنگاران مصاحبه با شفر را تحریم کردند!علی قربانی با استقلال قرارداد بستصعود قیمت ها در بازار ارز و طلاارائه کمک های غیرنقدی به ارزش 200 هزار تومان به کارگراندر تهران400 پزشک و 120 روحانی بنگاه معاملات ملکی دارندسلطان سکه و سرنوشت بازار ارز ایرانمحبوب ترین تفریح مردم ایران چیستبازار ارز و سکه زیر موج خبریعکس یادگاری بازیگران بر بالین جمشید مشایخی30 فیلم سینمایی اقتباسی از بازی ها که به زودی اکران می شوند (قسمت دوم)
30درصد آب مورد نیاز نیروگاه اصفهان اصفهان تامین می شود28مخزن مناطق نفتخیز جنوب درخوزستان توسعه می یابندسرمربی جدید لهستان: لواندوفسکی کاپیتان می ماندساختمان جدید اورژانس بیمارستان امام ارومیه آغاز بکار کردبازسازی منازل آسیب دیده در زلزله تازه آباد کرمانشاه آغاز شدمجمع خیران مهارتی در آذربایجان غربی تشکیل می شودانتخاب بهترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان از دیدگاه کاربران Sport Bibleشروع ساری با پیروزی در بازی دوستانهنگاه وزارت کشور فعال سازی توان و ظرفیت بانوان برای حضور در عرصه های مدیریتی استدیوان لاهه به نفع قطر و علیه امارات رای دادباز شدن دریچه های تخلیه رسوب سد جیرفت پس فرداقانون کشور یهود، نقض قطعنامه های بین المللی استروایت رسانه های انگلیس از پیام های سیاسی تهران و واشنگتن85 درصد مصوبه های ستاد اقتصادی مقاومتی ایلام اجرایی شده اندتورم تیر 8.7 درصد شد/کالاهای دارای بیشترین رشد قیمتیمناقشه مجید حسینی و استقلال به فیفا کشیده شدان. بی. سی: کمتر کسی توییت های تهدید آمیز ترامپ علیه ایران را جدی می گیردافسر سابق سیا: حامیان ترامپ مسلح شوند و دموکرات های مستبد را نابود کنندحمله پهپادی یمن به مقر فرماندهی امارات در ساحل غربیزمان مراجعه مشمولین طرح سربازی اعضای هیئت علمی اعلام شد