۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ فروردين  | 2019 3 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 489 کد مطلب: 36598  

روایت نمایندگان قزوین از عملیات تروریستی در خانه ملت

روزنامه ولایت قزوین
۱۳۹۶ شنبه ۲۰ خرداد ساعت 10:19

صدای قزوین:

ضربان قلب کشور برای حدود 5 ساعت  تندتر از همیشه می‌زند؛ شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها از حمله تروریستی همزمان به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) در تهران خبر می‌دهند. انتشار لحظه به لحظه اخبار این دو عملیات تروریستی، مردم را دچار شوک کرده است؛ این بار هدف عملیات گروهک تکفیری داعش، کابل یا لندن نیست؛ آنان قلب امن جمهوری اسلامی را آماج حمله خود ساخته‌اند. " العربیه" از رسانه‌های وابسته به عربستان، یکی از نخستین رسانه‌های بین‌المللی بود که این خبر را پوشش می‌دهد؛ تلاش این شبکه برای بزرگنمایی عملیات تروریستی در تهران، درحالی صورت می‌گرفت که وزیر دفاع عربستان پیشتر گفته بود که «نبرد را به داخل ایران خواهیم کشاند".

هنوز مردم خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را باور ندارند؛ برای درستی یا نادرستی خبر به صدا و سیما مراجعه کردند؛ اما شبکه خبر سیما در حال پخش برنامه‌های روزانه خود است؛ در حالی که رسانه‌های بین‌المللی به صورت زنده در حال انتشار لحظه به لحظه حادثه حمله به ساختمان مجلس و حرم مطهر امام بودند.

با شکست عملیات تروریستی در حرم امام و کشته شدن دو تروریست انتحاری، حلقه محاصره تروریست‌ها در طبقات ساختمان اداری مجلس تنگ‌تر شد و پس از 5 ساعت درگیری نیروهای امنیتی، تروریست‌ها به هلاکت رسیدند و امنیت بار دیگر به پایتخت بازگشت.

اما این ساعت‌های اضطراب دود و آتش و خون را نمایندگان مردم استان قزوین در مجلس که در صحن پارلمان حضور داشتند؛ چگونه گذراندند. چهار نماینده استان در پارلمان، این لحظات را برای "ولایت" روایت کردند.

* دفتر من را به گلوله بستند

داود محمدی، نماینده قزوین در مجلس، اینچنین واقعه ‌حمله تروریست‌ها به مجلس را روایت می‌کند: آقای پزشکیان ریاست مجلس را بر عهده داشت. به روال همیشه،  نمایندگان مجلس  مشغول بررسی دستور جلسه بودند که یکی از نمایندگان که در کنار من نشسته بود؛ خبر داد که در مجلس تیراندازی شده است.

مجلس برای مدت کوتاهی همهمه شد. صدای خفیفی از شلیک گلوله شنیده می‌شد. همکاران پیگیری کردند؛ دیدند چنین اتفاقی افتاده است. فضای مجلس دوباره آرام شد و نمایندگان به کار خود ادامه دادند.

 دفتر من طبقه پنجم  مجلس بود. به ناگهان به یاد یکی از افرادی افتادم که در دفتر من حضور داشت. نگران شدم. زنگ زدم؛ اما گوشی را برنمی‌داشت. سرانجام پاسخ داد که در آبدارخانه که نزدیک دفتر است؛ پشت یخچال پنهان شده است. تلفنی پیگیر احوال او بودم.

خبرها از کانال‌های ارتباطی مختلف به ما می‌رسید. آقای پزشکیان توضیح داد که چه اتفاقی افتاده است؛ اما بعد از آن آقای لاریجانی [رئیس مجلس] توضیح کامل‌تر دادند.

با این وجود نگران افرادی بودیم که در دفاتر نمایندگی  حضور داشتند تا اینکه به ما خبر دادند که نیروهای امنیتی آمده‌اند. هنگام اذان ظهر بود که مجلس به روال گذشته تعطیل شد. در صحن مجلس نماز جماعت را خواندیم. بعد از در پشتی صحن مجلس ما را به بیرون هدایت کردند.

 دفتر من را به گلوله بستند و در و دیوار آن مورد اصابت گلوله قرار گرفت. فردی که در دفتر من حضور داشت؛ پس از نجات روایت کرد که  مشغول کار بودیم که یک لحظه صدای گلوله  و انفجار آمد.

یک مهاجم بود که بی‌هدف به در و دیوارها شلیک می‌کرد. ما نمی‌‌توانستیم هیچ تحرکی داشته باشیم. به آبدارخانه نزدیک دفتر پناه بردیم.

نیروهای امنیتی به صورت رگباری شلیک می‌کردند تا با ایجاد یک دالان امن ما را از مهلکه نجات دهند؛ چون اگر توقف می‌کردند؛ مهاجمان به سمت ما شلیک می‌کردند. سرانجام آرام آرام نیروهای امنیتی درهنگامی که به صورت رگباری شلیک می‌کردند؛ ما را از کنار دیوار به سمت نمازخانه هدایت کردند.

* صدای زنگ تلفن مهاجمان را هوشیار ‌کرد

حمیده زرآبادی، نماینده دیگر قزوین در مجلس چنین می‌گوید:  حدود ساعت 10 و 15 دقیقه صبح بود که در مجلس مطلع شدیم یک عملیات تروریستی در حال وقوع است. البته دفاتر امور نمایندگی این خبر را به ما اطلاع دادند که تیراندازی می‌شود. برای مدت کوتاهی کار را متوقف کردیم و با نمایندگان وارد گفت‌و‌گو شدیم.

 برخی از نمایندگان بیرون از صحن بودند؛ اما پس از مدتی به ما ملحق شدند. مهاجمان قصد داشتند که از جایگاه خبرنگاران وارد صحن اصلی مجلس شوند. خبرها لحظه به لحظه از طریق نمایندگان کمیسیون امنیت ملی به ما می‌رسید.

در همین حین متوجه شدیم که پاسدار محافظ شهید شد و کرم‌پور، نماینده مجلس اسلحه پاسدار را برداشت و شلیک کرد تا مسیر مهاجمان را از سمت صحن مجلس به طبقه چهارم  تغییر بدهد.

نیروهای امنیتی، طبقه اول و دوم و سوم را تخلیه می‌کنند و کارکنان و مراجعه کنندگان را  به نمازخانه انتقال می‌دهند.

دفتر من در طبقه چهارم قرار دارد که مهاجمان در آنجا محاصره شده بودند. با خبر شدم مسئول دفتر خانم حسینی، از نمایندگان مجلس در دفترکارش پنهان شده است برای همین با ارسال پیام، پیگیر حالش بودیم؛ چون اگر تماس تلفنی می‌گرفتیم، صدای زنگ مهاجمان را هوشیار می‌کرد.  مهاجمان در طبقه چهارم نارنجک منفجر کردند. لوله‌های آب ترکیده بود.

این حادثه بسیار تلخ بود؛ اما نظراتی اظهار می‌شود که بوی سیاسی و جناحی می‌دهد و این تلخی را بیشتر می‌کند. البته این حادثه نشان داد که باید امدادرسانی در اتفاقاتی مشابه ـ که امید است دیگر شاهد آن نباشیم‌ ـ به سرعت انجام بگیرد و شاهدان عینی از تجمع در محل حادثه بپرهیزند.

در حالی که حمله به مجلس و حرم امام‌(ره) اتفاق افتاده است و ما باید در چنین شرایطی انسجام داشته باشیم؛ اما برخی از اظهارنظرات تلخ شنیده می‌شود که این وحدت را خدشه‌دار می‌کند.

* یک نماینده مجلس، مسیر مهاجمان را تغییر داد

روح‌ا... بابایی صالح، نماینده بوئین‌زهرا جزییات بیشتری از حمله به مجلس روایت می‌کند.

او چنین می‌گوید: من و آقای طاهرخانی [نماینده تاکستان]‌ حدود ساعت 9 صبح از دفتر خارج شدیم؛ چون مجلس با تاخیر برگزار شد.

ساعت از 10 صبح گذشته بود. مجلس در حال بررسی مشکلات معدن‌کاران گلستان بود که متوجه شدیم چند نفر داعشی از درب شماره 2  مجلس وارد شدند و با پاسدار محافظ مجلس درگیر شدند و تیر‌اندازی کردند.

در همین هنگام ‌آقای کرم‌پور، نماینده مجلس ‌که پاسدار سپاه هستند؛ اسلحه پاسدار محافظ را برداشتند، لباس ایشان خونی شد؛ اما توانست با شلیک به سمت دیگر، مسیر را تغییر دهد تا مهاجمان به سمت صحن مجلس که نمایندگان حضور داشتند؛ نیایند.

اجازه خروج ما را از صحن نمی‌دادند. اما پس از مدتی قرار شد ما را خارج کنند که به در شلیک شد. یکی از آنها خود را منفجر کرد. بقیه تک تیرانداز بودند. بعد ازاذان ظهر ما را از در پشت صحن به سمت تالار مشروطه بردند و با اتومبیل خارج کردند. داعشی‌ها آمده بودند تا در صحن مجلس، نمایندگان را ترور کنند.

* برای کپی یک متن مجلس را ترک کردم

اما بهمن طاهرخانی، نماینده تاکستان در روز واقعه برای لحظات کوتاهی صحن مجلس را ترک کرده بود. او حادثه حمله به مجلس را چنین بازگو می‌کند: حدود ساعت 10 بود که برای گرفتن کپی متنی از صحن مجلس خارج شدم؛ اما پس از انجام کار به محض آنکه می‌خواستم وارد صحن شوم؛ درها بسته شده بود و اجازه ورود نمی‌دانند.

باخبرشدم حدود 4 نفر از اعضای تکفیری داعش ‌وارد مجلس شدند و یک پاسدار محافظ مجلس را به شهادت رساندند.

پس از یک ربع پشت درماندن، سرانجام وارد صحن مجلس شدم. با این وجود مجلس به صورت عادی روال کار خود را پیش ‌گرفت.

 

این حمله یک کشتار کور بود و هدفمند نبود و تنها برای ایجاد رعب و وحشت بود. اگر ضعفی [‍در امنیت مجلس] وجود دارد؛ قابل توجه نبوده است. من نمی‌پذیرم که با این حمله کور،  امنیت کشور برهم خورده باشد.

امنیت یکی از شاخص‌های برجسته هر کشوری است و ایران ثابت کرده که کشوری مقتدر است؛ البته مجلس در مورد این حادثه حساسیت نشان می‌دهد و بررسی‌های بیشتری می‌کند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
سانحه رانندگی در بویین زهرا 3 کشته بر جای گذاشتخواص خوراکی‌های هفت سینتوزیع میوه عید تنظیم بازار در قزوین تا 15 فروردین ادامه داردسازمان صنعت نبض اقتصاد استان قزوین استساعات کار موزه های قزوین در نوروز، 9 صبح تا 21 شبرونق تولید مهم ترین اولویت مدیران قزوین در سال 98 استمحورهای مواصلاتی استان قزوین پر ترافیک استبرنامه جامع کاهش تصادفات رانندگی قزوین تهیه شودکاهش سرقت از اولویت های پلیس در سال 98 استقزوین درسال ۹۷ تنها استان عاری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بوداختصاص ۴۱ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه فضای خوابگاهی زندان‌هاتورهای گردشگری شهرداری قزوین در نوروز 98 اجرا می شود164 طرح ارتقای امنیت اجتماعی در قزوین اجرا شده استفرمانده جدید نیروی انتظامی استان قزوین معرفی شدپرداخت وجه نقد در عوارضی های قزوین حذف شدتامین امنیت از اساسی ترین وظایف هر حکومت استرییس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین معارفه شدبارندگی ها در قزوین افزایش پیدا کرده استآمادگی مساجد شهر قزوین برای پذیرایی از مسافران نوروزیبرخورد با مخلان نظم و امنیت در چهارشنبه سوری
تصویری متفاوت از امام جمعه فعلی خرمشهرجزییات حقوق کارگران در سال 98 اعلام شدانتقاد عضو خبرگان از حمله به منزل غفار عباسی در قمگزارش تصویری: جشن میلاد امام علی(ع) و تلبّس برخی طلاب در دفاتر مراجع عظام تقلیدامکان بازنگری دستمزد کارگران متناسب با نرخ تورم در مجلس بررسی می شودتصویب تعرفه های تشخیصی درمانی سال 98 در هیات دولتبررسی امکان افزایش حقوق دوباره کارگران در مجلسقدیمی ترین زندانی بدهکار استان تهران با کمک ستاد دیه آزاد شدنگاهی به وضعیت نظام عدالت کیفری در آمریکا و تبعیض نژادی نظام مند در ساختار آنآخرین جزییات تعیین حقوق کارگران در سال 98حداقل حقوق کارگران مشخص شدپرونده دستمزد 98 بسته شدحداقل حقوق کارگری در سال 98 تصویب شدسلاحی برای نجات از دشمنانلزوم توجه به کسب و کار نویناستاندار کردستان: افرادی به بهانه نقدکردن، هر آنچه تهمت نارواست به مدیران نسبت می دهنددرخواست برای تجدیدنظر مجمع تشخیص درباره یکی از مصوبات بودجه 98رسیدگی معاونت گردشگری به شکایات مسافران در تمام ایام نوروزهنرمندان 17 استان کشور نوروز 98 در مشهد سرود می خوانندبازیگر زن پرحاشیه در کنار 2 غول چراغ جادو/ عکس
جاده سوادکوه مسدود شدآتش و تخریب به دانشگاه جندی شاپور دزفول رسید + تصاویرنخستین آمار سفرهای نوروزی اعلام شدفردا سینماها تا عصر تعطیل هستندعکس نوروزی پریناز ایزدیاررانندگان هر دوساعت یکبار استراحت کنند / گرانفروشی و کم فروشی رکورد زد / آلودگی هوا روی خط قرمزپذیرایی بیش از ۱۰ میلیون زائر در حرم امام رضا(ع) در ایام نوروزعکس یادگاری اعضای تیم امید در کنار سفره هفت سین+تصاویرحضور مستمر کادر تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستانها در ایام نوروزبکارگیری ایده های خلاقانه از الزامات شهرداریها و دهیاریها در گام دوم انقلاببرخورد پلیس با تخلفات حادثه ساز رانندگی در نوروزبازدید شریعتمداری از موسسه خیریه ریحانه همزمان با آغاز سال نوظریف خبرسازترین شخصیت سیاسی سال 97 از نگاه مخاطبان تابناکنخستین قتل سال 98 اتفاق افتادپیام نوروزی هلگا اشمیدوزیر کشور انگلیس: حمله به مساجد بیرمنگام نگران کننده استسخنان رهبری، چراغ راهی سالانه در برنامه ریزی و حرکت استاقامت شبانه بیش از 123هزار مسافر نوروزیآیین سنتی ، کوسه به داسآرامگاه باباطاهر از مکانها ی گردشگری در همدان