۱۳۹۷ چهارشنبه ۴ مهر  | 2018 9 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 437 کد مطلب: 36598  

روایت نمایندگان قزوین از عملیات تروریستی در خانه ملت

روزنامه ولایت قزوین
۱۳۹۶ شنبه ۲۰ خرداد ساعت 10:19

صدای قزوین:

ضربان قلب کشور برای حدود 5 ساعت  تندتر از همیشه می‌زند؛ شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها از حمله تروریستی همزمان به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) در تهران خبر می‌دهند. انتشار لحظه به لحظه اخبار این دو عملیات تروریستی، مردم را دچار شوک کرده است؛ این بار هدف عملیات گروهک تکفیری داعش، کابل یا لندن نیست؛ آنان قلب امن جمهوری اسلامی را آماج حمله خود ساخته‌اند. " العربیه" از رسانه‌های وابسته به عربستان، یکی از نخستین رسانه‌های بین‌المللی بود که این خبر را پوشش می‌دهد؛ تلاش این شبکه برای بزرگنمایی عملیات تروریستی در تهران، درحالی صورت می‌گرفت که وزیر دفاع عربستان پیشتر گفته بود که «نبرد را به داخل ایران خواهیم کشاند".

هنوز مردم خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را باور ندارند؛ برای درستی یا نادرستی خبر به صدا و سیما مراجعه کردند؛ اما شبکه خبر سیما در حال پخش برنامه‌های روزانه خود است؛ در حالی که رسانه‌های بین‌المللی به صورت زنده در حال انتشار لحظه به لحظه حادثه حمله به ساختمان مجلس و حرم مطهر امام بودند.

با شکست عملیات تروریستی در حرم امام و کشته شدن دو تروریست انتحاری، حلقه محاصره تروریست‌ها در طبقات ساختمان اداری مجلس تنگ‌تر شد و پس از 5 ساعت درگیری نیروهای امنیتی، تروریست‌ها به هلاکت رسیدند و امنیت بار دیگر به پایتخت بازگشت.

اما این ساعت‌های اضطراب دود و آتش و خون را نمایندگان مردم استان قزوین در مجلس که در صحن پارلمان حضور داشتند؛ چگونه گذراندند. چهار نماینده استان در پارلمان، این لحظات را برای "ولایت" روایت کردند.

* دفتر من را به گلوله بستند

داود محمدی، نماینده قزوین در مجلس، اینچنین واقعه ‌حمله تروریست‌ها به مجلس را روایت می‌کند: آقای پزشکیان ریاست مجلس را بر عهده داشت. به روال همیشه،  نمایندگان مجلس  مشغول بررسی دستور جلسه بودند که یکی از نمایندگان که در کنار من نشسته بود؛ خبر داد که در مجلس تیراندازی شده است.

مجلس برای مدت کوتاهی همهمه شد. صدای خفیفی از شلیک گلوله شنیده می‌شد. همکاران پیگیری کردند؛ دیدند چنین اتفاقی افتاده است. فضای مجلس دوباره آرام شد و نمایندگان به کار خود ادامه دادند.

 دفتر من طبقه پنجم  مجلس بود. به ناگهان به یاد یکی از افرادی افتادم که در دفتر من حضور داشت. نگران شدم. زنگ زدم؛ اما گوشی را برنمی‌داشت. سرانجام پاسخ داد که در آبدارخانه که نزدیک دفتر است؛ پشت یخچال پنهان شده است. تلفنی پیگیر احوال او بودم.

خبرها از کانال‌های ارتباطی مختلف به ما می‌رسید. آقای پزشکیان توضیح داد که چه اتفاقی افتاده است؛ اما بعد از آن آقای لاریجانی [رئیس مجلس] توضیح کامل‌تر دادند.

با این وجود نگران افرادی بودیم که در دفاتر نمایندگی  حضور داشتند تا اینکه به ما خبر دادند که نیروهای امنیتی آمده‌اند. هنگام اذان ظهر بود که مجلس به روال گذشته تعطیل شد. در صحن مجلس نماز جماعت را خواندیم. بعد از در پشتی صحن مجلس ما را به بیرون هدایت کردند.

 دفتر من را به گلوله بستند و در و دیوار آن مورد اصابت گلوله قرار گرفت. فردی که در دفتر من حضور داشت؛ پس از نجات روایت کرد که  مشغول کار بودیم که یک لحظه صدای گلوله  و انفجار آمد.

یک مهاجم بود که بی‌هدف به در و دیوارها شلیک می‌کرد. ما نمی‌‌توانستیم هیچ تحرکی داشته باشیم. به آبدارخانه نزدیک دفتر پناه بردیم.

نیروهای امنیتی به صورت رگباری شلیک می‌کردند تا با ایجاد یک دالان امن ما را از مهلکه نجات دهند؛ چون اگر توقف می‌کردند؛ مهاجمان به سمت ما شلیک می‌کردند. سرانجام آرام آرام نیروهای امنیتی درهنگامی که به صورت رگباری شلیک می‌کردند؛ ما را از کنار دیوار به سمت نمازخانه هدایت کردند.

* صدای زنگ تلفن مهاجمان را هوشیار ‌کرد

حمیده زرآبادی، نماینده دیگر قزوین در مجلس چنین می‌گوید:  حدود ساعت 10 و 15 دقیقه صبح بود که در مجلس مطلع شدیم یک عملیات تروریستی در حال وقوع است. البته دفاتر امور نمایندگی این خبر را به ما اطلاع دادند که تیراندازی می‌شود. برای مدت کوتاهی کار را متوقف کردیم و با نمایندگان وارد گفت‌و‌گو شدیم.

 برخی از نمایندگان بیرون از صحن بودند؛ اما پس از مدتی به ما ملحق شدند. مهاجمان قصد داشتند که از جایگاه خبرنگاران وارد صحن اصلی مجلس شوند. خبرها لحظه به لحظه از طریق نمایندگان کمیسیون امنیت ملی به ما می‌رسید.

در همین حین متوجه شدیم که پاسدار محافظ شهید شد و کرم‌پور، نماینده مجلس اسلحه پاسدار را برداشت و شلیک کرد تا مسیر مهاجمان را از سمت صحن مجلس به طبقه چهارم  تغییر بدهد.

نیروهای امنیتی، طبقه اول و دوم و سوم را تخلیه می‌کنند و کارکنان و مراجعه کنندگان را  به نمازخانه انتقال می‌دهند.

دفتر من در طبقه چهارم قرار دارد که مهاجمان در آنجا محاصره شده بودند. با خبر شدم مسئول دفتر خانم حسینی، از نمایندگان مجلس در دفترکارش پنهان شده است برای همین با ارسال پیام، پیگیر حالش بودیم؛ چون اگر تماس تلفنی می‌گرفتیم، صدای زنگ مهاجمان را هوشیار می‌کرد.  مهاجمان در طبقه چهارم نارنجک منفجر کردند. لوله‌های آب ترکیده بود.

این حادثه بسیار تلخ بود؛ اما نظراتی اظهار می‌شود که بوی سیاسی و جناحی می‌دهد و این تلخی را بیشتر می‌کند. البته این حادثه نشان داد که باید امدادرسانی در اتفاقاتی مشابه ـ که امید است دیگر شاهد آن نباشیم‌ ـ به سرعت انجام بگیرد و شاهدان عینی از تجمع در محل حادثه بپرهیزند.

در حالی که حمله به مجلس و حرم امام‌(ره) اتفاق افتاده است و ما باید در چنین شرایطی انسجام داشته باشیم؛ اما برخی از اظهارنظرات تلخ شنیده می‌شود که این وحدت را خدشه‌دار می‌کند.

* یک نماینده مجلس، مسیر مهاجمان را تغییر داد

روح‌ا... بابایی صالح، نماینده بوئین‌زهرا جزییات بیشتری از حمله به مجلس روایت می‌کند.

او چنین می‌گوید: من و آقای طاهرخانی [نماینده تاکستان]‌ حدود ساعت 9 صبح از دفتر خارج شدیم؛ چون مجلس با تاخیر برگزار شد.

ساعت از 10 صبح گذشته بود. مجلس در حال بررسی مشکلات معدن‌کاران گلستان بود که متوجه شدیم چند نفر داعشی از درب شماره 2  مجلس وارد شدند و با پاسدار محافظ مجلس درگیر شدند و تیر‌اندازی کردند.

در همین هنگام ‌آقای کرم‌پور، نماینده مجلس ‌که پاسدار سپاه هستند؛ اسلحه پاسدار محافظ را برداشتند، لباس ایشان خونی شد؛ اما توانست با شلیک به سمت دیگر، مسیر را تغییر دهد تا مهاجمان به سمت صحن مجلس که نمایندگان حضور داشتند؛ نیایند.

اجازه خروج ما را از صحن نمی‌دادند. اما پس از مدتی قرار شد ما را خارج کنند که به در شلیک شد. یکی از آنها خود را منفجر کرد. بقیه تک تیرانداز بودند. بعد ازاذان ظهر ما را از در پشت صحن به سمت تالار مشروطه بردند و با اتومبیل خارج کردند. داعشی‌ها آمده بودند تا در صحن مجلس، نمایندگان را ترور کنند.

* برای کپی یک متن مجلس را ترک کردم

اما بهمن طاهرخانی، نماینده تاکستان در روز واقعه برای لحظات کوتاهی صحن مجلس را ترک کرده بود. او حادثه حمله به مجلس را چنین بازگو می‌کند: حدود ساعت 10 بود که برای گرفتن کپی متنی از صحن مجلس خارج شدم؛ اما پس از انجام کار به محض آنکه می‌خواستم وارد صحن شوم؛ درها بسته شده بود و اجازه ورود نمی‌دانند.

باخبرشدم حدود 4 نفر از اعضای تکفیری داعش ‌وارد مجلس شدند و یک پاسدار محافظ مجلس را به شهادت رساندند.

پس از یک ربع پشت درماندن، سرانجام وارد صحن مجلس شدم. با این وجود مجلس به صورت عادی روال کار خود را پیش ‌گرفت.

 

این حمله یک کشتار کور بود و هدفمند نبود و تنها برای ایجاد رعب و وحشت بود. اگر ضعفی [‍در امنیت مجلس] وجود دارد؛ قابل توجه نبوده است. من نمی‌پذیرم که با این حمله کور،  امنیت کشور برهم خورده باشد.

امنیت یکی از شاخص‌های برجسته هر کشوری است و ایران ثابت کرده که کشوری مقتدر است؛ البته مجلس در مورد این حادثه حساسیت نشان می‌دهد و بررسی‌های بیشتری می‌کند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
پخش مستند «راوی رنگ ها» از شبکه افق سیما برنامه خاموشی های برق استان قزوین اعلام شدهوای قزوین خنک تر می شودحضور ۲۷۱ گروه جهادی در رزمایش خدمتآماده همکاری با دانشگاه تهران در تحقیقات باستان شناسی هستیمطرح کشت انتظاری حبوبات در قزوین اجرا شدرییس دانشگاه تهران از محوطه باستانی سگزآباد بازدید کردمشکل افت ولتاژ برق در شهرستان قزوین مرتفع می شودروستاییان الموت برای حفاظت از دریاچه اوان آموزش دیدندهمکاری دانشگاه و بخش های اجرایی در کشور مغفول مانده استماندگاری دوران دفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامی۷۲ واحد تولیدی در قزوین در تملک بانکهای عامل استاستان قزوین یک موکب ویژه و شاخص در عراق برپا کندجذب۵۹۰ میلیارد ریال تسهیلات حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال روستایی52 موکب در قزوین برای خدمات به زائران اربعین ثبت نام کردندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه 80 درصد تعهد اشتغال صندوق کارآفرینی امید قزوین محقق شدآخرین ترکش استکبار جهانی، جنگ اقتصادی استروزهای طلایی محتکران/ از خودرو تا لوازم خانگی و مواد غذاییرسانه ها مردم را با الزامات پدافند غیرعامل آشنا کنند
استاندار به تهران می‌رود!پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان /سه شنبه دفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار خواهد ماندرسانه ها مردم را با الزامات پدافند غیرعامل آشنا کنند550 طرح اشتغال روستایی در قزوین تسهیلات دریافت کردند80 درصد تعهد اشتغال صندوق کارآفرینی امید قزوین محقق شدرسانه ها مردم را با الزامات پدافند غیرعامل آشنا کنندنخستین مدیر بازنشسته در قزوین از پست خود کناره گیری کردانهدام گروه تروریستی از سوی پلیس قزوین تکذیب شدروزهای طلایی محتکران/ از خودرو تا لوازم خانگی و مواد غذاییآخرین ترکش استکبار جهانی، جنگ اقتصادی استپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه طرح کشت انتظاری حبوبات در قزوین اجرا شدآخرین ترکش استکبار جهانی، جنگ اقتصادی استرییس دانشگاه تهران از محوطه باستانی سگزآباد بازدید کرداستان قزوین یک موکب ویژه و شاخص در عراق برپا کندهمکاری دانشگاه و بخش های اجرایی در کشور مغفول مانده است۷۲ واحد تولیدی در قزوین در تملک بانکهای عامل استماندگاری دوران دفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامیروستاییان الموت برای حفاظت از دریاچه اوان آموزش دیدند
دستگیری 2 خارجی در امیریه دامغانخودکشی مرد 50 ساله در تقاطع نیایشرابطه پنهانی عکاس مشهدی با زن جوان دردسرساز شد!2 کشته و 2 مصدوم در آزاد راه ساوه- همدانمخابرات پروژه فیبر نوری تا منازل را در سراسر کشور اجرایی می کندرمز کارت های بانکی یک بار مصرف می شودتنها دلیل ماندگاری 2 خارجی استقلال مشخص شددعوای عجیب دو برادر استقلالیواکنش قلعه نویی به تقابل با نکونام در جام حذفیشکایت نمایندگان مجلس از بازیکن پرسپولیس به علت توهین به مقدسات + عکسسکوت تقوی در مصاحبه با مدال شکست؛ تقوی: به هیچ عنوان کاپیتان تیمم را تعویض نمی کنم/موظفم به بازگشت اشکان کمک کمُهر تایید وزارت اطلاعات بر وجود رانت در ثبت سفارش خودروشک ندارم برخی از ارکان دولت، تعمدأ ماموریت خراب تر شدن اوضاع و اذیت کردن مردم را دارندقیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/03پارس خودرو: امکان تحویل خودروهای پیش ثبت نامی گروه رنو را نداریم/ یا خودروی جایگزین می دهیم یا اصل پول با جرائم تاخیراتحاد پاناسونیک، لایکا و سیگما برای توسعه دوربین و لنزهای مبتنی بر ماونت Lگرانی سرسام آور گوجه و سیب زمینی در بازار/ سفره ای که هر روز کوچک تر می شود!آخرین وضعیت قیمت خودروهای داخلی در بازار/ ریس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو: بازار دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد (+جدول از پژو 206 تا پراید)انصاریان: به ارزش ها حمله نکنید/ شیطان، دلار و آمریکا یار نیستندخرم: عدم حضور ایران در شورای امنیت پاس گل دادن به ترامپ در یک عرصه جهانی است
برداشتن عجیب زالو با آستون ناخناعلام جزئیات بسته‌های حمایتی اقشار آسیب پذیربوشهر رتبه برتر فعالیت‌های قرآنی کشور را کسب کردایجاد چال گونه با بدون نیاز به جراحیراز زیبایی بانوی اول آمریکا لو رفت!همسرم مشاور صلواتی شهرداری استلیموزین جدید ترامپ در سفر به سازمان ملل +عکسدستگیری کلاهبردار ۲۴۵ میلیارد تومان با بیش از ۴۰۰۰ مالباختهبرگزاری کلاس تئوری ویژه متقاضیان مربیگری درجه ۳ در تربت حیدریهنخستین مرکز رشد فضای مجازی کشور در زنجان افتتاح می شودسه پیش شرط آزاد سازی قیمت خودروهای داخلی؟!زن میانسال: عروسم را با نقشه قبلی بدنام کردمخودخواهی مادرشوهر دو زندگی را بر باد دادجاری شدن فاضلاب در خیابان‌های بندرماهشهر + فیلماکران «هایلایت» در اواخر پاییزدیدار سرپایی اردوغان و ترامپ+عکسزندگی زنی که به همه حتی به خودش خیانت می‌کردزنی که سخنرانی ضد ایرانی پمپئو را مختل کرد +عکساستقلال که کری خواندن ندارد!وقتی سلطان جدید فوتبال جهان چوپانی می‌کرد! +عکس