۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ آذر  | 2018 12 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 466 کد مطلب: 36598  

روایت نمایندگان قزوین از عملیات تروریستی در خانه ملت

روزنامه ولایت قزوین
۱۳۹۶ شنبه ۲۰ خرداد ساعت 10:19

صدای قزوین:

ضربان قلب کشور برای حدود 5 ساعت  تندتر از همیشه می‌زند؛ شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها از حمله تروریستی همزمان به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) در تهران خبر می‌دهند. انتشار لحظه به لحظه اخبار این دو عملیات تروریستی، مردم را دچار شوک کرده است؛ این بار هدف عملیات گروهک تکفیری داعش، کابل یا لندن نیست؛ آنان قلب امن جمهوری اسلامی را آماج حمله خود ساخته‌اند. " العربیه" از رسانه‌های وابسته به عربستان، یکی از نخستین رسانه‌های بین‌المللی بود که این خبر را پوشش می‌دهد؛ تلاش این شبکه برای بزرگنمایی عملیات تروریستی در تهران، درحالی صورت می‌گرفت که وزیر دفاع عربستان پیشتر گفته بود که «نبرد را به داخل ایران خواهیم کشاند".

هنوز مردم خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را باور ندارند؛ برای درستی یا نادرستی خبر به صدا و سیما مراجعه کردند؛ اما شبکه خبر سیما در حال پخش برنامه‌های روزانه خود است؛ در حالی که رسانه‌های بین‌المللی به صورت زنده در حال انتشار لحظه به لحظه حادثه حمله به ساختمان مجلس و حرم مطهر امام بودند.

با شکست عملیات تروریستی در حرم امام و کشته شدن دو تروریست انتحاری، حلقه محاصره تروریست‌ها در طبقات ساختمان اداری مجلس تنگ‌تر شد و پس از 5 ساعت درگیری نیروهای امنیتی، تروریست‌ها به هلاکت رسیدند و امنیت بار دیگر به پایتخت بازگشت.

اما این ساعت‌های اضطراب دود و آتش و خون را نمایندگان مردم استان قزوین در مجلس که در صحن پارلمان حضور داشتند؛ چگونه گذراندند. چهار نماینده استان در پارلمان، این لحظات را برای "ولایت" روایت کردند.

* دفتر من را به گلوله بستند

داود محمدی، نماینده قزوین در مجلس، اینچنین واقعه ‌حمله تروریست‌ها به مجلس را روایت می‌کند: آقای پزشکیان ریاست مجلس را بر عهده داشت. به روال همیشه،  نمایندگان مجلس  مشغول بررسی دستور جلسه بودند که یکی از نمایندگان که در کنار من نشسته بود؛ خبر داد که در مجلس تیراندازی شده است.

مجلس برای مدت کوتاهی همهمه شد. صدای خفیفی از شلیک گلوله شنیده می‌شد. همکاران پیگیری کردند؛ دیدند چنین اتفاقی افتاده است. فضای مجلس دوباره آرام شد و نمایندگان به کار خود ادامه دادند.

 دفتر من طبقه پنجم  مجلس بود. به ناگهان به یاد یکی از افرادی افتادم که در دفتر من حضور داشت. نگران شدم. زنگ زدم؛ اما گوشی را برنمی‌داشت. سرانجام پاسخ داد که در آبدارخانه که نزدیک دفتر است؛ پشت یخچال پنهان شده است. تلفنی پیگیر احوال او بودم.

خبرها از کانال‌های ارتباطی مختلف به ما می‌رسید. آقای پزشکیان توضیح داد که چه اتفاقی افتاده است؛ اما بعد از آن آقای لاریجانی [رئیس مجلس] توضیح کامل‌تر دادند.

با این وجود نگران افرادی بودیم که در دفاتر نمایندگی  حضور داشتند تا اینکه به ما خبر دادند که نیروهای امنیتی آمده‌اند. هنگام اذان ظهر بود که مجلس به روال گذشته تعطیل شد. در صحن مجلس نماز جماعت را خواندیم. بعد از در پشتی صحن مجلس ما را به بیرون هدایت کردند.

 دفتر من را به گلوله بستند و در و دیوار آن مورد اصابت گلوله قرار گرفت. فردی که در دفتر من حضور داشت؛ پس از نجات روایت کرد که  مشغول کار بودیم که یک لحظه صدای گلوله  و انفجار آمد.

یک مهاجم بود که بی‌هدف به در و دیوارها شلیک می‌کرد. ما نمی‌‌توانستیم هیچ تحرکی داشته باشیم. به آبدارخانه نزدیک دفتر پناه بردیم.

نیروهای امنیتی به صورت رگباری شلیک می‌کردند تا با ایجاد یک دالان امن ما را از مهلکه نجات دهند؛ چون اگر توقف می‌کردند؛ مهاجمان به سمت ما شلیک می‌کردند. سرانجام آرام آرام نیروهای امنیتی درهنگامی که به صورت رگباری شلیک می‌کردند؛ ما را از کنار دیوار به سمت نمازخانه هدایت کردند.

* صدای زنگ تلفن مهاجمان را هوشیار ‌کرد

حمیده زرآبادی، نماینده دیگر قزوین در مجلس چنین می‌گوید:  حدود ساعت 10 و 15 دقیقه صبح بود که در مجلس مطلع شدیم یک عملیات تروریستی در حال وقوع است. البته دفاتر امور نمایندگی این خبر را به ما اطلاع دادند که تیراندازی می‌شود. برای مدت کوتاهی کار را متوقف کردیم و با نمایندگان وارد گفت‌و‌گو شدیم.

 برخی از نمایندگان بیرون از صحن بودند؛ اما پس از مدتی به ما ملحق شدند. مهاجمان قصد داشتند که از جایگاه خبرنگاران وارد صحن اصلی مجلس شوند. خبرها لحظه به لحظه از طریق نمایندگان کمیسیون امنیت ملی به ما می‌رسید.

در همین حین متوجه شدیم که پاسدار محافظ شهید شد و کرم‌پور، نماینده مجلس اسلحه پاسدار را برداشت و شلیک کرد تا مسیر مهاجمان را از سمت صحن مجلس به طبقه چهارم  تغییر بدهد.

نیروهای امنیتی، طبقه اول و دوم و سوم را تخلیه می‌کنند و کارکنان و مراجعه کنندگان را  به نمازخانه انتقال می‌دهند.

دفتر من در طبقه چهارم قرار دارد که مهاجمان در آنجا محاصره شده بودند. با خبر شدم مسئول دفتر خانم حسینی، از نمایندگان مجلس در دفترکارش پنهان شده است برای همین با ارسال پیام، پیگیر حالش بودیم؛ چون اگر تماس تلفنی می‌گرفتیم، صدای زنگ مهاجمان را هوشیار می‌کرد.  مهاجمان در طبقه چهارم نارنجک منفجر کردند. لوله‌های آب ترکیده بود.

این حادثه بسیار تلخ بود؛ اما نظراتی اظهار می‌شود که بوی سیاسی و جناحی می‌دهد و این تلخی را بیشتر می‌کند. البته این حادثه نشان داد که باید امدادرسانی در اتفاقاتی مشابه ـ که امید است دیگر شاهد آن نباشیم‌ ـ به سرعت انجام بگیرد و شاهدان عینی از تجمع در محل حادثه بپرهیزند.

در حالی که حمله به مجلس و حرم امام‌(ره) اتفاق افتاده است و ما باید در چنین شرایطی انسجام داشته باشیم؛ اما برخی از اظهارنظرات تلخ شنیده می‌شود که این وحدت را خدشه‌دار می‌کند.

* یک نماینده مجلس، مسیر مهاجمان را تغییر داد

روح‌ا... بابایی صالح، نماینده بوئین‌زهرا جزییات بیشتری از حمله به مجلس روایت می‌کند.

او چنین می‌گوید: من و آقای طاهرخانی [نماینده تاکستان]‌ حدود ساعت 9 صبح از دفتر خارج شدیم؛ چون مجلس با تاخیر برگزار شد.

ساعت از 10 صبح گذشته بود. مجلس در حال بررسی مشکلات معدن‌کاران گلستان بود که متوجه شدیم چند نفر داعشی از درب شماره 2  مجلس وارد شدند و با پاسدار محافظ مجلس درگیر شدند و تیر‌اندازی کردند.

در همین هنگام ‌آقای کرم‌پور، نماینده مجلس ‌که پاسدار سپاه هستند؛ اسلحه پاسدار محافظ را برداشتند، لباس ایشان خونی شد؛ اما توانست با شلیک به سمت دیگر، مسیر را تغییر دهد تا مهاجمان به سمت صحن مجلس که نمایندگان حضور داشتند؛ نیایند.

اجازه خروج ما را از صحن نمی‌دادند. اما پس از مدتی قرار شد ما را خارج کنند که به در شلیک شد. یکی از آنها خود را منفجر کرد. بقیه تک تیرانداز بودند. بعد ازاذان ظهر ما را از در پشت صحن به سمت تالار مشروطه بردند و با اتومبیل خارج کردند. داعشی‌ها آمده بودند تا در صحن مجلس، نمایندگان را ترور کنند.

* برای کپی یک متن مجلس را ترک کردم

اما بهمن طاهرخانی، نماینده تاکستان در روز واقعه برای لحظات کوتاهی صحن مجلس را ترک کرده بود. او حادثه حمله به مجلس را چنین بازگو می‌کند: حدود ساعت 10 بود که برای گرفتن کپی متنی از صحن مجلس خارج شدم؛ اما پس از انجام کار به محض آنکه می‌خواستم وارد صحن شوم؛ درها بسته شده بود و اجازه ورود نمی‌دانند.

باخبرشدم حدود 4 نفر از اعضای تکفیری داعش ‌وارد مجلس شدند و یک پاسدار محافظ مجلس را به شهادت رساندند.

پس از یک ربع پشت درماندن، سرانجام وارد صحن مجلس شدم. با این وجود مجلس به صورت عادی روال کار خود را پیش ‌گرفت.

 

این حمله یک کشتار کور بود و هدفمند نبود و تنها برای ایجاد رعب و وحشت بود. اگر ضعفی [‍در امنیت مجلس] وجود دارد؛ قابل توجه نبوده است. من نمی‌پذیرم که با این حمله کور،  امنیت کشور برهم خورده باشد.

امنیت یکی از شاخص‌های برجسته هر کشوری است و ایران ثابت کرده که کشوری مقتدر است؛ البته مجلس در مورد این حادثه حساسیت نشان می‌دهد و بررسی‌های بیشتری می‌کند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
دانشگاه آزاد به انتخاب اول داوطلبان تبدیل می شودطرح قاضی مدرسه به کاهش وقوع جرم کمک می کندانجام خدمات تجمیعی دامپزشکی در روستاهای قزوینمسابقات والیبال دسته اول نوجوانان کشور در قزوین برگزار می شود6 فرآورده تولیدی قزوین نشان استاندارد گرفتندمشارکت شهروندان در صنعت بیمه باید افزایش یابدمعاون سیاسی استانداری قزوین استاندار سمنان شدصندوق توسعه بخش کشاورزی نیازمند اعتبارات بیشتر استدانش آموزان دوچرخه سوار قزوین تجلیل شدند۳ شکارچی غیرمجاز در تاکستان دستگیر شدندبانوان قایقران قزوین در مسابقات کشوری حضور یافتندزیرساخت های حمل و نقل قزوین برای همکاری با آلمان مناسب استتسریع ساماندهی گلزار شهدا در دستور کار ماستقزوین آماده توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی با آلمان استبخش خصوصی برای بین المللی سازی تحصیلات عالیه کمک کندایران اسلامی در حال حرکت به سوی مرجعیت علمی استدانشگاه آزاد اسلامی ایران سه هزار عضو هیات علمی دارد655 طرح اشتغال روستایی در قزوین تسهیلات دریافت کردندبین المللی سازی دانشگاه آزاد سطح علم و فناوری کشور را گسترش می دهددعوت دو فوتبالیست تاکستانی به اردوی تیم ملی امید
ترامپ دیگر شانسی برای تصدی سمت دولتی نخواهد داشتآمریکا باید هزینه خروج از برجام را بپردازدبطحایی: فرهنگیان پیشداوری نکنند تا رتبه بندی معلمان تصویب شودسخنرانی رهبرانقلاب در دیدار جمعی از خانواده های شهدا +صوتروایاتی شنیدنی از میزان مهریه نماینده های مجلسنشست شورای امنیت برای بررسی اجرای قطعنامه 2231 آغاز شداستانداران جدید تهران، البرز و سمنان را بیشتر بشناسید + تصاویرگزیده روزنامه های 21 آذر 1397خانه معمار محله چهارصد دستگاه به مزایده گذاشته شدسیاوشی: سخنان کریمی قدوسی شوک آور بود/ این گونه رفتارها خیانت محسوب می شودیک کارشناس اوراسیا: دست نخست وزیر ارمنستان برای تشکیل دولت غیر ائتلافی باز شدآیا امکان ابطال کارت ملی هوشمند در صورت مفقودی وجود دارد؟مومن برون گرا برتر از مومن درون گرابروجردی: عضویت رژیم صهیونیستی در FATF اهمیتی برای ما نداردازدواج دو جلیقه زرد وسط معرکه!دعوای علنی ترامپ با رهبران دموکرات و تهدید به تعطیلی دولت+ تصاویرتحرکات گروهک تروریستی منافقین با هدف اخلال در روابط تهران - اروپا صورت می گیردماجرای رفتار غیر انسانی با مسافر ایرانی در گرجستان +فیلمتصویری از سردر بیت مرحوم آیت الله بروجردی در قمپس از مرگ چه اتفاقی برای مغز می افتد؟
استخدام کارشناس فروش شبکه های اجتماعی دریک سایت فروشگاهی معتبراستخدام مشاور فروش در یک شرکت معتبر در تهران و البرزاستخدام کارمند مالی اداری خانم در یک شرکت پخش معتبر در فارساستخدام نصاب(دوربین مداربسته و دزدگیر اماکن) در خراسان رضویسناتور آمریکایی: رابطه با سعودی برای آمریکا بیشتر هزینه است تا سرمایهابوترابی در گفت وگو با فارس: افزایش سهمیه زنان در انتخابات مجلس به کارگروه ویژه ارجاع شده استدو راهی شفر برای انتخاب بین این دو بازیکن ؛ تبریزی یا باقری؟!فاش شد ؛ دروازه بان استقلال برای دیدار حساس با پدیده مشخص شد!ایران جزو 20 کشوری که تورم آن بالای 20 درصد استدولت مسئول معیشت مردم است/چرا دولت بر قیمت کالاها نظارت نداردنامه نمایندگان اصفهان به روحانینرخ تورم در عراق و افغانستانچرا جنگ میان ایران و اسراییل فعلا بعید است؟قیمت طلا امروز 22 آذر 97حکم ختم صلوات و اذکار در ایام عذر شرعیتبریک ویژه امید حاجیلی برای تولد خانم بازیگر /عکسبازیافت زباله چاپگرهای سه بعدی با دستگاه جیبیپس لرزه ها و روزهای ناآرام6 هزار هکتار اراضی شرق اصفهان تخریب و به کانون ریزگردها تبدیل شدخویشاوند واقعی کیست؟