۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ بهمن  | 2019 2 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 702 کد مطلب: 37840  

بی خبرنگاری در دنیای اطلاعات

حدیث حیدری
۱۳۹۶ دوشنبه ۱۶ مرداد ساعت 14:31
صدای قزوین:

می‌توان داستان را از اینجا تعریف کرد: میل و رغبت  ما آدم‌ها به "با خبر شدن" که در بهترین حالت از روی کنجکاوی و علاقه به دانستن بود، صنعتی را از جنس "خبر" و "اطلاع‌رسانی" پایه‌ریزی کرد؛ این صنعت کم‌کم صاحبِ فرم و محتوا شد و روش‌های نوین ـ بی‌نگاهِ داورانه ـ هم به آن اضافه شدند. نتیجه این بود که "روزنامه"ی صبح به دستمان برسد، مجلاتِ خوب و ماهنامه بخوانیم و اوج لذت نوشتاری، باخبری و بافرهنگی برای ما در همین‌‌ها خلاصه شود.

در این بین خیلی حواسمان نبود که "چه کسی" می‌نویسد، انگار آن‌ها از دنیای دیگری باشند؛ خروجی امر اهمیت بیشتری داشت. اما دیری نپایید که همگی غریقِ تکنولوژی شدیم و اخبار و خواندنی‌ها از کاغذ به صفحه نمایش منتقل شدند؛ بدین ترتیب دکه‌های روزنامه‌فروشی کمتر ما را به خود دیدند، هجوم اطلاعات نزدیک می‌شد و انگار مقابله سخت‌تر از تن دادن به آن بود. البته ماجرا به گونه‌ای  نبود که شب خوابیده باشیم و صبح روز بعد با آن روبرو شویم، همه چیز آرام آرام رخنه کرد؛ به خودمان آمدیم و دیدیم چقدر رسانه و شبکه و بلندگو اطرافمان هست؛ در دست‌هایمان، روی میز، حین بیداری و نزدیک به ساعت خواب، هر جا که چشم کار می‌کند؛ رسانه‌های هوشمند ما را احاطه کردند. ما که این سال‌ها وقت نداشتیم؛ در طول روز چند صفحه کتاب بخوانیم حالا خیلی زود از همه چیز "باخبر" می‌شویم و احساس فرهیختگی و دانایی می‌کنیم؛ بی‌آنکه "عمیقا" مطلع و آگاه شده باشیم.

اما مجموعه این اتفاقات و مدرنیزاسیون نیمه خودکارِ "اطلاع‌رسانی" باعث شد تا صاحبان نشریات سنتی و خبرگزاری‌ها کمی نگران شوند. اگر دیگر خوانده نشویم و مقبول نباشیم؟ اگر روزنامه ما را نخرند و دیده نشویم و اصلا حرفمان دست دوم بشود چه؟ چرا فناوری باید جای ما را بگیرد؟  

تا اینجای ماجرا برای گروهِ دغدغه‌مند بد هم نشد، از قضا درگیر شدن در فضای رقابت خودش اتفاق خوبی است؛ هر چند همه به این صرافت نیفتادند و خیلی‌ها حساب کردند که در حالت عادی هم خریدار آن چنانی ندارند، باطله فروشی می‌کنند، سهیمه دولتی هم که هست؛ نتیجه این تفکر همان شد که در بسیاری موارد شاهدش هستیم؛ رواج بی‌وقفه کپی پیست و یا انتشارِ مطالب سطحی ‌با ارزش نوشتاری پایین یا گزارش‌هایی با سوژه‌ها و روش‌های تکراری.

به هر طریق این دغدغه و نگرانی باعث شد تا بسیاری از نشریات برای ماندن در عرصه و رقابت با ربات‌ها و تکنولوژی، به تکاپو بیفتند؛ انتخاب‌های زیادی پیش‌رو بود، اما خیلی از نشریات ساده‌ترین و دم دستی‌ترین ‌راه یعنی "افزایش نیروی انسانی" را  برگزیدند. آن هم عمدتا از بین جوانانِ جویای کاری که شاید به "خبرنگاری" به عنوان شغلی که صرفا از بیکاری بهتر است و یا پرستیژ و جایگاه ‌اجتماعی دارد؛ نگاه می‌کردند. این وضعیت در شهرستان‌ها بیشتر نمود کرد. جایِ به کارگیری نیروی زُبده و یا تربیت و آموزشِ نیرو‌های تازه وارد برای بالا بردن کیفیت، دفترِ نشریات و رسانه‌ها، محلی شد برای آزمون و خطای جوانانی که در بهترین حالت در دوران تحصیل‌شان انشاء خوب می‌نوشتند! اغلبِ اوقات هم کسی نبوده و نیست که آثار خوب در حوزه فعالیت‌شان به آنها معرفی کند، غلط‌های نگارشی‌شان را بگیرد و فن درست نوشتن، صداقت در انعکاسِ مفاهیم و اصلا اصول خبرنگاری را بیاموزد.

به اعتقاد نگارنده و در پایان سخن، شاید برای تاریخِ ‌نشریات کشور، غافل شدن از خبرنگارانِ صاحب قلم، خوش‌فکر و قدرناشناسیِ حضورشان، به خودیِ خود مجازاتی باشد تا این دوره را در انبوهی از اطلاعاتِ فاقد ارزش، شمایل و معنا به سر ببریم؛ در نبود یا کمبودِ  آنان که بدون انگیزه‌ی دیده شدن می‌نوشتند؛ نه در جستجویِ اخبار زرد بودند و نه میلی به تحریکِ  عادتِ دخالت در زندگی دیگران داشتند. بلکه در درجه اول برای رسالتِ اطلاع‌رسانی و بعد برای گره‌گشایی از کاری در حد توان، مسئولان را سوال پیچ می‌کردند، خودشان را به خطر می‌انداختند و خوب می‌دانستند که "کجا"  باید "چه" بپرسند. حالا داستان ما پیش می‌رود، اما بی‌حضورِ پررنگ ِاهالی قلمی که هنوز انگیزه برای نوشتن و پیگیری داشته باشند؛ خبرنگارانی که دستی به سر و روی کلمات و جمله‌ها بکشند و یقین داشته باشند که از ابتدا برای همین کار آفریده شدند؛ برای آنکه  کاغذها بی‌اعتبار نشوند.


م.ی| ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۷ مرداد
0 0  

خانم حیدری ممنون از یادداشت خوب شما،روزتون هم مباااااارک باشه ....

نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
123456789
ردیفتیترتاریخ
1 خواستن توانستن است ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ آذر
2 افراط در خرید، تشدید کننده تنش بازار ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ شهريور
3 شرکت تولی پرس و آرزوهایی که بر باد رفت ۱۳۹۷ شنبه ۳ شهريور
4 خرید کالای ایرانی؛ راهی که سخت اش می کنیم ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ مرداد
5 در جست و جوی هویت از دست رفته* ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد
6 انقلاب اسلامی ایران و رهبری ممتاز آن ۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد
7 گردشگری پایدار، فرصتی برای توسعه روستایی ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
8 روزی روزگاری سینما ملت ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
9 طبق آمارها چه جایگاه بودجه‌ای شایسته مردم استان قزوین است؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
10 خبرنگاران و حفره قدرت ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ آبان
123456789
مدیری که خطا کرده نباید ارتقای جایگاه پیدا کندجلب مشارکت سمن ها برای حفاظت از میراث فرهنگی ضروری استسالن ورزشی چوبیندر افتتاح شدیک کارخانه آسفالت با حضور وزیر دادگستری در قزوین افتتاح شدغرق شدگی خواهر و برادر خردسال در استخر آب کشاورزی در بوئین زهرا40 دستگاه خودرو و موتورسیکلت در تاکستان توقیف شدحقوق شهروندی با تقویت شفافیت در جامعه محقق می شوداستان قزوین برای استقبال از مسافران نوروزی آماده است۹۳ زندانی در قزوین آزاد شدند62 رقم جدید از محصولات زراعی در مزارع الگویی قزوین کشت شدواژگونی کامیون در قزوین به مرگ راننده منجر شدهمایش آینده نگاری تمدن نوین اسلامی در قزوین برگزار می شودافزایش تعداد غرفه‌‌های توزیع میوه عید در استان22 میلیون نفر در بافت های فرسوده کشور زندگی می کنندوضعیت ایمنی بازار قزوین، نیاز به توجه و بازنگری داردروان سازی ترافیک در ایام پایانی سال مورد توجه قرار گیردقراردادهای راکد شهرک های صنعتی قزوین ساماندهی می شوندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان /سه شنبه پرونده ۶ شرکت حمل و نقل مسافربری در قزوین رسیدگی شدایران در نمایشگاه صنعتی ازبکستان شرکت می کند
خانواده های دارای 2 معلول کمک بلاعوض دریافت می کنندبرق نقاطی از استان قزوین قطع می شودخدمات بیمارستان الوند با تعرفه دولتی ارایه خواهد شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبه کاراته کاران قزوینی به 2 نشان لیگ جهانی دست یافتندوزیر دادگستری به قزوین سفر می‌کندکارشناسان آلمانی از مزارع قزوین بازدید کردندحضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نسبت به سال قبل افزایش داشتسپاه پاسداران از تلاش استاندار قزوین تجلیل کردتوانمند سازی و ایجاد اشتغال پایدار ، اساسی‌ترین نیاز اقشار آسیب‌پذیر266 هزار نفر در قزوین از نظر بیماری های قلبی خطر سنجی شدندمجموعه فرهنگی دفاع مقدس در قزوین ساخته می شوداستان قزوین برای استقبال از مسافران نوروزی آماده استایران در نمایشگاه صنعتی ازبکستان شرکت می کندپرونده ۶ شرکت حمل و نقل مسافربری در قزوین رسیدگی شد40 دستگاه خودرو و موتورسیکلت در تاکستان توقیف شد2 قبضه سلاح شکاری قاچاق در شهرستان البرز کشف شدوضعیت ایمنی بازار قزوین، نیاز به توجه و بازنگری داردحقوق شهروندی با تقویت شفافیت در جامعه محقق می شودقاچاقچی سوخت در قزوین 2 میلیارد ریال جریمه شد
اظهارات کامل سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده متهمان جاسوسی از مراکز نظامی کشورنجات جان مادر باردار در بانهذبح غیرشرعی مرغ های منجمد؛ از شایعه تا واقعیتخبر ناگوار برای آبی ها؛ دروازه بان سابق استقلال در بستر بیماریپاسخ عجیب فتحی به گلایه هواداران استقلالابراهیمی به بازی مقابل تراکتورسازی می رسد/ استارت تمرینات سپاهان از روز دوشنبهمنشا: در پرسپولیس امکانات بهتر بودتلخی شکست برای رئال مادرید دو برابر شد؛ کاپیتان، ال کلاسیکو را از دست دادروزیاتو: خرید باشگاه منچستر یونایتد توسط شاهزاده محمد بن سلمان به مبلغ 4٫9 میلیارد دلارلژیونر مغضوب پرسپولیس خواهان بازگشت به جمع سرخ پوشانمنشا سریعاً از حضور در استقلال پشیمان شد؟!چراغ سبز به واردات خودرو؟خودرو ارزان می شوداز افزایش شدید قیمت خودرو جلوگیری شود.قیمت روز خودروهای داخلی + جدولنگاهی به جدیدترین قیمت خودرو در بازار تهران + جدولنرخ طلا و سکه در بیست و هشتم بهمن ماه+عکسقیمت طلا و قیمت سکه در 28 بهمن 1397واکنش تند رضا شیدپور به افزایش بی رویه قیمت خودرو + فیلمآخرین قیمت طلا و سکه در روز یک شنبه 97/11/28، قیمت ها پایین نمی آیند!
در مساله تغییر اقلیم از سوی برخی مراکز خاص داده سازی شده استبرگزاری مراسم محرومیت زدایی و اهدای جهیزیه به زوجین جنوب تهرانمقابل استقلال تجربه ام را در اختیار جوان ها می گذارم/ پرسپولیسی ام اما برای برد پارس می جنگمتارتار: ظاهرا پاتوسی بدون ITC می خواهد جلوی ما بازی کندشفر: هیچ کس نمی تواند در استقلال موضوعی درست کند/ شاید پاتوسی بازی کندمهدی ابرنیرویی درگذشت + بیوگرافی و عکسرهبران عرب تنها راه ایجاد صلح در خاورمیانه را مقابله با ایران می داننداستخدام حسابدار در یک شرکت معتبر تجهیزات پزشکی در تهرانجمع آوری اسناد محرمانه وزارت خارجه و دفاع انگلیس درباره حضور در خلیج فارسدانلود ترجمه مقاله تئوری محدودیت ها و حسابداری به همراه متن انگلیسیاستخدام نیروی کار ماهر جهت کار در تولیدی کفش زنانه اصفهاناعمال طرح ترافیک و زوج و فرد پنجشنبه ها از پس فرداآغاز به کارسومین نمایشگاه بین المللی فولاد در جزیره کیشاستخدام فرزکار CNC کار چهارمحور جهت قطعات ریخته گری در تهراناصل ولایت فقیه جزء لاینفک نظام جمهوری اسلامی استاستخدام ویتر(مسلط به زبان انگلیسی)در تهران/نیاورانمحکومیت خانم دکتر به خاطر تزریق ژل در آرایشگاهکامیونت، سواری مزدا 323 را زیر چرخ هایش له کردجلسه مجلس با حاشیه جنجالی تمام شدجرارد پیکه؛ گلزن ترین مدافع حاضر لیگ قهرمانان