۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير  | 2018 7 Sunday
آرشیو خبر آمار بازدید: 549 کد مطلب: 37840  

بی خبرنگاری در دنیای اطلاعات

حدیث حیدری
۱۳۹۶ دوشنبه ۱۶ مرداد ساعت 14:31
صدای قزوین:

می‌توان داستان را از اینجا تعریف کرد: میل و رغبت  ما آدم‌ها به "با خبر شدن" که در بهترین حالت از روی کنجکاوی و علاقه به دانستن بود، صنعتی را از جنس "خبر" و "اطلاع‌رسانی" پایه‌ریزی کرد؛ این صنعت کم‌کم صاحبِ فرم و محتوا شد و روش‌های نوین ـ بی‌نگاهِ داورانه ـ هم به آن اضافه شدند. نتیجه این بود که "روزنامه"ی صبح به دستمان برسد، مجلاتِ خوب و ماهنامه بخوانیم و اوج لذت نوشتاری، باخبری و بافرهنگی برای ما در همین‌‌ها خلاصه شود.

در این بین خیلی حواسمان نبود که "چه کسی" می‌نویسد، انگار آن‌ها از دنیای دیگری باشند؛ خروجی امر اهمیت بیشتری داشت. اما دیری نپایید که همگی غریقِ تکنولوژی شدیم و اخبار و خواندنی‌ها از کاغذ به صفحه نمایش منتقل شدند؛ بدین ترتیب دکه‌های روزنامه‌فروشی کمتر ما را به خود دیدند، هجوم اطلاعات نزدیک می‌شد و انگار مقابله سخت‌تر از تن دادن به آن بود. البته ماجرا به گونه‌ای  نبود که شب خوابیده باشیم و صبح روز بعد با آن روبرو شویم، همه چیز آرام آرام رخنه کرد؛ به خودمان آمدیم و دیدیم چقدر رسانه و شبکه و بلندگو اطرافمان هست؛ در دست‌هایمان، روی میز، حین بیداری و نزدیک به ساعت خواب، هر جا که چشم کار می‌کند؛ رسانه‌های هوشمند ما را احاطه کردند. ما که این سال‌ها وقت نداشتیم؛ در طول روز چند صفحه کتاب بخوانیم حالا خیلی زود از همه چیز "باخبر" می‌شویم و احساس فرهیختگی و دانایی می‌کنیم؛ بی‌آنکه "عمیقا" مطلع و آگاه شده باشیم.

اما مجموعه این اتفاقات و مدرنیزاسیون نیمه خودکارِ "اطلاع‌رسانی" باعث شد تا صاحبان نشریات سنتی و خبرگزاری‌ها کمی نگران شوند. اگر دیگر خوانده نشویم و مقبول نباشیم؟ اگر روزنامه ما را نخرند و دیده نشویم و اصلا حرفمان دست دوم بشود چه؟ چرا فناوری باید جای ما را بگیرد؟  

تا اینجای ماجرا برای گروهِ دغدغه‌مند بد هم نشد، از قضا درگیر شدن در فضای رقابت خودش اتفاق خوبی است؛ هر چند همه به این صرافت نیفتادند و خیلی‌ها حساب کردند که در حالت عادی هم خریدار آن چنانی ندارند، باطله فروشی می‌کنند، سهیمه دولتی هم که هست؛ نتیجه این تفکر همان شد که در بسیاری موارد شاهدش هستیم؛ رواج بی‌وقفه کپی پیست و یا انتشارِ مطالب سطحی ‌با ارزش نوشتاری پایین یا گزارش‌هایی با سوژه‌ها و روش‌های تکراری.

به هر طریق این دغدغه و نگرانی باعث شد تا بسیاری از نشریات برای ماندن در عرصه و رقابت با ربات‌ها و تکنولوژی، به تکاپو بیفتند؛ انتخاب‌های زیادی پیش‌رو بود، اما خیلی از نشریات ساده‌ترین و دم دستی‌ترین ‌راه یعنی "افزایش نیروی انسانی" را  برگزیدند. آن هم عمدتا از بین جوانانِ جویای کاری که شاید به "خبرنگاری" به عنوان شغلی که صرفا از بیکاری بهتر است و یا پرستیژ و جایگاه ‌اجتماعی دارد؛ نگاه می‌کردند. این وضعیت در شهرستان‌ها بیشتر نمود کرد. جایِ به کارگیری نیروی زُبده و یا تربیت و آموزشِ نیرو‌های تازه وارد برای بالا بردن کیفیت، دفترِ نشریات و رسانه‌ها، محلی شد برای آزمون و خطای جوانانی که در بهترین حالت در دوران تحصیل‌شان انشاء خوب می‌نوشتند! اغلبِ اوقات هم کسی نبوده و نیست که آثار خوب در حوزه فعالیت‌شان به آنها معرفی کند، غلط‌های نگارشی‌شان را بگیرد و فن درست نوشتن، صداقت در انعکاسِ مفاهیم و اصلا اصول خبرنگاری را بیاموزد.

به اعتقاد نگارنده و در پایان سخن، شاید برای تاریخِ ‌نشریات کشور، غافل شدن از خبرنگارانِ صاحب قلم، خوش‌فکر و قدرناشناسیِ حضورشان، به خودیِ خود مجازاتی باشد تا این دوره را در انبوهی از اطلاعاتِ فاقد ارزش، شمایل و معنا به سر ببریم؛ در نبود یا کمبودِ  آنان که بدون انگیزه‌ی دیده شدن می‌نوشتند؛ نه در جستجویِ اخبار زرد بودند و نه میلی به تحریکِ  عادتِ دخالت در زندگی دیگران داشتند. بلکه در درجه اول برای رسالتِ اطلاع‌رسانی و بعد برای گره‌گشایی از کاری در حد توان، مسئولان را سوال پیچ می‌کردند، خودشان را به خطر می‌انداختند و خوب می‌دانستند که "کجا"  باید "چه" بپرسند. حالا داستان ما پیش می‌رود، اما بی‌حضورِ پررنگ ِاهالی قلمی که هنوز انگیزه برای نوشتن و پیگیری داشته باشند؛ خبرنگارانی که دستی به سر و روی کلمات و جمله‌ها بکشند و یقین داشته باشند که از ابتدا برای همین کار آفریده شدند؛ برای آنکه  کاغذها بی‌اعتبار نشوند.


م.ی| ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۷ مرداد
0 0  

خانم حیدری ممنون از یادداشت خوب شما،روزتون هم مباااااارک باشه ....

نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
12345678
ردیفتیترتاریخ
1 انقلاب اسلامی ایران و رهبری ممتاز آن ۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد
2 گردشگری پایدار، فرصتی برای توسعه روستایی ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
3 روزی روزگاری سینما ملت ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
4 طبق آمارها چه جایگاه بودجه‌ای شایسته مردم استان قزوین است؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
5 خبرنگاران و حفره قدرت ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ آبان
6 دست از انشا نویسی برای اقتصاد برداریم ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۶ مهر
7 اولین شهروند افتخاری الموت ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۰ مهر
8 بی خبرنگاری در دنیای اطلاعات ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۶ مرداد
9 مشق عباس کیارستمی برای کودکان ایران ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۳ تير
10 فتح بابی در اشتغال/ از وعده تا عمل ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
12345678
سفر آموزشی دهیاریهای قزوین به استان گلستان382 هزار نفر ساعت دوره های آموزش مهارت در قزوین برگزار شدنصرتی از شهرداری رشت رفت!هوای استان کمی خنک‌تر می‌شودپیشگیری از جرم، مستلزم مشارکت همگانیکلاهبردار حرفه ای در قزوین دستگیر شد25 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین موفق به صادرات شدند۶.۵ میلیون مترمکعب آب برای باغستانهای قزوین تامین شدجدول خاموشی احتمالی برق در ۳۱ تیرماه در استان قزوین اعلام شدهر دستگاهی دلسوز باغستان قزوین است وارد میدان شودشرکت توزیع زمان خاموشی ها را با صنایع هماهنگ کند۱۲۵۰ طرح صنعتی در استان قزوین در حال اجراستبخش ویژه فعالان رسانه در قزوین راه اندازی می شودتولید سالیانه چهار میلیون تن محصولات کشاورزی در قزوین عبور از بحران نیازمند تغییر تیم اقتصادی دولت استتجلیل از 54 واحد تولیدی نمونه استان قزویناجرای طرح های آبیاری نوین در استان قزوین باید سرعت بیشتری گیردقزوین جزء ۱۰ استان کشور در تولید محصولات کشاورزی استفریاد عملکرد خلاف مسئولان مردم را به اجرای عدالت امیدوار می کندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبه
نصرتی از شهرداری رشت رفت!جدول خاموشی احتمالی برق در ۳۱ تیرماه در استان قزوین اعلام شدبرنامه قطعی برق در ۳۰ تیرماه در قزوین اعلام شد+جدولطرح گسترش ایستگاه راه آهن قزوین آغاز می شودکاهش ذخایر آبی اثرات مخربی بر زیست بوم داردسهم ۲۵ میلیون مترمکعب آب شاهرود به قزوین اختصاص یابدگسترش نشاط اجتماعی به پیشگیری ازمصرف موادمخدر می انجامدتمدید مهلت ارسال مقالات به همایش سواد رسانه ایانیمیشن طنز «بودبودک» در قزوین چهارساله شدکمبود آب در کشور یک ابَر چالش استکنسرت موسیقی به نفع کودکان مبتلا به PKU در قزوین برگزار شدپلیس قزوین نسبت به عضویت در شرکت های هرمی هشدار دادتاب آوری سیستم ها و سامانه های مخابراتی و ارتباطی؛ یک اولویت اساسیدمای هوای قزوین به 43 درجه افزایش یافتفریاد عملکرد خلاف مسئولان مردم را به اجرای عدالت امیدوار می کندقزوین جزء ۱۰ استان کشور در تولید محصولات کشاورزی استپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبه اجرای طرح های آبیاری نوین در استان قزوین باید سرعت بیشتری گیردتجلیل از 54 واحد تولیدی نمونه استان قزویننتایج مسابقات پرش با اسب قزوین اعلام شد
توضیحات سخنگوی شورای نگهبان در خصوص تصویر موسوم به لحظه رای گیری قانون حضور اقلیت ها در شوراهاماجرای عروسی لاکچری پسر آقای سفیر +عکسشباهت جالب پیمان معادی و خواهرش/عکسآقای ترامپ با دم شیر بازی نکنید، پشیمان می شوید + فیلم"بهاره رهنما" در بیمارستان + عکسواکنش سخنگوی شورای نگهبان به یک عکس بی ربط از جلسه مجمع تشخیصعکس دیده نشده ویشکا آسایش در حال کوهنوردیتنها راه نجات مهران مدیری و احسان علیخانی!صداوسیما با پخش دفاعیات علیخانی به ضرر خود عمل کرددلواپسی اشتباهییک چهره فرهنگی چقدر باید ساده لوح باشد که به اسم هدیه پول دریافت کند/از قضاوت ها و تعابیری که دیدم دل زده شدمشایعه درباره نوه حجت الاسلام رییسی صحت دارد؟ +عکسخداحافظی ویژه جهانبخش با هلند (عکس)عکس/ لحظه رای گیری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص وضعیت سپنتا نیکنامجلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام + تصاویردرگیری در مرز مریوان 19 نفر شهید و مجروح بر جا گذاشتحمله تروریست های ضد انقلاب به پاسگاه مرزی نیروی زمینی سپاه/ شهادت تعدادی از رزمندگان اسلامحاج قاسم سلیمانی خادم حرم مطهر رضوی شدپس لرزه های افشاگری ها درباره ثامن الحججعضو ارشد علمای بزرگ عربستان به پیروی از بن سلمان از وهابیت اعلام برائت کرد
گلر لیورپول با لسترسیتی چهارساله بستمهدی طارمی دوم پیدا شد/ صیادمنش و استقلال زیر تیغ محرومیت!استخدام کارمند خانم جهت همکاری در شهر تهراناستخدام مسئول دفتر مجرب خانم جهت دفتر مدیرعامل در تهراناین ستاره خیال پرسپولیس و برانکو را راحت می کنددادگاه، متهمان پرونده تجمع روز جهانی زن را تبرئه کرداستخدام کارمند اداری خانم مسلط به ورد و اکسل در تهرانکنارآمدن با آمریکا مشکلات مان را حل نمی کند/ سازش با دشمن ذلت می آورداستخدام کارمند خانم جهت امور مالی و اداری در تهراندردسر بزرگ برانکو در افتتاحیه لیگ هجدهم: این بازیکن نمی رسد!استخدام کارگر ماهر نقاش اتومبیل جهت کار در تهرانمشاهدات خبرنگار جوان از عروسی های مختلطلغو جلسه امروز کمیسیون اصل 90 / عدم همکاری تیم بررسی سانحه پرواز تهران-یاسوج ابهام برانگیز استروزیاتو: 17 حقیقت علمی عجیب و جالب که احتمالا چیزی از آن ها نمی دانیدباقری: دغدغه مان ترکیب اصلی نیست بلکه نگران نیمکت ضعیف مان هستیم / انتظارم از تیم ملی زیادتر از این ها بودفریده اولادقباد به عنوان رییس جدید فراکسیون زنان انتخاب شدمشت آهنین سپاه آماده تحمیل هزینه های مستقیم به حامیان تروریست هاسودجویان به دنبال خدشه دار کردن برنج فریدونکنار هستند/ تاکید استاندار برای جهانی شدن برنج فریدونکناربازگشت آقای مجری با برنامه پرمخاطبش به تلویزیونمشکل عجیب دستیار شفر درفرودگاه و عصبانیت پیرمرد آلمانی