۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ آبان  | 2018 11 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 657 کد مطلب: 37840  

بی خبرنگاری در دنیای اطلاعات

حدیث حیدری
۱۳۹۶ دوشنبه ۱۶ مرداد ساعت 14:31
صدای قزوین:

می‌توان داستان را از اینجا تعریف کرد: میل و رغبت  ما آدم‌ها به "با خبر شدن" که در بهترین حالت از روی کنجکاوی و علاقه به دانستن بود، صنعتی را از جنس "خبر" و "اطلاع‌رسانی" پایه‌ریزی کرد؛ این صنعت کم‌کم صاحبِ فرم و محتوا شد و روش‌های نوین ـ بی‌نگاهِ داورانه ـ هم به آن اضافه شدند. نتیجه این بود که "روزنامه"ی صبح به دستمان برسد، مجلاتِ خوب و ماهنامه بخوانیم و اوج لذت نوشتاری، باخبری و بافرهنگی برای ما در همین‌‌ها خلاصه شود.

در این بین خیلی حواسمان نبود که "چه کسی" می‌نویسد، انگار آن‌ها از دنیای دیگری باشند؛ خروجی امر اهمیت بیشتری داشت. اما دیری نپایید که همگی غریقِ تکنولوژی شدیم و اخبار و خواندنی‌ها از کاغذ به صفحه نمایش منتقل شدند؛ بدین ترتیب دکه‌های روزنامه‌فروشی کمتر ما را به خود دیدند، هجوم اطلاعات نزدیک می‌شد و انگار مقابله سخت‌تر از تن دادن به آن بود. البته ماجرا به گونه‌ای  نبود که شب خوابیده باشیم و صبح روز بعد با آن روبرو شویم، همه چیز آرام آرام رخنه کرد؛ به خودمان آمدیم و دیدیم چقدر رسانه و شبکه و بلندگو اطرافمان هست؛ در دست‌هایمان، روی میز، حین بیداری و نزدیک به ساعت خواب، هر جا که چشم کار می‌کند؛ رسانه‌های هوشمند ما را احاطه کردند. ما که این سال‌ها وقت نداشتیم؛ در طول روز چند صفحه کتاب بخوانیم حالا خیلی زود از همه چیز "باخبر" می‌شویم و احساس فرهیختگی و دانایی می‌کنیم؛ بی‌آنکه "عمیقا" مطلع و آگاه شده باشیم.

اما مجموعه این اتفاقات و مدرنیزاسیون نیمه خودکارِ "اطلاع‌رسانی" باعث شد تا صاحبان نشریات سنتی و خبرگزاری‌ها کمی نگران شوند. اگر دیگر خوانده نشویم و مقبول نباشیم؟ اگر روزنامه ما را نخرند و دیده نشویم و اصلا حرفمان دست دوم بشود چه؟ چرا فناوری باید جای ما را بگیرد؟  

تا اینجای ماجرا برای گروهِ دغدغه‌مند بد هم نشد، از قضا درگیر شدن در فضای رقابت خودش اتفاق خوبی است؛ هر چند همه به این صرافت نیفتادند و خیلی‌ها حساب کردند که در حالت عادی هم خریدار آن چنانی ندارند، باطله فروشی می‌کنند، سهیمه دولتی هم که هست؛ نتیجه این تفکر همان شد که در بسیاری موارد شاهدش هستیم؛ رواج بی‌وقفه کپی پیست و یا انتشارِ مطالب سطحی ‌با ارزش نوشتاری پایین یا گزارش‌هایی با سوژه‌ها و روش‌های تکراری.

به هر طریق این دغدغه و نگرانی باعث شد تا بسیاری از نشریات برای ماندن در عرصه و رقابت با ربات‌ها و تکنولوژی، به تکاپو بیفتند؛ انتخاب‌های زیادی پیش‌رو بود، اما خیلی از نشریات ساده‌ترین و دم دستی‌ترین ‌راه یعنی "افزایش نیروی انسانی" را  برگزیدند. آن هم عمدتا از بین جوانانِ جویای کاری که شاید به "خبرنگاری" به عنوان شغلی که صرفا از بیکاری بهتر است و یا پرستیژ و جایگاه ‌اجتماعی دارد؛ نگاه می‌کردند. این وضعیت در شهرستان‌ها بیشتر نمود کرد. جایِ به کارگیری نیروی زُبده و یا تربیت و آموزشِ نیرو‌های تازه وارد برای بالا بردن کیفیت، دفترِ نشریات و رسانه‌ها، محلی شد برای آزمون و خطای جوانانی که در بهترین حالت در دوران تحصیل‌شان انشاء خوب می‌نوشتند! اغلبِ اوقات هم کسی نبوده و نیست که آثار خوب در حوزه فعالیت‌شان به آنها معرفی کند، غلط‌های نگارشی‌شان را بگیرد و فن درست نوشتن، صداقت در انعکاسِ مفاهیم و اصلا اصول خبرنگاری را بیاموزد.

به اعتقاد نگارنده و در پایان سخن، شاید برای تاریخِ ‌نشریات کشور، غافل شدن از خبرنگارانِ صاحب قلم، خوش‌فکر و قدرناشناسیِ حضورشان، به خودیِ خود مجازاتی باشد تا این دوره را در انبوهی از اطلاعاتِ فاقد ارزش، شمایل و معنا به سر ببریم؛ در نبود یا کمبودِ  آنان که بدون انگیزه‌ی دیده شدن می‌نوشتند؛ نه در جستجویِ اخبار زرد بودند و نه میلی به تحریکِ  عادتِ دخالت در زندگی دیگران داشتند. بلکه در درجه اول برای رسالتِ اطلاع‌رسانی و بعد برای گره‌گشایی از کاری در حد توان، مسئولان را سوال پیچ می‌کردند، خودشان را به خطر می‌انداختند و خوب می‌دانستند که "کجا"  باید "چه" بپرسند. حالا داستان ما پیش می‌رود، اما بی‌حضورِ پررنگ ِاهالی قلمی که هنوز انگیزه برای نوشتن و پیگیری داشته باشند؛ خبرنگارانی که دستی به سر و روی کلمات و جمله‌ها بکشند و یقین داشته باشند که از ابتدا برای همین کار آفریده شدند؛ برای آنکه  کاغذها بی‌اعتبار نشوند.


م.ی| ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۷ مرداد
0 0  

خانم حیدری ممنون از یادداشت خوب شما،روزتون هم مباااااارک باشه ....

نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
123456789
ردیفتیترتاریخ
1 افراط در خرید، تشدید کننده تنش بازار ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ شهريور
2 شرکت تولی پرس و آرزوهایی که بر باد رفت ۱۳۹۷ شنبه ۳ شهريور
3 دیدار به فردا انتظامی عزیز ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ مرداد
4 در جست و جوی هویت از دست رفته* ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد
5 گردشگری پایدار، فرصتی برای توسعه روستایی ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
6 روزی روزگاری سینما ملت ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
7 طبق آمارها چه جایگاه بودجه‌ای شایسته مردم استان قزوین است؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
8 خبرنگاران و حفره قدرت ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ آبان
9 دست از انشا نویسی برای اقتصاد برداریم ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۶ مهر
10 اولین شهروند افتخاری الموت ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۰ مهر
123456789
پنجمین همایش ملی معماری و شهرسازی در قزوین آغاز شدبسیجیان صف اول ترویج فرهنگ ایثارندصیانت از کتاب‌های قدیمی و میراث علمای بزرگ قزوین ضروری استبرداشت زیتون از سطح ۶۵۰۰ هکتار از باغات بارور قزوین آغاز شدخدمات چهل ساله انقلاب اسلامی برای مردم تبیین شوداجرای پروژه انتقال آب از سد طالقان به قزوین ۵.۵ درصد پیشرفت داردطلا دوباره در بازار قزوین به پرواز درآمد!دوره تربیت مربی امداد و کمک های اولیه در قزوین برگزار شدتوسعه متعادل به معنای همسانی در بهره برداری از منابع نیست45 عنوان برنامه برای چهل سالگی انقلاب اسلامی تولید شدبازدید رئیس صندوق توسعه ملی از طرح انتقال آب سدطالقان به قزوینتاسیس اداره صادارت و واردات برای استان ضروری استشکارچی غیرمجاز در تاکستان دستگیر شدموانع تولیدکنندگان باید در سطح ملی برطرف شودسرپرست فرمانداری قزوین امروز معرفی می‌شوداحداث پردیس سینمایی در قزوین ضروری استحرم سیدالشهدا (ع) چهار برابر توسعه پیدا می کندتیم فوتبال کاسپین قزوین به مصاف فولاد نوین اهواز می رودتولیدکنندگان صنعتی و کشاورزی قزوین خواستار حمایت جدی دولت شدنداجرای طرح های گردشگری موجب تحول اقتصادی قزوین می شود
مرجانه گلچین به دنبال کبوترهایش! /عکسآیین تودیع و معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمانشاه برگزار شدحمایت مولوی عبدالحمید از استاندار جدید سیستانمحسن چاوشی با ظاهری متفاوت (+عکس)بررسی کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور در هیات دولتحضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار سفیر و اعضای کلیسای ارتدکس رومانی :ما تفاوتی از نظر انسانیت، گوهر هستی، مبدا و مقصد نداریمتوپ علت تغییر مدیرکل پست استان خراسان شمالی در زمین سرپرست جدید استانداریمراحل پایانی تفحص از سازمان هدفمندی/زوال در انتظار رژیم غاصب صهیونیستی/درجازدن مسکن اجتماعی / 19 میلیارد؛ هزینه کرد بسیج در مناطق زلزله زده/ تشکیل کمیته مقابله با تحریم ها/خوشحالی مردم از برخورد قوه قضاییه با مفسدانبیان ابهامات اعدام سلطان سکه در تلویزیون (فیلم)افزایش حقوق کارمندان در جلسه غیرعلنی مجلس بررسی شدواکنش احمدی نژاد به جلسه مجمعراز تصادف منجر به مرگ نوربخش/ ایربگ خودرو لندکروز چرا باز نشد؟آیا مشمول سبد حمایتی دولت هستید / پیامک بزنیدویدئو/ عجیب ترین عزل و نصب یک مدیر در خراسان رضوی!پیش بینی سعید حجاریان از ریزش جدی آرای اصولگرایان به سبد اصلاح طلبانبیدار باشید که منافقین در کمین هستندتوضیحات استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، مدیریت گروه های خودسر و کشف 2 بمبمعرفی برترین گلزنان تاریخ انگلیس +عکسعکس خودروی شخصی وزیر ارتباطات و توضیحاتش در این خصوصبروزرسانی جدید برای گوشی های هوآوی
ماموریت سفیر ایران در ترکیه پایان یافتافتتاح بلندترین سد جهان در تاجیکستانطرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزییاتپیش بینی صفر دلار برای قیمت بیت کوین و زیر سوال رفتن شهرت پیشگوتوقیف چند میلیون دلار بیتکوین ایرانی ها توسط دولت آمریکابررسی وضعیت اکتان افزاها در سبد سوخت دنیاشرکت کشتیرانی MOL ژاپن از سفارش ساخت سه کشتی با سوخت متانول بعنوان اولین کشتی ها در نوع خود در دنیا خبر داد.استفاده از متانول در بنزین بلامانع استمصارف عمده متانول در جهانسرمایه گذاری روی بیت کوین : نکاتی کاربردی برای تازه کارانشلیک موشک بدر-1 یمن به سمت شبه نظامیان مستقر در شمال شرقی صنعاءتحریم های آمریکا سفر ایران را ارزان کردراه رفتن روی لبه تیغ اخبار حوادثهاتگرام و تلگرام طلایی تا آذرماه فرصت دارندبازیکنانم تحسین برانگیز بودند/ تا سال بعد قرارداد دارمالجبیر: پادشاه و ولیعهد خط قرمز هستند و اجازه تعرض به آنها را نمی دهیمآقای وزیر تماشاگر فوتبال لیگ ملت های اروپا+عکستحریم های اقتصادی ساده ترین مشکل اقتصاد استوزارت کشاورزی باید پاسخگوی گرانی میوه باشد نه فروشندگانآنچه در فشرده ترین برنامه 90 تاریخ گذشت!