۱۳۹۷ سه شنبه ۳ مهر  | 2018 9 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1033 کد مطلب: 38991  

اولین شهروند افتخاری الموت

جعفر نصیری شهرکی
۱۳۹۶ دوشنبه ۱۰ مهر ساعت 12:03

 صدای قزوین:


یادم است یک بار از او پرسیدم : با صادق چوبک نسبتی دارد؟ که گفته بود: نه!

دکتر حمیده چوبک، با نویسنده ی شهیر ایرانی نسبتی داشته باشد یا نه فرقی نمی کند. او خود انسان بزرگی است که خدماتش را در الموت ،حالا دیگر همگان تحسین می کنند. اگر چه می دانم گاهی مورد بی مهری هم واقع شده است! شاید تنها باید عاشق بود تا رنج هایی این چنین بزرگ، شیرین جلوه نماید!


خوب که نگاه می کنم، با خود می گویم : ما باید امروز قدر دان او باشیم. به پاس سال ها تلاش بی وقفه و خاموشش، برای احیای میراث فراموش شده ی الموت .شاید تنها باید چوبک بود تا قلعه ای به این صلابت، جای فرزندت را بگیرد!  تا هر روز به عشق در آغوش  کشیدنش،  هزاران پله را نفس نفس زنان بالا و پایین برود.


شاید آسان باشد دیدن او، هنگامی که با اشتیاق تمام از الموتی ها در پایگاه الموت پذیرایی می کند. بالبخندی که هرگز  از صورت مهربانش نمی رود. شاید تنها باید به صبوری او بود برای بیرون کشیدن میراث قدر ندانسته الموت از زیر خروار ها خاک. با ابزاری چون بیلچه و قلم مو، که جز دست های مهربان و متعهد را نمی طلبد. باید تنها جای او بود تا از شوق گریست وقتی که پیکر جوان به خاک نشسته اش را زنده تر از همیشه، از گور تاریخ بیرون می کشد ...


دکتر حمیده چوبک امروز خود میراثی گران بها برای همه ی ماست . مردمان قدر شناس الموت، هرگز او را از یاد نخواهند برد . او دیگر خود یک الموتی غیرت مند و متعصب است. که شاید از خیلی الموتی های دیگر نسبت به این دره ی عظیم تاریخی، احساس تعهد، دلسوزی و تعصب بیشتری داشته باشد!


موزه ی کوچکی که در پایگاه الموت با صنایع دستی منطقه بر پا کرده، گویی فرهنگ تازه ای برای حفظ میراث گذشتگان، در الموت احیا نموده است.


اگر چه دیر ، اما دیگر زنان روستا های الموت، ظروف مسی، جاجیم های دست بافت و اتو های زغالی خود را با ظروف پلاستیکی، معاوضه نمی کنند! حالا دیگر خیلی از دختران الموتی او را می شناسند و دوستش دارند.


دکتر حمیده چوبک را می ستاییم برای خدماتی که شایسته ی ستایش است و شاید تنها او می توانست  این گونه از خود بگذرد تا صخره ای به نام قلعه الموت، اینگونه مستند وار و مستدل، با اوراق تاریخ منطبق گردد. شاید در این مقطع او بهترین فردی باشد که شایسته ی دریافت نشان شهروند افتخاری الموت باشد.

***********

حمیده چوبك سال 1331 در بوشهر متولد شد؛ وی که مدرک دکتری باستان شناسی گرایش اسلامی را از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کرده است در ابتدای دهه 80 به الموت آمد و مدیریت پروژه ای را در گازرخان بر عهده گرفت. حضور وی در الموت به گواه اهالی و هر کس که او را می شناسد، تحولی عظیم در اکتشافات و مرمت آثار باستانی الموت ایجاد کرد. «مرمت و ساخت نمای سنتی مسجد گازرخان هم از آثار به یاد ماندنی اوست که چشم گردشگران را در میدان محل به خود جلب می کند.»
حالا با رسیدن زمان بازنشستگی خانم چوبک خیلی ها نگران رفتن او از این منطقه هستند و دلشان نمی خواهد این شهروند افتخاری الموت را ترک کند  .

 تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
123456789
ردیفتیترتاریخ
1 افراط در خرید، تشدید کننده تنش بازار ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ شهريور
2 شرکت تولی پرس و آرزوهایی که بر باد رفت ۱۳۹۷ شنبه ۳ شهريور
3 دیدار به فردا انتظامی عزیز ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ مرداد
4 در جست و جوی هویت از دست رفته* ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد
5 گردشگری پایدار، فرصتی برای توسعه روستایی ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
6 روزی روزگاری سینما ملت ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
7 طبق آمارها چه جایگاه بودجه‌ای شایسته مردم استان قزوین است؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
8 خبرنگاران و حفره قدرت ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ آبان
9 دست از انشا نویسی برای اقتصاد برداریم ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۶ مهر
10 اولین شهروند افتخاری الموت ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۰ مهر
123456789
انهدام گروه تروریستی از سوی پلیس قزوین تکذیب شد550 طرح اشتغال روستایی در قزوین تسهیلات دریافت کردندنخستین مدیر بازنشسته در قزوین از پست خود کناره گیری کردرسانه ها مردم را با الزامات پدافند غیرعامل آشنا کننددفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار خواهد مانداستاندار به تهران می‌رود!سامانه پهنه بندی آماده ثبت اطلاعات گندم کاران قزوینی استگندمکاران قزوینی اطلاعات خود را در سامانه پهنه بندی ثبت کنند112 کسبه آبیک از فروش دخانیات خودداری می کنندسیره شهدای دانش آموز بهترین الگو برای نوجوانان استانجام بازدیدهای ممیزی از مزارع پرورش طیور صنعتی استان قزوین40 سرمایه گذار حوزه انرژی در شهرک های صنعتی قزوین جذب شدندکنگره سه هزار شهید استان قزوین با شکوه برگزار شودفراهم کردن بستر تخلیه روانی از شیوع اعتیاد در جامعه جلوگیری میکند189 روستا از خدمات آبفای شهرستان قزوین بهره مند هستندمیانگین تسهیلات اشتغال مددجویان قزوینی 200 میلیون ریال استبانوی قزوینی در رقابت های بسکتبال المپیک جوانان به میدان می رودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان /سه شنبه جوامع محلی در الموت برای حفاظت از دریاچه اوان آموزش دیدند۲۵ مگاوات برق در شهرک‌های صنعتی استان قزوین تولید می‌شود
پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبه 16 هزار تن شلتوک از شالیزارهای قزوین برداشت می شودبهره گیری از سفر روحانی به نیویورک نیازمند انسجام داخلی استکنگره سه هزار شهید استان قزوین با شکوه برگزار شودگرمخانه و کمپ ترک اعتیاد ویژه زنان در قزوین راه اندازی می شود2 گلبالیست قزوینی به اردوی تیم ملی دعوت شدنداستاندار به تهران می‌رود!یادواره شهدای اقبالیه برگزار شدطلا همچنان روی خط صعود!بانوی قزوینی در رقابت های بسکتبال المپیک جوانان به میدان می رودسیره شهدای دانش آموز بهترین الگو برای نوجوانان استنیمی از معلمان قزوین بالای 20 سال سابقه دارندفراهم کردن بستر تخلیه روانی از شیوع اعتیاد در جامعه جلوگیری میکندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان /سه شنبه ارتفاعات شمالی قزوین با پدیده مه روبرو استجوامع محلی در الموت برای حفاظت از دریاچه اوان آموزش دیدندمیانگین تسهیلات اشتغال مددجویان قزوینی 200 میلیون ریال است189 روستا از خدمات آبفای شهرستان قزوین بهره مند هستندسامانه پهنه بندی آماده ثبت اطلاعات گندم کاران قزوینی است112 کسبه آبیک از فروش دخانیات خودداری می کنند
تقدیر از سرباز شجاع ارتش+ عکسواکنش ها به رفتار نه چندان سنجیده یک وزیر+ تصاویربِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَت؟!/تصاویرکوچکترین شهید جنایت تروریستی اهواز در دستان مردم/سردار سلامی:به همه کسانی که پشت این ماجرا هستند اخطار می دهیم/ وزیر اطلاعات: عقبه تروریست هایی که این اقدام را انجام دادند تا آخرین نفر شناسایی خواهند شدعجیب ترین مدل موهایی که تاکنون دیده اید! +تصاویرروایت محسن رضایی از شجاعت دو مادر خوزستانی در جریان حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلحبِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَت؟!/تصاویر کوچکترین شهید حادثه تروریستی اهواز در دستان مردم/سردار سلامی:به همه کسانی که پشت این ماجرا هستند اخطار می دهیم؛ شما می دانیدماهم می دانیم،انتقام خواهیم گرفت/ وزیر اطلاعات:عقبه تروریست هایی که این اقدام را انجام دادندتا آخرین نفر شناسایی خواهند شدداریوش ارجمند و همسرش در یک قاب +عکساختصاص اعتبار برای مقابله با آثار خشکسالی در برخی از زیستگاه ها و تالاب های کشور / تصمیم گیری دولت درخصوص مشکلات مربوط به تسهیلات مسکن مهرفال روزانه دوشنبه 2 مهر ماه 97محسنی اژه ای: سیف ممنوع الخروج است/ احمدی نژاد خودش بگوید پول ها کجاستواکنش جنجالی احمدی نژاد به حادثه اهواز : ماهی گرفتن از خوننگاهی به نقش ستون پنجم و سازمان مجاهدین خلق در جبهه در مستند خشت خصمرییس سابق یکی از سازمان های دولتی استان یزد بازداشت شدبیانیه سازمان بسیج به مناسبت هفته دفاع مقدسشرکت مخابرات ایران الگویی ملی در بکارگیری شیوه های مدیریتی نوین در ایراناگر دندان سفید می خواهید از این خوراکی ها دوری کنیدحمایت مقام اماراتی از عاملان حمله تروریستی اهوازواکنش کردها به درخواست نصراللهاسامی شهدای حادثه تروریستی در اهواز اعلام شدرییس جمهوری دستور پیگیری اقدام تروریستی را در اهواز صادر کرد