۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت  | 2019 4 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1314 کد مطلب: 38991  

اولین شهروند افتخاری الموت

جعفر نصیری شهرکی
۱۳۹۶ دوشنبه ۱۰ مهر ساعت 12:03

 صدای قزوین:


یادم است یک بار از او پرسیدم : با صادق چوبک نسبتی دارد؟ که گفته بود: نه!

دکتر حمیده چوبک، با نویسنده ی شهیر ایرانی نسبتی داشته باشد یا نه فرقی نمی کند. او خود انسان بزرگی است که خدماتش را در الموت ،حالا دیگر همگان تحسین می کنند. اگر چه می دانم گاهی مورد بی مهری هم واقع شده است! شاید تنها باید عاشق بود تا رنج هایی این چنین بزرگ، شیرین جلوه نماید!


خوب که نگاه می کنم، با خود می گویم : ما باید امروز قدر دان او باشیم. به پاس سال ها تلاش بی وقفه و خاموشش، برای احیای میراث فراموش شده ی الموت .شاید تنها باید چوبک بود تا قلعه ای به این صلابت، جای فرزندت را بگیرد!  تا هر روز به عشق در آغوش  کشیدنش،  هزاران پله را نفس نفس زنان بالا و پایین برود.


شاید آسان باشد دیدن او، هنگامی که با اشتیاق تمام از الموتی ها در پایگاه الموت پذیرایی می کند. بالبخندی که هرگز  از صورت مهربانش نمی رود. شاید تنها باید به صبوری او بود برای بیرون کشیدن میراث قدر ندانسته الموت از زیر خروار ها خاک. با ابزاری چون بیلچه و قلم مو، که جز دست های مهربان و متعهد را نمی طلبد. باید تنها جای او بود تا از شوق گریست وقتی که پیکر جوان به خاک نشسته اش را زنده تر از همیشه، از گور تاریخ بیرون می کشد ...


دکتر حمیده چوبک امروز خود میراثی گران بها برای همه ی ماست . مردمان قدر شناس الموت، هرگز او را از یاد نخواهند برد . او دیگر خود یک الموتی غیرت مند و متعصب است. که شاید از خیلی الموتی های دیگر نسبت به این دره ی عظیم تاریخی، احساس تعهد، دلسوزی و تعصب بیشتری داشته باشد!


موزه ی کوچکی که در پایگاه الموت با صنایع دستی منطقه بر پا کرده، گویی فرهنگ تازه ای برای حفظ میراث گذشتگان، در الموت احیا نموده است.


اگر چه دیر ، اما دیگر زنان روستا های الموت، ظروف مسی، جاجیم های دست بافت و اتو های زغالی خود را با ظروف پلاستیکی، معاوضه نمی کنند! حالا دیگر خیلی از دختران الموتی او را می شناسند و دوستش دارند.


دکتر حمیده چوبک را می ستاییم برای خدماتی که شایسته ی ستایش است و شاید تنها او می توانست  این گونه از خود بگذرد تا صخره ای به نام قلعه الموت، اینگونه مستند وار و مستدل، با اوراق تاریخ منطبق گردد. شاید در این مقطع او بهترین فردی باشد که شایسته ی دریافت نشان شهروند افتخاری الموت باشد.

***********

حمیده چوبك سال 1331 در بوشهر متولد شد؛ وی که مدرک دکتری باستان شناسی گرایش اسلامی را از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کرده است در ابتدای دهه 80 به الموت آمد و مدیریت پروژه ای را در گازرخان بر عهده گرفت. حضور وی در الموت به گواه اهالی و هر کس که او را می شناسد، تحولی عظیم در اکتشافات و مرمت آثار باستانی الموت ایجاد کرد. «مرمت و ساخت نمای سنتی مسجد گازرخان هم از آثار به یاد ماندنی اوست که چشم گردشگران را در میدان محل به خود جلب می کند.»
حالا با رسیدن زمان بازنشستگی خانم چوبک خیلی ها نگران رفتن او از این منطقه هستند و دلشان نمی خواهد این شهروند افتخاری الموت را ترک کند  .

 تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
123456789
ردیفتیترتاریخ
1 خواستن توانستن است ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ آذر
2 افراط در خرید، تشدید کننده تنش بازار ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ شهريور
3 شرکت تولی پرس و آرزوهایی که بر باد رفت ۱۳۹۷ شنبه ۳ شهريور
4 خرید کالای ایرانی؛ راهی که سخت اش می کنیم ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ مرداد
5 در جست و جوی هویت از دست رفته* ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد
6 انقلاب اسلامی ایران و رهبری ممتاز آن ۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد
7 گردشگری پایدار، فرصتی برای توسعه روستایی ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
8 روزی روزگاری سینما ملت ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
9 طبق آمارها چه جایگاه بودجه‌ای شایسته مردم استان قزوین است؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
10 خبرنگاران و حفره قدرت ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ آبان
123456789
پنج واحد تولیدی متخلف در قزوین به تعزیرات حکومتی معرفی شدندزلزله آوج را لرزاندحفظ منافع ملی کشور در برخورد با اتباع بیگانه اولویت داردسیستم گرمایشی مدارس قزوین استاندارد می‌شودحفظ منافع ملی کشور در برخورد با اتباع بیگانه اولویت داردگردنه‌های قزوین سفیدپوش شدپویش «بهار مهربانی» برای کمک به کودکان سیل زده در قزوین اجرا شدمشکلات واحدهای صنعتی در سال رونق تولید آسیب شناسی شوددوره آموزشی هنرهای دستی رو به فراموشی در قزوین برگزار می شودانتخاب جوانان برتر باید با دقت بیشتری انجام شودآلوورا در گلخانه های شهرستان البرز کشت شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبهسامانه گرمایشی 283 کلاس درس قزوین استانداردسازی می شودکارگاه- مسابقه معماری قوام الدین شیرازی آغاز شدتبریک استاندار به علی اصغر آسیابرینایب قهرمانی کاراته کا قزوینی در لیگ جهانیخود مراقبتی، راه و رسمی برای سالم ماندنخیران مدرسه ساز در قزوین برای ساخت 16 مدرسه متعهد شدندریاست سازمان مدیریت بحران کشور از مدیریت مناسب سیلاب در استان قزوین تقدیر کردبارش برف چهار گردنه استان قزوین را فرا گرفت
نایب قهرمانی کاراته کا قزوینی در لیگ جهانیامدادگران هلال احمر به یاری 11 مصدوم شتافتندمدیریت شهری نقش محوری در ایجاد نظم و امنیت دارد سد خاکی چنگوره آوج آبگیری شد212 کودک کار در مراکز حمایتی بهزیستی قزوین پذیرش شدندخود مراقبتی، راه و رسمی برای سالم ماندنتغییرات اقلیمی و ضرورت به روز رسانی سامانه ها و تجهیزاتافزایش مراکز گفتار درمانی در قزوین ضروری استافزایش ۵۰ درصدی توزیع میوه در قزوینارتفاعات استان قزوین سفید پوش می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبهتبریک استاندار به علی اصغر آسیابریسامانه گرمایشی 283 کلاس درس قزوین استانداردسازی می شودواژگونی سواری پژو در قزوین دو کشته بر جای گذاشتبارش برف چهار گردنه استان قزوین را فرا گرفتخیران مدرسه ساز در قزوین برای ساخت 16 مدرسه متعهد شدندمحکومیت عامل قاچاق پارچه در قزوین ریاست سازمان مدیریت بحران کشور از مدیریت مناسب سیلاب در استان قزوین تقدیر کردپنج واحد تولیدی متخلف در قزوین به تعزیرات حکومتی معرفی شدندکارگاه- مسابقه معماری قوام الدین شیرازی آغاز شد
لیلا بلوکات متفاوت تر از همیشه/ عکستصاویری از اعطاء درجه سرلشکری به فرمانده کل جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامیدلیل ارتباط زنان متاهل با پسران مجردلحظه اعطاء درجه سرلشکری به فرمانده کل جدید سپاه توسط رهبر انقلابفالپیام تبریک فرمانده ناجا به فرمانده کل سپاه پاسدارانقالیباف: نمی توانیم از سازوکارهایی مانند FATF کنار بکشیم/ فشار آنها روز به روز بیشتر می شودواکنش نماینده مجلس به طرح تحریم اپل : از خانواده تان شروع کنیدحاجی بابایی: افزایش حقوق کارکنان دولت اعمال نشده است/ پزشکیان: اجرای قانون شوخی بردار نیستهشتمین فرمانده کل سپاه را بشناسید/ مروری بر مهمترین اظهارات سرلشکر سلامیفتحی سرمربی فصل بعد استقلال را مشخص کردستاره ذوب آهن شاگرد برانکو می شود؟از شایعه تا واقعیت؛ در بازار نقل و انتقالات هیچ خبری نیست؟!6 محصول سایپا چهار ستاره کیفی گرفتند/ کوییک، ارزان ترین سه ستاره کشورشرایط فروش اعتباری خودرو وانت آریسان اعلام شددولت نمی تواند مصوبات مجلس را تغییر دهدفروش فوری محصولات سایپا روز نیمه شعبان هم ادامه داردمیزان دقیق افزایش حقوق 98 / جدول حقوق کارگران، بازنشستگان، کارمندان، فرهنگیان، تامین اجتماعی و پایه حقوق سال 98عروسی الهام حمیدی در شب گذشته برگزار شد +بیوگرافی و فیلمچهره متفاوت بازیگر سریال در چشم باد
ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری چگونه است؟چاقی را با مصرف عرق کاسنی درمان کنیمدروس ویژه مهدویت در قالب ۳ درس آموزشی تولید شدسید محمود میر لوحی: شورایاری‌ها فعال‌ترین ساختارهای مدنی تهران هستندآغاز انتخاب رشته دوره دکترای تخصصی دانشگاه آزاد اسلامیحال خوش این روزهای تالاب میقان اراک + عکسکنترل نرخ ارز در روز اعلام عدم تمدید معافیت های تحریم نفتدستور مهم برای رصد مالیاتی نقل و انتقال سهاماشتغال زنان فارغ التحصیل بیشتر است یا مردان؟واردکنندگان قطعه برای ترخیص بازگشته اندتورم نقطه ای 51 درصد شدپربازدیدترین سایت پورن جهان و چشم و دل سیر غربی هابه صفر رساندن صادرات نفت ایران در عمل شدنی است؟+ فیلمکف فروش نفت ایران را مناسبات دوجانبه تعیین می کندترامپ بدنبال خروج ایران از برجام برای تشکیل ائتلاف جهانیپاک سازی طبیعت کوهستان شهر برزکمحرومان هفته 27 لیگ برتر فوتبال؛ شجاع خلیل زاده غایب بزرگ پرسپولیس برابر سپاهانارتش فدای ملت یعنی چه؟سنتکام در فهرست نیروهای تروریستی قرار گرفتایران با ترامپ مذاکره نمی کند؛ به احتمال زیاد منتظر انتخابات 2020 می ماند