۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن  | 2019 1 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1212 کد مطلب: 38991  

اولین شهروند افتخاری الموت

جعفر نصیری شهرکی
۱۳۹۶ دوشنبه ۱۰ مهر ساعت 12:03

 صدای قزوین:


یادم است یک بار از او پرسیدم : با صادق چوبک نسبتی دارد؟ که گفته بود: نه!

دکتر حمیده چوبک، با نویسنده ی شهیر ایرانی نسبتی داشته باشد یا نه فرقی نمی کند. او خود انسان بزرگی است که خدماتش را در الموت ،حالا دیگر همگان تحسین می کنند. اگر چه می دانم گاهی مورد بی مهری هم واقع شده است! شاید تنها باید عاشق بود تا رنج هایی این چنین بزرگ، شیرین جلوه نماید!


خوب که نگاه می کنم، با خود می گویم : ما باید امروز قدر دان او باشیم. به پاس سال ها تلاش بی وقفه و خاموشش، برای احیای میراث فراموش شده ی الموت .شاید تنها باید چوبک بود تا قلعه ای به این صلابت، جای فرزندت را بگیرد!  تا هر روز به عشق در آغوش  کشیدنش،  هزاران پله را نفس نفس زنان بالا و پایین برود.


شاید آسان باشد دیدن او، هنگامی که با اشتیاق تمام از الموتی ها در پایگاه الموت پذیرایی می کند. بالبخندی که هرگز  از صورت مهربانش نمی رود. شاید تنها باید به صبوری او بود برای بیرون کشیدن میراث قدر ندانسته الموت از زیر خروار ها خاک. با ابزاری چون بیلچه و قلم مو، که جز دست های مهربان و متعهد را نمی طلبد. باید تنها جای او بود تا از شوق گریست وقتی که پیکر جوان به خاک نشسته اش را زنده تر از همیشه، از گور تاریخ بیرون می کشد ...


دکتر حمیده چوبک امروز خود میراثی گران بها برای همه ی ماست . مردمان قدر شناس الموت، هرگز او را از یاد نخواهند برد . او دیگر خود یک الموتی غیرت مند و متعصب است. که شاید از خیلی الموتی های دیگر نسبت به این دره ی عظیم تاریخی، احساس تعهد، دلسوزی و تعصب بیشتری داشته باشد!


موزه ی کوچکی که در پایگاه الموت با صنایع دستی منطقه بر پا کرده، گویی فرهنگ تازه ای برای حفظ میراث گذشتگان، در الموت احیا نموده است.


اگر چه دیر ، اما دیگر زنان روستا های الموت، ظروف مسی، جاجیم های دست بافت و اتو های زغالی خود را با ظروف پلاستیکی، معاوضه نمی کنند! حالا دیگر خیلی از دختران الموتی او را می شناسند و دوستش دارند.


دکتر حمیده چوبک را می ستاییم برای خدماتی که شایسته ی ستایش است و شاید تنها او می توانست  این گونه از خود بگذرد تا صخره ای به نام قلعه الموت، اینگونه مستند وار و مستدل، با اوراق تاریخ منطبق گردد. شاید در این مقطع او بهترین فردی باشد که شایسته ی دریافت نشان شهروند افتخاری الموت باشد.

***********

حمیده چوبك سال 1331 در بوشهر متولد شد؛ وی که مدرک دکتری باستان شناسی گرایش اسلامی را از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کرده است در ابتدای دهه 80 به الموت آمد و مدیریت پروژه ای را در گازرخان بر عهده گرفت. حضور وی در الموت به گواه اهالی و هر کس که او را می شناسد، تحولی عظیم در اکتشافات و مرمت آثار باستانی الموت ایجاد کرد. «مرمت و ساخت نمای سنتی مسجد گازرخان هم از آثار به یاد ماندنی اوست که چشم گردشگران را در میدان محل به خود جلب می کند.»
حالا با رسیدن زمان بازنشستگی خانم چوبک خیلی ها نگران رفتن او از این منطقه هستند و دلشان نمی خواهد این شهروند افتخاری الموت را ترک کند  .

 تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
123456789
ردیفتیترتاریخ
1 خواستن توانستن است ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ آذر
2 افراط در خرید، تشدید کننده تنش بازار ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ شهريور
3 شرکت تولی پرس و آرزوهایی که بر باد رفت ۱۳۹۷ شنبه ۳ شهريور
4 خرید کالای ایرانی؛ راهی که سخت اش می کنیم ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ مرداد
5 در جست و جوی هویت از دست رفته* ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد
6 انقلاب اسلامی ایران و رهبری ممتاز آن ۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد
7 گردشگری پایدار، فرصتی برای توسعه روستایی ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
8 روزی روزگاری سینما ملت ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
9 طبق آمارها چه جایگاه بودجه‌ای شایسته مردم استان قزوین است؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
10 خبرنگاران و حفره قدرت ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ آبان
123456789
احکام مربوط به پرونده های قاچاق کالا و ارز باید بازدارنده باشدروزانه ۹۵۰ هزار سفر درون شهری در قزوین انجام می شودمدیران استان قزوین در نشست ها دستاوردهای نظام را بازگو می کنندبسته‌ی حمایتی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی واریز شدمزایده‌های سوری؛ تخلف مسئولان شهرداری یک شهرمرحله جدید عرضه مرغ با قیمت تنظیم بازار در قزوین آغاز شددشمنان، سیاست جنگ اقتصادی را علیه کشور در پیش گرفته انددمای هوای قزوین افزایش می یابدخطر سقوط دکل صدا و سیمای مرکز قزوین مرتفع شدجذب سرمایه گذاری از سیاست های مدیریت ارشد قزوین استشکارچیان غیر مجاز آهو در منطقه حفاظت شده باشگل دستگیر شدندتعطیلی ۲ شرکت متخلف حمل و نقل در شهرستان تاکستان18 قطعه زمین در کاسپین به شرکت های دانش بنیان واگذار می شود116 میلیون دلار کالا از شهرک‌های صنعتی قزوین صادر شدشعر آئینی با زندگی مردم عادی عجین شده استگوشت های تاریخ گذشته باید توسط فروشگاه ها معدوم شود97 محصول دانش بنیان در قزوین تجاری سازی شده استفیلم زندگی لزج از قزوین به جشنواره چنای هند راه یافتمحکومیت ۴۶۰ میلیونی قاچاقچی اقلام بهداشتی و آرایشی در قزوینطرح نظارتی ویژه ایام پایانی سال در قزوین اجرا می‌شود
علیرضا خزائلی سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین شددشمنان، سیاست جنگ اقتصادی را علیه کشور در پیش گرفته اندبرق مناطقی از قزوین قطع می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبه520 نفر برفروبی معابر شهر قزوین را بر عهده دارندطرح جامع بحران شهر قزوین باید نسخه ای کاربردی باشدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبه رکود شدید معاملات خودروهای خارجی در قزوینمقابله با آب گرفتگی در شهر قزوین نیازمند تامین زیرساختهاستکشف دو محموله دام قاچاق در استان قزوینرویکرد طرح بازآفرینی سبزه میدان قزوین اجتماعی و فرهنگی استدمای هوای قزوین افزایش می یابدتوسعه مشاغل خانگی موجب ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی می شودمرحله جدید عرضه مرغ با قیمت تنظیم بازار در قزوین آغاز شداعتراض باعث لغو حکم انتصاب شد!قزوین میزبان مسابقات والیبال دسته اول جوانان کشور شد97 محصول دانش بنیان در قزوین تجاری سازی شده استشکارچیان غیر مجاز آهو در منطقه حفاظت شده باشگل دستگیر شدندطرح نظارتی ویژه ایام پایانی سال در قزوین اجرا می‌شودجذب سرمایه گذاری از سیاست های مدیریت ارشد قزوین است
مداح : محمود کریمی / ایام فاطمیه 97ارتش درگذشت سردار فضائلی را تسلیت گفتعکس زیرخاکی از شقایق دهقان پشت صحنه سریالی قدیمی + عکسفارس گزارش می دهد مجید توکلی کیست و در جلسه شورای شهر تهران چه می کرد؟حسین دهباشی به 4 ماه حبس محکوم شدخطاب و عتاب استاندار به مدیرکل غایب در جلسهبازدید مرحوم آیت الله هاشمی از باغ فدک ونوشیدن آب فدکسلوک مراجع/ آیت الله فاضل گلپایگانی: آیت الله وحید به این فکر نیستندکه برای خودشان نام و نشانی داشته باشند/ توصیه می کنند که درباره اهل سنت نباید به گونه ای برخورد کنیم که تحریک آمیز باشدتکمیل 4 فرودگاه کشور تا اتمام دولت دوازدهمحکم دست دادن به افرادی که جنسیت آنها نامشخص است/ فتوای حضرت آیت الله فیاضلزوم تعامل بیشتر کانون وکلا با دادگستری در اجرای عدالت و دفاع از حقوق عامهآیت الله طالقانی به روایت فرزندآخرین وضعیت استخدام معلمان حق التدریس در آموزش و پرورشافزایش حق مسکن کارگران اول بهمن ماه بررسی می شود/ کش و قوس میان کارگر و کارفرماعکسی که خانم بازیگر برای بستن دهان بعضی ها منتشر کرد!چه کنیم تا خدا مصلحت خود را بر ما بفرستتمراسم ختم مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیانحکم قطعی نظریه خلاف واقع یک کارشناس در بوشهر صادر شدسیاستمداری کاملا خودینگاه سازش با آمریکا یک سراب است
چگونگی مدیریت ناجا در شرایط بحران و بزنگاه حوادثحجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای: مرتضوی در زندان استاستخدام نیروهای بومی و محلی در دستور کار مرزبانیوام‌هایی که دانشگاه آزاد به دانشجویان می‌دهد؟/ متقاضیان وام شهریه بخوانند+ مبالغمهلت ثبت‌نام برنامه «دستیار پزشک پژوهشگر» تا دوم اسفندماه ادامه داردعلی پروین و اکبر عبدی در یک سریال +عکسهدف گذاری مشترک بین نهادها برای روستاهای حریم مشهد شکل گیردمیوه‌ها وخوراکی‌هایی که بیشترین میزان فیبر را دارندآغاز تجهیز ۱۰۰۰ اتاق اسباب‌بازی در مدارس کشورباید برای روستاهای پیرامون مشهد مدل اقتصادی تعریف کرداخطار جدی وزیر ارتباطات به دفاتر متخلف ارائه‌کننده سیم‌کارتحمایت مهناز افشار از تیم‌ملی‌ و کارلوس کی‌روش+ عکستاکید رئیس کمیسیون توسعه توس شورای شهر مشهد بر توسعه بوم‌گردی روستاهافارس گزارش می دهد فولاد آره نا رویایی 40 میلیون دلاری که تعبیر نمی شودسودهای جدید بانکی چگونه محاسبه می شوند؟فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد افزایش تردد ناوگان سنگین در جاده ها/بیشترین ترافیک بین ساعات 17 تا 18محسن تنابنده بهترین بازیگر جشنواره فیلم دیوراما هند شدانهدام باند فساد اداری در سازمان صمت لرستان توسط پاسداران گمنام امام زمان(عج)پولشویی قاچاقچی بزرگ مواد مخدر لو رفت/ درآمد 100 میلیاردی حاصل از فروش مواد مخدرتیم ملی مقابل چین کار سخت تری دارد