۱۳۹۸ سه شنبه ۱۹ آذر  | 2019 12 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 616 کد مطلب: 3961  

برای زادروز پدر گرافیک ایران

این طراح گرافیک نمایشگاه‌های متعددی را از آثار خود برپا کرد. برگزاری بیش از ده نمایشگاه اختصاصی از ۱۳۳۹ تا ۱۳۷۷ در تهران و دو نمایشگاه اختصاصی در آلمان (۱۳۶۵-۱۳۶۷) و بیش از ۷۴ نمایشگاه گروهی در ایران، آلمان، فرانسه، آمریکا، بلژیک، فنلاند و یوگسلاوی از فعالیت‌های او در زمینه‌ی برپایی نمایشگاه بود.
۱۳۹۲ دوشنبه ۴ شهريور ساعت 16:30

 

چهارم شهریور ماه، سال‌روز تولد مرتضی ممیز، طراح و بنیان‌گذار رشته‌ی گرافیک در ایران است.

 

صدای قزوین - مرتضی ممیز را «پدر گرافیک ایران» می‌نامند. او در سال 1348 پیشنهاد ایجاد رشته‌ی گرافیک را به دانشکده‌ی هنرهای زیبا ارائه کرد که با آن موافقت شد. با این اتفاق، یکی از رشته‌های پرطرفدار هنری در دانشگاه‌ها شکل گرفت و ممیز را به عنوان پدر گرافیک ایران به جامعه‌ی هنری معرفی کرد.

 

ممیز در چهارم شهریور ماه سال 1315 در تهران متولد شد. او در سال 1344 در رشته‌ی نقاشی از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. سپس برای ادامه‌ی تحصیل به فرانسه رفت و گواهینامه‌ی خود را در طراحی ویترین و معماری از مدرسه‌ی عالی هنرهای ترئینی پاریس دریافت کرد. او پس از بازگشت به ایران برای کتاب‌ها و پوسترها طراحی می‌کرد و در مجلاتی نظیر «ایران آباد»، «کتاب هفته»، «کیهان هفته»، «فرهنگ»، «کاوش» و «نگین» به عنوان مدیر هنری مشغول به کار شده بود.

 

آثار ممیز در این دوره نمونه‌هایی موفق از کارهای گرافیکی خلاقانه بودند. این طرح‌ها متاثر از آثار گرافیکی اروپای شرقی به خصوص لهستان و شوروی بود. در این دوره، صنعت چاپ که جای چندانی برای مانورِ تونالیته‌ها و رنگ‌ها نداشت، با طراحی و شگردهای ممیز به دوره‌ای از کارهای خلاق و متفاوت بدل شد و راه را برای ورود آثارِ آوانگارد در گرافیک گشود. ممیز نشانه‌ها و طرح‌های مختلفی را برای نهادها و سوژه‌های مختلف طراحی کرد که ماندگار شدند. او در همان سال‌ها یکی ازمهم‌ترین اثر مدرن تاریخ معاصر را با طراحی چاقوهای واژگون شکل داد. این اثر از اجتماعی‌ترین آثاری است که از دهه‌ی 40 به بعد کار شده است.

 

ممیز در طول دوران فعالیت خود مسئولیت‌های گوناگونی را عهده‌دار بود. مدیریت و طراحی هنری جشنواره بین‌المللی فیلم تهران، ریاست هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران، ریاست دوسالانه‌های گرافیک ششم، هفتم و هشتم، مشاور هنری کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران، مدیریت گروه گرافیک و عکاسی دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و ریاست کمیته‌ی ایرانی انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک (AGI) از جمله‌ی این مسئولیت‌ها بود. او همچنین در سال 83 به عنوان استاد برجسته‌ی فرهنگستان هنر از سوی رییس جمهور وقت تجلیل شد.

 

این طراح گرافیک نمایشگاه‌های متعددی را از آثار خود برپا کرد. برگزاری بیش از ده نمایشگاه اختصاصی از ۱۳۳۹ تا ۱۳۷۷ در تهران و دو نمایشگاه اختصاصی در آلمان (۱۳۶۵-۱۳۶۷) و بیش از ۷۴ نمایشگاه گروهی در ایران، آلمان، فرانسه، آمریکا، بلژیک، فنلاند و یوگسلاوی از فعالیت‌های او در زمینه‌ی برپایی نمایشگاه بود.

 

او همچنین کتاب‌هایی را در زمینه‌ی گرافیک تالیف کرده که از آن‌ها می‌توان به «طراحی، نقاشی» (در سه جلد)، «طراحی تزئینی»، «نشانه‌ها» (نمونه کارهای شخصی)، «طراحی اعلان»، «تصویر و تصور»، «طراحی روی جلد» و«حرف‌های تجربه» (مجموعه مقالات) اشاره کرد.

 

ممیز سه فیلم انیمیشن با نام‌های «آن که عمل کرد و آن که خیال بافت»، «یک نقطه‌ی سبز» و «سیاه پرنده» را برای فستیوال فیلم‌های کودکان کانون پرورش فکری تهران طراحی و کارگردانی کرد. او همچنین طراحی صحنه و لباس و پوستر فیلم‌های «ستارخان» و «طبیعت بی‌جان» و چهارده نمایشنامه بود. برای نمایش «پیروزی در شیکاگو» و فیلم‌های «کمال‌الملک» و «گوزن‌ها» نیز پوستر طراحی کرد.

 

ممیز در طول دوران فعالیت هنری خود موفق به دریافت جوایز و افتخارات گوناگونی شد که نام او را به عنوان یک طراح برجسته‌ی گرافیک بر سر زبان‌ها انداخت. جایزه‌ی بهترین طراحی کتاب کودک سال‌های (سال‌های 42 تا 45)، مدال رتبه‌ی اول دانشجوی ممتاز دانشکده‌ی هنرهای زیبا دانشگاه تهران (‌۱۳۴۴)، مدال طراحی نمایشگاه بین‌المللی طراحی ژوونیزی فرانسه (‌۱۹۶۶)، جایزه و مدال بهترین پوسترهای سینمایی جشنواره فجر تهران (‌۱۳۶۵، ۱۳۶۶ و ۱۳۶۹) و جایزه‌ی بهترین آثار طراحی نشانه‌های دهه‌ی 80 از جمله جوایزی هستند که او موفق به دریافت آن‌ها شد.

 

ممیز پس از یک عمر فعالیت هنری، روز پنجم آذرماه سال 84، پس از تحمل یک دوره‌ی سخت بیماری سرطان، در بیمارستان آبان تهران درگذشت. پیکر او را در باغبان‌کلا (محلی واقع در کردان کرج) به خاک سپردند.

 
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
مانور کنترل مگس میوه مدیترانه ای در قزوین برگزار می شود۳۷ درصد جایگاه‌های سوخت گاز استان قزوین به شهرداری‌ها اختصاص دارددانشجویان بهترین نخبگان برای کنشگری اجتماعی هستندجنبش دانشجویی پرچمدار استکبارستیزی و عدالتخواهی است۲۱ متهم شکار و صید در قزوین دستگیر شدندیک چهارم پرونده‌های دستگاه قضا ناشی از خشونت استاسکان مسافران در هتل‌های قزوین افزایش یافتصدور سند برای ۱۱۰ هزار قطعه اراضی کشاورزی در قزوینسرمایه‌گذاری در بخش صنعت قزوین ۳۸ درصد رشد داشته استنمایشگاه لوستر و دکوراسیون داخلی در قزوین برگزار می شودجگرکی های سیار سطح شهر قزوین جمع آوری شدندمدارس استان قزوین روز دوشنبه ۱۸ آذر ماه هم تعطیل شداعتماد مردم بزرگترین سرمایه شهرداریها محسوب می شودبرتری نویسنده قزوینی در جشنواره ملی رسانه‌ای معلولاناقامت بیش از ۶۰۰ هزار گردشگر در مراکز اقامتی استان قزوینآمادگی قزوین برای برگزاری الکترونیکی انتخاباتپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبههمه‌گیری آنفلوانزا در قزوین تا دوهفته دیگر ادامه دارد۶ هزار و ۸۸۱ انبار در قزوین ثبت شده استنمایشگاه هفته پژوهش در قزوین برپا شد
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
تصاویر دلخراش/ادامه اتفاقات مشکوک و ترورممنوعیت استفاده از نرم افزار و سخت افزارهای خارجیعلت اصلی اجباری شدن دریافت رمز پویا چیست؟آبروریزی شهردار سابق در ایستگاه مترو! +عکسمجری و گزارشگر تلویزیون در بیمارستان بستری شد +عکسحسام منظور در مست عشق +عکسکشف اجساد زوج سالخورده آمریکایی زیر برف‌حسام منظور در نقش همنشین مولانا در«مست عشق» +عکسمحمد بن سلمان با جلیقه ضدگلوله در مسابقه بوکس +عکسبازداشت 4 عامل آتش سوزی بانک تجارتآرزوی داور عصر جدید در شب تولدش +عکسبارش برف راه توریستی ترین شهر جنوب ایران را مسدود کردآنفلوآنزا، مدارس جاجرم را به تعطیلی کشاندمشکلات حقوقی زیادی در شهرداری داریمگریم فاطمه معتمد آریا در «مجبوریم»/ عکسوزیر بهداشت: ۶ هزار تخت به مراکز درمانی کشور اضافه می‌شودچگونه بدون پارتی بازیگر شویم؟ +تصاویربا خودروهای مسافرکش در تهران با پلاک شهرستان برخورد می شودآیا ادعای کشف دارویی جدید برای درمان آلزایمر صحت دارد؟چه تعداد پناهنده مجاز در ایران زندگی می‌کنند؟