۱۳۹۷ چهارشنبه ۴ مهر  | 2018 9 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 119 کد مطلب: 42610  

افزایش بیماران سرطانی در قزوین نگران کننده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: وجود ۱۶۰۰ بیمار سرطانی بیانگر افزایش این بیماری طی سالهای اخیر دراستان است که باتغییر سبک زندگی،تغذیه سالم وتحرک بدنی برای پیشگیری باید اقدام کرد.
۱۳۹۶ شنبه ۱۲ اسفند ساعت 09:41

صدای قزوین - منوچهر مهرام روز پنجشنبه در اولین مجمع سلامت استان قزوین که در استانداری برگزار شد اظهارداشت: در گذشته های دور بیماری های عفونی تلفات زیادی داشت اما با برنامه های اجرا شده دیگر سل و طاعون ریشه کن شده و باید نگران بیماری های غیرواگیر دار باشیم.

وی اضافه کرد: در عصر کنونی سلامت جسمی، روحی، معنوی افراد هم مطرح است و اگر بخواهیم به نتیجه برسیم باید در همه ابعاد به موضوع سلامت مردم فکر کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآورشد: بررسی ها نشان می دهد فقط ۲۰ درصد سلامت مردم در اختیار دستگاههای اجرایی و متولی است و ۸۰ درصد آن ژنتیک و مربوط به سایر عوامل اجتماعی است و باید در این بخش برنامه ریزی داشته باشیم.

وی گفت: ۵۵ درصد از مجموع ۸۰ درصد عوامل سلامت مردم به امور اجتماعی و ۲۰ درصد به شیوه زندگی ارتباط دارد و چون شاهد تغییر تغذیه و سبک زندگی هستیم با بیماریهای متعدد روبرو شده ایم.

مهرام اظهارداشت:فست فودها، چربی ها در کنار تنبلی و کم تحرکی، استرس، اضطراب، نگرانی، فشارهای روحی و روانی سلامت همه ما را به مخاطره انداخته و اگر بخواهیم به سلامتی دست یابیم باید از خود شروع کنیم

مهرام افزود: ۸۶ درصد افراد بالای ۱۸ سال استان مبتلا به کم تحرکی و ۹/۵ درصد مبتلا به دیابت، ۲۴.۶ درصد دچار فشارخون، ۳.۶ درصد سیگاری هستند.

وی اضافه کرد: ۸۶ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال استان دچار کم تحرکی و ۹.۵ درصد دارای دیابت قندی هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآورشد: از مجموع ۵۶۹۰ مورد مرگ در سال حدود ۷۸ درصد مربوط به بیماری های غیرواگیر و ۹۴۴ مورد آن سرطان بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: حدود ۱۳ نوع سرطان در کشور داریم که سرطان های پوست، معده و پستان در بانوان به ترتیب شایع ترین انواع سرطان مشاهده شده در میان مردم استان قزوین است.

افزایش بیماران سرطانی نگران کننده است

وی گفت: در یک وضعیت عادی یک در هزار جامعه دچار سرطان می شود که بر اساس جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزارنفری استان باید حدود ۱۳۰۰ بیمار سرطانی داشته باشیم که در حال حاضر این آمار بیشتر است و ۱۶۰۰ نفر دچار این بیماری هستند که نشان می دهد در سبک زندگی دچار مشکلیم.

مهرام اضافه کرد: در سال جاری با اجرای غربالگری سلامت روانی و اجتماعی بر روی جمعیت ۲۶۷ هزار و ۵۴۰ نفری مشخص شد حدود یک چهارم مردم از مشکلات سلامت روانی در رنج هستند و باید برای آن تدبیر کنیم.

وی تصریح کرد: امروز وضعیت به گونه ای است که جامعه آرلمش ندارد، مردم بسرعت عصبی می شوند و با یک حرف و یا حرکت به همدیگر آسیب می زنند که باید همه نگران باشیم.

جامعه آرامش روانی ندارد/ بدون ارتباط با هیچ جریان سیاسی

مهرام که معمولا در بیان آمار و ارقام و گزارش از وضعیت سلامت شفاف و جسور است این بار نیز با صراحت از وضعیت وخیم سلامت مردم خبرداد و خواستار توجه همه مسئولان برای حل آنها شد.

وی بیان کرد: بدون هیچ تگاه سیاسی باید بپذیریم که جامعه ما امروز افسرده است و شادی منطقی ندارد و حتی در مناسبتها که تلویزیون را نگاه می کنیم متوجه نمی شویم که عزاست یا میلاد و هنوز نتوانسته ایم مرز مشخصی برای این مسائل تعیین کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: استرس و غمگینی جامعه کنونی ما مرتبط با هیچ جریان سیاسی نیست و باید صورت مسئله را حل کنیم و شادی مشروع را به مردم آموزش دهیم زیرا در شیوه زندگی مردم بسیار تاثیر گذار است.

وی بیان کرد: جوانان ما بلد نیستند چگونه شادی کنند و متاسفانه حتی رسانه ملی هم ما الگوی مشخصی برای شادی ندارد و افسردگی شدیدا جامعه را فرا گرفته و نیروی انتظامی و دستگاه قضایی را با چالش های جدی روبرو کرده که نیازمند تدبیر مسئولان است.

مهرام گفت: تغذیه سالم، تحرک بدنی، پرهیز از دخانیات و کاهش فشارهای عصبی و استرس روانی از عوامل موثر در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر است که در استان قزوین کارهای خوبی در این عرصه صورت گرفته که باید بیشتر شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهارداشت:سازمانهای متولی نظیر ورزش و جوانان، شهرداری هاودستگاه‌های مرتبط باید زمینه لازم را برای توسعه ورزش های همگانی و تحرک بدنی فراهم کنند تا ضریب سلامت مردم بیشتر شود.

طب نوین با طب سنتی مخالفتی ندارد

مهرام در ادامه با اشاره با طب سنتی گفت: این روزها موضوع طب سنتی باب شده که باید اذعان کرد طب نوین با این مسئله دشمنی ندارد اما گاهی شاهد اختلاطی از این دو هستیم که اسیب رسان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: طب نوین با طب سنتی مخالفت ندارد اما هر داروی گیاهی و سنتی هم بی ضرر نیست و گاهی شاهد مرگ افراد هم بوده ایم که باید دقت لازم در این موضوع نیز صورت گیرد.تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
80 درصد تعهد اشتغال صندوق کارآفرینی امید قزوین محقق شدآخرین ترکش استکبار جهانی، جنگ اقتصادی استروزهای طلایی محتکران/ از خودرو تا لوازم خانگی و مواد غذاییرسانه ها مردم را با الزامات پدافند غیرعامل آشنا کنندآخرین ترکش استکبار جهانی، جنگ اقتصادی استانهدام گروه تروریستی از سوی پلیس قزوین تکذیب شد550 طرح اشتغال روستایی در قزوین تسهیلات دریافت کردندنخستین مدیر بازنشسته در قزوین از پست خود کناره گیری کردرسانه ها مردم را با الزامات پدافند غیرعامل آشنا کننددفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار خواهد مانداستاندار به تهران می‌رود!سامانه پهنه بندی آماده ثبت اطلاعات گندم کاران قزوینی استگندمکاران قزوینی اطلاعات خود را در سامانه پهنه بندی ثبت کنند112 کسبه آبیک از فروش دخانیات خودداری می کنندسیره شهدای دانش آموز بهترین الگو برای نوجوانان استانجام بازدیدهای ممیزی از مزارع پرورش طیور صنعتی استان قزوین40 سرمایه گذار حوزه انرژی در شهرک های صنعتی قزوین جذب شدندکنگره سه هزار شهید استان قزوین با شکوه برگزار شودفراهم کردن بستر تخلیه روانی از شیوع اعتیاد در جامعه جلوگیری میکند189 روستا از خدمات آبفای شهرستان قزوین بهره مند هستند
دستگیری 2 خارجی در امیریه دامغانخودکشی مرد 50 ساله در تقاطع نیایشرابطه پنهانی عکاس مشهدی با زن جوان دردسرساز شد!2 کشته و 2 مصدوم در آزاد راه ساوه- همدانمخابرات پروژه فیبر نوری تا منازل را در سراسر کشور اجرایی می کندرمز کارت های بانکی یک بار مصرف می شودتنها دلیل ماندگاری 2 خارجی استقلال مشخص شددعوای عجیب دو برادر استقلالیواکنش قلعه نویی به تقابل با نکونام در جام حذفیشکایت نمایندگان مجلس از بازیکن پرسپولیس به علت توهین به مقدسات + عکسسکوت تقوی در مصاحبه با مدال شکست؛ تقوی: به هیچ عنوان کاپیتان تیمم را تعویض نمی کنم/موظفم به بازگشت اشکان کمک کمُهر تایید وزارت اطلاعات بر وجود رانت در ثبت سفارش خودروشک ندارم برخی از ارکان دولت، تعمدأ ماموریت خراب تر شدن اوضاع و اذیت کردن مردم را دارندقیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/03پارس خودرو: امکان تحویل خودروهای پیش ثبت نامی گروه رنو را نداریم/ یا خودروی جایگزین می دهیم یا اصل پول با جرائم تاخیراتحاد پاناسونیک، لایکا و سیگما برای توسعه دوربین و لنزهای مبتنی بر ماونت Lگرانی سرسام آور گوجه و سیب زمینی در بازار/ سفره ای که هر روز کوچک تر می شود!آخرین وضعیت قیمت خودروهای داخلی در بازار/ ریس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو: بازار دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد (+جدول از پژو 206 تا پراید)انصاریان: به ارزش ها حمله نکنید/ شیطان، دلار و آمریکا یار نیستندخرم: عدم حضور ایران در شورای امنیت پاس گل دادن به ترامپ در یک عرصه جهانی است
بدترین و عجیب ترین مدل های مو ! + تصاویرگاف عجیب باران کوثریشکایت نمایندگان اهل سنت از بازیکن پرسپولیس!مجازات قصاب گران فروش در ملاء عام+عکسلو رفتن عادات غذایی 4 دانشمند سرشناس دنیا + عکسخانواده شهدا سرمایه اجتماعی بزرگ این نظام هستنداین تصویر انزوای آمریکا را به دنیا نشان داددست های نامرئی در بازار ارز !اگر این برگه را تا سه روز ننویسی، اعدامت می کنیم ! + عکس هاواکنش «۲۰:۳۰» به سخنرانی ترامپ در سازمان مللدوئل رودرروی روحانی و ترامپ ! + عکسستون‌های نور به جای برج‌های دوقلوی نیویورک + فیلمدیگه اسم پرسپولیس فراموشت نشه آقای شفر !استفاده جدید از لُنگ و شلوارک بته جقه ای پهلوانان ایرانی !عکس: حمید گودرزی در لباس طلبگیتصویری از دونده افسانه ای ماراتنرابطه عشقی زن شوهردار با مرد غریبه به قتل همسرش انجامیدقیمت واقعی دلار چند هزار تومان؟فواید بزاق دهان در سلامتی که نمی دانستیدتصویر یکی از عوامل حمله تروریستی اهواز در حین شلیک گلوله