۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ آبان  | 2018 10 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 103 کد مطلب: 43324  

حمدالله مستوفی تاریخ نگاری به درازای تاریخ

حمدالله مستوفی تاریخ نگار، جغرافیدان و ادیب نامور قزوینی که آثار با ارزشی از وی در رشته های مختلف برجای مانده است.
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۰ فروردين ساعت 18:30

 صدای قزوین -  این مورخ قزوینی در سال های 680 تا 750 هجری قمری می زیسته و هم اکنون مزارش در محله ملک ‌آباد قزوین به عنوان یک اثر تاریخی و گردشگری پا برجاست. 

سه اثر مشهور مستوفی به نام های نزهت القلوب، ظفرنامه و تاریخ گزیده در علوم جغرافیا و تاریخ نگارش شده اند. 
مهمترین اثر این نویسنده قزوینی قرن هشتم، تاریخ گزیده است که تاریخ عمومی بوده و حوادث عالم را از ابتدای خلقت تا زمان مولف شامل می شود.
با هدف پاسداشت جایگاه و مقام این نویسنده نامور قزوینی همایشی با حضور استادان و صاحب نظران رشته های ادبیات، تاریخ و جغرافیا امروز /چهارشنبه/ در تالار مهندس سید مهدی مجابی قزوین برگزار خواهد شد.

** تکریم مفاخر قزوینی در دستور کار قرار دارد 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: هدف از برگزاری این همایش معرفی چهره علمی و فرهنگی حمدالله مستوفی و نیز بررسی بیشتر دستاوردهای علمی و ادبی وی در قالب کارگاه های آموزشی و مقالات جمع آوری شده و بهره مندی آحاد مختلف مردم و محققان از این پژوهش ها است.
اکبر اسکندری نژاد افزود: همایش یاد شده در قالب سه گروه ادبیات، جغرافیا و تاریخ برگزار می شود و هیات های حاضر نیز کار داوری و بررسی مقالات را در گروه های فوق از مدتی پیش آغاز کرده اند.
به گفته وی، فراخوان این همایش به صورت کشوری بوده و از بین 45 مقاله رسیده به دبیرخانه، 33 مقاله برگزیده شده است.
اسکندرنژاد ادامه داد: همایش حمدالله مستوفی با حضور حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به عنوان مهمان ویژه، استاندار، اعضای هیات علمی صاحب نظر در رشته های ادبیات، تاریخ و جغرافیای سراسر کشور در تالار مهندس سید مهدی مجابی شهر قزوین برگزار می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اضافه کرد: این همایش از چهار ماه پیش در قزوین کلید خورده و تمامی تلاش ها برای برگزاری باشکوه و در سطح این شخصیت علمی انجام گرفته است.

**نزهت القلوب پرتیراژترین اثر حمدالله مستوفی است
استاد و مسئول گروه جغرافی این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: کتاب نزهت القلوب در بین آثار حمدالله مستوفی با موضوع جغرافی تالیف شده و بیشترین چاپ را در میان آثار وی و میزان انعکاس در سطح جهان را داشته است.
مهشید شفاهی ادامه داد: این کتاب به زبان های مختلف از جمله انگلیسی و عربی ترجمه شده و چاپ های متعددی از آن در کشورهای مختلف وجود دارد.
وی افزود: از شاخصه های این کتاب فراگیر بودن مطالب و پرداختن به عجایب جغرافیایی و طبیعی آن است.
وی با بیان اینکه کتاب نزهت القلوب دارای مقدمه، سه مقاله و یک خاتمه است، گفت: در این کتاب به موضوعاتی از قبیل ابداع افلاک نجوم، عناصر ربع مسکون، طول و عرض جغرافیایی، زمین شناسی، گیاه شناسی، علم ابدان و مکان یابی جغرافیایی پرداخته شده است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: ارزش دیگر این کتاب ارائه اطلاعات و مطالبی بوده که در منابع دیگر وجود نداشته و تنها در این کتاب به آن اشاره شده است.
به گفت وی، مستوفی توجه خاصی در توصیف مناظر طبیعی و شهرها و ویژگی های آنها داشته و بسیاری از مشکلات آنها از قبیل کمبود آب و نحوه آب رسانی را توصیف کرده است.

** مستوفی در ایران و قزوین شناخته شده نیست
مسئول گروه تاریخ این همایش نیز اظهار کرد: حمدالله مستوفی از مورخان به نام و شهیر قرن هشتم و دوره ایلخانان بوده و کتب برجای مانده این نویسنده گویای مقام علمی و ادبی وی است.
لیلا ملاحسنی افزود: این نویسنده قزوینی در منطقه قزوین و زنجان مقام استیفا داشته و به همین دلیل آمار و ارقام ذکر شده در کتب وی از صحت زیادی برخوردار هستند.
وی، تاریخ گزیده، نزهت القلوب و ظفرنامه را سه کتاب مشهور وی دانست و گفت: تاریخ گزیده مستوفی را با کتاب جامع التواریخ رشیدالدین فضل الله که ثبت جهانی شده، هم رتبه دانسته اند. 
این استاد دانشگاه اضافه کرد: این کتاب که تاریخ عمومی است به لحاظ ذکر رویدادها و حوادث دوره مولف بسیار معتبر بوده و به ویژه در ذکر تاریخ و حوادث منطقه قزوین از منابع بسیار مهم برای مورخان و مولفان محسوب می شود. 
وی در پایان اظهار کرد: متاسفانه حمدالله مستوفی نه تنها در ایران بلکه در قزوین نیز مهجور و ناشناخته مانده و باید مردم را با کتاب ها و اندیشه های وی بیشتر آشنا کرد.

***ارزش ادبی آثار مستوفی چندان بالا نیست 
مسئول گروه ادبیات همایش حمدالله مستوفی و استاد این رشته به ایرنا گفت: یکی از آثار این نویسنده قزوینی ظفرنامه است که در 75 هزار بیت و به تاسی از شاهنامه سروده شده است.
علی اصغر ارجی اضافه کرد: مستوفی نخستین تصحیح شاهنامه را انجام داده و به درخواست دوستان خود سرودن کتاب تاریخی را در بحر متقارب به سبک شاهنامه آغاز می کند.
وی ادامه داد: این مورخ قزوینی اگرچه تلاش کرده سبک و سیاق فردوسی را در سرودن کتاب خود رعایت کند اما با چالش و کاستی های عمده ای روبه رو بوده است.
به گفته وی، ظفرنامه از نظر تاریخی منظومه ای موثر است اما از نظر ادبی و زیبایی شناسی جذاب و ارزشمند نیست.
این استاد ادبیات و زبان فارسی ادامه داد: مستوفی تابع تاریخ و ملزم به رعایت اصول تاریخ نگاری است ولی در روایت پردازی و تصویرسازی های ادبی چندان به اصول ادبی پایبند نیست.
وی، آثار حمدالله مستوفی از منظر تاریخ و جغرافیا را ارزشمند دانست اما از نظر ادبی آثار وی را قابل مقایسه با شاهکارهای ادب فارسی ندانست.
ارجی در پایان گفت: البته مستوفی در ظفرنامه زبان استوار، طبیعی و نرم دارد و واژگان و کلمات را در شکل طبیعی و غیر تصنعی آن بیان کرده که به ارزش اثرش افزوده است.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
زائران جمهوری آذربایجان از قزوین راهی کربلا شدندمراسم رونمایی از کتاب شعله در شمعدانی در قزوین برگزار شدکارآفرینان توانمند روستایی مورد حمایت قرار می گیرند مرمت راسته نجارها در بازار قزوین پایان یافت140 کارت بازرگانی در قزوین ابطال یا تعلیق می شودارتقای شاخصه های فرهنگ عمومی مورد توجه مدیریت شهری قرار گیردقزوین میزبان لیگ برتر کونگ‌فو کشور شداسکان دائمی ساکنین کوچه محمدیه ی قزوین۲۷۲۲ حلقه لاستیک بین رانندگان استان قزوین توزیع شده استرانندگان تاکسی قزوین برای دریافت لاستیک ثبت نام کننددومین برنامه توانمند سازی جوامع محلی تالاب اوان برگزار شد16 هزار و 500 روادید برای زائران قزوینی اربعین صادر شدتعداد موکب های اربعین حسینی در قزوین افزایش یافتمعلولان قزوین کارت تردد شهروندی دریافت می‌کنندانتصاب زنان درپستهای سیاسی نمودعینی پیدا می کندنهضت سوادآموزی قزوین آموزش رایانه برگزار می کندضرورت استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی در برگزاری کنگره سه هزار شهید استانکسب مقام اول و دومی مسابقات شنای کارگران استان از سوی کارکنان استانداریکشور نیاز به واردات گندم نداردپنج اجلاسیه در کنگره سه هزار شهید قزوین پیش بینی شده است
طرح ساماندهی خودرو در کمیسیون صنایع بررسی شدتدوین بودجه مکمل برای سال 98 باهدف اجرای سیاست های فقرزداییاعتراف ترامپ به قدرت منطقه ای ایران/ ابرچالشی به نام صندوق های بازنشستگی/ انهدام سه تیم تروریستی/ امتناع 16 بانک اروپایی از مراوده با ایران/اعلام موجودیت فراکسیون فضای مجازی مجلس3شب اقامت در دوبی چقدر آب می خورد؟چگونه کارت سوخت بگیریم و رمز آن را تغییر دهیم؟7شب اقامت در مالزی چقدر هزینه دارد؟قیمت طلا امروز 1آبان97قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/01قیمت ارز ، قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه اول آبانقیمت طلا و سکه در بازارآخرین قیمت ارز و سکه در بازار: اول آباننفیسه روشن عزادار شد+ عکسرییس جمهور: حکومتی که در آمریکا به قدرت رسیده در دشمنی با ایران و ایرانی، کم سابقه استانتقاد نمی تواند دستوری باشد/آمریکا در زمینه برجام شکست خورده تاریخ استعکسی جالب از احمدی نژاد، قالیباف، خاتمی، هاشمی و لاریجانیراه آهن لرستان آماده ارائه خدمت به زائران اربعین حسینی استدستگیری 53 متهم در پرونده های ارزی و واردات گوشی تلفن همراه/ بازداشت 12 نفر در پرونده واردات اتومبیلتلاش مجلس برای تعیین تکلیف رای اعتماد وزرا در 5 آبان ماهاحمدی نژاد، قالیباف و لاریجانی + عکسعباس آخوندی کیست، چه کرد، چه گفت و چه شد؟
رونمایی از کتاب منظوم داش آکل، مرجان و طوطیآغاز عملیات احیای جنگل های بلوط رستمجنجالی روز؛ فیفا قهرمانی استقلال را در آسیا حساب نکرد +تصویردختران هندبالیست قهرمانی آسیا را از دست خواهند داد؟خواندن زیارت عاشورا در پیاده روی اربعین ثواب بسیار دارد/زائران کربلا استغفار را فراموش نکنندژاپن کشته شدن خاشقجی را به شدت محکوم کردپیروزی بایرن مونیخ و توقف والنسیا در لیگ قهرمانان اروپادبستان و پیش دبستان، بهترین مقطع برای آموزش مهارت های اولیه سواد رسانه ایوحدتی در گفت وگو با فارس: انتقادات بسیاری از شریعتمداری وجود دارد/ مدیریت خوبی از تیم اقتصادی دولت ندیدیمکشف استخوان های ماموت و کرگدن های پشمالو در انگلیسخاطره بازی با ناصر حجازی؛ اسطوره ای که قیصر را استقلالی کردعکس ممنوعه امیرحسین آرمانداعش به هند هم نفوذ کردنرخ لحظه ای و آنلاین طلا و سکه در بازار امروزواکنش روسیه به خروج آمریکا از پیمان موشکی چه خواهد بود؟مخالفت پارلمان اسپانیا با توقف فروش تسلیحات به عربستانپست اسطوره پرسپولیس بعد از صعود به فینال + تصویرخرم آباد، شهری که شاد نیستاین ملت نمی ترسدجعفر بلوری محاسبات دشمن را به هم بریزید نه برعکس!