۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۶ دي  | 2019 1 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 117 کد مطلب: 43324  

حمدالله مستوفی تاریخ نگاری به درازای تاریخ

حمدالله مستوفی تاریخ نگار، جغرافیدان و ادیب نامور قزوینی که آثار با ارزشی از وی در رشته های مختلف برجای مانده است.
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۰ فروردين ساعت 18:30

 صدای قزوین -  این مورخ قزوینی در سال های 680 تا 750 هجری قمری می زیسته و هم اکنون مزارش در محله ملک ‌آباد قزوین به عنوان یک اثر تاریخی و گردشگری پا برجاست. 

سه اثر مشهور مستوفی به نام های نزهت القلوب، ظفرنامه و تاریخ گزیده در علوم جغرافیا و تاریخ نگارش شده اند. 
مهمترین اثر این نویسنده قزوینی قرن هشتم، تاریخ گزیده است که تاریخ عمومی بوده و حوادث عالم را از ابتدای خلقت تا زمان مولف شامل می شود.
با هدف پاسداشت جایگاه و مقام این نویسنده نامور قزوینی همایشی با حضور استادان و صاحب نظران رشته های ادبیات، تاریخ و جغرافیا امروز /چهارشنبه/ در تالار مهندس سید مهدی مجابی قزوین برگزار خواهد شد.

** تکریم مفاخر قزوینی در دستور کار قرار دارد 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: هدف از برگزاری این همایش معرفی چهره علمی و فرهنگی حمدالله مستوفی و نیز بررسی بیشتر دستاوردهای علمی و ادبی وی در قالب کارگاه های آموزشی و مقالات جمع آوری شده و بهره مندی آحاد مختلف مردم و محققان از این پژوهش ها است.
اکبر اسکندری نژاد افزود: همایش یاد شده در قالب سه گروه ادبیات، جغرافیا و تاریخ برگزار می شود و هیات های حاضر نیز کار داوری و بررسی مقالات را در گروه های فوق از مدتی پیش آغاز کرده اند.
به گفته وی، فراخوان این همایش به صورت کشوری بوده و از بین 45 مقاله رسیده به دبیرخانه، 33 مقاله برگزیده شده است.
اسکندرنژاد ادامه داد: همایش حمدالله مستوفی با حضور حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به عنوان مهمان ویژه، استاندار، اعضای هیات علمی صاحب نظر در رشته های ادبیات، تاریخ و جغرافیای سراسر کشور در تالار مهندس سید مهدی مجابی شهر قزوین برگزار می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اضافه کرد: این همایش از چهار ماه پیش در قزوین کلید خورده و تمامی تلاش ها برای برگزاری باشکوه و در سطح این شخصیت علمی انجام گرفته است.

**نزهت القلوب پرتیراژترین اثر حمدالله مستوفی است
استاد و مسئول گروه جغرافی این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: کتاب نزهت القلوب در بین آثار حمدالله مستوفی با موضوع جغرافی تالیف شده و بیشترین چاپ را در میان آثار وی و میزان انعکاس در سطح جهان را داشته است.
مهشید شفاهی ادامه داد: این کتاب به زبان های مختلف از جمله انگلیسی و عربی ترجمه شده و چاپ های متعددی از آن در کشورهای مختلف وجود دارد.
وی افزود: از شاخصه های این کتاب فراگیر بودن مطالب و پرداختن به عجایب جغرافیایی و طبیعی آن است.
وی با بیان اینکه کتاب نزهت القلوب دارای مقدمه، سه مقاله و یک خاتمه است، گفت: در این کتاب به موضوعاتی از قبیل ابداع افلاک نجوم، عناصر ربع مسکون، طول و عرض جغرافیایی، زمین شناسی، گیاه شناسی، علم ابدان و مکان یابی جغرافیایی پرداخته شده است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: ارزش دیگر این کتاب ارائه اطلاعات و مطالبی بوده که در منابع دیگر وجود نداشته و تنها در این کتاب به آن اشاره شده است.
به گفت وی، مستوفی توجه خاصی در توصیف مناظر طبیعی و شهرها و ویژگی های آنها داشته و بسیاری از مشکلات آنها از قبیل کمبود آب و نحوه آب رسانی را توصیف کرده است.

** مستوفی در ایران و قزوین شناخته شده نیست
مسئول گروه تاریخ این همایش نیز اظهار کرد: حمدالله مستوفی از مورخان به نام و شهیر قرن هشتم و دوره ایلخانان بوده و کتب برجای مانده این نویسنده گویای مقام علمی و ادبی وی است.
لیلا ملاحسنی افزود: این نویسنده قزوینی در منطقه قزوین و زنجان مقام استیفا داشته و به همین دلیل آمار و ارقام ذکر شده در کتب وی از صحت زیادی برخوردار هستند.
وی، تاریخ گزیده، نزهت القلوب و ظفرنامه را سه کتاب مشهور وی دانست و گفت: تاریخ گزیده مستوفی را با کتاب جامع التواریخ رشیدالدین فضل الله که ثبت جهانی شده، هم رتبه دانسته اند. 
این استاد دانشگاه اضافه کرد: این کتاب که تاریخ عمومی است به لحاظ ذکر رویدادها و حوادث دوره مولف بسیار معتبر بوده و به ویژه در ذکر تاریخ و حوادث منطقه قزوین از منابع بسیار مهم برای مورخان و مولفان محسوب می شود. 
وی در پایان اظهار کرد: متاسفانه حمدالله مستوفی نه تنها در ایران بلکه در قزوین نیز مهجور و ناشناخته مانده و باید مردم را با کتاب ها و اندیشه های وی بیشتر آشنا کرد.

***ارزش ادبی آثار مستوفی چندان بالا نیست 
مسئول گروه ادبیات همایش حمدالله مستوفی و استاد این رشته به ایرنا گفت: یکی از آثار این نویسنده قزوینی ظفرنامه است که در 75 هزار بیت و به تاسی از شاهنامه سروده شده است.
علی اصغر ارجی اضافه کرد: مستوفی نخستین تصحیح شاهنامه را انجام داده و به درخواست دوستان خود سرودن کتاب تاریخی را در بحر متقارب به سبک شاهنامه آغاز می کند.
وی ادامه داد: این مورخ قزوینی اگرچه تلاش کرده سبک و سیاق فردوسی را در سرودن کتاب خود رعایت کند اما با چالش و کاستی های عمده ای روبه رو بوده است.
به گفته وی، ظفرنامه از نظر تاریخی منظومه ای موثر است اما از نظر ادبی و زیبایی شناسی جذاب و ارزشمند نیست.
این استاد ادبیات و زبان فارسی ادامه داد: مستوفی تابع تاریخ و ملزم به رعایت اصول تاریخ نگاری است ولی در روایت پردازی و تصویرسازی های ادبی چندان به اصول ادبی پایبند نیست.
وی، آثار حمدالله مستوفی از منظر تاریخ و جغرافیا را ارزشمند دانست اما از نظر ادبی آثار وی را قابل مقایسه با شاهکارهای ادب فارسی ندانست.
ارجی در پایان گفت: البته مستوفی در ظفرنامه زبان استوار، طبیعی و نرم دارد و واژگان و کلمات را در شکل طبیعی و غیر تصنعی آن بیان کرده که به ارزش اثرش افزوده است.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
خرید تضمینی گندم در قزوین امسال 20 درصد افزایش یافت 401 پروژه دهیاری های قزوین در دهه مبارک فجر افتتاح می شودمدیران تولیدی قزوین از روش های جدید مدیریتی بی بهره اندیکی از ارکان حقوق شهروندی آموزش حقوق کودکان استکنترل سگ های ولگرد برای پیشگیری از مشکلات بهداشتی ضروری استافزایش جمعیت سالمندان میزان اهدای خون را کاهش می دهدآسیب های اجتماعی به شکل خزنده خسارت وارد می کنندکنترل سگ های ولگرد برای پیشگیری از مشکلات بهداشتی ضروری استآزمون سامفا در دانشگاه امام خمینی(ره) برگزار می شودرونق کشاورزی کشور را از گزند دشمنان حفظ می کند۲ شرکت متخلف حمل و نقل در قزوین تعطیل شددشمن در پی ایجاد فتنه جدیدی در کشور استمدیرکل اوقاف و امور خیریه استان،پاسخگوی تماس های تلفنی شهرونداناشتغالزایی و خلق ثروت از زباله های الکترونیکییک انبار اختفای کود شیمیایی در قزوین کشف شدرقابت های لیگ یک والیبال نشسته کشور در قزوین آغاز شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه بازدید از قلعه تاریخی حسن صباح الموت تا اطلاع ثانوی میسر نیستسامانه یکپارچه سازی دام باید به دیگر دستگاه ها متصل شودتجربه اصفهان در تجمیع مجدد زمین هادی آباد قزوین استفاده شود
برخورد ۲ دستگاه سواری با اتوبوس در قزوینمشترکین شرکت گاز استان قزوین از ۴۱۰ هزار مشترک گذشتتعزیرات حکومتی؛مرجع و پناهگاه مردم استقاتل خاموش جان مرد 35 ساله قزوینی را گرفتسامانه یکپارچه سازی دام باید به دیگر دستگاه ها متصل شودمسابقات بدمینتون بانوان در قزوین برگزار شددفتر استاندارد سازی در نظام مهندسی قزوین راه اندازی می شود2 شرکت متخلف حمل و نقل در قزوین تعطیل شدندتجربه اصفهان در تجمیع مجدد زمین هادی آباد قزوین استفاده شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه آسیب های اجتماعی به شکل خزنده خسارت وارد می کنند 401 پروژه دهیاری های قزوین در دهه مبارک فجر افتتاح می شودیک انبار اختفای کود شیمیایی در قزوین کشف شدکارگروه توانمندسازی جوامع محلی کشور در قزوین آغاز به کار کردآزمون سامفا در دانشگاه امام خمینی(ره) برگزار می شودمدیرکل اوقاف و امور خیریه استان،پاسخگوی تماس های تلفنی شهروندانرقابت های لیگ یک والیبال نشسته کشور در قزوین آغاز شددمای هوای قزوین به 10 درجه زیر صفر می رسداجرای طرح های عمرانی و اقتصادی استان تسریع شودکنترل سگ های ولگرد برای پیشگیری از مشکلات بهداشتی ضروری است
وزارت دفاع جان باختن اعضای تیم پروازی و خدمه هواپیمای 707 را تسلیت گفتمناظره تاج زاده و زاکانیهمسر شهید حججی ازدواج کردهمسر شهید حججی ازدواج کرد+ واکنش هاماهواره پیام پرتاب شد اما در مدار آرام نگرفت/ ناامید نمی شویمدلیل سرمای شدید هوا چیست؟ / پدیده کولد اسپل چیست؟جلسه محاکمه 3 متهم پرونده بانک سرمایه آغاز شداختراعات عجیب ادیسون که تا به حال به گوش تان نخورده است +تصاویربهنرین مردان امت چه کسانی هستند؟دشمن به کل خانواده حمله کرده، وقت رفع مشکلات مردم است و نه طرح اختلافاتالناز شاکردوست پیشاپیش جلوی شایعات را گرفت +عکساسقف اعظم کلیسای شرق آشور: تمام ایرانیان با ادیان مختلف، در 40 سال اخیر عشق خود به وطن را به اثبات رساندندافزایش 20 درصدی حقوق ها به صورت عام منصفانه نیستآبشار اژدها در ونزوئلا+عکسحال خوب آوارگان لهستانی در ایران +تصاویرپیکر آتش نشان شهید؛ سید احسان جامعی فردا صبح تشیع می شودمقصد نهایی گوچی؛ استقلال یا تراکتور؟اعلام وفاداری منشا به پرسپولیسواکنش بازار به افزایش قیمت خودروهای داخلینوسان قیمت طلا و سکه از فرودین تا دی ماه 97/ بازگشت دلارهای خانگی به بازار
توسعه همکاری دفاعی-امنیتی ایران و آذربایجان محور گفت و گوهای سرلشکر باقری والهام علی افاستخدام فوق دیپلم، دیپلم فنی جهت واحدهای طراحی و تولید کارخانهاستخدام برنامه نویس در شرکت رویای سبز نرم افزارهای آینده/تهرانواکنش سران اتحادیه اروپا به رد توافق برکسیتاحتمال ریزش بهمن در جاده های کوهستانی البرزنتایج استقلال در نیم فصل دوم همه را متعجب خواهد کرداستخدام کارشناس تولید محتوا،گرافیست،تایپیست در تهران26 دی 1357- فرار شاه از ایرانشکست عالمیان در تور جهانی تنیس روی میز مجارستانجنجال رسانه های عراقی پیش از دیدار با ایراندرخواست مجوز منتجب نیا از کمیسیون ماده 10استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت سُک سُک در فارسبرنامه ایران / دیدنی های زاهدان / فیلموزیر ورزش از خادم الشریعه تقدیر کردترکیب کره جنوبی و چین مشخص شددرهای ورزشگاه آل مکتوم باز شدهمه ما امیدواریم که آنها و فوتبال ایران به حق خود برسددلیل عجله برانکو برای جذب آقای گل چه بود؟دلیل عجله برانکو برای جذب آقای گل چه بود؟امیدوارم تعلل مدیران استقلال کار دست شان ندهد/ در یک تورنمنت 2 گل به عراق زدمبرنامه اعضای تیم امید برای تماشای دیدار تیم ملی