۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد  | 2018 5 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 51 کد مطلب: 43324  

حمدالله مستوفی تاریخ نگاری به درازای تاریخ

حمدالله مستوفی تاریخ نگار، جغرافیدان و ادیب نامور قزوینی که آثار با ارزشی از وی در رشته های مختلف برجای مانده است.
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۰ فروردين ساعت 18:30

 صدای قزوین -  این مورخ قزوینی در سال های 680 تا 750 هجری قمری می زیسته و هم اکنون مزارش در محله ملک ‌آباد قزوین به عنوان یک اثر تاریخی و گردشگری پا برجاست. 

سه اثر مشهور مستوفی به نام های نزهت القلوب، ظفرنامه و تاریخ گزیده در علوم جغرافیا و تاریخ نگارش شده اند. 
مهمترین اثر این نویسنده قزوینی قرن هشتم، تاریخ گزیده است که تاریخ عمومی بوده و حوادث عالم را از ابتدای خلقت تا زمان مولف شامل می شود.
با هدف پاسداشت جایگاه و مقام این نویسنده نامور قزوینی همایشی با حضور استادان و صاحب نظران رشته های ادبیات، تاریخ و جغرافیا امروز /چهارشنبه/ در تالار مهندس سید مهدی مجابی قزوین برگزار خواهد شد.

** تکریم مفاخر قزوینی در دستور کار قرار دارد 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: هدف از برگزاری این همایش معرفی چهره علمی و فرهنگی حمدالله مستوفی و نیز بررسی بیشتر دستاوردهای علمی و ادبی وی در قالب کارگاه های آموزشی و مقالات جمع آوری شده و بهره مندی آحاد مختلف مردم و محققان از این پژوهش ها است.
اکبر اسکندری نژاد افزود: همایش یاد شده در قالب سه گروه ادبیات، جغرافیا و تاریخ برگزار می شود و هیات های حاضر نیز کار داوری و بررسی مقالات را در گروه های فوق از مدتی پیش آغاز کرده اند.
به گفته وی، فراخوان این همایش به صورت کشوری بوده و از بین 45 مقاله رسیده به دبیرخانه، 33 مقاله برگزیده شده است.
اسکندرنژاد ادامه داد: همایش حمدالله مستوفی با حضور حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به عنوان مهمان ویژه، استاندار، اعضای هیات علمی صاحب نظر در رشته های ادبیات، تاریخ و جغرافیای سراسر کشور در تالار مهندس سید مهدی مجابی شهر قزوین برگزار می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اضافه کرد: این همایش از چهار ماه پیش در قزوین کلید خورده و تمامی تلاش ها برای برگزاری باشکوه و در سطح این شخصیت علمی انجام گرفته است.

**نزهت القلوب پرتیراژترین اثر حمدالله مستوفی است
استاد و مسئول گروه جغرافی این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: کتاب نزهت القلوب در بین آثار حمدالله مستوفی با موضوع جغرافی تالیف شده و بیشترین چاپ را در میان آثار وی و میزان انعکاس در سطح جهان را داشته است.
مهشید شفاهی ادامه داد: این کتاب به زبان های مختلف از جمله انگلیسی و عربی ترجمه شده و چاپ های متعددی از آن در کشورهای مختلف وجود دارد.
وی افزود: از شاخصه های این کتاب فراگیر بودن مطالب و پرداختن به عجایب جغرافیایی و طبیعی آن است.
وی با بیان اینکه کتاب نزهت القلوب دارای مقدمه، سه مقاله و یک خاتمه است، گفت: در این کتاب به موضوعاتی از قبیل ابداع افلاک نجوم، عناصر ربع مسکون، طول و عرض جغرافیایی، زمین شناسی، گیاه شناسی، علم ابدان و مکان یابی جغرافیایی پرداخته شده است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: ارزش دیگر این کتاب ارائه اطلاعات و مطالبی بوده که در منابع دیگر وجود نداشته و تنها در این کتاب به آن اشاره شده است.
به گفت وی، مستوفی توجه خاصی در توصیف مناظر طبیعی و شهرها و ویژگی های آنها داشته و بسیاری از مشکلات آنها از قبیل کمبود آب و نحوه آب رسانی را توصیف کرده است.

** مستوفی در ایران و قزوین شناخته شده نیست
مسئول گروه تاریخ این همایش نیز اظهار کرد: حمدالله مستوفی از مورخان به نام و شهیر قرن هشتم و دوره ایلخانان بوده و کتب برجای مانده این نویسنده گویای مقام علمی و ادبی وی است.
لیلا ملاحسنی افزود: این نویسنده قزوینی در منطقه قزوین و زنجان مقام استیفا داشته و به همین دلیل آمار و ارقام ذکر شده در کتب وی از صحت زیادی برخوردار هستند.
وی، تاریخ گزیده، نزهت القلوب و ظفرنامه را سه کتاب مشهور وی دانست و گفت: تاریخ گزیده مستوفی را با کتاب جامع التواریخ رشیدالدین فضل الله که ثبت جهانی شده، هم رتبه دانسته اند. 
این استاد دانشگاه اضافه کرد: این کتاب که تاریخ عمومی است به لحاظ ذکر رویدادها و حوادث دوره مولف بسیار معتبر بوده و به ویژه در ذکر تاریخ و حوادث منطقه قزوین از منابع بسیار مهم برای مورخان و مولفان محسوب می شود. 
وی در پایان اظهار کرد: متاسفانه حمدالله مستوفی نه تنها در ایران بلکه در قزوین نیز مهجور و ناشناخته مانده و باید مردم را با کتاب ها و اندیشه های وی بیشتر آشنا کرد.

***ارزش ادبی آثار مستوفی چندان بالا نیست 
مسئول گروه ادبیات همایش حمدالله مستوفی و استاد این رشته به ایرنا گفت: یکی از آثار این نویسنده قزوینی ظفرنامه است که در 75 هزار بیت و به تاسی از شاهنامه سروده شده است.
علی اصغر ارجی اضافه کرد: مستوفی نخستین تصحیح شاهنامه را انجام داده و به درخواست دوستان خود سرودن کتاب تاریخی را در بحر متقارب به سبک شاهنامه آغاز می کند.
وی ادامه داد: این مورخ قزوینی اگرچه تلاش کرده سبک و سیاق فردوسی را در سرودن کتاب خود رعایت کند اما با چالش و کاستی های عمده ای روبه رو بوده است.
به گفته وی، ظفرنامه از نظر تاریخی منظومه ای موثر است اما از نظر ادبی و زیبایی شناسی جذاب و ارزشمند نیست.
این استاد ادبیات و زبان فارسی ادامه داد: مستوفی تابع تاریخ و ملزم به رعایت اصول تاریخ نگاری است ولی در روایت پردازی و تصویرسازی های ادبی چندان به اصول ادبی پایبند نیست.
وی، آثار حمدالله مستوفی از منظر تاریخ و جغرافیا را ارزشمند دانست اما از نظر ادبی آثار وی را قابل مقایسه با شاهکارهای ادب فارسی ندانست.
ارجی در پایان گفت: البته مستوفی در ظفرنامه زبان استوار، طبیعی و نرم دارد و واژگان و کلمات را در شکل طبیعی و غیر تصنعی آن بیان کرده که به ارزش اثرش افزوده است.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
سطح زیر کشت خربزه و هندوانه در قزوین کم می شودخرید سرطان با مصرف افراطی فست فودتعریض کمربندی نسیم شمال برای کاهش مشکلات ترافیکی83 کشاورز قزوینی به کشت زعفران می پردازند16 میلیارد ریال برای ساماندهی دریاچه اوان اختصاص یافتامام جمعه قزوین درگذشت مادر شهیدان فخاری را تسلیت گفتضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در قزوین 85 درصد استبرخورد کامیون با ۲ دستگاه سواری در قزوین یک کشته برجا گذاشتدولت نوسازی ناوگان تاکسیرانی را پیگیری کندفعالیتهای آموزشی و تحقیقاتی در بهزیستی توسعه می یابدپوشش زنده لیالی قدر در شبکه قزوین ۲۴ هزار تن تخم مرغ در مرغداری های شهرستان آبیک تولید شدبرداشت گل محمدی در قزوین آغاز شددست فروشان روز بازارها دارای کارت شناسایی و کد شناسه می شوندصعود قیمت طلا در بازار ادامه دارد!سینمای تابستانه باراجین قزوین اواخر خرداد راه اندازی می شودبرگزاری «جشن رمضان شب های مهربانی» در قزوینمحیط زیست نیازمند توجه و همکاری همه جانبه دستگاه‌های اجرایی استتکواندوکار قزوینی نایب قهرمان آسیا شداراضی قزوین بدون کسب مجوزهای قانونی واگذار نشوند
پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبه محصول نخستین باغ گل محمدی در قزوین به بار نشستپر بیننده ترین اخبار ماه گذشته صدای قزوینروکش آسفالت بخش کوهین انجام شدشهروندان از خرید قارچ های فله ای خودداری کنندفاکتورهای پرخطر سرطان سینه را بشناسیدثبت نام مسکن مهر در قزوین متوقف شدهوای قزوین خنک می شودیک شهروند قزوینی بر اثر مصرف قارچ مسموم شدفرآیند انتخاب واحد نمونه استاندارد در قزوین آغاز شد کشف ۱۷۴ کیلو گرم مواد مخدر در قزوینجشنواره نشان محبت در قزوین برگزار می شودمحیط زیست نیازمند توجه و همکاری همه جانبه دستگاه‌های اجرایی استریزش آوار جان یک نفر را در قزوین گرفت رقابت های کاراته جام رمضان در قزوین پایان یافتیک سوم کشت چغندر در قزوین به شیوه نوین انجام شدثبت نام مسکن مهر در قزوین متوقف شدبرنامه های سینما تابستانه باراجین آغاز می شوددست فروشان روز بازارها دارای کارت شناسایی و کد شناسه می شوندنرخ کرایه کامیون ها در قزوین 15 درصد افزایش یافت
تصویربرداری برای نخستین بار از پلنگ ایرانیروحانی در دیدار صمیمی با جمعی از علما و روحانیون: قدم های برداشته شده برای پایداری برجام تا بحال مثبت بودردپای ژن های خوب در انتصابات شهرداریویدیو "پیامی از تهران" که امروز توسط ظریف توییت شدافزایش 20 درصدی حداقل حقوق کارمندان دولتحداقل حقوق کارمندان دولت 20 درصد افزایش می یابد/ اجرای قانون از اول خرداددریاچه ارومیه پر آب می شود؟ +عکسجزییات افزایش حقوق کارکنان دولت اعلام شدواکنش تند سهیلی به درگذشت ناصر ملک مطیعیروایت عجیب بازیگر معروف ایرانی از فوت همسرش بر سر سفره افطار+تصاویرجناب خدیجه (سلام الله علیها) حقیقتاً مظلوم استخوش گذرانی محسن چاوشی با خواننده خارج نشین + عکسزیبایی شگفت انگیز دختر برادر عروس سوال برانگیز شد + عکسبیانیه حزب اعتماد ملی درباره تشنج در دومین کنگره این حزب و نیمه تمام ماندن آنخبر خوب برای حداحافظی با بازنشستگانروایت یک عکاس موفق ایرانی از زندگی متفاوتش در برنامه ماه عسل +فیلمچهره بیماری که قصد ماندگار شدن دارد/ انتقاد علیخانی از جراحی زیبایی که همه را خواهر و برادر کرده استواکنش فرانسه به شروط رهبری برای ادامه برجاماین مهندس گم شده را شناسایی کنید+ عکسدرخواست دختر نوجوان برای دستگیری مردی که او را باردار کرد
عجیب ترین مراسم های ازدواج در دنیا + عکسکشف ۱۶ نفر از ۲ محموله قاچاق انسان در مرز ترکیهداستان ملی شدن بانک‌های ایرانکمپین محرومیت برای کاپیتان رئال مادرید!+عکسزلزله ای با قدرت 4.1 ریشتر میانرود را لرزاندخبری داغ درمورد کمپ آبی پوشان/خریدهای شفر مشخص شدندگل برگردان رونالدو به یووه برترین گل فصل لیگ قهرمانان شد+عکسآغاز مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی +عکسوقتی زن دوم مهرداد وارد اتاق خواب شد مرا در یک صحنه وحشتناک دید! + عکساستقلال و پرسپولیس به AFC لیست می دهندهیچ کس التماس های این زن را نشنید!آسیب هایی که کم خوابی به بدن وارد می کندکنار هم باشیم هر تحریمی را به فرصت تبدیل خواهیم کردمعرفی بهترین شرکت ها از نظر تعادل میان کار و زندگیواردات خودرو در انحصار چند فرد و خانواده قرار گرفته استجرج بوش پدر راهی بیمارستان شدفرار بدهکار بزرگ بانکی از ایرانهوودس: دوست دارم به شالکه برگردم؛ به زودی آینده ام مشخص می شودملاحظه بمب افگن های مدرن روسیه در حریم فضایی لبنانبین المللی ترین قاب ثبت شده در تیم ملی