۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ شهريور  | 2018 9 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 66 کد مطلب: 43870  

بحران آب جدی است؛ در مصرف آب صرفه جویی کنیم

تغییرات اقلیمی و جوی طی دهه های اخیر باعث پدیده خشکسالی در بسیاری از مناطق جهان از جمله ایران شده و معضلاتی را در بخش های مختلف از جمله کشاورزی به وجود آورده که این مساله لزوم استفاده هرچه بهینه از آب را برای مسئولان و مردم مطرح می کند.
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ساعت 09:28

صدای قزوین:


برای جلوگیری از وخیم تر شدن بحران زیست محیطی و آب کشور، به ویژه در استان قزوین بدون شک باید در شیوه مصرف آن بازنگری اساسی صورت گیرد و این در حالی است که به دلیل تغییرات آب و هوایی، مهاجرت های گسترده، تخریب محیط زیست، خشکسالی و ناپایداری های جوی، منابع آبی در حال کاهش بوده که این مساله می تواند ما را با چالش های جدی روبرو کند.
براساس گزارش و تحقیقات صورت گرفته از سوی مسئولان قزوین، بحران آبی استان یک مساله جدی بوده که با خشک شدن بستر رودخانه ها، دریاچه ها و حتی منابع زیرزمینی که باعث فرونشست و گسترش اراضی بیابانی شده، ما را با بحران های جدی روبرو می سازد. 
این در حالی است که استفاده مطلوب و بهینه از آب به عنوان یک فرهنگ متاسفانه جایگاه خود را در جامعه پیدا نکرده و همه اقداماتی که تاکنون در این رابطه صورت گرفته تنها در حوزه مدیریت و عرضه آن بوده نه در چگونگی مصرف.
کاهش نزولات جوی و افت آب های زیرزمینی باعث شده قزوین طی سال آبی جاری در آستانه کم آبی و پدیده خشکسالی قرار گیرد و زنگ بحران آن در این استان به صدا درآید.

** مدیریت و ساماندهی آب های صنعتی و کشاورزی ضروری است 
استاندار قزوین مهمترین موضوع و چالش منطقه را بحران آب دانست که برای مدیریت آن در بخش های کشاورزی و صنعتی باید برنامه ریزی شود.
عبدالمحمد زاهدی بر مدیریت مصرف آب و رعایت عدالت در تخصیص حقابه تاکید و اضافه کرد: سال زراعی امسال یکی از بحرانی ترین سال های کم آبی استان خواهد بود و این در حالی است که به دلیل کاهش ذخیره آب سدها، به احتمال زیاد در تابستان نیز با کاهش تولید انرژی برق روبرو خواهیم بود.
استاندار قزوین اظهار داشت: اگر مصرف آب در بخش کشاورزی با اصلاح الگوی مصرف،استفاده بهینه از منابع آبی و کنترل سطح زیر کشت بهاره و زمستانه کنترل شود بسیاری از کمبودهای منابع آبی مرتفع خواهد شد.
زاهدی اضافه کرد: استفاده از ایده شرکت های دانش بنیان به همراه اصلاح باغات موجود از دیگر راهکارهای اساسی برای مقابله با بحران آب است.
وی، تقویت مدیریت منابع آبی را بهترین راهکار برای مقابله با پدیده خشکسالی و کم آبی برشمرد و گفت: مدیریت در استفاده از منابع کنونی آب، بررسی شرایط منابع آبی، برنامه ریزی برای استفاده بهینه، نوسازی شبکه توزیع و سامانه های نوین آبیاری به ویژه در بخش کشاورزی و فرهنگ سازی مستمر در جامعه برای صرفه‌جویی از راهکارهای مهم مدیریتی در شرایط فعلی برای بهره مندی هرچه بیشتر از آب است.

**اصلاح الگوی کشت مهمترین راهکار مقابله با کم آبی است 
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قزوین نیز در این باره اظهار داشت: با توجه به جدی بودن بحران آب در استان، اصلاح الگوی کشت می تواند یکی از راهکارهای مهم در جهت مقابله با کم آبی باشد. 
منوچهر حبیبی ادامه داد: طی سال گذشته در جهت کاهش مصرف و اصلاح الگوی کشت، 25 هزار هکتار از اراضی قزوین به سامانه آبیاری نوین تجهیز شد.
به گفته وی، طی سال های اخیر و به دلیل کمبود بارش و نزولات جوی، با افت شدید منابع آب های زیرزمینی در استان روبرو هستیم.
وی، تولید آب در استان قزوین را حدود 2 میلیارد و 600 میلیارد مترمکعب دانست و افزود: 91 درصد این میزان در بخش کشاورزی، پنج درصد در حوزه شرب و چهار درصد دیگر نیز در حوزه صنعت و خدمات مصرف به مصرف می رسد.
حبیبی ادامه داد: با توجه به اقدام های صورت گرفته طی سال های اخیر از جمله تغییر الگوی کشت، آبیاری تحت فشار، نصب کنتورهای هوشمند، اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری میزان افت آب های زیرزمینی طی 10 سال گذشته از 180 به 90 سانتی متر مکعب کاهش یافته است.
وی در پایان اظهار داشت: با توجه به مشکل کم آبی 199 روستا و 15 شهر استان، امیدواریم با انتقال آب سد طالقان به قزوین شاهد رفع این کمبودها در آینده باشیم.

**نیمی از آب های سطحی استان مهار می شود 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در این رابطه به ایرنا گفت: هم اکنون حجم آب های سطحی استان یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب است که تنها نیمی از آن مهار و حدود 800میلیون متر مکعب آن نیز به دلیل نبودن سد، از استان خارج می شود.
حمید پویا با بیان اینکه کار اجرایی 2 سد نهب با 46 درصد و بالاخانلو با سه درصد پیشرفت فیزیکی در استان آغاز شده، افزود: با مطالعه و اجرای سدهای بورمانک، قلات و بهجت آباد امیدواریم بخش زیادی از نیازهای آب استان در آینده به بهترین شکل ممکن تامین شود.
وی، حجم سد نهب را 120 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این طرح با 15 هزار میلیارد ریال اعتبار در حال احداث است که در صورت بهره برداری از آن 36 هزار هکتار از اراضی پیرامونی را تحت پوشش قرار خواهد داد.
وی اضافه کرد: ظرفیت سد بالاخانلو نیز 37 میلیون متر مکعب و با یک هزار میلیارد ریال اعتبار در دست احداث بوده و آب شرب پنج شهر و 30 روستا را تامین می کند.
پویا، نصب کنتورهای هوشمند در جلوگیری از اضافه برداشت و مسدود کردن چاه های غیرمجاز در استان را از جمله کارهای انجام شده در جهت مصرف بهینه از منابع آبی دانست و گفت: سال گذشته همچنین 220 حلقه چاه غیرمجاز در استان پلمپ شد که با این اقدام 14.4میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی به عمل آمد.
به گفته وی، طی این مدت همچنین از اضافه برداشت 26 حلقه چاه آب به میزان 14.6 میلیون متر مکعب جلوگیری به عمل آمده بود.
وی با بیان اینکه از سال 93 تاکنون با مسدود کردن یک هزار و 880 حلقه چاه غیرمجاز در استان 252 میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب صورت گرفته، افزود: طی مدت یاد شده همچنین از اضافه برداشت 257 حلقه چاه نیز جلوگیری به عمل آمده است.

** سطح ایستایی آب در قزوین به عمق 120متر رسیده است
مدیرعامل آب و فاضلاب استان قزوین نیز در این باره به ایرنا یادآور شد: هم اکنون در چاه هایی که طی سال های گذشته حفاری شده، متوسط سطح ایستایی آب در آنها به 80 تا 120 متررسیده است.
داراب بیرانوندی افزود: با توجه به وقوع پدیده خشکسالی در سال های اخیر و کاهش قابل توجه نزولات جوی و نیز استحصال بیش از حد از منابع آب های زیرزمینی دشت قزوین در محدوده شهرهای آبیک، محمدیه، قزوین، تاکستان و بوئین زهرا از طریق حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق در حوزه صنعت، شرب و کشاورزی منجر به افت شدید سطح ایستایی آب شده است.
وی اظهار داشت: این مساله علاوه بر پایین آمدن سطح کیفی آب شرب در منطقه، براساس نتایج ویدئومتری، بهسازی و کف شکنی چاه ها در شهرهای یاد شده بیانگر فرونشست لایه های خاک و کاهش میزان انباره بین سطح ایستایی و سنگ بستر نیز شده است.
بیرانوندی ادامه داد: هم اکنون وضعیت بارندگی در استان قزوین نسبت به سال گذشته به میزان 18.3 درصد کاهش یافته است.
وی با تاکید بر اینکه حل بحران آب در گرو بهبود مدیریت مصرف آن است، از شهروندان قزوینی خواست مصرف آب در فصل تابستان را مدیریت کنند.
این مسئول، اطلاع رسانی از سوی رسانه های جمعی را در زمینه مصرف بهینه آب بسیار مهم ارزیابی کرد و خواستار فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف صحیح آب به جای اسراف و مصرف نادرست در جامعه شد.
بیرانوندی اضافه کرد: محدودیت منابع آبی واقعیتی غیرقابل انکار است و شهروندان باید براساس شیوه‌هایی که کارشناسان توصیه می‌کنند در صدد مصرف بهینه آن برآمده تا تبعات بحران کم آبی به حداقل ممکن برسد.

* میزان بارندگی در قزوین 20 درصد کاهش یافته است 
مدیرکل هواشناسی قزوین گفت: سطح میزان بارندگی های استان در سال زراعی آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 20 درصدی روبرو است.
آرش بهاروند افزود: میزان بارندگی های قزوین با توجه به بارش های اخیر، از ابتدای سال آبی تاکنون 232 میلی متر بوده در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 289.6 میلی متر ثبت شده است.
وی اظهار داشت: وقوع خشکسالی به عنوان پدیده ای طبیعی و تکرار شونده در همه نقاط جهان محتمل بوده، هر چند ویژگی های آن از نقطه ای به نقطه دیگر متمایز است، اما به طور کلی خشکسالی به نباریدن باران کافی در یک دوره زمانی اطلاق شده که باعث ایجاد تنش های آبی و کسری منابع آب مفید برای برخی فعالیت ها می شود.
بهاروند با بیان اینکه بررسی فصلی بارش‌ ها بیانگر 2 فصل متفاوت در پاییز و زمستان است، ادامه داد: پاییز پارسال بارش ‌ها در حد نرمال بود اما در فصل زمستان با خشکی شدید فصلی مواجه بودیم در حالی که طی این مدت پراکنش زمانی بارش به صورت ماهانه نیز منظم نبوده است.
وی یادآور شد: امیدواریم امسال نیز همانند سال گذشته شاهد بارش و رحمت الهی در استان باشیم چرا که کاهش نزولات آسمانی علاوه بر منابع آبی و زیرزمینی نارضایتی کشاورزان را به دنبال داشته و خسارت های زیادی را نیز در این حوزه ایجاد می کند.
به گفته وی، وضعیت جوی استان قزوین را 9 ایستگاه سینوپتیک اصلی و تکمیلی،پنج ایستگاه اقلیم شناسی، 33 ایستگاه باران سنجی مکانیکی، 9 ایستگاه باران سنجی اتوماتیک هشدار سیل و سه ایستگاه خودکار جاده ای ثبت و گزارش می کنند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
مسافران زمان بازگشت سفر خود را مدیریت کنندشور تاسوعای حسینی در دیار مینونشانباید مجتمع های اقامتی در قزوین افزایش یابداستاندار قزوین در سامد به درخواست های مردمی پاسخ دادتردد وسایط نقلیه سنگین در جاده قدیم قزوین-رشت ممنوع می شودتوصیه های دامپزشكی قزوین در خصوص تهیه گوشت قرمز6500 قزوینی خدمات مشاوره و غربالگری ژنتیک دریافت می کنندسمن های قزوین با سامانه اینترنتی ثبت شرکت ها آشنا می شوند74 دستگاه دوربین تخلفات رانندگان در جاده های قزوین را رصد می کنندشهروندان قزوینی از ذبح دام در معابر عمومی پرهیز کنندواژگونی خودرو در قزوین یک کشته برجای گذاشت1200 مبلغ به مناسبت ماه محرم به مناطق مختلف قزوین اعزام شدندوضعیت جایگاه پسماند آبیک ساماندهی شودطرح حمایت غذایی مددجویان در قزوین آغاز شدرقابت های دو و میدانی قهرمانی پیشکسوتان در قزوین برگزار شد۴۹۴ هزار قوطی تن ماهی احتکار شده در شهرستان البرز کشف شدفرودگاه قزوین، آشیانه بالگرد اورژانس می شودقزوین نیازمند احداث مدارس جدید برای اتباع خارجی استموج جدید بارش ها وارد قزوین می شودمحدودیت‌های ترافیکی در تاسوعا و عاشورای حسینی در قزوین
یک پژوهشگر: حذف مهریه باعث بالا رفتن آمار ازدواج نخواهد شدگزارش تصویری : مراسم تعزیه خیمه کوبان نوش آبادآیا امام حسین(ع) داماد ایرانیان بوده است؟بوسه ی رهبر انقلاب بر سر سردار سلیمانی + عکسعزاداری هیئت روشندلان ارسباران در تاسوعای حسینی (ع)هوک: ما برای مذاکره با ایران آماده هستیمعزاداری تاسوعای حسینی(ع) در بیت آیت الله وحید خراسانیموسوی: سخنرانان در ماه محرم باید رابطه بین مردم و مسئولان را محکم تر سازندسنگین ترین هدیه تاریخ +تصاویرمردم با تاسی از شهدای عاشورا مشکلات کنونی را پشت سر می گذارندمداحی شب تاسوعای حسینی (ع) با نوای علی انسانی در حسینیه امام خمینی + فیلم و صوتبازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوق و تسویه پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته سال 96عکس های دیده نشده از استاد شهریارماجرای چمدان سفرهای خارجی نمایندگان/ منتظر اصلاح قانون انتخابات هستیم/ شهردار تهران باید برود؛ نیازی به استفساریه نیست/ مردم و دولت سوریه هرگز کوتاه نمی آیدحکم ارتداد تتلو اعلام شد؟تشکیل کمیته مشترک شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و ناجاسردار سلیمانی در مجلس عزاداری امام حسین+عکسانتقاد مداحان اصیل از پدیده مداحی نوگراطلبه مضروب مشهدی درگذشتواکنش مجتهدشبستری به حاشیه نشستن کنار احمدی نژاد + عکس
غزل شماره 154 حافظ: در ازل پرتو حسنت ز تجلی دم زدغزل شماره 153 حافظ: سحر چون خسرو خاور علم بر کوهساران زدغزل شماره 154 حافظ: راهی بزن که آهی بر ساز آن توان زدغزل شماره 155 حافظ: اگر روم ز پی اش فتنه ها برانگیزدغزل شماره 156 حافظ: به حسن و خلق و وفا کس به یار ما نرسدغزل شماره 157 حافظ: هر که را با خط سبزت سر سودا باشدغزل شماره 158 حافظ: من و انکار شراب این چه حکایت باشدغزل شماره 159 حافظ: نقد صوفی نه همه صافی بی غش باشدغزل شماره 160 حافظ: خوش است خلوت اگر یار یار من باشدظاهر متفاوت یک اسلحه + تصاویرغزل شماره 161 حافظ: کی شعر تر انگیزد خاطر که حزین باشدمداح بنز سوار +عکسانزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسراییل در مقابل ایران در وینهر آنچه درباره قرض الحسنه باید بدانیمعکس های زیبا از کوه های یخی که تاکنون ندیده اید!عراق، سفیر خود در ایران را فراخواندخونسازترین مواد غذایی را بشناسیدکلاژن سازها را بشناسیدفواید مصرف غلات کامل برای سلامتیآلمان صادرات سلاح به عربستان را از سر گرفت