۱۳۹۷ شنبه ۳۰ تير  | 2018 7 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 56 کد مطلب: 43870  

بحران آب جدی است؛ در مصرف آب صرفه جویی کنیم

تغییرات اقلیمی و جوی طی دهه های اخیر باعث پدیده خشکسالی در بسیاری از مناطق جهان از جمله ایران شده و معضلاتی را در بخش های مختلف از جمله کشاورزی به وجود آورده که این مساله لزوم استفاده هرچه بهینه از آب را برای مسئولان و مردم مطرح می کند.
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ساعت 09:28

صدای قزوین:


برای جلوگیری از وخیم تر شدن بحران زیست محیطی و آب کشور، به ویژه در استان قزوین بدون شک باید در شیوه مصرف آن بازنگری اساسی صورت گیرد و این در حالی است که به دلیل تغییرات آب و هوایی، مهاجرت های گسترده، تخریب محیط زیست، خشکسالی و ناپایداری های جوی، منابع آبی در حال کاهش بوده که این مساله می تواند ما را با چالش های جدی روبرو کند.
براساس گزارش و تحقیقات صورت گرفته از سوی مسئولان قزوین، بحران آبی استان یک مساله جدی بوده که با خشک شدن بستر رودخانه ها، دریاچه ها و حتی منابع زیرزمینی که باعث فرونشست و گسترش اراضی بیابانی شده، ما را با بحران های جدی روبرو می سازد. 
این در حالی است که استفاده مطلوب و بهینه از آب به عنوان یک فرهنگ متاسفانه جایگاه خود را در جامعه پیدا نکرده و همه اقداماتی که تاکنون در این رابطه صورت گرفته تنها در حوزه مدیریت و عرضه آن بوده نه در چگونگی مصرف.
کاهش نزولات جوی و افت آب های زیرزمینی باعث شده قزوین طی سال آبی جاری در آستانه کم آبی و پدیده خشکسالی قرار گیرد و زنگ بحران آن در این استان به صدا درآید.

** مدیریت و ساماندهی آب های صنعتی و کشاورزی ضروری است 
استاندار قزوین مهمترین موضوع و چالش منطقه را بحران آب دانست که برای مدیریت آن در بخش های کشاورزی و صنعتی باید برنامه ریزی شود.
عبدالمحمد زاهدی بر مدیریت مصرف آب و رعایت عدالت در تخصیص حقابه تاکید و اضافه کرد: سال زراعی امسال یکی از بحرانی ترین سال های کم آبی استان خواهد بود و این در حالی است که به دلیل کاهش ذخیره آب سدها، به احتمال زیاد در تابستان نیز با کاهش تولید انرژی برق روبرو خواهیم بود.
استاندار قزوین اظهار داشت: اگر مصرف آب در بخش کشاورزی با اصلاح الگوی مصرف،استفاده بهینه از منابع آبی و کنترل سطح زیر کشت بهاره و زمستانه کنترل شود بسیاری از کمبودهای منابع آبی مرتفع خواهد شد.
زاهدی اضافه کرد: استفاده از ایده شرکت های دانش بنیان به همراه اصلاح باغات موجود از دیگر راهکارهای اساسی برای مقابله با بحران آب است.
وی، تقویت مدیریت منابع آبی را بهترین راهکار برای مقابله با پدیده خشکسالی و کم آبی برشمرد و گفت: مدیریت در استفاده از منابع کنونی آب، بررسی شرایط منابع آبی، برنامه ریزی برای استفاده بهینه، نوسازی شبکه توزیع و سامانه های نوین آبیاری به ویژه در بخش کشاورزی و فرهنگ سازی مستمر در جامعه برای صرفه‌جویی از راهکارهای مهم مدیریتی در شرایط فعلی برای بهره مندی هرچه بیشتر از آب است.

**اصلاح الگوی کشت مهمترین راهکار مقابله با کم آبی است 
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قزوین نیز در این باره اظهار داشت: با توجه به جدی بودن بحران آب در استان، اصلاح الگوی کشت می تواند یکی از راهکارهای مهم در جهت مقابله با کم آبی باشد. 
منوچهر حبیبی ادامه داد: طی سال گذشته در جهت کاهش مصرف و اصلاح الگوی کشت، 25 هزار هکتار از اراضی قزوین به سامانه آبیاری نوین تجهیز شد.
به گفته وی، طی سال های اخیر و به دلیل کمبود بارش و نزولات جوی، با افت شدید منابع آب های زیرزمینی در استان روبرو هستیم.
وی، تولید آب در استان قزوین را حدود 2 میلیارد و 600 میلیارد مترمکعب دانست و افزود: 91 درصد این میزان در بخش کشاورزی، پنج درصد در حوزه شرب و چهار درصد دیگر نیز در حوزه صنعت و خدمات مصرف به مصرف می رسد.
حبیبی ادامه داد: با توجه به اقدام های صورت گرفته طی سال های اخیر از جمله تغییر الگوی کشت، آبیاری تحت فشار، نصب کنتورهای هوشمند، اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری میزان افت آب های زیرزمینی طی 10 سال گذشته از 180 به 90 سانتی متر مکعب کاهش یافته است.
وی در پایان اظهار داشت: با توجه به مشکل کم آبی 199 روستا و 15 شهر استان، امیدواریم با انتقال آب سد طالقان به قزوین شاهد رفع این کمبودها در آینده باشیم.

**نیمی از آب های سطحی استان مهار می شود 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در این رابطه به ایرنا گفت: هم اکنون حجم آب های سطحی استان یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب است که تنها نیمی از آن مهار و حدود 800میلیون متر مکعب آن نیز به دلیل نبودن سد، از استان خارج می شود.
حمید پویا با بیان اینکه کار اجرایی 2 سد نهب با 46 درصد و بالاخانلو با سه درصد پیشرفت فیزیکی در استان آغاز شده، افزود: با مطالعه و اجرای سدهای بورمانک، قلات و بهجت آباد امیدواریم بخش زیادی از نیازهای آب استان در آینده به بهترین شکل ممکن تامین شود.
وی، حجم سد نهب را 120 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این طرح با 15 هزار میلیارد ریال اعتبار در حال احداث است که در صورت بهره برداری از آن 36 هزار هکتار از اراضی پیرامونی را تحت پوشش قرار خواهد داد.
وی اضافه کرد: ظرفیت سد بالاخانلو نیز 37 میلیون متر مکعب و با یک هزار میلیارد ریال اعتبار در دست احداث بوده و آب شرب پنج شهر و 30 روستا را تامین می کند.
پویا، نصب کنتورهای هوشمند در جلوگیری از اضافه برداشت و مسدود کردن چاه های غیرمجاز در استان را از جمله کارهای انجام شده در جهت مصرف بهینه از منابع آبی دانست و گفت: سال گذشته همچنین 220 حلقه چاه غیرمجاز در استان پلمپ شد که با این اقدام 14.4میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی به عمل آمد.
به گفته وی، طی این مدت همچنین از اضافه برداشت 26 حلقه چاه آب به میزان 14.6 میلیون متر مکعب جلوگیری به عمل آمده بود.
وی با بیان اینکه از سال 93 تاکنون با مسدود کردن یک هزار و 880 حلقه چاه غیرمجاز در استان 252 میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب صورت گرفته، افزود: طی مدت یاد شده همچنین از اضافه برداشت 257 حلقه چاه نیز جلوگیری به عمل آمده است.

** سطح ایستایی آب در قزوین به عمق 120متر رسیده است
مدیرعامل آب و فاضلاب استان قزوین نیز در این باره به ایرنا یادآور شد: هم اکنون در چاه هایی که طی سال های گذشته حفاری شده، متوسط سطح ایستایی آب در آنها به 80 تا 120 متررسیده است.
داراب بیرانوندی افزود: با توجه به وقوع پدیده خشکسالی در سال های اخیر و کاهش قابل توجه نزولات جوی و نیز استحصال بیش از حد از منابع آب های زیرزمینی دشت قزوین در محدوده شهرهای آبیک، محمدیه، قزوین، تاکستان و بوئین زهرا از طریق حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق در حوزه صنعت، شرب و کشاورزی منجر به افت شدید سطح ایستایی آب شده است.
وی اظهار داشت: این مساله علاوه بر پایین آمدن سطح کیفی آب شرب در منطقه، براساس نتایج ویدئومتری، بهسازی و کف شکنی چاه ها در شهرهای یاد شده بیانگر فرونشست لایه های خاک و کاهش میزان انباره بین سطح ایستایی و سنگ بستر نیز شده است.
بیرانوندی ادامه داد: هم اکنون وضعیت بارندگی در استان قزوین نسبت به سال گذشته به میزان 18.3 درصد کاهش یافته است.
وی با تاکید بر اینکه حل بحران آب در گرو بهبود مدیریت مصرف آن است، از شهروندان قزوینی خواست مصرف آب در فصل تابستان را مدیریت کنند.
این مسئول، اطلاع رسانی از سوی رسانه های جمعی را در زمینه مصرف بهینه آب بسیار مهم ارزیابی کرد و خواستار فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف صحیح آب به جای اسراف و مصرف نادرست در جامعه شد.
بیرانوندی اضافه کرد: محدودیت منابع آبی واقعیتی غیرقابل انکار است و شهروندان باید براساس شیوه‌هایی که کارشناسان توصیه می‌کنند در صدد مصرف بهینه آن برآمده تا تبعات بحران کم آبی به حداقل ممکن برسد.

* میزان بارندگی در قزوین 20 درصد کاهش یافته است 
مدیرکل هواشناسی قزوین گفت: سطح میزان بارندگی های استان در سال زراعی آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 20 درصدی روبرو است.
آرش بهاروند افزود: میزان بارندگی های قزوین با توجه به بارش های اخیر، از ابتدای سال آبی تاکنون 232 میلی متر بوده در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 289.6 میلی متر ثبت شده است.
وی اظهار داشت: وقوع خشکسالی به عنوان پدیده ای طبیعی و تکرار شونده در همه نقاط جهان محتمل بوده، هر چند ویژگی های آن از نقطه ای به نقطه دیگر متمایز است، اما به طور کلی خشکسالی به نباریدن باران کافی در یک دوره زمانی اطلاق شده که باعث ایجاد تنش های آبی و کسری منابع آب مفید برای برخی فعالیت ها می شود.
بهاروند با بیان اینکه بررسی فصلی بارش‌ ها بیانگر 2 فصل متفاوت در پاییز و زمستان است، ادامه داد: پاییز پارسال بارش ‌ها در حد نرمال بود اما در فصل زمستان با خشکی شدید فصلی مواجه بودیم در حالی که طی این مدت پراکنش زمانی بارش به صورت ماهانه نیز منظم نبوده است.
وی یادآور شد: امیدواریم امسال نیز همانند سال گذشته شاهد بارش و رحمت الهی در استان باشیم چرا که کاهش نزولات آسمانی علاوه بر منابع آبی و زیرزمینی نارضایتی کشاورزان را به دنبال داشته و خسارت های زیادی را نیز در این حوزه ایجاد می کند.
به گفته وی، وضعیت جوی استان قزوین را 9 ایستگاه سینوپتیک اصلی و تکمیلی،پنج ایستگاه اقلیم شناسی، 33 ایستگاه باران سنجی مکانیکی، 9 ایستگاه باران سنجی اتوماتیک هشدار سیل و سه ایستگاه خودکار جاده ای ثبت و گزارش می کنند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
دولت برای خروج از بحران باید برنامه داشته باشدنتایج مسابقات پرش با اسب قزوین اعلام شدابقای تخصیص 25 میلیون مترمکعب آب شاهرود برای کشاورزی استانتاب آوری سیستم ها و سامانه های مخابراتی و ارتباطی؛ یک اولویت اساسیپلیس قزوین نسبت به عضویت در شرکت های هرمی هشدار دادکنسرت موسیقی به نفع کودکان مبتلا به PKU در قزوین برگزار شدجدول خاموشی احتمالی برق در ۳۱ تیرماه در استان قزوین اعلام شدطرح گسترش ایستگاه راه آهن قزوین آغاز می شودانیمیشن طنز «بودبودک» در قزوین چهارساله شدسهم ۲۵ میلیون مترمکعب آب شاهرود به قزوین اختصاص یابدکاهش ذخایر آبی اثرات مخربی بر زیست بوم داردتمدید مهلت ارسال مقالات به همایش سواد رسانه ایکمبود آب در کشور یک ابَر چالش استگسترش نشاط اجتماعی به پیشگیری ازمصرف موادمخدر می انجامددمای هوای قزوین به 43 درجه افزایش یافتبرنامه قطعی برق در ۳۰ تیرماه در قزوین اعلام شد+جدولکارت الکترونیک سلامت جایگزین دفترچه بیمه سلامت شودقطعی برق در قزوین عملیات حبس آسانسور را افزایش داده استراه اندازی کتابخانه تخصصی خوشنویسی در قزوین ضروری استشهرستان قزوین برای پرورش کرم ابریشم ظرفیت دارد
برنامه قطعی برق در ۳۰ تیرماه در قزوین اعلام شد+جدولکاهش ذخایر آبی اثرات مخربی بر زیست بوم داردجدول خاموشی احتمالی برق در ۳۱ تیرماه در استان قزوین اعلام شدانیمیشن طنز «بودبودک» در قزوین چهارساله شدسهم ۲۵ میلیون مترمکعب آب شاهرود به قزوین اختصاص یابدطرح گسترش ایستگاه راه آهن قزوین آغاز می شودتمدید مهلت ارسال مقالات به همایش سواد رسانه ایگسترش نشاط اجتماعی به پیشگیری ازمصرف موادمخدر می انجامدکمبود آب در کشور یک ابَر چالش استدمای هوای قزوین به 43 درجه افزایش یافتپر بیننده ترین اخبار ماه گذشته صدای قزوین پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبه کنسرت موسیقی به نفع کودکان مبتلا به PKU در قزوین برگزار شدپلیس قزوین نسبت به عضویت در شرکت های هرمی هشدار دادتاب آوری سیستم ها و سامانه های مخابراتی و ارتباطی؛ یک اولویت اساسیابقای تخصیص 25 میلیون مترمکعب آب شاهرود برای کشاورزی استاننتایج مسابقات پرش با اسب قزوین اعلام شددولت برای خروج از بحران باید برنامه داشته باشد
عکس/ لحظه رای گیری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص وضعیت سپنتا نیکنامجلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام + تصاویردرگیری در مرز مریوان 19 نفر شهید و مجروح بر جا گذاشتحمله تروریست های ضد انقلاب به پاسگاه مرزی نیروی زمینی سپاه/ شهادت تعدادی از رزمندگان اسلامحاج قاسم سلیمانی خادم حرم مطهر رضوی شدپس لرزه های افشاگری ها درباره ثامن الحججعضو ارشد علمای بزرگ عربستان به پیروی از بن سلمان از وهابیت اعلام برائت کردآذری جهرمی به دنبال حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده است؟امام رضا(ع) شفادهنده و شفاعت کننده هستند/از امام هشتم برای پیشبرد زندگی کمک بخواهیممتهم پرونده ثامن الحجج دستگیر شدآقازاده ها رو از فرنگ برگردونین!نماینده ای که سپرده 40 میلیاردی در یک مؤسسه مالی دارد کیست؟واکنش جالب مهراب قاسم خانی به بیلبوردهای حجاب + عکسگروگان گیری 9 کلاه سبز تیپ نوهد ارتشخودکشی جوانی از طبقه ششم سینما آزادی+عکستکذیب حادثه رانندگی در محور چابهار- زاهدانسعید؛ خواننده پاپ به آزار جنسی اعتراف کردفوروارد پیام در واتس اَپ محدود شدعقب نشینی "تیام و جپاروف"/متهمان ردیف اول نتیجه 3-0 سوپرجام/اولین پست حسین ماهینی پس از تمدید با پرسپولیسفوری/وحید امیری با ترابوزان اسپور ترکیه قرارداد بست
خبر 20 شنبه 30 تیر 1396چارسوی لیگعکس؛کاوانی جدید ناپولی هاانتقال حسینی به ترابزون اسپور قطعی شد/توافق رستورانی در استانبول!حسام الدین سراج: خوشحالیم که سد مقاومت در برابر موسیقی در مشهد شکستترامپ برابر کودکان مهاجر خشن است، در برابر پوتین نااستوارپاسخ وزارت امور خارجه به ادعای وجود ده ها سفیر بازنشستهانصارالله به رییس جمهور چین پیام فرستادخدمت کریمانه سیره ائمه اطهار(ع) استواکنش ترکیه به تصویب قانون کشور یهوداختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسیدلایل انتخاب پسر سرپرست در لیست نهایی تیم ملی بسکتبال نوجوانانتشریح جزییات و مقصران اصلی تصادف ترمینال سنندجسامانه اطلاع رسانی قیمت کالاها در زنجان ایجاد می شودسازمان غذا و دارو دستور جمع آوری داروی فشار خون با منشا چینی را دادهمایون: بگذارید بهروز وثوقی بیایدسرمربی تیم ملی بسکتبال نوجوانان مطرح کرد دلایل انتخاب پسر سرپرست در لیست نهایی تیم ملی بسکتبال نوجوانانآلبرتو مورنو از خرید های جدید لیورپول گفتمنصوریان به برادران مجیدی تسلیت گفتگزارش تصویری / مهدی بلوریان اختتامیه بیست و نهمین دوره المپیاد جهانی زیست شناسی