۱۳۹۸ جمعه ۱ آذر  | 2019 11 Friday
آرشیو خبر آمار بازدید: 141 کد مطلب: 43872  

اجرای طرح چشمه نور از فرار مغزها جلوگیری می کند

محققان و استادان برجسته دانشگاههای کشور گفتند: اجرای طرح شتابگر ملی ضمن ایجاد انقلابی عظیم در علم و دانش کشور از فرار مغزها به خارج نیز جلوگیری می‌کند.
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ساعت 13:00

صدای قزوین - همایش ملی کاربران شتابگر ملی «چشمه نور» با حضور جمعی از استادان، دانشجویان و محققان سراسر کشور یکشنبه‌ شب در سالن باغستان قزوین برگزار شد.


ابوالحسن نائینی رئیس  دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین در این همایش اظهار داشت: این پروژه فرصتی ایده آل برای قزوین ایجاد می‌کند تا جهش علمی صورت گیرد و مسئولان باید از آن به‌خوبی استفاده کنند و تسریع در کار را فراهم کنند.

نائینی بیان کرد: اجرای این طرح ضمن ارتقاء جایگاه استان می‌تواند تحول عظیمی در محیط زیست، علوم پزشکی، فیزیک، شیمی و سایر رشته‌ها ایجاد کند و سکوی پرتاب و جهش علمی در همه ابعاد باشد.رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین یادآور شد: در شرایطی که باتحمل سختی‌ها و تحریم‌ها دانشمندان کشور حرکت‌های خوبی انجام داده‌اند اجرای طرح شتابگر ملی هم می‌تواند زمینه جذب اندیشمندان جوان را فراهم کرده و امید ماندن در کشور برای تحقیق و پژوهش را مضاعف کند و ما را به مرزهای دانش نزدیک کند.

مرتضی موسی خانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین هم گفت: قزوین را باید به شهر مشاهیر و مفاخر تبدیل کنیم و ذخایر علمی را دور هم جمع کنیم تا کارهای علمی بزرگی شکل گیرد و شتابگر ملی محور این کار خواهد بود.

رئیس ملی روبوکاپ ایران تصریح کرد: شتابگر ملی یک آزمایشگاه بزرگ علمی است که با استقرار در نزدیکی تهران می‌تواند زمینه جذب دانشمندان ایرانی و خارجی را به‌خوبی مهیا کند.

لامعی از اساتید دانشگاه نیز گفت: طرح شتابگر ملی یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و آینده نگرانه است که می‌تواند ایران را به قطب علمی تبدیل کند.وی اضافه کرد: شتابگر ملی می‌تواند تحولی مشابه تأثیر دارالفنون در ایران ایجاد کند لذا انتظار می‌رود همه مراکز دانشگاهی استان در اجرای آن همکاری کنند تا این حرکت بزرگ روی زمین نماند.

رضایی استاد تربیت‌معلم تبریز اظهار داشت: در شرایطی که گاهی شاهد خروج دانشجویان نخبه از کشور هستیم اجرای طرح شتابگر ملی می‌تواند انگیزه جوانان نخبه را برای ماندن در کشور و تحقیق و پژوهش هموار کند.

وی اضافه کرد: قرار است بااجرای این طرح میزبان دانشمندان سایر کشورها هم باشیم و این کار می‌تواند جایگاه علمی ایران را افزایش دهد.

میرزایی عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان هم اظهار داشت: جوانان ماجراجو و جویای علم و دانش و تحقیق هستند و اگر بستر خوبی برای این کنجکاوی و فعالیت ایجاد نکنیم شاید مهاجرت کنند و آسیب ببینیم لذا شتابگر ملی بهترین عامل برای ممانعت از خروج مغزهاست.

وی بیان کرد: این طرح می‌تواند مسیر علمی کشور را از محفوظات به سمت کار عملی سوق دهد و دانشجویان را به یادگیری آزمایشگاهی و عملی هدایت  کند.

هادی پور از محققان کشور هم گفت: طرح شتابگر ملی ازنظر اهمیت و تأثیر کمتر از غنی‌سازی نیست و باعث بالندگی کشور می‌شود لذا باید کمک کنیم تا به‌موقع به سرانجام برسد.

صدارتی استاد دانشگاه تهران هم گفت: در راستای اجرای طرح شتابگر ملی باید یک سری آزمایشگاه تأسیس شود تا بتوانیم اهداف موردنظر مانند رشد علمی، کاربردی کردن طراحی دارو، کاربردهای صنعتی و کشاورزی را محقق کنیم.دکتر پذیرنده استاد دانشگاه آزاد تهران هم اظهار داشت: اگر بخواهیم دانشجویان ما مهارتی یاد بگیرند و فرمول‌ها را حس کنند باید آزمایشگاه‌های زیادی راه‌اندازی کنیم تا اندازه‌گیری تحقیقاتی و پژوهشی شکل بگیرد و شتابگر ملی این امکان را محقق می‌کند.

وی اضافه کرد: باید دانشجویان را وادار به کار تحقیقاتی و به کار وادار کنیم تا فقط دنبال حفظ کردن مطالب نروند و آزمایشگاه یک واقعیت است تا دانشجویان را مهارتی تربیت کنیم.

پذیرنده تصریح کرد: جوانان ما علاقه‌مند هستند کارهای آزمایشگاهی کنند و اگر بتوانیم این افراد را به‌سرعت در پارک‌های علم و فن‌آوری جذب کرده و بکار گیریم مشکلات کمتر می‌شود.وی بیان کرد: سالانه حدود ۱۵۰۰ فارغ‌التحصیل دانشگاهی به خارج مهاجرت می‌کنند و با طرح شتابگر ملی می‌توانیم از فرار مغزها و مهاجرت نخبگان جلوگیری کنیم.

آفریده از اساتید برجسته کشور هم در این همایش گفت: اگر این طرح تکمیل شود سطح علمی دانشجویان و اساتید ارتقا یافته و در سایر رشته‌های علمی شاهد تغییرات عظیمی خواهیم بود و یک افتخار ملی شکل خواهد گرفت.

این استاد دانشگاه گفت: شتابگر ملی یک فرصت استثنایی در کشور است که می‌تواند بستر فعالیت پژوهشی دانشمندان، محققان، پزشکان و سایر علاقه‌مندان علوم و فنون را فراهم کند.وی یادآور شد: با اجرای این کار بزرگ و احداث آزمایشگاه مرجع دیگر نیازی نیست سایر دانشگاه‌ها برای تحقیقات علمی خود با هزینه‌های سنگین دوباره آزمایشگاه بسازند بلکه می‌توانند از این امکانات برخوردار شده و نیازهای خود را تأمین کنند.

قهرمانی استاد دانشگاه شیراز هم گفت: باید کاری کنیم تا فرزندان ایران اسلامی آینده ای بهتر داشته باشندو پایان نامه های ما کاربردی باشد.

وی اظهارداشت: در بخش تئوری خوب کار کرده ایم اما باید پرسید رساله های دکترای ما در ۳۰ سال گذشته چقدر توانسته در زندگی مردم تاثیر داشته باشد و کاربردی شود.

قهرمانی تصریح کرد: راه اندازی شتابگر ملی خبر خوشحال کننده ای است و آرزو داریم دانشگاههای ایران از این طرح استقبال کرده و نیازهای جامعه علمی را برآورده کنند. تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
توسعه اقامتگاهی و گردشگری فدک قزوین باید شتاب بگیردحل مشکلات معیشتی مردم دغدغه مسئولان باشدمشکلات کارگران بازنشسته رفع و مطالبات آنها پرداخت گردید۲۳۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی البرز به زیر کشت جو رفت۶۰ هزار هکتار از اراضی قزوین به زیر کشت گندم رفتقیمت لوازم یدکی خودرو در قزوین افزایش نیافته استمانور بزرگ ستاد برفروبی شهرداری قزوین آغاز شدروزانه ۶۰ تن زباله در محمدیه و ناحیه شهری مهرگان جمع آوری می شودجایگاههای CNG در استان قزوین تقویت شدندهمایش ملی سرمایه‌های اجتماعی در دانشگاه امام(ره) برگزار می‌شودسرانه کتابخانه در قزوین پایین تر از استاندارد استلایحه جامع دهیاری ها موجب تقویت جایگاه دهیاران می شودوزش باد شدید پدیده غالب جوی قزویننفرات برتر دومین جایزه کتاب سال قزوین معرفی شدندمدارس ابتدایی آوج تعطیل شدمعادن متروکه و غیرفعال، چراغ‌هایی در مسیر بادفضای مجازی حس نیاز به کتاب را کمتر کرده استخط و نشان استاندار قزوین برای مدیران اهل کاغذبازیخریداری ۲۰ هزار جلد کتاب توسط شهرداری قزوینطرح کتاب گردی در قزوین اجرا شد
نفرات برتر دومین جایزه کتاب سال قزوین معرفی شدندفضای مجازی حس نیاز به کتاب را کمتر کرده استطرح کتاب گردی در قزوین اجرا شدخریداری ۲۰ هزار جلد کتاب توسط شهرداری قزوینخط و نشان استاندار قزوین برای مدیران اهل کاغذبازیبرگزاری کلاس‌های رایگان بازار بورس در قزوینجایگاههای CNG در استان قزوین تقویت شدندوزش باد شدید پدیده غالب جوی قزوینهمایش ملی سرمایه‌های اجتماعی در دانشگاه امام(ره) برگزار می‌شودروزانه ۶۰ تن زباله در محمدیه و ناحیه شهری مهرگان جمع آوری می شودقیمت لوازم یدکی خودرو در قزوین افزایش نیافته استمانور بزرگ ستاد برفروبی شهرداری قزوین آغاز شدناحیه صنعتی آوج به حال خود رها شده استمدارس ابتدایی آوج تعطیل شدمعادن متروکه و غیرفعال، چراغ‌هایی در مسیر بادلایحه جامع دهیاری ها موجب تقویت جایگاه دهیاران می شود۶۰ هزار هکتار از اراضی قزوین به زیر کشت گندم رفت۲۳۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی البرز به زیر کشت جو رفتمشکلات کارگران بازنشسته رفع و مطالبات آنها پرداخت گردیدحل مشکلات معیشتی مردم دغدغه مسئولان باشد
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
خطرات ایستادن کنار مایکرویواینترنت این مشترکان ابتدا وصل می‌شود +جزئیاتآقای نخست وزیر در رینگ بوکس +عکسربودن دختر ۸ ساله در مقابل چشمان مادرش +عکسعامل انسداد بزرگراه امام‌علی یک دیپلمات سابق بود!سهمیه بنزین آذرماه ساعت ۲۴ امشب واریز می‌شوددختر گمشده در تلویزیون دیده شد! +عکستصادف پژو و پراید هفت قربانی گرفتشلغم را کی بخوریم تا نفخ نکنیم؟اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟قائدی: دروازه‌بان قطر ضربه بدی به زانویم زد/کمک داور بازی مربی حریف بودمردم معترض، نقش حداقلی را در آتش‌زدن اموال عمومی و تخریب‌ها داشتند/ عده‌ای به شکل سازماندهی شده سعی در ایجاد آشوب داشتند/ فاصله بین مسئولان و مردم کم شودطرح توزیع شیر رایگان مدارس شنبه اجرا می‌شودتایید استفاده از معتادان به عنوان نیروی کار اجباری درمراکز بهارانبا کشورهایی آشنا شوید که ارتش ندارندمحمد نظری و عثمان مصطفی پور آزاد شدندشنبه شیر رایگان در مدارس توزیع می‌شود۷ چیزی که می توانند رنگ چشم ها را تغییر دهند۲ محکوم امنیتی آزاد شدندخوابمرگی دلخراش زوج سالمند در خانه!