۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۱ مرداد  | 2018 8 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 55 کد مطلب: 44328  

ساماندهی 11 روستای هدف گردشگری قزوین بلاتکلیف مانده است

ساماندهی 11 روستای هدف گردشگری قزوین که سال گذشته در دستور کار بنیاد مسکن این شهرستان قرار گرفته همچنان بلاتکلیف مانده است.
۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد ساعت 09:02

صدای قزوین:

یکی از عوامل مهم مهاجرت روستائیان به شهرها علاوه بر نامناسب بودن وضعیت معیشتی و اشتغال آنان، عدم توجه و رسیدگی به امکانات زیرساختی و رفاهی در روستاها بوده که با وجود توجه به برخی مناطق اما سایر نقاط گویی به فراموشی سپرده شده و مسئولان ذیربط نیز تنها به چند وعده و وعید در این زمینه بسنده کرده اند. 

این در حالی است که طی 2 دهه اخیر با ترک روستاییان از محل زندگی خود، معضل فراوانی را نیز برای دولتمردان ما در اقصی نقاط کشور، به خصوص استان قزوین ایجاد کرده تا جایی که سالانه با وجود تخصیص اعتباراتی جهت رفع محرومیت برخی مناطق، متاسفانه یا همه آنها جذب نمی شوند و یا پاسخگوی نیاز روستاها نیست. 
با این حال، سال گذشته از سوی مسئولان بنیاد مسکن قزوین ساماندهی 11 روستای هدف گردشگری در شهرستان قزوین به دلیل اهمیت مولفه های اقتصادی از جمله اشتغال، درآمد زایی، رضایت گردشگر و حفظ محیط زیست در اولویت کاری آنها قرار گرفت اما متاسفانه این کار تاکنون محقق نشده است. 

**ایجاد اشتغال و درآمدزایی هدف اصلی طرح روستاهای هدف گردشگری 
دهیار روستای گازرخان از توابع رودبار الموت شرقی هدف اصلی در انتخاب روستاهای هدف گردشگری را ایجاد درآمد و اشتغال روستاییان دانست و به خبرنگار ایرنا گفت: خانه های بومی و سنتی که با حمایت سازمان میراث فرهنگی در روستاها شکل گرفته با این هدف شکل گرفته است.
اسماعیل سمیعی ادامه داد: به عنوان مثال وجود قلعه حسن صباح در این روستا که شهرت جهانی نیز دارد به طور قطع در صورت رسیدگی بیشتر و ایجاد امکانات مناسب تر می تواند سالانه پذیرای صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی باشد. 
وی با انتقاد از دستگاه های ذیربط در خصوص رسیدگی و ساماندهی بیشتر این نوع مناطق، یادآور شد: به عنوان مثال بنیاد مسکن به عنوان متولی رسیدگی به امور روستاها طی پنج سال گذشته تنها به انجام بخش کوچکی از سنگفرش معابر این روستا بسنده کرده است. 
سمیعی اضافه کرد: این در حالی است که ورودی این روستا هنگامی که تنها چند خودرو مسافر و گردشگر برای بازدید به گازرخان مراجعه می کنند با ترافیک سنگینی روبرو شده که این مساله باعث اذیت و آزار آنان می شود. 
وی با اشاره به اینکه ورودی این روستا همچنین به حصار دیواری نیاز دارد تا جایی که با بارندگی و رگبارهای بهاری و پاییزی شکل نامناسبی را به روستا می بخشد، گفت: متاسفانه برخی مسئولان ذیربط تنها به وجود اماکن تاریخی دلخوش می کنند در حالی که برای نگاهداری و حفظ آنها باید ساماندهی لازم با صرف اعتبارات خاص، به عمل آید. 

**روستاهای زیبا با بی توجهی به نابودی کشیده می شوند 
دهیار روستای آتان از توابع رودبار الموت شرقی اظهار داشت: این روستا به علت پلکانی بودن منازل آن، شبیه به روستای ماسوله در استان گیلان است اما به علت کم توجهی به زیر ساخت های آن و درآمد کم روستاییان، شکل روستا طی سال های گذشته رفته رفته از شکل سنتی خود تا حدودی خارج شده است.
ابوالفضل ابراهیمی ادامه داد: با توجه به شکل روستا و طبیعت خاص آن، آتان طی 2 سال گذشته جزو روستاهای هدف گردشگری قرار گرفت اما متولی آن که همان بنیاد مسکن باشد تنها طی همه سال ها تنها به سنگفرش بخش کوچکی از معابر و دیواره چینی آن اقدام کرده است.
وی یادآور شد: به علت عدم رسیدگی لازم و حمایت دستگاه های ذیربط، روستاییان طی چند سال گذشته اقدام به شیراونی نمودن بام های خود به علت بارش های سنگین برف و باران های متناوب در این روستا کرده اند.
دهیار روستای پرچ کوه از توابع رودبار الموت غربی نیز در این باره گفت: وجود رودخانه خارود، غارها و یخچال های طبیعی، درخت کهنسال چنار، آبشار و اقامتگاه بوم گردی بخشی از جاذبه های این روستای هدف گردشگری است که سالانه هزاران گردشگر و مسافر را به آن می کشاند.
نادر رشوند اظهار داشت: متاسفانه بانی رسیدگی به روستاها که همان بنیاد مسکن باشد تاکنون اقدامی برای ایجاد و بسترسازی روستا به منظور جذب گردشگر انجام نداده در حالی که این روستا نیاز به رسیدگی دارد.
به گفته وی، ساماندهی و ایمن سازی حاشیه رودخانه خارود که از وسط روستای می گذرد، سنگ فرش معابر، روکش آسفالت و ایمن سازی جاده روستایی پرچ کوه از نیازهای اساسی این روستا است. 

**روستاهای هدف گردشگری مورد توجه مسئولان استانی است
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری قزوین در این رابطه اظهار داشت: با توجه به مشکلات کم آبی، سرمازدگی محصولات کشاورزی، باغی و بیماری های واگیردار دام و طیور، اقتصاد روستاها طی سال های اخیر در حوزه های کشاورزی و دامپروری با مشکلات فراوانی روبرو بوده است.
اکرم نجفی اضافه کرد: به منظور رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در مناطق روستایی، توجه به گردشگری روستایی طی سال های اخیر از اهمیت به سزایی برخوردار شده است.
وی با بیان اینکه از طرفی روستاهای استان به جهت وجود بافت های سنتی، جاذبه های طبیعی و تاریخی دارای ظرفیت قابل ملاحظه ای در بخش گردشگری بوده، افزود: به همین لحاظ سیاست توسعه گردشگری روستایی و شناسایی روستاهای هدف گردشگری در اولویت برنامه های دولت در سطح کشور و به دنبال آن در این استان قرار گرفت. 
نجفی با اشاره به 15 روستای هدف گردشگری استان قزوین، گفت: 11 روستای مورد نظر تنها در شهرستان قزوین قرار که انتخاب آنها براساس مطالعات صورت گرفته و توافق دستگاه های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری و میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفته است. 
به گفته وی، میراث فرهنگی و گردشگری در جهت معرفی، ارایه الگو و طرح ساختار، صدور مجوزهای، دفتر امور روستایی نیز برای اجرای طرح دهیاری ‌ها همسو با برنامه های زیرساخت گردشگری و سایر حمایت‌ ها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در جهت اولویت دادن به این روستاها در اجرای طرح هادی در نظر گرفته شد. 
وی با بیان اینکه نقش روستائیان در ارائه طرح های نوآورانه و استفاده از امکانات و زیرساخت های ایجاد شده را نباید نادیده گرفت، افزود: این دفتر با تاسی از سیاست مدیریت کلان استان در زمینه توسعه گردشگری روستایی اقدام های لازم را در سال جاری اجرایی خواهد کرد. 
وی، ایجاد و توسعه زیرساخت ها با اولویت روستاهای هدف گردشگری و استفاده از منابع موجود، ارائه تسهیلات متنوع با نرخ سود پایین به منظور حمایت از طرح های گردشگری، ساماندهی و مدیریت پسماند روستایی، احداث جایگاه های دفن پسماند متمرکز، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای هدف گردشگری و بیمه اماکن روستایی در برابر حوادث غیرمترقبه را از جمله اقدامات سال جاری برشمرد.
برگزاری نمایشگاه و جشنواره های مختلف با هدف معرفی توانمندسازی روستاها، پیگیری لازم جهت راه اندازی سامانه های اطلاعات گردشگری و ساماندهی پایگاه های آتش نشانی روستایی نیز از جمله اقدمات دفتر روستایی در سال جاری خواهد بود. 
توسعه و گسترش روستاهای هدف گردشگر امروز در برنامه های بیشتر کشورهای پیشرفته با هدف درآمدزایی روستاها و کاهش سیل مهاجرت روستائیان به شهرها مورد توجه قرار گرفته که با توجه به ظرفیت های موجود استان قزوین در این زمینه می توان با رسیدگی و انجام زمینه های زیرساختی روستاهای برخی مناطق از جمله الموت و طارم به موفقیت های چشمگیری در این زمینه دست یافت.
خبرنگار ایرنا طی روزهای اخیر و در تماس های تلفنی با رئیس بنیاد مسکن شهرستان قزوین در خصوص برنامه های این نهاد در روستاهایی که سال گذشته وعده رسیدگی و ساماندهی آنها داده شده بود، متاسفانه حاضر به مصاحبه نشد.
شهرستان قزوین دارای پنج بخش مرکزی، رودبار الموت شرقی، رودبار الموت غربی، کوهین و طارم و 386 روستای دارای سکنه است


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
سمن ها نقش موثری در رفع چالش های محیط زیست دارندنمایشگاه کودک، نوجوان و سرگرمی در قزوین گشایش یافتتحقیق و توسعه، قطعه گم شده پازل صنعتتیمهای برتر بسکتبال نوجوانان کشور در آبادان مشخص شدندسرمایه گذاران خارجی در قزوین مانده اندنماز عید قربان فردا در مسجدالنبی قزوین برگزار می شود۷۵۰ هزار تن محصولات گلخانه ای در استان قزوین تولید می شودبسته دست ساز انفجاری در قزوین کشف و خنثی شدنذورات عید قربان قزوینی ها در 100 پایگاه جمع آوری می شوددیدار به فردا انتظامی عزیزروند نوسازی تاکسی‌ ایثارگران تسهیل می‌شودتوزیع کتاب‌های درسی از سوم شهریور آغاز می‌شودمدیران برای تحقق شعار هفته دولت تلاش کننددمای هوای قزوین افزایش می یابد۴۰۰ پروژه در استان قزوین نیمه تمام استبازگشت 100 کارخانه قزوین به چرخه تولید هدف گذاری شده است130 طرح کشاورزی هفته دولت در قزوین افتتاح می شودمطالعات ساختار تقاضای بازار مسکن قزوین انجام می شود۳جنگ «خانواده با نشاط» در قزوین برگزار می شودیک انبار احتکار لوازم برقی در بویین زهرا کشف شد
مشقت های وارد شده به آزادگان برای بسیاری قابل فهم نیستاستان قزوین در سال تحصیلی پیش رو 236 هزار دانش آموز داردنمایشگاه کودک و سرگرمی در قزوین برگزار می‌شودبا هرگونه احتکار کالا در استان با جدیت برخورد می شودآموزش های جامعه باید مهارت محور شوندواسطه‌ها، عامل بیشترین احتکار کالا در استان هستندامام جمعه جدید شهر الوند معرفی شدآزادگان اسوه‌های صبر و مقاومت هستندکارخانه تولی‌پرس با 150 کارگر موقتا تعطیل شد!اعزام ملی پوشان قزوینی به بازی های آسیایی ۲۰۱۸دیدار به فردا انتظامی عزیزنماز عید قربان فردا در مسجدالنبی قزوین برگزار می شودروند نوسازی تاکسی‌ ایثارگران تسهیل می‌شودبسته دست ساز انفجاری در قزوین کشف و خنثی شدبیماران کلیوی در چالش تامین داروهای گران قیمتکشف ۱۵۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در شهرستان البرزکاراته کای قزوینی به یک نشان فراملی دست یافتاولین استارتاپ ویکند روستایی کشور در قزوین برگزار می شودارسال ۱۱۷۲ اثر توسط ۱۴۸ عکاس به جشنواره عکس گردشگری قزوین۴۰۰ پروژه در استان قزوین نیمه تمام است
مروری تصویری بر پیام حج97 مقام معظم رهبری +فیلماعتـــراف هــــکر اپلاستخدام استان فارس و شهر شیراز 29 مرداد 97اختصاصی؛ 3 بازیکن استقلال تک اخطاره هستندشفر مربی بزرگی است/نیومایر: تلاش می کنم در بازی بعدی عملکردم بهتر باشدتراکتورسازی خواهان جذب ستاره جوان پرسپولیس شدقول بزرگ شفر به هواداران برای بازی استقلال السدبازیکن جدید مدنظر استقلال / لیست خرید شفر تکمیل می شود؟پیشنهاد تراکتورسازی به مهاجم پرسپولیسقلعه نویی: زندگی ام را برای یک باشگاه دیگر گذاشتم، پلاکارد را ذوب آهن برایم زد!قیمت خودرو امروز 1397/05/29سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس:مروری بر قیمت محصولات ایران خودرو در سال 1387+ جدولجدول قیمت امروز خودروهای داخلی / پراید 32میلیونی رونمایی شد!وزارت صمت مقصر تمام اتفاقات بازار خودروسحر قریشی در کیش عروس شد/ عکسویدیو/ کنار رفتن پرده خانه خدا در اثر طوفان در مکهراه اندازی ستاد اربعین حسینی شهر قدسآیت الله خاتمی: حوزه علمیه زیر بلیط هیچ کسی نیستپاسخ علم الهدی به پویش #فرزندت -کجاستت
منظور از مذاکره با آمریکا التماس کردن به این کشور نیست/روحانی باید نماینده صلح طلبان کشور باشدهجدهمین سکان دار بانک مرکزی را بشناسیمارتش سوریه: یکی از خلبانان جنگنده ساقط شده توسط اسرائیل کشته شده/سرنوشت خلبان دوم معلوم نیستترامپ از تنظیم تلویزیون همسرش روی سی ان ان عصبانی شدرئیس کل جدید در دایره ارزی!اتهامی از جنس جریان برق به ایرانی ها/ وقتی بر اساس آمار شبهه دار به پرمصرفی متهم می شویم!سفیر ایران در چین نرفته برمی گردد؟!نیکی هیلی در شورای امنیت به کشورهای عربی تاختواکنش بازار به تغییر رئیس کل بانک مرکزیترامپ، عقب نشینی کردبنی صدر: ترامپ مسخره دنیا شده/ وزیراطلاعات رژیم پهلوی: براندازی نظام جمهوری اسلامی یعنی براندازی ایرانهشدار به خریداران ایرانی املاک در کشورهای همسایه!اردوغان به تصویب لایحه توقف فروش جنگنده های F-35 واکنش نشان دادمتیس: ایران تنها دلیل در قدرت ماندن اسد استاهالی فوعه و کفریا وارد شهرک زینبیه شدندشرکتهای خارجی منافع خود را از امارات خارج کنندبانک؟ آستان قدس؟ترامپ خواستار لغو همه تعرفه های گمرکی با اروپا شدخوشه بندی خرما در خنجترامپ: آمادگی داریم به توافقی واقعی با ایران دست پیدا کنیم