۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ فروردين  | 2019 3 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 99 کد مطلب: 44328  

ساماندهی 11 روستای هدف گردشگری قزوین بلاتکلیف مانده است

ساماندهی 11 روستای هدف گردشگری قزوین که سال گذشته در دستور کار بنیاد مسکن این شهرستان قرار گرفته همچنان بلاتکلیف مانده است.
۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد ساعت 09:02

صدای قزوین:

یکی از عوامل مهم مهاجرت روستائیان به شهرها علاوه بر نامناسب بودن وضعیت معیشتی و اشتغال آنان، عدم توجه و رسیدگی به امکانات زیرساختی و رفاهی در روستاها بوده که با وجود توجه به برخی مناطق اما سایر نقاط گویی به فراموشی سپرده شده و مسئولان ذیربط نیز تنها به چند وعده و وعید در این زمینه بسنده کرده اند. 

این در حالی است که طی 2 دهه اخیر با ترک روستاییان از محل زندگی خود، معضل فراوانی را نیز برای دولتمردان ما در اقصی نقاط کشور، به خصوص استان قزوین ایجاد کرده تا جایی که سالانه با وجود تخصیص اعتباراتی جهت رفع محرومیت برخی مناطق، متاسفانه یا همه آنها جذب نمی شوند و یا پاسخگوی نیاز روستاها نیست. 
با این حال، سال گذشته از سوی مسئولان بنیاد مسکن قزوین ساماندهی 11 روستای هدف گردشگری در شهرستان قزوین به دلیل اهمیت مولفه های اقتصادی از جمله اشتغال، درآمد زایی، رضایت گردشگر و حفظ محیط زیست در اولویت کاری آنها قرار گرفت اما متاسفانه این کار تاکنون محقق نشده است. 

**ایجاد اشتغال و درآمدزایی هدف اصلی طرح روستاهای هدف گردشگری 
دهیار روستای گازرخان از توابع رودبار الموت شرقی هدف اصلی در انتخاب روستاهای هدف گردشگری را ایجاد درآمد و اشتغال روستاییان دانست و به خبرنگار ایرنا گفت: خانه های بومی و سنتی که با حمایت سازمان میراث فرهنگی در روستاها شکل گرفته با این هدف شکل گرفته است.
اسماعیل سمیعی ادامه داد: به عنوان مثال وجود قلعه حسن صباح در این روستا که شهرت جهانی نیز دارد به طور قطع در صورت رسیدگی بیشتر و ایجاد امکانات مناسب تر می تواند سالانه پذیرای صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی باشد. 
وی با انتقاد از دستگاه های ذیربط در خصوص رسیدگی و ساماندهی بیشتر این نوع مناطق، یادآور شد: به عنوان مثال بنیاد مسکن به عنوان متولی رسیدگی به امور روستاها طی پنج سال گذشته تنها به انجام بخش کوچکی از سنگفرش معابر این روستا بسنده کرده است. 
سمیعی اضافه کرد: این در حالی است که ورودی این روستا هنگامی که تنها چند خودرو مسافر و گردشگر برای بازدید به گازرخان مراجعه می کنند با ترافیک سنگینی روبرو شده که این مساله باعث اذیت و آزار آنان می شود. 
وی با اشاره به اینکه ورودی این روستا همچنین به حصار دیواری نیاز دارد تا جایی که با بارندگی و رگبارهای بهاری و پاییزی شکل نامناسبی را به روستا می بخشد، گفت: متاسفانه برخی مسئولان ذیربط تنها به وجود اماکن تاریخی دلخوش می کنند در حالی که برای نگاهداری و حفظ آنها باید ساماندهی لازم با صرف اعتبارات خاص، به عمل آید. 

**روستاهای زیبا با بی توجهی به نابودی کشیده می شوند 
دهیار روستای آتان از توابع رودبار الموت شرقی اظهار داشت: این روستا به علت پلکانی بودن منازل آن، شبیه به روستای ماسوله در استان گیلان است اما به علت کم توجهی به زیر ساخت های آن و درآمد کم روستاییان، شکل روستا طی سال های گذشته رفته رفته از شکل سنتی خود تا حدودی خارج شده است.
ابوالفضل ابراهیمی ادامه داد: با توجه به شکل روستا و طبیعت خاص آن، آتان طی 2 سال گذشته جزو روستاهای هدف گردشگری قرار گرفت اما متولی آن که همان بنیاد مسکن باشد تنها طی همه سال ها تنها به سنگفرش بخش کوچکی از معابر و دیواره چینی آن اقدام کرده است.
وی یادآور شد: به علت عدم رسیدگی لازم و حمایت دستگاه های ذیربط، روستاییان طی چند سال گذشته اقدام به شیراونی نمودن بام های خود به علت بارش های سنگین برف و باران های متناوب در این روستا کرده اند.
دهیار روستای پرچ کوه از توابع رودبار الموت غربی نیز در این باره گفت: وجود رودخانه خارود، غارها و یخچال های طبیعی، درخت کهنسال چنار، آبشار و اقامتگاه بوم گردی بخشی از جاذبه های این روستای هدف گردشگری است که سالانه هزاران گردشگر و مسافر را به آن می کشاند.
نادر رشوند اظهار داشت: متاسفانه بانی رسیدگی به روستاها که همان بنیاد مسکن باشد تاکنون اقدامی برای ایجاد و بسترسازی روستا به منظور جذب گردشگر انجام نداده در حالی که این روستا نیاز به رسیدگی دارد.
به گفته وی، ساماندهی و ایمن سازی حاشیه رودخانه خارود که از وسط روستای می گذرد، سنگ فرش معابر، روکش آسفالت و ایمن سازی جاده روستایی پرچ کوه از نیازهای اساسی این روستا است. 

**روستاهای هدف گردشگری مورد توجه مسئولان استانی است
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری قزوین در این رابطه اظهار داشت: با توجه به مشکلات کم آبی، سرمازدگی محصولات کشاورزی، باغی و بیماری های واگیردار دام و طیور، اقتصاد روستاها طی سال های اخیر در حوزه های کشاورزی و دامپروری با مشکلات فراوانی روبرو بوده است.
اکرم نجفی اضافه کرد: به منظور رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در مناطق روستایی، توجه به گردشگری روستایی طی سال های اخیر از اهمیت به سزایی برخوردار شده است.
وی با بیان اینکه از طرفی روستاهای استان به جهت وجود بافت های سنتی، جاذبه های طبیعی و تاریخی دارای ظرفیت قابل ملاحظه ای در بخش گردشگری بوده، افزود: به همین لحاظ سیاست توسعه گردشگری روستایی و شناسایی روستاهای هدف گردشگری در اولویت برنامه های دولت در سطح کشور و به دنبال آن در این استان قرار گرفت. 
نجفی با اشاره به 15 روستای هدف گردشگری استان قزوین، گفت: 11 روستای مورد نظر تنها در شهرستان قزوین قرار که انتخاب آنها براساس مطالعات صورت گرفته و توافق دستگاه های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری و میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفته است. 
به گفته وی، میراث فرهنگی و گردشگری در جهت معرفی، ارایه الگو و طرح ساختار، صدور مجوزهای، دفتر امور روستایی نیز برای اجرای طرح دهیاری ‌ها همسو با برنامه های زیرساخت گردشگری و سایر حمایت‌ ها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در جهت اولویت دادن به این روستاها در اجرای طرح هادی در نظر گرفته شد. 
وی با بیان اینکه نقش روستائیان در ارائه طرح های نوآورانه و استفاده از امکانات و زیرساخت های ایجاد شده را نباید نادیده گرفت، افزود: این دفتر با تاسی از سیاست مدیریت کلان استان در زمینه توسعه گردشگری روستایی اقدام های لازم را در سال جاری اجرایی خواهد کرد. 
وی، ایجاد و توسعه زیرساخت ها با اولویت روستاهای هدف گردشگری و استفاده از منابع موجود، ارائه تسهیلات متنوع با نرخ سود پایین به منظور حمایت از طرح های گردشگری، ساماندهی و مدیریت پسماند روستایی، احداث جایگاه های دفن پسماند متمرکز، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای هدف گردشگری و بیمه اماکن روستایی در برابر حوادث غیرمترقبه را از جمله اقدامات سال جاری برشمرد.
برگزاری نمایشگاه و جشنواره های مختلف با هدف معرفی توانمندسازی روستاها، پیگیری لازم جهت راه اندازی سامانه های اطلاعات گردشگری و ساماندهی پایگاه های آتش نشانی روستایی نیز از جمله اقدمات دفتر روستایی در سال جاری خواهد بود. 
توسعه و گسترش روستاهای هدف گردشگر امروز در برنامه های بیشتر کشورهای پیشرفته با هدف درآمدزایی روستاها و کاهش سیل مهاجرت روستائیان به شهرها مورد توجه قرار گرفته که با توجه به ظرفیت های موجود استان قزوین در این زمینه می توان با رسیدگی و انجام زمینه های زیرساختی روستاهای برخی مناطق از جمله الموت و طارم به موفقیت های چشمگیری در این زمینه دست یافت.
خبرنگار ایرنا طی روزهای اخیر و در تماس های تلفنی با رئیس بنیاد مسکن شهرستان قزوین در خصوص برنامه های این نهاد در روستاهایی که سال گذشته وعده رسیدگی و ساماندهی آنها داده شده بود، متاسفانه حاضر به مصاحبه نشد.
شهرستان قزوین دارای پنج بخش مرکزی، رودبار الموت شرقی، رودبار الموت غربی، کوهین و طارم و 386 روستای دارای سکنه است


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
سانحه رانندگی در بویین زهرا 3 کشته بر جای گذاشتخواص خوراکی‌های هفت سینتوزیع میوه عید تنظیم بازار در قزوین تا 15 فروردین ادامه داردسازمان صنعت نبض اقتصاد استان قزوین استساعات کار موزه های قزوین در نوروز، 9 صبح تا 21 شبرونق تولید مهم ترین اولویت مدیران قزوین در سال 98 استمحورهای مواصلاتی استان قزوین پر ترافیک استبرنامه جامع کاهش تصادفات رانندگی قزوین تهیه شودکاهش سرقت از اولویت های پلیس در سال 98 استقزوین درسال ۹۷ تنها استان عاری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بوداختصاص ۴۱ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه فضای خوابگاهی زندان‌هاتورهای گردشگری شهرداری قزوین در نوروز 98 اجرا می شود164 طرح ارتقای امنیت اجتماعی در قزوین اجرا شده استفرمانده جدید نیروی انتظامی استان قزوین معرفی شدپرداخت وجه نقد در عوارضی های قزوین حذف شدتامین امنیت از اساسی ترین وظایف هر حکومت استرییس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین معارفه شدبارندگی ها در قزوین افزایش پیدا کرده استآمادگی مساجد شهر قزوین برای پذیرایی از مسافران نوروزیبرخورد با مخلان نظم و امنیت در چهارشنبه سوری
تصویری متفاوت از امام جمعه فعلی خرمشهرجزییات حقوق کارگران در سال 98 اعلام شدانتقاد عضو خبرگان از حمله به منزل غفار عباسی در قمگزارش تصویری: جشن میلاد امام علی(ع) و تلبّس برخی طلاب در دفاتر مراجع عظام تقلیدامکان بازنگری دستمزد کارگران متناسب با نرخ تورم در مجلس بررسی می شودتصویب تعرفه های تشخیصی درمانی سال 98 در هیات دولتبررسی امکان افزایش حقوق دوباره کارگران در مجلسقدیمی ترین زندانی بدهکار استان تهران با کمک ستاد دیه آزاد شدنگاهی به وضعیت نظام عدالت کیفری در آمریکا و تبعیض نژادی نظام مند در ساختار آنآخرین جزییات تعیین حقوق کارگران در سال 98حداقل حقوق کارگران مشخص شدپرونده دستمزد 98 بسته شدحداقل حقوق کارگری در سال 98 تصویب شدسلاحی برای نجات از دشمنانلزوم توجه به کسب و کار نویناستاندار کردستان: افرادی به بهانه نقدکردن، هر آنچه تهمت نارواست به مدیران نسبت می دهنددرخواست برای تجدیدنظر مجمع تشخیص درباره یکی از مصوبات بودجه 98رسیدگی معاونت گردشگری به شکایات مسافران در تمام ایام نوروزهنرمندان 17 استان کشور نوروز 98 در مشهد سرود می خوانندبازیگر زن پرحاشیه در کنار 2 غول چراغ جادو/ عکس
اقدام متفاوت فرنوش شیخی و شوهر لژیونرش بعد از عقدکنان + عکساتفاق شگفت انگیز برای احمدی نژاد در خارج از کشور + جزییاتقدرت دفاعی نیروهای مسلح ایران در بالاترین درجه قرار داردجاده سوادکوه مسدود شدآتش و تخریب به دانشگاه جندی شاپور دزفول رسید + تصاویرنخستین آمار سفرهای نوروزی اعلام شدفردا سینماها تا عصر تعطیل هستندعکس نوروزی پریناز ایزدیاررانندگان هر دوساعت یکبار استراحت کنند / گرانفروشی و کم فروشی رکورد زد / آلودگی هوا روی خط قرمزپذیرایی بیش از ۱۰ میلیون زائر در حرم امام رضا(ع) در ایام نوروزعکس یادگاری اعضای تیم امید در کنار سفره هفت سین+تصاویرحضور مستمر کادر تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستانها در ایام نوروزبکارگیری ایده های خلاقانه از الزامات شهرداریها و دهیاریها در گام دوم انقلاببرخورد پلیس با تخلفات حادثه ساز رانندگی در نوروزبازدید شریعتمداری از موسسه خیریه ریحانه همزمان با آغاز سال نوظریف خبرسازترین شخصیت سیاسی سال 97 از نگاه مخاطبان تابناکنخستین قتل سال 98 اتفاق افتادپیام نوروزی هلگا اشمیدوزیر کشور انگلیس: حمله به مساجد بیرمنگام نگران کننده استسخنان رهبری، چراغ راهی سالانه در برنامه ریزی و حرکت است