۱۳۹۷ دوشنبه ۴ تير  | 2018 6 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 41 کد مطلب: 44328  

ساماندهی 11 روستای هدف گردشگری قزوین بلاتکلیف مانده است

ساماندهی 11 روستای هدف گردشگری قزوین که سال گذشته در دستور کار بنیاد مسکن این شهرستان قرار گرفته همچنان بلاتکلیف مانده است.
۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد ساعت 09:02

صدای قزوین:

یکی از عوامل مهم مهاجرت روستائیان به شهرها علاوه بر نامناسب بودن وضعیت معیشتی و اشتغال آنان، عدم توجه و رسیدگی به امکانات زیرساختی و رفاهی در روستاها بوده که با وجود توجه به برخی مناطق اما سایر نقاط گویی به فراموشی سپرده شده و مسئولان ذیربط نیز تنها به چند وعده و وعید در این زمینه بسنده کرده اند. 

این در حالی است که طی 2 دهه اخیر با ترک روستاییان از محل زندگی خود، معضل فراوانی را نیز برای دولتمردان ما در اقصی نقاط کشور، به خصوص استان قزوین ایجاد کرده تا جایی که سالانه با وجود تخصیص اعتباراتی جهت رفع محرومیت برخی مناطق، متاسفانه یا همه آنها جذب نمی شوند و یا پاسخگوی نیاز روستاها نیست. 
با این حال، سال گذشته از سوی مسئولان بنیاد مسکن قزوین ساماندهی 11 روستای هدف گردشگری در شهرستان قزوین به دلیل اهمیت مولفه های اقتصادی از جمله اشتغال، درآمد زایی، رضایت گردشگر و حفظ محیط زیست در اولویت کاری آنها قرار گرفت اما متاسفانه این کار تاکنون محقق نشده است. 

**ایجاد اشتغال و درآمدزایی هدف اصلی طرح روستاهای هدف گردشگری 
دهیار روستای گازرخان از توابع رودبار الموت شرقی هدف اصلی در انتخاب روستاهای هدف گردشگری را ایجاد درآمد و اشتغال روستاییان دانست و به خبرنگار ایرنا گفت: خانه های بومی و سنتی که با حمایت سازمان میراث فرهنگی در روستاها شکل گرفته با این هدف شکل گرفته است.
اسماعیل سمیعی ادامه داد: به عنوان مثال وجود قلعه حسن صباح در این روستا که شهرت جهانی نیز دارد به طور قطع در صورت رسیدگی بیشتر و ایجاد امکانات مناسب تر می تواند سالانه پذیرای صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی باشد. 
وی با انتقاد از دستگاه های ذیربط در خصوص رسیدگی و ساماندهی بیشتر این نوع مناطق، یادآور شد: به عنوان مثال بنیاد مسکن به عنوان متولی رسیدگی به امور روستاها طی پنج سال گذشته تنها به انجام بخش کوچکی از سنگفرش معابر این روستا بسنده کرده است. 
سمیعی اضافه کرد: این در حالی است که ورودی این روستا هنگامی که تنها چند خودرو مسافر و گردشگر برای بازدید به گازرخان مراجعه می کنند با ترافیک سنگینی روبرو شده که این مساله باعث اذیت و آزار آنان می شود. 
وی با اشاره به اینکه ورودی این روستا همچنین به حصار دیواری نیاز دارد تا جایی که با بارندگی و رگبارهای بهاری و پاییزی شکل نامناسبی را به روستا می بخشد، گفت: متاسفانه برخی مسئولان ذیربط تنها به وجود اماکن تاریخی دلخوش می کنند در حالی که برای نگاهداری و حفظ آنها باید ساماندهی لازم با صرف اعتبارات خاص، به عمل آید. 

**روستاهای زیبا با بی توجهی به نابودی کشیده می شوند 
دهیار روستای آتان از توابع رودبار الموت شرقی اظهار داشت: این روستا به علت پلکانی بودن منازل آن، شبیه به روستای ماسوله در استان گیلان است اما به علت کم توجهی به زیر ساخت های آن و درآمد کم روستاییان، شکل روستا طی سال های گذشته رفته رفته از شکل سنتی خود تا حدودی خارج شده است.
ابوالفضل ابراهیمی ادامه داد: با توجه به شکل روستا و طبیعت خاص آن، آتان طی 2 سال گذشته جزو روستاهای هدف گردشگری قرار گرفت اما متولی آن که همان بنیاد مسکن باشد تنها طی همه سال ها تنها به سنگفرش بخش کوچکی از معابر و دیواره چینی آن اقدام کرده است.
وی یادآور شد: به علت عدم رسیدگی لازم و حمایت دستگاه های ذیربط، روستاییان طی چند سال گذشته اقدام به شیراونی نمودن بام های خود به علت بارش های سنگین برف و باران های متناوب در این روستا کرده اند.
دهیار روستای پرچ کوه از توابع رودبار الموت غربی نیز در این باره گفت: وجود رودخانه خارود، غارها و یخچال های طبیعی، درخت کهنسال چنار، آبشار و اقامتگاه بوم گردی بخشی از جاذبه های این روستای هدف گردشگری است که سالانه هزاران گردشگر و مسافر را به آن می کشاند.
نادر رشوند اظهار داشت: متاسفانه بانی رسیدگی به روستاها که همان بنیاد مسکن باشد تاکنون اقدامی برای ایجاد و بسترسازی روستا به منظور جذب گردشگر انجام نداده در حالی که این روستا نیاز به رسیدگی دارد.
به گفته وی، ساماندهی و ایمن سازی حاشیه رودخانه خارود که از وسط روستای می گذرد، سنگ فرش معابر، روکش آسفالت و ایمن سازی جاده روستایی پرچ کوه از نیازهای اساسی این روستا است. 

**روستاهای هدف گردشگری مورد توجه مسئولان استانی است
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری قزوین در این رابطه اظهار داشت: با توجه به مشکلات کم آبی، سرمازدگی محصولات کشاورزی، باغی و بیماری های واگیردار دام و طیور، اقتصاد روستاها طی سال های اخیر در حوزه های کشاورزی و دامپروری با مشکلات فراوانی روبرو بوده است.
اکرم نجفی اضافه کرد: به منظور رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در مناطق روستایی، توجه به گردشگری روستایی طی سال های اخیر از اهمیت به سزایی برخوردار شده است.
وی با بیان اینکه از طرفی روستاهای استان به جهت وجود بافت های سنتی، جاذبه های طبیعی و تاریخی دارای ظرفیت قابل ملاحظه ای در بخش گردشگری بوده، افزود: به همین لحاظ سیاست توسعه گردشگری روستایی و شناسایی روستاهای هدف گردشگری در اولویت برنامه های دولت در سطح کشور و به دنبال آن در این استان قرار گرفت. 
نجفی با اشاره به 15 روستای هدف گردشگری استان قزوین، گفت: 11 روستای مورد نظر تنها در شهرستان قزوین قرار که انتخاب آنها براساس مطالعات صورت گرفته و توافق دستگاه های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری و میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفته است. 
به گفته وی، میراث فرهنگی و گردشگری در جهت معرفی، ارایه الگو و طرح ساختار، صدور مجوزهای، دفتر امور روستایی نیز برای اجرای طرح دهیاری ‌ها همسو با برنامه های زیرساخت گردشگری و سایر حمایت‌ ها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در جهت اولویت دادن به این روستاها در اجرای طرح هادی در نظر گرفته شد. 
وی با بیان اینکه نقش روستائیان در ارائه طرح های نوآورانه و استفاده از امکانات و زیرساخت های ایجاد شده را نباید نادیده گرفت، افزود: این دفتر با تاسی از سیاست مدیریت کلان استان در زمینه توسعه گردشگری روستایی اقدام های لازم را در سال جاری اجرایی خواهد کرد. 
وی، ایجاد و توسعه زیرساخت ها با اولویت روستاهای هدف گردشگری و استفاده از منابع موجود، ارائه تسهیلات متنوع با نرخ سود پایین به منظور حمایت از طرح های گردشگری، ساماندهی و مدیریت پسماند روستایی، احداث جایگاه های دفن پسماند متمرکز، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای هدف گردشگری و بیمه اماکن روستایی در برابر حوادث غیرمترقبه را از جمله اقدامات سال جاری برشمرد.
برگزاری نمایشگاه و جشنواره های مختلف با هدف معرفی توانمندسازی روستاها، پیگیری لازم جهت راه اندازی سامانه های اطلاعات گردشگری و ساماندهی پایگاه های آتش نشانی روستایی نیز از جمله اقدمات دفتر روستایی در سال جاری خواهد بود. 
توسعه و گسترش روستاهای هدف گردشگر امروز در برنامه های بیشتر کشورهای پیشرفته با هدف درآمدزایی روستاها و کاهش سیل مهاجرت روستائیان به شهرها مورد توجه قرار گرفته که با توجه به ظرفیت های موجود استان قزوین در این زمینه می توان با رسیدگی و انجام زمینه های زیرساختی روستاهای برخی مناطق از جمله الموت و طارم به موفقیت های چشمگیری در این زمینه دست یافت.
خبرنگار ایرنا طی روزهای اخیر و در تماس های تلفنی با رئیس بنیاد مسکن شهرستان قزوین در خصوص برنامه های این نهاد در روستاهایی که سال گذشته وعده رسیدگی و ساماندهی آنها داده شده بود، متاسفانه حاضر به مصاحبه نشد.
شهرستان قزوین دارای پنج بخش مرکزی، رودبار الموت شرقی، رودبار الموت غربی، کوهین و طارم و 386 روستای دارای سکنه است


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
بررسی مسائل جوانان در برنامه های «تیک تاک» و «پاتوق» عامل فروش گوشت 90 قطعه گنجشک در قزوین دستگیر شددستگاه قضایی هرجا که حقی تضییع شود باید ورود کندمشکلات 3 واحد تولید ی و صنعتی در قزوین بررسی شد852 نیروی جدید وارد آموزش و پرورش قزوین می شوندرسانه ها باید فضای امنی برای بیان مسائل مهم را داشته باشند58 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین افتتاح می شود۵۷ درصد مصوبات ستاد تسهیل در قزوین اجرایی شده استدو قزوینی به اردوی تیم ملی سپک تاکرا دعوت شدندبرنامه هایی با محوریت حمایت از کالای ایرانی در صدا و سیمای قزوین600 لیتر سوخت قاچاق در البرز کشف شدرسانه ها باید به موضوع حقوق عامه ورود پیدا کننداحیای حقوق عامه تنها برعهده دستگاه قضا نیست200 مصداق حقوق عامه در کشور شناسایی شده استدخالت های بیجا در حوزه جوانان نتیجه معکوس داردپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبه حاشیه رود خانه طالقان و کانال آبیاری دشت قزوین باید ایمن سازی شودشروع تست مشمشه اسب های شهرستان قزوین میز خدمت در 60 دستگاه اجرایی قزوین آغاز به کار کردآغاز خرید تضمینی گندم از کشاورزان قزوینی
شرکت های تعاون روستایی به دنبال کار تجاری باشندمذاکره مجدد با آمریکا منطقی نیستقوانین معارض با حقوق عامه باید اصلاح شوندمیز خدمت در 60 دستگاه اجرایی قزوین آغاز به کار کردهمایش احیای حقوق عامه در قزوین برگزار شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبه سیل 298 میلیارد ریال به کشاورزی قزوین خسارت زدبرترین های تکواندو دختر نوجوان استان قزوین معرفی شدندبانوی گلبالیست قزوینی در اردوی تیم ملی حضور یافتهفته فرهنگی کربلا شهریور ماه در قزوین برگزار می شود60 درصد مدارس قزوین فاقد مشاور هستندحاشیه رود خانه طالقان و کانال آبیاری دشت قزوین باید ایمن سازی شودآغاز خرید تضمینی گندم از کشاورزان قزوینیدستگاه قضایی هرجا که حقی تضییع شود باید ورود کند58 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین افتتاح می شودعامل فروش گوشت 90 قطعه گنجشک در قزوین دستگیر شد852 نیروی جدید وارد آموزش و پرورش قزوین می شوندشروع تست مشمشه اسب های شهرستان قزوین مشکلات 3 واحد تولید ی و صنعتی در قزوین بررسی شدبرنامه هایی با محوریت حمایت از کالای ایرانی در صدا و سیمای قزوین
جواب دندان شکن کی روش به توهین زشت خبرنگار پرتغالیمشاور رییس جمهور: برخی به دنبال گرانی اندخوشحالی عجیب بازیگر ایرانی از برد آلمان +عکسنام خواننده لس آنجلسی دردسرساز شدستاد مردمی پیشگیری از وقوع جرم راهی ارتباطی مردم و دستگاه قضایی/ گزارش تخلفات و جرائم چگونه در سامانه سجام ثبت می شود؟زمینه های نفوذ غربی ها را نه تنها در فضای مجازی بلکه در بخش هایی از مدیریت اجتماعی کشور دانسته یا نادانسته شاهدیمسردار مدافع حرم دایی پور چگونه به شهادت رسید؟ + صوتحل مشکل پخش تصویر پویول! + عکسنماهنگ / عصاره فضائل ملت باشیدهدررفت 150هزارمیلیون دلار با فرار مغزهاجزییات جدید از حادثه کازرون/ بیش از 260 مأمور ناجا مجروح شدندسفر به آمریکا با پول احیا دریاچه ارومیه/جام جهانی با یمن چه می کند؟/واگذاری 1000 هکتار زمین به ایران خوردو/واکنش آیت الله مکارم به نامه عده ای برای مذاکره با ترامپسازمان زندان ها اخبار کانال احمدی نژاد مربوط به بقایی را تکذیب کرداز لات بازی و دعواهای خیابانی در شهرری تا محافظ رهبر انقلاب شدناستعلام اینترنتی ممنوع الخروجیگوینده خبر تلویزیون درگذشتعکس/حضور خانم بازیگر معروف در شبکه من و توعکس خانگی از علی دایی به همراه همسـر و دختـرشسردار سلامی: دشمن در فضای عملیات روانی مهیب و ترسناک است/ ما قواعد فکری دشمن را می شناسیمکواکبیان: برخی نمی خواهند در جنگ اقتصادی به دولت کمک کنند
استخدام حسابدار آشنا به سیستم پارسیان در اصفهانمهار رکورد زنی نرخ دلار با تاکتیک ایجاد بازار متشکل ارزیماجرای ایران و ریش بزی رونالدو!آیا مستمری مددجویان کمیته امداد در سال 97 افزایش می یابد؟شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه درباره توقیف دو میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی / قاسمی: این شکایت در نشست ماه اکتبر بررسی می شودپیامک های عاشقانه دختر و پسر روی مانیتور رفتتظاهرات مقابل هتل مرکور سارانسک / حرکت عجیب مردم ایران؛ تا 4 صبح علیه رونالدوپرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی از مهم ترین برنامه های بانک در سال جاری استوعده نوبخت برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته تا پایان شهریورضرورت اصلاح حقوق فرهنگیان در مقایسه با دریافتی کارمندان سایر دستگا ه های دولتیهوای تهران در مرز ورود به وضعیت ناسالم + نموداررقابت پدر و پسر در بازی ایران و پرتغالاعتصاب مسالمت آمیز کسبه در بازار +عکساستخدام شرکت آلفا مدار صنعت در خیابان جمهوری تهراناستخدام نیروی خانم جهت فروشندگی و نظافت در زنجاناستخدام دوزنده ماهر و نیمه ماهر خانم در تولیدی تریکوضرورت آشنایی با زبان انگلیسی دانشجویان دکتری در مصاحبه علمیاستخدام مترجم زبان انگلیسی مسلط به امور اداری در تهراناستخدام آشپز و نانوای حرفه ای در مشکین دشت کرجاستخدام تعدادی راننده برای شرکت مواد غذایی در تهران