۱۳۹۷ شنبه ۳۰ تير  | 2018 7 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 37 کد مطلب: 44685  

معلولان و مسیر ناهموار دسترسی به اماکن شهری

سختی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، نبود پیاده روها و سرویس های بهداشتی مناسب و مشکل ورود به ساختمان های عمومی و ادارات تنها بخشی از مصائب معلولان، جانبازان و سالمندان در استفاده از خدمات شهری به شمار می رود.
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد ساعت 23:11

 صدای قزوین - نگاهی کوتاه به وضعیت معابر عمومی، ساختمان های عمومی مانند بانک ها و ادارات نشان می دهد که جامعه معلول، جانباز و سالمند برای استفاده از حقوق شهروندی خود تا چه حد در سختی و مشقت قرار می گیرند.

امروزه مهم ترین بحثی که درباره مناسب سازی فضاهای شهری و ساختمان های عمومی مطرح است برداشتن موانع در مسیرهای حرکتی و احداث دسترسی های ویژه برای افراد معلول است.
بسیاری از معلولان ممکن است به خاطر نبود امکانات مناسب برای تردد در شهر قید انجام کارهای خود را بزنند و در منزل بمانند و این در حالیست که قوانینی در حوزه بهسازی معابر برای تسهیل در عبور و مرور افراد سالمند، معلول و جانباز در کشور وجود دارد که به طور کامل اجرایی نشده اند.

**مناسب سازی اماکن در برخی ادارات به ساخت شیب خلاصه شده است
یک معلول قزوینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یکی از نقایص مهم در حوزه دسترسی پذیری اماکن برای معلولان را نبود ناظر تخصصی در حوزه اجرای این طرح ها دانست و گفت: گاهی طرح اجرایی و بودجه مورد نیاز برای مناسب سازی وجود دارد اما مشکل مهم، نبود یک ناظر کارشناس در حین اجرای طرح است که بتواند پروژه را به صورت کامل و تخصصی مطابق با نیاز معلولان نظارت کرده و پیش ببرد.
حسین طارمیان افزود: این موضوع موجب شده بسیاری از طرح ها با صرف بودجه کلان توسط شهرداری در خیابان ها و بوستان ها و معابر شهر انجام شود اما چون به طور دقیقی اجرا نشده ناقص مانده و نیاز جامعه معلولان را تامین نکرده است.
وی با اشاره به اینکه در دوره جدید مدیریت شهری قزوین توجه به این حوزه تاحدی رشد یافته است اما کافی نیست،ادامه داد: در بسیاری از ساختمان های ادارات دولتی هم با وجود دستورات و مصوبات موجود طرح های مربوط به مناسب سازی اماکن یا به واسطه داشتن رابطه بدون هیچ اصلاحی، گواهی پایان کار گرفته اند و یا اگر هم اجرا شده تنها در حد ساخت یک شیب در ورودی ادارات بوده است.
طارمیان که مدیر توانمندسازی کانون معلولان توانا نیز هست خواستار نظارت های جدی بر روند مناسب سازی اماکن شهری توسط استانداری و بهزیستی شد و گفت: آنچه مهم است دسترسی پذیری اماکن برای تمام افراد جامعه اعم از معلولان، جانبازان و سالمندان و کودکان است.
وی همچنین فرهنگ سازی در بین مردم را نیز بسیار مهم دانست و گفت: گاهی شاهدیم بعضی از امکانات ویژه معلولان از جمله محل تابلوهای پارک ویژه معلولین و یا مسیر تردد معلولان در برخی اماکن توسط افراد عادی جاگیری شده است که این ها ناشی از نبود فرهنگ صحیح در این زمینه است.
وی افزود: بنابراین لازم است در این زمینه رسانه ها و صدا و سیما با آموزش و فرهنگ سازی در جهت افزایش دسترسی جامعه معلولان به امکانات مورد نیاز کمک کنند.

**رانندگان اتوبوس های ویژه معلولان نسبت به امکانات آنها توجیه نیستند
طارمیان در ادامه با اشاره به ورود اتوبوس های ویژه معلولان به ناوگان اتوبوسرانی درون شهری قزوین گفت: با وجود ورود این اتوبوس ها به سامانه اتوبوسرانی هنوز رانندگان این دستگاه ها نسبت به نحوه استفاده از امکانات و سکوی آنها برای معلولان توجیه نیستند.
طارمیان با بیان اینکه طی نامه ای به اتوبوسرانی خواستار آموزش و توجیه رانندگان درباره استفاده از این اتوبوس ها شده ایم،افزایش تعداد اتوبوس های ویژه معلولان در استان و همچنین تبلیغات و اطلاع رسانی این امکانات به جامعه معلولان را نیز درخواست کرده ایم.

**مناسب سازی معابر از اولویت های مدیریت شهری قزوین/ خرید 10 اتوبوس ویژه معلولان
رییس شورای اسلامی شهر قزوین با بیان اینکه مناسب سازی اماکن شهری برای تردد معلولان و سالمندان و جانبازان از اولویت های جدی شورای پنجم است،گفت: در همین راستا در بودجه 97 شهرداری قزوین برای اولین بار حوزه مناسب سازی اماکن شهری کد بودجه گرفت.
حکمت الله داودی افزود:هم اکنون نیز اقدامات زیادی برای مناسب سازی شهر، به منظور تردد بهتر معلولان و جانبازان انجام شده و بخش های باقی مانده درحال انجام است.
وی اضافه کرد: به منظور تردد راحت تر معلولان در سال جاری 10دستگاه اتوبوس با قالبیت استفاده ویژه برای معلولان خریداری شد که برای خرید هرکدام از این اتوبوس ها پنج میلیارد و 160 میلیون ریال هزینه شده است.

**هشت هزار و 300متر مربع از معابر قزوین مناسب سازی شده است
مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قزوین نیز گفت: بر اساس اطلاعات جمع آوری شده تاکنون حدود هشت هزار و ۳۰۰ مترمربع از معابر شهر براساس نقشهGIS مناسب سازی شده تا سالمندان و معلولان هنگام تردد از معابر با مشکلی روبرو نشوند.
سعید جهانگیری، مناسب سازی معابر شهر را موضوعی مهم و اساسی در شهرداری دانست و ادامه داد: در بخش قابل توجهی از معابر تمهیدات لازم برای تسهیل در تردد سالمندان و معلولان اندیشیده نشده است بنابراین با توجه به اهمیت موضوع پروژه مناسب سازی معابر سطح شهر و گنجاندن اطلاعات آن ها در نقشه GIS در دستورکار سازمان قرار گرفته است.
مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قزوین با بیان اینکه 2 هزار و 700متر مربع از معابر هم باید پیاده رو سازی شوند، افزود:تا پایان سال جاری باید حدود ۱۶ هزار مترمربع از معابر شهر مناسب سازی شود.

**نیمی از ادارات و شهرداری های قزوین از نظر مناسب سازی اماکن پایش شدند
مسئول دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی بهزیستی قزوین نیز گفت: براساس مصوبات این ستاد که به ریاست استاندار تشکیل شده است تمام ادارات و سازمان های دولتی و همچنین شهرداری ها از نظر اقدام در حوزه بهسازی معابر و اماکن مورد نظارت قرار دارند.
فرهاد طاهرخانی افزود:هم اکنون بیش از نیمی از ادارات دولتی و شهرداری ها مورد نظارت ها قرار گرفته اند.
وی اضافه کرد:ادارات دولتی بر اساس چهار موضوع شامل مناسب سازی ورودی اصلی اداره کل، مناسب سازی سرویس های بهداشتی، داشتن حداقل یک چشمه توالت فرنگی و هم سطح بودن آن، نصب آسانسور در ساختمان های 2 طبقه مورد پایش قرار گرفته و نتایج آن به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال می شود.
طاهرخانی همچنین گفت: بخش عمده ای از ادارات در حوزه رمپ ورود و نصب آسانسور موفق عمل کرده اند اما در حوزه سرویس های بهداشتی این موضوع چندان عملیاتی نشده است.
وی ادامه داد: مدیریت شهری قزوین در سال هایر اخیر توجه ویژه ای به حوزه معلولان داشته و خدمات خوبی در آن در حال انجام است به طور مثال اکنون پل های هم سطح بین پیاده رو و سواره رو به تعداد قابل توجهی در شهر قزوین افزایش یافته اند.
طاهرخانی ادامه داد: ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی اماکن علاوه بر این یک سامانه پیامکی به نام معبر ویژه رفع مشکلات مناسب سازی معابر و اماکن دارد که معلولان ، جانبازان و سالمندان می توانند با شماره 3000012322 نواقص مورد نظر در هر نقطه حتی در کوچه خود را به آن اطلاع دهند تا پیگیری های لازم صورت گیرد.
وی افزود:با وجود راه اندازی این سامانه تاکنون استقبال چندانی از این موضوع نشده و لازم است اطلاع رسانی ها وسیع تری در این خصوص انجام شود.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
دولت برای خروج از بحران باید برنامه داشته باشدنتایج مسابقات پرش با اسب قزوین اعلام شدابقای تخصیص 25 میلیون مترمکعب آب شاهرود برای کشاورزی استانتاب آوری سیستم ها و سامانه های مخابراتی و ارتباطی؛ یک اولویت اساسیپلیس قزوین نسبت به عضویت در شرکت های هرمی هشدار دادکنسرت موسیقی به نفع کودکان مبتلا به PKU در قزوین برگزار شدجدول خاموشی احتمالی برق در ۳۱ تیرماه در استان قزوین اعلام شدطرح گسترش ایستگاه راه آهن قزوین آغاز می شودانیمیشن طنز «بودبودک» در قزوین چهارساله شدسهم ۲۵ میلیون مترمکعب آب شاهرود به قزوین اختصاص یابدکاهش ذخایر آبی اثرات مخربی بر زیست بوم داردتمدید مهلت ارسال مقالات به همایش سواد رسانه ایکمبود آب در کشور یک ابَر چالش استگسترش نشاط اجتماعی به پیشگیری ازمصرف موادمخدر می انجامددمای هوای قزوین به 43 درجه افزایش یافتبرنامه قطعی برق در ۳۰ تیرماه در قزوین اعلام شد+جدولکارت الکترونیک سلامت جایگزین دفترچه بیمه سلامت شودقطعی برق در قزوین عملیات حبس آسانسور را افزایش داده استراه اندازی کتابخانه تخصصی خوشنویسی در قزوین ضروری استشهرستان قزوین برای پرورش کرم ابریشم ظرفیت دارد
برنامه قطعی برق در ۳۰ تیرماه در قزوین اعلام شد+جدولکاهش ذخایر آبی اثرات مخربی بر زیست بوم داردجدول خاموشی احتمالی برق در ۳۱ تیرماه در استان قزوین اعلام شدانیمیشن طنز «بودبودک» در قزوین چهارساله شدطرح گسترش ایستگاه راه آهن قزوین آغاز می شودسهم ۲۵ میلیون مترمکعب آب شاهرود به قزوین اختصاص یابدتمدید مهلت ارسال مقالات به همایش سواد رسانه ایگسترش نشاط اجتماعی به پیشگیری ازمصرف موادمخدر می انجامدکمبود آب در کشور یک ابَر چالش استدمای هوای قزوین به 43 درجه افزایش یافتپر بیننده ترین اخبار ماه گذشته صدای قزوین پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبه کنسرت موسیقی به نفع کودکان مبتلا به PKU در قزوین برگزار شدتاب آوری سیستم ها و سامانه های مخابراتی و ارتباطی؛ یک اولویت اساسیپلیس قزوین نسبت به عضویت در شرکت های هرمی هشدار دادابقای تخصیص 25 میلیون مترمکعب آب شاهرود برای کشاورزی استاننتایج مسابقات پرش با اسب قزوین اعلام شددولت برای خروج از بحران باید برنامه داشته باشد
عکس/ لحظه رای گیری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص وضعیت سپنتا نیکنامجلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام + تصاویردرگیری در مرز مریوان 19 نفر شهید و مجروح بر جا گذاشتحمله تروریست های ضد انقلاب به پاسگاه مرزی نیروی زمینی سپاه/ شهادت تعدادی از رزمندگان اسلامحاج قاسم سلیمانی خادم حرم مطهر رضوی شدپس لرزه های افشاگری ها درباره ثامن الحججعضو ارشد علمای بزرگ عربستان به پیروی از بن سلمان از وهابیت اعلام برائت کردآذری جهرمی به دنبال حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده است؟امام رضا(ع) شفادهنده و شفاعت کننده هستند/از امام هشتم برای پیشبرد زندگی کمک بخواهیممتهم پرونده ثامن الحجج دستگیر شدآقازاده ها رو از فرنگ برگردونین!نماینده ای که سپرده 40 میلیاردی در یک مؤسسه مالی دارد کیست؟واکنش جالب مهراب قاسم خانی به بیلبوردهای حجاب + عکسگروگان گیری 9 کلاه سبز تیپ نوهد ارتشخودکشی جوانی از طبقه ششم سینما آزادی+عکستکذیب حادثه رانندگی در محور چابهار- زاهدانسعید؛ خواننده پاپ به آزار جنسی اعتراف کردفوروارد پیام در واتس اَپ محدود شدعقب نشینی "تیام و جپاروف"/متهمان ردیف اول نتیجه 3-0 سوپرجام/اولین پست حسین ماهینی پس از تمدید با پرسپولیسفوری/وحید امیری با ترابوزان اسپور ترکیه قرارداد بست
تشییع پیکر شهدای عملیات تروریستی شهرستان مریوانوزارت خارجه ادعای وجود دهها سفیر بازنشسته را رد کردسرمایه گذاران دریاچه نمک حمایت می شوندطرح پیش پرداخت کارمزد در جایگاه های عرضه سوخت اجرایی می شودمردم پشتوانه محکم برای شورا هستند/ ساختار شهرداری نیاز به اصلاح جدی داردلاوروف خواستار آزادی شهروند روس شدواکنش وزارت امور خارجه به ادعای برکناری 75 سفیرعکس؛اسطوره قرمز ها آماده ترین فرد تمریناتاین ستاره در اولین بازی فصل پرسپولیس غایب خواهد بودگرد و غبار نفس برخی نقاط خوزستان را گرفتمصدومیت احمدزاده در نخستین هفته لیگ لهستان / پاووفسکی: مصدومیت او تهدیدکننده نیستبازار سکه حتی تا یک ساعت آینده نیز قابل پیش بینی نیستشباهت عجیب مدیرکل بهزیستی گیلان با شهردار غیربومی رشت!خدا را شکر که سد موسیقی در مشهد شکسته شدجایگزینی جریان دیجیتال به جای سیستم سنتی کتابخوانی ظلم به علم استتعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاهرحلت آیت الله مرتضی تهرانیرونالدو با اسپانیایی ها تسویه کردآمار اسیدپاشی در انگلستان 8 برابر ایراناز آماده باش پلیس فرودگاه برای سفر حجاج تا دهه هفتاد و هشتادی هایی که مضیقه ازدواج ندارند