۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين  | 2020 4 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 131 کد مطلب: 44750  

توسعه مکانیزاسیون، راهکار گذر از کشاورزی سنتی به مدرن

توسعه مکانیزاسیون در مزارع و باغ ها موجب بهبود کمی و کیفی در حوزه تولید و اثربخشی مناسب در حوزه آب و خاک شده و به همراه کاهش هزینه های تولید مسیر ارتقای بهره وری و گذر از کشاورزی معیشتی یا سنتی به مدرن را فراهم می کند.
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير ساعت 11:13

صدای قزوین:

امروزه کشاورزی از فضای سنتی فاصله گرفته و کشورها در پی آن هستند تا با مدرن سازی این بخش با صرف کمترین زمان و هزینه بیشترین و بهترین به تولید محصول بپردازند.
استفاده از وسایل و ادوات مکانیکی در مراحل مختلف کاشت و برداشت یا به عبارتی مکانیزاسیون یکی از راه های مدرن سازی بخش کشاورزی است و نقش مهمی نیز در کاهش هزینه ها و بهبود عملکرد در این حوزه دارد.
در استان قزوین طی سال های گذشته با اختصاص تسهیلات مناسب از سوی دولت شاهد ارتقای ضریب مکانیزاسیون بوده ایم اما هنوز تا رسیدن به برنامه های مشخص شده در این حوزه فاصله وجود دارد که کاهش این فاصله با جدیت بیشتر دست اندرکاران بخش کشاورزی و تلاش بیشتر کشاورزان ممکن است.

**توسعه مکانیزاسیون کمک به مدرن سازی کشاورزی
رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: توسعه مکانیزاسیون را باید کمک به مدرن سازی و فاصله گرفتن از کشاورزی معیشتی و سنتی دانست.
فاطمه خمسه با بیان اینکه امروزه با کشاورزی سنتی و معیشتی نمی توانیم به اهداف خود در تامین امنیت غذایی کشور دست یابیم،افزود: تقویت مکانیزاسیون یکی از ضرورت های فاصله گرفتن از کشاورزی سنتی و تجاری سازی این بخش و به صرف کردن آن است.
وی، تقویت مکانیزاسیون را یکی از اهداف مهم وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: در همین راستا هم اکنون تسهیلات مکانیزاسیون به بهره برداران ارایه می شود.

**توسعه مکانیزاسیون راهکاری برای افزایش درآمد کشاورزان
وی با بیان اینکه با مکانیزاسیون هزینه های فعالیت در حوزه کشاورزی کاهش می یابد و در مقابل، بهره وری افزایش پیدا می کند،اظهار داشت: تقویت مکانیزاسیون بدون شک با ارتقای کمی و کیفی در بخش تولید به درآمدزایی بیشتر کشاورزان کمک می کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین با بیان اینکه در بخش مکانیزاسیون باید به سطح و افقی دست پیدا کنیم که کشورهای توسعه یافته در آن قرار دارند، گفت: توسعه مکانیزاسیون در اراضی کشاورزی علاوه بر تاثیرگذاری مثبت بر روی کیفیت و کمیت محصولات، موجب بهبود وضعیت آب و خاک شده و به عنوان مثال میزان مصرف آب را نیز کاهش می دهد که این موضوع از اهمیت بالایی برای تداوم فعالیت در این بخش برخوردار است.
خمسه با اشاره به ضرورت آشناسازی کشاورزان با مزیت های توسعه مکانیزاسیون،گفت: تلاش داریم تا با فعالیت های ترویجی و از طریق آگاهی بخشی به کشاورزان آنان را به گسترش ضریب مکانیزاسیون در اراضی خود ترغیب کنیم.
وی افزود: امسال با توجه به سرمازدگی بی سابقه در باغ های قزوین، بخش قابل توجهی از توسعه مکانیزاسیون کشاورزی استان را به تجهیز حوزه باغبانی به دستگاه ها و وسایل کاهنده سرما و کنترل دما اختصاص داده ایم و کشاورزان می توانند با استفاده از تسهیلات بخش مکانیزاسیون ادوات مورد نظر را در این خصوص تهیه و مورد استفاده قرار دهند. 

**تخصیص 450 میلیارد ریال برای تقویت مکانیزاسیون کشاورزی قزوین
رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین در ادامه از تخصیص 450 میلیارد ریال اعتبار برای تقویت مکانیزاسیون به کشاورزی استان خبر داد و گفت: این اعتبارات در قالب تسهیلات بانکی با نرخ 15 درصد به کشاورزان قزوینی اختصاص می یابد.
خمسه همچنین اظهار کرد: البته بخشی از این اعتبارات در قالب تسهیلات اشتغالزایی روستایی تعریف شده است و با نرخ سود 6 درصد به کشاورزان ارایه خواهد شد که فرصت بسیار خوب و مناسبی برای توسعه مکانیزاسیون در مزارع و باغ ها محسوب می شود.
وی اضافه کرد: نوسازی ادوات کشاورزی را نیز که بخشی از برنامه های ما در بخش توسعه مکانیزاسیون است را نیز با جدیت دنبال و پیگیری می کنیم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: تسهیلات در نظر گرفته شده در اصل می تواند درآمد کشاورزان را افزایش دهد چرا که این منابع صرف نوسازی دستگاه ها و افزودن ادوات جدید کشاورزی شده و تولید محصولات را به لحاظ کمی و کیفی افزایش می دهد.

**نقش مکانیزاسیون در کاهش ضایعات محصولات کشاورزی
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تقویت مکانیزاسیون در بخش کشاورزی و ورود دستگاه ها و ادوات جدید و مدرن بدون شک در کاهش ضایعات محصولات نقش مهمی ایفا می کند.
فرزاد خوش اخلاق گفت: هرساله بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی در کشور از جمله استان قزوین دچار تلفات می شوند که اگر شاهد توسعه ضریب مکانیزاسیون باشیم این تلفات تا حد زیادی کاهش می یابند.
وی با بیان اینکه 75 دستگاه کمباین از داخل استان و 480 کمباین از سایر استان ها همه ساله در برداشت غلات در مزارع قزوین مشارکت دارند،افزود: در صورتی که میزان ضایعات مربوط به هر کمباین زیر سه درصد باشد، این دستگاه برای برداشت از وضیت مناسبی برخوردار است.
مدیر امور زارعت سازمان جهاد کشاورزی قزوین با بیان اینکه برخی اوقات به میزان مصرف بذر در مزارع تلفات داریم که رقم قابل توجهی است،گفت: در حال حاضر میانگین تلفات محصولات زراعی در استان 4.7 درصد از کل محصول می باشد که این رقم در کشور 3.2 درصد است.
خوش اخلاق اظهار داشت: در سال های اخیر با تقویت مکانیزاسیون و اعتبارات خوبی که دولت در این بخش در قالب تسهیلات برای کشاورزان فراهم کرده است، شاهد کاهش تلفات و ضایعات محصولات کشاورزی در استان بوده ایم.
وی با بیان اینکه اگر میزان تلفات در هر هکتار را به مجموع اراضی جمع بزنیم، عدد و رقم قابل توجهی بدست می آید،افزود: بنابراین نوسازی ادوات کشاورزی مانند کمباین ها با کاهش تلفات، در دراز مدت سود و منفعت خوبی برای کشاورزان به همراه خواهد داشت.

**ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در قزوین 1.35 اسب بخار در هر هکتار
مدیر مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در استان 1.35 اسب بخار در هر هکتار است که طبق برنامه کشور این رقم باید به 2.1 اسب بخار افزایش یابد. 
رفعت الله حمزه ای افزود: در حال حاضر تسهیلات خط 6 توسعه مکانیزاسیون در حال پرداخت است و با تحقق کامل آن شاهد بهبود ضریب نفوذ مکانیزاسیون در کشاورزی قزوین خواهیم بود. 
استان قزوین دارای 489 هزار هکتار اراضی با قابلیت انجام فعالیت های کشاورزی است.
بخش کشاورزی در استان قزوین همچنین دارای 80 هزار بهره بردار است.
منبع : جهادکشاورزی قزوین کلید واژه ها : صدای قزوین , کشاورزی , مکانیزاسیون ,       ثبت نظر آسان است "شما هم دیدگاه خود را بنویسید"


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
۴ انبار دارو و مواد غذایی در قزوین پلمب شدوزش بادهای شدید غربی پدیده غالب جوی قزوینمراکز درمانی قزوین بصورت مستمر پایش می شونددیپلماسی کرونا؛ پرچم صلح یا روند سلطه‌گری؟فعالیت ۴۰ درصد کارخانجات قزوین از اواخر فروردین آغاز می‌شودتوقیف ۲ خودروی حامل چوب قاچاق در قزوینطرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ادامه دارددعوت از بانوان قزوینی برای پیوستن به پویش نه به کرونا و تحریمممنوعیت هرگونه اجتماع رسمی و غیررسمی در قزوینکاهش ۶۸ درصدی تردد نوروزی خودروها در راه‌های قزوینتاکید معاون استاندار قزوین برای تامین اقلام بهداشتی پاکبانانکشت چغندر قند در ۳ هزار هکتار از مزارع کشاورزی قزوین آغاز شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهپیش‌بینی و پیشگیری از حوادث عاملی مهم در جهش تولیدغربالگری سلامت بیش از یک میلیون نفر در قزوینشکست کرونا در گرو تداوم همکاری مردم است۲۹ هزار تست سل و بروسلوز در گاوداری‌های قزوین انجام شدهمکاری مردم فهیم شهرهای استان قزوین در روز طبیعت بی نظیر بودمسابقات کشوری دارت برخط در قزوین آغاز شدتسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده زمستان تمدید شد
همکاری مردم فهیم شهرهای استان قزوین در روز طبیعت بی نظیر بود۲۹ هزار تست سل و بروسلوز در گاوداری‌های قزوین انجام شدشکست کرونا در گرو تداوم همکاری مردم استغربالگری سلامت بیش از یک میلیون نفر در قزوینپیش‌بینی و پیشگیری از حوادث عاملی مهم در جهش تولیدکشت چغندر قند در ۳ هزار هکتار از مزارع کشاورزی قزوین آغاز شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهطرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ادامه داردکاهش ۶۸ درصدی تردد نوروزی خودروها در راه‌های قزوینممنوعیت هرگونه اجتماع رسمی و غیررسمی در قزوینمراکز درمانی قزوین بصورت مستمر پایش می شوندوزش بادهای شدید غربی پدیده غالب جوی قزوینتاکید معاون استاندار قزوین برای تامین اقلام بهداشتی پاکباناندعوت از بانوان قزوینی برای پیوستن به پویش نه به کرونا و تحریمفعالیت ۴۰ درصد کارخانجات قزوین از اواخر فروردین آغاز می‌شودتوقیف ۲ خودروی حامل چوب قاچاق در قزویندیپلماسی کرونا؛ پرچم صلح یا روند سلطه‌گری؟۴ انبار دارو و مواد غذایی در قزوین پلمب شد
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
داروی ضد شپش سر قابلیت نابودی ویروس مرگبار کرونا را دارد.بیمار ۱۰۶ساله قمی کرونا را شکست دادقیمت سکه و طلا در 16 فرودین ماهخاکسپاری هم آنلاین شد ! +عکسبررسی علت شلوغی امروز تهران | بخش خصوصی مقصر است؟ماجرای جنجالیِ دیالوگ ۱۸+ پایتخت ادامه دارد +تصاویرکدام خیابان‌های تهران امروز پر ترافیک بودند؟خیابان‌های گیلان و زاهدان شلوغ شد +عکسمترو تهران لبریز از جمعیت +عکسزندگی مرموز همسر رهبر محرمانه ترین کشور دنیا + تصاویرانتقاد تند یک روزنامه نگار از دولت بخاطر بی توجهی به عواقب کروناآخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۵۵۷۴۳ نفر افزایش یافتضرر ۱۷ میلیارد تومانی سینماها در نوروزاین تصاویر از اهواز اشک‌تان را در می‌آورد +عکساقدام زیبای نوه امام برای علی لاریجانیآیا به اندازه کافی باهوش هستید؟کرونا در کدام کشورها هنوز مشاهده نشده است؟ + اینفوگرافیساعت کار اصناف بعد از پایان تعطیلات نوروزی+عکسآخرین آمار تلفات کرونا در کشور؛ 3452 نفر/شمار مبتلایان ایرانی کرونا به نفر 55743 رسیدعیادت غیرحضوری نماینده رهبر انقلاب از لاریجانی