۱۳۹۷ سه شنبه ۲۶ تير  | 2018 7 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 29 کد مطلب: 44813  
معاون فرهنگی قوه قضائیه:

احیای حقوق عامه تنها برعهده دستگاه قضا نیست

معاون فرهنگی رِییس قوه قضائیه گفت: احیای حقوق عامه تنها برعهده دستگاه قضا نیست بلکه باید تمامی دستگاه ها در این زمینه نقش خود را به درستی ایفا کنند.
۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير ساعت 09:17

صدای قزوین:


حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی روز یکشنبه در همایش احیای حقوق عامه و نقش رسانه ها در آن که در دادگستری قزوین برگزار شد با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی،افزود: وی ضمن نوگرایی، اصولگرایی تمام عیار بود و به معنای اعتقادی و پایه ای نه حزبی و جناحی، اصولگرایی را به همگان نشان داد.

وی همچنین گفت: لایحه قصاص وی باعث شد موجی از حملات و سخنرانی ها علیه او براه بیفتد ولی شهید بهشتی با اقتدار از مبانی شرعی این لایحه دفاع کرد و کارها را به خوبی پیش برد.
این مسئول قضائیه در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: موارد حقوق عامه هنوز در جامعه ما به خوبی تبیین نشده است ولی منظور از آن همه مسایلی است که از حقوق خصوصی خارج شده و به جامعه و شهروندان بازمی گردد.
صادقی خاطر نشان ساخت: نمی توان انتظار داشت تمامی موارد مربوط به احیای حقوق عامه برعهده دستگاه قضایی باشد بلکه سایر دستگاه ها و نهادها نیز در این خصوص باید ورود داشته باشند.
وی افزود: در دستگاه قضایی نیز تنها دادستان ها عهده دار احیای حقوق عامه نیستند هرچند در آیین دادرسی وظایفی در این زمینه برعهده دادستان ها نهاده شده است. 
معاون فرهنگی رییس قوه قضائیه گفت: شان دادستانی معطوف به جرم است و تعقیب جرم تا اجرای مجازات از وظایف اصیل دادستانی است و در احیای حقوق عامه نیز از زاویه جرم وارد موضوع می شود.
وی ادامه داد: براساس قوانین تا در مورد کار یا موضوعی جرم انگاری نشده باشد دادستانی وظیفه ای نخواهد داشت ولی اگر در انتهای امری جرمی متصور باشد، دادستان می تواند وارد شده و از تضییع حقوق عامه جلوگیری کند.
این مسئول قضائی خاطر نشان کرد: گاهی از باب اضطرار لازم است دادستان وارد مسئله شده و از وقوع جرم در آینده جلوگیری کند مانند موضوع عوارض در آزادراه قزوین-زنجان که در ابتدای امر تخلفی در آن وجود نداشت ولی ممکن بود در آینده مشکلات را برای مردم ایجاد کند.
وی همچنین گفت: در موضوع ارز و سکه دادستانی هیچ شانی برای ورود ندارد اما اگر این مساله در نظم اقتصادی و پولی کشور و آرامش روانی جامعه اخلال ایجاد کند دادستانی می تواند برای احیای حقوق عامه و صیانت از حقوق مردم اقدام کند.
صادقی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: باید نهضت کاهش عناوین جرم انگارانه در کشور شکل بگیرد و در مقابل برای کوتاهی هایی که اثر عمومی زیادی داشته و یا خلاف هایی که با حیات و امنیت مردم سروکار دارد با جدیت بیشتر وارد کار شویم. 
این مسئول دستگاه قضا با اشاره به سیاست حبس زدایی قوه قضائیه،گفت: در این نوع مجازات علاوه بر تنبیه فرد، خانواده وی نیز مجازات می شوند بنابراین در این خصوص تا حد امکان باید بدنبال مجازت های جایگزین بود.
وی همچنین گفت: برخی امور مانند موضوع آلودگی هوای شهرهای کلان و ناتوانی در مدیریت ترافیک و حمل و نقل را نیازی نیست کیفری کنیم و باید شئون دیگر را نیز در احیای حقوق عامه فعال کنیم.
صادقی در ادامه با اشاره به نقش رسانه ها در احیای حقوق عامه،گفت: رسانه ها در فضای امروز بسیار سرنوشت ساز و اثرگذار هستند و چشم و گوش جامعه محسوب می شوند. 
وی با بیان اینکه رسانه ها قدرت بسیار زیادی دارند و با آفرینش جهان مجازی مردم را پیرو خود می کنند،افزود: انتظار است که رسانه ها واقع نما باشند اما یک فیلم ساز آمریکایی با ساخت فیلم سینمایی به نام سگ را بجنبان نشان داده همیشه این چنین نیست و وضعیت می تواند برعکس باشد.
صادقی اظهار داشت: رسانه ها امروز قدرت زیادی دارند و می توانند واقعیت را به همان شکلی که می خواهند بسازند و می توانند حقوق مردم را احیا یا تضییع کنند.
معاون فرهنگی رییس قوه قضائیه ادامه داد: به طور مثال یک کانال تلگرامی با دروغ بافی و داستان سرایی به نشر اکاذیب پرداخت تا مردم را نسبت به رئیس قوه قضائیه و خانواده وی بدبین کند.
وی گفت: رسانه ها در حقوق عامه بسیار نقش دارند و می توانند امنیت اقتصادی و رفاهی را که مهمترین رکن حقوق عامه است را ارتقا بخشند یا متزلزل سازند.
صادقی اضافه کرد: فنون رسانه ها برجسته سازی است که اگر در مسیر نادرست مورد استفاده قرار گیرد می تواند به تشویش اذهان عمومی منجر شود.
وی افزود: برهم خوردن اعتماد عمومی و از میان رفتن سرمایه اجتماعی نتیجه برجسته سازی نادرست توسط رسانه هاست بنابراین از فعالان این حوزه انتظار می رود با هوشمند و آگاهی بیشتری به فعالیت بپردازند تا دشمن از فضای رسانه داخل برای ضربه به کشور استفاده نکند.
منبع : دادگستری قزوین کلید واژه ها : صدای قزوین , دستگاه عامه ,       ثبت نظر آسان است "شما هم دیدگاه خود را بنویسید"


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 احیای حقوق عامه تنها برعهده دستگاه قضا نیست ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
فرماندار جدید شهرستان آبیک منصوب شدکمیسیون اجتماعی از وزیر تعاون حمایت می کندمحرومیت باید از چهره آوج پاک شودآماده شنیدن مشکلات تشکل های کارگری هستیمبهره تسهیلات اشتغال فراگیر کاهش یابدیک سوم بازنشستگان قزوین از شرایط پیش موعد استفاده کرده انداخطار 12 واحد آلاینده محیط زیست در آبیک شکستگی و نشتی در شبکه توزیع آب شرب قزوین وجود نداردپیام تبریک استاندار قزوین در پی کسب مقام قهرمانی ورزشکاران استان در رقابت های جهانی ووشو و کاراته آسیارعایت عفاف و حجاب یک وظیفه انسانی استتوسعه کمی و کیفی فضاهای ورزشی یکی از رویکرد های مهم شورای شهر استپرداخت۱۴۰ میلیارد ریال تسهیلات حمایت از اشتغال پایدار در قزوینپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبه ۳۰ هزار راس از دامهای قزوین علیه بروسلوز واکسینه شدندآتشسوزی ۶ هکتار از مراتع ملی روستای علنقیه در شهرستان تاکستانمرمت گراند هتل قزوین امسال آغاز می شودوزش باد؛ پدیده غالب جوّی در استان10 واحد صنعتی راکد در قزوین به چرخه تولید بازگشتندتیم شهرداری قزوین به مسابقات فوتبال کارگران کشور راه یافتشورای اسلامی شهر نیازمند خردجمعی و مشارکت عموم مردم است
۱۵ هزار خادمیار در قزوین جذب فعالیتهای آستان قدس می شونداشتغال؛مهمترین مساله پیش روی دختران در جامعه امروز استکاراته کای قزوینی قهرمان آسیا شدتوانمندی های اقتصادی روستاها شناسایی می شودطرح خدمات مالی خرد در قزوین اجرا می شودمرمت گراند هتل قزوین امسال آغاز می شودمشترکین برق در قزوین صرفه جویی را جدی بگیرند10 واحد صنعتی راکد در قزوین به چرخه تولید بازگشتندووشوکار قزوینی قهرمان نوجوانان جهان شدشورای اسلامی شهر نیازمند خردجمعی و مشارکت عموم مردم استوزش باد؛ پدیده غالب جوّی در استانپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبه آتشسوزی ۶ هکتار از مراتع ملی روستای علنقیه در شهرستان تاکستان۳۰ هزار راس از دامهای قزوین علیه بروسلوز واکسینه شدندتیم شهرداری قزوین به مسابقات فوتبال کارگران کشور راه یافتپرداخت۱۴۰ میلیارد ریال تسهیلات حمایت از اشتغال پایدار در قزوینتوسعه کمی و کیفی فضاهای ورزشی یکی از رویکرد های مهم شورای شهر استرعایت عفاف و حجاب یک وظیفه انسانی استپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبه فرماندار جدید شهرستان آبیک منصوب شد
ماجرای عکس بدون حجاب دختر نماینده مجلس چیست؟ + عکسنامه امیر بحرین به رییس جمهورآذری جهرمی: رویکرد مهندس فتاح برای حل مشکلات محرومین مثال زدنی استتیم منتخب جام جهانی 2018 از نگاه سایت گلجمع آوری داروی والزارتان در 22 کشورمجری خوش حجاب تلویزیون در کنار همسرش/عکسبرخی مسئولان وزارت صنعت و معدن در پرونده واردات خودرو ممنوع الخروج، احضار و بازجویی شده اند/ اقداماتی که باعث اخلال در نظام اقتصادی می شود، می تواند مصداق افساد فی الارض باشد و مجازات مشخص داردجایزه باروت خیس به ترامپ تعلق گرفتهدیه پوتین به کیتارویچ در کرملین+عکسفساد اخلاقی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی / او با دختر 27 ساله چه کرد؟سرلشکر باقری با وزیر خارجه و فرمانده نیروی دریایی پاکستان دیدار کردایران و هند بر اهمیت حفظ برجام تاکید کردندواکنش سازمان پدافند غیرعامل کشور به اقدام وزیر ارتباطاترییس جمهور به روایت پدر داماد رییس جمهور:کاش روحانی اصلا رییس جمهور نمی شد!/پسرم و دختر ایشان 25 سال است ساکن اتریش هستند/رییس جمهور هر سه شب یک بار به منزل می رود/کل فامیل از این که ایشان رییس جمهور شده اند، ناراحتند/رییس جمهوری ایشان جز ضرر و درهای بستهحمله کیهان به علی مطهری: او فرد بلوف زنی است/ مطهری بگوید که جزو نمایندگان چاپلوس است یا آزاده؟/ او یکی از وکیل الدوله های بارز در مجلس استمالیات نقل و انتقال املاک آماده واگذاری شدمریم رجوی به دام کلاه سفیدها افتادبه مسئولان سازمان بهزیستی تأکید می کنم که به صورت مضاعف به یتیمان تحت سرپرستی این سازمان رسیدگی کنندما برای همین اذان و نماز با دشمن می جنگیمامیر تتلو در راه لس آنجلس؟ زیستن در متن جنجال !
دروغ از منظر قرآن و روایاتکدام دولت های جهان الکترونیکی شدند؟طرح "ممنوعیت واگذاری سکه به صورت نامحدود" تاثیر خود را در بازار گذاشتواگذاری سهام چهار سیلو و انبار دولتیآغاز مرحله استانی مسابقات قرآن در یزد/ رقابت 270 یزدیگلهای کوهی حصار بن کلاردشترایزنی جابری انصاری با نبیه بریکشف 10هزار لیتر روغن موتوربا برند جعلیپرداخت ارز 4 هزار و 200 تومانی متوقف نمی شودقتل شبانه خواهر در خانهزلزله 4/9 ریشتری در استان خراسان شمالی/ اعزام 2 تیم ارزیاب به منطقه/گزارش ترک جزیی دیوار منازل در سنخواستحمله همه جانبه دموکرات ها و جمهوریخواهان به ترامپ/ طرح موضوع احضار تیم امنیت ملی به کنگره و استعفای کابینه/ آیا پوتین اطلاعات رسوا کننده ای از ترامپ در اختیار دارد؟نقد و بررسی لینکلن ام کی زی مدل 2017آمار کشته ها و زخمی های تظاهرات های اخیر در عراقادامه مرحله نهایی مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان/ رقابت فشرده در فینالسیل در قلعه گنجدستگیری 46 عضو باند مدلینگپوتین : روابط مسکو و واشنگتن قربانی اختلافات سیاست داخلی آمریکاجزییات اولین عرضه بزرگ سال 97 خصوصی سازیمراسم معارفه ی پر سر و صدای مارادونا در برست / مارادونا رییس باشگاه بلاروسی شد