۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ بهمن  | 2019 2 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 52 کد مطلب: 44813  
معاون فرهنگی قوه قضائیه:

احیای حقوق عامه تنها برعهده دستگاه قضا نیست

معاون فرهنگی رِییس قوه قضائیه گفت: احیای حقوق عامه تنها برعهده دستگاه قضا نیست بلکه باید تمامی دستگاه ها در این زمینه نقش خود را به درستی ایفا کنند.
۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير ساعت 09:17

صدای قزوین:


حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی روز یکشنبه در همایش احیای حقوق عامه و نقش رسانه ها در آن که در دادگستری قزوین برگزار شد با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی،افزود: وی ضمن نوگرایی، اصولگرایی تمام عیار بود و به معنای اعتقادی و پایه ای نه حزبی و جناحی، اصولگرایی را به همگان نشان داد.

وی همچنین گفت: لایحه قصاص وی باعث شد موجی از حملات و سخنرانی ها علیه او براه بیفتد ولی شهید بهشتی با اقتدار از مبانی شرعی این لایحه دفاع کرد و کارها را به خوبی پیش برد.
این مسئول قضائیه در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: موارد حقوق عامه هنوز در جامعه ما به خوبی تبیین نشده است ولی منظور از آن همه مسایلی است که از حقوق خصوصی خارج شده و به جامعه و شهروندان بازمی گردد.
صادقی خاطر نشان ساخت: نمی توان انتظار داشت تمامی موارد مربوط به احیای حقوق عامه برعهده دستگاه قضایی باشد بلکه سایر دستگاه ها و نهادها نیز در این خصوص باید ورود داشته باشند.
وی افزود: در دستگاه قضایی نیز تنها دادستان ها عهده دار احیای حقوق عامه نیستند هرچند در آیین دادرسی وظایفی در این زمینه برعهده دادستان ها نهاده شده است. 
معاون فرهنگی رییس قوه قضائیه گفت: شان دادستانی معطوف به جرم است و تعقیب جرم تا اجرای مجازات از وظایف اصیل دادستانی است و در احیای حقوق عامه نیز از زاویه جرم وارد موضوع می شود.
وی ادامه داد: براساس قوانین تا در مورد کار یا موضوعی جرم انگاری نشده باشد دادستانی وظیفه ای نخواهد داشت ولی اگر در انتهای امری جرمی متصور باشد، دادستان می تواند وارد شده و از تضییع حقوق عامه جلوگیری کند.
این مسئول قضائی خاطر نشان کرد: گاهی از باب اضطرار لازم است دادستان وارد مسئله شده و از وقوع جرم در آینده جلوگیری کند مانند موضوع عوارض در آزادراه قزوین-زنجان که در ابتدای امر تخلفی در آن وجود نداشت ولی ممکن بود در آینده مشکلات را برای مردم ایجاد کند.
وی همچنین گفت: در موضوع ارز و سکه دادستانی هیچ شانی برای ورود ندارد اما اگر این مساله در نظم اقتصادی و پولی کشور و آرامش روانی جامعه اخلال ایجاد کند دادستانی می تواند برای احیای حقوق عامه و صیانت از حقوق مردم اقدام کند.
صادقی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: باید نهضت کاهش عناوین جرم انگارانه در کشور شکل بگیرد و در مقابل برای کوتاهی هایی که اثر عمومی زیادی داشته و یا خلاف هایی که با حیات و امنیت مردم سروکار دارد با جدیت بیشتر وارد کار شویم. 
این مسئول دستگاه قضا با اشاره به سیاست حبس زدایی قوه قضائیه،گفت: در این نوع مجازات علاوه بر تنبیه فرد، خانواده وی نیز مجازات می شوند بنابراین در این خصوص تا حد امکان باید بدنبال مجازت های جایگزین بود.
وی همچنین گفت: برخی امور مانند موضوع آلودگی هوای شهرهای کلان و ناتوانی در مدیریت ترافیک و حمل و نقل را نیازی نیست کیفری کنیم و باید شئون دیگر را نیز در احیای حقوق عامه فعال کنیم.
صادقی در ادامه با اشاره به نقش رسانه ها در احیای حقوق عامه،گفت: رسانه ها در فضای امروز بسیار سرنوشت ساز و اثرگذار هستند و چشم و گوش جامعه محسوب می شوند. 
وی با بیان اینکه رسانه ها قدرت بسیار زیادی دارند و با آفرینش جهان مجازی مردم را پیرو خود می کنند،افزود: انتظار است که رسانه ها واقع نما باشند اما یک فیلم ساز آمریکایی با ساخت فیلم سینمایی به نام سگ را بجنبان نشان داده همیشه این چنین نیست و وضعیت می تواند برعکس باشد.
صادقی اظهار داشت: رسانه ها امروز قدرت زیادی دارند و می توانند واقعیت را به همان شکلی که می خواهند بسازند و می توانند حقوق مردم را احیا یا تضییع کنند.
معاون فرهنگی رییس قوه قضائیه ادامه داد: به طور مثال یک کانال تلگرامی با دروغ بافی و داستان سرایی به نشر اکاذیب پرداخت تا مردم را نسبت به رئیس قوه قضائیه و خانواده وی بدبین کند.
وی گفت: رسانه ها در حقوق عامه بسیار نقش دارند و می توانند امنیت اقتصادی و رفاهی را که مهمترین رکن حقوق عامه است را ارتقا بخشند یا متزلزل سازند.
صادقی اضافه کرد: فنون رسانه ها برجسته سازی است که اگر در مسیر نادرست مورد استفاده قرار گیرد می تواند به تشویش اذهان عمومی منجر شود.
وی افزود: برهم خوردن اعتماد عمومی و از میان رفتن سرمایه اجتماعی نتیجه برجسته سازی نادرست توسط رسانه هاست بنابراین از فعالان این حوزه انتظار می رود با هوشمند و آگاهی بیشتری به فعالیت بپردازند تا دشمن از فضای رسانه داخل برای ضربه به کشور استفاده نکند.
منبع : دادگستری قزوین کلید واژه ها : صدای قزوین , دستگاه عامه ,       ثبت نظر آسان است "شما هم دیدگاه خود را بنویسید"


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 احیای حقوق عامه تنها برعهده دستگاه قضا نیست ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
جمعیت کیفری قزوین 12 درصد کاهش یافته استمدیری که خطا کرده نباید ارتقای جایگاه پیدا کندجلب مشارکت سمن ها برای حفاظت از میراث فرهنگی ضروری استسالن ورزشی چوبیندر افتتاح شدیک کارخانه آسفالت با حضور وزیر دادگستری در قزوین افتتاح شدغرق شدگی خواهر و برادر خردسال در استخر آب کشاورزی در بوئین زهرا40 دستگاه خودرو و موتورسیکلت در تاکستان توقیف شدحقوق شهروندی با تقویت شفافیت در جامعه محقق می شوداستان قزوین برای استقبال از مسافران نوروزی آماده است۹۳ زندانی در قزوین آزاد شدند62 رقم جدید از محصولات زراعی در مزارع الگویی قزوین کشت شدواژگونی کامیون در قزوین به مرگ راننده منجر شدهمایش آینده نگاری تمدن نوین اسلامی در قزوین برگزار می شودافزایش تعداد غرفه‌‌های توزیع میوه عید در استان22 میلیون نفر در بافت های فرسوده کشور زندگی می کنندوضعیت ایمنی بازار قزوین، نیاز به توجه و بازنگری داردروان سازی ترافیک در ایام پایانی سال مورد توجه قرار گیردقراردادهای راکد شهرک های صنعتی قزوین ساماندهی می شوندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان /سه شنبه پرونده ۶ شرکت حمل و نقل مسافربری در قزوین رسیدگی شد
خانواده های دارای 2 معلول کمک بلاعوض دریافت می کنندبرق نقاطی از استان قزوین قطع می شودخدمات بیمارستان الوند با تعرفه دولتی ارایه خواهد شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبه کاراته کاران قزوینی به 2 نشان لیگ جهانی دست یافتندوزیر دادگستری به قزوین سفر می‌کندکارشناسان آلمانی از مزارع قزوین بازدید کردندحضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نسبت به سال قبل افزایش داشتسپاه پاسداران از تلاش استاندار قزوین تجلیل کردتوانمند سازی و ایجاد اشتغال پایدار ، اساسی‌ترین نیاز اقشار آسیب‌پذیر266 هزار نفر در قزوین از نظر بیماری های قلبی خطر سنجی شدندساماندهی ورودی آوج 33 میلیارد ریال اعتبار نیاز داردمجموعه فرهنگی دفاع مقدس در قزوین ساخته می شوداستان قزوین برای استقبال از مسافران نوروزی آماده استغرق شدگی خواهر و برادر خردسال در استخر آب کشاورزی در بوئین زهراایران در نمایشگاه صنعتی ازبکستان شرکت می کندپرونده ۶ شرکت حمل و نقل مسافربری در قزوین رسیدگی شد40 دستگاه خودرو و موتورسیکلت در تاکستان توقیف شد2 قبضه سلاح شکاری قاچاق در شهرستان البرز کشف شدنمایشگاه مشاغل خانگی ۱۱ اسفند ماه در قزوین برگزار می شود
اظهارات کامل سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده متهمان جاسوسی از مراکز نظامی کشورنجات جان مادر باردار در بانهذبح غیرشرعی مرغ های منجمد؛ از شایعه تا واقعیتخبر ناگوار برای آبی ها؛ دروازه بان سابق استقلال در بستر بیماریپاسخ عجیب فتحی به گلایه هواداران استقلالابراهیمی به بازی مقابل تراکتورسازی می رسد/ استارت تمرینات سپاهان از روز دوشنبهمنشا: در پرسپولیس امکانات بهتر بودتلخی شکست برای رئال مادرید دو برابر شد؛ کاپیتان، ال کلاسیکو را از دست دادروزیاتو: خرید باشگاه منچستر یونایتد توسط شاهزاده محمد بن سلمان به مبلغ 4٫9 میلیارد دلارلژیونر مغضوب پرسپولیس خواهان بازگشت به جمع سرخ پوشانمنشا سریعاً از حضور در استقلال پشیمان شد؟!چراغ سبز به واردات خودرو؟خودرو ارزان می شوداز افزایش شدید قیمت خودرو جلوگیری شود.قیمت روز خودروهای داخلی + جدولنگاهی به جدیدترین قیمت خودرو در بازار تهران + جدولنرخ طلا و سکه در بیست و هشتم بهمن ماه+عکسقیمت طلا و قیمت سکه در 28 بهمن 1397واکنش تند رضا شیدپور به افزایش بی رویه قیمت خودرو + فیلمآخرین قیمت طلا و سکه در روز یک شنبه 97/11/28، قیمت ها پایین نمی آیند!
گسترش نوروزگاه ها در سطح شهر«سعید صدرائیان» رییس فرهنگ سرای ارسباران شدعادل به مردم خط داد / وضعیت بحرانی فردوسی پور در صدا و سیما + عکسبازگشایی راه ۱۳۰ روستای خلخالهند بزرگترین واردکننده نفت ونزوئلا شدرده بندی فیفا - رنکینگ تیم های باشگاهی جهانافتتاح سرزمین پرواز/ به زودی پارک حشرات غول‌پیکر نیز افتتاح می‌شودقاتل 16 ساله در کمتر از 24 ساعت دستگیر شدخطر کم خونی در کمین افراد گیاهخوار مطلقتعجب مرغ‌ها از قیمت گران خود!مشکل انقلاب مبانی آن نیست، بلکه مدیریت بی‌عرضه هاستدر مساله تغییر اقلیم از سوی برخی مراکز خاص داده سازی شده استبرگزاری مراسم محرومیت زدایی و اهدای جهیزیه به زوجین جنوب تهرانمقابل استقلال تجربه ام را در اختیار جوان ها می گذارم/ پرسپولیسی ام اما برای برد پارس می جنگمتارتار: ظاهرا پاتوسی بدون ITC می خواهد جلوی ما بازی کندشفر: هیچ کس نمی تواند در استقلال موضوعی درست کند/ شاید پاتوسی بازی کندمهدی ابرنیرویی درگذشت + بیوگرافی و عکسرهبران عرب تنها راه ایجاد صلح در خاورمیانه را مقابله با ایران می داننداستخدام حسابدار در یک شرکت معتبر تجهیزات پزشکی در تهرانجمع آوری اسناد محرمانه وزارت خارجه و دفاع انگلیس درباره حضور در خلیج فارس