۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر  | 2018 9 Sunday
آرشیو خبر آمار بازدید: 39 کد مطلب: 44813  
معاون فرهنگی قوه قضائیه:

احیای حقوق عامه تنها برعهده دستگاه قضا نیست

معاون فرهنگی رِییس قوه قضائیه گفت: احیای حقوق عامه تنها برعهده دستگاه قضا نیست بلکه باید تمامی دستگاه ها در این زمینه نقش خود را به درستی ایفا کنند.
۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير ساعت 09:17

صدای قزوین:


حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی روز یکشنبه در همایش احیای حقوق عامه و نقش رسانه ها در آن که در دادگستری قزوین برگزار شد با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی،افزود: وی ضمن نوگرایی، اصولگرایی تمام عیار بود و به معنای اعتقادی و پایه ای نه حزبی و جناحی، اصولگرایی را به همگان نشان داد.

وی همچنین گفت: لایحه قصاص وی باعث شد موجی از حملات و سخنرانی ها علیه او براه بیفتد ولی شهید بهشتی با اقتدار از مبانی شرعی این لایحه دفاع کرد و کارها را به خوبی پیش برد.
این مسئول قضائیه در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: موارد حقوق عامه هنوز در جامعه ما به خوبی تبیین نشده است ولی منظور از آن همه مسایلی است که از حقوق خصوصی خارج شده و به جامعه و شهروندان بازمی گردد.
صادقی خاطر نشان ساخت: نمی توان انتظار داشت تمامی موارد مربوط به احیای حقوق عامه برعهده دستگاه قضایی باشد بلکه سایر دستگاه ها و نهادها نیز در این خصوص باید ورود داشته باشند.
وی افزود: در دستگاه قضایی نیز تنها دادستان ها عهده دار احیای حقوق عامه نیستند هرچند در آیین دادرسی وظایفی در این زمینه برعهده دادستان ها نهاده شده است. 
معاون فرهنگی رییس قوه قضائیه گفت: شان دادستانی معطوف به جرم است و تعقیب جرم تا اجرای مجازات از وظایف اصیل دادستانی است و در احیای حقوق عامه نیز از زاویه جرم وارد موضوع می شود.
وی ادامه داد: براساس قوانین تا در مورد کار یا موضوعی جرم انگاری نشده باشد دادستانی وظیفه ای نخواهد داشت ولی اگر در انتهای امری جرمی متصور باشد، دادستان می تواند وارد شده و از تضییع حقوق عامه جلوگیری کند.
این مسئول قضائی خاطر نشان کرد: گاهی از باب اضطرار لازم است دادستان وارد مسئله شده و از وقوع جرم در آینده جلوگیری کند مانند موضوع عوارض در آزادراه قزوین-زنجان که در ابتدای امر تخلفی در آن وجود نداشت ولی ممکن بود در آینده مشکلات را برای مردم ایجاد کند.
وی همچنین گفت: در موضوع ارز و سکه دادستانی هیچ شانی برای ورود ندارد اما اگر این مساله در نظم اقتصادی و پولی کشور و آرامش روانی جامعه اخلال ایجاد کند دادستانی می تواند برای احیای حقوق عامه و صیانت از حقوق مردم اقدام کند.
صادقی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: باید نهضت کاهش عناوین جرم انگارانه در کشور شکل بگیرد و در مقابل برای کوتاهی هایی که اثر عمومی زیادی داشته و یا خلاف هایی که با حیات و امنیت مردم سروکار دارد با جدیت بیشتر وارد کار شویم. 
این مسئول دستگاه قضا با اشاره به سیاست حبس زدایی قوه قضائیه،گفت: در این نوع مجازات علاوه بر تنبیه فرد، خانواده وی نیز مجازات می شوند بنابراین در این خصوص تا حد امکان باید بدنبال مجازت های جایگزین بود.
وی همچنین گفت: برخی امور مانند موضوع آلودگی هوای شهرهای کلان و ناتوانی در مدیریت ترافیک و حمل و نقل را نیازی نیست کیفری کنیم و باید شئون دیگر را نیز در احیای حقوق عامه فعال کنیم.
صادقی در ادامه با اشاره به نقش رسانه ها در احیای حقوق عامه،گفت: رسانه ها در فضای امروز بسیار سرنوشت ساز و اثرگذار هستند و چشم و گوش جامعه محسوب می شوند. 
وی با بیان اینکه رسانه ها قدرت بسیار زیادی دارند و با آفرینش جهان مجازی مردم را پیرو خود می کنند،افزود: انتظار است که رسانه ها واقع نما باشند اما یک فیلم ساز آمریکایی با ساخت فیلم سینمایی به نام سگ را بجنبان نشان داده همیشه این چنین نیست و وضعیت می تواند برعکس باشد.
صادقی اظهار داشت: رسانه ها امروز قدرت زیادی دارند و می توانند واقعیت را به همان شکلی که می خواهند بسازند و می توانند حقوق مردم را احیا یا تضییع کنند.
معاون فرهنگی رییس قوه قضائیه ادامه داد: به طور مثال یک کانال تلگرامی با دروغ بافی و داستان سرایی به نشر اکاذیب پرداخت تا مردم را نسبت به رئیس قوه قضائیه و خانواده وی بدبین کند.
وی گفت: رسانه ها در حقوق عامه بسیار نقش دارند و می توانند امنیت اقتصادی و رفاهی را که مهمترین رکن حقوق عامه است را ارتقا بخشند یا متزلزل سازند.
صادقی اضافه کرد: فنون رسانه ها برجسته سازی است که اگر در مسیر نادرست مورد استفاده قرار گیرد می تواند به تشویش اذهان عمومی منجر شود.
وی افزود: برهم خوردن اعتماد عمومی و از میان رفتن سرمایه اجتماعی نتیجه برجسته سازی نادرست توسط رسانه هاست بنابراین از فعالان این حوزه انتظار می رود با هوشمند و آگاهی بیشتری به فعالیت بپردازند تا دشمن از فضای رسانه داخل برای ضربه به کشور استفاده نکند.
منبع : دادگستری قزوین کلید واژه ها : صدای قزوین , دستگاه عامه ,       ثبت نظر آسان است "شما هم دیدگاه خود را بنویسید"


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 احیای حقوق عامه تنها برعهده دستگاه قضا نیست ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
احداث تقاطع یادگار امام راهی برای کاهش ترافیک قزوینخدمات ارایه شده در روستاهای کشور قابل توجه بوده استبرنامه های بسیج رسانه قزوین در هفته دفاع مقدس تشریح شد245 هزار دانش آموز قزوینی سال تحصیلی جدید را آغاز کردند2100 محوطه و بنای تاریخی در قزوین شناسایی شده استمحیط مدرسه و خانه از یکدیگر جدا نیستنظام آموزشی باید مهارتهای زندگی را به دانش آموزان بیاموزد۴۰ میلیارد تومان پروژه آموزشی در استان قزوین افتتاح می شودمهارت سنتی پخت شیرینی قرابیه قزوین در فهرست میراث ملی ثبت شدرئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قزوین معرفی شداقتصاد مقاومتی به معنای ریاضت اقتصادی نیستمزاحم تلفنی به عذرخواهی با نصب بنر مکلف شدزنان جامعه باید از بانوان جانباز الگو برداری کنندزنگ مهر در مدارس استان قزوین نواخته شداصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده موانع تولید را بر می داردبرخورد یک عابر با قطار در تاکستان منجر به مرگ وی شدبخشنامه های بانک مرکزی کمر تولیدکننده را شکسته استسوانح رانندگی در تاکستان سه کشته برجا گذاشتمراسم نمادین تشییع شهدای کربلا در قزوین برگزار شدطرح هادی 15روستای بخش مرکزی قزوین بازنگری شد
پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبه عملیات برداشت شن و ماسه در اراضی روستای باورس متوقف شدگفتگوی حوزه هنری قزوین با میثم ملکی هنرمند عکاسمراکز عرضه گوشی همراه با ارز دولتی مشخص شوندعملیات برداشت شن و ماسه در اراضی روستای باورس متوقف شدنیروهای مسلح باید با بصیرت و ولایت مداری در دفاع از کشور بکوشندنمایشگاه خانه و آشپزخانه در قزوین برگزار می شودبیشترین عامل حوادث کار در قزوین سقوط از ارتفاع استرگبار و رعد و برق ارتفاعات قزوین را فرا می گیردجنگ تحمیلی اتحاد ملت ایران را دوچندان کردعملیات برداشت شن و ماسه در اراضی البرز متوقف شدامدادرسانی به مجروحان سوانح در قزوین سرعت گرفته استرسالت خداوند از ایجاد نیروهای مسلح دینی حمایت از مظلومان استکشف بیش از ۲۵۰ تن ماهی وارداتی در شهرستان البرز70 پرونده اخلال در بازار به دستگاه قضا ارسال شددفاع مقدس سرشار از فداکاری و ایثار بودزنگ شکوفه ها و غنچه ها در مدارس قزوین نواخته شدمراسم عزاداری حسینی در قزوین تحسین برانگیز بوداحداث تقاطع یادگار امام راهی برای کاهش ترافیک قزوینبخشنامه های بانک مرکزی کمر تولیدکننده را شکسته است
بیانیه سازمان بسیج به مناسبت هفته دفاع مقدسشرکت مخابرات ایران الگویی ملی در بکارگیری شیوه های مدیریتی نوین در ایراناگر دندان سفید می خواهید از این خوراکی ها دوری کنیدحمایت مقام اماراتی از عاملان حمله تروریستی اهوازواکنش کردها به درخواست نصراللهاسامی شهدای حادثه تروریستی در اهواز اعلام شدرییس جمهوری دستور پیگیری اقدام تروریستی را در اهواز صادر کرددستگاه های مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب و به سرپنجه مقتدر قضایی کشور بسپارندآیت الله هاشمی شاهرودی جنایت تروریستی اهواز را محکوم کردتک عکس / سه شهید حمله تروریستی اهواز در یک قابفیلمی از زاویه متفاوت از حمله تروریستی به رژه اهوازقتل همسر باردار توسط دوست دختر مرد هوس بازآخرین جزییات از آمار و وضعیت مجروحین و شهدای حادثه تروریستی اهواز10 راه ساده برای جذابیت با پوشیدن پیراهن سفیدهراس آمریکاییان از ناوگان زیردریایی روسیهمربیان نامدار فوتبال دنیا در میان گزینه های هدایت تراکتورسازینقشه های بریتانیایی استوکس و لی علیه پدیدهفوری؛ ستاره باشگاه پرسپولیس دوپینگی از آب در آمد!فیلم لحظه حمله مسلحانه به مراسم رژه در اهوازقلعه نویی در گفت وگو با مدال: شرط بندی یکی از پشت پرده هاست؛ مسلمان را هم از استقلال فراری دادند
طاها اقدامی شهید خردسال اهواز جهانی شد ! + عکسمردی که یک کلّه دیگر روی سرش دارد!+عکس5 واقعیت هرگز دیده نشده درباره فقر و فلاکت در سوئیس + عکس هاافزایش ۵۵ درصدی قیمت‌ها توسط یک شرکت خودروسازیکدهایی حیاتی که فقط کادر پرواز از آن‌ها سر در می‌آورند!سید علی خمینی از ایران هجرت کرد10 خرافه بسیار عجیب مردم دنیا را بخوانیدموج جدیدی از افزایش قیمت در راه استپیام تسلیت حاشیه ساز مهناز افشار و تینا پاکروان !پول‌دارترین دانشگاه جهان، پولدارتر شدافزایش 1000 تومانی قیمت هر بطری شیر ! + عکسیک حشره ماهی خوار همه را شگفت زده کردتشریح جزئیات مذاکره ایران و آمریکا در دولت احمدی نژاد + عکسسیامند رحمان قوی ترین وزنه بردار معلول قاره آسیا شدهشتگ برای اکران آماده می‎شودسکه گران شد ! + جدول قیمت سکه و ارز غیر دولتیهکر ایرانی اینستاگرام الاحوازیه را هک کردفیلم شوخی عجیب وزیر بهداشت با پیرمرد بیمار / مشاور روحانی واکنش نشان داد + فیلمتاثیر قرص اکستازی بر اختاپوس ها + عکسدلار گران ترمز چک‌های برگشتی را کشید