۱۳۹۷ سه شنبه ۳ مهر  | 2018 9 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 105 کد مطلب: 45275  
فروردین امروز از حال و روز بازار قزوین گزارش می‌دهد؛

سایه سنگین احتکار؛ روی ناخوشِ دلار

حدیث حیدری
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير ساعت 11:22

صدای قزوین:


پر تکرار ترین بحثِ این روزها و دردِ مشترک مردم، شاید همان جمله ی آمیخته با نامیدی و غمی است که بارها در طول روز از پیر و جوان، کاسب و بیکار می شنویم؛ « همه چیز گران شده است» . یکی می گوید مقصرش ترامپ و برجام و دلار  است یکی دولت را مقصر می‌داند و دیگری همه چیز را از چشم تُجار و بازاری‌ها می‌بیند. هر چه که هست قدرتِ خرید مردم به طور قابل ملاحظه ای کمتر و سبد خرید خانوار محدودتر شده است. پس از دیدار استاندار قزوین با برخی از بازاریان، فروردین امروز برای بررسی قیمت برخی اقلام اساسی پس از افزایش قیمت دلار، به سراغ اصناف و بازاری های استان قزوین رفته است. 
حبیب اله صادقی پور رییس اتحادیه میوه و سبزی فروشان قزوین در این باره به فروردین امروز می گوید: طی این مدت در بازار میوه افزایش قیمت داشتیم؛ اما این موضوع  اصلا به خاطر قیمت دلار نیست، بلکه به خاطر سرمازدگی و از بین رفتن محصولات باغی است؛ مثلا  موز که میوه وارداتی است قیمت آن در چند روز اخیر ۲ هزارتومان ارزان تر و زیر قیمت میوه های ایرانی بوده است. امسال خود قزوین تقریبا هیچ محصولی ندارد،صفر است. همه را سرما از بین برد.حتی گیلاس الموت هم نداریم و گیلاسی که در بازار هست از تبریز آمده است.

مهدی اسلامی، رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو معتقد است که عامل اصلی این گرانی‌ها در بازار خودرو شرکت های خودروسازی هستند که با بالا بردن قیمت ها در سایت خود باعث سوءاستفاده افراد سودجو شدند. برای مثال پراید ۱۱۱ تا دو هفته قبل در بازار نزدیک به ۲۳ میلیون خرید و فروش می‌شد که الان به ۲۵ میلیون رسیده‌است. 
او به فروردین امروز می‌گوید: مقصر اصلی بعد از خودروسازان،  احتکارکنندگانی هستند که ماشین می‌خرند و انبار می‌کنند. اشخاصی که احتکار می کنند باید شناسایی شوند، وقتی شماره گذاری خودروها مشخص است باید بررسی کنند ببینند خودروهایی که طی سه ماه اخیر ترخیص شده به دست چه کسانی رسیده و  کجا رفته است؟همین ماشین‌ها بیاید بیرون ما در بازار نه گرانی داریم نه تشنجی برای صنعت کشور هست.
هاشمیان، رییس اتحادیه خوار و بار هم به فروردین امروز می گوید که قیمت خوار و بار تقریبا تغییری نکرده؛ مثلا حبوبات که فصل آن است و چای خرما هیچ تغیری نداشته‌است. برخی اقلام مثل ادویه  که با ارز وارد می شود افزایش داشته، اما محصولات داخلی با همان قیمت قبل عرضه می‌شوند و باید همین طور باشد؛ قیمت قند و شکر هم نباید افزایش داشته‌باشد و اگر جایی افزایش پیدا کرده واقعی نیست؛ چون قبلا هم وارد شده و با همان قیمت ارز قبلی صورت گرفته، ولی برخی تجار احتکار می‌کنند و باعث افزایش قیمت می شوند.

آقاجانی، رییس اتحادیه مرغ و ماهی هم به فروردین امروز می‌گوید: فعلا قیمت مرغ بالا نرفته به دلیل اینکه مردم قدرت خرید ندارند؛ اما نهاده‌ها و داروهای دامی چرا، مثلا سویا که وارداتی است، حداقل دو برابر شده‌است.الان مرغ در سالن دامداری گرسنه است و نهاده‌ها هم قیمت شان بالا رفته و ماهم مجبوریم خرید کنیم. قیمت تخم مرغ هم به همین دلیل  بالا رفته است و با این تفاسیر فکر می‌کنم قیمت مرغ هم در ۱۵ روز آینده چیزی حدود ۱۰۰۰ تومان گران تر شود که البته مقطعی است و بازهم پایین خواهد آمد.
گرامی، رییس اتحادیه پوشاک هم از وضعیت نامناسب بازار پوشاک گلایه دارد و به فروردین امروز می‌گوید: بازار پوشاک که چند سالی است خیلی تعریف ندارد؛ اما با این افزایش‌های اخیر دیگر مردم به جنس ارزان روی آورده‌اند که دست فروش‌ها عرضه می‌کنند. نکته مهم این که تولید کنندگان داخلی به مردم ظلم می‌کنند، در حالی که که با دلار کار نمی‌کنند، قیمت‌ها را افزایش داده‌اند. قیمت اجناس ایرانی متاسفانه گران‌تر از اجناس خارجی است.
 
بحران اقتصادی
اما یک اقتصاددان معتقد است بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی امروزِ ایران تابع سیاست‌های غلط داخلی است که اگر مهار نشود می‌تواند به بحران تبدیل شود.
فرشاد فصاحت، مدرس دانشگاه و کارشناس اقتصادی به فروردین امروز می‌گوید: بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی امروزِ ایران تابع سیاست‌های غلط داخلی یا سکوت در برابر شوک‌های اقتصادی گذرا است که اگر مهار نشود، می‌تواند به بحران تبدیل شود. 
او ادامه می‌دهد: در شرایط بحرانی، مردم معمولا دلار می‌خرند و در خانه‌ها ذخیره می‌کنند. این شرایط بحرانی می‌تواند ناشی از جنگ باشد یا به دلیل اعتراضات مردمی یا فشارهای بیرونی ایجاد شود. در چنین شرایطی تقاضا برای دلار افزایش می‌یابد؛ اما نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دلار چقدر افزایش قیمت دارد.
 
او معتقد است در حالت عادی به دلیل افزایش تقاضا برای دلار انتظار می‌‎رود که قیمت دلار  افزایش یابد؛ اما درحال‌حاضر، اعتراضات مردمی و خروج آمریکا از برجام، بر افزایش تقاضا برای دلار اثر تجمعی هم داشته‌است.  
این مدرس دانشگاه در پاسخ به  این سوال که آیا افزایش قیمت‌ها در بعضی کالاهای داخلی کاذب است، می‌گوید:  برخی از فروشندگان جنسی را که به قیمت قبل خریداری کرده‌اند، به بهانه افزایش قیمت ارز گران‌تر می‌فروشند که این کار خلاف است و باید آن کالا بر اساس همان قیمت گذشته به فروش برسد. در چند هفته اخیر دو خودروساز بزرگ کشور، اقدام به گران کردن برخی خودروهای تولیدی خود کرده‌اند. این در حالی است که رئیس شورای رقابت و رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرده‌اند این دو نهاد هیچ گونه مجوزی برای افزایش قیمت خودروها صادر نکرده‌اند و این افزایش قیمت غیرقانونی است. 
او به سیاست ارزی دولت اشاره می‌کند و می‌گوید: پس از اعلام دولت مبنی بر اینکه معاملات ارزی بالاتر از 4200 تومان جرم است، معاملات زیر زمینی بیشتر شد و همین مسئله نرخ دلار را به بالای 7 هزار تومان برد. هرچند دولت خط قرمزی برای ارز تعیین کرده که خروج از آن قاچاق و جرم محسوب می شود، به هر حال این مسئله به طور طبیعی به معاملات قاچاق دامن زده است و در مقابل دست عده ای را باز گذاشته تا در بازار مانور بدهند.
فصاحت ادامه می‌دهد: از طرفی مردم نگران حفظ ارزش دارایی شان هستند. افرادی که  پس انداز کمی دارند، در نخستین فرصت به دنبال تبدیل این پس انداز به دارایی بوده و فرصت طلبان نیز متناسب با افزایش تقاضا، عرضه را کم کرده‌اند، یا قیمت‌ها را بالا برده تا افزایش قیمت سیر صعودی داشته باشد. 
این اقتصاددان، درباره تاثیرگذاری کمپین‌های اجتماعی مثل نخریدن کالا می‌گوید: حربه‌های مشابه در سایر کشورهای دنیا نشان داده، تمرین این روش‌ها برای پیشبرد اهداف اجتماعی و ملی حرکتی ضروری و کم‌هزینه و پرمنفعت است؛ اما نکته مهم این است که این کمپین، ماهیت اعتراض نسبت به سردمداران اقتصادی و سیاسی دارد، ولی مافیای خودرو و  انحصارهای غذایی و... در عمل نشان داده‌اند که به منافع ملی و هم‌نوع توجهی نداشته و در این‌که با یک درصد گران شدن کالاها در شرایطی که درآمدها ثابت است، قدرت خرید مردم کاسته می‌شود، تردیدی نیست.
در این بین آنچه روشن است اینکه  افزایش دومینو وار قیمت‌ها که بی‌هیچ قاعده‌ای صورت می‌گیرد و در مقابلِ عدم چاره اندیشی دولتمردان و القای بی‌تفاوتی آن‌ها به سطوح پایینِ جامعه و همچنین افزایش بیش از پیش شکاف و اختلاف طبقاتی، سبب می‌شود تا «زنجیره اتحاد» بین مردم که مبدا قوام و پایداری هر ملت است کم کم گسسته شود و بی‌اعتمادی بر آن خیمه بیاندازد. جامعه بی‌اعتماد دیر باور است وکم کم حتی به تغییرات مثبت واکنش نشان نمی‌دهد.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 سایه سنگین احتکار؛ روی ناخوشِ دلار ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير
550 طرح اشتغال روستایی در قزوین تسهیلات دریافت کردندنخستین مدیر بازنشسته در قزوین از پست خود کناره گیری کردرسانه ها مردم را با الزامات پدافند غیرعامل آشنا کننددفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار خواهد مانداستاندار به تهران می‌رود!سامانه پهنه بندی آماده ثبت اطلاعات گندم کاران قزوینی استگندمکاران قزوینی اطلاعات خود را در سامانه پهنه بندی ثبت کنند112 کسبه آبیک از فروش دخانیات خودداری می کنندسیره شهدای دانش آموز بهترین الگو برای نوجوانان استانجام بازدیدهای ممیزی از مزارع پرورش طیور صنعتی استان قزوین40 سرمایه گذار حوزه انرژی در شهرک های صنعتی قزوین جذب شدندکنگره سه هزار شهید استان قزوین با شکوه برگزار شودفراهم کردن بستر تخلیه روانی از شیوع اعتیاد در جامعه جلوگیری میکند189 روستا از خدمات آبفای شهرستان قزوین بهره مند هستندمیانگین تسهیلات اشتغال مددجویان قزوینی 200 میلیون ریال استبانوی قزوینی در رقابت های بسکتبال المپیک جوانان به میدان می رودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان /سه شنبه جوامع محلی در الموت برای حفاظت از دریاچه اوان آموزش دیدند۲۵ مگاوات برق در شهرک‌های صنعتی استان قزوین تولید می‌شودفراهم کردن بستر تخلیه روانی از شیوع اعتیاد در جامعه جلوگیری میکند
پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبه 16 هزار تن شلتوک از شالیزارهای قزوین برداشت می شودبهره گیری از سفر روحانی به نیویورک نیازمند انسجام داخلی استکنگره سه هزار شهید استان قزوین با شکوه برگزار شودگرمخانه و کمپ ترک اعتیاد ویژه زنان در قزوین راه اندازی می شود2 گلبالیست قزوینی به اردوی تیم ملی دعوت شدنداستاندار به تهران می‌رود!یادواره شهدای اقبالیه برگزار شدطلا همچنان روی خط صعود!بانوی قزوینی در رقابت های بسکتبال المپیک جوانان به میدان می رودسیره شهدای دانش آموز بهترین الگو برای نوجوانان استنیمی از معلمان قزوین بالای 20 سال سابقه دارندفراهم کردن بستر تخلیه روانی از شیوع اعتیاد در جامعه جلوگیری میکندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان /سه شنبه ارتفاعات شمالی قزوین با پدیده مه روبرو استجوامع محلی در الموت برای حفاظت از دریاچه اوان آموزش دیدندمیانگین تسهیلات اشتغال مددجویان قزوینی 200 میلیون ریال است189 روستا از خدمات آبفای شهرستان قزوین بهره مند هستندسامانه پهنه بندی آماده ثبت اطلاعات گندم کاران قزوینی است112 کسبه آبیک از فروش دخانیات خودداری می کنند
تقدیر از سرباز شجاع ارتش+ عکسواکنش ها به رفتار نه چندان سنجیده یک وزیر+ تصاویربِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَت؟!/تصاویرکوچکترین شهید جنایت تروریستی اهواز در دستان مردم/سردار سلامی:به همه کسانی که پشت این ماجرا هستند اخطار می دهیم/ وزیر اطلاعات: عقبه تروریست هایی که این اقدام را انجام دادند تا آخرین نفر شناسایی خواهند شدعجیب ترین مدل موهایی که تاکنون دیده اید! +تصاویرروایت محسن رضایی از شجاعت دو مادر خوزستانی در جریان حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلحبِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَت؟!/تصاویر کوچکترین شهید حادثه تروریستی اهواز در دستان مردم/سردار سلامی:به همه کسانی که پشت این ماجرا هستند اخطار می دهیم؛ شما می دانیدماهم می دانیم،انتقام خواهیم گرفت/ وزیر اطلاعات:عقبه تروریست هایی که این اقدام را انجام دادندتا آخرین نفر شناسایی خواهند شدداریوش ارجمند و همسرش در یک قاب +عکساختصاص اعتبار برای مقابله با آثار خشکسالی در برخی از زیستگاه ها و تالاب های کشور / تصمیم گیری دولت درخصوص مشکلات مربوط به تسهیلات مسکن مهرفال روزانه دوشنبه 2 مهر ماه 97محسنی اژه ای: سیف ممنوع الخروج است/ احمدی نژاد خودش بگوید پول ها کجاستواکنش جنجالی احمدی نژاد به حادثه اهواز : ماهی گرفتن از خوننگاهی به نقش ستون پنجم و سازمان مجاهدین خلق در جبهه در مستند خشت خصمرییس سابق یکی از سازمان های دولتی استان یزد بازداشت شدبیانیه سازمان بسیج به مناسبت هفته دفاع مقدسشرکت مخابرات ایران الگویی ملی در بکارگیری شیوه های مدیریتی نوین در ایراناگر دندان سفید می خواهید از این خوراکی ها دوری کنیدحمایت مقام اماراتی از عاملان حمله تروریستی اهوازواکنش کردها به درخواست نصراللهاسامی شهدای حادثه تروریستی در اهواز اعلام شدرییس جمهوری دستور پیگیری اقدام تروریستی را در اهواز صادر کرد