۱۳۹۷ يکشنبه ۲۸ مرداد  | 2018 8 Sunday
آرشیو خبر آمار بازدید: 38 کد مطلب: 45692  

اساسنامه قطار شهری بر روی میز شورای شهر قزوین

اساسنامه طرح قطار شهری (تراموا) که قرار است با هدف کاهش بار ترافیکی از شرق به غرب و از شمال تا جنوب قزوین به مورد اجرا گذاشته شود برروی میز شورای اسلامی این شهر قرار گرفت.
۱۳۹۷ يکشنبه ۷ مرداد ساعت 09:37

 

صدای قزوین:

 12 تیرماه گذشته تفاهم نامه احداث قطار شهری بین شهرداری قزوین و یک شرکت چینی امضا شد، طرحی که تصویب شورای عالی ترافیک را نیز به همراه داشته و به استان قزوین نیز ابلاغ شده است.

این طرح با هدف کاهش بار ترافیکی در نخستین فاز خود از شرق به غرب و در فاز دوم نیز از شمال به جنوب شهر قزوین دیده شده و اجرایی خواهد شد.

براساس توافق های صورت گرفته، شرکت چینی با نام نورینکو اینترنشنال به عنوان پیمانکار طرح حدود 6 ماه فرصت دارد تا کارهای مطالعاتی مورد نیاز را انجام داده و برای اجرای آن اقدام کند.

در همین راستا و در نشست شنبه شب پارلمان محلی قزوین، اساسنامه تشکیل سازمان قطار شهری قزوین و حومه از سوی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی این شهر مطرح شد.


**نقش شهرداری در تامین بودجه تراموا حداقلی است

یک عضو شورای شهر قزوین در نشست امشب اظهار داشت: سازمان قطار شهری در راستای پیگیری و اجرای طرح تراموا و همچنین ادامه متروی هشتگرد - قزوین، دیده شده و بر روند عملیات اجرایی آن نظارت خواهد کرد.

احد چگینی با بیان اینکه اساسنامه سازمان قطاری شهری متناسب با شرایط شهر قزوین بومی سازی شده، اضافه کرد: این طرح هم اکنون در مرحله مطالعه بوده و بخش اعظم بودجه آن نیز از سوی دولت تامین می شود.

به گفته این عضو شورای شهر، اساسنامه موجود به شهرداری اجازه می دهد که با فراهم شدن شرایط و پس از تصویب شورا نسبت به فروش اوراق اقدام کند.


**اجازه ندهیم تراموا هم به سرنوشت پل امام رضا (ع) دچار شود

رئیس کمیسیون املاک و مستغلات شورای اسلامی شهر قزوین در این نشست با بیان اینکه آینده خوبی برای طرح تراموا دیده نمی شود، اظهار داشت: قطار شهری مساله ای شبیه پل امام رضا (ع) است و شاید با به سرانجام نرسیدن آن نام بدی برای شورای پنجم باقی بماند.

مهدی عبدالرزاقی ادامه داد: با اجرای این طرح، خیابان امام و طالقانی با عرضی کم و به عنوان شاه بیت اقتصادی شهر قزوین، تحت تاثیر مستقیم طرح قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه همیشه اول بودن به معنای خوب بودن نیست، یادآور شد: انتظار می رود کارشناسان خبره و متخصص در حیطه تراموا با حضور در جلسه شورای شهر به معرفی و تشریح تخصصی تر این طرح بپردازند.

عبدالرزاقی با انتقاد از اینکه شورا را قدم به قدم به سمت اجباری کردن اجرای طرح تراموا می برند، اضافه کرد: برای تصویب اساسنامه پیشنهادی قطار شهری باید این شرط نیز قید شود که هیچگونه عملیات اجرایی بدون مصوبه شورا انجام نشود.


**با تراموا مخالف نیستم اما با روند تصویب طرح مخالفت دارم

عضو دیگر شورای اسلامی شهر قزوین نیز در این باره اظهار داشت: تجربه نشان داده هرگاه پروژه ای در ابتدا نه تنها با ابهام بلکه با دور زدن آغاز شده، سرانجامی به همراه نداشته است.

محسن حق شناس ادامه داد: اجرای پروژه پل امام رضا (ع) که در ادوار گذشته شورای اسلامی شهر به تصویب رسید آن قدر سریع اتفاق افتاد که اعضای وقت در برابر کار انجام شده قرار گرفتند.

این عضو شورا با بیان اینکه در سایر طرح ها از جمله اجرای پیاده راه نیز این اتفاق افتاد اما هیچ کدام به نتیجه نرسید، اضافه کرد: اگر نحوه ورود و تصمیمات پروژه تراموای قزوین نیز به همین روال باشد بدون شک اجرای آن با هزینه 10 هزار میلیارد ریالی با مشکل روبرو خواهد شد.

حق شناس در پایان با اشاره به اینکه در اصل موضوع تراموا مخالفتی نیست، یادآور شد: تنها موضوع مهم نحوه ورود به تصویب طرح است تا جایی که به نظر می رسد ما را به سمتی می برند که اگر آن را تصویب نکنیم، طرح به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.


** برای اجرای تراموا باید بودجه مورد نیاز پیش بینی شود

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر قزوین در این باره گفت: فلسفه استفاده از وسایل نقلیه عمومی آن است که در مکان های پرترافیک بتوان با توسعه حمل و نقل عمومی، مشکلات موجود را مرتفع ساخت.

سعید دقیقی ادامه داد: معتقدم عرض خیابان امام خمینی (ره) برای اجرای این طرح کم عرض بوده و تامین بودجه آن در شرایط اقتصادی کشور نیز سخت به نظر می رسد.

این عضو شورا اظهار داشت: برای اجرای طرح تراموا و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از همان ابتدای کار باید فرهنگ استفاده درست از آن نیز ترویج شود.


**شهرداری برای مطالعات تراموا هزینه ای نمی پردازد

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین نیز پس از شنیدن سخنان اعضا درباره هزینه مطالعات این طرح، اطمینان داد که شهرداری دراین زمینه هزینه ای نمی پردازد و این کار بر عهده شرکت چینی خواهد بود.

حکمت الله داودی با بیان اینکه برای اجرای قطار شهری هم بودجه آن باید پیش بینی شود و هم به صورت کارشناسی و با هماهنگی شورای شهر به مرحله اجرا گذاشته شود، ادامه داد: برای مطالعات و اجرای این طرح نشست هایی با حضور کارشناسانی از شرکت متروی تهران و طرف چینی برگزار شده است.

به گفته داودی، موضوع ترافیک چند وجهی بوده و تنها بر عهده یک دستگاه مانند محیط زیست، فرمانداری، پلیس راهور و یا شهرداری نبوده بلکه با هماهنگی و تصویب شورای عالی ترافیک صورت می پذیرد.

در پایان جلسه امروز، اعضای شورای شهر قزوین توافق کردند تا تمامی هزینه های مطالعات طرح بر عهده طرف چینی بوده و هر گونه عملیات اجرایی و تصمیم گیری نیز در این رابطه با تصمیم شورا صورت گرفته و مسایل یاد شده در اساسنامه نیز قید شود.  می یابد.تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
هوای استان خُنک‌تر می‌شودبا رکود بازار، قیمت خودروهای داخلی کاهش یافتنمایشگاه کودک و سرگرمی در قزوین برگزار می شود2 هزار میلیارد ریال در شهرک های صنعتی قزوین سرمایه گذاری می شوداستاندار قزوین با تشکیل ستاد عالی اقتصادی موافقت کردکالاهای احتکار شده در اختیار مردم قرار می گیردخروج دام زنده از قزوین ممنوع استقزوین مشکلی در خصوص تامین کالاهای اساسی خود نداردتریلر حامل بار کاه در آتش سوختهمه کالاهای اساسی در استان قزوین ذخیره سازی شده استمیزگرد بررسی وضعیت تحقیق و توسعه در صنایع برگزار شدروند فعالیت تاکسی‌ها در قزوین تغییر خواهد کردتامین و توزیع کالا و نظارت جدی بر اصناف در قزوین جدی گرفته شودآزادگان با سلاح ایمان در برابر دشمن ایستادگی کردندبرای خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی آماده ایمپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبه مراسم شبی با قرآن در قزوین برگزار شداجرای طرح آبیاری تحت فشار در روستای خوزنینمسائل و مشکلات شهر نرجه بررسی شدتلاش برای جلوگیری از رسوب اتباع خارجی در استان
مراسم ازدواج 50 زوج قزوینی برگزار شدمسائل و مشکلات شهر نرجه بررسی شدبرنامه دیدارهای تیم فوتبال کاسپین در لیگ دسته دوم مشخص شدبازرسان نظارت بر انبارهای غیرقانونی کالا را تشدید کنندرسیدگی به مشکلات مردم وظیفه مسئولان استتوزیع گوشت گرم دولتی در قزوین۷ جنگ بزرگ شب های پرستاره در بوستان فدک برگزار می شوددمای هوای قزوین کاهش می یابدتلاش برای جلوگیری از رسوب اتباع خارجی در استاناجرای طرح ویژه نوسازی مسکن در روستاهای قزوین کند استشناسایی 37 انبار احتکار کالا در قزوین مراسم شبی با قرآن در قزوین برگزار شداجرای طرح آبیاری تحت فشار در روستای خوزنیناستعلام پروانه استاندارد با تلفن همراه امکان پذیر شد۲۶۰۰ پرونده تخلف واحدهای صنفی در قزوین تشکیل شدتازه‌ترین خبرها از بازار طلا و ارزتخلفات۲ کارمند اداره کل راه و شهرسازی قزوین رسیدگی شدکالاهای احتکار شده در اختیار مردم قرار می گیردنمایشگاه کودک و سرگرمی در قزوین برگزار می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبه
قاسم شعله سعدی روبروی مجلس دستگیر شد + عکسجرأت داری بیا با هم بریم پیش برادر احمد تا حالتو بگیرهدختر 12 ساله، صیغه پیرمرد هوس باز شدچگونه اندروید را امن نگه داریم؟بنچمارک منتسب به اکسپریا XA3 در گیک بنچ ثبت شداختصاصی؛دلیل جذب ایمن حسین مشخص شد/ علیپور نیم فصل ترانسفر می شودفاجعه در اردوی استقلال؛ دو خارجی که بیش از 5 ماه است در شرایط بازی نبوده اند!مهاجم استقلال به اتهام قتل غیر عمد به دادگاه احضار شدوقایع جالب تمرین شاگردان شفر ؛ بازگشت حسینی و حضور پررنگ چشمی در برنامه های تاکتیکیخرید جدید استقلال دیدار با فولاد را از دست دادتقویت 1059 واحدی کل شاخص بورس تهرانفرمان صنعت خودرو کماکان در دست دولتآیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیندسه-هیچ: تاخت و تازه سه جانبه چینی ها در بازار خودرو ایرانموافقت بانک مرکزی با آغاز واگذاری 2.6 میلیون سکه پیش فروش از فرداقیمت گذاری خودرو همچنان زیر نظر شورای رقابت/ منتظر تعیین تکلیف ارز خودروسازان هستیمآغاز واگذاری 2.6 میلیون قطعه سکه پیش فروش از فرداپیمان معادی با کدام بازیگر هالیوودی هم بازی می شود؟پیمان معادی با کدام بازیگر هالیوودی هم بازی می شود؟/ عکسجهانگیری: شرایط خطیر است ولی بن بست نیست
منظور از مذاکره با آمریکا التماس کردن به این کشور نیست/روحانی باید نماینده صلح طلبان کشور باشدهجدهمین سکان دار بانک مرکزی را بشناسیمارتش سوریه: یکی از خلبانان جنگنده ساقط شده توسط اسرائیل کشته شده/سرنوشت خلبان دوم معلوم نیستترامپ از تنظیم تلویزیون همسرش روی سی ان ان عصبانی شدرئیس کل جدید در دایره ارزی!اتهامی از جنس جریان برق به ایرانی ها/ وقتی بر اساس آمار شبهه دار به پرمصرفی متهم می شویم!سفیر ایران در چین نرفته برمی گردد؟!نیکی هیلی در شورای امنیت به کشورهای عربی تاختواکنش بازار به تغییر رئیس کل بانک مرکزیترامپ، عقب نشینی کردبنی صدر: ترامپ مسخره دنیا شده/ وزیراطلاعات رژیم پهلوی: براندازی نظام جمهوری اسلامی یعنی براندازی ایرانهشدار به خریداران ایرانی املاک در کشورهای همسایه!اردوغان به تصویب لایحه توقف فروش جنگنده های F-35 واکنش نشان دادمتیس: ایران تنها دلیل در قدرت ماندن اسد استاهالی فوعه و کفریا وارد شهرک زینبیه شدندشرکتهای خارجی منافع خود را از امارات خارج کنندبانک؟ آستان قدس؟ترامپ خواستار لغو همه تعرفه های گمرکی با اروپا شدخوشه بندی خرما در خنجترامپ: آمادگی داریم به توافقی واقعی با ایران دست پیدا کنیم