۱۳۹۷ يکشنبه ۲۸ مرداد  | 2018 8 Sunday
آرشیو خبر آمار بازدید: 32 کد مطلب: 45734  

سنجاب های مهاجر تهدیدی جدید برای باغستان های سنتی قزوین

باغستان های سنتی قزوین، به عنوان کمربندی سبز و شریان مهم زندگی، از گذشته های دور همواره در معرض تهدیدهای گوناگونی قرار داشته و به تازگی نیز میهمان ناخوانده ای به نام سنجاب های مهاجر، معضلات آن را دوچندان کرده است
۱۳۹۷ دوشنبه ۸ مرداد ساعت 09:12

صدای قزوین:

باغستان های سنتی قزوین با قدمت یک هزار ساله خود در گذشته نه چندان دور با چهار هزار و 500 هکتار مساحت دور تا دور این شهر را فراگرفته و نقش حیاتی نیز در ایجاد هوایی پاک و زندگی مفرحی برای شهروندان آن را ایفا کرده بود.

به دلایل مختلف از جمله کم آبی، سودجویی های ناروا و بی توجهی برخی دستگاه ها باعث شده تا امروز تنها شاهد 2 هزار و 500 هکتار از این باغستان کهنسال، آن هم عاری از سرسبزی، طراوات و باروری باشیم. 
این باغستان کهنسال طی سال های گذشته با تهدیدهای فراوانی علاوه بر کم آبی نیز روبرو بوده که می توان به فقدان راه های دسترسی، آتش سوزی های عمدی، تخریب اراضی پیرامونی به جهت توسعه بی رویه شهری اشاره کرد که حیات آن را مورد تهدید جدی قرار داده است.
در حاشیه موارد یاد شده، به تازگی این باغستان با تهدید آشکار سنجاب های مهاجر سایر استان ها روبرو شده که حیات آن را با خطر روبرو ساخته است.

**کاری کنید تا سنجاب ها باغستان قزوین را رها کنند 
استاندار قزوین با اشاره به حضور سنجاب ها، به عنوان میهمانان ناخوانده باغستان قزوین، گفت: مسئولان ذیربط از جمله سازمان باغستان های شهرداری قزوین، جهاد کشاورزی و حفاظت از محیط زیست اقداماتی را به عمل آورند تا باعث ترک سنجاب ها از این مکان شود.
عبدالمحمد زاهدی افزود: امروز باغستان ها با تهدیدهای مختلفی مواجه هستند که حیات آن را در معرض تهدید قرار داده و باید برای رفع هر یک از آنها وارد عمل شد.
استاندار قزوین، مساله تامین آب، امنیت، راه های دسترسی، جلوگیری از آتش سوزی و اقتصادی کردن کشاورزی را در کنار تهدید جدید، یعنی حضور سنجاب ها را از جمله مواردی دانست که باید در شورای باغستان ها مطرح و برای آنها تصمیم گیری جدی گرفته شود.
این مقام عالی استان در ادامه، مساله توسعه شهر قزوین و تخریب بخشی از باغستان ها را از موارد حساس و ضروری مطرح شده در شورای باغستان های شهرداری برشمرد و اضافه کرد: به مدیران شهری تاکید شده تا تصمیماتی اتخاذ کنند تا کمترین آسیب به طبیعت وارد شود.
زاهدی با بیان اینکه از نابودی باغستان های سنتی به هر دلیل غصه می خوریم، افزود: باید برای حفظ باغ ها، آنها را برای باغداران اقتصادی کنیم تا هم باعث حفظ آنها شده و هم شاهد تولید و توسعه گردشگری در آن باشیم.
استاندار قزوین، مساله تامین آب را یکی دیگر از مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: طرح انتقال آب از رودخانه های بالادست یا تصفیه خانه شهر قزوین در دست بررسی بوده و در این راه نیازمند همکاری و همراهی دستگاه های ذیربط هستیم.

**سنجاب ها آسیب های جدی به باغستان سنتی وارد کرده اند 
مدیرعامل سازمان باغستان های سنتی شهرداری قزوین اظهار داشت: سنجاب های مهاجر با ورود به باغستان ها باعث خسارت های جدی به درختان و محصولات موجود در آنها شده اند.
حمید رحمانی اضافه کرد: این میهمانان غربی سال گذشته به محصولات پسته باغستان ها آسیب های جدی وارد کرده و خسارت های سنگینی را نیز به کشاورزان وارد ساختند.
این مسئول یادآور شد: با توجه به اینکه مقابله با این پدیده از عهده شهرداری خارج بوده، پیشنهاد می شود کارگروهی به ریاست اداره کل حفاظت از محیط زیست استان برای این مساله ایجاد شود.
به گفته وی، دستگاه های متولی باید راهکارهای اساسی خود را در این زمینه ارائه کنند زیرا در صورت افزایش تعداد سنجاب ها، این پدیده به سایر شهرهای استان نیز سرایت خواهد کرد.
رحمانی با اشاره به اعتبار 40 میلیارد ریالی شهرداری قزوین به باغستان سنتی در سال جاری، یادآور شد: 36 میلیارد و 500 میلیون ریال از اعتبار یاد شده برای طرح های عمرانی و آب رسانی تخصیص یافته است. 
مدیرعامل سازمان باغستان های سنتی شهرداری قزوین در پایان گفت: برای مقابله با پدیده بیابان زایی در باغستان ها نیز 35 هزار نهال سال گذشته در باغستان ها توزیع و عملیات علف زنی در 120 هکتار با هدف جلوگیری از آتش ‌سوزی ها صورت گرفت.

** زنده گیری سنجاب ها و مقابله با افزایش جمعیت آنها در دستور کار است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین نیز در این رابطه گفت: سنجاب های حاضر در باغستان های سنتی از غرب کشور خریداری و به این منطقه منتقل شده اند. 
حسن پسندیده اضافه کرد: باغستان ها به خاطر درختان و گیاهان موجود منبع غذایی خوبی برای سنجاب ها بوده و زمینه زاد و ولد و افزایش سریع آنها را فراهم می کند.
به گفته این مسئول، طرح های مختلفی از جمله آزادسازی پرندگان شکاری برای مقابله با افزایش جمعیت این میهمانان غربی اجرا و برنامه های دیگری نیز در دست بررسی است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین در ادامه اظهار داشت: برای زنده گیری این حیوانات با محیط زیست استان های غربی هماهنگی لازم انجام شده تا اسامی افراد متخصص در این کار را به ما ارسال کنند.

**جهاد کشاورزی اعتبار خاصی برای باغستان ها ندارد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین اظهار داشت: این سازمان اعتبارات خاصی برای ورود به عرصه باغستان های سنتی را نداشته و برای اجرای هر کاری باید از اعتبارات ملی در این زمینه استفاده به عمل آید.
فاطمه خمسه یادآور شد: برای کاهش معضل باغستان های سنتی، طرح کشت برای 2 هزار هکتار از اراضی آن پیش بینی شده که پس از سال ها، طراحی و عملیاتی می شود. 
این مسئول خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی علی رغم همه محدودیت ها، آماده همکاری با دستگاه های متولی برای رفع مشکل باغستان های سنتی است و از هیچ کاری در این زمینه کوتاهی نخواهد کرد.

**جمعیت سنجاب ها در باغستان ها رو به افزایش است
کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: طی چند سال اخیر به دلیل مناسب بودن شرایط زیستی برای برخی گونه های جانوری از جمله سنجاب ها، جمعیت آن در باغستان ها به شدت افزایش یافته و در عین حال نیز مشکلاتی را برای باغداران ایجاد کرده است.
علیرضا نوروزیان با بیان اینکه این گونه جانوران با جنگل های بلوط زاگرس سازگاری دارند، افزود: سنجاب ها در قزوین برای تغذیه خود از محصولات پسته، بادام، فندق، گردو و برخی میوه ها استفاده می کنند که نتیجه آن ایجاد خسارت و صدمات جبران ناپذیر به باغ های سنتی است.
این مسئول یادآور شد: عده ای سودجو که در کار فروش سنجاب هستند با توجه به مشکلات نگهداری از این حیوانات، آنها را در باغستان های سنتی رها کرده که در نهایت امروز شاهد تکثیر آنها در باغستان ها هستیم.
وی از شهروندان خواست تا از رها کردن هرگونه جانور در زیستگاه های طبیعی، باغ ها و اراضی کشاورزی بدون مشورت با کارشناسان محیط زیست، خودداری کنند.
نوروزیان ادامه داد: اداره کل محیط زیست، شهرداری و دستگاه های ذیربط می توانند ضمن پایش دائم زیستگاه ها، برنامه های خود را برای مبارزه بیولوژیک و کنترل جمعیت سنجاب ایرانی در باغستان‌ های سنتی نیز اجرایی کنند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
هوای استان خُنک‌تر می‌شودبا رکود بازار، قیمت خودروهای داخلی کاهش یافتنمایشگاه کودک و سرگرمی در قزوین برگزار می شود2 هزار میلیارد ریال در شهرک های صنعتی قزوین سرمایه گذاری می شوداستاندار قزوین با تشکیل ستاد عالی اقتصادی موافقت کردکالاهای احتکار شده در اختیار مردم قرار می گیردخروج دام زنده از قزوین ممنوع استقزوین مشکلی در خصوص تامین کالاهای اساسی خود نداردتریلر حامل بار کاه در آتش سوختهمه کالاهای اساسی در استان قزوین ذخیره سازی شده استمیزگرد بررسی وضعیت تحقیق و توسعه در صنایع برگزار شدروند فعالیت تاکسی‌ها در قزوین تغییر خواهد کردتامین و توزیع کالا و نظارت جدی بر اصناف در قزوین جدی گرفته شودآزادگان با سلاح ایمان در برابر دشمن ایستادگی کردندبرای خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی آماده ایمپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبه مراسم شبی با قرآن در قزوین برگزار شداجرای طرح آبیاری تحت فشار در روستای خوزنینمسائل و مشکلات شهر نرجه بررسی شدتلاش برای جلوگیری از رسوب اتباع خارجی در استان
مراسم ازدواج 50 زوج قزوینی برگزار شدمسائل و مشکلات شهر نرجه بررسی شدبرنامه دیدارهای تیم فوتبال کاسپین در لیگ دسته دوم مشخص شدبازرسان نظارت بر انبارهای غیرقانونی کالا را تشدید کنندرسیدگی به مشکلات مردم وظیفه مسئولان استتوزیع گوشت گرم دولتی در قزوین۷ جنگ بزرگ شب های پرستاره در بوستان فدک برگزار می شوددمای هوای قزوین کاهش می یابدتلاش برای جلوگیری از رسوب اتباع خارجی در استاناجرای طرح ویژه نوسازی مسکن در روستاهای قزوین کند استشناسایی 37 انبار احتکار کالا در قزوین مراسم شبی با قرآن در قزوین برگزار شداجرای طرح آبیاری تحت فشار در روستای خوزنیناستعلام پروانه استاندارد با تلفن همراه امکان پذیر شد۲۶۰۰ پرونده تخلف واحدهای صنفی در قزوین تشکیل شدتازه‌ترین خبرها از بازار طلا و ارزتخلفات۲ کارمند اداره کل راه و شهرسازی قزوین رسیدگی شدکالاهای احتکار شده در اختیار مردم قرار می گیردنمایشگاه کودک و سرگرمی در قزوین برگزار می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبه
قاسم شعله سعدی روبروی مجلس دستگیر شد + عکسجرأت داری بیا با هم بریم پیش برادر احمد تا حالتو بگیرهدختر 12 ساله، صیغه پیرمرد هوس باز شدچگونه اندروید را امن نگه داریم؟بنچمارک منتسب به اکسپریا XA3 در گیک بنچ ثبت شداختصاصی؛دلیل جذب ایمن حسین مشخص شد/ علیپور نیم فصل ترانسفر می شودفاجعه در اردوی استقلال؛ دو خارجی که بیش از 5 ماه است در شرایط بازی نبوده اند!مهاجم استقلال به اتهام قتل غیر عمد به دادگاه احضار شدوقایع جالب تمرین شاگردان شفر ؛ بازگشت حسینی و حضور پررنگ چشمی در برنامه های تاکتیکیخرید جدید استقلال دیدار با فولاد را از دست دادتقویت 1059 واحدی کل شاخص بورس تهرانفرمان صنعت خودرو کماکان در دست دولتآیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیندسه-هیچ: تاخت و تازه سه جانبه چینی ها در بازار خودرو ایرانموافقت بانک مرکزی با آغاز واگذاری 2.6 میلیون سکه پیش فروش از فرداقیمت گذاری خودرو همچنان زیر نظر شورای رقابت/ منتظر تعیین تکلیف ارز خودروسازان هستیمآغاز واگذاری 2.6 میلیون قطعه سکه پیش فروش از فرداپیمان معادی با کدام بازیگر هالیوودی هم بازی می شود؟پیمان معادی با کدام بازیگر هالیوودی هم بازی می شود؟/ عکسجهانگیری: شرایط خطیر است ولی بن بست نیست
منظور از مذاکره با آمریکا التماس کردن به این کشور نیست/روحانی باید نماینده صلح طلبان کشور باشدهجدهمین سکان دار بانک مرکزی را بشناسیمارتش سوریه: یکی از خلبانان جنگنده ساقط شده توسط اسرائیل کشته شده/سرنوشت خلبان دوم معلوم نیستترامپ از تنظیم تلویزیون همسرش روی سی ان ان عصبانی شدرئیس کل جدید در دایره ارزی!اتهامی از جنس جریان برق به ایرانی ها/ وقتی بر اساس آمار شبهه دار به پرمصرفی متهم می شویم!سفیر ایران در چین نرفته برمی گردد؟!نیکی هیلی در شورای امنیت به کشورهای عربی تاختواکنش بازار به تغییر رئیس کل بانک مرکزیترامپ، عقب نشینی کردبنی صدر: ترامپ مسخره دنیا شده/ وزیراطلاعات رژیم پهلوی: براندازی نظام جمهوری اسلامی یعنی براندازی ایرانهشدار به خریداران ایرانی املاک در کشورهای همسایه!اردوغان به تصویب لایحه توقف فروش جنگنده های F-35 واکنش نشان دادمتیس: ایران تنها دلیل در قدرت ماندن اسد استاهالی فوعه و کفریا وارد شهرک زینبیه شدندشرکتهای خارجی منافع خود را از امارات خارج کنندبانک؟ آستان قدس؟ترامپ خواستار لغو همه تعرفه های گمرکی با اروپا شدخوشه بندی خرما در خنجترامپ: آمادگی داریم به توافقی واقعی با ایران دست پیدا کنیم