۱۳۹۷ سه شنبه ۲۴ مهر  | 2018 10 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 13 کد مطلب: 47502  

مقابله موثر با تهدیدات سایبری نیازمند مشارکت همه جانبه جامعه

جمعی از مدیران مرتبط با حوزه سایبر در میزگرد ایرنا قزوین اذعان کردند مقابله جدی و موثر با تهدیدات سایبری دشمن نیازمند عزم و مشارکت همه جانبه جامعه است.
۱۳۹۷ شنبه ۲۱ مهر ساعت 15:14

صدای قزوین:

اگرچه فرصت هایی که فضای سایبر برای رشد و توسعه علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در پیش روی جوامع قرار داده، قابل انکار نیستند اما در مقابل تهدیدهای مربوط به این حوزه نیز قابل کتمان نیستند و بی توجهی به آنها می تواند دستاوردهای یک جامعه را مورد آسیب جدی قرار دهد.

بهره برداری و استفاده مناسب از فرصت های فضای سایبری در گرو شناخت تهدیدات این حوزه و دفع آنهاست.
به منظور بررسی این موضوع و تشریح انواع تهدیدات فضای سایبر و راهکارهای مقابله با آنها میزگردی توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قزوین با حضور محمد افشار مدیرکل پدافندغیرعامل استانداری قزوین، یوسف رضایی نیک مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قزوین و همچنین سرهنگ فخرالدین توکلی رییس پلیس فناوری و تبادل اطلاعات (فتا) استان قزوین برگزار شد که ماحصل گفت و گوهای انجام شده در آن در ادامه آمده است.
مدیران حاضر در این میزگرد همگی از آموزش و فرهنگ سازی به عنوان عاملی اساسی برای دفع تهدیدهای فضای سایبر یاد کردند و تقویت آموزشها در این حوزه را برای اقشار مختلف بویژه نسل جوان و نوجوان که عمده استفاده کنندگان از این فضا هستند را ضروری دانستند.

** راه اندازی مرکز آپا در قزوین برای مقابله با تهدیدات سایبری
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قزوین در این میزگرد گفت: حوزه سایبر امروزه به یکی از مهم ترین مسایل و موضوعات کاری در حوزه پدافند غیرعامل تبدیل شده است.
محمد افشار افزود: در این حوزه با سه لایه موضوع شامل ایمنی، تهدیدات و دفاع مواجه هستیم که برای هریک باید برنامه ریزی های تخصصی و خاص خود را پیش بینی و انجام داد تا از حملات سایبری دشمن دچار آسیب و خسارت نشد.
وی با بیان اینکه شکل تهدیدات دشمن تغییر یافته به گونه ای که امروزه حملات نظامی در ردیف آخر تهدیدات قرار گرفته است، افزود: امروز با شیوه های نوینی از تهدیدات از جمله تهدید سایبری، بیولوژیک و مردم نهاد روبرو هستیم.
افشار در ادامه به انواع تهدیدات سایبری اشاره کرد و گفت: در یک نوع از این تهدیدات زیرساخت ها و تاسیسات کشور مورد تهدید واقع می شوند که نمونه این موضوع را در حمله دشمن به تاسیسات هسته ای شاهد بوده ایم.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قزوین ادامه داد: در نوع دیگر دشمن از طریق تولید محتوا در فضای مجازی شامل شبکه های اجتماعی می کوشد تا اهداف خود را پیاده ساخته و افکار عمومی را به سمت آن هدایت کند که نمونه هایی از آن را در بازار سکه و ارز و سایت های آنلاین درج قیمت و یا نمایش فروشگاه های خالی از اجناس با هدف ایجاد تنش اجتماعی در روزهای گذشته شاهد بودیم.
وی با بیان اینکه پدافند غیرعامل با ذخیره سازی و جریان دهی منابع اطلاعاتی در خارج از کشور مخالف است، اظهار داشت: این مساله آسیب های زیادی با خود به همراه دارد و مانند این است که ما همه اطلاعات ریز و درشت خود را در اختیار بیگانه قرار می دهیم که عاقلانه و منطقی نیست.
افشار با اشاره به فعالیت و راه اندازی قرارگاه سایبری پدافند غیرعامل طی سال های اخیر با هدف مقابله با تهدیدات دشمن در حوزه سایبر، افزود: سلاح های این قرارگاه سامانه هایی از قبیل 'گوهر' و 'ماهر' است که به پایش، رصد و پیشگیری از حملات سایبری می پردازد.
مدیرکل پدافندغیرعامل استانداری قزوین در ادامه به فعالیت مرکز آپا از سال جاری در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: این مرکز با همکاری دستگاه های مربوطه مکمل فعالیت های قرارگاه سایبری است.
وی اظهار داشت: با فعالیت های خوب قرارگاه سایبری و همچنین مرکز آپا خوشبختانه تاکنون تهدیدات سایبری دشمن علیه زیرساخت ها در استان به خوبی رصد شده و مشکل خاصی را در این زمینه نداشته ایم.
این مسئول گفت: با این وجود به رغم اقدامات حفاظتی برای پیشگیری از حملات سایبری علیه تاسیسات و زیرساخت ها، مقابله علیه تهدیدات دشمن در فضای مجازی دشوار تر بوده و نیاز است تا تک تک افراد جامعه تهدیدات این حوزه و اهداف دشمن را بشناسند.

** در یک جنگ سایبری قرار داریم
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قزوین با بیان اینکه باید باور کنیم که در یک جنگ سایبری قرار داریم در حالی که در سطح جامعه هنوز به این باور نرسیده ایم و تهدیدات این حوزه زیاد و آنچنان که باید جدی گرفته نمی شوند، افزود: فضای سایبری در اختیار نقطه مقابل یعنی دشمنان ما قرار دارد و یکی از مشکلات ما این است که عمده زیرساخت ها از جمله سخت افزاری و نرم افزاری مربوط به این حوزه در اختیار بیگانگان است. 
وی با بیان اینکه هر میزان که وابستگی ما به اینترنت بیشتر باشد تهدیدات ما در این حوزه نیز افزایش می یابد و باید تمهیدات خود را گسترش دهیم، اظهار داشت: مقابله با دشمن در این جنگ نیازمند ابزارهای خاص خود است و اینکه اطلاعات خود را در اختیار طرف مقابل قرار می دهیم بدون شک یک ضعف است که باید آنرا مرتفع کنیم.
افشار با بیان اینکه شبکه های اجتماعی فضای مناسبی برای طراحی و پیاده سازی اهداف دشمن به شمار می روند، افزود: به بستن این فضا معتقد نیستیم اما باید دانست که دشمن در این فضاها بدنبال بحران سازی و ناامن ساختن جامعه ماست و باید هوشیار باشیم.
وی با بیان اینکه نقش جریان ساز شبکه های اجتماعی را نباید نادیده بگیریم،اظهار داشت: به عنوان مثال در یک نمونه 70 درصد پیام ها و لیدر یکی از کانال های شبکه های اجتماعی که چندی پیش مردم را دعوت به آمدن به خیابان ها و ایجاد التهاب می کرد در عربستان سعودی قرار داشت.
افشار با بیان اینکه امروزه حریم خصوصی افراد در پی گسترش استفاده از فضای مجازی کاهش یافته و شاهد افزایش روزافزون فضاهای اشتراکی هستیم که می توانند در صورت رعایت نکردن مسایل ایمنی برای افراد مشکل ساز شوند، افزود: شهروندان نباید فراموش کنند در خیلی از اوقات وقتی طرف مقابل که سازنده و ابداع کننده یک اپلیکشین و نرم افزار است، می تواند ظرف چند ثانیه همه اطلاعات و داده های ما اعم از تصاویر و فیلم های شخصی ما را به سرقت ببرد.
مدیرکل پدافند عیرعامل استانداری قزوین با بیان اینکه باید تهدیدات فضای سایبر را جدی بگیریم، افزود: تلفن های هوشمند ابزار تهاجم دشمن در این حوزه بوده و بسیار آسیب پذیر هستند بنابراین باید هوشیار بوده و مراقب تهدیدات باشیم.
افشار همچنین گفت: با بومی سازی در حوزه سایبری می توانیم تا حد زیادی از تهدیدات این فضا بکاهیم که راه تحقق آن حمایت ویژه مسئولان از دست اندرکاران و محققان و برنامه سازان این بخش است که اغلب شامل جوانان دانشجو و نخبه هستند.

** رشد 106 درصدی جرایم سایبری در قزوین 
بخش دیگری از تهدیدات فضای سایبر را باید متوجه کلاهبرداران و مجرمانی دانست که تلاش دارند تا از ناآگاهی شهروندان نسسبت به این فضا استفاده کرده و اطلاعات و اموال کاربران را به سرقت ببرند و یا از آنها سوء استفاده کنند.
مقابله با این شکل از تهدیدات در حوزه وظایف پلیس فتا قرار دارد.
رییس پلیس فنا استان قزوین نیز در این میزگرد گفت: با افزایش کاربران در فضاهای مجازی شاهد رشد جرایم سایبری نیز هستیم.
سرهنگ فخرالدین توکلی افزود: مهم ترین موضوع که می تواند شهروندان جامعه را در مقابل تهدیدات و جرایم مربوط به این حوزه مصون نگه دارد، آموزش است که نسبت به آن تاکنون کمتر توجه شده است.
وی با بیان اینکه از فضای مجازی به عنوان قاره هفتم یاد می شود،اظهار داشت: امروزه در دست هر شهروند یک موبایل هوشمند وجود دارد که در آن حجم وسیعی از اطلاعات دریافت و منتقل می شود.
این مسئول انتظامی، جدی گرفته نشدن تهدیدات در فضای سایبری توسط جامعه را موجب رشد تهدیدها و آسیب های این حوزه دانست و گفت: تهدیدات این حوزه به گونه ای است که می تواند امنیت اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی جامعه را در کم ترین زمان ممکن دچار خدشه و اختلال کند.
سرهنگ توکلی همچنین گفت: پلیس فتا می کوشد از طرق مختلف به سطح دانش و آگاهی های شهروندان نسبت به مخاطرات فضای مجازی و تهدیدات این حوزه بیافزاید تا شاهد کاهش جرایم سایبری باشیم اما تکثر و تنوع و تغییر فناوری ها در این حوزه به گونه ای هستند که در اولویت نخست باید خود کاربران تمهیدات لازم را برای اینکه در این فضا مورد طعمه واقع نشود، داشته باشند.
وی با بیان اینکه امسال جرایم سایبری در قزوین نسبت به مدت مشابه سال قبل 106 درصد افزایش پیدا کرده که نگران کننده است، اظهار داشت: این مساله خود زنگ خطری برای مراقبت بهتر و بیشتر توسط کاربران در هنگام استفاده از فضای مجازی است.
رییس پلیس فتا استان قزوین خاطرنشان کرد: اگر اشراف اطلاعاتی پلیس و فعالیت های پیشگیرنده آن وجود نداشت این رقم بسیار بیشتر از این مقدار بود.
سرهنگ توکلی گفت: کلاهبرداری های اینترنتی و برداشت از حساب های بانکی از طریق این فضا عمده جرایم سایبری را تشکیل می دهند در صورتی که تا سال قبل مزاحمت های اینترنتی در صدر جرایم این حوزه قرار داشت.
وی با اشاره به اینکه شهروندان باید مراقبت کلاهبرداران اینترنتی باشند و قبل از هر اقدام و نقل و انتقال مالی از صحت اطلاعات فرد و یا افراد مقابل معامله اطمینان حاصل کنند، اظهار داشت: در غیر این صورت و عدم رعایت این شرایط آنها ممکن است با انجام معامله به یک مالباخته تبدیل شوند.
رییس پلیس فتا استان قزوین به ریشه یابی علل فریب و مالباختگی افراد در فضای سایبر اشاره کرد و گفت: ناآگاهی و اطمینان بیجا را باید عامل عمده در این خصوص نام برد.
این مسئول انتظامی گفت: همان گونه که اگر در محیط واقعی درب خودروی خود را بازگذشته و سوییج آن را نیز برنداریم احتمال سرقت خودرو افزایش می یابد همین مساله در فضای مجازی نیز صادق است و وقتی که موارد ایمنی را رعایت نکنیم احتمال کلاهبرداری از ما در این فضا بوجود می آید.
وی با بیان اینکه شهروندان باید در خریدهای اینترنتی خود دقت بالایی به خرج دهند تا اطلاعات کارت بانکی آنها به سرقت نرود، اظهار داشت: شهروندان در هنگام خرید در این فضا باید حتما نقل و انتقالات خود را از طریق درگاه های مطمین که اطلاعات در مورد آنها در سایت های معتبر وجود دارد، انجام دهند.
سرهنگ توکلی با بیان اینکه نباید به هر لینک و آدرسی که به عنوان دعوت برای ما فرستاده می شود اطمینان کنیم، گفت: موارد آموزشی متنوع و پیشگیرنده در سایت پلیس فتا وجود دارد که شهروندان با مطالعه آنها و رعایت شان می توانند سطح حفاظتی خود را حین استفاده از فضای سایبر بالا ببرند و به این ترتیب طعمه سودجویان و کلاهبرداران و سارقان این فضا قرار نخواهند گرفت.

**تلگرام در صدر وقوع جرایم سایبری
رییس پلیس فتای قزوین با بیان اینکه باید مراقب تبادل اطلاعات خود در فضای مجازی باشیم تا مورد بهره برداری توسط مجرمان سایبری قرار نگیرد، در ادامه بیشترین حجم جرایم به وقوع پیوسته در شبکه های اجتماعی را به ترتیب تعداد شامل تلگرام، اینستاگرام و واتساپ دانست.
این مسئول انتظامی گفت: پلیس فتای قزوین آمادگی دارد تا در حوزه آگاه سازی تجربیات و آموزش های خود را در اختیار اقشار و گروه های مختلف جامعه قرار دهد و در این خصوص از دستگاه ها تقاضای همکاری و تعامل داریم.
وی اظهار داشت: تاکنون دستگاه خاصی برای این کار به نزد پلیس فتا نیامده است و انتظار داریم با توجه به گستردگی آسیب ها و تهدیدات این حوزه، دستگاه ها بتوانند از ظرفیت این پلیس تخصصی برای کاهش تهدیدات و آسیب ها استفاده کنند.

** عضویت 103 دستگاه و نهاد قزوین در سامانه گوهر و ماهر
مدیرکل فناوری ارتباطات و اطلاعات استان قزوین نیز در این میزگرد گفت: وزارت ارتباطات در راستای تامین زیرساخت های مورد نیاز کشور در این حوزه اقدام های لازم را انجام داده است و بدنبال آن تمهیدات امنیتی و حفاظتی مربوط به آنها را نیز پیش بینی و اتخاذ کرده است.
یوسف رضایی نیک با بیان اینکه ایجاد زیرساخت های ارتباطی از وظایف اصلی این اداره کل به شمار می رود، افزود: به تامین امنیت این زیرساخت ها نیز اندیشیده ایم و به همین جهت در این حوزه با کم ترین آسیب ها مواجه بوده ایم اما اینکه بگوییم به طور کامل و 100 درصدی از آنها مصون هستیم، اغراق کرده ایم.
وی با بیان اینکه برای پیشگیری از حملات سایبری و مصون ماندن از آسیب های آن چه در حوزه نرم و چه در حوزه سخت نیازمند آموزش و ارتقای توانمندسازی افراد هستیم،اظهار داشت: در حوزه سخت آموزش های لازم م مورد نیاز به کاربران و کارشناسان حوزه ارتباطات ارایه شده است.
رضایی نیک گفت: اطلاع رسانی ما پیرامون رعایت موارد امنیتی و پیشگیرنده در حوزه ارتباطات هم اکنون به 103 دستگاه و نهاد اجرایی استان ارسال می شود و همه این تشکیلات عضو سامانه های 'ماهر' و 'گوهر' که مدیریت امداد و رخدادهای سایبری را برعهده دارند، هستند.
مدیرکل فناوری ارتباطات و اطلاعات استان قزوین گفت: به طور هفتگی تهدیدها و آسیب ها و مسایل جدید مرتبط با فضای سایبر را شناسایی و برای همه اعضا ارسال می کنیم که این موضوع تاثیر خوبی در پیشگیری از تهدیدات سایبری در سطح استان به جا گذاشته است.
وی همچنین اظهار داشت: سال گذشته مجوز راه اندازی مرکز آپا در قزوین گرفته شد و بدنبال آن شاهد تجهیز و راه اندازی آن در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) بودیم که توان ما را برای مقابله با تهدیدات سایبری دشمن افزایش داده است.

** قزوین امسال با حملات سایبری مواجه نبوده است
این مسئول گفت: امسال با تمهیدات اتخاذ شده خوشبختانه حمله سایبری به مراکز اداری و عمومی و تاسیسات و زیرساخت های استان نداشته ایم.
رضایی نیک با بیان اینکه فضای مجازی ترکیبی از انسان، زیرساخت ارتباطی و محتواست که استفاده بهینه از آن نیازمند هوشمندی و توانایی است، گفت: اگر مهارت های آموزشی شهروندان جامعه را نسبت به فضای سایبر بالا ببریم آسیب ها و تهدیدهای دشمن در این حوزه کارساز و موثر واقع نخواهد شد و می توان به جرات اذعان کرد که با آموزش می توان راه نفوذ دشمن را در این حوزه بست.
وی نقش رسانه ها را در آگاه سازی و آموزش به شهروندان پیرامون مسایل حوزه ارتباطات و فضای سایبری مهم و غیرقابل انکار دانست و گفت: آسیب ها و تهدیداتی که به ما از این حوزه تحمیل می شود ناشی از ناآگاهی و عدم آموزش است بنابراین با رفع این خلاءها تا حد بسیار زیادی می توان تهدیدات این حوزه را از میان برداشت.
مدیرکل فناوری ارتباطات و اطلاعات استان قزوین گفت: یک زمان از طریق پیامک شاهد انجام کلاهبرداری بودیم که با گذشت زمان و هوشیاری و آگاهی مردم تقریبا امروزه استفاده از این فضا برای کلاهبرداری منسوخ شده و یا به شدت کاهش یافته است بنابراین هوشیاری و آگاه سازی مردم نسبت به شیوه های دشمن و مجرمان می تواند سد نفوذی برای این افراد در فضای سایبری باشد.
رضایی نیک با بیان اینکه اعتقاد دارم استفاده نادرست از فضای مجازی بستر ساز ایجاد مشکل از جمله وقوع جرایم و تخلفات در این حوزه می شود، افزود: با وجود تهدیدات باید به یاد داشته باشیم که فضای مجازی و سایبر مملو از فرصت هایی هستند که باید از آنها استفاده کنیم در غیر این صورت آنها به تهدیدی علیه ما تبدیل می شوند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
نفرات برتر مسابقات شطرنج دختران کشور در قزوین مشخص شدندکهنه باغستان قزوین از زباله پاکسازی شدسرعت وزش باد در قزوین افزایش می یابدتاسیس سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش از ثمرات انقلاب اسلامی بودبیماران روانی، افراد ناشناخته برای جامعه۴۸ درصد واحدهای مسکونی روستایی استان قزوین نوسازی شده استاستفاده شخصی از خودروهای دولتی در قزوین کنترل می شودمعاون سیاسی و امنیتی فرماندار شهرستان آبیک منصوب شدناپایداری‌ هوا در استان ادامه داردبازدید معلولان از موزه های قزوین فردا سه شنبه رایگان استاستفاده شخصی از خودروهای دولتی در قزوین کنترل می‌شودهشت هزار قزوینی برای پیاده روی اربعین ثبت نام کردندبرگزاری کنگره شهدا درقزوین باید به گفتمان ایثار در جامعه منجر شوددومین موزه مردم شناسی استان قزوین امسال راه اندازی می شودبخشدار بشاریات از توابع شهرستان آبیک منصوب شدسارق خودرو در قزوین به دام پلیس افتادپنج کتابخانه سیار به کودکان و نوجوانان قزوینی خدمات می دهندثروت، قدرت، جهل و اعتماد بیش از حد فساد انگیز استتهیه ۳۴ بسته سرمایه‌گذاری در شهرداری قزوینکهنه باغستان قزوین از زباله پاکسازی شد
کنگره شهدا فرصتی برای اشاعه‌ی فرهنگ ایثار استوزیر کشور عضو هیات بدوی تخلفات استانداری قزوین را تعیین کردنشست غیرعلنی شورای شهر قزوین برگزار شدحل بسیاری از مشکلات جامعه به عزم جدی مدیران نیاز دارد۲۶۰ بانوی کارآفرین در استان قزوین شناسایی شده استدادستان قزوین معرفی شدرییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب شهرستان قزوین معارفه شدطرح فرد به فرد برای کم سوادان در قزوین اجرا شدبرنامه ریزی برای حضور فعال زنان در بخش اقتصاد ضروری استشهرداری قزوین جزییات مصدومیت خبرنگار صدا و سیما را تشریح کرد11 درصد از شمار زندانیان مهریه در قزوین کاهش یافتنماینده ولی فقیه درخشش ورزشکاران قزوینی را تبریک گفتبرگزاری کنگره شهدا درقزوین باید به گفتمان ایثار در جامعه منجر شودکالاهای اساسی در قزوین بیشتر از نیاز استان ذخیره شده استتولید گوشت قرمز در قزوین 7.2 درصد رشد یافتبرگزاری اولین جشنواره استانی عکس " روستا، زندگی "500 خادم از قزوین به زائران اربعین حسینی (ع) خدمات می دهندمجموعه بزرگ ورزشی ویژه معلولان در قزوین احداث می شوددومین موزه مردم شناسی استان قزوین امسال راه اندازی می شودناپایداری‌ هوا در استان ادامه دارد
تحلیل ظریفیان از حاشیه های سخنرانی روحانی در دانشگاه تهران و اعتراضات گروههای دانشجوییافکار منفی را دور بریزیدآیینه کاری و زیباسازی حرم حضرت ابوالفضل به اتمام رسید+ تصاویرجلسه اضطراری نمایندگان مجلس برای 1500 اخراجی مسکن مهر در پردیسنحوه سخن گفتن پزشکان با بیماران/ پاسخ حضرت آیت الله صانعیاعتبار پاسپورت ایرانی چطور تغییر می کند؟پیرترین زن جهان از سختی های زندگی اش می گوید! +تصاویرمراسم عجیب درآوردن چشم از حدقه در هند! +16 با تصاویرمراسم اربعین امسال حساسیت ویژه ای دارد/ تعامل مرزبانان ایران و عراق، امنیت آفرین برای هر دو کشورپرنده ابابیل را تابه حال دیده اید؟ +عکسبلایی که مهناز افشار سر پدر دنیا ویسی آورد! +عکسفال آنلاین دیوان حافظ دوشنبه 23 مهرماه 97قانون مهریه تغییر می کندمتن و حاشیه آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها + تصاویرتجمع دانشجویان حامی روحانی علیه روحانی در دانشگاه تهران +عکسمراسم ختم مادر محسن اسماعیلی برگزار شد/ چه کسانی حضور داشتند؟پرستو صالحی؛ تهدیدی برای امنیت کشور!196 اخلالگر اقتصادی در تهران دستگیر شده اند/اعلام اسامی محکومان اقتصادی اخیر در 3 استان کشور/هشدار به فعالان بازار غیرمجاز ارز: دستگیر می شوید/در راستای نظارت های درون سازمانی قوه قضاییه، برخی متخلفان دستگیر شده اند/هشت و نیم سال حبس برای نفوذیِ دوتابعیتی که بوسیله وزارت اطلاعات شناآیا اجناس خریداری شده از سابق را می توان به قیمت روز فروخت؟ پاسخ حضرت آیت الله شبیری زنجانیآیت الله جنتی در سفر خارجی + عکس