۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين  | 2020 4 Sunday
آرشیو خبر آمار بازدید: 95 کد مطلب: 47961  

آبگیری سد بالاخانلو، راهکار رفع تشنگی بویین زهرا

اقدام دولت تدبیر و امید برای احداث و بهره برداری از سد مخزنی بالاخانلو با 2 هزار میلیارد ریال اعتبار را می توان راهکاری جدی و عملیاتی برای رفع تشنگی دشت ها ،شهرها و اراضی شهرستان بویین زهرا عنوان کرد.
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ آبان ساعت 11:34

صدای قزوین:

با تغییر اقلیم و خشکسالی های متوالی در سال های اخیر درد تشنگی بر جان بسیاری از اراضی و دشت های کشور به ویژه قزوین افتاده و بیشترین لب خشکی و تشنگی را در سطح شهرستان بویین زهرا در استان قزوین ایجاد کرده است.

شهرستان بویین زهرا که زمانی بهترین خاک و فعال ترین دشت را برای کشاورزی و زراعت در استان قزوین داشته، هم اکنون حال و اوضاع خوبی ندارد و کم کم به سمت شورآبی و بیابانی شدن پیش می رود.
دردی که خود بهره برداران کشاورزی با حفر چاه های متعدد و بهره گیری از الگوی کشت نامناسب به وخیم شدن آن دامن زده اند و نادانسته به تخریب محیط زیست، افت منابع آبی زیر زمینی و بیابان زایی در این خطه سرسبز گذشته های نه چندان دور اقدام کرده اند.
مسئولان،کارشناسان و صاحب نظران احداث، تکمیل و بهره برداری از سد بالاخانلو واقع در 35 کیلومتری جنوب غربی شهر بویین زهرا را راهکار عملیاتی و اجرایی برای رفع کمبود آب این شهرستان می دانند.

*** سد بالاخانلو به پیشرفت فیزیکی 60 درصدی رسیده است
استاندار قزوین در این رابطه به ایرنا گفت: این سد در صورت تامین اعتبار تا پایان سال 98 بهره برداری خواهد شد.
عبدالمحمد زاهدی افزود: این سد برای تامین آب شرب پنج شهر و 36 روستا طراحی شده و علاوه بر این، آب حدود چهار هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان را نیز تامین خواهد کرد.
این مسئول ادامه داد: احداث ساختمان این سد به یک هزار و 830 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تاکنون با 630 میلیارد ریال تخصیص اعتبار به پیشرفت فیزیکی 60 درصدی رسیده است. 
وی افزود: تکمیل سد به یک هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که امیدواریم با همکاری پیمانکار شاهد بهره برداری از سد طبق جدول زمانبندی شده باشیم.
استاندار ادامه داد: خوشبختانه طرح ها و برنامه های مهمی در سراسر کشور برای رفع مشکل کم آبی در حال اجرا هستند تا نگرانی ها و دغدغه های مردم در این زمینه مرتفع شود. 
زاهدی با بیان اینکه به 2 دلیل باید در سدسازی ها تجدید نظر شود، افزود: تغییر اقلیم، طولانی شدن سدسازی ها و برداشت های غیرقانونی در طول سدها موجب شده است که دولت اجرای سدهای کمتر از 40 درصد پیشرفت فیزیکی را متوقف کند که خوشبختانه سدهای قزوین از پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد برخوردار هستند. 
وی با بیان اینکه موضوع تامین آب در کشور بسیار جدی است، افزود: متاسفانه در سالهای اخیر حفر چاه های غیرمجاز به دشت ها و اراضی کشور آسیب جدی وارد کرده است و طی سالهای گذشته مسئولان برنامه های زیادی را برای جلوگیری از بروز مشکل عمده زیست محیطی در استان به دلیل برداشتهای بی رویه آب اجرا کرده اند.
زاهدی خاطر نشان ساخت: باید با اجرای سیستم های نوین آبیاری و کشت گلخانه ای از مصرف بی رویه آب جلوگیری کرده و منابع در اختیار را به درستی استفاده کنیم.

*** پیگیری برداشت های غیرمجاز بالادست سد بالاخانلو 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین نیز در این رابطه گفت: احداث و تکمیل این سد از اقدامات قابل توجه دولت برای رفع معضل کم آبی شهرستان بویین زهرا است که امیدواریم با تلاش پیمانکار و مجری طرح هر چه سریعتر به مرحله آبگیری برسد. 
علی فرخزاد ادامه داد: پیمانکاران این سد در شرایط اقتصادی کنونی و کمبود اعتبارات نه تنها عملیات اجرایی را متوقف نکرده اند بلکه به پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه دست یافته اند که جای تقدیر دارد.
وی افزود: برخی از مشکلات اجتماعی و اعتباری در این طرح وجود دارد که حتما برای رفع آنها اقدام خواهیم کرد.
فرخزاد گفت: یکی از مشکلات این طرح برداشت های مجاز و غیرمجاز حوزه آبریز بالادست سد به ویژه در استان اراک است که برای پیگیری و رفع آن نامه ای از سوی استاندار قزوین به استاندار اراک نوشته شد.
معاون استاندار اضافه کرد: تعهد دولت در جابه جایی روستای بالاخانلو و برداشت از معادن شن و ماسه از جمله موضوعات مرتبط این طرح هستند که باید نسبت به بررسی و انجام آنها با سرعت بیشتری تصمیم گیری کرد.
فرخزاد خاطر نشان ساخت: امیدواریم این طرح طی برنامه زمانبندی برای آبگیری پیش رفته و مشکل کمبود آب پنج شهر و 36 روستای این شهرستان را حل کند.

***آبگیری سد بالاخانلو جو روانی کم آبی شهرستان را رفع می کند
فرماندار بویین زهرا نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: دهها روستای این شهرستان از جمله طزرک، سخص آباد و آبادی های در مسیر اشتهارد به شورآبی گرفتار شده اند و باید هرچه سریعتر برای رفع مشکلات آنها اقدام شود.
علی رحمانی افزود: این شهرستان از منابع آبی پایدار و آب های سطحی برخوردار نیست و در سالهای اخیر حفر چاه های غیرمجاز بر سرعت شور شدن آب این شهرستان افزوده است.
وی ادامه داد: یکی از اقدامات ارزشمند دولت برای تامین آب شهرستان احداث سد بالاخانلو است که هم اکنون با اهتمام پیمانکار به پیشرفت کاملا محسوس 60 درصدی رسیده است.
رحمانی گفت:این سد آب پنج شهر دانسفهان، شال، سگزآباد، بویین زهرا،اسفرورین و 36 روستای شهرستان را تامین خواهد کرد و مشکل آب مورد نیاز چهار هزار و 200 هکتار از اراضی تلفیقی موجود کشاورزی شهرستان را رفع می کند.
فرماندار شهرستان بویین زهرا اضافه کرد: اجرای این طرح یک گام بسیار ارزشمند دولت برای رفع نگرانی های مردم شهرستان است که می تواند جو روانی ایجاد شده در مورد کم آبی و شور شدن منابع آبی شهرستان را مرتفع کند. 
رحمانی ادامه داد: علاوه بر اقدام برای تامین منابع آبی جدید با نصب کنتورهای هوشمند و اجرای سیستم های آبیاری نوین برای کنترل و ساماندهی چاه های مجاز و غیرمجاز در سطح شهرستان اقدام شد تا از میزان افت منابع آبی زیرزمینی جلوگیری شود.

*** تامین آب شرب پنج شهر و 36 روستای بویین زهرا از سد بالاخانلو 
مدیر کل آب منطقه ای استان قزوین نیز در این باره گفت: امیدواریم مشکلات اعتباری این طرح هرچه سریعتر حل شود تا مشکل اساسی کمبود آب شهرستان بویین زهرا و اراضی منطقه مرتفع گردد.
حمید پویا افزود: کارگاه سد مخزنی بالاخانلو در شرایط سخت کمبود اعتبارات و وضعیت اقتصادی موجود فعال بوده و عملیات اجرایی آن متوقف نشده است. 
وی ادامه داد: دولت تخصیص اعتبار و تکمیل پروژه های سدسازی زیر 40 درصد پیشرفت را در کشور متوقف کرده است که خوشبختانه عملیات اجرایی سدهای قزوین از پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصدی برخوردار هستند. 
پویا افزود: سد نهب تاکستان نیز با تاکید وزارت نیرو و پیگیری استاندار قزوین به پیشرفت فیزیکی 90 درصدی رسیده و امیدواریم امسال آبگیری شود.

***اشتغال مستقیم 185 نفر در سد بالاخانلو 
سرپرست نظارت پروژه سد مخزنی بالاخانلو نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات اجرایی سد بالاخانلو با سرعت و بدون توقف پیش می رود و تاکنون یک میلیون و 230 هزار مترمربع خاکریزی بر روی این سد انجام شده است .
رحیم نوبخت افزود: کل هزینه طرح حدود 2 هزار میلیارد ریال است که تاکنون 610 میلیارد ریال تخصیص یافته و حدود یک هزار و 300 میلیارد ریال دیگر باید به این طرح اختصاص یابد.
وی ادامه داد: 109 دستگاه ماشین آلات سنگین، 185 نفر به صورت مستقیم و 350 نفر به صورت غیر مستقیم در این طرح مشغول به کار بوده که 68 درصد آنها بومی و 32 درصد غیر بومی هستند.
سد بالاخانلو در 35 کیلومتری جنوب غربی شهرستان بویین زهرا و در 85 کیلومتری جنوب شهر قزوین قرار دارد.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
طرح فاصله گذاری اجتماعی در قزوین تا ۲۲ فروردین ادامه داردغربالگری سلامت عشایر قزوین انجام شدبیمار سالمند بویین زهرایی کرونا را شکست دادیک واحد قصابی متخلف در تاکستان پلمب شدتداوم کاهش قیمت مرغ در بازار قزوینتالاب الله آباد آبیک دوباره احیا شدمشاغل آسیب دیده از کرونا بیمه بیکاری دریافت می‌کنندفعالیت اصناف و کسبه قزوین تا پایان هفته ممنوع است۱۴ هزار فقره بازرسی از واحدهای صنفی قزوین صورت گرفتپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبهشهروندان قزوینی، ورزش در ایام قرنطینه را فراموش نکنندهزار بسته بهداشتی بین رانندگان پایانه بار در قزوین توزیع شد۷۶ هزار ورزشکار در قزوین فعال بودند۴ انبار دارو و مواد غذایی در قزوین پلمب شدوزش بادهای شدید غربی پدیده غالب جوی قزوینمراکز درمانی قزوین بصورت مستمر پایش می شونددیپلماسی کرونا؛ پرچم صلح یا روند سلطه‌گری؟فعالیت ۴۰ درصد کارخانجات قزوین از اواخر فروردین آغاز می‌شودتوقیف ۲ خودروی حامل چوب قاچاق در قزوینطرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ادامه دارد
ممنوعیت هرگونه اجتماع رسمی و غیررسمی در قزوینطرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ادامه داردپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهتاکید معاون استاندار قزوین برای تامین اقلام بهداشتی پاکباناندعوت از بانوان قزوینی برای پیوستن به پویش نه به کرونا و تحریمکاهش ۶۸ درصدی تردد نوروزی خودروها در راه‌های قزوینکشت چغندر قند در ۳ هزار هکتار از مزارع کشاورزی قزوین آغاز شددیپلماسی کرونا؛ پرچم صلح یا روند سلطه‌گری؟شهروندان قزوینی، ورزش در ایام قرنطینه را فراموش نکنندهزار بسته بهداشتی بین رانندگان پایانه بار در قزوین توزیع شدتوقیف ۲ خودروی حامل چوب قاچاق در قزوینفعالیت ۴۰ درصد کارخانجات قزوین از اواخر فروردین آغاز می‌شود۴ انبار دارو و مواد غذایی در قزوین پلمب شدمراکز درمانی قزوین بصورت مستمر پایش می شوند۷۶ هزار ورزشکار در قزوین فعال بودندوزش بادهای شدید غربی پدیده غالب جوی قزوینمشاغل آسیب دیده از کرونا بیمه بیکاری دریافت می‌کنندغربالگری سلامت عشایر قزوین انجام شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبهتداوم کاهش قیمت مرغ در بازار قزوین
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
عفو زندانیان مراکشی از ترس شیوع کروناانفجار مرگبار در یک معدن زغال سنگ در کلمبیازن اسرار آمیز در زندگی صدام حسین +عکسچند نفر از زندانیان فراری سقزی به زندان بازگشتند؟کاهش 2500 میلیاردی بودجه شهرداری به دلیل کروناحمایت از پژوهش‌های ملی و بین‌المللی در راستای مبارزه با ویروس کرونا و پیامـدهای اقتصادی و اجتماعی شـیوع آنمدارس تا آخر فروردین تعطیل شد؟خسروپناه: سریال پایتخت می خواست بگوید مردم ایران یا قاچاقچی اند یا روانی یا بی عرضه یا بی شخصیت یا هیچکاره و فرصت طلبترامپ درباره کرونا: هفته‌های آینده مرگبار خواهند بودعدم اخذ وجه از بیماران مبتلا به بیماری کرونافیلم | چگونه در قرنطینه زیبایی‌مان را حفظ کنیم؟ | از بین بردن پف و سیاهی دور چشم با این محلول خانگیمقابله با شیوع کرونا از طریق بلوتوث موبایلیکی دیگر از تاثیرات شیوع کرونا! +عکسوزارت دفاع کیت‌های نسل سوم تشخیص کرونا را تولید کردنقاهتگاه 130 تختخوابی برای بیماران کروناییتطبیق شرایط کاری و مالی شهرداری با بحران کرونا باید در دستور کار مدیریت شهری قرار گیردآمار کارکنان شهرداری تهران که به کرونا مبتلا شدند | تعداد جان‌باختگانبیماری که با قرنطینه خانگی از مرگ کرونا رها شدقیمت تست کرونا در آزمایشگاه‌ های خصوصیتصادف و به کما رفتن بانوی تکواندوکار ایرانی + عکس