۱۳۹۸ شنبه ۳ فروردين  | 2019 3 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 40 کد مطلب: 47964  

تهدیدهای حضور اتباع خارجی در جامعه ایرانی

حضور اتباع افغان که زمانی به دلایل انسان دوستانه و سیاسی در ایران شکل گرفت امروز بعد از گذشت چند دهه تهدیدهای جدی را در حوزه های مختلف برای کشور به دنبال داشته است.
۱۳۹۷ سه شنبه ۸ آبان ساعت 14:35

صدای قزوین:

شاید اولین چیزی که نگاه یک مسافر یا عابر را در بخش مرکزی قزوین به ویژه مناطق قدیمی و تاریخی شهر به خود جلب می کند حضور جمعیت کثیری از افغان ها است که با لباس و ظاهری متفاوت از سایر شهروندان در سطح شهر حضور می یابند.

امروزه بعد از سه دهه حضور اتباع افغان در جامعه ایرانی مشکلات ناشی از آن در ابعاد مختلف زناشویی و ازدواج، اشتغال، فرهنگ، مذهب،آداب و رسوم، فرزندآوری، بهداشت و نظافت شخصی خود را نشان داده است.
افغان ها که از کشور و فرهنگی دیگر تنها با هدف اشتغال و کسب درآمد به ایران وارد شدند بعد از چند دهه در بسیاری از شغل ها به کارفرما تبدیل شده و بسیاری از فرصت های شغلی را از ایرانی ها گرفته اند.
انتقال بیماری های واگیردار، کشت و توزیع مواد مخدر، ایجاد نزاع و آسیب های اجتماعی، سنت شکنی و پایبند نبودن به آیین های مذهبی، ازدواج با دختران ایرانی و رهاسازی آنها بعد از یک مدت، اختلاط دانش آموزان افغان با ایرانی و... همه از تبعات حضور افاغنه در کشور است که می توان از آن به آتش در زیر خاکستر تعبیر کرد آنچنانکه امروزه مسئولان و کارشناسان نیز به این نتیجه رسیده و هشدارهای لازم را می دهند.

***خطرات و تهدیدهای جدی حضور اتباع خارجی در قزوین
استاندار قزوین با آسیب شناسی حضور افغان ها در کشور گفت: ایران زمانی اتباع افغان را به دلایل سیاسی، انسان دوستانه و وضعیت نامناسب کشور افغانستان پذیرش کرد ولی امروزه که این کشور از وضعیت ایمنی نسبی برخوردار است باید نسبت به جمع آوری و طرد آنها اقدام شود.
عبدالمحمد زاهدی افزود: حضور اتباع غیرمجاز در استان یک خطر جدی است و در بخش های مختلف اجتماعی، سیاسی،اقتصادی،فرهنگی و ... خطرات و تهدیدهایی را به دنبال دارد.
زاهدی گفت: اتباع افغان در ابتدا به صورت آواره به کشور وارد شدند و در پذیرش آنها نیز بسیار احساسی اقدام شد.
استاندار قزوین اضافه کرد: حضور این اتباع در بخش مرکزی استان علاوه بر تغییر بافت جمعیتی قزوین آسیب ها و نارضایتی هایی را در پی داشته است و باید شورای تامین استان تمامی تهدیدها و فرصت های حضور اتباع را برای تصمیم گیری لازم شناسایی و احصا کند.
زاهدی با اشاره به انتقال بیماری های واگیردار از طریق اتباع افزود: بسیاری از افغان ها به دلیل اقلیمی، شرایط غیر بهداشتی و وضعیت سخت زندگی در مقابل ویروس ها مقاوم هستند که می تواند برای مردم قزوین مشکل آفرین باشد. 
وی با بیان اینکه حتی اتباع مجاز نیز در بخشی از شغل ها مجوز فعالیت دارند، افزود: افاغنه در تمام مشاغل غذایی اجازه ورود ندارند و هر کارفرمایی که آنها را به کار گرفت باید با وی به شدت برخورد شود.
زاهدی اضافه کرد: باید تلاش کنیم که زندگی برای اتباع در ایران توجیه اقتصادی و اجتماعی خود را نداشته باشد تا خود افغان ها برای بازگشت به افغانستان اقدام کنند. 

*** گله مندی برخی از مناطق استان از حضور اتباع 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین نیز در این رابطه گفت: سهل انگاری و کوتاهی برخی از دستگاه ها و مراجع نظارتی استان در برخورد با اتباع افغان به افزایش تعداد آنها در قزوین منجر شده است.
علیرضا آشناگر افزود: متاسفانه استان قزوین در سال های اخیر به مامن اتباع بیگانه تبدیل شده است چون مراجع نظارتی مانند اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی و نیروی انتظامی در برخورد با افاغنه و اخراج آنها سهل انگاری می کنند.
وی گفت: به عنوان مثال در سال گذشته 590 پرونده اشتغال اتباع در استان تشکیل شده که برای هر یک پرونده، جریمه یک یا دو روز تعیین شده است در حالیکه اگر برای اتباع و کارفرمایان آنها جرایم سنگین تعیین می شد دیگر شاهد به کارگیری اتباع در استان نمی بودیم. 
آشناگر اضافه کرد: مردم برخی از مناطق استان مانند اقبالیه و چوبیندر از جمعیت زیاد اتباع گله مند هستند و باید دستگاه های نظارتی با جدیت بیشتری برای جمع آوری و طرد آنها اقدام کنند.
معاون استاندار گفت: طبق برخی گزارشها 97 درصد اتباع ناقل بیماری های واگیردار هستند که اگر این گزارش درست باشد باید هرچه سریعتر اقدام جدی و لازم را برای مقابله با آن انجام داد.

***اهل تسنن بودن 67 درصد اتباع در قزوین 
مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری قزوین نیز در این رابطه گفت: 67 درصد اتباع حاضر در استان اهل تسنن هستند که خود یک آسیب برای مذهب تشیع به ویژه در مدارس و استان قزوین است .
بهمن عشایری با اشاره به سونامی ازدواجها که به غلبه جمعیتی و کودتای خزنده اتباع ختم می شود، گفت: قریب به 700 ازدواج اتباع در استان ثبت شده ولی بخش اعظمی از ازدواج آنها غیرقانونی است و ما نیاز به عزم جدی و وحدت رویه بین دستگاه های متولی اتباع به ویژه دستگاه قضا برای رفع مشکلات این بخش داریم. 
این مسئول ادامه داد: برای ایجاد اشتغال برای هر نفر سه میلیون ریال در استان هزینه می شود در حالیکه هریک از این اتباع به راحتی به جای دو یا سه نفر مشغول به کار می شوند. 
وی گفت: بخشی از اتباع بعد از ازدواج با دختران ایرانی به ترکیه و اروپا مهاجرت کرده و زنان ایرانی را با چند فرزند رها کرده اند و هم اکنون هیچ آدرس و نشانی از آنها در دسترس نیست.
مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی اضافه کرد: قریب به 32 هزار اتباع غیرمجاز افغان، 16 هزار پناهنده و 10 هزار مهاجر در استان قزوین حضور دارند.
عشایری افزود: قزوین به لحاظ وضعیت خاص جغرافیایی دارای نقطه تفکیکی منطقه ممنوعه و غیرممنوعه برای اشتغال و سکونت اتباع است.
وی افزود: با توجه به زیرساخت ها و وضعیت صنعتی، کشاورزی و دانشگاهی استان حضور این تعداد اتباع فراتر از آستانه ظرفیت پذیری استان بوده و چالش ها و دغدغه هایی را برای مدیران و مردم به وجود آورده است. 
عشایری اضافه کرد: دولت و وزارت کشور سرشماری اتباع غیرمجاز را در اولویت قرار داده اند اما اتباع غیرمجاز به لحاظ اعتماد نداشتن در سرشماری ها حضور فعالی ندارند و اغلب در لایه های زیرین جامعه و سکونت های غیرمجاز حضور می یابند. 
این مسئول اضافه کرد: بارها نگرانی ها و دغدغه های مردم نسبت به تعدد و کثرت حضور اتباع افغان به ویژه در مناطق چوبیندر، مشعلدار و مناطق جنوبی شهر قزوین از طریق مکاتبات، اعتراضات و نوشتن طومارهایی صورت گرفته است و باید هرچه سریعتر تصمیم گیری جدی در این زمینه انجام شود. 
وی افزود: طی یک ماه حدود 20 میلیارد ریال هزینه درمان اتباع و حدود 20 میلیون ریال سرانه آموزشی هر تبعه در استان پرداخت می شود که موجب افزایش هزینه های درمانی و آموزشی استان شده است.
عشایری با اشاره به موضوع اخراج اتباع گفت: هم اکنون سیاست وزارت کشور دستگیری و طرد این اتباع است ولی بازگشت اتباع در سه دهه گذشته نتیجه بخش نبوده و علیرغم میلیون ها طرد باز شاهد حضور آنها در کشور و استان هستیم.
وی گفت: در سال 85 ، پنج هزار و 500 دستگیری و در سال 86 ، پنج هزار و 200 نفر از افغان ها دستگیر و طرد شدند اما باز از تعداد آنها در استان کاسته نمی شود.
این مسئول با اشاره به حضور اتباع در حوزه کشاورزی افزود: اتباع در سال های اخیر در حوزه کشاورزی و باغداری استان وارد شده اند و با توجه به شرایط و کمبود آب خسارات و زیان هایی را به اراضی استان وارد کرده اند.
عشایری با اشاره به هزینه های بیمه سلامت اضافه کرد: قریب به 65 درصد اتباع آسیب پذیر هستند و تحقیقات میدانی نشان می دهد که 97 درصد آنها بیماری های واگیر دار دارند که هزینه های بسیاری را برای استان و کشور تحمیل کرده است. 

*** اشتغال یک تبعه خارجی به ازای سه نیروی داخلی
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین نیز دراین رابطه گفت: در سال 96 چهار هزار و 480 مورد بازرسی مشترک و انفرادی از کارگاه های ساختمانی و مشاغل کشاورزی صورت گرفت که به شناسایی هزار و 146 نفر تبعه خارجی غیرمجاز، معرفی 525 کارفرما به مراجع قضایی و صدور 501 برگ جریمه منجر شد.
مسعود بابایی افزود: بر این اساس حدود 2 میلیارد و 670 میلیون ریال در سال 96 برگه جریمه صادر شد که از این مبلغ 61 درصد حدود یک میلیارد و 625 میلیون ریال وصول شده است. 
وی افزود: با شناسایی هزار و 146 تبعه غیرمجاز، هزار و 356 نیروی داخلی جایگزین شدند چون در برخی مشاغل یک نفر تبعه خارجی کار سه نفر را انجام می دهد.
این مسئول خاطر نشان ساخت: در سال 97 نیز 2 هزار و 145 مورد بازرسی تا پایان شهریور از کارگاه های ساختمانی و کشاورزی استان صورت گرفت که به شناسایی 539 تبعه، صدور 234 برگ جریمه بالغ بر یک میلیارد و 470 میلیون ریال و 543 جایگزینی نیروی داخلی منجر شد.
بابایی ادامه داد: از قبض های جریمه صادر شده سال 97 تاکنون 674 میلیون و 350 میلیون ریال وصول شده که حدود 48 درصد است .

*** تحصیل قریب به پنج هزار دانش آموز افغان در قزوین
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین نیز در این باره گفت: طبق آخرین آمار چهار هزار و 965 دانش آموز اتباع در استان حضور دارند که سه هزار و 533 نفر در مقطع ابتدایی،891 نفر در مقطع متوسطه اول ، 229 نفر در مقطع متوسطه دوم، 115 نفر در فنی حرفه ای و کاردانش و 91 نفر نیز در مدارس بزرگسال و آموزش از راه دور تحصیل می کنند.
مرتضی سمیعی افزود: جمعیت دانش آموزان افغان با چهار هزار و 651 نفر در نواحی یک و دو قزوین تمرکز داده شده اند تا کمترین مشکلات و معضلات حضور اتباع را در مدارس شاهد باشیم.
وی ادامه داد: 2 واحد آموزشی توسط کمیساریای عالی در اقبالیه و ناصرآباد که بیشترین تمرکز جمعیتی افغان ها را دارند ساخته شده و قول ساخت یک واحد آموزشی دیگر نیز از سوی این نهاد داده شده است.
سمیعی گفت:خانواده های ایرانی به ویژه در مناطق حضور اتباع دغدغه ها و نگرانی های خود از حضور و اختلاط دانش آموزان ایرانی و افغان را ابراز می کنند که تلاش می کنیم با به کارگیری مربیان تربیتی و پرورشی فعال تر این نگرانی ها را کاهش دهیم.

*** اشغال فرصت های شغلی ایرانی ها توسط افغان ها 
فرماندار قزوین نیز در این خصوص گفت: عمده اتباع در محل های تاریخی و مورد هدف گردشگری سکونت یافته و مزاحمت هایی را برای گردشگران و مسافران به وجود می آورند و ما در خواست بازنگری محدوده حضور اتباع افغان را در استان داریم.
سید علی موسوی افزود: جمهوری اسلامی مهمان نوازی خود را به اتباع نشان داده است و الان حضور آنها مشکلات زیادی را در بخش های مختلف برای جامعه و مردم ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: در گذشته افغان ها کارهای سخت و دشوار مانند چاه کنی و کار در مرغداری ها و ... را عهده دار می شدند اما الان بسیاری از کارهای فنی را برعهده گرفته و حتی در برخی شغل ها مانند سنگ کاری،کاشی کاری، تراشکاری و ... استاد تمام شده اند و فرصت های شغلی ایرانی ها را اشغال کرده اند.
موسوی اضافه کرد: در سالهای گذشته مواردی از درگیری و نزاع افغان ها با روستائیان در نظام آباد،خیرآباد و چوبیندر گزارش شده که اهالی روستا وارد عمل شده و افغان ها را اخراج کرده اند.
6101


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
رونق تولید رمز حل مشکلات کشور استکشف 13 کیلوگرم تریاک در قزوینعرضه میوه تنظیم بازار در قزوین از سرگرفته می شودجشنواره عیدانه برای تقویت نشاط عمومی در قزوین برگزار می شوددانشگاه بین المللی امام (ره) بدون آزمون دانشجوی دکتری می پذیرداورژانس قزوین در 1135 ماموریت نوروزی حضور یافتاستقرار پایگاه سوخت رسانی سیار در آزادراه قزوین-رشتقزوین مقصدگردشگری معنوی ماندگارمرگ خاموش یک زن در الوندتکواندو کار قزوینی مسافر منچستر شدرقابت های والیبال نونهالان استان قزوین پایان یافتسانحه رانندگی در بویین زهرا 3 کشته بر جای گذاشتخواص خوراکی‌های هفت سینتوزیع میوه عید تنظیم بازار در قزوین تا 15 فروردین ادامه داردسازمان صنعت نبض اقتصاد استان قزوین استساعات کار موزه های قزوین در نوروز، 9 صبح تا 21 شبرونق تولید مهم ترین اولویت مدیران قزوین در سال 98 استمحورهای مواصلاتی استان قزوین پر ترافیک استبرنامه جامع کاهش تصادفات رانندگی قزوین تهیه شودکاهش سرقت از اولویت های پلیس در سال 98 است
مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی خبر داد بازدید 118 هزار نفر از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی/ افزایش 100 درصدی بازدید از موزه هاسقوط تاریخی دستمزد کارگران در سال 97 +نمودار مقایسه سال هاتداوم ثبات در قیمت سکه و ارز + جدولعرضه ارز مورد نیاز مردم از امروز در صرافی های منتخبآخرین قیمت ها در بازار خودرو / سیر نزولی قیمت خودروهای داخلیساعت پخش مسابقه برنده باش در نوروز 98 + زمان تکرارخاطره هاشمی طبا از برخورد هاشمی با وزیری که در دولت به او جسارت کردلحظه شهادت دو مأمور نیروی انتظامی در اولین روز سال در مشهد +فیلمنوروزمهربانی وهمدلی/ رسول صدر عاملی: مراقبت کنیم از یکدیگر/ هرکه درهرکجا مسؤلیت حرفه یی و اجتماعی خودرا درست انجام دهداقدامات حمایتی دولت برای سیل زدگاندولت خسارت های سیل شمال را جبران می کندقشنگ ترین اتفاق زندگی امیر علی اکبری +فیلمسید حسن خمینی با آسیب دیدگان سیل گلستان ابراز همدردی کردوضعیت گمیشان به اندازه آق قلا حاد نیست/ایجاد موانع در برابر سیلوزیر کشور: استاندار گلستان از یک ماه پیش در خارج کشور حضور دارددر ارتباط ویدئو کنفرانس وضعیت استان های درگیر سیل بررسی شد/ تاکید رییس جمعیت بر ضرورت پشتیبانی از استان های سیل زدهخدمات 100 گروه جهادی به مددجویان مناطق محروم کشور در تعطیلات نوروزیچرایی احادیث دور از انتظار راجع به زنانآزادی زندانی بدهکار مهریه با همت اعضای شورای حل اختلافانقلاب معدنی در راه است/ شکایت از 5 نماینده/ اجرای سند 2030 در خیلی از مدارس/ وعده های شکلاتی آقای ترامپ/ نمایندگان تهران کاهش می یابد/ راه افزایش حقوق کارمندان طبقه پایین باز شد
رهبر انقلاب: همه وظیفه داریم به کمک سیل‌زدگان در استان‌های کشور بشتابیمهزارچشم تا مریوانچین ادعای آمریکا درباره تهدید پکن را رد کرداختصاص 30 میلیارد تومان تنخواه برای جبران خسارت سیل گلستاناسکان اضطراری مسافران در هرمزگانورودی های مشهد ترافیک سنگین دارندوضعیت محورهای مواصلاتی کشور250 هزار و 155 نفر شب اقامت در هرمزگان ثبت شدمصدومیت 4 نفر بر اثر واژگونی خودرو در قوچاننقش موثر مدیریت شهری مشهد در جذب سرمایه گذار و گردشگر خارجیهمه وظیفه دارند به کمک سیل زدگان بشتابندتردد در محورهای ارتباطی اصفهان 6 درصد افزایش یافتمدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خبر داد آمادگی کامل بندر چابهار در واردات کالاهای اساسی کشورنگاهی به داربی های نوروزیاقامت بیش از 740 هزار نفرگردشگر طی 5 روز گذشته در فارسآمادگی مصدومان استقلال برای رویارویی با پرسپولیس+ عکسمدیرکل جمعیت هلال احمر کرمان عنوان کرد ارائه خدمت بیش از یک هزار نفر در طرح ملی خدمات نوروزی کرمانآغاز دومین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی در قزوینبیرانوند مرد سال فوتبال ایران شد122 معتاد متجاهر و کارتن خواب در قزوین جمع آوری شد