۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت  | 2019 5 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 63 کد مطلب: 48275  

سمن‌ها ظرفیت ارزشمندی برای فرهنگ‌سازی در حوزه محیط‌زیست دارند

نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد استان قزوین گفت: سمن‌ها در صورت آموزش تخصصی ظرفیت بسیار ارزشمندی برای فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم در زمینه چالش‌های محیط‌زیست دارند.
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۲ آبان ساعت 14:15

 صدای قزوین - نشست علمی تخصصی بررسی تحلیلی قانون هوای پاک عصر دوشنبه با حضور کارشناسان ونمایندگان ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری، جنگلها و مراتع، شهرداری و تشکل های مردم نهاد در محل کانون وکلای دادگستری قزوین برگزار شد.


طاهره پرهیزگاری به نمایندگی از سمن های دوستدار محیط زیست در این نشست گفت: باید در یک میز گرد کارشناسی قوانین هوای پاک را بررسی کرد زیرا اگر هر قانون و طرحی پشتوانه تحقیقاتی داشته باشد به نتیجه می رسد.

وی بیان کرد: شورای شهر قزوین دنبال اجرای برنامه های نمادین برای فرهنگ سازی است و این کار باید تداوم یابد.

این کارشناس محیط زیست بیان کرد: قانون الزام آور است و ما باید دانش و زیرساخت آن را آماده کنیم زیرا اگر توجیه شویم نیازی به تبصره و ماده نیست.وی اظهارداشت: تبیین قوانین باید از عامه مردم و سیاست گذاران و تصمیم گیران آغاز شود و اگر با هر گروهی با زبان خودشان صحبت شود نتیجه بخش خواهد بود.

پرهیزگاری بیان کرد: در قانون به صراحت آمده توسعه شهری نیازمند پیوست زیست محیطی است اما پلی که کمربند سبز قزوین را تهدید می کند و باید مطالعه ارزیابی زیست محیطی داشته باشد بدون این پیوست درحال اجراست.

وی اضافه کرد:امروز باید تدبیر وچاره اندیشی کنیم و دنبال راهکار باشیم تا طرحی مانند نسیم شمال به دلیل نداشتن زیرساخت مطالعات زیست محیطی موجب تخریب باغستان نشود.

پرهیزگاری گفت:قانون هوای پاک جامع و نتیجه بخش است و اگر از ظرفیت تشکلهای مردم نهاد که بسیار قوی هستند در اجرای قانون استفاده کنیم به نتایج بهتری می رسیم.

شکوه کرمانشاهانی از انجمن توسعه فضای سبز قزوین هم گفت:حفظ باغات سنتی را باید در اولویت قرار دهیم و باور کنیم محیط زیست برای آرامش انسانهاست تا مسیر اجرای قانون هموار شود.کرمانشاهانی تصریح کرد: داشتن هوای پاک و اشتغال در گرو حفظ باغستان است و همه باید در این مسیر همکاری کنیم.

این کارشناس محیط زیست بیان کرد: این که شهرداری برای کسب درآمد حاضر می شود میراث ارزشمند باغستان را با ساخت پل یا طرح بوستان فدک تخریب کند جای سوال دارد در حالی که چند برابر هزینه هایی که شهرداری می گوید برای باغستان انجام داده از یک تغییر کاربری درآمد داشته است.

وی افزود: گفته شده شهرداری ۲۳ میلیارد تومان در باغستان هزینه کرده اما اعلام نشده فقط در در یک تغییر کاربری در همین محدوده بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب شده است.

این فعال محیط زیست گفت: شهرداری موظف شده اگر باغی آب نداشت آن را تامین و اگر باغستانی صاحب و متولی نداشت آن را اداره کند لذا باید در قانون دنبال راهکار باشیم.

وی گفت: متاسفانه سازمانهایی که درآمد زا هستند دنبال حفظ محیط زیست نیستند چون هزینه دارد ولی باید دانست اگر خاک و آب درست مدیریت نشود باید در سطح شبب دار کشت کنیم و هزینه های زیادی را متحمل شویم.کرمانشاهانی اظافه کرد: به بهانه تغییر اقلیم نباید اشتباهات خود را توجیه کنیم و در شرایطی که با کمبود آب مواجهیم ایجاد سافاری پارک در باراجین منطقی نیست.

وی گفت: گذشتگان چگونه بیش از ۴ هزار هکتار باغستان را آبیاری می کردند اما امروز ما نمی توانیم دو هزار هکتار باغستان را سیراب کنیم در حالی که ۳۰ میلیون مترمکعب آب برای این میراث ارزشمند کافی است.

این دوستدار محیط زیست اظهارداشت: بارها از از شورای شهر قزوین خواستار شرکت در جلسات برای تبیین موضوع باغستان شدیم اما بهانه می آورند و سمن ها را دست انداخته اند و به نظر می رسد شورای شهر در حقیقت نقش شورای شهرداری را دارد نه مردم و این روند نگران کننده است.

وی گفت: شورا باید حامی مردم باشد و اگر طرح هایی مانند تراموا در شهر اجرا شود و اتوبوسها افزایش یابد حتما مردم از آن استفاده کرده و دیگر شهر را با خودروی شخصی آلوده نمی کنند.

کرمانشاهانی اضافه کرد: اگر برداشت از قانون وسیع تر باشد و دیدگاه ما بهتر شود می توان به آینده امیدوار بود که از محیط زیست صیانت کرد و در این میان کانون وکلا  اگر از سمن ها حمایت کند می توانیم از باغستان حفاظت کنیم.

حبیبه ناظرزاده از انجمن دوستداران دوچرخه هم گفت: برای کاهش آلودگی هوا باید فرهنگ سازی کنیم و در این میان استفاده از همه ظرفیت ها بویژه رسانه ها ضروری است.

وی اضافه کرد: برای حفظ محیط زیست باید همه دغدغه داشته باشیم و داشتن آمارهای تحقیقاتی و پژوهشی میتواند در روشنگری و همراهی مردم موثر باشد.ناظر زاده تصریح کرد: باید با مردم به صورت شفاف مشکلات و چالش ها را مطرح کنیم و همه بدانند سالانه بیش از ۱۷ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان می بازند تا به سلامت خود اهمیت دهند.

وی بیان کرد: نباید روی مشکلات سرپوش بگذاریم بلکه با اصلاح دیدگاه و رویکرد خود و توجه به سمن ها برای کاهش آلودگی ها اقدام کنیم.

ناظرزاده اظهارداشت: متاسفانه نگاه دستگاههای اجرایی و شهرداری به سمن ها یک نگاه از بالا به پایین است و گاهی فکر می کنند ما مقابل آنها هستیم در حالی که دغدغه های ما برای کاهش مشکلات مدیران است.

عضو انجمن دوستداران دوچرخه استان قزوین یادآورد: لازم است از سمن های تخصصی برای پیشبرد امور استفاده شود و ترویج فرهنگ دوچرخه سواری در  داحل شهر می تواند در کاهش آلودگی بسیار موثر باشد.

محمد حسین سرداری عضو هیئت رئیسه کانون وکلای دادگستری استان قزوین هم گفت: همه شهروندان در افزایش تهدیدات محیط زیست و آلودگی صوتی، هوا، آب و خاک نقش دارند و تا زمانی که همه برای حل آن اقدام نکنیم مشکلی حل نمی شود.

وی بیان کرد: باید ببینیم ما وکلا، قضات، مدیران و دست اندرکاران چقدر به محیط زیست کمک کرده ایم زیرا اگر گروههای مرجع مثل وکیل، پزشک، قاضی به جای استفاده از خودروی شخصی، پیاده روی و دوچرخه سواری کنند روی دیگران هم تاثیرخواهند گذاشت.

عضو کانون وکلای دادگستری استان قزوین تصریح کرد: باید از خودمان شروع کنیم ونگوییم گوش شنوا نیست، اگر ما در استفاده از دوچرخه، شبکه حمل و نقل عمومی پیشگام باشیم به دستاوردهای خوبی خواهیم رسید.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
۴۴۵ هزار اثر در فضای مجازی دارای کد شامد استفعالیت ستاد انتخابات استان قزوین آغاز شدبانوی بسکتبالیست قزوینی عازم چین می شودتولیدات رسانه ای در فضای مجازی حمایت می شوندنگاه جزیره ای به سرمایه گذاری، آسیب زا استدانشجوی قزوینی به عنوان پژوهشگر برجسته کشور معرفی شدبرنامه‌ریزی برای خرید گندم استان قزوینرسانه، امروز عضوی از خانواده استرئیس ستاد انتخابات استان قزوین منصوب شدبرگزاری انتخابات سالم؛ افتخار و عزت نظام جمهوری اسلامی استشناخت عناصر جمعیتی در برنامه ریزی ضروری استلغزندگی جاده در شهر قزوین حادثه آفریدپیکر پیرمرد الموتی بعد از پنج روز در رودخانه نینه رود پیدا شدجمیعت شهری استان قزوین روبه افزایش استجشن پسران روزه اولی در قزوین برگزار شدآموزش، حلقه مفقوده اشتغال زنان سرپرست خانواربرنامه پیشگیری از اعتیاد در محلات قزوین اجرا می شودبرنامه های کارشناسی با اطلاع دقیق از جمعیت تدوین شودبازدیدهای ادواری از آسانسورها در دستور کار قرار گیردپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبه
انتصاب در استانداری قزوین ۴۱ محکوم جرایم غیرعمد از محمدیه در زندان به سر می‌برندقزوین یکی از 10 استان برتر احسان و نیکوکاری استمرمت و بازسازی بقعه امامزاده حسین(ع) قزوین آغاز شدساخت مجتمع اداری تجاری محمدیه نباید تعطیل و متوقف شودووشوکار قزوینی به اردوی تیم ملی دعوت شدکشاورزی قزوین میراث ارزشمند گذشتگان استاندیشه دکتر شریعتی در تمام دوره ها قابل استفاده استمدیرکل دفتر امور امنیتی و انتظامی استانداری قزوین منصوب شد۳ طرح عمرانی و خدماتی در شهرداری محمدیه به بهربرداری رسیدجمیعت شهری استان قزوین روبه افزایش استبرنامه‌ریزی برای خرید گندم استان قزوینجشن پسران روزه اولی در قزوین برگزار شدپیکر پیرمرد الموتی بعد از پنج روز در رودخانه نینه رود پیدا شدآموزش، حلقه مفقوده اشتغال زنان سرپرست خانوارشناسایی ۸۲۰ انشعاب غیر مجاز آب در روستاهای استان قزوینمبارزه با ملخ در ۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوینبازدیدهای ادواری از آسانسورها در دستور کار قرار گیردبرنامه پیشگیری از اعتیاد در محلات قزوین اجرا می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبه
امیر اسماعیلی از سایت موشکی خارک بازدید کردترامپ: به دنبال جنگ با ایران نیستم/اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته ای را نمی دهمقرار شبانه برای سرقت تلفن همراهبازیگران معروفی که دست بزن دارند + تصاویرجزییات جدید از ماجرای تصادف جنجالی chr(8220)پورشه و پرایدchr(8221)مالک پورشه مرگ، چه کسی بود؟آپدیت جنجالی ویندوز 10 و هنگ کردن رایانه کاربران!استخدام بازاریاب خانم مسلط به علوم کامپیوتری با مزایا در تهراناستخدام پشتیبان نرم افزار (رشته کامپیوتر و صنایع)/کرمانشاهمایلی کهن: از گل مردود شده استقلال، سپاهان سود برد نه پرسپولیس!گرشاسبی: دو بازیکن پرسپولیس گفتند به خاطر کیروش از این تیم می روند!اختصاصی/ چگونه ستاره لیگ هجدهم استقلال از دست پرسپولیس پرید!سیروس دین محمدی: لیگ هجدهم بدترین فصل فوتبالی استقلال بود؛ مربی جدید استقلال از آسیای شرقی می آیدبمب نقل وانتقالات؛ کاپیتان تراکتور در راه استقلال + عکسکاهش قیمت در بازار سکه و طلاقیمت سکه امروز 30 اردیبهشت 98منتظر کاهش چشمگیر قیمت خودرو باشیدمدیرعامل گل گهر تغییر کردقیمت دلار امروز 30 اردیبهشت 98قیمت خودرو دوشنبه 98/02/30+ جدول
واگذاری خودروساز‌ی‌ها؛ ازحرف تا عملپیشنهاد جالب به ترامپ درباره ایران + جزییات«جلوگیری از اطاله دادرسی» بارزترین کارکرد الکترونیکی شدن امور دستگاه قضایی استعسل ملکه در گردنه کوهستانی حیران٥ دلیل عجیب برای گرانی خودرومحافظ رازدار سلبریتی معروف هیچ چیز را لو نمی دهد + عکساستفاده از این سامانه‌ها هنوز باب نیستتغذیه مناسب برای کودکانروحانی: ایران مظهر ایستادگی در برابر کفر استتوافق سرمربی برزیلی صنعت نفت با التعاون عربستاناجرای متفاوت خیابانی موسیقی جزاعلام سهمیه کشورها در لیگ قهرمانان آسیا 2020امیر عبداللهیان: ترامپ به برجام بازگرددبلافاصله بعد از تهدید، مجبورند اعلام کنند که بدنبال جنگ با ایران نیستنددایی: بودن در فوتبال برایم مهم نیستمطهری: دولت در موضوع برجام عقب نشینی نکرده استبرنامه های زیادی ریختند که ما را عصبانی کنند تا از برجام خارج شویمتمرکز آمریکا بر این است که برای ایرانی ها سوءتفاهم پیش نیایدتقوی: مدیر اسلامی نباید اهل سازش با دشمن باشدافتتاح 27 طرح عمرانی با حضور رییس جمهور