۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ اسفند  | 2019 2 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 45 کد مطلب: 48275  

سمن‌ها ظرفیت ارزشمندی برای فرهنگ‌سازی در حوزه محیط‌زیست دارند

نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد استان قزوین گفت: سمن‌ها در صورت آموزش تخصصی ظرفیت بسیار ارزشمندی برای فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم در زمینه چالش‌های محیط‌زیست دارند.
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۲ آبان ساعت 14:15

 صدای قزوین - نشست علمی تخصصی بررسی تحلیلی قانون هوای پاک عصر دوشنبه با حضور کارشناسان ونمایندگان ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری، جنگلها و مراتع، شهرداری و تشکل های مردم نهاد در محل کانون وکلای دادگستری قزوین برگزار شد.


طاهره پرهیزگاری به نمایندگی از سمن های دوستدار محیط زیست در این نشست گفت: باید در یک میز گرد کارشناسی قوانین هوای پاک را بررسی کرد زیرا اگر هر قانون و طرحی پشتوانه تحقیقاتی داشته باشد به نتیجه می رسد.

وی بیان کرد: شورای شهر قزوین دنبال اجرای برنامه های نمادین برای فرهنگ سازی است و این کار باید تداوم یابد.

این کارشناس محیط زیست بیان کرد: قانون الزام آور است و ما باید دانش و زیرساخت آن را آماده کنیم زیرا اگر توجیه شویم نیازی به تبصره و ماده نیست.وی اظهارداشت: تبیین قوانین باید از عامه مردم و سیاست گذاران و تصمیم گیران آغاز شود و اگر با هر گروهی با زبان خودشان صحبت شود نتیجه بخش خواهد بود.

پرهیزگاری بیان کرد: در قانون به صراحت آمده توسعه شهری نیازمند پیوست زیست محیطی است اما پلی که کمربند سبز قزوین را تهدید می کند و باید مطالعه ارزیابی زیست محیطی داشته باشد بدون این پیوست درحال اجراست.

وی اضافه کرد:امروز باید تدبیر وچاره اندیشی کنیم و دنبال راهکار باشیم تا طرحی مانند نسیم شمال به دلیل نداشتن زیرساخت مطالعات زیست محیطی موجب تخریب باغستان نشود.

پرهیزگاری گفت:قانون هوای پاک جامع و نتیجه بخش است و اگر از ظرفیت تشکلهای مردم نهاد که بسیار قوی هستند در اجرای قانون استفاده کنیم به نتایج بهتری می رسیم.

شکوه کرمانشاهانی از انجمن توسعه فضای سبز قزوین هم گفت:حفظ باغات سنتی را باید در اولویت قرار دهیم و باور کنیم محیط زیست برای آرامش انسانهاست تا مسیر اجرای قانون هموار شود.کرمانشاهانی تصریح کرد: داشتن هوای پاک و اشتغال در گرو حفظ باغستان است و همه باید در این مسیر همکاری کنیم.

این کارشناس محیط زیست بیان کرد: این که شهرداری برای کسب درآمد حاضر می شود میراث ارزشمند باغستان را با ساخت پل یا طرح بوستان فدک تخریب کند جای سوال دارد در حالی که چند برابر هزینه هایی که شهرداری می گوید برای باغستان انجام داده از یک تغییر کاربری درآمد داشته است.

وی افزود: گفته شده شهرداری ۲۳ میلیارد تومان در باغستان هزینه کرده اما اعلام نشده فقط در در یک تغییر کاربری در همین محدوده بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب شده است.

این فعال محیط زیست گفت: شهرداری موظف شده اگر باغی آب نداشت آن را تامین و اگر باغستانی صاحب و متولی نداشت آن را اداره کند لذا باید در قانون دنبال راهکار باشیم.

وی گفت: متاسفانه سازمانهایی که درآمد زا هستند دنبال حفظ محیط زیست نیستند چون هزینه دارد ولی باید دانست اگر خاک و آب درست مدیریت نشود باید در سطح شبب دار کشت کنیم و هزینه های زیادی را متحمل شویم.کرمانشاهانی اظافه کرد: به بهانه تغییر اقلیم نباید اشتباهات خود را توجیه کنیم و در شرایطی که با کمبود آب مواجهیم ایجاد سافاری پارک در باراجین منطقی نیست.

وی گفت: گذشتگان چگونه بیش از ۴ هزار هکتار باغستان را آبیاری می کردند اما امروز ما نمی توانیم دو هزار هکتار باغستان را سیراب کنیم در حالی که ۳۰ میلیون مترمکعب آب برای این میراث ارزشمند کافی است.

این دوستدار محیط زیست اظهارداشت: بارها از از شورای شهر قزوین خواستار شرکت در جلسات برای تبیین موضوع باغستان شدیم اما بهانه می آورند و سمن ها را دست انداخته اند و به نظر می رسد شورای شهر در حقیقت نقش شورای شهرداری را دارد نه مردم و این روند نگران کننده است.

وی گفت: شورا باید حامی مردم باشد و اگر طرح هایی مانند تراموا در شهر اجرا شود و اتوبوسها افزایش یابد حتما مردم از آن استفاده کرده و دیگر شهر را با خودروی شخصی آلوده نمی کنند.

کرمانشاهانی اضافه کرد: اگر برداشت از قانون وسیع تر باشد و دیدگاه ما بهتر شود می توان به آینده امیدوار بود که از محیط زیست صیانت کرد و در این میان کانون وکلا  اگر از سمن ها حمایت کند می توانیم از باغستان حفاظت کنیم.

حبیبه ناظرزاده از انجمن دوستداران دوچرخه هم گفت: برای کاهش آلودگی هوا باید فرهنگ سازی کنیم و در این میان استفاده از همه ظرفیت ها بویژه رسانه ها ضروری است.

وی اضافه کرد: برای حفظ محیط زیست باید همه دغدغه داشته باشیم و داشتن آمارهای تحقیقاتی و پژوهشی میتواند در روشنگری و همراهی مردم موثر باشد.ناظر زاده تصریح کرد: باید با مردم به صورت شفاف مشکلات و چالش ها را مطرح کنیم و همه بدانند سالانه بیش از ۱۷ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان می بازند تا به سلامت خود اهمیت دهند.

وی بیان کرد: نباید روی مشکلات سرپوش بگذاریم بلکه با اصلاح دیدگاه و رویکرد خود و توجه به سمن ها برای کاهش آلودگی ها اقدام کنیم.

ناظرزاده اظهارداشت: متاسفانه نگاه دستگاههای اجرایی و شهرداری به سمن ها یک نگاه از بالا به پایین است و گاهی فکر می کنند ما مقابل آنها هستیم در حالی که دغدغه های ما برای کاهش مشکلات مدیران است.

عضو انجمن دوستداران دوچرخه استان قزوین یادآورد: لازم است از سمن های تخصصی برای پیشبرد امور استفاده شود و ترویج فرهنگ دوچرخه سواری در  داحل شهر می تواند در کاهش آلودگی بسیار موثر باشد.

محمد حسین سرداری عضو هیئت رئیسه کانون وکلای دادگستری استان قزوین هم گفت: همه شهروندان در افزایش تهدیدات محیط زیست و آلودگی صوتی، هوا، آب و خاک نقش دارند و تا زمانی که همه برای حل آن اقدام نکنیم مشکلی حل نمی شود.

وی بیان کرد: باید ببینیم ما وکلا، قضات، مدیران و دست اندرکاران چقدر به محیط زیست کمک کرده ایم زیرا اگر گروههای مرجع مثل وکیل، پزشک، قاضی به جای استفاده از خودروی شخصی، پیاده روی و دوچرخه سواری کنند روی دیگران هم تاثیرخواهند گذاشت.

عضو کانون وکلای دادگستری استان قزوین تصریح کرد: باید از خودمان شروع کنیم ونگوییم گوش شنوا نیست، اگر ما در استفاده از دوچرخه، شبکه حمل و نقل عمومی پیشگام باشیم به دستاوردهای خوبی خواهیم رسید.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
رسانه ها بازوی میراث فرهنگی هستندچرا زنان بیشتر از مردان احساس سرما می‌کنند؟سفر محمود احمدی‌نژاد به قزوینافزایش شکایت مردمی از خودروسازانبرنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی در قزوین بررسی شد۷۷ درصد ابلاغ پرونده ها در دستگاه قضایی قزوین الکترونیکی شده استقوانین حوزه اقتصادی نیازمند بازنگری و اصلاح استنخستین یگان حفاظت از اراضی کشاورزی کشور در قزوین راه اندازی شدساخت پل شرکت نفت قزوین طولانی شده استبیانیه رهبری چراغ راه آینده کشور استحفاطت از خاک دشت قزوین اولویت اساسی است۳۴۱ اکیپ گشت مراقبت در سطح شهرستانهای کشور فعال هستندصادرات 3 میلیون دلاری تجار قزوینی به ازبکستانجمعیت کیفری قزوین 12 درصد کاهش یافته استحمله به دولت در این شرایط منصفانه نیستقزوین رتبه اول را در کاهش حوادث جاده ای منجر به فوت داردپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه ۸۲۰۰پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین رسیدگی شدگرانی، تقاضا برای خرید مرغ را در قزوین کاهش دادتمهیدات ویژه ترافیک نوروزی در شهر قزوین
غرق شدگی خواهر و برادر خردسال در استخر آب کشاورزی در بوئین زهراحقوق شهروندی با تقویت شفافیت در جامعه محقق می شود40 دستگاه خودرو و موتورسیکلت در تاکستان توقیف شد۹۳ زندانی در قزوین آزاد شدندمدیری که خطا کرده نباید ارتقای جایگاه پیدا کندجلب مشارکت سمن ها برای حفاظت از میراث فرهنگی ضروری استگرانی، تقاضا برای خرید مرغ را در قزوین کاهش دادتمهیدات ویژه ترافیک نوروزی در شهر قزوینسالن ورزشی چوبیندر افتتاح شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان /سه شنبه یک کارخانه آسفالت با حضور وزیر دادگستری در قزوین افتتاح شدافزایش شکایت مردمی از خودروسازانجمعیت کیفری قزوین 12 درصد کاهش یافته است ۸۲۰۰پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین رسیدگی شدصادرات 3 میلیون دلاری تجار قزوینی به ازبکستاننخستین یگان حفاظت از اراضی کشاورزی کشور در قزوین راه اندازی شدحمله به دولت در این شرایط منصفانه نیستبرنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی در قزوین بررسی شدبیانیه رهبری چراغ راه آینده کشور استساخت پل شرکت نفت قزوین طولانی شده است
اطلاعیه واریزحقوق بهمن ماه فرهنگیانجزییات دستگیری عوامل ترور مرزبانان سپاه در خاش فاش شداسنادِ اصالت دونامه امام خمینی(س) در خصوص آیت الله منتظری و نهضت آزادیاز هند تا مدیترانه، نیرویی قدرتمندتر از ایران وجود ندارد/اگر نیاز باشد ایران می تواند به انبوهی از نیرو های سعودی اماراتی ضربه بزندبررسی ادعای 2دختر در رابطه با تجاوزاظهارات کامل سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده متهمان جاسوسی از مراکز نظامی کشورنجات جان مادر باردار در بانهذبح غیرشرعی مرغ های منجمد؛ از شایعه تا واقعیتخبر ناگوار برای آبی ها؛ دروازه بان سابق استقلال در بستر بیماریپاسخ عجیب فتحی به گلایه هواداران استقلالابراهیمی به بازی مقابل تراکتورسازی می رسد/ استارت تمرینات سپاهان از روز دوشنبهمنشا: در پرسپولیس امکانات بهتر بودتلخی شکست برای رئال مادرید دو برابر شد؛ کاپیتان، ال کلاسیکو را از دست دادروزیاتو: خرید باشگاه منچستر یونایتد توسط شاهزاده محمد بن سلمان به مبلغ 4٫9 میلیارد دلارلژیونر مغضوب پرسپولیس خواهان بازگشت به جمع سرخ پوشانمنشا سریعاً از حضور در استقلال پشیمان شد؟!چراغ سبز به واردات خودرو؟خودرو ارزان می شوداز افزایش شدید قیمت خودرو جلوگیری شود.قیمت روز خودروهای داخلی + جدول
اتمام حفاری تونل کبیرکوه در هفته دولت 98لحظه مشاجره و حمله پزشک به بیمار تهرانی در بیمارستان + فیلمابتکار : امیدوارم هیچ فعال محیطی زیستی هیچگاه در زندان نباشدمشخص شدن مقصران اصلی ریزش دستک پل سوم بشار یاسوجدرگذشت یکی از بازیگران فیلمفارسیآزادراه شهید همت در ایستگاه پایانیرئیس جمهور بعدی آمریکا / تنها کسی که به تحریم ایران در 10 سال رای نداد + فیلمناگفته‌های محمود کلاری از داوری فیلم فجراجرای دقیق برنامه های اقتصاد مقاومتی، اولویت کار مدیران استخبر خوش مترویی برای تهرانی هابرای صداوسیما متاسفم/ادعای کارآفرینان در مورد گوشت کذب بودآغاز بازی بازیگران جدید در لحظه گرگ و میشآخرین وضعیت سرقت 2 میلیارد دلاری آمریکا از ایران به روایت روحانیبازدید وزیر ورزش و جوانان از تمرین تیم ملی بسکتبالرییس جمهور: رفتار غیرمسئولانه اروپا را نمی پذیریمامضای تفاهم نامه همکاری میان شهرداری منطقه شش و پردیس هنر های زیباآغاز پیش فروش بلیت های نوروزیدستگیری قاتل تبعه عراقی در خرمشهر کمتر از 24 ساعت/ انگیزه قاتل؛ سرقتکیک مالی روی صورت کریم باقری در حاشیه تمرین امروز / عکسخلیل زاده: به خودم قول دادم در پرسپولیس آرام باشم! / اعتصابی در کار نبود