۱۳۹۷ سه شنبه ۲۷ آذر  | 2018 12 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 31 کد مطلب: 48275  

سمن‌ها ظرفیت ارزشمندی برای فرهنگ‌سازی در حوزه محیط‌زیست دارند

نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد استان قزوین گفت: سمن‌ها در صورت آموزش تخصصی ظرفیت بسیار ارزشمندی برای فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم در زمینه چالش‌های محیط‌زیست دارند.
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۲ آبان ساعت 14:15

 صدای قزوین - نشست علمی تخصصی بررسی تحلیلی قانون هوای پاک عصر دوشنبه با حضور کارشناسان ونمایندگان ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری، جنگلها و مراتع، شهرداری و تشکل های مردم نهاد در محل کانون وکلای دادگستری قزوین برگزار شد.


طاهره پرهیزگاری به نمایندگی از سمن های دوستدار محیط زیست در این نشست گفت: باید در یک میز گرد کارشناسی قوانین هوای پاک را بررسی کرد زیرا اگر هر قانون و طرحی پشتوانه تحقیقاتی داشته باشد به نتیجه می رسد.

وی بیان کرد: شورای شهر قزوین دنبال اجرای برنامه های نمادین برای فرهنگ سازی است و این کار باید تداوم یابد.

این کارشناس محیط زیست بیان کرد: قانون الزام آور است و ما باید دانش و زیرساخت آن را آماده کنیم زیرا اگر توجیه شویم نیازی به تبصره و ماده نیست.وی اظهارداشت: تبیین قوانین باید از عامه مردم و سیاست گذاران و تصمیم گیران آغاز شود و اگر با هر گروهی با زبان خودشان صحبت شود نتیجه بخش خواهد بود.

پرهیزگاری بیان کرد: در قانون به صراحت آمده توسعه شهری نیازمند پیوست زیست محیطی است اما پلی که کمربند سبز قزوین را تهدید می کند و باید مطالعه ارزیابی زیست محیطی داشته باشد بدون این پیوست درحال اجراست.

وی اضافه کرد:امروز باید تدبیر وچاره اندیشی کنیم و دنبال راهکار باشیم تا طرحی مانند نسیم شمال به دلیل نداشتن زیرساخت مطالعات زیست محیطی موجب تخریب باغستان نشود.

پرهیزگاری گفت:قانون هوای پاک جامع و نتیجه بخش است و اگر از ظرفیت تشکلهای مردم نهاد که بسیار قوی هستند در اجرای قانون استفاده کنیم به نتایج بهتری می رسیم.

شکوه کرمانشاهانی از انجمن توسعه فضای سبز قزوین هم گفت:حفظ باغات سنتی را باید در اولویت قرار دهیم و باور کنیم محیط زیست برای آرامش انسانهاست تا مسیر اجرای قانون هموار شود.کرمانشاهانی تصریح کرد: داشتن هوای پاک و اشتغال در گرو حفظ باغستان است و همه باید در این مسیر همکاری کنیم.

این کارشناس محیط زیست بیان کرد: این که شهرداری برای کسب درآمد حاضر می شود میراث ارزشمند باغستان را با ساخت پل یا طرح بوستان فدک تخریب کند جای سوال دارد در حالی که چند برابر هزینه هایی که شهرداری می گوید برای باغستان انجام داده از یک تغییر کاربری درآمد داشته است.

وی افزود: گفته شده شهرداری ۲۳ میلیارد تومان در باغستان هزینه کرده اما اعلام نشده فقط در در یک تغییر کاربری در همین محدوده بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب شده است.

این فعال محیط زیست گفت: شهرداری موظف شده اگر باغی آب نداشت آن را تامین و اگر باغستانی صاحب و متولی نداشت آن را اداره کند لذا باید در قانون دنبال راهکار باشیم.

وی گفت: متاسفانه سازمانهایی که درآمد زا هستند دنبال حفظ محیط زیست نیستند چون هزینه دارد ولی باید دانست اگر خاک و آب درست مدیریت نشود باید در سطح شبب دار کشت کنیم و هزینه های زیادی را متحمل شویم.کرمانشاهانی اظافه کرد: به بهانه تغییر اقلیم نباید اشتباهات خود را توجیه کنیم و در شرایطی که با کمبود آب مواجهیم ایجاد سافاری پارک در باراجین منطقی نیست.

وی گفت: گذشتگان چگونه بیش از ۴ هزار هکتار باغستان را آبیاری می کردند اما امروز ما نمی توانیم دو هزار هکتار باغستان را سیراب کنیم در حالی که ۳۰ میلیون مترمکعب آب برای این میراث ارزشمند کافی است.

این دوستدار محیط زیست اظهارداشت: بارها از از شورای شهر قزوین خواستار شرکت در جلسات برای تبیین موضوع باغستان شدیم اما بهانه می آورند و سمن ها را دست انداخته اند و به نظر می رسد شورای شهر در حقیقت نقش شورای شهرداری را دارد نه مردم و این روند نگران کننده است.

وی گفت: شورا باید حامی مردم باشد و اگر طرح هایی مانند تراموا در شهر اجرا شود و اتوبوسها افزایش یابد حتما مردم از آن استفاده کرده و دیگر شهر را با خودروی شخصی آلوده نمی کنند.

کرمانشاهانی اضافه کرد: اگر برداشت از قانون وسیع تر باشد و دیدگاه ما بهتر شود می توان به آینده امیدوار بود که از محیط زیست صیانت کرد و در این میان کانون وکلا  اگر از سمن ها حمایت کند می توانیم از باغستان حفاظت کنیم.

حبیبه ناظرزاده از انجمن دوستداران دوچرخه هم گفت: برای کاهش آلودگی هوا باید فرهنگ سازی کنیم و در این میان استفاده از همه ظرفیت ها بویژه رسانه ها ضروری است.

وی اضافه کرد: برای حفظ محیط زیست باید همه دغدغه داشته باشیم و داشتن آمارهای تحقیقاتی و پژوهشی میتواند در روشنگری و همراهی مردم موثر باشد.ناظر زاده تصریح کرد: باید با مردم به صورت شفاف مشکلات و چالش ها را مطرح کنیم و همه بدانند سالانه بیش از ۱۷ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان می بازند تا به سلامت خود اهمیت دهند.

وی بیان کرد: نباید روی مشکلات سرپوش بگذاریم بلکه با اصلاح دیدگاه و رویکرد خود و توجه به سمن ها برای کاهش آلودگی ها اقدام کنیم.

ناظرزاده اظهارداشت: متاسفانه نگاه دستگاههای اجرایی و شهرداری به سمن ها یک نگاه از بالا به پایین است و گاهی فکر می کنند ما مقابل آنها هستیم در حالی که دغدغه های ما برای کاهش مشکلات مدیران است.

عضو انجمن دوستداران دوچرخه استان قزوین یادآورد: لازم است از سمن های تخصصی برای پیشبرد امور استفاده شود و ترویج فرهنگ دوچرخه سواری در  داحل شهر می تواند در کاهش آلودگی بسیار موثر باشد.

محمد حسین سرداری عضو هیئت رئیسه کانون وکلای دادگستری استان قزوین هم گفت: همه شهروندان در افزایش تهدیدات محیط زیست و آلودگی صوتی، هوا، آب و خاک نقش دارند و تا زمانی که همه برای حل آن اقدام نکنیم مشکلی حل نمی شود.

وی بیان کرد: باید ببینیم ما وکلا، قضات، مدیران و دست اندرکاران چقدر به محیط زیست کمک کرده ایم زیرا اگر گروههای مرجع مثل وکیل، پزشک، قاضی به جای استفاده از خودروی شخصی، پیاده روی و دوچرخه سواری کنند روی دیگران هم تاثیرخواهند گذاشت.

عضو کانون وکلای دادگستری استان قزوین تصریح کرد: باید از خودمان شروع کنیم ونگوییم گوش شنوا نیست، اگر ما در استفاده از دوچرخه، شبکه حمل و نقل عمومی پیشگام باشیم به دستاوردهای خوبی خواهیم رسید.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
گوزن زرد دهکده طبیعت قزوین مداوا شدشهروند قرن 21 و چالشی به نام سواد رسانه‌ای52 دستگاه خودروی گرفتار در برف و کولاک رهاسازی شدندعملیات تمرینی مقابله با زلزله برای دانشجویان قزوین برگزار شدقیمت هندوانه در بازار قزوین کاهش یافتاولین نمایشگاه اقتصاد خانواده در قزوین برگزار می‌شودایده های واحدهای فناور به سمت گره گشایی مشکلات هدایت شود13 ایده برتر در قزوین برگزیده شدندطرح توسعه حرم مطهر طفلان مسلم(س) آغاز می شودمیزان بارش ها در قزوین به 24 میلی متر رسیدبرگزاری همایش ورزش صبحگاهی با طعم یلدا در قزویندستگیری شکارچیان غیر مجاز شکار در الموت شرقیهشدار پلیس راه قزوین به رانندگانصیانت از منابع آب و خاک وظیفه اصلی همگان استنمایشگاه عکسهای صنعتی در نگارخانه حوزه هنری قزوین گشایش یافتهزینه نگهداری راه های قزوین سالانه پنج هزار میلیارد ریال استصیانت از انقلاب اسلامی یکی از رسالت‌های مهم حوزه بازرسی استاسناد کشاورزی بودن زمین‌های هفت‌سنگان از محکمات حقوقی استپنج هزار و 295 فرصت شغلی برای مددجویان قزوین ایجاد می‎شودوضعیت 33 مزار شهید روستاهای تاکستان بررسی شد
شیب کاهش قیمت طلا در بازار تندتر شدبازار میوه قزوین در آستانه شب یلدا با هیچ کمبود روبرو نیستدوره پیش بیمارستانی در هلال احمر قزوین برگزار شدپیوند صنعت و هنر می تواند دستاوردهای ماندگاری داشته باشدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبه طرح «تن کیلومتر» در شبکه حمل و نقل کالایی استان قزوین اجرایی شدباران و برف استان قزوین را فرا می گیردتقویت همکاری بین آموزش و پرورش و شهرداری ضروری استتمهیدات لازم در عرصه نماز بخوبی مهیا شده استعضویت ایثارگران در کتابخانه‌های قزوین رایگان استاولین نمایشگاه اقتصاد خانواده در قزوین برگزار می شودقزوین 70 درصد تجهیزات شبکه راه آهن کشور را تولید می کندگازرسانی به 32 روستای الموت کلنگ‌زنی می‌شودساماندهی مشاغل مزاحم با اولویت‌بندی عملیاتی شودنمایندگان تشکل های کارگری قزوین با وزیر کار دیدار کردندصیانت از منابع آب و خاک وظیفه اصلی همگان است140 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین گازدار می شوندنمایشگاه عکسهای صنعتی در نگارخانه حوزه هنری قزوین گشایش یافتپنج هزار و 295 فرصت شغلی برای مددجویان قزوین ایجاد می‎شودمسابقات هندبال و بسکتبال دختران متوسطه در قزوین پایان یافت
توضیحات کارمند گمرک در خصوص فیلم درگیری نماینده ی سراوانلیست اسامی اعضای هیات مدیره ایران خودرو اعلام شد/ پارسایی: ریشه برخی حمایت ها از خودروسازان مشخص شدزندگی هاشمی رفسنجانی را در دوم شخص ورق بزنیدسازش 6 فقره پرونده طلاق در شهرستان دلفان در یک ماهه گذشتهساخت سریال حضرت موسی(ع) وارد مرحله پیش تولید شدهمسر مهدی بازرگان درگذشت+ عکسمجری تلویزیون کچلی ترامپ را برملا کرد +فیلمروسری عجیب مهناز افشار /عکسپر ثمرترین و کم هزینه ترین راه برای رفع مشکلات مشهد گفتگو استقول مساعد خودروسازان برای تسریع در تحویل خودرو های ثبت نامیخواجه سروی: نخستین دوره جایزه جهانی ملک برگزار می شودانتقاد دادستان تهران از تصمیمات نادرست بانک مرکزیمتاسفانه در صنعت خودروسازی تمام رفتار ها و گزینش ها سیاسی بوده استحال دانشجو و دانشگاه خراب تر از این حرف هاستحقوقم نه میلیون و 600 هزار تومان استسرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 24 آذر 1397پیام تسلیت فرمانده کل سپاه به مناسبت درگذشت سردار منصوریگفتار خداوند در روز قیامت با انسان عجولبناهای شگفت انگیز هند در تور هندفرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) به لقاءالله پیوست/ نیروی زمینی سپاه پیام تسلیت صادر کرد
کرانچار: امیدوارم روند پیروزی های ما ادامه داشته باشدسیاه نمایی در خیلی جاها غیرواقعی استاستخدام منشی با فن بیان بالا در هرمزگاناستخدام بازاریاب آقا با حقوق و مزایای وزارت کار در یک شرکت معتبرگام نخست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش برای توسعه صنایع دریایی درکیشقیمت ارز در صرافی ها/ دلار 9940 تومان شداستخدام حسابدار با ظاهری آراسته در هرمزگانتفاهم نامه حج 98 امضا شد/ راه اندازی دفتر سازمان حج و زیارت ایران در عربستاناستخدام بازاریاب برای شرکت پخش لبنی فجر شاهرود در گلستانتکذیب خبر درگذشت سومین مصدوم سانحه آتش سوزی مدرسه زاهدانپدرِ بیکار با ضربات چاقو از پا درآمدمشاور وزیر بهداشت: روند درمان چشم شوخان متوقف نشده استسوالات ارشد مجموعه فیزیک - دولتی 82سارقان مسلح را شناسایی کنید + تصاویرحمایت تعجب برانگیز برخی از نمایندگان از رفتار و سخنان رکیک نماینده سراوان / میرزایی نیکو: درِ آن اداره را باید گل گرفت / مافی: رفتار مراجعه کننده با نماینده سراوان بسیار بسیار زشت بودسوالات ارشد مجموعه فیزیک - دولتی 84حاضریم 20 مأموریت کلان را بر عهده بگیریماستخدام تدوینگر همراه با دوربین در غرب تهرانپایان دادن به زندگی 10 سال پس از قتل همسر اولتوافق ایران، روسیه و ترکیه درباره موعد اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه