۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ بهمن  | 2020 1 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 106 کد مطلب: 50252  

ساخت صدها فیلم و مستند در سایه انقلاب اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با ایجاد بستر مناسب برای هنرمندان، 660 فیلم کوتاه و مستند به همراه پنج فیلم بلند در قزوین ساخته و تولید شده که بسیاری از آنها در جشنواره های ملی و برخی نیز در جشنواره های فراملی حائز مقام شده اند.
۱۳۹۷ يکشنبه ۱۴ بهمن ساعت 23:28

صدای قزوین:

عرصه فیلم سازی در ایران با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دچار تحول شد و به گفته صاحب نظران و فعالان این حوزه ابزارهای تولید فیلم و آثار هنری از سیطره طبقات خاص جامعه به سطح عموم جامعه گسترش یافت و استعدادهای این رشته فضای مناسبی برای فعالیت پیدا کردند.

مردم قزوین با اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی پنج سینما در شهر خود داشتند با این وجود علاقه مندان به سینما از هرگونه امکانات و فضای لازم برای فعالیت در عرصه بازیگری، فیلم سازی و عکاسی محروم بودند.

به برکت انقلاب اسلامی و با تاسیس انجمن سینمای جوان در استان های کشور،عدالت فرهنگی نیز گسترش یافت.

درحال حاضر زیر سایه انقلاب اسلامی و حمایت های دولتی بیش از 660 فیلم کوتاه و مستند و پنج فیلم بلند و هزاران قطعه عکس توسط سینماگران پیشکسوت و جوان استان قزوین ساخته شده که برخی نیز تا مرزهای فراملی شدن خودنمایی کرده اند.


** تاسیس انجمن سینمای جوان بعد از انقلاب در قزوین و تربیت دهها فیلمساز حرفه ای

فیلم ساز پیشکسوت قزوینی و مدرس حوزه سینما در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: مردم قزوین در حوزه فیلم و سینما استعدادهای فراوانی داشته و دارند اما تا قبل انقلاب اسلامی و تاسیس انجمن سینمای جوان ظرفیت و مکانی برای بروز این استعدادها وجود نداشت.

سید یحیی عرشی ها با بیان اینکه دفتر انجمن سینمای جوان قزوین جز اولین دفاتر تشکیل شده در کشور به شمار می رود،تصریح کرد: این انجمن در مهرماه سال 64 در کتابخانه عارف قزوین کار خود را آغاز کرد و تاکنون توانسته دستاوردهای بسیاری در حوزه فیلم و عکس بدست آورد.

وی با بیان اینکه تاکنون 15 اثر تولیدی توسط انجمن سینمای جوان قزوین در جشنواره‌های ملی و فراملی موفق به کسب رتبه شده است، اظهار داشت: در حوزه انیمیشن، فیلم داستانی و کوتاه، عکاسی و فیلمبرداری نیز استعدادهای فراوانی در قزوین وجود دارد و ما در این حوزه جزو پنج استان اول کشور هستیم.

این مدرس حوزه فیلم سازی همچنین گفت: بیشتر کسانی که امروز در روابط عمومی ادارات و سایر موسسات دولتی اقدام به مستندسازی و تهیه عکس و فیلم می کنند، سابقه فعالیت در انجمن سینمای جوان استان قزوین را دارند.

عرشی ها به رشد حضور افراد علاقمند به ساخت فیلم در قزوین اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر 6 تن از هنرمندان زن و مرد که عضو انجمن سینمای جوان هستند به فیلم سازی حرفه ای ورود پیدا کرده اند و باید اذعان کرد در حوزه فیلم سازی، نقد فیلم و حتی کارگردانی افراد برجسته ای در استان قزوین داریم.

مدیر اسبق انجمن سینمای جوان قزوین به وجود عکاسان و فیلمبرداران سینمایی نخبه در قزوین اشاره کرد و گفت: طی چند دهه گذشته با ورود فعالان و علاقه مندان به حوزه عکاسی و فیلمبرداری سینمایی موفق شدیم علاوه بر جوایز ملی سه جایزه جهانی در رشته فیلمبرداری به دست آوریم.


** ساخت پنج فیلم بلند و 660 فیلم کوتاه در قزوین

مدیر انجمن سینمای جوان استان قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی در حوزه هنر و سینما، شکل گیری انجمن سینمای جوان است و در حال حاضر 60 دفتر از این انجمن در سراسر کشور فعالیت می کنند.

محسن آقالر به نقش برجسته انجمن سینمای جوان در بین انجمن های هنری اشاره کرد و اظهار داشت: قزوین در دهه 60 هنوز به استان تبدیل نشده بود اما تشکیل انجمن سینمای جوان در دستور کار مسئولان کشور بود و قزوین توانست امتیاز این انجمن را به دست آورد.

وی اظهار داشت: وجود افراد برجسته کشوری در حوزه فیلم سازی و کارگردانی نظیر حسین رحمانی، مرتضی متولی و حسن لطفی از استان قزوین نشان می دهد که بیشترین پیشکسوت ها در حوزه فیلمسازی مربوط به این استان است.

آقالر در ادامه ساخت آثار و محتوای فیلمسازی را یکی از برکات انقلاب اسلامی دانست و گفت: به همت انجمن سینمای جوان استان قزوین طی دهه های گذشته 660 فیلم کوتاه با موضوعات مختلف ساخته شده است.

مدیر انجمن سینمای جوان استان قزوین یادآور شد: همچنین دسترسی ساده افراد علاقمند به حوزه عکاسی سینما با ورود دوربین های دیجیتال باعث شده تا بیش از هزاران قطعه عکس شاخص توسط هنرمندان خلق شود.

وی همچنین در ادامه گفت: استان قزوین سابقه تولید سه فیلم بلند به نام های سرانگشتان فرشته به کارگردانی محسن آقالر، کیک تلخ به کارگردانی فرشید قلی پور و زندگی با نور پایین به کارگردانی امیرحسین احدی را در کارنامه خود دارد که البته 2 محصول دیگر در شهرستان های این استان تولید شده است.


**آموزش فیلم سازی سالانه به 150 علاقه مند قزوینی

آقالر با اشاره به اینکه سالانه 150 نفر در حوزه عکاسی، فیلمبرداری و فیلمسازی در استان قزوین آموزش می بینند،افزود: از این تعداد معمولا 10 تا 20 نفر به طور حرفه ای به جمع انجمن سینمای جوان ملحق می شوند و اکنون این انجمن با داشتن بیش از 200 فعال هنری در عرصه های مختلف فیلمسازی، عکاسی، فیلمبرداری و کارگردانی جایگاه ویژه ای را برای خود در کشور ثبت کرده است.

این کارگردان قزوینی با اشاره به اینکه انجمن سینمای جوان در حال حاضر با برگزاری جلسات مستمر نقد فیلم های سینمایی فضای با نشاطی را برای فعالان سینما رقم زده است،گفت: آنچه امروز موجب رشد و پیشرفت سینما و بازیگری شده به خاطر وجود بن مایه قوی و با اصالت انجمن سینمای جوان است.


** جشنواره فیلم فجر، دستاورد انقلاب

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین گفت: یکی از اقداماتی که در حوزه فیلم سازی و سینمای بعد از انقلاب در استان قزوین پیگیری شد، تبدیل سینماهای خشک و بدون امکانات به پردیس سینمایی بود تا تماشاچیان در کنار تماشای فیلم از سایر امکانات پذیرایی و تفریحی برخوردار باشند.

شهریار پرهیزگار با بیان اینکه بیشتر حمایت های سینمایی از سوی دولت و انجمن سینمای جوان انجام می شود، افزود: سهم بالای دولت در ساخت و تجهیز سینماها و همچنین فراهم کردن امکانات فیلمسازی و مستندسازی برای علاقمندان از جمله مواردی است نشان دهنده اهمیت سینما در طول سال های انقلاب است.

وی به برگزاری جشنواره فیلم فجر در قزوین اشاره کرد و افزود: درحالی که در کشور سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر سپری می شود، استان قزوین با داشتن 15 اثر سینمایی در حال برگزاری ششمین جشنواره فیلم فجر است و برگزاری چنین رویدادهایی به صورت سراسری و همزمان در استان ها یکی از معیارهای عدالت فرهنگی که به برکت انقلاب اسلامی محقق شده است.

پرهیزگار به افزایش متقاضیان رشته بازیگری، فیلمسازی و کارگردانی در قزوین اشاره کرد و گفت: علاوه بر حمایت های وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی از مقوله فیلم سازی و انجمن سینمای جوان، به تازگی یک آکادمی خصوصی بازیگری در قزوین تاسیس شده که اساتید آن همگی جز پیشکسوتان بازیگری کشور هستند.

این مسئول با اشاره به سالن های سینما بهمن و ارشاد در قزوین،اظهار داشت: روزانه به طور میانگین 700 نفر برای مشاهده فیلم به سینماهای قزوین مراجعه می کنند که این رقم در ماه به حدود 20 هزار نفر می رسد.

 

 تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
۹۰ درصد شهرداری‌های قزوین به کمک‌های دولتی وابسته‌انداعلام آماده باش مدیریت بحران قزوین به دستگاه‌های اجرایی۱۶ هزار دستگاه اتوبوس شهری در کشور فرسوده استمدیران مانع سرمایه گذاری در قزوین به دادگاه معرفی می شوندبودجه سال ۹۹ شهرداری قزوین حبابی نیستنقش زنان در فرهنگ سازی و رشد فرهنگ جامعه بسیار تاثیرگذار استدستگیری حفاران غیر مجاز در روستای میزوجایجاد پردیس روستایی از مهاجرت به شهرها جلوگیری می‌کندحمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد قزوین از نویسندگان با خرید کتابپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبهاهتمام یک موقوفه در قزوین به توسعه روستاهاصدور مجوز برای تاسیس ۶ سازمان مردم‌نهاد در قزوینپزشکان قزوینی برای نصب کارتخوان تا ۳۰ بهمن فرصت دارندشیر و فضای مسمومی که برای آن ساخته شدقزوین نیازمند احداث شهرک تخصصی در زمینه خودرو استمسابقات فوتسال دسته دو بانوان کشور در قزوین برگزار می‌شود۸۰۰ سفیر سلامت در استان قزوین تحت آموزش قرار گرفتند۲۸۰ دانش‌آموز از قزوین به اردوی راهیان نور اعزام شدندژوژمان صنایع دستی در قزوین برگزار می‌شود۲۶۰۰ تن محصولات گیاهی از استان قزوین صادر شد
بیمارستان رحیمیان الوند باید تا پایان سال دولتی شودصنایع نوین در استان قزوین مورد حمایت قرار می گیرندصیاد متخلف در قزوین دستگیر شدسامانه بارشی امشب وارد قزوین می‌شودژوژمان صنایع دستی در قزوین برگزار می‌شود۲۸۰ دانش‌آموز از قزوین به اردوی راهیان نور اعزام شدندمسابقات فوتسال دسته دو بانوان کشور در قزوین برگزار می‌شودقزوین نیازمند احداث شهرک تخصصی در زمینه خودرو است۸۰۰ سفیر سلامت در استان قزوین تحت آموزش قرار گرفتند۲۶۰۰ تن محصولات گیاهی از استان قزوین صادر شد۳۰ خانه تاریخی در قزوین تاکنون به ثبت ملی رسیده استاهتمام یک موقوفه در قزوین به توسعه روستاهاصدور مجوز برای تاسیس ۶ سازمان مردم‌نهاد در قزوینشیر و فضای مسمومی که برای آن ساخته شدپزشکان قزوینی برای نصب کارتخوان تا ۳۰ بهمن فرصت دارندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبهایجاد پردیس روستایی از مهاجرت به شهرها جلوگیری می‌کنددستگیری حفاران غیر مجاز در روستای میزوجحمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد قزوین از نویسندگان با خرید کتابنقش زنان در فرهنگ سازی و رشد فرهنگ جامعه بسیار تاثیرگذار است
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
آغاز تحقیقات شناسایی عاملین شهادت فرمانده بسیج دارخوین/ پنج شنبه زمان تشییع پیکر شهید مجدمی با حضور مردم ولایتمدار شادگانجزئیات دستگیری عامل اهانت به تصویر سردار سلیمانیعامل تخریب تصویر سردار سلیمانی چه گفت؟نفوذ ایران برای غرب گران تمام می‌شودفرد هتاک به تصویر شهید سلیمانی دستگیر شدزنجیره فولادین در مقابل تحریم‌هااحتمال افزایش یارانه نقدی به ۷۵هزار تومان؟واکنش معاون گردشگری به اخذ مالیات از مسافران خروجیبازیگر سریال شهرزاد به دادسرا احضار شد!سند طلاق از هفته آینده حذف می‌شودتغییرات قیمت دلار در بازار امروزکنایه رضا رشیدپور به قانون جدید مالیاتی +عکسرکورد سرما در تهران شکسته می شود!اولین وزیر دفاع زن در جهان عرب کیست؟ +عکسخبری خوش برای کسبه پلاسکودر شرایط برف چگونه رانندگی کنیم؟«شام ایرانی» در خانه بازیگران خارجی +عکسسایپا رهام با چه قیمتی وارد بازار می شود ؟۸ شگرد فوق العاده برای تقویت وای‌فایبازیگر مشهور به دادسرا احضار شد