۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد  | 2019 8 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 65 کد مطلب: 50252  

ساخت صدها فیلم و مستند در سایه انقلاب اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با ایجاد بستر مناسب برای هنرمندان، 660 فیلم کوتاه و مستند به همراه پنج فیلم بلند در قزوین ساخته و تولید شده که بسیاری از آنها در جشنواره های ملی و برخی نیز در جشنواره های فراملی حائز مقام شده اند.
۱۳۹۷ يکشنبه ۱۴ بهمن ساعت 23:28

صدای قزوین:

عرصه فیلم سازی در ایران با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دچار تحول شد و به گفته صاحب نظران و فعالان این حوزه ابزارهای تولید فیلم و آثار هنری از سیطره طبقات خاص جامعه به سطح عموم جامعه گسترش یافت و استعدادهای این رشته فضای مناسبی برای فعالیت پیدا کردند.

مردم قزوین با اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی پنج سینما در شهر خود داشتند با این وجود علاقه مندان به سینما از هرگونه امکانات و فضای لازم برای فعالیت در عرصه بازیگری، فیلم سازی و عکاسی محروم بودند.

به برکت انقلاب اسلامی و با تاسیس انجمن سینمای جوان در استان های کشور،عدالت فرهنگی نیز گسترش یافت.

درحال حاضر زیر سایه انقلاب اسلامی و حمایت های دولتی بیش از 660 فیلم کوتاه و مستند و پنج فیلم بلند و هزاران قطعه عکس توسط سینماگران پیشکسوت و جوان استان قزوین ساخته شده که برخی نیز تا مرزهای فراملی شدن خودنمایی کرده اند.


** تاسیس انجمن سینمای جوان بعد از انقلاب در قزوین و تربیت دهها فیلمساز حرفه ای

فیلم ساز پیشکسوت قزوینی و مدرس حوزه سینما در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: مردم قزوین در حوزه فیلم و سینما استعدادهای فراوانی داشته و دارند اما تا قبل انقلاب اسلامی و تاسیس انجمن سینمای جوان ظرفیت و مکانی برای بروز این استعدادها وجود نداشت.

سید یحیی عرشی ها با بیان اینکه دفتر انجمن سینمای جوان قزوین جز اولین دفاتر تشکیل شده در کشور به شمار می رود،تصریح کرد: این انجمن در مهرماه سال 64 در کتابخانه عارف قزوین کار خود را آغاز کرد و تاکنون توانسته دستاوردهای بسیاری در حوزه فیلم و عکس بدست آورد.

وی با بیان اینکه تاکنون 15 اثر تولیدی توسط انجمن سینمای جوان قزوین در جشنواره‌های ملی و فراملی موفق به کسب رتبه شده است، اظهار داشت: در حوزه انیمیشن، فیلم داستانی و کوتاه، عکاسی و فیلمبرداری نیز استعدادهای فراوانی در قزوین وجود دارد و ما در این حوزه جزو پنج استان اول کشور هستیم.

این مدرس حوزه فیلم سازی همچنین گفت: بیشتر کسانی که امروز در روابط عمومی ادارات و سایر موسسات دولتی اقدام به مستندسازی و تهیه عکس و فیلم می کنند، سابقه فعالیت در انجمن سینمای جوان استان قزوین را دارند.

عرشی ها به رشد حضور افراد علاقمند به ساخت فیلم در قزوین اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر 6 تن از هنرمندان زن و مرد که عضو انجمن سینمای جوان هستند به فیلم سازی حرفه ای ورود پیدا کرده اند و باید اذعان کرد در حوزه فیلم سازی، نقد فیلم و حتی کارگردانی افراد برجسته ای در استان قزوین داریم.

مدیر اسبق انجمن سینمای جوان قزوین به وجود عکاسان و فیلمبرداران سینمایی نخبه در قزوین اشاره کرد و گفت: طی چند دهه گذشته با ورود فعالان و علاقه مندان به حوزه عکاسی و فیلمبرداری سینمایی موفق شدیم علاوه بر جوایز ملی سه جایزه جهانی در رشته فیلمبرداری به دست آوریم.


** ساخت پنج فیلم بلند و 660 فیلم کوتاه در قزوین

مدیر انجمن سینمای جوان استان قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی در حوزه هنر و سینما، شکل گیری انجمن سینمای جوان است و در حال حاضر 60 دفتر از این انجمن در سراسر کشور فعالیت می کنند.

محسن آقالر به نقش برجسته انجمن سینمای جوان در بین انجمن های هنری اشاره کرد و اظهار داشت: قزوین در دهه 60 هنوز به استان تبدیل نشده بود اما تشکیل انجمن سینمای جوان در دستور کار مسئولان کشور بود و قزوین توانست امتیاز این انجمن را به دست آورد.

وی اظهار داشت: وجود افراد برجسته کشوری در حوزه فیلم سازی و کارگردانی نظیر حسین رحمانی، مرتضی متولی و حسن لطفی از استان قزوین نشان می دهد که بیشترین پیشکسوت ها در حوزه فیلمسازی مربوط به این استان است.

آقالر در ادامه ساخت آثار و محتوای فیلمسازی را یکی از برکات انقلاب اسلامی دانست و گفت: به همت انجمن سینمای جوان استان قزوین طی دهه های گذشته 660 فیلم کوتاه با موضوعات مختلف ساخته شده است.

مدیر انجمن سینمای جوان استان قزوین یادآور شد: همچنین دسترسی ساده افراد علاقمند به حوزه عکاسی سینما با ورود دوربین های دیجیتال باعث شده تا بیش از هزاران قطعه عکس شاخص توسط هنرمندان خلق شود.

وی همچنین در ادامه گفت: استان قزوین سابقه تولید سه فیلم بلند به نام های سرانگشتان فرشته به کارگردانی محسن آقالر، کیک تلخ به کارگردانی فرشید قلی پور و زندگی با نور پایین به کارگردانی امیرحسین احدی را در کارنامه خود دارد که البته 2 محصول دیگر در شهرستان های این استان تولید شده است.


**آموزش فیلم سازی سالانه به 150 علاقه مند قزوینی

آقالر با اشاره به اینکه سالانه 150 نفر در حوزه عکاسی، فیلمبرداری و فیلمسازی در استان قزوین آموزش می بینند،افزود: از این تعداد معمولا 10 تا 20 نفر به طور حرفه ای به جمع انجمن سینمای جوان ملحق می شوند و اکنون این انجمن با داشتن بیش از 200 فعال هنری در عرصه های مختلف فیلمسازی، عکاسی، فیلمبرداری و کارگردانی جایگاه ویژه ای را برای خود در کشور ثبت کرده است.

این کارگردان قزوینی با اشاره به اینکه انجمن سینمای جوان در حال حاضر با برگزاری جلسات مستمر نقد فیلم های سینمایی فضای با نشاطی را برای فعالان سینما رقم زده است،گفت: آنچه امروز موجب رشد و پیشرفت سینما و بازیگری شده به خاطر وجود بن مایه قوی و با اصالت انجمن سینمای جوان است.


** جشنواره فیلم فجر، دستاورد انقلاب

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین گفت: یکی از اقداماتی که در حوزه فیلم سازی و سینمای بعد از انقلاب در استان قزوین پیگیری شد، تبدیل سینماهای خشک و بدون امکانات به پردیس سینمایی بود تا تماشاچیان در کنار تماشای فیلم از سایر امکانات پذیرایی و تفریحی برخوردار باشند.

شهریار پرهیزگار با بیان اینکه بیشتر حمایت های سینمایی از سوی دولت و انجمن سینمای جوان انجام می شود، افزود: سهم بالای دولت در ساخت و تجهیز سینماها و همچنین فراهم کردن امکانات فیلمسازی و مستندسازی برای علاقمندان از جمله مواردی است نشان دهنده اهمیت سینما در طول سال های انقلاب است.

وی به برگزاری جشنواره فیلم فجر در قزوین اشاره کرد و افزود: درحالی که در کشور سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر سپری می شود، استان قزوین با داشتن 15 اثر سینمایی در حال برگزاری ششمین جشنواره فیلم فجر است و برگزاری چنین رویدادهایی به صورت سراسری و همزمان در استان ها یکی از معیارهای عدالت فرهنگی که به برکت انقلاب اسلامی محقق شده است.

پرهیزگار به افزایش متقاضیان رشته بازیگری، فیلمسازی و کارگردانی در قزوین اشاره کرد و گفت: علاوه بر حمایت های وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی از مقوله فیلم سازی و انجمن سینمای جوان، به تازگی یک آکادمی خصوصی بازیگری در قزوین تاسیس شده که اساتید آن همگی جز پیشکسوتان بازیگری کشور هستند.

این مسئول با اشاره به سالن های سینما بهمن و ارشاد در قزوین،اظهار داشت: روزانه به طور میانگین 700 نفر برای مشاهده فیلم به سینماهای قزوین مراجعه می کنند که این رقم در ماه به حدود 20 هزار نفر می رسد.

 

 تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
رویداد استارت آپی کارآفرینی گردشگری در قزوین برگزار می شودبازگشت کارخانه های نیمه تعطیل به چرخه تولید در اولویت قرار داردبرگزاری ۲۳۰ برنامه فرهنگی در قزوین توسط اوقافتولید سالانه چهار هزار تن پسته در بوئین زهرا۹۳ کودک قزوینی تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتند۱۶ دستگاه اجرایی در زمینه حفظ حقوق کودکان وظیفه دارندتامین ۹ هزار تن بذر غلات برای کشاورزان قزوینیافتتاح ساختمان جدید امور مالیاتی شهر محمدیهمحکومیت ۱۷۰ میلیون ریالی قاچاقچی البسه در قزویندو هکتار از اراضی کشاورزی البرز به زیر کشت گل محمدی رفت مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین منصوب شدقزوین میزبان رقابت های کارگری و جانبازان کشورمدیرکل جدید دیوان محاسبات استان قزوین معرفی شدجاذبه های گردشگری قزوین در نمایشگاه توانمندی‌های روستایی معرفی شدنقش آفرینی آزادگان در جامعه باید بیشتر شودراه های فرار مالیاتی بسته می‌شودافراد ناتوان باید از پذیرش مسوولیت خودداری کنندنظارت دقیق موجب کارآمدی سیستم اداری می شودمعادن قزوین نیازمند باسکول هستندرفع نقاط حادثه خیز در استان قزوین در اولویت قرار دارد
دو هکتار از اراضی کشاورزی البرز به زیر کشت گل محمدی رفت قزوین میزبان رقابت های کارگری و جانبازان کشورمدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین منصوب شدبرگزاری ۲۳۰ برنامه فرهنگی در قزوین توسط اوقافنظارت دقیق موجب کارآمدی سیستم اداری می شودافراد ناتوان باید از پذیرش مسوولیت خودداری کنندراه های فرار مالیاتی بسته می‌شودنقش آفرینی آزادگان در جامعه باید بیشتر شودجاذبه های گردشگری قزوین در نمایشگاه توانمندی‌های روستایی معرفی شدمدیرکل جدید دیوان محاسبات استان قزوین معرفی شدمحکومیت ۱۷۰ میلیون ریالی قاچاقچی البسه در قزوینافتتاح ساختمان جدید امور مالیاتی شهر محمدیهتامین ۹ هزار تن بذر غلات برای کشاورزان قزوینی۱۶ دستگاه اجرایی در زمینه حفظ حقوق کودکان وظیفه دارند۹۳ کودک قزوینی تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتندتولید سالانه چهار هزار تن پسته در بوئین زهرابازگشت کارخانه های نیمه تعطیل به چرخه تولید در اولویت قرار داردرویداد استارت آپی کارآفرینی گردشگری در قزوین برگزار می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبه
تهران؛ میزبان سفیر فوق العاده دولت نجات ملی یمن/ پیروزی های مقاومت در عرصه سیاست و نبردآخرین اخبار معلمان و فرهنگیان در سال 98آقای مجری، سرباز شد! /عکسمصوبه جدید مجلس برای خودروسازان + جزییاتلجبازی مهراوه شریفی نیا با خودش + عکسروسیه: آمریکا و انگلیس عامل افزایش تنش در خلیج فارس هستندنجاتگران هلال احمر قزوین به 27 مصدوم حوادث امدادرسانی کردندانفجار کپسول سواری پیکان 2 خودرو را به آتش کشیدعفونت تنفسی، علت مرگ ببرها در باغ وحش وکیل آباد مشهدوقوع زلزله 3.7 ریشتری در خلیج فارسکارت آزمون استخدام شرکت مهندسی منیراناقدام تحسین برانگیز آمازون به منظور کمک به نیازمندانبا غایبان قطعی پرسپولیس در دیدار افتتاحیه آشنا شوید !شکایت شفر از عملکرد پاتوسی و خط میانی اش در بنی یاساختلاف فتحی و استراماچونی بالا گرفت؟ دو میلیون یورو بده، فسخ کنترائوره؛ عامل اختلاف فتحی و استراماچونیسروکله آقای معاون مستعفی باشگاه استقلال پیدا شداخبار نگران کننده و عجیب پس از مصاحبه احساسی بمب نقل و انتقالات پرسپولیستمجید کالدرون از مدافع جوان پرسپولیسآخرین وضعیت هروویه میلیچ -استقلال
دانستنی های جالب درباره عید غدیرپراکندگی انجام پژوهش ها در شهرداری / رصد تحقیقات از طریق سامانه پژوهشیارمعایب و محاسن ظروف تفلونمعاد در ادیان دیگرمظاهر غفلت در انسانمسئولیتهای روشنفکران دینی در قرن بیست و یکمرگ و زندگی بعد از آنسایه سنگین بیست و هشتِ پنجِ سی و دودرخواست های ورشکستگی شرکت های انرژی آمریکایی سرعت گرفتسازمان های فرهنگی تئاتر دینی را فراموش کرده اندطرح فنلاند درباره خلیج فارس مشابه ایران استاستخدام تعدادی کارگر جوشکارساده و رابیتس بند در تهراناستخدام سالن کار و مهماندارحرفه ای در رستوران ایرانی در تهراناستخدام کارشناس کنترل کیفیت در شرکت یارنیکان در تهراناستخدام تکنسین فنی،مسئول دفتر و خدمات در اصفهانبررسی جنبش فداییان اسلام با تکیه بر الگوهای تطبیقیبررسی اقدامات سیاسی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایرانرایزنی سفیر ایران با رییس جمهوری عراق برای برگزاری راهپیمایی اربعین حسینیایدز در حالت اعتیادایران بیش از هر کشور دیگری مقابل سلطه طلبی آمریکا ایستاده است