۱۳۹۸ دوشنبه ۷ بهمن  | 2020 1 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 120 کد مطلب: 50295  

دستاوردهای انقلاب اسلامی در تامین آب شرب سالم و بهداشتی

تامین آب شرب سالم و بهداشتی برای جمعیت شهری و روستایی از طریق ایجاد هزاران کیلومتر خط انتقال، ساخت مجتمع های آبرسانی و سدها و همچنین تربیت متخصصان سدسازی و امور فنی را باید از جمله دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در حوزه آب شرب دانست.
۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن ساعت 14:12

صدای قزوین:

 مردم بعضی شهرها و بسیاری از روستاهای کشور و استان قزوین تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی محروم بودند و در کنار این موضوع نهاد و متولی خاص و مشخصی نیز برای تامین این نعمت خدادادی وجود نداشت.
به برکت پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و با تاسیس و راه اندازی شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری و روستایی تحول شگرفی در حوزه صنعت آب شرب پدید آمد به طوری که به عنوان مقال در حال حاضر 100 درصد جمعیت شهری و 91 درصد جمعیت روستایی استان قزوین از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار هستند.
احداث 2 سد نهب و بالاخانلو برای تامین مصارف آب شرب و کشاورزی در کنار اجرای انتقال آب شرب از سد طالقان به 14 شهر و حدود 200 روستا که عملیات آن از سال گذشته آغاز شده است را نیز باید از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه آب در استان قزوین نام برد.
اجرای شبکه فاضلاب شهری، احداث مجتمع های آبرسانی روستایی و تربیت نیروهای انسانی متخصص در زمینه سد سازی و دیگر امور فنی آب را نیز باید به جمع این دستاوردها افزود. 
به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در میزگرد ایرنا قزوین با حضور مدیران بخش آب به دستاورهای انقلاب اسلامی در این بخش در استان قزوین پرداخته شد.

** افزایش سه برابری منابع آب شرب برای روستایان و رشد 10 برابری شبکه انتقال آب روستایی
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی قزوین در این میزگرد گفت: در حال حاضر از بین 602 روستای با جمعیت بالای 20 خانوار استان، 505 روستا معادل 116 هزار مشترک روستایی از خدمات این شرکت بهره مند هستند.
محمد علیزاده با بیان اینکه اخیرا برای اجرای طرح شبکه فاضلاب 15 روستا برنامه ریزی و مطالعات لازم انجام شده است؛ اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ کدام از روستاهای قزوین دارای شبکه فاضلاب نبودند و این درحالی است که اکنون سه روستای استان دارای شبکه جمع آوری فاضلاب بوده و سه روستای دیگر نیز با حمایت بانک توسعه اسلامی تا آینده ای نزدیک از نعمت شبکه فاضلاب بهره مند خواهند شد.
وی به نبود مجتمع های آبرسانی در روستاهای قزوین قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: پس از انقلاب تا سال 76 که شرکت آب و فاضلاب روستایی تاسیس شد، طرح مجتمع های آبرسانی عموما به صورت روستاهای واحد و توسط جهاد سازندگی انجام می شد و اکنون نیز مطالعات لازم برای اجرای 43 مجتمع آبرسانی که 371 روستا را تحت پوشش قرار می دهد، انجام شده است.
این مسئول در ادامه با اشاره به ساخت 17 مجتمع آبرسانی در روستاهای استان پس از انقلاب اسلامی، گفت: تکمیل 26 مجتمع آبرسانی دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر احداث مجتمع های آبرسانی، طرح انتقال آب از سد طالقان برای 194 روستا نیز درحال اجرا و پیگیری است تا به جز شهرستان آوج که از سد بالاخانلو تغذیه می کند، همه روستاهای استان از این منابع عظیم خدادادی برخوردار شوند.
علیزاده با بیان اینکه کیفیت آب شرب روستاهای قزوین به طور میانگین از نظر مطلوبیت و کلرزنی بیش از 98 درصد است،اظهار داشت: قبل از انقلاب اسلامی برای بهداشت و افزایش کیفیت آب شرب در هیچ یک از روستاها اقدامات آزمایشگاهی انجام نمی شد اما اکنون 6 باب آزمایشگاه شبانه روزی تلاش می کنند تا آب شرب سالم و با کیفیت به روستاییان تحویل داده شود.
وی در ادامه سخنان خود به وجود 130 حلقه چاه در سال 58 اشاره کرد و گفت: اکنون تعداد منابع آبی ما به 631 حلقه چاه شامل چشمه و قنات افزایش یافته است و 90 درصد جمعیت روستایی استان قزوین تحت پوشش آب شرب قرار دارند که به نسبت میانگین و متوسط کشوری ( 80 درصد) از جایگاه خوبی برخورداریم.
علیزاده با بیان اینکه قزوین دارای چهارهزار کیلومتر شبکه انتقال آب شرب در روستاهاست، تشریح کرد: در ابتدای انقلاب اسلامی طول خط انتقال آب شرب در روستاهای استان 350 کیلومتر بود که این رقم اکنون به هزار و 659 کیلومتر افزایش یافته و در کنار آن شبکه توزیع اشعابات روستایی به 2 هزار و 449 کیلومتر رسیده است.
وی به اجرای مخازن زمینی و هوایی به منظور تنظیم فشار آب شرب شبکه روستایی اشاره کرد و گفت: تا قبل از انقلاب اسلامی حجم مخازن ما هشت هزار و 300 متر مکعب بود که این رقم اکنون به 66 هزار و 562 متر مکعب رسیده است.
به گفته این مسئول با توجه به سرشماری های انجام شده در سال 95، اکنون طرح آبرسانی به 72 روستای استان که جمعیت پایین تر از 20 خانوار دارند، در دستور کار قرار گرفته است تا با نصب کنتور و انشعابات به مطالبات روستاییان در بخش آب شرب پاسخ داده شود.
علیزاده همچنین گفت: در دوران قبل از انقلاب اسلامی شیرهای برداشت آب در روستاها محلی بود و مردم برای دریافت آب به صف می ایستادند، اما اکنون هر منزل روستایی دارای چندین شیر آب شرب است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی قزوین یادآور شد: در حال حاضر مطالبات اصلی روستاییان برای تامین آب شرب با کیفیت مربوط به بعضی روستاهای بویین زهرا و آبیک است که البته تمهیدات لازم از طریق احداث سد لحاظ شده و در مورد مشکلاتی دیگری نظیر اشعابات غیرمجاز در روستاها موارد لازم از طریق متخصصان داخلی در حال پیگیری و مرتفع شدن است.

** بهره مندی 100 درصد جمعیت شهری استان قزوین از آب شرب بهداشتی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان قزوین نیز در این میزگرد گفت: قبل از انقلاب اسلامی متولی مشخصی برای تامین آب شرب شهری وجود نداشت و شهرداری ها و مسئولان محلی در این خصوص اقدام می کردند اما پس از انقلاب تشکیلات مشخصی به این موضوع اختصاص یافت که آنرا باید از دستاوردهای قابل توجه انقلاب اسلامی یاد کرد.
داراب بیرنوندی به افزایش مشترکان آب شرب شهری اشاره نمود و تصریح کرد: قبل از انقلاب اسلامی 60 درصد جمعیت شهری ما معادل 20 هزار مشترک تحت پوشش آب شرب شهری بودند که اکنون این رقم به 300 هزار رسیده (15 برابر افزایش مشترکان) و 100 درصد جمعیت شهری استان نیز از نعمت آب شرب بهداشتی برخوردارند.
وی با بیان اینکه در حوزه جمع آوری فاضلاب نیز تا قبل از انقلاب اسلامی هیچ سیاستی در خصوص بازچرخانی آب وجود نداشت،ادامه داد: اکنون 63 درصد جمعیت شهری ما به شبکه فاضلاب شهری متصل هستند و همواره اقدامات لازم برای بازچرخانی آب و استفاده مجدد آن دبا ضوابط تعیین شده در حال پیگیری است.
بیرنوندی در ادامه سخنان خود به کیفیت و بهداشت آب شرب شهری پرداخت و گفت: تا قبل از انقلاب هیچ مسئول و متولی برای بهداشت آب وجود نداشت اما اکنون به برکت انقلاب اسلامی به صورت 24 ساعته کیفیت آب تحت نظارت و پایش کارشناسان قرار دارد و 99 و نیم درصد آب شرب ما از نظر بهداشتی ( میکروبی و کلرسنجی) مورد تایید است. 
این مسئول در ادامه به رشد 6 برابری خط انتقال آب شرب شهری اشاره کرد و اظهار داشت: ما 2 هزار و 191 کیلومتر شبکه انتقال آب شرب شهری داریم که این رقم در اوایل انقلاب 370 کیلومتر بود.
به گفته بیرنوندی مخازن ذخیره آب در استان قزوین امروز به 272 هزار متر مکعب رسیده است و با دارا بودن 26 ایستگاه پمپاژ 978 هزار نفر از جمعیت شهری ( 26 شهر) تحت پوشش شبکه آب شرب قرار دارند.

** مطالبات مردم در حوزه آب شرب از کمیت به کیفیت تغییر یافته است
وی با بیان اینکه به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی مردم دغدغه انتقال و بهره مندی از آب شرب شهری را ندارند و اکنون مطالبات و انتظارات مردم از کمیت به کیفیت تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات آبرسانی در فصل تابستان برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را در دستور کار قرار داده ایم که امیدواریم با تامین اعتبارات لازم بتوانیم طرح بلند مدت یا همان انتقال آب از سد طالقان را تا 2 سال آینده به اتمام برسانیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری قزوین با تاکید به سازگاری با کم آبی بدلیل شرایط اقلیمی کشور، یادآور شد: بازچرخانی آب و مصرف بهینه آب از موضوعاتی است که در این رابطه مورد توجه قرار دارد و برای آن برنامه ریزی شده است.

** احداث سد نهب و بالاخانلو برای تامین منابع آب شهری و روستایی
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین نیز در این میزگرد گفت: همکاران ما در شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی با وجود همه تنش های کم آبی تلاش می کنند تا آب شرب باکیفیت و مطلوب در اختیار مردم قرار دهند و امروز بنده قطع به یقین اعلام می کنم که آب ما هیچ مشکلی از نظر بهداشتی ندارد.
حمید پویا با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی شرکت آب منطقه ای تحت عنوان شرکت طرح آبیاری فعالیت می کرد، ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تامین آب برای مصارف شهری، صنعتی و کشاورزی بر عهده تشکیلاتی بنام شرکت آب منطقه ای گذاشته شد.
وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای برای 38 هزار هکتار بهبود منابع آبی اراضی کشاورزی اقدامات بسیاری انجام داده است، اظهار داشت: تا قبل از انقلاب اسلامی هیچی سدی در استان قزوین وجود نداشت، اما اکنون به همت مهندسان ایرانی سد نهب با 91 درصد پیشرفت فیزیکی در استان ایجاد شده تا برای 120 میلیون متر مکعب تامین آبی شرب و کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد. 
پویا با تاکید بر اینکه اولویت ما تامین آب از طریق منابع سطحی به کمک تصفیه خانه است،افزود: در حال حاضر سد بالاخانلو با حجم 138 میلیون متر مکعب ( 61 درصد پیشرفت فیزیکی) برای تامین آب شرب پنج شهر و 36 روستا احداث می شود تا کیفیت آب شرب این مناطق افزایش یابد.
وی در ادامه سخنان خود به انتقال آب از سد طالقان پرداخت و اظهار داشت: سد طالقان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 85 با ظرفیت 420 میلیون متر مکعب احداث وشد که دو سوم حجم این سد به میزان حدود 300 میلیون متر مکعب متعلق به قزوین است تا 278 میلیون متر مکعب آن برای بخش کشاورزی و سایر نیز برای 14 شهر و 194 روستا مورد استفاده قرار گیرد.
پویا ادامه داد: سرمایه گذاری تصفیه خانه برای انتقال آب طالقان به روش BOT (روش ساخت - بهره برداری - واگذاری) انجام شده و طی نشست هایی که با پیمانکار گذاشته ایم، قرار شد تا روند تکمیل این طرح با سرعت بیشتری دنبال شود.
به گفته وی طول کانال های انتقال آب استان قزوین از سفره های زیرزمینی که بیشتر آنها پس از انقلاب اسلامی احداث شده اند 1200 کیلومتر است که 275 کیلومتر آن چندی پیش مورد بازسازی قرار گرفت.
این مسئول با بیان اینکه استان قزوین طی پیش بینی های انجام شده باید تا سال 1425 به 154 میلیون متر مکعب آب دسترسی پیدا کند، گفت: در حال حاضر 110 میلیون متر مکعب آب برای شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی فراهم شده که از این میان 75 میلیون متر مکعب برای آب شرب شهری و 35 میلیون متر مکعب برای بخش روستایی است.
پویا به اهمیت سفره های آب زیرزمینی اشاره کرد و افزود: از سال 93 که طرح تعادل بخشی سفره های زیرزمینی با همکاری دستگاه قضایی انجام شده، 2هزار و 200 حلقه چاه غیرمجاز را مسدود کردیم و باعث شد تا 386 میلیون متر مکعب آب برای استان صرفه جویی شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین به کارگروه سازگاری با کم آبی اشاره کرد و یاداور شد: در این کارگره ها تصمیم بر این شد تا هر دستگاه به نسبت وظایف تعیین شده در مصوبات هیات وزیران، بحث استفاده از منابع آبی را در دستور کار قرار دهند. 

** تربیت نیروهای متخصص سد و تاسیس شرکت های صنعت آب از دستاوردهای انقلاب اسلامی 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین نیز در این میزگرد گفت: عملکرد دستگاه های اجرایی با بیان آمار و ارقام در حوزه آب شرب نمی تواند بیانگر همه خدمات انجام شده در این حوزه باشد و حتی شبهاتی نیز اکنون در فضای مجازی مطرح است که این رشد و پیشرفت طبیعی است و اگر رژیم طاغوت باقی می ماند بازهم از چنین رشدی برخوردار بودیم که این موضوع صحیح نیست.
علی فرخ زاد گفت: واقعیت این است که قبل از انقلاب کارشناس و متخصصی طراحی و ساخت سد در کشور نداشتیم و عمدتا از نیروهای خارج از کشور در این امور استفاده می شد، اما اکنون در سایه انقلاب اسلامی ما از نیروهای متخصص سد برخورداریم و حتی جز کشورهایی هستیم که در این زمینه به صدور خدمات مهندسی اقدام می کنیم.
وی با بیان اینکه رشد تربیت نیروی انسانی متخصص بعد از انقلاب اسلامی بی نظیر بوده است، اظهار داشت: ساخت سدهایی با هسته رسی و بتنی در کشور کاملا نشانگر وجود نیروهای متخصص انسانی در طول انقلاب اسلامی است که یک دستاورد بزرگ محسوب می شود.
فرخ زاد با بیان اینکه شهر قزوین قبل از انقلاب اسلامی دارای یک مخزن ذخیره آبی در خیابان سعدی با حجم 2 هزار متر مکعب بود، ادامه داد: قبل از انقلاب شهرستان های استان قزوین فاقد چنین امکاناتی بودند اما با پیروزی انقلاب اسلامی مخزن هایی متعددی با توان داخلی تولید شد و امروز رشد و پیشرفت قابل توجهی در این زمینه حاصل شده است.
این مسئول به تاسیس شرکت های حوزه صنعت آب اشاره کرد و گفت: طبق قوانین موجود جمهوری اسلامی در وزارت نیرو تامین آب بر عهده شرکت آب منطقه ای و بهره برداری و توزیع آن برای مصارف برعهده شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی است که به عقیده بنده یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه آب شرب، تشکیل همین شرکت ها بوده است.
فرخ زاد تاکید کرد: با گذشت چند دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و افزایش فرهنگ عمومی، دغدغه مردم برای تامین آب شرب تغییر کرده و مطالبات مردم به کیفیت و جبران افت فشار تبدیل شده است.
به گفته وی قبل از انقلاب اسلامی هیچ کدام از روستاهای ما دارای آب شرب با کیفیت و بهداشتی نبودند اما اکنون نه تنها 91 درصد روستاهای بالای 25 خانوار از نعمت آب شرب با کیفیت و بهداشتی برخوردارند، بلکه ملاحظات لازم برای جمع آوری فاضلاب آنها نیز در دستور کار قرار دارد.
فرخ زاد با تاکید بر اینکه یکی از تهدیدات جدی ما از بین رفتن سفره های آب زیرزمینی است، عنوان داشت: متاسفانه استفاده بی رویه و نبود الگوی مصرف باعث شده تا با پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی، شکاف ها و فرونشست هایی در دشت الله آباد ایجاد شود و حتی زیرساخت های برق و جاده مورد تهدید قرار گیرد به همین دلیل با هماهنگی که با متولیان صنعت آب شرب در استان انجام شده تصمیم گرفتیم که تا پایان برنامه هفتم کاهش سطح آب های زیرمینی را به صفر برسانیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در پایان یادآور شد: اصلاح فرهنگ مصرف آب در بین مردم باید مورد توجه قرار گیرد تا مشکلات موجود در زمینه تامین آب شرب و کشاورزی کاهش یابد.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
سامانه سردر اصناف در قزوین فعال شدمسابقات والیبال پیشکسوتان کارگری قزوین به پایان‌ رسیدنهضت علمی کردن کشاورزی باید ایجاد شودپدیده قاچاق موجب افزایش بحران‌های اجتماعی می‌شودکشاورزان نمونه قزوین معرفی شدندبهره‌وری پایین پاشنه آشیل کشاورزی کشور است۹۶ درصد فرایند انتخابات در قزوین الکترونیکی برگزار می‌شودتیم‌های بسکتبال و والیبال شهرداری قزوین به مصاف حریفان می‌روند۲۵ درصد اشتغال کمیته امداد قزوین محقق شده استحدود ۲۱۷ میلیارد تومان به شهرداری‌ها و دهیاری‌های قزوین اختصاص یافت۱۶۶ سرمایه‌گذار کشت گلخانه‌ای در قزوین جذب شده استمهارت آموزی کلید حل مشکل بیکاریرویکرد دولت کاهش آسیب‌ها از طریق افزایش نشاط اجتماعی استبازدید سرزده استاندار قزوین از شرکت شهرک‌های صنعتیتیوب سواری در ارتفاعات استان قزوین حادثه آفریدکمیته رهبری هاب لجستیک در قزوین تشکیل می‌شود۴ اقامتگاه بومگردی در استان قزوین افتتاح می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبهچهار اقامتگاه بوم گردی در استان قزوین آماده بهره برداری شدانتخاب مدیران استان بدون نگاه جنسیتی است
پر بیننده ترین اخبار هفته گذشته صدای قزوین نارسایی برق و گاز، شوکی بر قلب صنایع قزوینراندمان آب کشاورزی قزوین قابل قبول نیستانتخاب مدیران استان بدون نگاه جنسیتی استاز تریبون‌ها صدای وحدت شنیده شودهوای شهرستان آبیک ناسالم شدسرپرست شهرداری محمدیه معرفی شدزنان استان قزوین برای مسئولیت های مدیریتی توانمند هستندمحکومیت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریالی قاچاقچی تلفن همراه در قزوینتاکستان هفتمین شهرستان کشور در تولید محصولات کشاورزی است۲۲۷ مستمری بگیر روستایی و عشایر قزوین وام دریافت می‌کنندگردشگری ظرفیتی چشمگیر برای توسعه قزوینکاراته کای قزوینی به فینال لیگ جهانی کاراته راه یافتآتش‌سوزی انبار بیمارستان شهید رجایی قزوین مهار شدموسیقی قزوین در انتظار برداشتن گام های مثبتتک درخت، به نام عباس کیارستمی ثبت می‌شود۷۸ راه روستایی مسدود شده قزوین بازگشایی شدچهار اقامتگاه بوم گردی در استان قزوین آماده بهره برداری شدتیوب سواری در ارتفاعات استان قزوین حادثه آفرید۴ اقامتگاه بومگردی در استان قزوین افتتاح می شود
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
آتش‌سوزی لنج‌های صیادی بندرگاه جاسک پس از ۳ ساعت مهار شدکشف ۳۶۶ کیلوگرم تریاک در یزدترخیص شدن بیش از 900 بیمار بدون دریافت هزینه درمان!فیلم| راز سالم ماندن انگشتر سردار سلیمانی در آن انفجار مهیبمیزان پاداش پایان سال ۱۳۹۸ کارکنان دولت، تعیین شدآخرین مسافران هتل‌ ها هم رفتند!/ کاریکاتورتیپ های دهه شصتی خانم های بازیگر در شام ایرانی +عکستصاویری از اولین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه‌زهرا (س)اضافه شدن ۸ هزار و ۱۰۰ تخت بیمارستانی در کشور در قالب پویش ۲۰۵۰کوبی برایانت درگذشتباورنکردنی؛ کوبی برایانت در گذشتفیلم| جزئیات انفجار در مرکز غیرمجاز گاز LPG از زبان فرماندار اسلامشهرجزئیات تازه از لغو پرواز عصر امروزشوک به بسکتبال جهان/کوبی برایانت درگذشتهنیه : قاطعانه «معامله قرن» را رد می‌کنیمقابی دیده نشده از حاج قاسم سلیمانی در آرامگاه ابدی + ببینیدویروس کرونا مدارس و دانشگاه‌های پکن را هم تعطیل کردفقر آموزشی در صدا و سیما کاملا عیان است/ بیش از 900 هزار نفر بازمانده از تحصیل در کشور داریمنگرانی درباره سفر چینی‌ها به ایرانپیشگویی یک کاربر تو‍‍ئیتر از نحوه مرگ کوبی برایانت