۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۱ آذر  | 2019 12 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 106 کد مطلب: 50450  

نجات دشت قزوین با طرح‌های نوین آبی

طرح احیا، تعادل بخشی و بازسازی منابع آبی، انتقال آب از سدهای طالقان، نهب و بالاخانلو برای نجات دشت قزوین و تامین آب از مهمترین دستاوردها در حوزه منابع آبی استان است که بعد از انقلاب حاصل شده است. این طرح‌ها با هدف تامین آب شرب 19 شهر و 230 روستا، بهبود مصارف آبی در 79 هکتار اراضی کشاورزی و جلوگیری از افت سفره‌های زیر‌زمینی به مرحله‌ی اجرا گذاشته شده‌اند.
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۴ بهمن ساعت 23:12

 صدای قزوین - در سال 73 شرکت طرح آبیاری دشت قزوین به اداره کل امور آب تبدیل شد و پس از آن در سال 85 با تغییر به شرکت آب منطقه‌ای قزوین، تحول قابل توجهی در حوزه مدیریت منابع آبی به وجود آمد. مدیریت منابع آب در زمینه‌ی شناخت، مطالعه، توسعه، حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع آبی و همچنین ایجاد و توسعه بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات و سازه‌های آبی از مهمترین وظایفی است که شرکت آب منطقه‌ای بر عهده گرفت.


روند رو به خشکسالی دشت قزوین و استفاده بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی به علت نبود الگوی مصرف در کشاورزی باعث شده تا سطح آب‌های زیرزمینی به طور فاحشی کاهش یابد و اکنون شرکت آب منطقه‌ای برای نجات دشت قزوین، طرح‌های انتقال آب از سه سد بالاخانلو، نهب و طالقان را در دستور کار قرار داده که به عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی در حوزه منابع آبی شمار می‌رود.

 طرح انتقال آب برای نجات دشت قزوین

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین در این باره می‌گوید: هدف از اجرای احداث کانال اصلی شبکه آبیاری سد نهب، انتقال آب ذخیره شده در مخزن سد به منظور بهبود اراضی کشاورزی به میزان هشت هزار و 300 هکتار است.

حمید پویا با بیان اینکه طرح سد نهب با 91 درصد پیشرفت فیزیکی همراه است، می‌افزاید: طول کانال اصلی شبکه آبیاری سد نهب 25 کیلومتر و ظرفیت آن 2/7 متر‌مکعب بر ثانیه است.

وی اضافه کرد: برای تکمیل سد نهب 700 میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده که تاکنون با همت مسئولان استان و دستگاه‌های اجرایی دولت 215 میلیارد ریال از این رقم هزینه شده است.

این مسئول با بیان اینکه، موقعیت اجرایی کانال اصلی از محل سد نهب تا شهر نرجه است، تصریح کرد: این سد از جمله معدود سدهای کشور است که با طول تاج طولانی می‌تواند 120 میلیون متر‌مکعب آب را در منطقه تاکستان برای مصارف کشاورزی و اراضی پایین دستی فراهم کند.

پویا ادامه می‌دهد: با راه‌اندازی این سد شاهد تغذیه مصنوعی دشت قزوین، مدیریت بهتر منابع آبی در سفره‌های زیرزمینی، بالا رفتن بهره‌وری در کشاورزی، جلوگیری از جریانات نابهنگام و سیلابی رودخانه خررود و کاهش برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی خواهیم بود.

وی، ذخیره‌سازی چهار میلیون متر‌مکعبی آب در منابع زیرزمینی به واسطه سد نهب را یادآور شده و عنوان می‌کند: براساس برنامه‌ریزی انجام شده قرار است تا سال 1425 منابع آبی استان از 110 میلیون متر مکعب به 154 میلیون مترمکعب افزایش یابد و همچنین تا پایان برنامه ششم توسعه، میزان کاهش سطح آب‌های زیرزمینی به صفر برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین به ظرفیت اشتغالزایی این سد اشاره کرده و عنوان می‌کند: با احداث و اجرای شبکه آبیاری سد نهب برای 800 نفر به صورت مستقیم و برای هزار و 200 نفر به صورت غیر‌مستقیم اشتغالزایی می‌شود.

پویا در خصوص طرح آبرسانی از سد طالقان به قزوین نیز یادآور می‌شود: در این طرح خط انتقال اصلی به طول 121 کیلومتر و با قطر 250 تا هزار و 600 میلی‌متر قرار است آب شرب 14 شهر و 194 روستا از توابع شهرستان های آبیک، قزوین، البرز و تاکستان تامین شود.

وی با بیان اینکه در این طرح 60 میلیون متر‌مکعب آب از سد طالقان تامین می‌شود، بیان می‌کند: با احداث 2 مدل تصفیه‌خانه هر کدام به ظرفیت هزار و 500 لیتر بر ثانیه به طور حتم بخش اعظمی از مطالبات آب شرب شهروندان محقق می‌شود.

این مسئول درباره عملیات اجرایی سد بالاخانلو در جنوب شرقی بویین‌زهرا نیز ابراز می‌کند: این سد با هسته رسی و با ارتفاع 84 متر از کف و حجم مخزن 38 میلیون متر‌مکعب می‌تواند سالانه 15 میلیون و 400 هزار متر‌مکعب آب را تامین کند.

پویا همچنین در‌باره‌ی اجرای این طرح خاطرنشان می‌کند: سد بالاخانلو هم اکنون دارای 61 درصد پیشرفت فیزیکی است که با راه‌اندازی آن پنج شهر و 36 روستا از نعمت آب شرب بهره‌مند خواهند شد.
 
 اجرای طرح تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی شرکت آب منطقه‌ای استان نیز در‌باره اقدام‌های انجام شده به منظور احیای منابع آبی در دشت قزوین می‌گوید: یکی از اقدامات اساسی در راستای تامین منابع آبی و جلوگیری از هدررفت منابع زیرزمینی، اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی است.

یداله ملکی می‌افزاید: تاکنون 2 هزار و 209 حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین مهروموم شده و نسبت به برداشت منابع آبی از 285 حلقه چاه اقدامات تقلیل‌دهنده انجام شده است.

وی با بیان اینکه اقدامات نظارتی روی چاه‌های غیرمجاز به صرفه‌جویی بیش از 405 میلیون متر‌مکعب آب در سال‌های گذشته منجر شده است، اضافه می‌کند: در همین راستا تاکنون 248 دستگاه ادوات حفاری غیرمجاز کشف و ضبط شده است.

این مسئول با اشاره به بازدید و نظارت مستمر بر چاه‌های مجاز، تصریح می‌کند: تاکنون با کمک 16 گروه گشت و بازرسی نسبت به نصب 2 هزار دستگاه کنتور هوشمند روی این چاه‌ها اقدام شده و میزان برداشت آنها کنترل شده است.

ملکی در خصوص طرح تعادل‌بخشی منابع آبی عنوان می‌کند: مطالعه و اجرای طرح‌های تعادل بخشی و تغذیه مصنوعی و سیلاب شامل انسداد چاه‌های غیرمجاز، تقلیل برداشت چاه‌های مجاز و صدور پروانه‌های مصرف است که در این سال‌ها، اقدام موردی روی سه هزار و 181 حلقه چاه آب، باعث صرفه‌جویی 418 میلیون متر‌مکعب آب‌های زیرزمینی در آبخوان‌ دشت قزوین شده است.

وی همچنین یادآور می‌شود: به برکت انقلاب و همت مسئولان استان در دهه‌های گذشته، میزان کاهش آب‌های زیرزمینی از 168 سانتی‌متر به حدود 90 سانتی‌متر کاهش‌یافته که یک دستاورد بزرگ در حوزه منابع آبی به شمار می‌رود.

¢ بازسازی و ارتقای شبکه سنجش منابع آبی

در همین حال، معاون برنامه‌ریزی آب منطقه‌ای قزوین نیز معتقد است: سیاست‌های شرکت آب منطقه‌ای بر این است که با افزایش تعداد ایستگاه‌های شبکه پایش بتواند سنجش منابع آبی را همواره به طور مستمر دنبال کند.

رضا اخلاص‌مند می‌گوید: در حال حاضر تعداد ایستگاه‌های سنجش منابع آبی در استان به 509 دستگاه رسیده که تا قبل انقلاب جایگاهی برای این ایستگاه‌ها در قزوین وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه واحد مهندسی رودخانه در شرکت آب منطقه ای اقدامات مطالعاتی فراوانی را بعد از انقلاب انجام داده، می‌افزاید: مطالعه بستر و حریم رودخانه‌های استان به طول هزار و 50 کیلومتر، تهیه نقشه توپوگرافی (نمایاندن پستی و بلندی زمین) به طول هزار و 100 کیلومتر، مطالعه پهنه‌بندی خطر سیل رودخانه استان به طول 243 کیلومتر و آزادسازی رفع تصرفات از اراضی رودخانه‌ای به میزان 471 هکتار از اقداماتی است که بعد از پیروزی انقلاب در قزوین انجام شده است.

این مسئول در خصوص اقدامات واحد بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی نیز اضافه می‌کند: برای کانال‌های احداث شده و بازسازی آنها در دشت قزوین اقدامات بسیاری انجام شده که حجم اشرافیت مهندسان روی کانال‌ها به 275 کیلومتر می‌رسد.

اخلاص‌مند همچنین خاطرنشان می‌کند: ایمن‌سازی شبکه آبیاری دشت قزوین به طول 60 هزار و 46 متر، احداث 31 ایستگاه پمپاژ و ایجاد بند انحرافی برای انتقال آب از دیگر مواردی است که شرکت آب منطقه‌ای بعد از انقلاب برای حفظ و صیانت از منابع آبی استان انجام داده است.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
توسعه شهرها براساس نیازهای موجود باید صورت پذیردقزوین، ظرفیت معرفی شدن به عنوان الگوی ترافیکی کشور را داردطرح کاداستر در ۵۰ درصد از اراضی کشاورزی قزوین عملیاتی شد۴۰۰ هزار تن از محصولات دامی قزوین به دیگر استانها عرضه می شودتولید محصولات گواهی شده در راستای سلامت غذا و جامعه استپرداخت تسهیلات به دامپروریها باید آسان شوداعلامیه حقوق بشر نیز بر ضرورت مسکن افراد تاکید داردتولید کنندگان محصولات گواهی شده حمایت شوندمسابقات بین المللی کشتی نونهالان در قزوین آغاز شد استفاده از سیستم های هوشمند در کاهش حوادث ضروری استمیزبانی مسابقات کشتی، زیرساخت‌های ورزشی الوند را ارتقا دادخطر مدرک‌گرایی دانشگاه‌ها و دانشجویان را تهدید می‌کند۲۴ پژوهشگر برتر استان قزوین تجلیل شدندمراکز فرهنگی و اجتماعی شهرستان آوج تجهیز می‌شوندانفجار کپسول سی ان جی با یک کشته و ۴ مصدوم در قزوینمصرف بنزین در قزوین ۱۵ درصد کاهش یافتقاچاقچی اقلام آرایشی در قزوین ۳۰۰ میلیون ریال جریمه شدرئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین استعفا کردپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبهتیم والیبال شهرداری قزوین برابر عقاب تهران به برتری رسید
۲۴ پژوهشگر برتر استان قزوین تجلیل شدندرئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین استعفا کردمسابقات بین المللی کشتی نونهالان در قزوین آغاز شداعلامیه حقوق بشر نیز بر ضرورت مسکن افراد تاکید داردتولید کنندگان محصولات گواهی شده حمایت شوندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبهتولید محصولات گواهی شده در راستای سلامت غذا و جامعه استمصرف بنزین در قزوین ۱۵ درصد کاهش یافتخطر مدرک‌گرایی دانشگاه‌ها و دانشجویان را تهدید می‌کندمیزبانی مسابقات کشتی، زیرساخت‌های ورزشی الوند را ارتقا داد استفاده از سیستم های هوشمند در کاهش حوادث ضروری استانفجار کپسول سی ان جی با یک کشته و ۴ مصدوم در قزوینمراکز فرهنگی و اجتماعی شهرستان آوج تجهیز می‌شوندقاچاقچی اقلام آرایشی در قزوین ۳۰۰ میلیون ریال جریمه شد۴۰۰ هزار تن از محصولات دامی قزوین به دیگر استانها عرضه می شودپرداخت تسهیلات به دامپروریها باید آسان شودطرح کاداستر در ۵۰ درصد از اراضی کشاورزی قزوین عملیاتی شدقزوین، ظرفیت معرفی شدن به عنوان الگوی ترافیکی کشور را داردتوسعه شهرها براساس نیازهای موجود باید صورت پذیرد
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!