۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد  | 2020 6 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 142 کد مطلب: 51474  

آغوش سرد جامعه برای معتادان بهبود یافته

دست اندرکاران و کارشناسان حوزه مددکاری آسیب های اجتماعی معتقدند معتادان بهبود یافته با مشکل بزرگی به نام 'عدم اعتماد و پذیرش از سوی جامعه' روبرو هستند که این موضوع آنان را با خطر بازگشت به اعتیار روبرو می کند.
۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين ساعت 17:00

 صدای قزوین - به گفته صاحب نظران آسیب های اجتماعی، رویکرد غلط جامعه نسبت به افراد بهبود یافته از اعتیاد سبب شده تا هیچ استقبال گرمی برای این قشر در اجتماع وجود نداشته باشد.

معتاد بهبود یافته پس از خروج از کمپ های ترک اعتیاد و مراکز توانمندسازی، همچنان با برچسب سیاه 'معتاد' در جامعه روبرو می شود و تقریبا کارفرما و نهاد مالی اعتماد نمی کند که برای اشتغال پایدار او پا پیش بگذارد.
البته مسئولان معتقدند بهترین شیوه اشتغال برای این افراد ورود سمن ها در حوزه کارآفرینی است که البته تحقق این موضوع نیز نیازمند سیاست گذاری و فرهنگ سازی و حمایت دولت از سمن های داوطلب در این حوزه است که هنوز در جامعه ما چندان جا نیافتاده است.
در همین ارتباط، جمعی از دست اندرکاران و مسئولان به همراه یک معتاد بهبود یافته در میزگرد خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قزوین حضور یافتند و به بیان نظرات و دیدگاه های خود در خصوص مسایل و مشکلات افراد بهبود یافته از اعتیاد پرداختند.

**نگاه منفی کارفرمایان به معتادان بهبود یافته 
یک معتاد بهبود یافته در که در میزگرد حضور داشت در خصوص مشکلات این افراد پس از ترک اعتیاد گفت: ابتلا به اعتیاد باعث شد تا از شغل معلمی اخراج شوم و تمام افتخارات و مدارک ورزشی من به خاطر یک حرکت نادرست از ارزش و اعتبار ساقط شود.
میثم رستمی افزود: درگیری من با اعتیاد به خاطر کنجکاوی و لذت بردن از مصرف مواد مخدر شروع شد و مدام برای من جای سوال بود که چرا برخی این ماده را مصرف می کنند؛ تا اینکه بعد از گذشت مدتی و استفاده مواد به شکل تفریحی به کلی به یک مصرف کننده حرفه ای تبدیل شدم.
وی به دوران سخت اعتیاد اشاره کرد و گفت: در این دوران پدرم هیچ گاه اجازه خروج از خانه را به من نمی داد و من برای رهایی شدن و آزادی عمل مدتی را در باغات سنتی قزوین سپری کردم.
رستمی در مورد ترک اعتیاد توضیح داد: بعد از اینکه با سازمان کنگره 60 آشنا شدم، مراحل ترک اعتیاد را طی کردم و الان پس از پاکی کامل توانستم به یک کارآفرین تبدیل شوم و با استخدام 6 نفر به پخش لوازم بهداشتی زندگی تازه ای را آغاز کرده ام.
این معتاد بهبود یافته مدعی شد عامل اصلی گرایش به اعتیاد نبود نشاط اجتماعی است و گفت: برخی تفریحات اجتماعی گران تر از قیمت مواد مخدر هستند و همین موضوع سبب می شود تا نوجوان و جوان با داشتن 15 هزار تومان و در کمتر از 5 دقیقه با تماس تلفنی به مواد مخدر دست یابد.
رستمی همچنین گفت: اگر قیمت دخانیات و حتی یک قلیان ساده بالا باشد، هر نوجوانی قادر به استعمال آن نیست و مسئولان باید جایگزین بهتر و ارزان تری برای مواد مخدر ایجاد کنند تا جوان خود بهترین راه را انتخاب کند.
وی به دسترسی آسان مواد مخدر در جامعه اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که باید در دستور کار مسئولان به خصوص پلیس قرار بگیرد، مبارزه با مواد مخدر است چرا که اکنون جامعه ما به انبار مواد مخدر تبدیل شده و به راحتی و در کمترین زمان ممکن می توان به مواد مخدر دسترسی پیدا کرد.
رستمی در خصوص مشکلات معتادان بعد از ترک اعتیاد در جامعه نیز گفت: متاسفانه نگاه جامعه و مخصوصا کارفرمایان به افرادی که سابقه اعتیاد دارند، خوب و پسندیده نیست و مواردی وجود داشته که فرد کارفرما به محض مطلع شدن از سابقه اعتیاد کارگر او را اخراج کرده است.
به گفته این معتاد بهبود یافته اگر مسئولان سنگ اندازی نکنند و مشکلات و موانع اقتصادی را از پیش پای معتادان بهبود یافته بردازند، بخش اعظمی از مشکلات این افراد برطرف خواهد شد.
رستمی با بیان اینکه باید موانع کار و کارآفرینی را برای افراد بهبود یافته از میان برداشت، یادآور شد: درحال حاضر برای ثبت شرکت با موانع متعددی روبرو شده ایم و هزینه های سنگین مالیاتی سبب شده تا عملا نه تنها یک معتاد بهبود یافته بلکه هر جوان با انگیزه ای از ادامه کار و فعالیت سالم باز بماند.

** برچسب های منفی جامعه به معتادان بهبود یافته 
رییس سازمان مردم نهاد کنگره 60 که یک سمن در حوزه کمک به بهبود معتادان است،گفت: معتاد پس از ترک اعتیاد با مشکلاتی از سوی جامعه و خانواده روبرو می شود که او را به سمت انزوا می کشاند و این دغدغه و گوشی گیری به اعتیاد مجدد وی دامن می زند.
موسی علیپور در مورد برنامه های این سازمان مردم نهاد برای معتادان بهبود یافته،افزود: در دوره های آموزشی ما 'اعتماد به نفس' به معتاد بهبود یافته تزریق می شود و فرد می تواند پس از آن برای پذیرفتن مسئولیت های اجتماعی پیش قدم باشد، اما برچسب معتاد هنوز به معتاد بهبود یافته چسبیده و اگر بخواهد یک مغازه مکانیکی یا حتی کارگر مجموعه ای شود، هیچ کس به او اعتماد نمی کند.
وی همچنین گفت: متاسفانه هنوز فرهنگ سازی لازم در جامعه برای پذیرش معتادان بهبود یافته ایجاد نشده و هیچ کس نمی خواهد باور کند که اعتیاد یک بیماری همانند دیابت و امراض دیگر است که فرد معتاد می تواند بعد از مدتی بهبودی حاصل کرده و سالم شود.
علیپور در خصوص نگاه جامعه به معتادان بهیود یافته تشریح کرد: کنگره 60 روزهای جمعه هر هفته برنامه های ورزشی متنوعی را برای معتادان بهبود یافته در یکی از بوستان ها تدارک می بیند، اما طی پنج سال گذشته همواره نگاه جامعه به ورزش معتادان بهبودیافته مثبت نبوده و همین که فرد پشت میز پینگ پنگ قرار می گیرد، همسایگان در جوار پارک معترض می شوند که چرا این افراد با سابقه اعتیاد هم بازی خانواده و فرزندان آنها شده اند.
این فعال حوزه ترک اعتیاد ادامه داد: با این وجود، معتادان بهبود یافته با همه نگاه های سرد جامعه هرگز دلسرد نشدند و با خونسردی و ملایمت توانستند نظر مثبت برخی شهروندان را طی پنج سال گذشته اخذ کرده و حتی پای شهروندان را به مسابقات گروهی باز کنند.
علیپور به موانع اصلی پیش روی کسب و کار معتادان بهبود یافته اشاره کرد و اظهار داشت: برای اشتغال زایی معتادان بهبود یافته در قزوین اقدامات خوبی انجام شده است اما متاسفانه کاغذبازی و طی کردن برخی مراحل طولانی اداری موجب شده تا فعالیت اصلی مراکز توانمندسازی معتادان با موانع متعددی روبرو شود.
وی با بیان اینکه شهرداری قزوین می تواند در بهبود اوضاع و کمک به ترک اعتیاد مساعدت های فراوانی داشته باشد، اظهار داشت: حمل و نقل وسایل ورزشی از پشت دانشگاه علوم پزشکی تا پارک پامچال (محل ورزش معتادان بهبود یافته) بسیار سخت و پرهزینه است که تقاضا داریم شهرداری در این خصوص به ما کمک کند.
علیپور به مشکل ورزش زنان بهبود یافته از اعتیاد نیز اشاره کرد و گفت: با مشقت زیاد توانستیم در کنار یکی از بوستان ها فضایی کوچک را برای بازی فوتبال معتادان بهبود یافته اجاره کنیم و متاسفانه هنوز موفق نشدیم حتی یک تور والیبال در وسط پارک برای زنان کنگره 60 احداث کنیم.
رییس سازمان مردم نهاد کنگره 60 در خصوص نگاه منفی کارفرمایان در قبال معتادان بهبود یافته نیز گفت: اگر بتوانیم ضمانت های لازم را برای کارفرمایان فراهم کنیم معتاد بهبود یافته بی خطر بوده و تهدیدی نخواهد داشت، البته لازم است برخی سازمان های مردم نهاد در حوزه اعتیاد همواره بر عملکرد این دسته از شاغلان نظارت به عمل آورند.

**نشاط اجتماعی سدی محکم مقابل اعتیاد
روانشناس حوزه شخصیت و معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی قزوین گفت: مطالعات نشان داده که دوره نوجوانی به علت ویژگی های جسمی و روحی سرشار از هیجان است و نوجوان می خواهد با کنجاوی بیشتر به دنبال کشف موضوعات پیرامون خود و حتی در کانون توجهات باشد.
زهرا غلامرضایی افزود: اگر تخلیه انرژی نوجوان از سوی خانواده و جامعه به درستی صورت نگیرد، فرد تلاش می کند در اقدامی برای جبران آن به سمت و سویی گرایش پیدا کند که برای خود و اطرافیان آسیب زا است.
این روانشناس شخصیتی در ادامه اظهار داشت: دانشمندان ریشه گرایشات انحرافی را در عدم ارتباط درست بین والدین و فرزند عنوان می کنند که اگر این مهارت ارتباطی به مسیر درست و صحیحی منتهی شود، می تواند از رشد و بروز هرگونه ناهنجاری اجتماعی و به خصوص اعتیاد جلوگیری کند.
غلامرضایی نشاط اجتماعی را به عنوان سدی محکم در برابر ابتلا به اعتیاد دانست و گفت: یکی از موضوعاتی که مورد نیاز نوجوانان است، فضایی با نشاط و و توام با حرکات ورزشی است و فراهم کردن آن می تواند از سوی مدرسه، دانشگاه و سایر اماکن عمومی در سطح جامعه محقق شود و در کاهش آسیب های اجتماعی موثر باشد.
وی همچنین اظهار داشت: یکی از ویژگی های دوران نوجوانی این است که فرد به دنبال گروه همسالان بوده و چندان قادر نیست رفع نیازهای خودش را در بین کانون خانواده پیدا کند که بر همین اساس روابط اجتماعی و همنشینی با افراد مخاطره آمیز می تواند در انحراف فرد موثر باشد.
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی قزوین به مهارت های لازم برای گروه سنی نوجوان پرداخت و گفت: یکی از مهارت هایی که باید در سنین نوجوانی آموخته شود، توانایی 'نه گفتن' به اطرافیان است که به عنوان یک رفتار پیشگیرانه و اساسی در رشد صحیح این گروه سنی موثر بوده و به خودکنترلی فرد منجر می شود. 
غلامرضایی ادامه داد: آموزش مهارت های زندگی بر پایه 10 محور از پیش دبستانی تا سطوح بالای جوانی باید همواره مورد تاکید نهادهای آموزشی و فرهنگ ساز قرار بگیرد چرا که شخص بدون همراهی آموزش هرگز قادر نخواهد بود از پس مشکلات اجتماعی برآید.
وی مشکل اصلی معتادان بهبود یافته در سطح جامعه را نبود اعتماد به نفس دانست و خاطرنشان کرد: در ترک اعتیاد تنها پاکی جسم شخص مورد نظر نیست و آنچه بیش از همه اهمیت دارد، بازیابی اعتماد به نفس برای حضور مجدد در اجتماع است چرا که معمولا برخی معتادان بهبود یافته هنوز برای فعالیت های اجتماعی آمادگی لازم و اعتماد به نفس کافی را ندارند.
غلامرضایی یادآور شد: شرکای اجتماعی می توانند با دخالت در حوزه درمان و همچنین ایجاد اشتغال پایدار، برای کاهش آسیب های اجتماعی بکوشند و البته اعتبارات ما در حوزه سرمایه گذاری های پیشگیرانه باید به صورت مستمر ادامه یابد.
این روانشناس به اصل پاکی ذهن و روان معتاد بهبود یافته و جامعه به عنوان عامل اصلی ترک اعتیاد اشاره کرد و گفت: تلاش معتادان بهبود یافته برای اثبات فعالیت های اجتماعی و همچنین تغییر نگاه اجتماع به این افراد می توان در افزایش اعتماد به نفس در این افراد و همچنین ترک اعتیاد پایدار کمک بسزایی داشته باشد.

** شهرداری ها متولی اشتغالزایی برای معتادان بهبود یافته نیستند
فعال اجتماعی و رییس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر قزوین گفت: مواد مخدر به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می شود و طی پیش بینی های صورت گرفته از سوی سازمان ملل تاکنون 250میلیون نفر از مردم جهان یک بار به مصرف مواد مخدر روی آورده اند.
مهدیه السادات قافله باشی در خصوص ویژگی های قزوین و بسترهای اعتیاد تصریح کرد: مهاجرپذیر بودن ، وجود نواحی کم برخوردار و دارای آسیب های اجتماعی باعث شده تا جمعیتی قابل توجه از سایه مواد مخدر مصون نباشند و همواره بیشتر از سایر بخش ها با مشکلات مصرف مواد مخدر و اعتیاد دست و پنجه نرم کنند.
وی، نشاط اجتماعی را عاملی برای کاهش آسیب های اجتماعی دانست و گفت: یکی از اقداماتی که شورای پنجم و مجموعه مدیریت شهری در دستور کار قرار داد، روش ایجاد نشاط جمعی برای جبران کمبود فضای زندگی شهری بود که با توجه به آپارتمان نشینی و نبود فضایی شاد در محل مسکونی، در تمام پارک ها برنامه های شاد اجرا می شود تا مردم در کنار یکدیگر نشاط داشته باشند.
قافله باشی تاکید کرد: گرچه شورای پنجم تمام همت خود را برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی و افزایش نشاط اجتماعی به کار بسته و بودجه سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری را 36 درصد افزایش داده است، اما به لحاظ کلی تا مادامی که آسیب های اجتماعی کاهش پیدا نکند، نشاط واقعی در جامعه حاصل نمی شود.
به گفته این عضو شورای اسلامی شهر قزوین درگیر کردن جوان با کتابخوانی، شرکت در فعالیت های اجتماعی و ورزش به عنوان راهی پیشگیرانه برای مصرف مواد مخدر به حساب می آید و این موضوعات هرگز نمی تواند راه درمانی برای معضل معتادان بهبود یافته در بطن جامعه باشد. 
قافله باشی در خصوص بساط میوه فروشی و دستفروشی برخی معتادان توضیح داد: شهرداری و شورای شهر متولی حوزه اشتغال برای معتادان بهبودیافته نیست و اگر مجموعه مدیریت شهری، کمیته امداد، بهزیستی، نمایندگان مجلس و سایر دستگاه برای بساط های میوه فروشی توسط معتادان بهبودیافته توصیه نامه ای صادر می کنند، صرفا یک اقدام موقتی و مسکن تلقی می شود و هرگز پایدار نخواهد بود.
این فعال اجتماعی با بیان اینکه هنوز بین تعریف بیمارگونه اعتیاد با آنچه به صورت عینی در جامعه جاری است، فاصله بسیاری وجود دارد،گفت: معتاد بهبود یافته با اراده ای پولادین توانسته چاله اعتیاد را پر و از آن رهایی یابد و متاسفانه به علت چرخه نامناسب در اجتماع به جای دریافت برچسب های مثبت و امیدوار کننده از اطرافیان، با نهایت بی اعتمادی روبرو می شود.
قافله باشی گفت: زمانی می توانیم بگوییم یک معتاد پاک شده که جامعه برچسب معتاد را از پیشانی او بردارد و متاسفانه برعکس فضای جامعه به سمتی رفته که معتاد بهبود یافته خسته و ناامید از جامعه به سمت دوستان و گروه های پرخطر گذشته روی می آورد.
رییس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر قزوین خاطرنشان کرد: عدم پذیرش اجتماعی معتاد بهبود یافته در محل زندگی، مشکلات استعلام سوء پیشینه فرد و همچنین نبود اعتماد از سوی کارفرمایان باعث شده تا انتظار ما برای اشتغالزایی معتادان بهبود یافته به جای دولت به سمت سازمان های مردم نهاد و مسئله کار آفرینی متمرکز باشد.
وی یادآور شد: اگر تفاهم نامه های جدی و قابل پیاده شدن با کارفرمایان منعقد شود و از سیاست های تشویقی در حوزه کسب و کار استفاده کنیم، شاید بتوان تا حدی زمینه اشتغال معتادان بهود یافته را سامان بخشید.

** چالش های معتادان بهبود یافته در خانواده و اجتماع
مدیرکل بهزیستی قزوین نیز در این میزگرد گفت: معتاد بهبود یافته برای ورود به خانواده و اجتماع با چالش های جدی روبرو است و چون به اعضای خانواده ضربه روحی و مالی وارد ساخته هیچ شخصی برای سپردن شغل به وی اعتماد نمی کند و اگر بخواهد به بانک ها نیز مراجعه کند باید ضمانت های سخت تری بپردازد.
علیرضا وارثی افزود: متاسفانه متولی ثابت و مشخصی در حوزه اعتیاد و ساماندهی معتادان بهبود یافته در کشور وجود ندارد و همه دستگاه ها اقداماتشان را به صورت تیتروار و کلیشه ای به موضوعات و مسائل پیشگیری از مصرف مواد مخدر خلاصه می کنند.
وی افزود: اگر بخواهیم برای یک معتاد بهبودیافته برنامه ریزی کنیم، ابتدا باید او را به خوبی بشناسیم و اینطور نیست که فردی با ورود به کمپ و پاک شدن جسمی بتواند بدون هیچ گونه مشکلی به جامعه بازگردد.
وارثی در مورد عوامل گرایش به اعتیاد،تصریح کرد: اقتصاد نابسامان، تورم، بیکاری و دغدغه اشتغال، مشکلات سیاسی و خبرهای ناامید کننده، برخورد ناصحیح جامعه با پدید اعتیاد، بازار مواد مخدر و حتی هنجار غلط مصرف مواد مخدر در میهمانی ها و مجالس باعث شده تا همواره زمینه مصرف مواد مخدر در جامعه افزایش یابد.
این مسئول به صفات شخصیتی در استفاده از مواد مخدر تاکید کرد و گفت: افسردگی، پرخاشگری و عدم توانایی در نه گفتن باعث می شود تا همواره فرد مستعد پذیرش مصرف مواد مخدر باشد بنابراین باید آموزش های لازم را در این خصوص از دوران کودکی پیگیری کرد.
وارثی همچنین گفت: متاسفانه نظام آموزشی و حتی خانواده ها به جای آموزش صحیح و تربیت درست فرزندان فقط به دنبال نمرات عالی و 20 هستند و تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا فرزندشان پزشک شود، غافل از اینکه فرزندشان بدون هیچ دیدگاه عمیقی نسبت به اجتماع ممکن است بعد از فارغ التحصیلی از رشته پزشکی نیز به واسطه چالش های زندگی به مصرف مواد مخدر روی بیاورد.
مدیرکل بهزیستی قزوین یادآور شد: درحال حاضر 2 مرکز سرپناه شبانه برای مردان و یک مرکز برای زنان بهبود یافته از اعتیاد در قزوین احداث شده تا از هرگونه مخاطرات و آسیب های اجتماعی در امان باشند که برای پایداری این معتادان باید سایر دستگاه ها به پذیرش کمپ های ترک اعتیاد خلاصه نکرده و در راستای اشتغال آنها گام بردارند.

** نقش سمن ها در کمک به معتادان بهبود یافته و اعتمادسازی برای این قشر در جامعه
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: اعتیاد واقعیت روز جامعه است که به دلیل فقر فرهنگی، تربیت نادرست خانواده و جهل اجتماعی و مشکلات اقتصادی اتفاق می افتد و با تابو کردن و نادیده گرفتن آن نمی توان آنرا حل کرد.
مریم بیدخام با بیان اینکه همه دستگاه هایباید آموزش و فرهنگ سازی برای مقابله با این آسیب اجتماعی را در دستور کار قرار دهند، اظهار داشت: آموزش پیشگیری از اعتیاد باید به صورت مستمر ابتدا از خانواده و سپس از دوران پیش دبستانی تا دبیرستان و دانشگاه ادامه یابد.
وی با بیان اینکه بیش از 750 نوع مواد مخدر صنعتی در جهان شناخته شده است، اظهار داشت: طی اعلام سازمان ملل سال گذشته بیش از چهار میلیون و 600 تن مواد مخدر در جهان تولید شده که پیش بینی می شود این مقدار برای سال های آینده 2 برابر شود.
این مسئول در زمینه توانمندسازی معتادان بهبود یافته اظهار داشت: اگر قرار است برای معتادان بهبود یافته اقدامی انجام شود، باید از ظرفیت های سمن ها (سازمان های مردم نهاد) بهره برد چرا که این نهادهای مردمی و مدنی بهتر می توانند با توده های اجتماعی ارتباط موثر برقرار کرده و اهداف مورد نظر را محقق سازند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین به اعتبارات ویژه در حوزه اعتیاد اشاره کرد و گفت: سال گذشته یک میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار طی تفاهم نامه ای بین وزارت کشور با سایر دستگاه های استان منعقد شد تا هر دستگاه بنا به ظرفیت های خود در حوزه مبارزه با مواد مخدر و توانمندسازی معتادان اقدام کند.
بیدخام با بیان اینکه نشاط اجتماعی به برگزاری کنسرت خلاصه نمی شود،اظهار داشت: خیلی از ظرفیت های فرهنگی و هنری در استان مانند سینما مورد غفلت واقع شده که می تواند برای نوجوانان و جوانان جاذبه های فراوانی در حوزه اوقات فراغت داشته باشد و این موضوع باید مورد اهتمام دستگاه ها باشد.
وی به کارآفرینی معتادان بهبود یافته پرداخت و خاطرنشان کرد: برای بازگشت معتادان بهبود یافته به عرصه اجتماع و از سرگیری فعالیت های اجتماعی باید به موضوع کارآفرینی توجه کرد البته خیلی از دستگاه ها اذعان دارند که با وجود معرفی معتادان بهبود یافته به محیط های کاری، این افراد خود تمایلی به فعالیت های شغلی نداشته و یا کارفرماها راغب به پذیرفتن افراد معتاد نیستند.
بیدخام یادآور شد: اگر اشتغالزایی از سوی سازمان های مردم نهاد برای معتادان بهبود یافته صورت بگیرد بسیار پایدارتر خواهد بود و در این رابطه باید با همکاری سازمان های فنی و حرفه ای برنامه های کارآفرینی را دنبال نمود.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
«صنعت سبز» جایگزین «طلای سیاه»۳۰۸ فرزند دارای پدر خارجی در قزوین شناسنامه ایرانی می‌گیرنداعطای تسهیلات به تعاونیهای زنان فعالموزه‌های قروین ۱۴ و ۱۵ خرداد باز هستندشهرستان بوئین زهرا با افزایش مبتلایان به کرونا در وضعیت هشدار استکاهش ترددهای جاده‌ای/ تردد روان در کلیه محورهای کشوررشد سه برابری جذب سرمایه‌گذار در شهرک‌های صنعتی قزوینتهیه بانک اطلاعاتی مناطق برای امدادرسانی مناسب ضروری استبانک‌های قزوین نباید برای تضامین مددجویان سخت‌گیری کنندافت فشار آب در مناطقی از قزوینتحصیل پنج هزار و ۶۹۸ تبعه خارجی در قزویننقل و انتقالات جدید در والیبال قزوینتحریم نابخردانه دشمن تاثیری در عملکرد ناجا نداردراه اندازی چهارمین رام قطار قزوین _ تهرانکرونا در قزوین تمام نشده و باید آنرا همچنان جدی گرفتخط قرمزهای جدید کرونا در قزوینتقویت حوزه فرهنگ فضای جامعه را تلطیف می‌کندکمبود آب در قزوین جدی استاستان قزوین در جذب سرمایه گذاری خارجی رتبه سوم را کسب کردحمایت از صنایع باید چندبرابر شود
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
چه افرادی از ابتلا به کرونا نگرانی کمتری دارند؟اقدام وحشیانه اهالی یک روستا با دختر 18 سالهاعداد و ارقام قابل تامل درباره ازدواج وفرزندآوری ایرانیان در سال 98چه افرادی واقعا به کرونا مبتلا نمی‌شوند؟چربی خون‌تان را با این خوراکی‌ها کاهش دهیدنظر ستاد ملی مقابله با کرونا درباره داروی کلروکینآزادی سیروس عسگری در آمریکا در قالب مبادله زندانی با ایران نبوده است.تکذیب آفت ملخ صحرایی به تهرانتنها راه کنترل جدی ویروس کرونا چیست؟ژست نماینده جنجالی مجلس یازدهم+عکستوضیحات مدیر عامل صندوق بازنشستگی به تحریف مصاحبه‌اش با ۲۰:۳۰آشنایی با 5 راز مهم برای جوان ماندنارتش درباره جنجال حذف مصاحبه دریادار سیاری از ایرنااطلاعیه صادرکردپروازهای ترکیه به ۶ کشور اروپایی ازسر گرفته خواهد شد.آتش سوزی واگن های قطار مسافربری در اسلامشهرسیارکی به اندازه زمین فوتبال به زمین نزدیک می‌شودوزش باد دلیل تداوم آتش‌سوزی ارتفاعات دالاهوکشف روش جدید برای تشخیص آلزایمرتا چند دهه زودترمراسم ازدواج میلیاردی 2 عروسک! + عکسقالیباف: کشور را در درآمد و هزینه بدون نفت اداره کنیم.