۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد  | 2019 8 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 68 کد مطلب: 51724  

بودن یا نبودن، مسئله سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین

عملکرد سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین به علت برخی اظهار نظرهای اعضای شورای شهر مبنی بر نبود مدیریت و نظارت بر اجرا یا طولانی شدن طرح های مربوط به این مجموعه مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
۱۳۹۸ شنبه ۱۴ ارديبهشت ساعت 09:18

 صدای قزوین - اعضای شورای شهر قزوین طی 2 جلسه علنی با عنوان کردن مباحثی در خصوص پروژه های سازمان خدمات طراحی شهرداری، نحوه عملکرد این مجموعه را مورد نقد و بررسی قرار دادند.

تقریبا همه اعضای شورای شهر به این نکته تاکید داشتند که برخی طرح های نهایی از سوی سازمان خدمات طراحی شهرداری یا اصلا به مرحله اجرایی نمی رسند و یا اینکه با کلی تغییرات اجرایی می شوند.
بلاتکلیف ماندن برخی طرح های شهری و بازخوردهای منفی آن از سوی شهروندان به اعضای شورای شهر سبب شد تا مدیرعامل این سازمان برای ارائه توضیح و گزارش عملکرد سازمان در صحن علنی حاضر شود.
بررسی دقیق عملکرد سازمان خدمات طراحی از زمانی شروع شد که اعضای شورای شهر قزوین روز سه شنبه سوم اردیبهشت ماه سال جاری آن را در صحن علنی مطرح کردند.
حکمت الله داوودی رییس شورای اسلامی شهر قزوین در این رابطه گفت: طراحی و مطالعه برای کلیه پروژه ها بر اساس بودجه مصوب سازمان خدمات طراحی، قبل اجرا و هزینه کرد باید به کمیسیون های شورا ارجاع شود.

** سازمان خدمات طراحی شهرداری مشکل مدیریتی دارد، ابهام در کارکرد و توان تخصصی این مجموعه 
محسن حق شناس عضو شورای شهر قزوین در مخالفت با این لایحه اعلام کرد که سازمان خدمات طراحی از قدیم 70 تا 80 درصد طرح های انجام شده را موقع اجرایی شدن تغییر می داد و حتی خیلی از طرح هایی که از سوی سازمان های شهرداری به این سازمان اعلام می شوند، قابلیت اجرایی پیدا نمی کند.
وی تصریح کرد: در پروژه بازار پرنده فروشان که طی چندین جلسه به بحث و تبادل نظر گذاشته شد، اگر مطالعه و مشاوره این طرح به خود سازمان میادین شهرداری واگذار می شد، زودتر قابلیت اجرایی پیدا می کرد بنابراین لازم است که جلوی هزینه های اضافی در سازمان خدمات طراحی گرفته شود.
حق شناس همچنین اظهار داشت: به نظر می رسد سازمان خدمات طراحی شهرداری کارکرد و توان تخصصی ندارد چرا که قرار نیست با وجود چنین سازمان عریض و طویلی پروژه ها با زمان و هزینه بیشتری به دست ما برسد که به نظرم مشکل اساسی را باید به لحاظ مدیریتی جستجو کرد.

** فربه کردن سازمان خدمات طراحی به ضرر مجموعه مدیریت شهری 
نایب رییس شورای اسلامی شهر قزوین نیز در ادامه گفت: برای خود بنده هنوز مبهم است که سازمان خدمات طراحی شهرداری چه کاری انجام می دهد و از زمانی که با اعضای این سازمان طرح بازپیرایی حاشیه پارک ملت (بلوار حکم آباد) را مصوب کردیم، هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.
مهدی عبدالرزاقی افزود: به گفته خود مدیران سازمان خدمات طراحی تاکنون صدها طرح مصوب شده و در حال خاک خوردن است و با اینکه برای هر طرح از مشاوره های برون سازمانی استفاده می شود، اما تاکنون هیچ کدام عملیاتی نشده که به نظر می رسد یا سیستم مشخصی در این میان وجود ندارند و یا رویکرد این سازمان مناسب نیست.
وی همچنین گفت اگر این سازمان حذف شود و به جای آن چند کارمند به کارگیری شوند که با پیمانکاران و مشاوران صحبت کرده و طرح ارائه کنند، چه اتفاقی می افتد؟
عبدالرزاقی به وجود طراحان نخبه در قزوین اشاره کرد و گفت: گرچه با برون سپاری طرح ها توسط سازمان خدمات طراحی از وجود طراحان خوب قزوینی استفاده می شود، اما رویکرد ما باید استفاده بیشتر از طراحان نخبه باشد و نباید به فربه کردن و تقویت این مجموعه اقدام کنیم که قطعا به ضرر مجموعه مدیریت شهری است.

** طرح زمین شقایق بعد از مدت ها وعده وعید از قابلیت اجرایی خارج شد
سعید دقیقی رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر قزوین نیز گفت: برای طرح زمین شقایق بیشتر از 10 بار در جلسات مشترک با سازمان خدمات طراحی بحث و گفت و گو داشتیم و در نهایت گفته شده که این طرح به دلیل قرار گرفتن روی لوله های نفتی زیر زمین قابلیت اجرایی ندارد.

** طولانی شدن طرح دوربرگردان حسن نصرالله
رییس کمیسیون املاک و مستغلات نیز گفت: بنده مخالف نظر اعضای شورای شهر هستم و معتقدم که سازمان خدمات طراحی شهرداری باید تقویت شود.
احد چگینی افزود: باید پرسید که برای طراحی دوربرگردان بلوار شیخ حسن نصرالله چرا برون سپاری صورت گرفت و مگر طراحی در این سازمان وجود ندارد؟ 
وی افزود: قرار بود این طرح 2 ماهه تکمیل شود و طولانی شدن این روند (چهار ماه) به افزایش ترافیک در این مسیر منجر شده و نارضایتی های فراوانی را برای شهروندان ایجاد کرده است.
چگینی تاکید کرد: سازمان خدمات طراحی شهرداری باید تقویت شود و مکانیزمی برای جلوگیری از تکراری بودن و غیرضروری بودن طرح ها اتخاذ گردد که به نظرم بهترین راه آوردن هر طرح به صحن علنی شورای اسلامی است.

** طرح کریدور خوشنویسی هنوز اجرایی نشده است
دبیر شورای اسلامی شهر قزوین نیز با انتقاد از اجرایی نشدن طرح کریدور خوشنویسی،گفت: بارها در جلسات مختلف گفته می شود که این طرح در حال انجام است، اما تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده و لازم است که بازنگری ویژه ای در آن صورت بگیرد.
مهدیه السادات قافله باشی افزود: زمان بر بودن اجرای طرح ها به نوعی نادیده گرفتن کمیسیون های تخصصی شورا به حساب می آید و لازم است که نسبت به تسریع روند پروژه ها اقدام شود.

** سازمان خدمات طراحی مشکل خاصی ندارد و اقدامات آن مورد تایید است
رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر قزوین اما گفت: به نظرم سازمان خدمات طراحی در این جلسه مظلوم واقع شده و به جای پاک کردن یک سازمان باید بررسی کنیم که مشکل اساسی کار کجاست.
سیده منیره قوامی افزود: اگر همکاری و تعامل سازمان خدمات طراحی شهرداری با شورای شهر افزایش یابد و همچنین در مورد طرح های زمین شقایق بحث و تبادل نظر بیشتری صورت بگیرد، قطعا بخش بیشتری از مشکلات این حوزه برطرف می شود.
این عضو شورای اسلامی شهر قزوین با موافقت در مورد برون سپاری طرح ها توسط سازمان خدمات طراحی شهرداری، اظهار داشت: به نظرم این اقدام درستی است و به طور حتم همه تخصص ها درون این سازمان وجود ندارد که بخواهند برای تک تک درخواست ها طراحی انجام شود و به نظر می رسد عملکرد این سازمان مشکل خاصی نداشته و مورد تایید است.
رییس شورای شهر در پایان این جلسه خواست که در یک جلسه مفصل تر با حضور مدیرعامل این سازمان مباحث مورد نظر بررسی شود.

** سازمان خدمات طراحی نیاز به 320 کارشناس دارد
روز سه شنبه دهم اردیبهشت سال جاری، محمد اسماعیل حافظی مدیرعامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین در صحن علنی شورا حاضر شد و گزارش عملکردی از سازمان مربوطه ارائه داد.
حافظی گفت: 11 سال است که از فعالیت سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین می گذرد و تا قبل از این مجموعه معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تا سال 86 طراحی هر پروژه را با روندی کند و طولانی انجام می داد.
وی به تناسب پروژه ها با تعداد کارشناسان تاکید کرد و گفت: امسال 80 طرح در دستور کار این سازمان قرار دارد که طبق قانون برای انجام آنها باید 320 کارشناس داشته باشیم، اما اکنون تعداد کارشناسان ما 12 نفر است.
این مسئول توضیح داد: تا زمانی که طرحی از فرآیند بهره برداران، زمین و منابع مالی مشخصی برخوردار نباشد و حتی در آخر مصوبه شورای اسلامی شهر را اخذ نکند، هیچگونه طراحی صورت نمی گیرد و تمام این 80 پروژه مصوب سال جاری شهرداری بوده و فرآیندهای آنها طی شده و به این سازمان تکلیف شده که اقدامات لازم انجام شود.
حافظی در مورد برون سپاری طرح ها نیز گفت: کار سازمان ما طرح خریدن نیست بلکه از ظرفیت کارشناسان سازمان های دیگر نیز استفاده می شود.
مدیرعامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین، طرح های دیوار کتاب، پل طبیعت و بوستان آموزش شهروندی را یک نوع طراحی خلاقانه عنوان کرد و گفت: خیلی از طرح ها برای اولین بار در استان قزوین انجام شده که به نظرم باید از زحمات و خلاقیت طراحان آن تقدیر شود. 
وی خاطرنشان کرد: تمام طرح های شورای پنجم که تاکنون کلنگ زنی شده و یا به بهره برداری رسیده، توسط سازمان خدمات طراحی انجام شده که بوستان پونک، خیابان هادی آباد، بام شهر، بوستان آموزش شهروندی، پل طبیعت و دوربرگردان پل شیخ حسن نصرالله از جمله این موارد بوده است.
حافظی با بیان اینکه نباید در موضوعات غیر تخصصی اظهار نظر کرد، یادآور شد: سازمان خدمات طراحی از ابتدای تاسیس تاکنون 73 درصد طرح های سازمان (477 طرح) را اجرایی کرده و یا تا پایان سال 98 اجرایی می کند که به نظرم عدد قابل قبولی است.
گزارشی که از سوی حافظی در صحن علی شورا اعلام شد، تا حدودی توانست به پرسش های اعضای شورا پاسخ داده و آنها را اقناع کند، اما در این میان برخی اعضا بودند که با طرح مسئله و پرسش هایی عملکرد این سازمان را زیر سوال بردند.

** مرکز نشر آثار امام از سال 87 بلاتکلیف مانده است
دبیر شورای اسلامی شهر قزوین پس از اتمام این گزارش گفت: یکی از طرح های مورد تاکید شورای پنجم که چندین جلسه را به خود اختصاص داد، فرهنگ سرای امام خمینی ره (مرکز نشر آثار حضرت امام) است که از سال 87 تاکنون به طول انجامیده و اکنون از دستور کار خارج شده است.
مهدیه قافله باشی افزود: بهتر است که قبل از هرگونه طراحی هماهنگی های لازم بین سازمان های شهرداری ایجاد شود و پس از حصول اطمینان از مالکیت شهرداری روی زمین مورد نظر هزینه و اقدامات بعدی از طریق پیمانکار و مشاور صورت پذیرد.

** بلاتکلیفی طرح پارک ملت و زمین شقایق نیازمند آسیب شناسی 
مهدی عبدالرزاقی دیگر عضو شورای اسلامی شهر قزوین نیز اظهار داشت: اگر طرحی نیمه کاره رها شده و از دستور کار خارج می شود، نیاز به آسیب شناسی است و باید در مورد زمین شقایق، پارک ملت و طرح خیابان شهید بابایی این اقدامات و استعلامات از سوی سازمان خدمات طراحی پیگیری شود.

** ناکام ماندن طرح های شهری بازخورد منفی دارد
دقیقی به طرح زمین شقایق اشاره کرد و گفت: طرح زمین شقایق چندین بار طراحی شده و اگر از همان زمان استعلام حریم لوله های نفتی و معارض بودن زمین بررسی می شد، این مقدار روند طولانی را شاهد نبودیم.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر قزوین همچنین عنوان کرد: وقتی طرحی بلاتکلیف می ماند، نتیجه وعده های عضو شورای شهر در فضای رسانه مبنی بر احداث اولین چمن بزرگ فوتبال در شهر قزوین ناکام می ماند و این خیلی بد است که بعد از گذشت مدت زمان زیادی به مردم بگوییم این طرح به دلیل حریم لوله های نفتی اجرایی نمی شود.
وی یادآور شد: در مورد طرح حاشیه پارک ملت نیز بارها در فضای مجازی آن را اعلام کردیم و حتی بودجه آن را در سال 97 به تصویب رساندیم، اما هیچ اتفاقی نیفتاد و قطعا این بازخوردها به مجموعه مدیریت شهری آسیب می زند.

** طرح های اجرایی نشده سازمان طراحی نیازمند بازنگری 
چگینی نیز نقش سازمان خدمات طراحی را به عنوان مغز پویا و فعال سیستم مجموعه مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: به نظر من طرح هایی که تاکنون اجرایی نشده باید مورد بازنگری قرار گیرد.
رییس کمیسیون املاک و مستغلات به رودخانه باراجین اشاره کرد و گفت: برای محدوده این رودخانه از غلام آباد تا دانشگاه آزاد طراحی خوبی صورت گرفته است، اما اجرایی نشده و به دلایل نامشخصی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
وی با بیان اینکه طراحی به عنوان طوفان فکری معرفی می شود،یادآور شد: اگر تمام سازمان های شهرداری قزوین همانند سازمان خدمات طراحی فعالیت می کردند، تاکنون پیشرفت های بسیاری را در این خصوص شاهد بودیم و لازم است که با ایجاد یک کمیسیون تلفیق طرح های اجرایی نشده در این سازمان را مورد بازنگری قرار داد.

** سازمان خدمات طراحی ضعف مدیریتی دارد
حق شناس در مخالفت با اظهار نظر اعضای شورای شهر گفت: وقتی سازمانی به نام طراحی در بدنه مجموعه مدیریت شهری وجود دارد، مشکلات طراحی باید به حداقل برسد و با داشتن چهار میلیارد تومان بودجه باید مدیریت بهتری را در این حوزه شاهد باشیم.
وی به طرح بام شهر در باراجین اشاره کرد و گفت: چرا کیفیت خاک در این طرح به درستی بررسی نشده بود که هنگام اجرا با کلی تغییرات و افزایش قیمت همراه شد؟ یا در طرح دوربرگردان شیخ حسن نصرالله سازمان خدمات طراحی اعلام کرد که این طرح 2 ماهه تکمیل می شود، اما با گذشت 4 ماه هنوز این طرح به اتمام نرسیده است.
عضو شورای شهر در مورد طراحی پمپاژ 30 دستگاه در راه آهن گفت: ضلع جنونی بعد از راه آهن چقدر گنجایش پمپاژ دارد که مشاور این طرح 2 پمپ 12 اینچ پیشنهاد داده است؟ بالاخره چه کسی این طرح ها را مدیریت و نظارت می کند؟
حق شناس همچنین در ادامه به تغییرات طرح ها در هنگام اجرا اشاره کرد و گفت: تقریبا تمام طرح های نهایی این سازمان تا زمان اجرا شاهد تغییرات زیادی در کیفیت و نوع طرح است و به نظرم این نوع اقدامات نشان از ضعف مدیریتی در سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین است.
وی به مشکلات نحوه مدیریت سازمان خدمات طراحی تاکید کرد و اظهار داشت: خیلی از کارشناسان و متخصصان امروز به خاطر تاخیر طرح دوربرگردان شیخ حسن نصرالله انتقاد دارند و لازم است که این حرف ها شنیده شود.
در پایان این جلسات به دستور حکمت الله داوودی قرار شد تا در کمیسیون تلفیق موضوع طرح های اجرایی نشده سازمان طراحی خدمات شهری شهرداری قزوین به صورت مفصل به بحث و تبادل نظر گذاشته شود.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
بیماری های قلبی عامل بیش از یک سوم مرگ قزوینی هاپراید پلاک نمی شودسومین جشنواره استانی آوازهای کودکانه در قزوین برگزار شدصعود تیم والیبال استان قزوین به لیگ یک جوانانسومین جشنواره بزرگ اقوام ایرانی در قزوین برگزار می شودبرپایی نمایشگاه های تخصصی صنعت و تولید تداوم یابدنخستین شبکه بی سیم دیجیتال منابع طبیعی در قزوین راه‌اندازی می‌شودجشن ولایت در حوزه هنری قزوین برگزار می شودتوزیع ۹۳ هزار کارت زرد بین زیتون کاران قزوینعملیات خط کشی راه‌های استان قزوین آغاز شددمای هوای قزوین افزایش پیدا می‌کندمعرفی آلاینده های محیط زیست به مراجع قضاییایجاد معاونت اقتصادی در دستگاه قضا ضروری استسلامت و درمان مردم را در استان قزوین سیاسی نکنیمبرخورد با توزیع کنندگان سموم غیر مجاز قاطعانه باشدپر بیننده ترین اخبار هفته گذشته صدای قزوین پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهروستاهای نمونه گردشگری قزوین، رنگین کمان جاذبه هادبیر هیات بازرسی انتخابات در قزوین تعیین شدکوتاهی در پاسخ استعلامات قاچاق پیگرد قانونی دارد
روسیه: آمریکا و انگلیس عامل افزایش تنش در خلیج فارس هستندنجاتگران هلال احمر قزوین به 27 مصدوم حوادث امدادرسانی کردندانفجار کپسول سواری پیکان 2 خودرو را به آتش کشیدعفونت تنفسی، علت مرگ ببرها در باغ وحش وکیل آباد مشهدوقوع زلزله 3.7 ریشتری در خلیج فارسکارت آزمون استخدام شرکت مهندسی منیراناقدام تحسین برانگیز آمازون به منظور کمک به نیازمندانبا غایبان قطعی پرسپولیس در دیدار افتتاحیه آشنا شوید !شکایت شفر از عملکرد پاتوسی و خط میانی اش در بنی یاساختلاف فتحی و استراماچونی بالا گرفت؟ دو میلیون یورو بده، فسخ کنترائوره؛ عامل اختلاف فتحی و استراماچونیسروکله آقای معاون مستعفی باشگاه استقلال پیدا شداخبار نگران کننده و عجیب پس از مصاحبه احساسی بمب نقل و انتقالات پرسپولیستمجید کالدرون از مدافع جوان پرسپولیسآخرین وضعیت هروویه میلیچ -استقلالچند خبر انتقالاتی از استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و سپاهانپایان راه شیخ دیاباته و استقلال؟!مدرسه 12 کلاسه خیرساز شهرستان کوهبنان افتتاح شداستخدام نقشه کش صنعتی مسلط به نرم افزار در کرمانشکایت از بانک تجارت به دلیل تخلف در ارائه صورت های مالی
تمرکز بنیاد برکت بر اشتغال‌زایی در مناطق محروم روستاییبهره‌برداری از 2 سانتریفیوژ در گام سومبه کما رفتن فوتبالیست همدانی وسط زمیننوزاد به این دلایل نباید با چیزی جز "شیر مادر" تغذیه شود!تقدیم یک هزار و ۴۶۸ شهید برای تحقق انقلاب از سوی فاتبنفتکش آزاد‌شده‌‍‌ ایران در جبل‌ الطارق+عکسجزوه مکانیک تراکتور بر اساس کتاب شناخت و کاربرد تراکتور دکتر منصور بهروزی لار pptبررسی رابطه اعتیاد به اینترنت با ویژگی های شخصیتی و احساس تنهایی در بین جوانان (فرمت ورد word و با قابلیت ویرایش)تعداد صفحات76مقاله بررسی تأثیر استرس و اضطراب در یادگیری و افت تحصیلی دانش آموزان دوره ابتداییدر محیط مدرسه تحمل افکار دیگران و احترام به افکار دیگران و اخلاق و ادب را چگونه تمرین کنیم؟آخرین وضعیت دوچرخه سوار آلمانیاستقبال مردمی از فروش بلیت های جشنواره فیلم کودک و نوجوان/تخصیص بلیت به افراد کم برخوردار و کودکان کارتمرکز بنیاد برکت بر اشتغال زایی در مناطق محروم روستاییاستخدام فروشنده آقا در شرکت کاشی و سرامیک فتوحی-البرزاستخدام تکنسین فنی آقا در شرکت مهندسی طلوع آرین هوشمند-تهرانهروویه میلیچعکس ؛ رسول خطیبی بر بالین مدیرعامل ماشین در بیمارستانبازیکن استقلالی: پرسپولیس و پدیده مدعی قهرمانی هستند!گاردین: شرکت استرالیایی به نقض تحریم های آمریکا علیه ایران متهم شدحسگرهایی که دردسر دیابتی ها را کاهش می دهد