۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد  | 2020 6 Friday
آرشیو خبر آمار بازدید: 142 کد مطلب: 51996  

آزادسازی دولتخانه صفوی در دستور کار میراث فرهنگی قزوین است

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: آزادسازی اراضی باقی مانده دولتخانه صفوی را امسال با هدف پیشبرد طرح احیا و ساماندهی این مجموعه در دستور کار قرار داده ایم.
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ ارديبهشت ساعت 09:10

 صدای قزوین - علیرضا خزائلی روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی برگزار شد،افزود: آزادسازی دولتخانه صفوی از جمله مصوبات سفر مقام معظم رهبری به قزوین محسوب می شود که هنوز عملیاتی نشده و همه تلاش خود را به کار می بریم تا آنرا به صورت کامل اجرایی کنیم.

این مسئول در ادامه با اشاره به ظرفیت های قزوین در حوزه گردشگری با وجود آثار متنوع تاریخی و طبیعی،گفت: تلاش داریم تا قزوین را به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور تبدیل کنیم.
این مسئول در ادامه از تدارک برای ثبت جهانی بازارچه سنتی (صنایع دستی) سعدالسلطنه خبر داد و گفت: امیدواریم این مهم امسال محقق شود.
وی اظهار داشت: هدف سازمان میراث فرهنگی ثبت آثار تاریخی کشور در فهرست آثار جهانی به صورت پکیج و مجموعه ای است و در استان قزوین بناها و آثار طبیعی از جمله قلعه حسن صباح و منظر طبیعی تاریخی الموت از جمله نامزدهای ثبت جهانی هستند.
خزائلی در ادامه با اشاره وجود 520 هکتار بافت تاریخی در قزوین،گفت: یک شرکت مشاور ضوابط ساخت و ساز و احیا و مرمت بناها در این محدوده را مشخص کرده و امیدواریم با نهایی شدن آن و ارسال به تهران، دستورالعمل واحدی در این خصوص مصوب و برای اجرا ابلاغ شود.
وی به حمایت اداره کل میراث فرهنگی از سرمایه گذاران حوزه گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در حوزه ایجاد تاسیسات گردشگری مانند مراکز اقامتی و مجتمع های خدماتی بین راهی و مراکز تولید صنایع دستی به متقاضیان توسط بانک های عامل تسهیلات ارایه داده می شود.
خزائلی همچنین در خصوص تلاش برای تکمیل برخی طرح های نیمه کاره حوزه میراث فرهنگی از جمله هتل ها، گفت: هتل ملل با سرمایه گذار بومی در میدان مینودر که سالها نیمه تمام مانده دچار برخی پیچیدگی ها و مشکلات استانی است و نیازمند هماهنگی های بین دستگاهی دارد که دنبال حل و فصل مسایل مربوط به آن و به سرانجام رسیدن این طرح هستیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین افزود: در حال حاضر ظرفیت اقامتگاهی قزوین 2 هزار تخت است و در ایام نوروز شاهد رشد 16 درصدی اقامت گردشگران در استان بودیم. 
وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: سهم تسهیلات بخش گردشگری نسبت به حوزه صنعت و کشاورزی بسیار کمتر است و تلاش می کنیم این فاصله را کم تر کنیم و باید توجه داشت تسهیلات این حوزه در اشتغالزایی و رونق اقتصادی استان و کشور بسیار موثر و دارای کم ترین انحراف بوده است.
این مسئول همچنین رونق گردشگری روستایی را از اولویت های این دستگاه خواند و با اشاره به وجود 20 روستای هدف گردشگری در استان،گفت: در همین رابطه از سرمایه گذاران برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی حمایت می شود.
خزائلی در بخش بعدی صحبت های خود با بیان اینکه اجرای طرح خیابان شهید انصاری شرقی در محله بلاغی بنا به مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی منتفی است،گفت: گذر بلاغی به عنوان جایگزین این طرح اجرا می شود.
این مسئول در ادامه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص همراهی کردن یا نکردن مدیرکل میراث فرهنگی استان با شهرداری و شورای شهر قزوین برای لغو مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص اجرای خیابان شهید انصاری شرقی،گفت: ما خارج از چارچوب ها و وظایف سازمانی خود اقدامی به عمل نمی آوریم. 
وی همچنین با اشاره به قرارگیری در روز جهانی موزه ها، اظهار داشت: تلاش داریم با همکاری سازمان جهاد کشاورزی،موزه کشاورزی قزوین را احیا و فعال تر کنیم.
این مسئول همچنین در خصوص بازارچه موقت صنایع دستی در دولتخانه صفوی که شهرداری پیش از این خواستار برچیده شدن آن بود نیز گفت: این مکان موقت بوده و در آینده جمع آوری می شود اما زمان دقیق آن مشخص نیست.
وی همچنین در خصوص دریاچه اوان الموت از آثار طبیعی پرجاذبه قزوین نیز گفت: هرگونه سرمایه گذاری در این حوزه با حفظ ضوابط محیط زیستی صورت خواهد گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی،میراث فرهنگی و صنایع دستی قزوین همچنین در خصوص ظرفیت های استان در حوزه چشمه های ابگرم نیز گفت: مشاوری در خصوص وضعیت آبگرم یله گنبد در حال مطالعه است و یک سرمایه گذار برای فعالیت در این مکان اعلام آمادگی کرده و تلاش داریم تا با کمک به بخش خصوصی ظرفیت های گردشگری این نقطه و همچنین شهر ابگرم را فعال کنیم.
وی در انتقاد به طولانی شدن طرح های سرمایه گذاری گردشگری در شهر آبگرم که توسط یکی از خبرنگاران مطرح شد نی گفت: تلاش داریم با تسهیل گری در این زمینه به روند طرح های در دست اجرا (ساخت هتل و مجتمع های آب درمانی) شتاب ببخشیم.
خزائلی به عملکرد یگان حفاظت میراث فرهنگی قزوین نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری توسط این یگان سه مورد حفاری غیرمجاز شناسایی و هفت مورد نیز از تخریب بناهای تاریخی جلوگیری شد که سال گذشته این ارقام به ترتیب 24 و 43 مورد بود. 
وی همچنین از فعالیت 12 سازمان مردم نهاد مربوط به حوزه میراث فرهنگی در قزوین خبر داد و گفت: از ظرفیت این سمن ها برای پیشبرد اهداف خود در زمینه حفظ میراث فرهنگی و تقویت گردشگری و رونق صنایع دستی بهره خواهیم برد.
خزائلی در پاسخ به انتقاد یکی از خبرنگاران در خصوص استفاده از المان های شهری مقابل بناهای تاریخی نیز گفت: به کارگیری این نمادها موقت بوده و تلاش داریم تا تجربیات خود را در این زمینه افزایش دهیم تا مشکلات بصری پیرامون جذابیت بناها برای گردشگران پیش نیاید.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین همچنین در خصوص سوال یکی از خبرنگاران در خصوص تبلیغات مبتذل برخی آژانس های گردشگری استان در فضای مجازی،اظهار داشت: از پلیس فتا خواسته ایم تا اصالت این موضوع را بررسی کند اما اذعان می کنیم هیچ گونه هنجارشکنی در این حوزه مورد تایید ما نیست و با متخلفان مطابق با ضوابط و مقررات برخورد خواهد شد. 


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
انتخاب قزوین به عنوان پایلوت طرح حسابرسی آب کشاورزی۵۳۹ معلول در روستاهای قزوین شناسایی شدنددوربین‌های الکترونیکی عوارض آزادراه تهران به قزوین فعال می‌ شودخسارت ۱۶۸۰ میلیارد ریالی کرونا به واحدهای کشاورزی قزوین«صنعت سبز» جایگزین «طلای سیاه»۳۰۸ فرزند دارای پدر خارجی در قزوین شناسنامه ایرانی می‌گیرنداعطای تسهیلات به تعاونیهای زنان فعالموزه‌های قروین ۱۴ و ۱۵ خرداد باز هستندشهرستان بوئین زهرا با افزایش مبتلایان به کرونا در وضعیت هشدار استکاهش ترددهای جاده‌ای/ تردد روان در کلیه محورهای کشوررشد سه برابری جذب سرمایه‌گذار در شهرک‌های صنعتی قزوینتهیه بانک اطلاعاتی مناطق برای امدادرسانی مناسب ضروری استبانک‌های قزوین نباید برای تضامین مددجویان سخت‌گیری کنندافت فشار آب در مناطقی از قزوینتحصیل پنج هزار و ۶۹۸ تبعه خارجی در قزویننقل و انتقالات جدید در والیبال قزوینتحریم نابخردانه دشمن تاثیری در عملکرد ناجا نداردراه اندازی چهارمین رام قطار قزوین _ تهرانکرونا در قزوین تمام نشده و باید آنرا همچنان جدی گرفتخط قرمزهای جدید کرونا در قزوین
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
هیچ انسدادی در محورهای البرز گزارش نشدابتلای ۵۲ آتش‌نشان اهوازی به کرونااعلام جدول برنامه درسی در 16 خردادآزادی سیروس عسگری و احتمال تبادل زندانی بین ایران و آمریکاهرگز این میوه‌ها را به صورت ناشتا مصرف نکنیدروند رو به گسترش کرونا در قمآیا «پاکسازی» کبد واقعا سودمند است؟تدوین و ابلاغ ۶ دستورالعمل تشخیص و درمان کرونا در کشورماجرای فرود هواپیما در فرودگاه شیراز چه بود؟فردا از ۱۰ صبح جاده هراز یکطرفه می‌شودجوانان چینی پول خود را صرف چه می کنند؟برگزاری نماز جمعه در ۲۱ شهر گیلانمراکز فرهنگی تا پایان خرداد بازگشایی می شوندگرمای تابستان شیوع کرونا را کاهش نمی‌دهدحادثه ترکیدن لاستیک هواپیما در فرودگاه شیراز بخیر گذشتمایکل وایت کهنه سرباز آمریکایی در فرودگاه ایران +عکستیتر نیویورک‌تایمز در آمریکا جنجال به پا کرد +عکسچرا شلوار جین، آبی رنگ است؟افزایش نگران‌کننده مبتلایان کرونا در خراسان‌جنوبیحضور بتمن در جمع معترضان آمریکایی +عکس