۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ فروردين  | 2020 4 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 122 کد مطلب: 52003  

چهار اثر تاریخی قزوین نامزد ثبت در فهرست جهانی است

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین گفت: چهار اثر تاریخی قزوین شامل قلعه حسن صباح، قلعه سمیران، دولتخانه صفوی و بازارچه صنایع دستی سرای سعدالسلطنه نامزد ثبت در فهرست آثار جهانی است.
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ ارديبهشت ساعت 09:10

 صدای قزوین - علیرضا خزایلی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی در محل این اداره به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.


خزائلی  در خصوص ثبت جهانی آثار تاریخی استان اظهار داشت: در زمینه ثبت جهانی آثار پرونده‌های متعددی مفتوح شده و در حال بررسی است که بر اساس سهمیه جهانی تعیین شده برای کشور در اولویت قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: ثبت جهانی آثار به صورت گروهی صورت می‌گیرد و هر سال با تدبیری که سازمان میراث فرهنگی دارد که در قالب کار گروهی صورت می‌گیرد و یکی از پرونده‌ها بازارچه صنایع دستی سرای سعدالسلطنه است.خزائلی یادآور شد: ۱۲ کشور در منطقه غرب آسیا هستند که بازرسان شورای جهانی میراث از آثار نامزد بازدید خواهند کرد و نظر نهایی را اعلام می‌کنند.

وی گفت: آثاری چون دولت خانه صفوی، قلعه حسن صباح، قلعه سمیران و بازار صنایع دستی سعدالسلطنه به عنوان نامزدهای ثبت جهانی در دستور کار است که امیدواریم بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه در اولویت قرار گیرد.

متقاضیان ساخت هتل و خانه‌های بوم گردی تسهیلات می‌گیرند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: یکی از نیازهای اساسی ما در استان کمبود هتل و اقامت گاه است که در این راستا تسهیلات و مشوق‌های لازم برای متقاضیان پیش بینی شده است.

وی گفت: ساخت هتل در جذب گردشگر هم تأثیرگذار است و می‌تواند در تبدیل قزوین به مقصد گردشگری نقش مهمی ایفا کند.

خزائلی اظهار داشت: هتل در شهر یک موضوع استانی ولی پیچیده است و باید سرمایه گذار نیز استقبال کند و در خصوص هتل ورودی شهر متأسفانه سرمایه گذار که اهل قزوین است همراهی لازم را نداشته که باید پیگیری کنیم.خزائلی بیان کرد: توسعه بوم گردی از دیگر اولویت‌های ما در سال جاری است زیرا با تسهیلات کمتر و مشارکت افراد بومی می‌تواند فعال شده و برای اقامت مسافران مهیا شود که در این راستا ۲۰ روستا نمونه گردشگری تعیین شده که تسهیلات لازم به متقاضیان داده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اظهار داشت: بوم گردی در مناطق الموت و طارم از ظرفیت‌های بیشتری برخوردار است و ما نیز حمایت لازم را از فعالان این عرصه بویژه افراد بومی انجام خواهیم داد.

خزائلی گفت: در حال حاضر ۲ هزار تخت فعال در استان داریم که نوروز امسال شاهد افزایش ۱۶ درصدی اقامت مسافران در شهر بودیم.

وی در خصوص تعداد گردشگران نوروزی در سال جاری اظهار داشت: امسال ۲۸۳ هزار اقامت در نوروز صورت گرفت و دو میلیون و ۴۲۸ هزار و ۴۹۵ نفر از بناهای تاریخی استان قزوین دیدن کردند.

طرح دولت خانه عملیاتی می‌شود

خزائلی در خصوص اجرای طرح دولت خانه در قزوین اضافه کرد: در اجرای این طرح تاکید ویژه داریم تا به سرانجام برسد که در این راستا مرمت گراند هتل در اولویت قرار دارد.

وی بیان کرد: فاز اول مرمت گراند هتل توسط بخش خصوصی و بانک وابسته به میراث آغاز می‌شود که امیدواریم رفع تصرفات با همکاری استانداری سرعت یابد.خزائلی گفت: اعتبارات آزاد سازی حریم دولت خانه صفوی از مصوبات سفر رهبری تأمین خواهد شد و با اجرای آن شاهد اجرای طرح بسیار ارزشمندی در حوزه میراثی در قزوین خواهیم بود.

صیانت از بافت تاریخی در اولویت است

وی اضافه کرد: بافت تاریخی ۵۲۰ هکتاری در قزوین یک مجموعه ارزشمند است و مشاوری برای آن تعیین شده تا میزان تراکم و ساخت و ساز مشخص شود و امیدواریم این کار تسریع شود.

طرح انصاری شرقی منتفی است

مدیرکل میراث فرهنگی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص وضعیت اجرای ادامه طرح شهید انصاری گفت: با مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی اجرای طرح در خیابان انصاری شرقی منتفی است.وی اضافه کرد: طرح محله بلاغی در مراحل نهایی است و توسط مشاور در حال تهیه مطالعات طرح است و پس از تصویب ابلاغ خواهد شد.

خزائلی در مورد آخرین وضعیت ثبت آثار تاریخی در استان هم گفت: در حال حاضر ۱۳۸۴ اثر تاریخی در استان ثبت شده و این آمار به صورت مستمر در حال تغییر است.

وی اظهار داشت: همچنین پرونده ثبت ۲۵ اثر تاریخی دیگر استان در دست بررسی و طی مراحلی قانونی برای ثبت در فهرست ملی کشور است.

خزائلی در خصوص واگذاری خانه‌های تاریخی در قزوین گفت: خانه بهروزی به بهره بردار قبلی داده شده و کاروان سرای وزیر فعلاً تعطیل است و از بهره بردار خواسته‌ایم جای دیگر فعالیت کند.

وی افزود: مجموعه دریاچه اوان نیز باید ساماندهی و احیا شود که باید متولی خاصی داشته باشد که بزودی با دادن فراخوان سراسری تشریفات واگذاری طی خواهد شد.مدیرکل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: وظیفه داریم در جذب گردشگر کمک کنیم و ما هم ادامه دهنده راه گذشتگان خواهم بود چون مسئولان قبلی هم کار زیادی کرده‌اند و تلاش می‌کنیم تا با حمایت از ساخت هتل و اقامت گاه و جلب مشارکت بخش خصوصی بتوانیم قزوین را از معبر به مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

وی در خصوص تقویت سایت تاریخی هلاکو در تاکستان گفت: این سایت از مراکز ارزشمند تاریخی و فعال است که برای کاوش‌های فصلی تعریف شده و برنامه ما اجرای سایت موزه باستان شناسی است.

خزائلی گفت: برای ادامه کاوش‌ها در سایت هلاکو از محل اعتبارات بازآفرینی سال قبل ۴۶۰ میلیون تومان دادیم و امسال ۵۰۰ میلیون تومان برای فعالیت سایت و بهسازی مناطق منتهی به سایت هزینه می‌کنیم.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین تصریح کرد: در سال قبل بهسازی معابر منتهی به دولت خانه و نیز کف سازی سبزه میدان مطابق با الزامات میراث انجام شده و اختلاف سطح کاخ چهل ستون و معبر سبزه میدان یک متر و ۴۰ سانت است که در کف سازی و بهسازی نظارت شد تا مرمت بر اساس چارچوب میراث باشد.

وی در خصوص انتقاد به نوع المان‌های نصب شده از سوی شهرداری در پیاده ره سبزه میدان هم گفت: از نظر میراث فرهنگی نصب المان موقت در سبزه میدان بلامانع است و این المان‌های موقت بر اساس یک رویکرد در مناسبت‌ها نصب و جمع آوری می‌شود و اگر به نوع آنها ایرادی وارد است به نوعی آغاز راه و تمرین محسوب می‌شود به تدریج مشکلات حل می‌شود.

راه اندازی موزه مجازی در قزوین

خزائلی بیان کرد: همزمان با هفته دولت توسط یکی از مجموعه داران بخش خصوصی موزه مجازی در قزوین راه انداری خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین همچنین گفت: در حال حاضر ۱۲ تشکل مردم نهاد در حوزه میراث فعالیت می‌کنند که حمایت از آنها و نیز استفاده از ظریفت سمن‌ها در برنامه‌ها قرار دارد.سرهنگ اکبر بهنامی پور فرمانده یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی استان قزوین هم در این نشست اظهارداشت: در سال گذشته ۲۴ مورد حفاری غیرمجاز کشف و ضبط شد و از ۴۳ فقره تخریب آثار تاریخی هم ممانعت شد.

سرهنگ بهنامی پور بیان کرد: همچنین در سال گذشته ۱۴۵ مورد مرمت غیر مجاز متوقف شد و با تلاش مأموران یگان حفاظت توانستیم ضمن کشف ۱۰ دستگاه فلز یاب ۱۱۳ نفر از متخلفان را دستگیر کنیم.

وی اضافه کرد: در سال گذشته ۱۱ فقره پرونده برای متخلفان تشکیل شد و امسال نیز تاکنون ۳ پرونده برای متخلفان در عرصه میراث فرهنگی تشکیل شده است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قزوین یادآورشد: در دوماهه امسال همچنین از فقره تخریب آثار تاریخی جلوگیری، ۲۴ مورد مرمت غیر مجاز متوقف و با تشکیل سه پرونده برای متخلفان تعداد هفت نفر دستگیر و تحویل مقامات قضائی شدند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
۲۱ میلیون مترمکعب آب به اراضی شیبدار قزوین تخصیص یافتهواشناسی قزوین نسبت به سرمازدگی محصولات کشاورزی هشدار دادفاصله گذاری اجتماعی در واحدهای صنعتی قزوین اجرایی شودآماده مقابله با حوادث غیر مترقبه در استان قزوین هستیم۲۰ بنای تاریخی قزوین مرمت شدند۱۱ سمن جوان قزوین در مقابله با کرونا فعالیت می‌کنندگرمخانه‌های قزوین در اوضاع کرونا پذیرای بی سرپناهان استشتاب چرخ صنعت و تولید در قزوینطرح تاک برای حفظ دشت قزوین امسال اجرایی می‌شودجلوگیری از تعطیلی ۲۱ کارخانه و بیکاری ۱۴۰۰ نفر در قزویناستاندار قزوین به مناسبت روز جوان پیام تبریکی صادرکردفعالیت برخی از کسبه کم ریسک از ۲۳ فروردین در قزوین آغاز می‌شودشروع به کار برخی فعالیت‌ها به معنای خارج شدن از منزل نیستتلاش برای تحقق شعار سال، بهترین راهکار مقابله با تحریم‌ها استپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبهرسیدگی به پرونده‌های قضایی از طریق ارسال لایحه صورت گیرد۸۷ درصد جمعیت استان قزوین غربالگری شدندتوزیع بیش از ۱۷۰ هزار تن نهاده دامی در قزوینکشت های زیرنایلونی باید ممنوع شودماموریت بسیج کارمندان قزوین برای ضدعفونی ادارات
طرح فاصله گذاری اجتماعی در قزوین تا ۲۲ فروردین ادامه داردمشاغل آسیب دیده از کرونا بیمه بیکاری دریافت می‌کنندسوانح رانندگی در قزوین ۸۲ درصد کاهش یافتماموریت بسیج کارمندان قزوین برای ضدعفونی اداراتیک واحد قصابی متخلف در تاکستان پلمب شدفعالیت اصناف و کسبه قزوین تا پایان هفته ممنوع استتالاب الله آباد آبیک دوباره احیا شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبهتداوم کاهش قیمت مرغ در بازار قزوینتوزیع بیش از ۱۷۰ هزار تن نهاده دامی در قزوینبیمار سالمند بویین زهرایی کرونا را شکست دادکشت های زیرنایلونی باید ممنوع شودغربالگری سلامت عشایر قزوین انجام شد۸۷ درصد جمعیت استان قزوین غربالگری شدندرسیدگی به پرونده‌های قضایی از طریق ارسال لایحه صورت گیردشروع به کار برخی فعالیت‌ها به معنای خارج شدن از منزل نیستاستاندار قزوین به مناسبت روز جوان پیام تبریکی صادرکردطرح تاک برای حفظ دشت قزوین امسال اجرایی می‌شودفعالیت برخی از کسبه کم ریسک از ۲۳ فروردین در قزوین آغاز می‌شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبه
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
نوزادان تازه متولدشده در زمان همه‌گیریِ کرونا +عکسافزایش حقوق بازنشسته‌ها به ۳۰ درصد رسید+ جزییاتچین ۴میلیارد عدد ماسک به جهان فروخته استوزارت بهداشت: سلامت مردم را به سیاست گره نمی زنیمروایت رسانه عربی از تحرکات اخیر آمریکا در عراقتقدیر گوگل از کادر درمانی و پزشکی با تغییر لوگو +عکسدر آتش سوختن ۳ خودرو در روز روشنخطر جدی پیک مجدد کرونا در تهران | وضعیت پایتخت به شدت نگران کننده است | تفاوت مهم کرونا و آنفلوآنزا در ایرانآیا جان باختگان کرونایی حتما باید غسل داده شوند؟دستگیری طرفدار افراطی سریال پایتختتحلیل و بررسی «پایتخت۶» جایگزین پخش پشت صحنه جذاب شد!پیش بینی قیمت گوشت و مرغ در ماه رمضانتصمیم جدید دانشگاه ها برای ترم جاریوضعیت کرونایی تهران در حال بدتر شدنچه زمانی کشور به حالت عادی برمی گردد؟تصاویر باورنکردنی از قربانیان کرونا در بیمارستان نیویورکنقطه سفید کرونایی در کشور نداریمتحولات بازار طلا و سکه در سومین روز هفتهعجیب ترین مورد اثر بخشی ویروس کرونا بر روی زمینجهش مهارت افزایی در دانشگاه امیرکبیر همسو با شعار سال