۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۱ مرداد  | 2019 8 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 78 کد مطلب: 52003  

چهار اثر تاریخی قزوین نامزد ثبت در فهرست جهانی است

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین گفت: چهار اثر تاریخی قزوین شامل قلعه حسن صباح، قلعه سمیران، دولتخانه صفوی و بازارچه صنایع دستی سرای سعدالسلطنه نامزد ثبت در فهرست آثار جهانی است.
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ ارديبهشت ساعت 09:10

 صدای قزوین - علیرضا خزایلی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی در محل این اداره به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.


خزائلی  در خصوص ثبت جهانی آثار تاریخی استان اظهار داشت: در زمینه ثبت جهانی آثار پرونده‌های متعددی مفتوح شده و در حال بررسی است که بر اساس سهمیه جهانی تعیین شده برای کشور در اولویت قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: ثبت جهانی آثار به صورت گروهی صورت می‌گیرد و هر سال با تدبیری که سازمان میراث فرهنگی دارد که در قالب کار گروهی صورت می‌گیرد و یکی از پرونده‌ها بازارچه صنایع دستی سرای سعدالسلطنه است.خزائلی یادآور شد: ۱۲ کشور در منطقه غرب آسیا هستند که بازرسان شورای جهانی میراث از آثار نامزد بازدید خواهند کرد و نظر نهایی را اعلام می‌کنند.

وی گفت: آثاری چون دولت خانه صفوی، قلعه حسن صباح، قلعه سمیران و بازار صنایع دستی سعدالسلطنه به عنوان نامزدهای ثبت جهانی در دستور کار است که امیدواریم بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه در اولویت قرار گیرد.

متقاضیان ساخت هتل و خانه‌های بوم گردی تسهیلات می‌گیرند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: یکی از نیازهای اساسی ما در استان کمبود هتل و اقامت گاه است که در این راستا تسهیلات و مشوق‌های لازم برای متقاضیان پیش بینی شده است.

وی گفت: ساخت هتل در جذب گردشگر هم تأثیرگذار است و می‌تواند در تبدیل قزوین به مقصد گردشگری نقش مهمی ایفا کند.

خزائلی اظهار داشت: هتل در شهر یک موضوع استانی ولی پیچیده است و باید سرمایه گذار نیز استقبال کند و در خصوص هتل ورودی شهر متأسفانه سرمایه گذار که اهل قزوین است همراهی لازم را نداشته که باید پیگیری کنیم.خزائلی بیان کرد: توسعه بوم گردی از دیگر اولویت‌های ما در سال جاری است زیرا با تسهیلات کمتر و مشارکت افراد بومی می‌تواند فعال شده و برای اقامت مسافران مهیا شود که در این راستا ۲۰ روستا نمونه گردشگری تعیین شده که تسهیلات لازم به متقاضیان داده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اظهار داشت: بوم گردی در مناطق الموت و طارم از ظرفیت‌های بیشتری برخوردار است و ما نیز حمایت لازم را از فعالان این عرصه بویژه افراد بومی انجام خواهیم داد.

خزائلی گفت: در حال حاضر ۲ هزار تخت فعال در استان داریم که نوروز امسال شاهد افزایش ۱۶ درصدی اقامت مسافران در شهر بودیم.

وی در خصوص تعداد گردشگران نوروزی در سال جاری اظهار داشت: امسال ۲۸۳ هزار اقامت در نوروز صورت گرفت و دو میلیون و ۴۲۸ هزار و ۴۹۵ نفر از بناهای تاریخی استان قزوین دیدن کردند.

طرح دولت خانه عملیاتی می‌شود

خزائلی در خصوص اجرای طرح دولت خانه در قزوین اضافه کرد: در اجرای این طرح تاکید ویژه داریم تا به سرانجام برسد که در این راستا مرمت گراند هتل در اولویت قرار دارد.

وی بیان کرد: فاز اول مرمت گراند هتل توسط بخش خصوصی و بانک وابسته به میراث آغاز می‌شود که امیدواریم رفع تصرفات با همکاری استانداری سرعت یابد.خزائلی گفت: اعتبارات آزاد سازی حریم دولت خانه صفوی از مصوبات سفر رهبری تأمین خواهد شد و با اجرای آن شاهد اجرای طرح بسیار ارزشمندی در حوزه میراثی در قزوین خواهیم بود.

صیانت از بافت تاریخی در اولویت است

وی اضافه کرد: بافت تاریخی ۵۲۰ هکتاری در قزوین یک مجموعه ارزشمند است و مشاوری برای آن تعیین شده تا میزان تراکم و ساخت و ساز مشخص شود و امیدواریم این کار تسریع شود.

طرح انصاری شرقی منتفی است

مدیرکل میراث فرهنگی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص وضعیت اجرای ادامه طرح شهید انصاری گفت: با مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی اجرای طرح در خیابان انصاری شرقی منتفی است.وی اضافه کرد: طرح محله بلاغی در مراحل نهایی است و توسط مشاور در حال تهیه مطالعات طرح است و پس از تصویب ابلاغ خواهد شد.

خزائلی در مورد آخرین وضعیت ثبت آثار تاریخی در استان هم گفت: در حال حاضر ۱۳۸۴ اثر تاریخی در استان ثبت شده و این آمار به صورت مستمر در حال تغییر است.

وی اظهار داشت: همچنین پرونده ثبت ۲۵ اثر تاریخی دیگر استان در دست بررسی و طی مراحلی قانونی برای ثبت در فهرست ملی کشور است.

خزائلی در خصوص واگذاری خانه‌های تاریخی در قزوین گفت: خانه بهروزی به بهره بردار قبلی داده شده و کاروان سرای وزیر فعلاً تعطیل است و از بهره بردار خواسته‌ایم جای دیگر فعالیت کند.

وی افزود: مجموعه دریاچه اوان نیز باید ساماندهی و احیا شود که باید متولی خاصی داشته باشد که بزودی با دادن فراخوان سراسری تشریفات واگذاری طی خواهد شد.مدیرکل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: وظیفه داریم در جذب گردشگر کمک کنیم و ما هم ادامه دهنده راه گذشتگان خواهم بود چون مسئولان قبلی هم کار زیادی کرده‌اند و تلاش می‌کنیم تا با حمایت از ساخت هتل و اقامت گاه و جلب مشارکت بخش خصوصی بتوانیم قزوین را از معبر به مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

وی در خصوص تقویت سایت تاریخی هلاکو در تاکستان گفت: این سایت از مراکز ارزشمند تاریخی و فعال است که برای کاوش‌های فصلی تعریف شده و برنامه ما اجرای سایت موزه باستان شناسی است.

خزائلی گفت: برای ادامه کاوش‌ها در سایت هلاکو از محل اعتبارات بازآفرینی سال قبل ۴۶۰ میلیون تومان دادیم و امسال ۵۰۰ میلیون تومان برای فعالیت سایت و بهسازی مناطق منتهی به سایت هزینه می‌کنیم.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین تصریح کرد: در سال قبل بهسازی معابر منتهی به دولت خانه و نیز کف سازی سبزه میدان مطابق با الزامات میراث انجام شده و اختلاف سطح کاخ چهل ستون و معبر سبزه میدان یک متر و ۴۰ سانت است که در کف سازی و بهسازی نظارت شد تا مرمت بر اساس چارچوب میراث باشد.

وی در خصوص انتقاد به نوع المان‌های نصب شده از سوی شهرداری در پیاده ره سبزه میدان هم گفت: از نظر میراث فرهنگی نصب المان موقت در سبزه میدان بلامانع است و این المان‌های موقت بر اساس یک رویکرد در مناسبت‌ها نصب و جمع آوری می‌شود و اگر به نوع آنها ایرادی وارد است به نوعی آغاز راه و تمرین محسوب می‌شود به تدریج مشکلات حل می‌شود.

راه اندازی موزه مجازی در قزوین

خزائلی بیان کرد: همزمان با هفته دولت توسط یکی از مجموعه داران بخش خصوصی موزه مجازی در قزوین راه انداری خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین همچنین گفت: در حال حاضر ۱۲ تشکل مردم نهاد در حوزه میراث فعالیت می‌کنند که حمایت از آنها و نیز استفاده از ظریفت سمن‌ها در برنامه‌ها قرار دارد.سرهنگ اکبر بهنامی پور فرمانده یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی استان قزوین هم در این نشست اظهارداشت: در سال گذشته ۲۴ مورد حفاری غیرمجاز کشف و ضبط شد و از ۴۳ فقره تخریب آثار تاریخی هم ممانعت شد.

سرهنگ بهنامی پور بیان کرد: همچنین در سال گذشته ۱۴۵ مورد مرمت غیر مجاز متوقف شد و با تلاش مأموران یگان حفاظت توانستیم ضمن کشف ۱۰ دستگاه فلز یاب ۱۱۳ نفر از متخلفان را دستگیر کنیم.

وی اضافه کرد: در سال گذشته ۱۱ فقره پرونده برای متخلفان تشکیل شد و امسال نیز تاکنون ۳ پرونده برای متخلفان در عرصه میراث فرهنگی تشکیل شده است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قزوین یادآورشد: در دوماهه امسال همچنین از فقره تخریب آثار تاریخی جلوگیری، ۲۴ مورد مرمت غیر مجاز متوقف و با تشکیل سه پرونده برای متخلفان تعداد هفت نفر دستگیر و تحویل مقامات قضائی شدند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
هفت هزار لباس متبرک برای محرم در قزوین دوخته می‌شود۵۵ طرح در شهرستان البرز برای هفته دولت افتتاح می‌شوددافعه‌هایی در دل جاذبه‌های گردشگری الموت۶۸ طرح عمرانی و تولیدی کشاورزی در قزوین افتتاح می شودممیزی انرژی فقط توسط شرکتهای بومی صورت گیردکشت مکانیزه زعفران در مزارع کشاورزی بوئین زهرا انجام شدالمپیاد استعدادهای برتر نجات غریق کشور در قزوین آغاز شدعزاداری‌های محرم باید در شان فرهنگ عاشورایی باشدعضو کمیسیون امنیت ملی از دهکده طبیعت قزوین دیدن کرد۵۷۰ تن سبزی و صیفی در گلخانه‌های آبیک تولید شددفتر خدمات الکترونیک قضایی بخش آبگرم افتتاح شد۸۵۰ نمونه خون بند ناف در قزوین ذخیره سازی شد۵ هزار هکتار از باغات انگور استان قزوین داربستی شدسالانه ۵۵ پیوند کلیه در استان قزوین انجام می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / پنجشنبه۲۰ هکتار از مزارع قزوین به زیر کشت چغندر علوفه ای رفتالمپیاد استعدادهای برتر نجات غریق کشور در قزوینزمینه ظهور و بروز ظرفیت‌های فرهنگی قزوین فراهم شودبهره‌گیری از ظرفیت رسانه در کاهش خسارات جاده‌ایضرورت مبارزه یکپارچه و عمومی با آفت مگس زیتون
مدیرکل جدید ارشاد اسلامی استان قزوین معرفی شد۱۹ تن گوشت قربانی میان نیازمندان قزوینی توزیع شدترافیک در جاده‌های استان قزوین نیمه سنگین و روان استجلوی فعالیت یک معدن در آبیک گرفته شدژیمناست‌های قزوینی در اردوی تیم ملی ایروژیم حضور یافتند۱۹ کارگر در قزوین دچار مسمومیت تنفسی شدندطرح مطالعاتی تحلیل بازار مسکن در قزوین اجرا شدخودروهای غیر استاندارد مهمترین عامل تصادفات۲۰۲۶ حامی به جمع خانواده کمیته امداد قزوین اضافه شده استتوانمندسازی و اشتغال ؛ بهترین راهکار جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی ضرورت مبارزه یکپارچه و عمومی با آفت مگس زیتونبهره‌گیری از ظرفیت رسانه در کاهش خسارات جاده‌ایزمینه ظهور و بروز ظرفیت‌های فرهنگی قزوین فراهم شودالمپیاد استعدادهای برتر نجات غریق کشور در قزوین۲۰ هکتار از مزارع قزوین به زیر کشت چغندر علوفه ای رفتممیزی انرژی فقط توسط شرکتهای بومی صورت گیرد۶۸ طرح عمرانی و تولیدی کشاورزی در قزوین افتتاح می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبهسالانه ۵۵ پیوند کلیه در استان قزوین انجام می شود۵ هزار هکتار از باغات انگور استان قزوین داربستی شد
قیمت خودروهای داخلی در بازار / جدولآخرین وضعیت بازار خودرو بعد از تحولات اخیر جاده مخصوص (جدول)دریافت هافبک برای پرسپولیسقیمت خودرو پنجشنبه 98/05/31 + جدولاعلام شرایط استخدام نیروهای حق التدریس آزادیکسان سازی قیمت بازار و کارخانه محصولات سایپاوضعیت پرداخت مطالبات فرهنگیان بازنشسته در سال 98تفاوت قیمت خودروهای ایران خودرو در کارخانه و بازار امروز 31 مرداد 98همسر دوم آزیتا حاجیان کیست؟ +عکسروحانی: سامانه باور 373 قوی تر از سامانه S300 است/ در روز خطر اولین فراری از منطقه ما، آمریکایی ها خواهند بودناصر احمدی درگذشت + بیوگرافی و علت مرگواکنش ایران به اتعطاف پذیری امارات چه خواهد بود؟/ تهران منتظر اقدامات بعدی ابوظبیعکس/ خارج گردی های زوج مشهور تلویزیونروحانی در رونمایی سامانه جدید: باور 373 قوی تر از سامانه S300 استعلت برکناری اسدالله لاجوردی چه بود؟قصر تاریخی دارالامان بازسازی و افتتاح شد + فلمرزمایش بزرگ نیروی زمینی سپاه در شمالغرب برگزار شدسفر حضرت آیت الله سبحانی به یزد با قطار عادی+تصویرنماینده عربستان در سازمان ملل: اختلاف ما با ایران دینی نیستدستگیری 2 نماینده مجلس و انتقال آنها به زندان اوین
روستا‌های مسجدسلیمان زیر آب سد گتوندآزار دختران جوان در خانه خالی تهرانپارستمجید دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از «عصر جدید»سرنگونی پهپاد ام‌کیو۹ آمریکا در ذمار یمنآدریان دریا به سوی یونان در حال حرکت نیسترسمی/ گران ترین بازیکن تاریخ لیگ برتر ایران به تراکتور پیوستترکیب نهایی گل گهر و نساجیورود به آزادی باز هم بدون بلیت ممکن استهفته اول لیگ برتر فوتبال: رونمایی از پرسپولیس آرژانتینی و استقلال ایتالیاییپروپوزال رشته مدیریت در مورد سنجش رضایت مشتریان بانکپروپوزال رشته مدیریت ارتباط رضایت شغلی با تعهد سازمانی کارکنانپروپوزال رشته مدیریت اثر فرهنگ سازمانی بر عملکرد کارکنانپروپوزال رشته مدیریت بررسی عوامل موثر بر وفاداری مشتریانپروپوزال رشته مدیریت در مورد عوامل موثر بر اعتماد مشتریان به بانکداری اینترنتیپروپوزال رشته مدیریت ارتباط رفتار شهروندی سازمانی و تعهد سازمانیآغاز اکران فیلم های جشنواره کودک و نوجوانتجمع برخی تماشاگران در درب های ورودی ورزشگاه آزادیسران رئال مادرید در پاریس برای انتقال نیمار حاضر شدندگزارش توییتری ظریف از پایان تور اسکاندیناوینمی دونی ؛ زانیار خسروی