۱۳۹۸ يکشنبه ۲۶ خرداد  | 2019 6 Sunday
آرشیو خبر آمار بازدید: 51 کد مطلب: 52003  

چهار اثر تاریخی قزوین نامزد ثبت در فهرست جهانی است

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین گفت: چهار اثر تاریخی قزوین شامل قلعه حسن صباح، قلعه سمیران، دولتخانه صفوی و بازارچه صنایع دستی سرای سعدالسلطنه نامزد ثبت در فهرست آثار جهانی است.
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ ارديبهشت ساعت 09:10

 صدای قزوین - علیرضا خزایلی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی در محل این اداره به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.


خزائلی  در خصوص ثبت جهانی آثار تاریخی استان اظهار داشت: در زمینه ثبت جهانی آثار پرونده‌های متعددی مفتوح شده و در حال بررسی است که بر اساس سهمیه جهانی تعیین شده برای کشور در اولویت قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: ثبت جهانی آثار به صورت گروهی صورت می‌گیرد و هر سال با تدبیری که سازمان میراث فرهنگی دارد که در قالب کار گروهی صورت می‌گیرد و یکی از پرونده‌ها بازارچه صنایع دستی سرای سعدالسلطنه است.خزائلی یادآور شد: ۱۲ کشور در منطقه غرب آسیا هستند که بازرسان شورای جهانی میراث از آثار نامزد بازدید خواهند کرد و نظر نهایی را اعلام می‌کنند.

وی گفت: آثاری چون دولت خانه صفوی، قلعه حسن صباح، قلعه سمیران و بازار صنایع دستی سعدالسلطنه به عنوان نامزدهای ثبت جهانی در دستور کار است که امیدواریم بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه در اولویت قرار گیرد.

متقاضیان ساخت هتل و خانه‌های بوم گردی تسهیلات می‌گیرند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: یکی از نیازهای اساسی ما در استان کمبود هتل و اقامت گاه است که در این راستا تسهیلات و مشوق‌های لازم برای متقاضیان پیش بینی شده است.

وی گفت: ساخت هتل در جذب گردشگر هم تأثیرگذار است و می‌تواند در تبدیل قزوین به مقصد گردشگری نقش مهمی ایفا کند.

خزائلی اظهار داشت: هتل در شهر یک موضوع استانی ولی پیچیده است و باید سرمایه گذار نیز استقبال کند و در خصوص هتل ورودی شهر متأسفانه سرمایه گذار که اهل قزوین است همراهی لازم را نداشته که باید پیگیری کنیم.خزائلی بیان کرد: توسعه بوم گردی از دیگر اولویت‌های ما در سال جاری است زیرا با تسهیلات کمتر و مشارکت افراد بومی می‌تواند فعال شده و برای اقامت مسافران مهیا شود که در این راستا ۲۰ روستا نمونه گردشگری تعیین شده که تسهیلات لازم به متقاضیان داده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اظهار داشت: بوم گردی در مناطق الموت و طارم از ظرفیت‌های بیشتری برخوردار است و ما نیز حمایت لازم را از فعالان این عرصه بویژه افراد بومی انجام خواهیم داد.

خزائلی گفت: در حال حاضر ۲ هزار تخت فعال در استان داریم که نوروز امسال شاهد افزایش ۱۶ درصدی اقامت مسافران در شهر بودیم.

وی در خصوص تعداد گردشگران نوروزی در سال جاری اظهار داشت: امسال ۲۸۳ هزار اقامت در نوروز صورت گرفت و دو میلیون و ۴۲۸ هزار و ۴۹۵ نفر از بناهای تاریخی استان قزوین دیدن کردند.

طرح دولت خانه عملیاتی می‌شود

خزائلی در خصوص اجرای طرح دولت خانه در قزوین اضافه کرد: در اجرای این طرح تاکید ویژه داریم تا به سرانجام برسد که در این راستا مرمت گراند هتل در اولویت قرار دارد.

وی بیان کرد: فاز اول مرمت گراند هتل توسط بخش خصوصی و بانک وابسته به میراث آغاز می‌شود که امیدواریم رفع تصرفات با همکاری استانداری سرعت یابد.خزائلی گفت: اعتبارات آزاد سازی حریم دولت خانه صفوی از مصوبات سفر رهبری تأمین خواهد شد و با اجرای آن شاهد اجرای طرح بسیار ارزشمندی در حوزه میراثی در قزوین خواهیم بود.

صیانت از بافت تاریخی در اولویت است

وی اضافه کرد: بافت تاریخی ۵۲۰ هکتاری در قزوین یک مجموعه ارزشمند است و مشاوری برای آن تعیین شده تا میزان تراکم و ساخت و ساز مشخص شود و امیدواریم این کار تسریع شود.

طرح انصاری شرقی منتفی است

مدیرکل میراث فرهنگی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص وضعیت اجرای ادامه طرح شهید انصاری گفت: با مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی اجرای طرح در خیابان انصاری شرقی منتفی است.وی اضافه کرد: طرح محله بلاغی در مراحل نهایی است و توسط مشاور در حال تهیه مطالعات طرح است و پس از تصویب ابلاغ خواهد شد.

خزائلی در مورد آخرین وضعیت ثبت آثار تاریخی در استان هم گفت: در حال حاضر ۱۳۸۴ اثر تاریخی در استان ثبت شده و این آمار به صورت مستمر در حال تغییر است.

وی اظهار داشت: همچنین پرونده ثبت ۲۵ اثر تاریخی دیگر استان در دست بررسی و طی مراحلی قانونی برای ثبت در فهرست ملی کشور است.

خزائلی در خصوص واگذاری خانه‌های تاریخی در قزوین گفت: خانه بهروزی به بهره بردار قبلی داده شده و کاروان سرای وزیر فعلاً تعطیل است و از بهره بردار خواسته‌ایم جای دیگر فعالیت کند.

وی افزود: مجموعه دریاچه اوان نیز باید ساماندهی و احیا شود که باید متولی خاصی داشته باشد که بزودی با دادن فراخوان سراسری تشریفات واگذاری طی خواهد شد.مدیرکل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: وظیفه داریم در جذب گردشگر کمک کنیم و ما هم ادامه دهنده راه گذشتگان خواهم بود چون مسئولان قبلی هم کار زیادی کرده‌اند و تلاش می‌کنیم تا با حمایت از ساخت هتل و اقامت گاه و جلب مشارکت بخش خصوصی بتوانیم قزوین را از معبر به مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

وی در خصوص تقویت سایت تاریخی هلاکو در تاکستان گفت: این سایت از مراکز ارزشمند تاریخی و فعال است که برای کاوش‌های فصلی تعریف شده و برنامه ما اجرای سایت موزه باستان شناسی است.

خزائلی گفت: برای ادامه کاوش‌ها در سایت هلاکو از محل اعتبارات بازآفرینی سال قبل ۴۶۰ میلیون تومان دادیم و امسال ۵۰۰ میلیون تومان برای فعالیت سایت و بهسازی مناطق منتهی به سایت هزینه می‌کنیم.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین تصریح کرد: در سال قبل بهسازی معابر منتهی به دولت خانه و نیز کف سازی سبزه میدان مطابق با الزامات میراث انجام شده و اختلاف سطح کاخ چهل ستون و معبر سبزه میدان یک متر و ۴۰ سانت است که در کف سازی و بهسازی نظارت شد تا مرمت بر اساس چارچوب میراث باشد.

وی در خصوص انتقاد به نوع المان‌های نصب شده از سوی شهرداری در پیاده ره سبزه میدان هم گفت: از نظر میراث فرهنگی نصب المان موقت در سبزه میدان بلامانع است و این المان‌های موقت بر اساس یک رویکرد در مناسبت‌ها نصب و جمع آوری می‌شود و اگر به نوع آنها ایرادی وارد است به نوعی آغاز راه و تمرین محسوب می‌شود به تدریج مشکلات حل می‌شود.

راه اندازی موزه مجازی در قزوین

خزائلی بیان کرد: همزمان با هفته دولت توسط یکی از مجموعه داران بخش خصوصی موزه مجازی در قزوین راه انداری خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین همچنین گفت: در حال حاضر ۱۲ تشکل مردم نهاد در حوزه میراث فعالیت می‌کنند که حمایت از آنها و نیز استفاده از ظریفت سمن‌ها در برنامه‌ها قرار دارد.سرهنگ اکبر بهنامی پور فرمانده یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی استان قزوین هم در این نشست اظهارداشت: در سال گذشته ۲۴ مورد حفاری غیرمجاز کشف و ضبط شد و از ۴۳ فقره تخریب آثار تاریخی هم ممانعت شد.

سرهنگ بهنامی پور بیان کرد: همچنین در سال گذشته ۱۴۵ مورد مرمت غیر مجاز متوقف شد و با تلاش مأموران یگان حفاظت توانستیم ضمن کشف ۱۰ دستگاه فلز یاب ۱۱۳ نفر از متخلفان را دستگیر کنیم.

وی اضافه کرد: در سال گذشته ۱۱ فقره پرونده برای متخلفان تشکیل شد و امسال نیز تاکنون ۳ پرونده برای متخلفان در عرصه میراث فرهنگی تشکیل شده است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قزوین یادآورشد: در دوماهه امسال همچنین از فقره تخریب آثار تاریخی جلوگیری، ۲۴ مورد مرمت غیر مجاز متوقف و با تشکیل سه پرونده برای متخلفان تعداد هفت نفر دستگیر و تحویل مقامات قضائی شدند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
بازارهای مجازی خرید و فروش اموال مسروقه رصد شوند۲۶ میلیارد ریال یارانه احزاب پرداخت شد«آوج» کوهی از ظرفیت ها با انبوهی از مشکلات۱۰ داروخانه قزوین در طرح ملی کنترل فشار خون شرکت دارندمردم بزرگ‌ترین سرمایه نظام هستند۲۵۷ فقره تسهیلات بهین یاب در قزوین پرداخت شدطبق قانون اساسی حفظ محیط زیست وظیفه همگانی استدوره مهارت افزایی مربیان مهدکودک در قزوین برگزار شداعتبارات سال ۹۸ شهرستان بوئین زهرا توزیع شدقهرمانی تیم قزوین در مسابقات کشتی بغل به بغل قهرمانی کشورمصرف سرانه آب در قزوین بالاتر از میانگین کشوری استاحزاب در رشد و پویایی جامعه نقش کلیدی دارندقبض تلفن ثابت از اول مرداد ماه حذف می‌شودلزوم بخشودگی سود و جریمه تسهیلات از سوی بانک‌هاهزینه فعالیت های سیاسی در کشور باید پایین بیاید۱۰۰ هزار تن جو امسال در قزوین تولید می شود۶۵ حزب و تشکل سیاسی در استان قزوین فعالیت می کنند۳۲ زندانی با کمک خیران در قزوین آزاد شدندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهرعایت عفاف و حجاب در دانشگاه‌های قزوین ضابطه‌ مند می‌شود
پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبه۱۰۰ هزار تن جو امسال در قزوین تولید می شودهزینه فعالیت های سیاسی در کشور باید پایین بیایداحزاب در رشد و پویایی جامعه نقش کلیدی دارند۳۲ زندانی با کمک خیران در قزوین آزاد شدند۶۵ حزب و تشکل سیاسی در استان قزوین فعالیت می کنندقبض تلفن ثابت از اول مرداد ماه حذف می‌شودمصرف سرانه آب در قزوین بالاتر از میانگین کشوری استقهرمانی تیم قزوین در مسابقات کشتی بغل به بغل قهرمانی کشوراعتبارات سال ۹۸ شهرستان بوئین زهرا توزیع شدلزوم بخشودگی سود و جریمه تسهیلات از سوی بانک‌هادوره مهارت افزایی مربیان مهدکودک در قزوین برگزار شدطبق قانون اساسی حفظ محیط زیست وظیفه همگانی است۲۵۷ فقره تسهیلات بهین یاب در قزوین پرداخت شد۱۰ داروخانه قزوین در طرح ملی کنترل فشار خون شرکت دارندمردم بزرگ‌ترین سرمایه نظام هستند«آوج» کوهی از ظرفیت ها با انبوهی از مشکلات۲۶ میلیارد ریال یارانه احزاب پرداخت شدبازارهای مجازی خرید و فروش اموال مسروقه رصد شوند
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: به اجرای اینستکس امیدی نداریمرفع مشکلات یک واحد بزرگ تولیدی در استان اصفهان با تصویب دو مصوبه مهم در دستور کار قرار گرفتفال روزانه شنبه 25 خرداد 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/3/25عینک آفتابی نوبخت برند است؟ +عکسدعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز جمعهطرح رتبه بندی معلمان محقق نمی شودصدور حکم معلم گلستانی که یک دانش آموز روستایی را بی عفت کرده بودواکنش ترامپ به پاسخ رهبریگزارش تصویری: مراسم تشییع پیکر حضرت آیت الله محقق کابلی در شهر مقدس قمتکرار فرآیند فتنه 88 در آشوب 96/ تخریب 18 هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی در سیل اخیر/ فهرست مشاغل هم طراز با عناوین ماده 29/ قیمت کالاها باید کاهش یابدروایت رسانه های عربی از سفر نخست وزیر ژاپن به ایران23 خدمه نجات یافته حادثه امروز در بندر جاسک هستندواکنش پلیس و قوه قضاییه به شماره پیامکی گزارش بدحجابیرهبری: تجربه تلخ مذاکره با آمریکا را تکرار نخواهیم کردبازگشت گروه های فشار/ دلواپسان، سخنرانی آذر منصوری را به حاشیه کشاندند+عکسشورای شهر رشت پشتیبان ساماندهی کودکان کار و خیابانی استشینزوآبه با حضرت آیت الله خامنه ای دیدار و گفتگو کردتامین هزینه جشن ملکه انگلیس با پول مردم ایران دردآور استواکنش ظریف به حادثه نفتکش هااستاندار قم درگذشت آیت الله محقق کابلی را تسلیت گفت
باغ های ایرانی (ورد + پاورپوینت)بررسی و مقایسه ضرب المثل های عربی، فارسی و انگلیسیبررسی تاثیر مدل سازی هدف گرای فرایندهای سازمانی با رویکرد تقسیم و غلبه در آموزش و پرورشبررسی تاثیر اجرای تکنیک ارزیابی متوازن BSC بر سنجش عملکرد بانک ملت استان گیلاناثر 6 هفته تمرین پرحجم تناوبی شدید بر غلظت هورمون رشد و گرلین مردان دارای اضافه وزناراده جدی قوه قضاییه بر برخورد قاطع و دقیق با مفاسد اقتصادی استکلمبیا با کی روش نفس آرژانتین را گرفتارتقاء و بازسازی خوابگاه های فنی و حرفه ای از ابتدای تیرشروع خوب کلمبیای کی روش با شکست آرژانتیناظهارنظر عجیب باکایوکو: دوست دارم روزی در پاریس بازی کنمشکست آرژانتین برابر شاگردان کی روشخبر خوش به پرسپولیسی ها درباره یک بازیکنطراحی سایت آموزش دانشگاهپاورپوینت آبدزکدانلود پاورپوینت سازه نگهبانکتاب روش تحقیق بدون معلممجموعه تست سؤالات آزمون ششم حسابداری مالیآرژانتین 0 - 2 کلمبیا؛ انتقام کارلوس کی روش از مسی و یارانمسی آلبی سلسته؛ قدیس بی معجزهدینداران بیش از آن هست که از دور دیده می شوند!