۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد  | 2019 8 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 84 کد مطلب: 52039  

اندیشه دکتر شریعتی در تمام دوره ها قابل استفاده است

۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ساعت 20:00

 صدای قزوین - عباس منوچهری روز دوشنبه در نشست شریعتی و امروز ما که توسط انجمن فرهنگی و سیاست دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، افزود: اهمیت شریعتی در حوزه اندیشه شناسی در این است که افکار وی هم در دوره خود اثرگذار بود و هم در عصر حاضر می تواند مورد استفاده و بازبینی قرار گیرد. 

وی با اشاره به اصول فکری دکتر شریعتی ادامه داد: این شخصیت در همه جا به سخن و تفکر در باب وضع بشر، مسلمانان، فرودستان به استضعاف کشیده شده و چگونگی رهایی آنها می اندیشد. 
منوچهری ادامه داد: الهیات شریعتی رهایی بخش و توحید برای وی، نفی شرک در عالم خلقت و جامعه است. 
این استاد دانشگاه اظهار داشت: شریعتی تکیه گاه خود را در مقابل استعمار در ملیت و مقابل مارکسیسم و ماتریالیسم، اسلام می داند و از میان همه فرقه های اسلام تشیع علوی را بر می گزیند.
وی ادامه داد : آنچه شریعتی با آن مخالف است کاپیتالیسم است که حق کشی را طبیعی می کند و همچنین دیکتاتوری فکری، فردی و طبقاتی که رشد خلاق انسان را به جمود می کشاند.
این استاد دانشگاه یادآور شد: شریعتی کار اصلی هر روشنفکری را مبارزه فکری و فرهنگی برای آزادی انسان از سرمایه داری، بهره کشی و اختلاف طبقاتی می داند. 
منوچهری با اشاره به ظهور جریان نوشریعتی در سال های اخیر گفت : طی دو سالی که از طرح موضوع نوشریعتی می گذرد خود این جریان هنوز در نقطه شروع خود بوده و کاملا شکل نیافته است. 
وی ادامه داد: در جریان نوشریعتی، واژه نو به معنای تکرار، گذشتن از شریعتی، راست اندیشی، تجدد در مقابل سنت و تصحیح بخش هایی از تفکرات آن اندیشمند نیست بلکه عناصر اساسی تفکر و تئوری های او را حفظ می کند. 
منوچهری یادآور شد: کسانی که خود را به کلیات این گفتار منتسب می دانند برای شبهه زدایی و توسعه اساس اندیشه در ساحت های جدید تلاش می کنند. 
به گفته وی ویژگی برجسته نوشریعتی ها همت همدلانه برای نوسازی تفکرات او در مواجه با بحران ها و پرسش های امروزی و عطف توجه به آینده آرمانی است. 
منوچهری یادآور شد: جریان نوشریعتی میراث برآمده از شریعتی را نقطه عزیمت برای حرکت به سمت افق های تازه می داند و منحصر و محدود به چند نفر خاص نیست.
منوچهری افزود: اگر اهمیت شریعتی فقط محدود به دوره خودش بود امروز این حجم از کتاب های وی در کتابفروشی ها و آثار او به زبان های دیگر عرضه نمی شدند و پایان نامه های دانشجویی به اصول تفکر و اندیشه او اختصاص نمی یافت.
منوچهری افزود: از دیدگاه شریعتی تهدیدات سرمایه داری در قالب نئو لیبرالیسم، جمود سلفی گری و پوچی و بی معنایی که حتی امروزه در وجدان دینداران نیز وارد می شوند سه فاجعه انسانی زمانه هستند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 اندیشه دکتر شریعتی در تمام دوره ها قابل استفاده است ۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت
۳۶۰ معلم جدید جذب آموزش و پرورش قزوین می شوند۹۳ درصد علت سوانح جاده ای انسانی استبیماری های قلبی عامل بیش از یک سوم مرگ قزوینی هاپراید پلاک نمی شودسومین جشنواره استانی آوازهای کودکانه در قزوین برگزار شدصعود تیم والیبال استان قزوین به لیگ یک جوانانسومین جشنواره بزرگ اقوام ایرانی در قزوین برگزار می شودبرپایی نمایشگاه های تخصصی صنعت و تولید تداوم یابدنخستین شبکه بی سیم دیجیتال منابع طبیعی در قزوین راه‌اندازی می‌شودجشن ولایت در حوزه هنری قزوین برگزار می شودتوزیع ۹۳ هزار کارت زرد بین زیتون کاران قزوینعملیات خط کشی راه‌های استان قزوین آغاز شددمای هوای قزوین افزایش پیدا می‌کندمعرفی آلاینده های محیط زیست به مراجع قضاییایجاد معاونت اقتصادی در دستگاه قضا ضروری استسلامت و درمان مردم را در استان قزوین سیاسی نکنیمبرخورد با توزیع کنندگان سموم غیر مجاز قاطعانه باشدپر بیننده ترین اخبار هفته گذشته صدای قزوین پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهروستاهای نمونه گردشگری قزوین، رنگین کمان جاذبه ها
پر بیننده ترین اخبار هفته گذشته صدای قزوین پراید پلاک نمی شودسومین جشنواره استانی آوازهای کودکانه در قزوین برگزار شدسلامت و درمان مردم را در استان قزوین سیاسی نکنیمایجاد معاونت اقتصادی در دستگاه قضا ضروری استمعرفی آلاینده های محیط زیست به مراجع قضاییدمای هوای قزوین افزایش پیدا می‌کندعملیات خط کشی راه‌های استان قزوین آغاز شدتوزیع ۹۳ هزار کارت زرد بین زیتون کاران قزوینجشن ولایت در حوزه هنری قزوین برگزار می شودنخستین شبکه بی سیم دیجیتال منابع طبیعی در قزوین راه‌اندازی می‌شودبرپایی نمایشگاه های تخصصی صنعت و تولید تداوم یابدسومین جشنواره بزرگ اقوام ایرانی در قزوین برگزار می شودصعود تیم والیبال استان قزوین به لیگ یک جوانانبرخورد با توزیع کنندگان سموم غیر مجاز قاطعانه باشدبیماری های قلبی عامل بیش از یک سوم مرگ قزوینی ها۹۳ درصد علت سوانح جاده ای انسانی است۳۶۰ معلم جدید جذب آموزش و پرورش قزوین می شوندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبه
روسیه: آمریکا و انگلیس عامل افزایش تنش در خلیج فارس هستندنجاتگران هلال احمر قزوین به 27 مصدوم حوادث امدادرسانی کردندانفجار کپسول سواری پیکان 2 خودرو را به آتش کشیدعفونت تنفسی، علت مرگ ببرها در باغ وحش وکیل آباد مشهدوقوع زلزله 3.7 ریشتری در خلیج فارسکارت آزمون استخدام شرکت مهندسی منیراناقدام تحسین برانگیز آمازون به منظور کمک به نیازمندانبا غایبان قطعی پرسپولیس در دیدار افتتاحیه آشنا شوید !شکایت شفر از عملکرد پاتوسی و خط میانی اش در بنی یاساختلاف فتحی و استراماچونی بالا گرفت؟ دو میلیون یورو بده، فسخ کنترائوره؛ عامل اختلاف فتحی و استراماچونیسروکله آقای معاون مستعفی باشگاه استقلال پیدا شداخبار نگران کننده و عجیب پس از مصاحبه احساسی بمب نقل و انتقالات پرسپولیستمجید کالدرون از مدافع جوان پرسپولیسآخرین وضعیت هروویه میلیچ -استقلالچند خبر انتقالاتی از استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و سپاهانپایان راه شیخ دیاباته و استقلال؟!مدرسه 12 کلاسه خیرساز شهرستان کوهبنان افتتاح شداستخدام نقشه کش صنعتی مسلط به نرم افزار در کرمانشکایت از بانک تجارت به دلیل تخلف در ارائه صورت های مالی