۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد  | 2019 8 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 119 کد مطلب: 52167  

ضرورت تغییر سبک زندگی شهروندان قزوینی

جلسه‌ی علنی شورای شهر قزوین با حضور رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان به منظور اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا با هدف همکاری شورا و شهرداری با این مرکز و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری فی مابین برگزار شد.
۱۳۹۸ سه شنبه ۷ خرداد ساعت 17:00

 صدای قزوین - حکمت‌ا... داوودی رییس شورای اسلا‌می شهر قزوین در جلسه علنی شورا که با حضور رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان برگزار شد، در سخنانی با بیان ضرورت اهمیت دادن به سلامت شهروندان تاکید کرد: سلامت شهروندان قزوینی همیشه از موضوعاتی بوده که در شورا و شهرداری به آن پرداخته شده و مهم بوده است.


وی افزود: با توجه به اجرای برنامه ملی کنترل فشار خون تفاهم‌نامه همکاری مابین مرکز بهداشت بلندیان و شورا‌ی شهر منعقد می‌شود که در این‌ راستا فشار خون همکاران در سازمان‌های شهرداری سنجش و کنترل می‌شود و کسانی که احتیاج به درمان دارند  نیز به مراکز درمانی معرفی خواهند شد.

به گفته‌ی وی از طرف دیگر نیز شهرداری در راستای همکاری و حمایت‌ها در اجرای این طرح فضاهای تبلیغاتی خود را در اختیار این مرکز قرار می‌دهد.‌

¢ ضرورت تغییر سبک زندگی مردم قزوین

در ادامه ‌دکتر یوسفی عضو و رییس کمیسیون سلامت  شورا با اشاره به اهمیت سنجش فشار خون اظهار کرد: متاسفانه اگر فشار خون کسی بالا باشد و متوجه نشود ‌بدن با این شرایط عادت کرده و در درازمدت عوارضی همچون بیماری‌های قلبی و مرگ‌های ناگهانی و سایر بیماری‌ها را به دنبال خواهد داشت‌.

وی افزود: طبق آمار سال 2017 حدود 97 هزار مرگ و میر به دلیل فشارخون بالا بوده و این موضوع نشان‌دهنده‌ی اهمیت سنجش فشارخون توسط شهروندان می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه سبک زندگی شهروندان قزوینی به لحاظ رژیم غذایی مناسب نیست، افزود: نوع تغذیه و سبک زندگی در ابتلای افراد به فشارخون بالا و دیابت نقش مهمی دارد و متاسفانه استان قزوین در بحث دیابت جزو استان‌های ردیف اول کشور است که بایستی با تبلیغات و فرهنگسازی سبک تغذیه‌ای و زندگی شهروندان تغییر یابد.

وی پیشنهاد کرد کمیسیون سلامت شورای شهر قزوین این آمادگی را دارد که برای تغییر سبک زندگی کمیته‌ای را راه‌اندازی کند و در این راستا نیز سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اقدامات خوبی تاکنون داشته  است‌.

¢ نگاه ویژه شورا به سلامت شهروندان قزوینی

عبدالرزاقی، نایب رییس شورا در جلسه علنی پارلمان محلی قزوین که با حضور رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان برگزار شد، در سخنانی با اشاره به اینکه شورای شهر نگاه ویژه‌ای به سلامت شهروندان دارد تاکید کرد: شورای پنجم نگاه خاصی به موضوع سلامت و ورزش دارد، چرا که این دو موضوع رابطه‌ی مستقیمی با هم دارند‌.

وی ادامه داد: در راستای توسعه ورزش روزانه و همگانی ایستگاه‌های ورزشی از 16 به 50 ایستگاه در سطح شهر افزایش یافته است و این نشان‌دهنده‌‌ی اهمیت‌ این مقوله‌ د‌ر نگاه اعضای شوراست‌.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تصریح کرد: لازم است در بحث سلامت، آموزش و اطلاع‌رسانی‌های گسترده‌ای در سطح جامعه انجام شود.

عبدالرزاقی در بخش دیگری از این جلسه شورای شهر که به بررسی افزایش نرخ حق بیمه تامین اجتماعی در خصوص صدور پروانه ساختمانی برای مالک و یا مسکن‌سازان پرداخته شد، در سخنانی با ذکر این سوال که چرا سازمان تامین اجتماعی حق بیمه دریافت می‌کند ولی هیچ‌گونه خدماتی به ساختمان‌سازان ارایه نمی‌دهد، تاکید کرد: ساختمان‌سازان تولیدکننده مسکن هستند و بایستی از آنان در این شهرحمایت شود‌.

¢ ضرورت آموزش شهروندان در حوزه سلامت

همچنین احد چگینی عضو شورای شهر در سخنانی به اهمیت سلامت شهروندان در نگاه شورای پنجم اشاره کرد و گفت: به دلیل اهمیت حوزه سلامت، یکی از کمیسیون‌های شورای شهر، کمیسیون سلامت است که طرح و موضوعات مختلفی د‌ر این حوزه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چگینی خاطرنشان کرد: لازم است در موضوع آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی و مرکز شهید بلندیان ورود جدی‌تری داشته باشند و دراین راستا شورا و مدیریت شهری قزوین نیز همکاری‌های لازم را خواهند داشت‌.

در بخش دیگری از جلسه صحن علنی شورای شهر قزوین، موضوع افزایش نرخ حق بیمه تامین اجتماعی برای صدور پروانه اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت و در این خصوص چگینی با اعلام اینکه تامین اجتماعی بیش از 34 درصد این تعرفه را ‌در‌ سال جاری افزایش داده است، گفت: این نرخ جدید باعث ایجاد اشکالاتی در کار ساخت و ساز و دامن زدن به گرانی بیشتر در حوزه مسکن خواهد شد.

وی تاکید کرد: باید از سازمان تامین اجتماعی پرسیده  شود که چرا این دریافتی‌ها افزایش داشته و مواردی از قبیل کسری پارکینگ خرید تراکم مازاد و آماده‌سازی و نه درصد ارزش افزوده  بر چه مبنایی از مسکن‌سازان ‌دریافت می‌کنند.

¢ سلامت شهروندان قزوینی یک تکلیف برای شوراست

حق‌شناس، دیگر عضو شورا نیز در سخنانی اظهار کرد: شعارمحوری شهرداری شهر سالم و سلامت است. در راستای تحقق این شعار از رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان دعوت شد تا در صحن شورا حاضر شوند و در خصوص طرح ملی کنترل فشار خون بالا توضیحاتی ارایه دهند.

وی تاکید کرد: شهرداری و شورا تمام قد در خدمت این مرکز است و هر کاری که از دستمان برآید برای سلامت شهروندان به عنوان تکلیف انجام می‌دهیم‌.

¢ برای افزایش طول عمر باکیفیت شهروندان برنامه‌ریزی شود

در ادامه مهدیه‌سادات قافله‌باشی عضو و دبیر شورا در سخنانی با اشاره به اینکه بیماری فشار خون بیماری خاموشی است، گفت: د‌ر راستای همکاری شورا و شهرداری با مرکز بهداشت بلندیان برای اجرای طرح کنترل فشار خون، ‌بوستان‌‌های الغدیر، ملت ـ بانوان فدک و شهید مطهری در نظر گرفته شده و پیشنهاد می‌شود در جاده سلامت نیز اکیپی برای سنجش فشار خون مردم مستقر شود‌.

وی خواستار برنامه‌ریزی و ارایه‌ی راهکارهایی برای طول عمر باکیفیت مردم از سوی نهاد‌های متولی شد‌.

¢ ورود سیل بیماری‌های غیرواگیر به خانه‌های مردم

دکتر مهرعلیان، رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان در جلسه‌ی علنی شورای اسلامی شهر قزوین با بیان اینکه طرح ملی کنترل فشار خون بالا در سطح کشور در حال انجام است، اظهار کرد: در مورد بیماری‌های واگیردار به دلیل وجود واکسن کنترل و مدیریت خوبی صورت گرفت؛ اما در حوزه بیماری‌های غیرواگیر وضعیت خوبی نداریم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر یک چهارم افراد شهر قزوین مبتلا به فشار خون بالا هستند که بایستی افراد شناسایی و تحت درمان قرار گیرند.

به گفته‌ی مهرعلیان در استان قزوین به دلیل سبک غلط شیوه‌ی زندگی و تغذیه‌ای، افراد زیادی را که مبتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی هستند، داریم.

وی با اشاره به اقدامات این مرکز در شناسایی افراد مبتلا به فشار خون در این طرح گفت: تاکنون 10 تا 11 هزار نفر از مردم قزوین غربالگری شده‌اند و بایستی 150 هزار نفر که دارای فشار خون بالا هستند، در این طرح شناسایی شوند.

مهرعلیان با اشاره به اینکه 30 درصد ایرانیان از ابتلا به فشار خون بالا رنج می‌برند افزود: این طرح با هدف کاهش هزینه‌های منتسب به فشار خون بالا در بخش سلامت و کاهش مرگ و میر زودرس ناشی از فشار خون بالا انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در این طرح جمعیت کل بالای 30 سال و بیماران نارسایی کلیه و مادران باردار به لحاظ فشار خون بالا سنجش و شناسایی می‌شوند.

مهرعلیان با اشاره به ضرورت تغییر سبک زندگی تاکید کرد: به نظر می‌رسد جامعه دچار دوگانگی شده است، چرا که در بخش صداوسیما شاهد تبلیغات سوء از قبیل تبلیغ نوشابه، چیپس و پفک هستیم که بایستی اصلاحاتی صورت گیرد تا شاهد تغییر سبک زندگی مردم باشیم.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
رویداد استارت آپی کارآفرینی گردشگری در قزوین برگزار می شودبازگشت کارخانه های نیمه تعطیل به چرخه تولید در اولویت قرار داردبرگزاری ۲۳۰ برنامه فرهنگی در قزوین توسط اوقافتولید سالانه چهار هزار تن پسته در بوئین زهرا۹۳ کودک قزوینی تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتند۱۶ دستگاه اجرایی در زمینه حفظ حقوق کودکان وظیفه دارندتامین ۹ هزار تن بذر غلات برای کشاورزان قزوینیافتتاح ساختمان جدید امور مالیاتی شهر محمدیهمحکومیت ۱۷۰ میلیون ریالی قاچاقچی البسه در قزویندو هکتار از اراضی کشاورزی البرز به زیر کشت گل محمدی رفت مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین منصوب شدقزوین میزبان رقابت های کارگری و جانبازان کشورمدیرکل جدید دیوان محاسبات استان قزوین معرفی شدجاذبه های گردشگری قزوین در نمایشگاه توانمندی‌های روستایی معرفی شدنقش آفرینی آزادگان در جامعه باید بیشتر شودراه های فرار مالیاتی بسته می‌شودافراد ناتوان باید از پذیرش مسوولیت خودداری کنندنظارت دقیق موجب کارآمدی سیستم اداری می شودمعادن قزوین نیازمند باسکول هستندرفع نقاط حادثه خیز در استان قزوین در اولویت قرار دارد
دو هکتار از اراضی کشاورزی البرز به زیر کشت گل محمدی رفت قزوین میزبان رقابت های کارگری و جانبازان کشورمدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین منصوب شدبرگزاری ۲۳۰ برنامه فرهنگی در قزوین توسط اوقافنظارت دقیق موجب کارآمدی سیستم اداری می شودافراد ناتوان باید از پذیرش مسوولیت خودداری کنندراه های فرار مالیاتی بسته می‌شودنقش آفرینی آزادگان در جامعه باید بیشتر شودجاذبه های گردشگری قزوین در نمایشگاه توانمندی‌های روستایی معرفی شدمدیرکل جدید دیوان محاسبات استان قزوین معرفی شدمحکومیت ۱۷۰ میلیون ریالی قاچاقچی البسه در قزوینافتتاح ساختمان جدید امور مالیاتی شهر محمدیهتامین ۹ هزار تن بذر غلات برای کشاورزان قزوینی۱۶ دستگاه اجرایی در زمینه حفظ حقوق کودکان وظیفه دارند۹۳ کودک قزوینی تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتندتولید سالانه چهار هزار تن پسته در بوئین زهرابازگشت کارخانه های نیمه تعطیل به چرخه تولید در اولویت قرار داردرویداد استارت آپی کارآفرینی گردشگری در قزوین برگزار می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبه
تهران؛ میزبان سفیر فوق العاده دولت نجات ملی یمن/ پیروزی های مقاومت در عرصه سیاست و نبردآخرین اخبار معلمان و فرهنگیان در سال 98آقای مجری، سرباز شد! /عکسمصوبه جدید مجلس برای خودروسازان + جزییاتلجبازی مهراوه شریفی نیا با خودش + عکسروسیه: آمریکا و انگلیس عامل افزایش تنش در خلیج فارس هستندنجاتگران هلال احمر قزوین به 27 مصدوم حوادث امدادرسانی کردندانفجار کپسول سواری پیکان 2 خودرو را به آتش کشیدعفونت تنفسی، علت مرگ ببرها در باغ وحش وکیل آباد مشهدوقوع زلزله 3.7 ریشتری در خلیج فارسکارت آزمون استخدام شرکت مهندسی منیراناقدام تحسین برانگیز آمازون به منظور کمک به نیازمندانبا غایبان قطعی پرسپولیس در دیدار افتتاحیه آشنا شوید !شکایت شفر از عملکرد پاتوسی و خط میانی اش در بنی یاساختلاف فتحی و استراماچونی بالا گرفت؟ دو میلیون یورو بده، فسخ کنترائوره؛ عامل اختلاف فتحی و استراماچونیسروکله آقای معاون مستعفی باشگاه استقلال پیدا شداخبار نگران کننده و عجیب پس از مصاحبه احساسی بمب نقل و انتقالات پرسپولیستمجید کالدرون از مدافع جوان پرسپولیسآخرین وضعیت هروویه میلیچ -استقلال