۱۳۹۸ پنج شنبه ۲ آبان  | 2019 10 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 142 کد مطلب: 52167  

ضرورت تغییر سبک زندگی شهروندان قزوینی

جلسه‌ی علنی شورای شهر قزوین با حضور رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان به منظور اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا با هدف همکاری شورا و شهرداری با این مرکز و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری فی مابین برگزار شد.
۱۳۹۸ سه شنبه ۷ خرداد ساعت 17:00

 صدای قزوین - حکمت‌ا... داوودی رییس شورای اسلا‌می شهر قزوین در جلسه علنی شورا که با حضور رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان برگزار شد، در سخنانی با بیان ضرورت اهمیت دادن به سلامت شهروندان تاکید کرد: سلامت شهروندان قزوینی همیشه از موضوعاتی بوده که در شورا و شهرداری به آن پرداخته شده و مهم بوده است.


وی افزود: با توجه به اجرای برنامه ملی کنترل فشار خون تفاهم‌نامه همکاری مابین مرکز بهداشت بلندیان و شورا‌ی شهر منعقد می‌شود که در این‌ راستا فشار خون همکاران در سازمان‌های شهرداری سنجش و کنترل می‌شود و کسانی که احتیاج به درمان دارند  نیز به مراکز درمانی معرفی خواهند شد.

به گفته‌ی وی از طرف دیگر نیز شهرداری در راستای همکاری و حمایت‌ها در اجرای این طرح فضاهای تبلیغاتی خود را در اختیار این مرکز قرار می‌دهد.‌

¢ ضرورت تغییر سبک زندگی مردم قزوین

در ادامه ‌دکتر یوسفی عضو و رییس کمیسیون سلامت  شورا با اشاره به اهمیت سنجش فشار خون اظهار کرد: متاسفانه اگر فشار خون کسی بالا باشد و متوجه نشود ‌بدن با این شرایط عادت کرده و در درازمدت عوارضی همچون بیماری‌های قلبی و مرگ‌های ناگهانی و سایر بیماری‌ها را به دنبال خواهد داشت‌.

وی افزود: طبق آمار سال 2017 حدود 97 هزار مرگ و میر به دلیل فشارخون بالا بوده و این موضوع نشان‌دهنده‌ی اهمیت سنجش فشارخون توسط شهروندان می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه سبک زندگی شهروندان قزوینی به لحاظ رژیم غذایی مناسب نیست، افزود: نوع تغذیه و سبک زندگی در ابتلای افراد به فشارخون بالا و دیابت نقش مهمی دارد و متاسفانه استان قزوین در بحث دیابت جزو استان‌های ردیف اول کشور است که بایستی با تبلیغات و فرهنگسازی سبک تغذیه‌ای و زندگی شهروندان تغییر یابد.

وی پیشنهاد کرد کمیسیون سلامت شورای شهر قزوین این آمادگی را دارد که برای تغییر سبک زندگی کمیته‌ای را راه‌اندازی کند و در این راستا نیز سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اقدامات خوبی تاکنون داشته  است‌.

¢ نگاه ویژه شورا به سلامت شهروندان قزوینی

عبدالرزاقی، نایب رییس شورا در جلسه علنی پارلمان محلی قزوین که با حضور رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان برگزار شد، در سخنانی با اشاره به اینکه شورای شهر نگاه ویژه‌ای به سلامت شهروندان دارد تاکید کرد: شورای پنجم نگاه خاصی به موضوع سلامت و ورزش دارد، چرا که این دو موضوع رابطه‌ی مستقیمی با هم دارند‌.

وی ادامه داد: در راستای توسعه ورزش روزانه و همگانی ایستگاه‌های ورزشی از 16 به 50 ایستگاه در سطح شهر افزایش یافته است و این نشان‌دهنده‌‌ی اهمیت‌ این مقوله‌ د‌ر نگاه اعضای شوراست‌.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تصریح کرد: لازم است در بحث سلامت، آموزش و اطلاع‌رسانی‌های گسترده‌ای در سطح جامعه انجام شود.

عبدالرزاقی در بخش دیگری از این جلسه شورای شهر که به بررسی افزایش نرخ حق بیمه تامین اجتماعی در خصوص صدور پروانه ساختمانی برای مالک و یا مسکن‌سازان پرداخته شد، در سخنانی با ذکر این سوال که چرا سازمان تامین اجتماعی حق بیمه دریافت می‌کند ولی هیچ‌گونه خدماتی به ساختمان‌سازان ارایه نمی‌دهد، تاکید کرد: ساختمان‌سازان تولیدکننده مسکن هستند و بایستی از آنان در این شهرحمایت شود‌.

¢ ضرورت آموزش شهروندان در حوزه سلامت

همچنین احد چگینی عضو شورای شهر در سخنانی به اهمیت سلامت شهروندان در نگاه شورای پنجم اشاره کرد و گفت: به دلیل اهمیت حوزه سلامت، یکی از کمیسیون‌های شورای شهر، کمیسیون سلامت است که طرح و موضوعات مختلفی د‌ر این حوزه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چگینی خاطرنشان کرد: لازم است در موضوع آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی و مرکز شهید بلندیان ورود جدی‌تری داشته باشند و دراین راستا شورا و مدیریت شهری قزوین نیز همکاری‌های لازم را خواهند داشت‌.

در بخش دیگری از جلسه صحن علنی شورای شهر قزوین، موضوع افزایش نرخ حق بیمه تامین اجتماعی برای صدور پروانه اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت و در این خصوص چگینی با اعلام اینکه تامین اجتماعی بیش از 34 درصد این تعرفه را ‌در‌ سال جاری افزایش داده است، گفت: این نرخ جدید باعث ایجاد اشکالاتی در کار ساخت و ساز و دامن زدن به گرانی بیشتر در حوزه مسکن خواهد شد.

وی تاکید کرد: باید از سازمان تامین اجتماعی پرسیده  شود که چرا این دریافتی‌ها افزایش داشته و مواردی از قبیل کسری پارکینگ خرید تراکم مازاد و آماده‌سازی و نه درصد ارزش افزوده  بر چه مبنایی از مسکن‌سازان ‌دریافت می‌کنند.

¢ سلامت شهروندان قزوینی یک تکلیف برای شوراست

حق‌شناس، دیگر عضو شورا نیز در سخنانی اظهار کرد: شعارمحوری شهرداری شهر سالم و سلامت است. در راستای تحقق این شعار از رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان دعوت شد تا در صحن شورا حاضر شوند و در خصوص طرح ملی کنترل فشار خون بالا توضیحاتی ارایه دهند.

وی تاکید کرد: شهرداری و شورا تمام قد در خدمت این مرکز است و هر کاری که از دستمان برآید برای سلامت شهروندان به عنوان تکلیف انجام می‌دهیم‌.

¢ برای افزایش طول عمر باکیفیت شهروندان برنامه‌ریزی شود

در ادامه مهدیه‌سادات قافله‌باشی عضو و دبیر شورا در سخنانی با اشاره به اینکه بیماری فشار خون بیماری خاموشی است، گفت: د‌ر راستای همکاری شورا و شهرداری با مرکز بهداشت بلندیان برای اجرای طرح کنترل فشار خون، ‌بوستان‌‌های الغدیر، ملت ـ بانوان فدک و شهید مطهری در نظر گرفته شده و پیشنهاد می‌شود در جاده سلامت نیز اکیپی برای سنجش فشار خون مردم مستقر شود‌.

وی خواستار برنامه‌ریزی و ارایه‌ی راهکارهایی برای طول عمر باکیفیت مردم از سوی نهاد‌های متولی شد‌.

¢ ورود سیل بیماری‌های غیرواگیر به خانه‌های مردم

دکتر مهرعلیان، رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان در جلسه‌ی علنی شورای اسلامی شهر قزوین با بیان اینکه طرح ملی کنترل فشار خون بالا در سطح کشور در حال انجام است، اظهار کرد: در مورد بیماری‌های واگیردار به دلیل وجود واکسن کنترل و مدیریت خوبی صورت گرفت؛ اما در حوزه بیماری‌های غیرواگیر وضعیت خوبی نداریم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر یک چهارم افراد شهر قزوین مبتلا به فشار خون بالا هستند که بایستی افراد شناسایی و تحت درمان قرار گیرند.

به گفته‌ی مهرعلیان در استان قزوین به دلیل سبک غلط شیوه‌ی زندگی و تغذیه‌ای، افراد زیادی را که مبتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی هستند، داریم.

وی با اشاره به اقدامات این مرکز در شناسایی افراد مبتلا به فشار خون در این طرح گفت: تاکنون 10 تا 11 هزار نفر از مردم قزوین غربالگری شده‌اند و بایستی 150 هزار نفر که دارای فشار خون بالا هستند، در این طرح شناسایی شوند.

مهرعلیان با اشاره به اینکه 30 درصد ایرانیان از ابتلا به فشار خون بالا رنج می‌برند افزود: این طرح با هدف کاهش هزینه‌های منتسب به فشار خون بالا در بخش سلامت و کاهش مرگ و میر زودرس ناشی از فشار خون بالا انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در این طرح جمعیت کل بالای 30 سال و بیماران نارسایی کلیه و مادران باردار به لحاظ فشار خون بالا سنجش و شناسایی می‌شوند.

مهرعلیان با اشاره به ضرورت تغییر سبک زندگی تاکید کرد: به نظر می‌رسد جامعه دچار دوگانگی شده است، چرا که در بخش صداوسیما شاهد تبلیغات سوء از قبیل تبلیغ نوشابه، چیپس و پفک هستیم که بایستی اصلاحاتی صورت گیرد تا شاهد تغییر سبک زندگی مردم باشیم.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
نیروی انتظامی باید پله آخر مبارزه با قاچاق کالا و ارز باشدقضاوت بانوان قزوینی در بازی های آسیایی هندبالریزش سقف کاذب یک واحد صنعتی در قزوین حادثه آفریدطرح غربالگری شنوایی کودکان در قزوین آغاز شداهدای ۱۰۰ جلد کتاب به کتابخانه یک روستا در قزوینکوهنوردان قزوینی در حوزه امداد به هلال احمر کمک می‌کنند۱۵ میلیارد ریال برای آرامستان جدید قزوین هزینه شده استهزار و ۶۰۰ تن گندم قاچاق در قزوین کشف شدانتخابات شوراهای دانش آموزی در مدارس قزوین آغاز شدقوانین کسب و کار فاقد ملاحظات جنسیتی استمراسم ۱۳ آبان در استان قزوین باشکوه برگزار شودرشد ۹.۲ درصدی تناژ کالای جابجا شده در قزوینمدیران در جنگ اقتصادی باید ۱۶ ساعت کار کنندرویه‌های موجود در انتصاب مدیران قزوین اصلاح شودبرخی معابر شهر قزوین دچار آبگرفتگی شدند۳۵ میلی‌متر بارش در قزوین به ثبت رسیدبودجه ریزی عملیاتی بدون اتکا به نفت را پیاده کنیممدیر بومی بهترین گزینه برای شهرداری قزوین بودسیاوش طاهرخانی شهردار قزوین شدهلال احمر قزوین با باشگاه کوهنوردان تفاهم نامه همکاری امضا کرد
سیاوش طاهرخانی شهردار قزوین شدمدیران در جنگ اقتصادی باید ۱۶ ساعت کار کنندرویه‌های موجود در انتصاب مدیران قزوین اصلاح شودریزش سقف کاذب یک واحد صنعتی در قزوین حادثه آفریدمدیر بومی بهترین گزینه برای شهرداری قزوین بودبودجه ریزی عملیاتی بدون اتکا به نفت را پیاده کنیمهزار و ۶۰۰ تن گندم قاچاق در قزوین کشف شد۱۵ میلیارد ریال برای آرامستان جدید قزوین هزینه شده استبرخی معابر شهر قزوین دچار آبگرفتگی شدندطرح غربالگری شنوایی کودکان در قزوین آغاز شدقضاوت بانوان قزوینی در بازی های آسیایی هندبالنیروی انتظامی باید پله آخر مبارزه با قاچاق کالا و ارز باشدکوهنوردان قزوینی در حوزه امداد به هلال احمر کمک می‌کننداهدای ۱۰۰ جلد کتاب به کتابخانه یک روستا در قزوین۳۵ میلی‌متر بارش در قزوین به ثبت رسیدرشد ۹.۲ درصدی تناژ کالای جابجا شده در قزوینمراسم ۱۳ آبان در استان قزوین باشکوه برگزار شودقوانین کسب و کار فاقد ملاحظات جنسیتی استانتخابات شوراهای دانش آموزی در مدارس قزوین آغاز شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
ذوالقدر: ممنوعیت زندان برای مهریه نباید مانع پرداخت مهریه شودنحوه برخورد ما در برابر سختی‌ها و مشکلات چگونه باید باشد؟چک کردن کلیه دستگاه‌های الکترونیکی خانه با آینه هوشمند!واریز درآمد‌های اینستاگرامی پرسپولیس به حساب یک خانمچهار سایت دانلود فیلم مجوز گرفتندپیش بینی قیمت موبایل در بازاربازگشت پلکانی زائران اربعین به کشور تاثیر مثبتی به دنبال داشتروز سوم رقابت های فوتبال ساحلی جام باشگاههای جهانقتل همکلاسی 17 ساله پایان درگیری تلگرامیویدئو : در یک کامیون در شرق لندن ۳۹ جسد پیدا شدویدئو : تیزر جدید آخرین فیلم جنگ ستارگان!جزییات کامل متوسط قیمت خرید خانه در اطراف تهران+جدولعلت عدم انتشار سؤالات آزمون استخدامیکدو حلوایی دشمن سر سخت سرماخوردگی و آنفلوآنزادرخواست پرویز پرستویی از انتظامیتشکیل ۳۲۰ پرونده در پلیس امنیت اقتصادیعکس| مردی که با عروس مرده در تابوت ازدواج کردسقوط پهپاد ناشناس حوالی شوشتر +عکستکذیب منع بکارگیری منشی زن در دفتر مدیران مردسارا و ستاره اسکندری در جشن تولد خواهرشان+عکس