۱۳۹۸ دوشنبه ۲۵ شهريور  | 2019 9 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 173 کد مطلب: 52413  

۲۵ درصد مردم استان قزوین فشار خون بالا دارند

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: ۲۵ درصد جمعیت استان قزوین فشار خون بالا دارند و نیمی از بیماران برای درمان اقدامی نمی کنند.
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۳ خرداد ساعت 09:07

 صدای قزوین - علیرضا مهرعلیان رئیس مرکز شهید بلندیان قزوین ظهر چهارشنبه به مناسبت اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون که همزمان با سراسر کشور در استان قزوین نیز در حال اجراست در نشست خبری در محل دانشکده پرستاری قزوین گفت: از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیر ماه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون اجرا می شود و امیدواریم با همکاری مردم بتوانیم به اهداف تعیین شده دست یابیم.


مهرعلیان بیان کرد: نقش رسانه ها در اجرای موفق این طرح تعیین کننده است و باید با کمک خبرنگاران رسانه ها زمینه افزایش آگاهی مردم در حوزه سلامت را فراهم کنیم.هزینه های درمانی بالا در کشور نگران کننده است

رئیس مرکز شهید بلندیان قزوین یادآورشد: متاسفانه هزینه های درمانی در کشور بسیار بالاست و هر چند شعار استراتژیک ما پیشگیری قبل از درمان است اما همچنان بخشهای مختلف کشور با کمبود بیمارستان و تراکم بیمار روبروست که این روند نگران کننده است.

وی افزود: در شرایطی که با محدودیت منابع اعتباری مواجهیم هزینه نگهداری و اداره بیمارستانها نیز بسیار افزایش یافته و مدیریت در آنها با چالش روبروست و مردم هم در تامین هزینه ها نگرانی دارند به طوری که یک سرما خوردگی معمولی تا ۱۰۰ هزار تومان برای مردم هزینه دارد.

۴۰ تا ۶۰ درصد مردم از فشار خون بالای خود اطلاع ندارند

مهرعلیان گفت: در حال حاضر حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد مردم از میزان فشار خون خود بی اطلاع هستند حتی مسئولان نیز خبر ندارند که وضعیت فشار خون آنها چگونه است.وی اضافه کرد: در عرصه درمانی به شدت مشکل داریم و اگر به سمت پیشگیری نرویم چالش ها جدی است لذا رسانه ها باید به ما کمک کنند تا این طرح بخوبی در استان اجرا شود.

رئیس مرکز شهید بلندیان قزوین بیان کرد: طرح بسیج ملی کاهش فشار خون با هدف آگاهی دادن به مردم و سپس اقدام برای پیشگیری اجرا می شود و در این راستا همه مراکز بهداشتی، خانه های بهداشت، مراکز جامع سلامت آماده خدمت رسانی رایگان هستند.

وی اظهارداشت: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت در دو فاز شامل حساس سازی و آموزش از ۲۷ اردیبهشت و بخش عملیاتی از ۱۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیر کلید خورده است.

مهرعلیان گفت: در برنامه عملیاتی فاز دوم تیم های سیار در مساجد، مدارس، بازار و اماکن عمومی مستقر شده و سنجش می کنند و در فاز سوم موضوع خود اظهاری مورد توجه است که افراد می توانند در طرح مشارکت کنند.

وی در خصوص اهداف اختصاصی طرح اظهارداشت: افزایش میزان دریافت بسته های آموزشی در این بخش مورد توجه قرار دارد و اگر کسی با این بیماری آشنا شود دنبال پیشگیری خواهد رفت.۵۰ درصد افراد دارای فشار خون هیچ اقدامی برای درمان نمی کنند

رئیس مرکز شهید بلندیان شهرستان قزوین بیان کرد: ۵۰ درصد کسانی که از بیماری فشار خون مطلع می شوند برای درمان اقدام نمی کنند یا درمان را به صورت نیمه کاره رها می کنند که این موضوع نیز نگران کننده است.

وی اضافه کرد: مراقبت درمانی و کنترل سلامتی باید از بدو تولد تا سالمندی صورت گیرد و در اجرای این طرح آزمایش قند و چربی رایگان است.

مشارکت مردان در کنترل فشار خون پایین تر از زنان است

مهرعلیان اضافه کرد: متاسفانه میزان مشارکت مردان در تست سلامت پایین تر از زنان است لذا از آقایان انتظار داریم برای سلامت خود وقت بیشتری اختصاص دهند و برای تغییر روش های غلط زندگی همت کنند.

وی گفت: شیوه غلط زندگی برای ما مشکل ساز شده و کم تحرکی، تغذیه غلط، بالارفتن میزان قند خون و چربی ها، سبک غلط زندگی موجب بروز مشکلات عدیده شده است.

مهرعلیان افزود: میزان مصرف نمک در ایران دو برابر میانگین جهانی است و در حال حاضر شهروندان روزانه ۱۱ گرم نمک مصرف می کنند در حالی که اگر مصرف نمک کنترل شود شاهد کاهش ۱۸ درصدی سکته های قلبی و ۲۲ درصدی سکته های مغزی خواهیم بود.ذائقه فرزندانمان را تغییر دهیم

وی اظهارداشت: برای اصلاح سبک زندگی باید روی رفتار کودکان بیشتر کار کنیم و ذائقه فرزندانمان را نسبت به مصرف نمک در سنین پایین تغییر دهیم تا هم به سمت خوردن غذا و تغذیه سالم بروند و هم راه درست زندگی را بیاموزند.

۷۰ درصد مصرف نمک در تنقلات است

وی بیان کرد: نمک پنهان هم داریم که ۷۰ درصد در تنقلاتی مانند پفک، چیپس، سس ترشی، شوری جات موجود است اما به آن توجه نداریم که ما با تشکیل کمیته های چهارگانه در مرکز شهید بلندیان تلاش می کنیم خطر بیماری فشار خون گوشزد شود.

مهرعلیان تصریح کرد: در ۱۰۰ گرم نان دو گرم نمک، در ۶۰ گرم پنیر دو گرم نمک، در یک عدد زیتون یک گرم نمک، در سه برش کالباس حدود ۵ گرم، در یک چیپس حدود ۷ گرم نمک وجود دارد که معمولاً کسی به آن توجهی ندارد.

وی اظهار داشت: افراد بالای ۵۰ سال باید روزانه ۳ گرم و افراد دیگر حداکثر ۵ گرم نمک مصرف کنند اما این میزان بیش از دوبرابر است و تا ۱۱ گرم رسیده که خطرناک است.

مهرعلیان اضافه کرد: هر ۵ دقیقه یک سکته داریم و ۱۵ درصد سکته های مغزی مرگ آور / ۸۲ درصد مرگ و میرها از سرطان و سکته و فشارخون است و ایرانی‌ها ۱۰ سال زودتر دچار سکته مغزی می شوند که نشان می دهد سبک زندگی بیشتر ما غلط است.۲۵ درصد مردم قزوین دچار فشار خون بالا هستند

وی در ادامه گفت: در حال حاضر ۲۵ درصد جمعیت استان قزوین دچار فشار خون بالا هستند و ۶۰ درصد مردم از بیماری خود خبر ندارند و ۵۰ درصد نیز برای رفع بیماری اقدامی نمی کنند که باید با فرهنگ سازی این مشکلات برطرف شود.

مهرعلیان گفت: امروز در خانه ها همه یخچال ها پر از داروست و در شرایطی که دنیا به سمت تعطیلی بیمارستانها رفته ما افتخار می کنیم که هر سال یک بیمارستان احداث کنیم و نمایندگان و مسئولان پیگیر ساخت و تجهیز بیمارستان هستند تا نیازها تامین شود.

وی اظهار داشت: هیچ چاره ای نداریم جز آنکه روش زندگی خود را اصلاح کنیم و نمک را از سفره ها حذف کرده و از خوردن غذاهای پر چرب، پر نمک، فست فود، خودداری کنیم.

عوامل پر خطر برای فشارخون را شناسایی کنید

مهرعلیان در خصوص عوامل فشار خون بالا گفت: سابقه خانوادگی و وراثت، چاقی و وزن بالا، کم تحرکی، مصرف سیگار، غذاهای پر نمک، کمبود پتاسیم و ویتامین D در غذاهای روزانه، مصرف الکل، استرس، برخی بیماری های مزمن از عوامل خطر ساز است که باید آنها را شناخت و برای رفع آن اقدام کرد.وی اظهار داشت: خوردن غذاهای سالم، حذف نمک از سفره، کاهش وزن، ورزش، ترک سیگار، دوری از استرس، کنترل دوره ای فشار خون، از راه‌های پیشگیری از ابتلا به فشار خون است.

رئیس مرکز شهد بلندیان یادآور شد: به بیماران مبتلا به فشار خون هم توصیه می شود با مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک، مراجعه دوره ای به پزشک، توجه به توصیه های درمانی و بهداشتی و تغذیه سالم و سبک زندگی درست به سلامت خود کمک کنند.

وی تصریح کرد: عوارض مصرف زیاد نمک منجر به فشار خون، بیماری قلبی و عروقی، پوکی استخوان، سرطان معده می شود و شما می توانیدبه جای نمک از سبزیجات، آب لیمو، آب نارنج، ادویه جات استفاده کنید.

وی اظهار داشت: فشار خون بیماری خاموش است اما تنگی نفس شبانه، درد پشت سر از علائم آشکار آن است که وقتی مطلع شدید باید بسرعت برای درمان اقدام شود تا تحت درمان دارویی قرار گیرید.مراکز جامع سلامت خدمات رایگان ارائه می کنند

مهرعلیان اضافه کرد: انتظار داریم مردم پای کار باشند و کسانی که فشار بالا دارند ماهی یک بار به پزشک و مراکز درمانی مراجعه و شیوه زندگی خود را اصلاح کنند و تحرک بدنی داشته باشند و بدانند در مراکز جامع سلامت همه خدمات داده می شود و افراد تحت مراقبت قرار می گیرند.

وی گفت: در شهرستان قزوین ۶ مرکز شهری، ۱۸ پایگاه سلامت، ۲۰ مرکز روستایی، ۱۰۷ خانه بهداشت و ۳۴ واحد سیار در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون همکاری و مشارکت دارند.

مهرعلیان از رسانه های گروهی خواست در اطلاع رسانی در خصوص اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون با دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین همکاری کنند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکهروند کاهش قیمت خودرو ادامه داردبانک‌ها در پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان قزوین همکاری ندارنداصلاح ورودی شهر آوج ۳ میلیارد تومان هزینه اولیه داردکشف ۸ هزار لیتر سوخت قاچاق در بوئین زهرازنگ جوانه‌ها در مدارس قزوین نواخته شدکاروان تجهیزات ورزشی به مدارس قزوین اعزام می‌شودتولید غلات در قزوین افزایش پیدا کرداردوی تیم ملی فوتبال ناشنوایان کشور در قزوین آغاز شدضرورت شگل‌گیری نظام مدیریت در جامعه خانه بهداشت «معلم کلایه» در اثر انفجار گاز تخریب شدبرداشت برنج از شالیزارهای الموت آغاز شدخسارات بلایای طبیعی در قزوین افزایش یافتآموزش های مدیران باید کاربردی باشد و موجب تغییر رفتار شودساخت موزه دفاع مقدس در استان قزوین تسریع شوداثربخشی فعالیت‌های فرهنگی باید جدی گرفته شودمدرک‌گرایی در آموزش کارکنان اداری باید کنار برودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبهرقابت های بسکتبال دختران امید کشور در قزوین آغاز شدتولید سالانه ۸۵۰۰ تن گوجه فرنگی در گلخانه‌های قزوین
سهم قزوین از درآمد گردشگری ناچیز استموزه سنگ قبر در آرامستان قزوین ایجاد می شودسهم مدیریتی زنان در قزوین افزایش یافته استآموزش کارکنان با نیازهای آینده سازمان‌ها همسو باشدمبانی دینی مهمترین ظرفیت فرهنگی کشور استپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبهبرنامه راهبردی عملیاتی توسعه آوج اجرا می‌شودهمایش ملی آسیب شناسی آموزش دستگاه‌ها در قزوین آغاز شدخسارات بلایای طبیعی در قزوین افزایش یافتتبدیل راه های اصلی قزوین به بزرگراه در اولویت است۷۰۰ معلم جدید در مدارس قزوین تدریس خواهند کردآوج باید از محرومیت خارج شوداثربخشی فعالیت‌های فرهنگی باید جدی گرفته شودفرایند آموزش بر مبنای ارتقای شایستگی‌ها جهت‌دهی شودتولید سالانه ۸۵۰۰ تن گوجه فرنگی در گلخانه‌های قزوینبرداشت برنج از شالیزارهای الموت آغاز شداصلاح ورودی شهر آوج ۳ میلیارد تومان هزینه اولیه داردآموزش های مدیران باید کاربردی باشد و موجب تغییر رفتار شودخسارات بلایای طبیعی در قزوین افزایش یافتخانه بهداشت «معلم کلایه» در اثر انفجار گاز تخریب شد
من به میرحسین موسوی رأی دادمحیوان خانگی عجیب و غریب پسرِ احسان خواجه امیری /عکسوضع خیلی نگران کننده است؛ مردان سیاسی شهر، شما را قبول ندارندنمایی از ارومیه که تابحال ندیده اید!/ آیا میدانید؛ ارومیه به چه معناست؟!سناریوی اردوغان برای حل معضل پ.ک.کتوالت طلای ملکه انگلیس به سرقت رفتجوان موتورسوار از زیر چرخ کامیون زنده بیرون آمد + فیلمدستگیری باندی که خانوادگی قاچاق می کردنداستخدام کارشناس فروش سازمانی در شرکت پیشگامان توسعه ارتباطاتاستخدام منشی مدیرعامل خانم در یک شرکت تولیدی معتبرجاسوسی از افراد با سوءاستفاده از سیم کارت!عکس/ پنالتی روی دیاباته گرفته نشد؟طعنه سنگین ستاره استقلالی به برانکوشوک دوم به استراماچونی برای دربی !استراماچونی: اخراج اسماعیلی اشتباه بود / بدترین قسمت دربی غیبت سه بازیکن ماستکشمکش گل محمدی و پرسپولیس/ پروژکتورها به زودی او را نشان می دهندشماتیک ترکیب احتمالی پرسپولیس برای بازی با صنعت نفتترکیب استقلال مقابل نفت مسجدسلیمانگمانه زنی ها شروع شد؛ از احتمال جدایی تا معرفی جانشین برای استراماچونیجزییات قیمت رسمی انواع ارز/نرخ تمام ارزها ثابت ماند
بهترین ربات‌های اسباب‌بازی سال ۲۰۱۹با ۱۰ خودروساز برتر آمریکا آشنا شوید؛ گانگستر‌ها!حمایت از پاکبانان با راه‌اندازی یک کمپین در ایام محرمبازگشت مجری مشهور با برنامه جنجالی‌اش به تلویزیونآتش در فلک‌الافلاک!نجات ۷ کوهنورد گرفتار در کوه‌های چاه برف کرمانلوازم التحریر لاکچری؛ جامدادی یک میلیون تومان!پاسخ سازمان نوسازی استان تهران به یک خبرعلیفر منکر شرط‌بندی برای بردن اسم سیدجلال شدپیشرفت 80 درصدی شبکه ملی اطلاعات تایید نشدمیادین تره‌‌بار روزانه 3 میلیارد تومان به جیب تهرانیها کمک کرد!شیراز و تنگه زیبایی با 64 آبشار + عکساعدام یکی از نزدیکان امام خمینی (ره) به خاطر یک جرم بزرگ+عکسکارگران معترض هپکو ریل قطار را بستندچرا مصرف روغن جامد اشتباه است + عکسبا نقشه گوگل، وارد ایستگاه‌های مترو شلوغ نشویدزیبا بروفه: بسیاری از هنرمندان برای پرداخت اجاره خانه خود مشکل دارندطولانی‌ترین مسیر کوچ جهان را چه ایلی می پیماید؟تصویری از طناز طباطبایی در نمایش «جنایات و مکافات»تصویری از صورت زخمی امیرحسین صدیق در یک فیلم