۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير  | 2019 6 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 130 کد مطلب: 52413  

۲۵ درصد مردم استان قزوین فشار خون بالا دارند

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: ۲۵ درصد جمعیت استان قزوین فشار خون بالا دارند و نیمی از بیماران برای درمان اقدامی نمی کنند.
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۳ خرداد ساعت 09:07

 صدای قزوین - علیرضا مهرعلیان رئیس مرکز شهید بلندیان قزوین ظهر چهارشنبه به مناسبت اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون که همزمان با سراسر کشور در استان قزوین نیز در حال اجراست در نشست خبری در محل دانشکده پرستاری قزوین گفت: از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیر ماه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون اجرا می شود و امیدواریم با همکاری مردم بتوانیم به اهداف تعیین شده دست یابیم.


مهرعلیان بیان کرد: نقش رسانه ها در اجرای موفق این طرح تعیین کننده است و باید با کمک خبرنگاران رسانه ها زمینه افزایش آگاهی مردم در حوزه سلامت را فراهم کنیم.هزینه های درمانی بالا در کشور نگران کننده است

رئیس مرکز شهید بلندیان قزوین یادآورشد: متاسفانه هزینه های درمانی در کشور بسیار بالاست و هر چند شعار استراتژیک ما پیشگیری قبل از درمان است اما همچنان بخشهای مختلف کشور با کمبود بیمارستان و تراکم بیمار روبروست که این روند نگران کننده است.

وی افزود: در شرایطی که با محدودیت منابع اعتباری مواجهیم هزینه نگهداری و اداره بیمارستانها نیز بسیار افزایش یافته و مدیریت در آنها با چالش روبروست و مردم هم در تامین هزینه ها نگرانی دارند به طوری که یک سرما خوردگی معمولی تا ۱۰۰ هزار تومان برای مردم هزینه دارد.

۴۰ تا ۶۰ درصد مردم از فشار خون بالای خود اطلاع ندارند

مهرعلیان گفت: در حال حاضر حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد مردم از میزان فشار خون خود بی اطلاع هستند حتی مسئولان نیز خبر ندارند که وضعیت فشار خون آنها چگونه است.وی اضافه کرد: در عرصه درمانی به شدت مشکل داریم و اگر به سمت پیشگیری نرویم چالش ها جدی است لذا رسانه ها باید به ما کمک کنند تا این طرح بخوبی در استان اجرا شود.

رئیس مرکز شهید بلندیان قزوین بیان کرد: طرح بسیج ملی کاهش فشار خون با هدف آگاهی دادن به مردم و سپس اقدام برای پیشگیری اجرا می شود و در این راستا همه مراکز بهداشتی، خانه های بهداشت، مراکز جامع سلامت آماده خدمت رسانی رایگان هستند.

وی اظهارداشت: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت در دو فاز شامل حساس سازی و آموزش از ۲۷ اردیبهشت و بخش عملیاتی از ۱۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیر کلید خورده است.

مهرعلیان گفت: در برنامه عملیاتی فاز دوم تیم های سیار در مساجد، مدارس، بازار و اماکن عمومی مستقر شده و سنجش می کنند و در فاز سوم موضوع خود اظهاری مورد توجه است که افراد می توانند در طرح مشارکت کنند.

وی در خصوص اهداف اختصاصی طرح اظهارداشت: افزایش میزان دریافت بسته های آموزشی در این بخش مورد توجه قرار دارد و اگر کسی با این بیماری آشنا شود دنبال پیشگیری خواهد رفت.۵۰ درصد افراد دارای فشار خون هیچ اقدامی برای درمان نمی کنند

رئیس مرکز شهید بلندیان شهرستان قزوین بیان کرد: ۵۰ درصد کسانی که از بیماری فشار خون مطلع می شوند برای درمان اقدام نمی کنند یا درمان را به صورت نیمه کاره رها می کنند که این موضوع نیز نگران کننده است.

وی اضافه کرد: مراقبت درمانی و کنترل سلامتی باید از بدو تولد تا سالمندی صورت گیرد و در اجرای این طرح آزمایش قند و چربی رایگان است.

مشارکت مردان در کنترل فشار خون پایین تر از زنان است

مهرعلیان اضافه کرد: متاسفانه میزان مشارکت مردان در تست سلامت پایین تر از زنان است لذا از آقایان انتظار داریم برای سلامت خود وقت بیشتری اختصاص دهند و برای تغییر روش های غلط زندگی همت کنند.

وی گفت: شیوه غلط زندگی برای ما مشکل ساز شده و کم تحرکی، تغذیه غلط، بالارفتن میزان قند خون و چربی ها، سبک غلط زندگی موجب بروز مشکلات عدیده شده است.

مهرعلیان افزود: میزان مصرف نمک در ایران دو برابر میانگین جهانی است و در حال حاضر شهروندان روزانه ۱۱ گرم نمک مصرف می کنند در حالی که اگر مصرف نمک کنترل شود شاهد کاهش ۱۸ درصدی سکته های قلبی و ۲۲ درصدی سکته های مغزی خواهیم بود.ذائقه فرزندانمان را تغییر دهیم

وی اظهارداشت: برای اصلاح سبک زندگی باید روی رفتار کودکان بیشتر کار کنیم و ذائقه فرزندانمان را نسبت به مصرف نمک در سنین پایین تغییر دهیم تا هم به سمت خوردن غذا و تغذیه سالم بروند و هم راه درست زندگی را بیاموزند.

۷۰ درصد مصرف نمک در تنقلات است

وی بیان کرد: نمک پنهان هم داریم که ۷۰ درصد در تنقلاتی مانند پفک، چیپس، سس ترشی، شوری جات موجود است اما به آن توجه نداریم که ما با تشکیل کمیته های چهارگانه در مرکز شهید بلندیان تلاش می کنیم خطر بیماری فشار خون گوشزد شود.

مهرعلیان تصریح کرد: در ۱۰۰ گرم نان دو گرم نمک، در ۶۰ گرم پنیر دو گرم نمک، در یک عدد زیتون یک گرم نمک، در سه برش کالباس حدود ۵ گرم، در یک چیپس حدود ۷ گرم نمک وجود دارد که معمولاً کسی به آن توجهی ندارد.

وی اظهار داشت: افراد بالای ۵۰ سال باید روزانه ۳ گرم و افراد دیگر حداکثر ۵ گرم نمک مصرف کنند اما این میزان بیش از دوبرابر است و تا ۱۱ گرم رسیده که خطرناک است.

مهرعلیان اضافه کرد: هر ۵ دقیقه یک سکته داریم و ۱۵ درصد سکته های مغزی مرگ آور / ۸۲ درصد مرگ و میرها از سرطان و سکته و فشارخون است و ایرانی‌ها ۱۰ سال زودتر دچار سکته مغزی می شوند که نشان می دهد سبک زندگی بیشتر ما غلط است.۲۵ درصد مردم قزوین دچار فشار خون بالا هستند

وی در ادامه گفت: در حال حاضر ۲۵ درصد جمعیت استان قزوین دچار فشار خون بالا هستند و ۶۰ درصد مردم از بیماری خود خبر ندارند و ۵۰ درصد نیز برای رفع بیماری اقدامی نمی کنند که باید با فرهنگ سازی این مشکلات برطرف شود.

مهرعلیان گفت: امروز در خانه ها همه یخچال ها پر از داروست و در شرایطی که دنیا به سمت تعطیلی بیمارستانها رفته ما افتخار می کنیم که هر سال یک بیمارستان احداث کنیم و نمایندگان و مسئولان پیگیر ساخت و تجهیز بیمارستان هستند تا نیازها تامین شود.

وی اظهار داشت: هیچ چاره ای نداریم جز آنکه روش زندگی خود را اصلاح کنیم و نمک را از سفره ها حذف کرده و از خوردن غذاهای پر چرب، پر نمک، فست فود، خودداری کنیم.

عوامل پر خطر برای فشارخون را شناسایی کنید

مهرعلیان در خصوص عوامل فشار خون بالا گفت: سابقه خانوادگی و وراثت، چاقی و وزن بالا، کم تحرکی، مصرف سیگار، غذاهای پر نمک، کمبود پتاسیم و ویتامین D در غذاهای روزانه، مصرف الکل، استرس، برخی بیماری های مزمن از عوامل خطر ساز است که باید آنها را شناخت و برای رفع آن اقدام کرد.وی اظهار داشت: خوردن غذاهای سالم، حذف نمک از سفره، کاهش وزن، ورزش، ترک سیگار، دوری از استرس، کنترل دوره ای فشار خون، از راه‌های پیشگیری از ابتلا به فشار خون است.

رئیس مرکز شهد بلندیان یادآور شد: به بیماران مبتلا به فشار خون هم توصیه می شود با مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک، مراجعه دوره ای به پزشک، توجه به توصیه های درمانی و بهداشتی و تغذیه سالم و سبک زندگی درست به سلامت خود کمک کنند.

وی تصریح کرد: عوارض مصرف زیاد نمک منجر به فشار خون، بیماری قلبی و عروقی، پوکی استخوان، سرطان معده می شود و شما می توانیدبه جای نمک از سبزیجات، آب لیمو، آب نارنج، ادویه جات استفاده کنید.

وی اظهار داشت: فشار خون بیماری خاموش است اما تنگی نفس شبانه، درد پشت سر از علائم آشکار آن است که وقتی مطلع شدید باید بسرعت برای درمان اقدام شود تا تحت درمان دارویی قرار گیرید.مراکز جامع سلامت خدمات رایگان ارائه می کنند

مهرعلیان اضافه کرد: انتظار داریم مردم پای کار باشند و کسانی که فشار بالا دارند ماهی یک بار به پزشک و مراکز درمانی مراجعه و شیوه زندگی خود را اصلاح کنند و تحرک بدنی داشته باشند و بدانند در مراکز جامع سلامت همه خدمات داده می شود و افراد تحت مراقبت قرار می گیرند.

وی گفت: در شهرستان قزوین ۶ مرکز شهری، ۱۸ پایگاه سلامت، ۲۰ مرکز روستایی، ۱۰۷ خانه بهداشت و ۳۴ واحد سیار در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون همکاری و مشارکت دارند.

مهرعلیان از رسانه های گروهی خواست در اطلاع رسانی در خصوص اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون با دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین همکاری کنند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
رئیس فدراسیون فوتبال کشور با استاندار قزوین دیدار کردبلیت الکترونیکی حواشی فوتبال را رفع می کندهمایش ورزش صبحگاهی در قزوین برگزار شدنشست هم اندیشی مدیران رسانه ها با خانه مطبوعات قزوین برگزار شدمنابع طبیعی و مراتع طارم استان قزوین دچار حریق شدبوستان‌های قزوین از وجود اخلالگران پاکسازی می شود۱۰۰ میلیارد ریال از مطالبات کارگران فرنخ و مه نخ پرداخت شدبهره مندی کشاورزان قزوینی از ۱۶۳ میلیارد ریال تسهیلات بانکیاستاد دانشگاه امام خمینی(ره) معاون علمی جایزه نقد زرین شدکشف بیش از ۵۰ تن خوراک دام قاچاق در قزوینمرمت کاروانسرای خرزان آغاز شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبهاعزام دوندگان قزوینی به رقابت های کشوریغفلت از صرفه جویی، پیامد بارش های غیرمنتظرهمبارزه با فساد باید اولویت اصلی دستگاه قضایی باشدهوای قزوین تا هفت درجه سانتیگراد خنک می شودسامانه رصد وضعیت فرهنگی و اجتماعی در قزوین راه‌اندازی شدپرداخت صدقات در قزوین ۱۴ درصد رشد یافترئیس فدراسیون فوتبال به قزوین سفر می کندبرگزاری دوره سراسری مربیگری کشتی در قزوین
دستگاه قضایی با هیچ شخصی عهد اخوت نبسته استبرگزاری دوره سراسری مربیگری کشتی در قزوینرئیس فدراسیون فوتبال به قزوین سفر می کندواکسیناسیون هدفمند طیور علیه بیماری آنفلوانزای فوق حاد ۳ هکتار گلخانه در استان قزوین به بهره برداری رسیدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبهجذب ۳۳ سرمایه گذار در شهرک های صنعتی قزوینمحک مدیریت بحران قزوین در سیلاب اخیرپرداخت صدقات در قزوین ۱۴ درصد رشد یافتهوای قزوین تا هفت درجه سانتیگراد خنک می شودسامانه رصد وضعیت فرهنگی و اجتماعی در قزوین راه‌اندازی شدمبارزه با فساد باید اولویت اصلی دستگاه قضایی باشدغفلت از صرفه جویی، پیامد بارش های غیرمنتظرهاعزام دوندگان قزوینی به رقابت های کشوریمرمت کاروانسرای خرزان آغاز شدنشست هم اندیشی مدیران رسانه ها با خانه مطبوعات قزوین برگزار شدهمایش ورزش صبحگاهی در قزوین برگزار شدبهره مندی کشاورزان قزوینی از ۱۶۳ میلیارد ریال تسهیلات بانکی۱۰۰ میلیارد ریال از مطالبات کارگران فرنخ و مه نخ پرداخت شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه
واکنش ایران به تحریم آیت الله خامنه ای: راه دیپلماسی بسته شددوازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات تعدادی از متهمان بانک سرمایهتفریح لاکچری مجری جایگزین رشیدپور / عکسارتقا سه فرمانده ارتشی به درجه سرتیپیادامه روند نزولی قیمت خودرو در بازارمجری از لاک جیغ تا خدا درگذشتواکنش خانم کارگردان به ماجرای ستاره اسکندری +عکسنمایش مادر توقیف شدحال و روز ناخوش آقای بازیگر/ عکسپیدا شدن بخش دیگری از لاشه پهپاد آمریکایی تایید شد+عکسراز باخت شاگردان سعید معروف مقابل فرانسوی ها افشا شد+فیلمفوری؛تحریم های جدید آمریکا علیه ایرانتغییر ساختار نظام بودجه ریزی از سال آیندهدقیقی شاهرودی: سازمان تبلیغات اسلامی با درک شرایط فرهنگی کشور پوست اندازی کندناگفته های الناز شاکردوست از شبی که ماه کامل شدخوشگذرانی های بهنوش بختیاری در دیار فرنگ/ عکسآمریکا، رهبر ایران و هشت فرمانده سپاه را وارد لیست تحریم ها کردسالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کشور شدتحلیل سناریوی نشر تصاویر بی حجاب سلبریتی ها از منظر قرآن/ اشاعه فحشا یا خدمتی فرهنگیجزییات تحریم های آمریکا علیه دفتر رهبر انقلاب، ظریف و 8 فرمانده سپاه
دیواری که روحانی کشید + عکستیپ لاکچری و خاص حامد بهداد در یک سریال + عکسراه رفتن روی زغال آتشین در اسپانیادومین محموله کیلنکر قشم صادر می شودپاسخ ترامپ به خبرنگار سی ان ان در مورد جنگ با ایران + عکسقیمت روز خودرو‌های داخلی (۹۸/۰۴/۰۵) / سمند LX به ۸۵ میلیون تومان رسیدنماینده نطنز دار فانی را وداع گفت/ «صفاری نطنزی» فردا در زادگاهش تشییع می‌شودتلگرام در حال سقوط + عکسآینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپیوقتی پوریا پورسرخ خودش به خودش تولدش را تبریک می گوید + عکسراهکار های تمیز کردن انواع لباس هاحقابه‌ای برای ویلاسازانتنگی نفس در مونتاژ چینی‌ها در دو خودروساز بزرگ کشورحرکت خودرو حامل مواد مخدر در جهت خلاف اتوبان و فوت دو نفراستفاده از واکس به جای کاکائو در تولید دونات!۹ نشانه خاموش بروز مشکل در استخوان‌هاواکنش "ابتکار" به کودک آزاری اخیر در بوشهربازداشت ۵ نفر در ارتباط با انفجار زاهداندفترچه راهنمای آزمون استخدامی مشاغل عملیاتی آتش‌نشانی منتشر شد۱۰۰ میلیارد ریال از مطالبات کارگران فرنخ و مه نخ پرداخت شد