۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند  | 2020 2 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 211 کد مطلب: 52430  

سعدالسلطنه قزوین، اولین بازار صنایع دستی ایران که جهانی می شود

ثبت جهانی بازارچه سوغات و صنایع دستی قزوین کلید خورده و به گفته مسئولان استانی و میراث فرهنگی بزودی با تحقق این موضوع، ایران صاحب اولین بازار جهانی هنرهای دستی می شود.
۱۳۹۸ جمعه ۲۴ خرداد ساعت 09:00

 صدای قزوین - سوغات و صنایع دستی با گردشگری و سفر گره خورده و امروز خرید و تهیه آن توسط گردشگران لذت سفر را چندبرابر می کند.


به همین دلیل در بسیاری از شهرهای پرجاذبه جهان و ایران بازارچه های صنایع دستی و سوغات راه اندازی و فعال هستند که از جمله آنها بازارچه سعدالسلطنه قزوین است.

راه اندازی بازارچه سوغات و صنایع دستی در کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین سال ۹۲ کلید خورد.

در این بازارچه که در جنب بازار سنتی قزوین و در مکانی تاریخی و متعلق به دوره قاجار قرار دارد، در فضایی به وسعت ۳ هکتار انواع محصولات صنایع دستی از گلیم و جاجیم و موج بافی و رودوزی های سنتی گرفته تا سفال و نگارگری و مسگری به معرض نمایش و عرضه گذاشته شده است.

در آن زمان شاید کسی تصور نمی کرد این بازارچه به شکل فعلی رونق بگیرد و به پاتوق بخش زیادی از گردشگران داخلی و خارجی که به قزوین سفر می کنند، تبدیل شود.

در اوایل سال جاری به پیشنهاد معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی طرح ثبت جهانی این بازارچه مطرح شد و به دنبال آن مسئولان قزوین به طور جدی پیگیر تحقق آن هستند، موضوعی که با ثبت نخستین بازارچه جهانی صنایع دستی ایران می تواند تحولی در صنعت هنرهای دستی قزوین و کشور را به دنبال داشته باشد و صنعت گردشگری این استان را نیز متحول سازد.تحول در گردشگری قزوین با ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه

استاندار قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه می تواند در جذب گردشگران داخلی و خارجی به قزوین بسیار موثر باشد و در واقع تحولی در صنعت گردشگری این استان ایجاد کند.

عبدالمحمد زاهدی افزود: کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین مکانی ایده ال و مناسب برای جذب گردشگر به این شهر به شمار می رود و بازارچه صنایع دستی نیز کاربری مناسبی برای این مجموعه تاریخی است.

وی با بیان اینکه ثبت جهانی این بازارچه را با جدیت دنبال می کنیم چرا که تاثیر مثبتی در صنعت گردشگری استان به جا خواهد گذاشت، گفت: البته ثبت جهانی این مجموعه به عنوان بازارچه صنایع دستی نیازمند الزاماتی چون ایجاد موزه، فضای کارگاهی زنده و مرکز آموزش است که دستگاه های متولی همچون میراث فرهنگی و سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری آنها را دنبال می کنند.

استاندار قزوین با تاکید بر اینکه باید نگرش خود را به مسایل اقتصادی تغییر دهیم، افزود: نمی توانیم همیشه با اتکا به نفت و یا صنعت درآمدزایی و اشتغالزایی کنیم و باید برای ایجاد شغل و درآمد به سراغ دیگر حوزه ها بویژه گردشگری نیز برویم.

زاهدی خاطرنشان کرد: ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه به ما کمک می کند تا به سمت اهداف و سند چشم انداز صنعت گردشگری قزوین حرکت کنیم.

توانایی قزوین برای میزبانی جشنواره جهانی صنایع دستی

رئیس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی در جریان سفر خود به قزوین در گفت و گو با ایرنا گفت: قزوین با برخورداری از کاروانسرای درون شهری سعدالسلطنه به عنوان یک فضای تاریخی دلنشین و مناسب می تواند میزبانی جشنواره جهانی صنایع دستی را عهده دار شود.

غاده حجاوی افزود: در حال حاضر بازارچه بزرگ صنایع دستی در این کاروانسرا به طور دائمی دائر است که گردشگران را به وجد و شور می آورد.

وی با بیان اینکه بهتر است موزه ای نیز از صنایع دستی ملل مختلف در این مکان ایجاد شود، افزود: این مهم در کنار توجه به بسته بندی مناسب از ضروریات ثبت جهانی این مکان به عنوان اولین بازارچه جهانی صنایع دستی ایران است.

حجاوی همچنین در دیدار خود با استاندار قزوین خواستار کمک برای ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین شد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت آموزش در حوزه صنایع دستی، گفت: باید در این بازارچه یک مرکز آموزش نیز دائر و راه اندازی شود.

رئیس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی خاطر نشان کرد: بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین می تواند معرف هنرهای دستی ایران و اقوام مختلف آن باشد و با برنامه ریزی بهتر می تواند گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به سوی خود جذب کند.ثبت جهانی بازارچه سعدالسطلنه، اولویت کاری میراث فرهنگی قزوین

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه را به عنوان یکی از اولویت های کاری خود قرار داده ایم.

علیرضا خزائلی ادامه داد: انجام این کار را باید تکمیل بخشی از پازل توسعه گردشگری قزوین و پیشبرد سند چشم انداز این حوزه دانست چرا که می تواند بر جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیار مفید واقع شود.

وی با اشاره به همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با شهرداری قزوین برای ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسطلنه، اظهار داشت: براساس توافق های به عمل آمده با شورای جهانی صنایع دستی، بزودی طرح و پروپوزالی تهیه و برای تصویب به این شورا ارسال می شود که لازمه ثبت جهانی بازارچه سعدالسلطنه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین اظهار امیدواری کرد با طی شدن پروسه اداری امور ثبت جهانی بازارچه سعدالسلطنه، در سال جاری بتوان شاهد ثبت این مجموعه به اولین بازارچه جهانی صنایع دستی ایران بود.

موزه صنایع دستی در سعدالسلطنه ایجاد می شود

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی قزوین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: به پیشنهاد معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور، ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه کلید خورده است.

میثم حصاری اظهار داشت: بدنبال طرح این موزه طی هفته جاری شاهد بازدید خانم غاده حجاوی رئیس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی از این بازارچه بودیم.

وی اظهار داشت: خانم حجاوی در این بازدید نکات فنی لازم و نواقضی که باید برای ثبت جهانی شدن بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه به آنها توجه و برطرف شوند را گوشزد کرد.

این مسئول حوزه میراث فرهنگی ادامه داد: از جمله درخواست های خانم حجاوی در این بازدید ایجاد موزه صنایع دستی ایران و ملل مختلف و همچنین ایجاد یک مرکز آموزش در بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه بود که در جریان ثبت جهانی این مجموعه به آن جامه عمل پوشانده خواهد شد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی قزوین گفت: ساماندهی بسته بندی کالاهای عرضه شده در این بازارچه از دیگر درخواست ها بود که در این خصوص نیز تلاش خواهیم کرد تا بسته بندی صنایع دستی بازارچه سعدالسلطنه شکیل و با کیفیت باشند و تمامی آنها علاوه بر توضیحات فارسی دارای توضیح انگلیسی نیز باشند.

حصاری همچنین گفت: ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسطلنه نقطه عطفی در این حوزه در کشور به شمار خواهد رفت، ضمن آنکه تاثیر قابل توجهی نیز در توسعه صنعت گردشگری قزوین خواهد گذاشت.

تقاضای ۲۰۰ صنعتگر و عرضه کننده صنایع دستی برای حضور در بازارچه سعدالسلطنه

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امیدواریم با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه در سال جاری محقق شود.

آرش رشوند آوه با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰۰ نفر متقاضی جدید دریافت غرفه برای تولید و یا عرضه صنایع دستی در سعدالسلطنه هستند که نمی توانیم پاسخگوی تمامی آنها باشیم، افزود: در حال حاضر ۱۲۸ صنعتگر و عرضه کننده صنایع دستی در این بازارچه مشغول ساخت و یا عرضه انواع هنرهای دستی هستند.

وی با اشاره به فعالیت بازارچه صنایع دستی کاروانسرای سعدالسلطنه از سال ۹۲ تاکنون پس از اتمام عملیات مرمت و بهسازی این فضای تاریخی توسط شهرداری، گفت: این فضا دارای ۲۳۰ حجره با مساحت های مختلف است که در حال حاضر حدود ۱۳۰ غرفه آن در قالب کاربری فروشگاه های صنایع دستی و پذیرایی در قالب کافه فعالیت می کنند.

رشوند آوه با اشاره به الزاماتی که برای ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه مطرح است، گفت: فضایی با ۲۰ حجره به منظور راه اندازی کارگاه های صنایع دستی در این مجموعه در نظر گرفته ایم.

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری قزوین گفت: طرحی نیز در دست کار داریم با عنوان معرفی کهن پیشه ها و هنرهای دستی رو به فراموشی که در شبستان سعدیه سرای سعدالسلطنه اجرا می شود که عملیات مرمت و بهسازی آن در مراحل پایانی قرار دارد.

وی اظهار داشت: حمام سنتی مردانه و زنانه و هتل سنتی این مجموعه نیز در سال جاری تکمیل و مورد بهره برداری قرار می گیرد که می تواند تکمیل کننده پازل طرح گردشگری سرای سعدالسطلنه باشد.

رشوند آوه با اشاره به آمادگی سرای سعدالسلطنه برای میزبانی جشنواره های مختلف ملی و بین المللی، گفت: در صورت انتخاب قزوین، می توانیم جشنواره جهانی صنایع دستی را در این مکان تاریخی برگزار کنیم.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
12345678910
ردیفتیترتاریخ
1 ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین روی میز یونسکو ۱۳۹۸ شنبه ۲۳ آذر
2 صندوق احیای بناهای تاریخی سه طرح سرمایه گذاری در قزوین دارد ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۳ مرداد
3 سفیر فرانسه در ایران از کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین بازدید کرد ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۰ مرداد
4 ثبت جهانی قلعه الموت وبازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه پیگیری میشود ۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير
5 معاون رئیس جمهور از سرای تاریخی سعدالسلطنه قزوین دیدن کرد ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۵ تير
6 سعدالسلطنه قزوین، اولین بازار صنایع دستی ایران که جهانی می شود ۱۳۹۸ جمعه ۲۴ خرداد
7 چهار اثر تاریخی قزوین نامزد ثبت در فهرست جهانی است ۱۳۹۸ شنبه ۲۸ ارديبهشت
8 بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین، ثبت جهانی می‌شود ۱۳۹۸ شنبه ۲۱ ارديبهشت
9 سفیر اتریش در ایران از سرای سعدالسلطنه قزوین بازدید کرد ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۷ مهر
10 نخستین سمپوزیوم مفاخر قزوین افتتاح شد ۱۳۹۷ يکشنبه ۴ شهريور
12345678910
اکثر استخرهای استان قزوین تعطیل شده‌اند۱۷ مرحله طرح ارتقا امنیت اجتماعی در قزوین اجرا شدتردد ۸۰ درصدی خودروها در آزادراه‌های قزوین۹۰ درصد مالیات مودیان قزوینی بخشیده می‌شودخرید دارچین و زنجبیل در بازار قزوین افزایش یافتبخش کشاورزی نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری استتیم فوتبال کاسپین قزوین شهرداری فومن را شکست داداحداث شبکه فاضلاب روستایی بویژه مناطق گردشگری در اولویت باشد۴۰ واحد تولیدی در قزوین از تملک بانک‌ها خارج شدنداستفاده از دستکش برای پیشگیری از ویروس کرونا فرهنگ‌سازی شودپلمب ۲ داروخانه متخلف در قزویناحتمال بارش شدید برف و باران در سطح استانمردم کمتر از خانه خارج شوند۶۰ درصد دانش آموزان قزوینی دارای مشکلات قامتی هستند۸۰ درصد تردد خودرو در راه‌های قزوین، سهم آزادراه‌ها استمعافیت مالیاتی شهرک صنعتی کاسپین تصویب شدجلسات عمومی و اداری در قزوین محدود می شودمشمولان غایب به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبهسینما ملت از خواب بیدار می‌شود؟
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
صفحه اول روزنامه‌های 7 اسفند 1398ویروس کرونا چند نوع است؟تصاویر: بیم کروناآنفولانزایی که سال ۵۶ در تهران همه گیر شد!در کشور‌های ویروس‌زده چه خبر است؟باجه‌های عصر بانک‌ها به مدت یک هفته تعطیل شدند«تام کروز» هم درگیر کرونا شد+عکسهمه اقلام در ساعت ابتدایی در بازار میوه و تره‌بار وجود دارد/ مردم بیش از نیاز خریداری می‌کنند/ لیموترش و سیر تازه با قیمت مصوب به فروش می‌رسدوضعیت نورآباد بحرانی است؛ شهر در محاصره سیل قرار گرفتافزایش ۲۰ برابری قیمت ماسک | سلبریتی‌ها دکتر شدند!ایران سیبل اتهام کروناآغاز فروش اقساطی ام وی ام ایکس ۵۵ جدید - اسفند 98آخرین وضعیت دانشجوی مبتلا به کرونا در دانشگاه خواجه نصیرآمار جالب تماس‌های مردمی با وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعتکلیه مدارس تهران فردا تعطیل استسیل اولین قربانی خود را گرفت!بیمارستان‌های فرقانی و کامکار قم در حال پر شدنکرونا | استرداد بلیت پروازهای داخلی و خارجی بدون دریافت جریمه الزامی شدسقوط مرگبار زنی با یک لنگه کفشمردم قرنطینه خوداختیاری کنند