۱۳۹۸ يکشنبه ۲۹ دي  | 2020 1 Sunday
آرشیو خبر آمار بازدید: 191 کد مطلب: 52472  

دود غلیظ آتش سوزی های سریالی در مراتع

آتش سوزی‌های سریالی و روزافزون در اراضی کشاورزی، مراتع و علفزارها در فصل گرما که حاصل سهل انگاری، عدم حس مسئولیت پذیری و ندانم کاری برخی شهروندان در قالب کشاورز و باغدار، مسافر و رهگذر است، خسارت‌های زیادی به جامعه تحمیل می کند.
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۶ خرداد ساعت 20:39

 صدای قزوین - تیرگی و بوی دود آتش از کیلومترها دورتر به مشام و به چشم می‌خورد، بازهم آتش به جان مزارع، باغ‌ها و علفزارها افتاده است.


این ایام روزی نیست که خبر آتش سوزی اراضی کشاورزی و علفزارها در قزوین شنیده نشود، به طوری که این موضوع به یک سریال تکراری تبدیل شده است.

این دست حوادث علاوه بر ایجاد خسارات قابل توجه به زمین‌های کشاورزی، هوا را آلوده کرده و محیط زیست را نیز تخریب می‌کند و ضروری است تا توسط رسانه‌ها و دستگاه‌های متولی برای پیشگیری از این نوع حادثه‌ها فرهنگ سازی و اطلاع رسانی شود.وقوع روزانه ۴۰ تا ۵۰ مورد آتش سوزی در مراتع و باغ‌های قزوین

مجتبی منتظری رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین گفت: در فصل گرما و روزهای گرم سال روزانه به طور میانگین ۴۰ تا ۵۰ مورد وقوع آتش سوزی در قزوین ثبت می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی از این حوادث عمدی و بعضی نیز سهوی هستند، اظهار داشت: برخی از این آتش سوزی‌ها بوسیله باغداران و زارعین با هدف از بین بردن علف‌های هرز و آفات به عنوان روشی کم هزینه مورد استفاده قرار می‌گیرد که عدم کنترل و در برخی موارد ناتوانی آنان به دلیل وزش باد و خشکی علف‌ها موجب می‌شود اتش از محدوده مورد نظر فراتر رفته و به دیگر نقاط سرایت کند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین با بیان اینکه برخی از این حوادث نیز به شکل سهوی و توسط مسافران و یا عابران عبوری بوقوع می‌پیوندد، افزود: انداختن ته سیگار به علفزار خشک و یا خاموش نکردن بقایای آتش و زغال در حین سفر به شکل سهوی موجب ایجاد چنین حوادثی می‌شود.

وی یادآور شد: به طور متوسط اطفای حریق در این حوادث با یک دستگاه یا سه دستگاه خودروی آتش نشانی با میانکین زمان ۴۵ دقیقه تا ۳ ساعت انجام می‌شود.

منتظری به دشواری کار آتش نشانان برای اطفای حریق در باغ‌ها و مزارع اشاره کرد و گفت: معمولاً وسعت این آتش سوزی‌ها گسترده بوده و خاموش کردن آنها کار ساده ای نیست چرا که در خیلی از موارد خودروهای آتش نشانی قادر به عبور از موانع و پستی و بلندی‌های موجود در باغ‌ها و مزارع نیستند.

وی اظهار داشت: در این مواقع آتش نشانان بوسیله آتش کوب و کوله پشتی‌های اطفای حریق برای خاموش کردن آتش اقدام می‌کنند.

وقوع ۳۷۳ حادثه آتش سوزی در باغ‌ها، مراتع و علفزارهای قزوین طی خرداد ماه

محمدعلی غلامی مسئول مرکز پیام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه از ۵۸۳ حادثه عملیاتی خرداد ماه امسال در قزوین ۳۷۳ مورد مربوط به آتش سوزی باغ‌ها، مراتع و زمین‌های کشاورزی و علفزارها بوده است، گفت: بیشتر آتش سوزی باغ‌ها، مراتع و علفزارها در فصل گرما در روزهای جمعه و تعطیل بوقوع می‌پیوندد.

وی با بیان اینکه این آمار مختص به قزوین است و اگر آمار استانی را در نظر بگیریم عدد قابل توجهی از حوادث اینچنینی بدست می‌آید، اظهار داشت: برخی آتش سوزی‌ها نیز شبانه و توسط باغداران و یا کشاورزان برای از بین بردن علف‌های هرز انجام می‌شود اما در خیلی مواقع آنها قادر به کنترل آتش نبوده و حریق به سرعت به سایر مزارع و باغ‌ها نفوذ پیدا می‌کند.

غلامی توصیه کرد باغداران و کشاورزان به جای آتش روشن کردن در مزارغ و باغ‌های خود اقدام به چیدن علف‌ها کنند تا از وقوع حوادث آتش سوزی و خسارت به زمین‌های کشاورزی جلوگیری شود.

وی اظهار داشت: در هنگام آتش سوزی مزارع کشاورزان می‌توانند با شخم زنی یک خط طولی به فاصله چندین متری بوسیله تراکتور از آتش از ادامه حریق جلوگیری کنند.

غلامی با بیان اینکه اولویت آتش نشانی برای اطفای حریق در زمین‌های کشاورزی مربوط به اراضی دارای درخت و باغ و یا برخوردار از محصول است، افزود: خاموش کردن آتش در علفزار در اولویت دوم قرار دارد اما اگر علفزارها نزدیک مناطق مسکونی باشد، خاموش کردن آنها از اولویت درجه یک برخوردار می‌شود.

وی اظهار داشت: در بسیاری از موارد چون دسترسی به آب در باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی وجود ندارد و خودروی آتش نشانی نیز قادر به حضور در آنها نیست باید با کوله‌های ۲۰ لیتری شبیه به سم پاش به اطفای حریق پرداخت که البته کاری دشوار و نفس گیر است.

غلامی از شهروندان و کشاورزان درخواست کرد از آتش زدن علفزارها پرهیز کنند چرا که این کار می‌تواند به اراضی کشاورزی خسارت زده و آسیب‌های مادی و حتی جانی به جای بگذارد.سوختن ۲۰ هکتار از مراتع قزوین در آتش

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین نیز ایرنا گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۰ هکتار از مراتع استان در آتش سوخته است.

علی اکبر اسدالهی با اشاره به اینکه خاموش کردن آتش سوزی‌های گسترده در مراتع به نیروی انسانی زیادی نیازمند است و در حوادث بزرگ علاوه بر محیط بانان از ظرفیت نیروهای امدادی سپاه و هلال احمر و افراد محلی نیز بهره می بریم، گفت: پیش بینی می‌شود متأسفانه این دست حوادث با توجه به گرمای هوا در ماه‌های آتی تداوم داشته باشد.

وی اظهار داشت: این آتش سوزی‌ها پوشش گیاهی اراضی ملی را از بین می‌برد و با خود تبعات اقتصادی زیان باری برای بخش کشاورزی به همراه دارد، ضمن آنکه محیط زیست را نیز آلوده می‌کند.

اسدالهی ریشه این حوادث را بی احتیاطی و سهل انگاری و نداشتن آگاهی نسبت به تبعات آنها دانست و گفت: از کشاورزان و دیگر شهروندان می‌خواهیم تا نسبت به این موضوع حساس بوده و اگر آتشی در مراتع روشن می‌کنند مراقب بوده و پیش از ترک محل حتماً آن‌را خاموش کنند.

این مسئول با اشاره به اراضی مستعد آتش سوزی، گفت: اراضی و مراتعی که در حاشیه جاده‌ها قرار دارند بیشتر در معرض آسیب هستند.

وی با اشاره به محدودیت‌های اعتباری در حوزه صیانت از اراضی ملی، گفت: اعتبارات ما در مقابل وسعت این اراضی بسیار محدود است بنابراین باید با استفاده از ظرفیت‌های مردمی به حفاظت از منابع طبیعی بپردازیم.

این مسئول از رسانه‌ها خواست آگاه سازی جامعه و هشدار به مردم در خصوص تبعات روشن کردن آتش در سطح علفزارها و مراتع بویژه در روزهای گرم سال را در دستور کار خود قرار دهند تا شاهد کاهش حوادث در این خصوص باشیم.


امکانات ناکافی برای مهار آتش سوزی‌های گسترده

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امکانات این استان مانند بسیاری از استان‌های کشور برای خاموش کردن آتش سوزی‌های گسترده کافی نیست و در این شرایط پیش بینی شده تا از استان‌های همجوار به عنوان استان معین کمک گرفته شود.

قدرت الله مهدیخانی افزود: البته برای مهار آتش سوزی در سطح مراتع و علفزارها که هرساله با گرم شدن هوا شاهد آن هستیم و امسال به دلیل بارش‌های خوب و بیشتر شدن پوشش گیاهی با رشد آن مواجه بوده‌ایم برنامه ریزی های گسترده‌ای به عمل آمده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین با اشاره به اطلاع رسانی شورای مدیریت بحران استان به دستگاه‌های ذیربط در سطخ استان‌ها و شهرستان‌ها و همچنین شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها برای مقابله با حوادث آتش سوزی اراضی کشاورزی و ملی، گفت: در سطح روستاها نیز تمهیدات و هماهنگی لازم بین شوراها و دهیاران و استفاده از امکانات و ظرفیت مردم برای مدیریت و کنترل چنین حوادثی اتخاذ شده است.

وی اظهار داشت: در مواقع بحرانی نیز از تمامی امکانات و ظرفیت‌های جمعیت هلال احمر، سپاه و بسیج برای کنترل و مدیریت حوادث بزرگ بهره خواهیم گرفت.

تهیه تجهیزات برای مهار آتش در ارتفاعات

مهدیخانی همچنین یادآور شد: در سال گذشته برای مقابله با آتش سوزی در سطح اراضی ملی ۵ وسیله موتوری اطفای حریق و ۳۰ آتش کوب کوله‌ای به ادارات کل منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست اهدا شد برای مهار آتش در حوادثی که در ارتفاعات و مکان‌های صعب العبور رخ می‌دهد، مورد استفاده قرار بگیرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: امکانات آتش نشانی و دستگاه‌های امدادی برای مهار این حوادث هرچه قدر هم که باشد باز ناکافی است بنابراین بهترین روش فرهنگ سازی در بین جامعه برای پیشگیری است.

وی از شهروندان و مسافران خواست تا پس از حضور در طبیعت حتماً آتشی که برای تهیه غذا روشن کرده‌اند را به طور کامل خاموش کنند پس از اطیمنان از این موضوع محل را ترک کنند تا حادثه آتش سوزی رخ ندهد.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 ۷۰ درصد آتش سوزی‌ها در قزوین از مزارع آغاز می‌شود ۱۳۹۸ شنبه ۵ مرداد
2 آمار آتش سوزی مراتع قزوین رشد پیدا کرد ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۶ تير
3 دود غلیظ آتش سوزی های سریالی در مراتع ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۷ خرداد
4 آتش در گلستان ۱۳۹۶ سه شنبه ۹ آبان
5 آتش‌سوزی های فراموش نشدنی تاریخ ۱۳۹۲ دوشنبه ۸ مهر
داوری یکی از راههای کاهش پرونده در محاکم استتردد در جاده‌های قزوین بدون زنجیر چرخ ممنوع شدداشتن استحکام بنا برای ساختمانهای آموزشی ضروری استضرورت تشکیل بانک اطلاعاتی معتادین در جامعه۳۶۰۰ شغل در بخش کشاورزی استان قزوین ایجاد شد۴۶ دستگاه مکانیزه معابر قزوین را برف‌روبی کردند۸۰۰ کیلوگرم شیره تقلبی انگور در قزوین کشف شدنمایشگاه لوازم خانگی در قزوین برپا می شودخرید و فروش طلا و سکه در بازار قزوین کاهش یافتمدارس ابتدایی و پیش‌دبستانی استان قزوین تعطیل شدبارش برف تا اواخر وقت امروز یکشنبه در قزوین ادامه داردمعاینه فنی خودروها در قزوین با ۵۰ درصد تخفیف انجام می‌شوددوره آموزشی حفاظت از بناهای تاریخی در قزوین برگزار شدپردیس سینمایی امید در پارک شهر محمدیه احداث می‌شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبهبهزیستی قزوین ۸۸ کودک بی‌سرپرست را پذیرش کرده استرشته ترامپولین در پنج شهرستان قزوین فعال استدست زمین خواران از ۲۴۰ هکتار اراضی ملی قزوین کوتاه شد۹۴۹ طرح کشاورزی قزوین تسهیلات اشتغال دریافت کردندبارش برف در قزوین تا دوشنبه ادامه دارد
پر بیننده ترین اخبار ماه گذشته صدای قزوین قزوین بهشت سرمایه گذاران استبارش برف در قزوین تا دوشنبه ادامه داردهیجدهمین جشنواره هنرهای نمایشی کانون در قزوین به پایان رسیدبانک اطلاعاتی معتادان استان قزوین تهیه شودفعالیت‌های فرهنگی نیازمند خلاقیت و نوآوری استحل ریشه‌ای آسیب‌های اجتماعی باید محله محور باشددست زمین خواران از ۲۴۰ هکتار اراضی ملی قزوین کوتاه شدمردم استان قزوین در حمایت از اقتدار نظام و رهبری راهپیمایی کردندکانون نخبگان مددجو در استان قزوین راه اندازی شودآزمون نجاتگر رانندگان در پایگاه‌های امداد قزوین برگزار شدبهزیستی قزوین ۸۸ کودک بی‌سرپرست را پذیرش کرده استرشته ترامپولین در پنج شهرستان قزوین فعال است۹۴۹ طرح کشاورزی قزوین تسهیلات اشتغال دریافت کردنددست زمین خواران از ۲۴۰ هکتار اراضی ملی قزوین کوتاه شدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهنمایشگاه لوازم خانگی در قزوین برپا می شودمدارس ابتدایی و پیش‌دبستانی استان قزوین تعطیل شدخرید و فروش طلا و سکه در بازار قزوین کاهش یافت۸۰۰ کیلوگرم شیره تقلبی انگور در قزوین کشف شد
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
قیافه کوزت گونه سپیده خداوردی!ایجاد دانشگاه علوم پزشکی جدید ممنوع شدکشف تریاک در قوطی های خیارشور!کشته شدن یک زن در اثر برخورد با قطار تهران - مشهدروش تخصیص سهمیه بنزین برخی خودروها از ۳ روز آینده تغییر می‌کنداحتمال سکونت یک میلیون نفر در مریخخبر خوش وزیر ارتباطات در روز برفی +عکسعبور سیارکی 88 متری از کنار زمین/ احتمال برخورد وجود دارد؟سلطانی‌فر: من امنیت تیم های میهمان فوتبال ایران را تضمین می‌کنم!تصویری خاص از حضور حسن روحانی در مناطق سیل‌زده +عکسآیا ویروس ناشناخته چینی جهان را تهدید می‌کند؟توضیح وزارت بهداشت درباره شیر‌های سمیزیرنویس شبکه خبر از سخنان خجالت آور ترامپ +عکستحویل 150 شهید پرواز ۷۳۷افزایش قابل توجه تولید خودروهای هایما در ایران خودرووضعیت پروازهای فرودگاه مهرآباد بعد از 7 ساعت تاخیرچه عواملی باعث خنده در خواب می شود؟رژیم گرفتن از چاقی مرگبارتر استقیمت سکه و طلا در روز برفی تهرانعکس کمتر دیده شده از آیت الله بهجت در جوانی