۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ بهمن  | 2020 2 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 165 کد مطلب: 52739  

تغییر ساعت کار ادارات قزوین و تاثیر آن در مصرف انرژی

تغییر ساعت کار ادارات در قزوین از ابتدای امسال به مدت یک ماه و با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی کلید خورده است، با این وجود عده ای از کارمندان آنرا نتیجه بخش نمی دانند در حالی که مسئولان از آثار مثبت آن در کاهش مصرف انرژی سخن می گویند.
۱۳۹۸ شنبه ۱۵ تير ساعت 11:21

 صدای قزوین - از ابتدای تیرماه امسال تا پایان این ماه ساعت شروع و پایان کار ادارات و دستگاه های دولتی در قزوین تغییر یافت.


براین اساس ساعت شروع به کار ادارات یک ساعت جلو کشیده شد و به ساعت ۶:۳۰ تغییر یافت و ساعت پایان کار آنها نیز ۱۳:۳۰ دقیقه اعلام شد.

به گفته مسئولان استانی، این تصمیم با هدف کمک به صرفه جویی انرژی و مدیریت تولید و توزیع برق اتخاذ شده است.

با این وجود کارمندان ادارات و دستگاه های اجرایی نظرات و نقدهایی در خصوص این طرح و کاربردی بودن آن دارند و بعضی از آنها می‌گویند با این تغییر ساعت کاری دچار مشکلاتی شده اند.

واکنش کارمندان قزوینی به تغییر ساعات کاری ادارات

یکی از کارمندان دستگاه های اجرایی قزوین با انتشار مطلبی در فضای مجازی نسبت به این طرح انتقاد کرد.

محمد فرحی کارمند اداره کل دامپزشکی قزوین در این مطلب که با عنوان " تاثیر منفی تغییرساعت کار کارمندان دولت برسلامتی و ارتباطات اجتماعی" نگارش شده، آورده است:

از ابتدای تیر ماه سال جاری تصمیمی اخذ شد که طی آن ساعت کاری ادارات در تعدادی از استانهای کشور (البته به غیر از پایتخت نشینان عزیز که معمولاً مستثنی هستند!) یک ساعت زودتر یعنی از ساعت ۶ و نیم صبح در محل کار خود حاضر شوند و ساعت یک ونیم ظهر محل کار خود را ترک کنند که موجب بروز مشکلاتی در ساعت بیولوژیک بدن، سیستم زندگی و کاری کارمندان شده است.

در بخش دیگری از این مطلب آورده شده است: در فصل تابستان نزدیک به ساعت ۲۱ هوا تاریک می شود و چنانچه برای یک دید و بازدید و یا ورزش و پیاده روی شبانه از منزل خارج شوی در خوش بینانه ترین حالت، ساعت ۱۲ شب در منزل خواهی بود که زمان خواب، حدود ساعت ۱ بامداد خواهد شد و قطعاً برای حضور روز بعد در محل کار، با مشکل کسر خواب مواجه خواهی بود، و اثراتی همچون افزایش فشار خون، استرس، افزایش وزن و عدم بازدهی مفید در محیط کار را به دنبال خواهد داشت.

در جای دیگری از این مطلب آمده است: این شرایط در استانهایی که پنج شنبه ها تعطیل هستند تا حدودی قابل مدیریت کردن است چراکه می توان برنامه های دید و بازدید و… را در ۲ شب متمرکز کرد، ولی در استانهایی که پنج شنبه ها هم در محل کار حاضر هستند، از منظر ارتباطات اجتماعی مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت که نتیجه آن خستگی، استرس، ناامیدی، عصبانیت، رفتار پرخاشگریانه، کاهش وزن، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، ضعف سیستم ایمنی، اضطراب و نابسامانی سلامت ذهنی می‌شود.

در ادامه این مطلب آورده شده است: در جامعه ای که اقشار مختلف مردم با فشارهای اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند تنها دلخوشی ایشان یک شب نشینی ساده در کنار فرزندان، پدر و مادر، اقوام و دوستان در منازل یکدیگر و یا ورزش و پیاده روی در پارکها می باشد، که متاسفانه با این رویه، این تفریح نیز از زندگی بخشی از جامعه حذف شده است، چرا که در فصل مدارس به دلیل برنامه های درسی فرزندان امکان شب نشینی وجود ندارد و در شبهای تابستان نیز ترس از تاخیر صبحگاهی کارمند، لذت حضور در این دورهمیها از افراد سلب خواهد شد.

تغییر ساعت کار ادارات کمکی به صرفه جویی نمی کند

فاطمه آسیابان ها کارمند اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: معتقدم اجرای این طرح کمکی به کاهش مصرف انرژی در ادارات نمی کند و در این خصوص کارایی ندارد، البته ممکن است ساعت پیک و اوج بار مصرف را به زمان دیگری منتقل کند.

وی اظهار داشت: با توجه به وضعیت هوا در تابستان تفاوت چندانی بین ساعت ۶.۳۰ و ۱۰ نیست و معمولاً در ساعات ابتدایی روز نیز باید از وسایل سرمایشی استفاده شود که این موضوع در ادارات مشاهده می شود.

آسیابان ها با بیان اینکه نه موافق و نه مخالف این طرح هستم، افزود: با این وجود باید اذعان کرد از ۶.۳۰ که شروع کار ادرات در این طرح است تا ساعت ۷.۳۰ عملاً کار خاصی انجام نمی شود و ادارات نیز مراجعه کننده ندارند.

وی ادامه داد: از سویی دیگر مراجعه کنندگان به دنبال پیگیر امور و کارهای خود تا ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه هستند در حالی که ادارات یک ساعت زودتر تعطیل می شوند.کارمندان خواب آلود در پی تغییر ساعات کار اداری

یک کارمند مرد در سازمان جهاد کشاورزی قزوین که خواست نامش بیان نشود نیز گفت: این طرح هیچ کارایی نداشته است و در آغاز ساعت اداری جدید بیشتر کارمندان خواب آلود هستند.

این کارمند همچنین گفت: بسیاری از کارمندانی که همسر آنها نیز شاغل است و یا فرزندان خود را به مهدکودک می برند اکنون دچار مشکل شده اند و از این طرح ناراضی هستند.

وی با بیان اینکه بیشتر همکاران من نسبت به این طرح ناراضی هستند و در فایده و نتیجه بخش بودن آن ابهام و شک دارند، ادامه داد: در ساعات جدید عملاً مراجعه کننده خاصی نداریم و خیلی از کارمندان عملاً کاری ندارند.

این کارمند گفت: بهترین حالت این بود که ساعت کاری ادارات به همان روال سابق بود و یک ساعت از ساعت کاری بعدازظهر کم می شد چرا که اکنون در زمان مصرف انرژی ادارات تغییری حاصل نشده و تنها یک ساعت جابه جایی اتفاق افتاده است.

یک کارمند زن در اداره کل استاندارد قزوین نیز که خواست نامش بیان نشود با بیان اینکه با اجرای طرح تغییر ساعت کار ادارات در تابستان مخالف است، گفت: به دلیل مسایل خانوادگی و ضرورت رسیدگی به وضع مادر و فرزند خود، عملاً نمی توانم در ساعت ۶:۳۰ صبح در اداره حاضر شوم و از زمان اجرای این طرح مجبورم خیلی روزها نیم ساعت مرخصی بگیرم.

این کارمند همچنین گفت: معتقدم در این طرح باید برای کارمندان زن تخفیف و امتیاز قائل می شدند و حداقل ساعت کاری آنان از هفت صبح آغاز می شود.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح ساعت کاری برخی کارمندان حتی بیشتر شده است، مثلاً خیلی از کارهای بنده تا ساعت ۱۳:۳۰ که پایان ساعت اداری اعلام شده تمام نمی شود و مجبورم تا ساعت ۱۴:۳۰ در اداره حضور داشته باشم.

این کارمند همچنین گفت: به نظرم این طرح علمی و چندان کارشناسی شده نیست و تغییر خاصی در میزان مصرف انرژی در ادارات ایجاد نمی کند.تاثیر مثبت تغییر ساعات کار اداری در صرفه جویی در مصرف انرژی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: عمده مشکل ما در مبحث مصرف برق، در ساعات پیک شامل ۱۲ تا ۱۶ است، بنابراین تغییر ساعات کاری ادارات از این ساعت به یک زمان غیرپیک می تواند در کاهش مصرف و صرفه جویی موثر واقع شود.

سعید بهادیوند چگینی افزود: با یک ساعت تغییر در ساعت کار ادارات استان از زمان پیک به غیرپیک شاهد جابه جایی ۲.۲ مگاوات بار انرژی از اوج بار به کم باری هستیم که این مهم به تولید نیروگاه ها و اینکه در ایام پرمصرفی با خاموشی روبرو نشویم، کمک می کند.

این مسئول گفت: امسال با تدابیر اتخاذ شده توسط مسئولان استانی از جمله طرح تغییر ساعت کار ادارات و برنامه های شرکت توزیع نیروی برق قزوین، در سطح استان برخلاف سال گذشته هیچ گونه خاموشی و یا محدودیتی اعمال نشده است.

وی ادامه داد: از آنجا که قزوین استانی صنعتی است، از صنایع استان نیز درخواست داشته ایم تا با شرکت توزیع نیروی برق همکاری داشته باشند و بخشی از مصرف خود در ساعات پیک را به غیرپیک منتقل کنند.

بهادیوند چگینی با بیان اینکه قدرت قراردادی انرژی ادارات استان ۲۰ مگاوات است که می توان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از آن را صرفه جویی کرد، افزود: مساله مهمی که انتظار می رود از تغییر ساعات کار ادارات که حاصل شود که البته تا حد زیادی نیز محقق شده، انتقال مصرف در ساعت پیک به غیرپیک است.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد مصرف انرژی در فصل گرما به وسایل سرمایشی اختصاص دارد، اظهار داشت: این طرح (تغییر ساعت کار ادارات در تابستان برای صرفه جویی در مصرف انرژی) تنها به قزوین اختصاص نداشته و در خیلی استان ها اجرایی شده و نتایج خوبی نیز به همراه داشته است.

صرفه جویی ۲ مگاواتی برق با تغییر ساعات کار ادارات

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: هدف از اجرای طرح تغییر ساعات کاری ادارات و دستگاه های اجرایی در استان صرفه جویی و مدیریت بهتر برای تولید و توزیع انرژی بوده است.

منوچهر حبیبی افزود: در روزهای گرم سال بویژه اوایل تابستان میزان مصرف انرژی بالا می رود و این موضوع باعث می شود تا برخی مواقع ناچار به قطع برق منازل مسکونی و کارخانه ها شویم.

وی اظهار داشت: این مهم موجب نارضایتی و ایجاد مشکل برای مردم و همچنین واحدهای تولیدی می شد و به آنها آسیب می زد بنابراین تصمیم گرفته شد تا محدودیت ها به شکل برنامه ریزی شده برای بخش اداری انجام شود.

حبیبی با بیان اینکه تغییر ساعت کاری ادارات کارشناسی شده است، افزود: در این طرح استفاده از انرژی خدادادی مورد توجه قرار گرفته و هوا و نورآفتاب به گونه ای است که در ساعت ۶:۳۰ مشکل خاصی برای فعالیت کارمندان و شهروندان ایجاد نمی کند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری قزوین ادامه داد: از سویی دیگر شاهد انتقال زمان مصرف در ساعت پیک به غیر پیک هستیم که موجب صرفه جویی قابل توجه انرژی خواهد شد به گونه ای که براساس نظر شرکت برق منطقه ای از محل اجرای این طرح صرفه جویی ۲ مگاواتی حاصل می شود.

وی در خصوص مشکلات و محدودیت هایی که اجرای این طرح ممکن است برای برخی کارمندان ایجاد کند نیز گفت: باید به شیوه های مختلف کاری عادت کنیم و عادت بر یک شیوه چندان صحیح و منطقی نیست چرا که در طول سال و به فراخور شرایط مختلف ممکن است وضعیت کاری از جنبه ساعت کار با تغییراتی روبرو شود که باید خود را به آنها وقف دهیم.

حبیبی با بیان اینکه طرح موقتی است، در خصوص تمدید یا پایان آن گفت: پس از دریافت نظرات شرکت توزیع نیروی برق و گزارش هواشناسی، نسبت به این موضوع تصمیم گیری می شود.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
۹۱۵ طرح پاکسازی در محلات آلوده استان قزوین اجرا شده استساختمانهای قزوین ۱۶ سانتیمتر نشست داردراه اندازی مرکز نگهداری و ترک اعتیاد در استان قزوین ضروری استشورای نگهبان ادعای عصمت نداردکارگران کنتورسازی قزوین خواستار رسیدگی مسوولان به مشکلاتشان شدنددشمنان از مشارکت حداکثری مردم در انتخابات واهمه دارنددرمان اعتیاد نیازمند مشارکت عمومی استدختران بسکتبالیست شهرداری قزوین راهی لیگ برتر شدندمبارزه با مواد مخدر باید به یک فرهنگ تبدیل شودامنیت پایدار ارمغان مشارکت حداکثری مردم در انتخابات استچالش‌های ارتباط بین نمایندگان مجلس و رسانه‌هانشت گاز «ال پی جی» در شهر صنعتی البرز مهار شد۶۲۴ بازرس بر انتخابات استان قزوین نظارت می‌کنندکمک به مساجد به طور هدفمند صورت گیردمعیار رأی دادن نگاه قومی و قبیله‌ای نباشدپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبهمشارکت حداکثری در انتخابات، اولویت اصلی نظام استاولین ضامن سلامت انتخابات، خود کاندیداها هستندضرورت تخریب و بازسازی 208 مدرسه در استان قزوینبانوان ایرانی در توسعه کشور نقش بسزایی دارند
انصراف ۱۹ نامزد انتخابات مجلس در استان قزوینبانوان ایرانی در توسعه کشور نقش بسزایی دارندقانون محوری برای کاندیداها ضرورتی اجتناب ناپذیر استدر روز انتخابات برای هر سه صندوق یک بازرس تعیین شده استقاچاقچی سوخت در قزوین محکوم شدنامزدهای صادق میثاق نامه دیده بان شفافیت را امضا کنندنماینده مجلس نباید وامدار هیچ گروه و جریان سیاسی باشدپیش بینی ۸۰ درصدی مشارکت انتخاباتی در بویین زهرامعیار رأی دادن نگاه قومی و قبیله‌ای نباشدضرورت تخریب و بازسازی 208 مدرسه در استان قزوینتیم‌های والیبال و بسکتبال شهرداری قزوین برابر حریفان پیروز شدنداختصاص ۳۰ فضای تبلیغاتی ویژه انتخابات در قزوینمشارکت حداکثری در انتخابات، اولویت اصلی نظام استکمک به مساجد به طور هدفمند صورت گیردانتخابات عرصه وزن کشی احزاب و جریان‌های سیاسی استنشت گاز «ال پی جی» در شهر صنعتی البرز مهار شدچالش‌های ارتباط بین نمایندگان مجلس و رسانه‌ها۶۲۴ بازرس بر انتخابات استان قزوین نظارت می‌کننداولین ضامن سلامت انتخابات، خود کاندیداها هستندامنیت پایدار ارمغان مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
فیلم| اینجا سرزمین تولید سرطان است!رای بدهیم که چه شود؟؟؟تصویب نهایی حذف ۴ صفر پول ملی در مجلسبرای رای دادن به کدام مدارس می توانید مراجعه کنید؟اینفوگرافیک | برای جلوگیری از ابتلا به کرونا چه باید کرد؟برای مقابله با کرونا چگونه از ماسک استفاده کنیم+اینفوگرافیکپدیده عجیب که سالی یکبار اتفاق می‌افتد! +عکسوزیر بهداشت: پاییز امسال حدود 56 نفر بر اثر آنفلوانزا فوت کردندویلاها هم شامل مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوندچهار خودروی جدید معرفی شددردسر‌های «رمز پویا» صدای مردم را درآورد+عکسهواشناسی| پنج شنبه اغلب مناطق کشور بارانی استمومنی راد: ترور سردار سلیمانی هیچ مبنای قانونی نداردکرونا وارد ایران شد ؛‌ چطور از خودمان مراقبت کنیم؟رونمایی جدیدترین محصول سایپا با حضور رییس جمهوردستور پخت مرغ و ریحان سرخ شده تایلندیعلم الهدی:پژوهشگاه قوه قضاییه بار علمی ترور سردار سلیمانی را به دوش می کشدراههای مقابله با ویروس کروناافراد مبتلا به کرونا در قم قرنطینه شدندآبشاری که یک بار در سال تبدیل به آبشار آتش می‌شود +عکس