۱۳۹۸ يکشنبه ۳ شهريور  | 2019 8 Sunday
آرشیو خبر آمار بازدید: 106 کد مطلب: 52764  

از زنجیره تولید فرش حمایت می کنیم

استاندار قزوین گفت: با راه‌اندازی «میز فرش» در استان، زمینه حمایت از زنجیره تولید در صنعت هنر فرش، حل مشکلات بیمه‌ای و معیشتی و صادرات این محصول استراتژیک را مهیا می‌کنیم.
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۶ تير ساعت 17:19

 صدای قزوین - اولین کارگروه فرش دستبافت استان قزوین با حضور فرشته دستپاک رئیس مرکز ملی فرش ایران؛ زاهدی استاندار، حمیده زرآبادی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی، سعید نبیل رئیس سازمان صمت استان، مهدی بخشنده رئیس اتاق بازرگانی قزوین، خارکن رئیس اتحادیه فرش دستباف استان، صدیقه ربیعی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری، تشکل‌ها و فعالان فرش دستبافت در استانداری قزوین برگزار شد.


عبدالمحمد زاهدی در این جلسه اظهار داشت: فرش در کشور به عنوان یک صنعت و هنر تلقی می شود و سابقه زیادی دارد و برای رقابت داشتن در بازارهای جهانی باید این دو رویکرد مورد توجه قرار گیرد.

استاندار قزوین تصریح کرد: امروز که با تشدید تحریم‌ها بسیاری از صادرکنندگان فرش، بازارهای اروپایی را از دست داده‌اند باید برای احیای این کالای مهم در اروپا تلاش بیشتری کنیم و بافندگان را مورد حمایت قرار دهیم.

وی بیان کرد: باید کمک کنیم تا بازار فرش ایرانی در برخی کشورها مانند آلمان با سرعت احیا شود؛ چون در حال حاضر همچنان ایرانیان توانمندی دراین کشور نمایشگاه دارند که با ارتباط بیشتر می‌توانیم در این بازارها حضور یافته ومشتری خود را بدست آوریم.

زاهدی اضافه کرد: نبود هماهنگی بین متولیان فرش دستبافت در کاهش کیفیت فرش بسیار موثر بوده و هر چند بخشی از بازار را از دست داده‌ایم، اما هنوز هم فرش ایرانی یک افتخار برای مردم اروپاست و می توانیم آن را احیا کنیم.

وی به تجربه موفق خود در استان کردستان در حمایت از فرش دستبافت اشاره کرد و گفت: با تشکیل میز فرش در این استان توانستیم به رونق این هنر در کردستان کمک کنیم و در قزوین هم آمادگی داریم با ایجاد میز فرش برای حل مشکلات اقدام کنیم.

زاهدی یادآورشد: البته باید سیاستگذاری‌ها در یک مرکز واحد مانند مرکز ملی فرش ایران صورت گیرد اما آموزش‌ها بر اساس توانمندی استان و متناسب با نیاز بازار باشد و از سمن‌ها هم استفاده شود.

وی اظهار داشت: باید در کار اقتصادی به بازار توجه کنیم و هدف‌گذاری به گونه‌ای باشد که بدانیم به کجا خواهیم رسید و هدف چیست.

وی گفت: در میز فرش می‌توان همه دغدغه‌ها و مشکلات کوچک و بزرگ بافندگان و فعالان صنعت فرش را شناسایی و راهکار عملی برای حل آن ارائه کرد.

زاهدی اظهار داشت: فرش می تواند کالای صادراتی مهمی در شرایط کنونی باشد و برای کاهش قیمت تمام شده باید در استان زنجیره تولید فرش شکل بگیرد و حمایت شود.

زاهدی اظهار داشت: در بازاریابی و صادرات باید نگاه کارشناسی و تخصصی حاکم باشد و به سلیقه مشتری در اقلیم‌های مختلف و ذائقه مردم توجه شود.

¢ برند فرش قزوین را احیا کنیم

حمیده زرآبادی، نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: با احیای برند فرش قزوین می‌توانیم ضمن ایجاد اشتغال پایدار، به صادرات این کالای ارزشمند در بازارهای جهانی هم امیدوار باشیم.

سیده حمیده زرآبادی در این جلسه گفت: فرش از هنرهای دستی ارزشمندی است که در شرایط اقتصاد بدون نفت می‌تواند ظرفیت خوبی برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور باشد.

 زرآبادی تصریح کرد: در حالی که در گذشته فرش در قزوین یک برند ارزشمند و معروف بوده اما امروز ما نتوانسته‌ایم این جایگاه را حفظ کنیم و از این فرش برای اشتغال و کسب درآمد، بهره مناسب ببریم.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حتی شنیده می‌شود فرش قزوین را با برند دیگری صادر می‌کنند، در حالی که این فرش بیش از 100 سال قدمت دارد و می‌تواند بازار خوبی در داخل و خارج داشته باشد.

زرآبادی یادآور شد: از مرکز ملی فرش ایران انتظار داریم کمک کند تا بتوانیم برند فرش قزوین را که ثبت جهانی شده است، احیا کرده و وارد بازار کنیم.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قزوین را پایلوت اجرای طرح احیای فرش کنید؛ زیرا در این استان علاقمندان پر تلاش زیادی هستند که می‌توانند در کار مشارکت کنند.

وی افزود: اگر استراتژی دستگاه‌های متولی مشخص شود می‌توانیم به صورت مجزا همه حوزه‌های مربوط به فرش از جمله مواد اولیه، رنگرزی، تولید، فروش و صادرات را ساماندهی کرده و به نتایج خوبی برسیم.

 زرآبادی اظهار داشت: از مرکز ملی فرش ایران انتظار داریم کاری کند تا ارزش افزوده فرش سنتی و دستبافت افزایش یافته و با تنوع در نوع استفاده مانند بهره گیری از هنر فرش در لباس و کیف و کفش بانوان به اقتصادی شدن این صنعت کمک کنند.

فرشته دست پاک، رئیس مرکز ملی فرش ایران به همراه حمیده زرآبادی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی و سعید نبیل رئیس سازمان صمت استان از خانه فرش قزوین در سرای سعدالسلطنه قزوین هم بازدید کردند.

¢ آماده تشکیل کمیته ویژه فرش در اتاق بازرگانی قزوین هستیم

رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین در ادامه جلسه گفت: آماده راه‌اندازی کمیته ویژه فرش در اتاق بازرگانی هستیم تا چالش‌ها و مشکلات این صنعت را شناسایی و برای حل آن اقدام کنیم.

مهدی بخشنده اظهارداشت: با ظرفیتی که در استان قزوین در بخش خصوصی وجود دارد، می توانیم با تعامل و هم‌فکری، بسیاری از مشکلات حوزه تولید را برطرف کنیم.

 وی بیان کرد: فرش قزوین جایگاه درخشانی در گذشته داشته و امروز هم اگر عزم دولت حمایت جدی از این صنعت باشد، می‌توانیم موانع پیش روی بافندگان و صنعتگران را برداریم.

رئیس اتاق بازرگانی قزوین تصریح کرد: درکمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کارهای خوبی صورت گرفته و در صورت همکاری مشترک می توانیم چالش‌های فرش دستبافت را در این کمیته مورد بررسی قرار دهیم.

این فعال اقتصادی یادآور شد: در حال حاضر با اقدامات خوب انجام شده شاهد حضور روزانه گردشگران در شهر قزوین هستیم و فرش دستباف می تواند سوغات و هدیه و صنایع دستی ارزشمندی برای این میهمانان باشد اما باید تسهیلات لازم برای معرفی فرش و خرید آسان و ارزان آن مهیا شود.

بخشنده گفت: دادن هدایای فرش دستبافت در همایش‌های ملی و بین‌المللی، راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع دستی و عرضه فرش در نقاط مختلف استان به ویژه مناطق گردشگری می‌تواند به رونق این هنر و صنعت کمک کند.

رئیس اتاق بازرگانی قزوین اظهار داشت: آمادگی کامل داریم با تشکیل کمیته ویژه فرش در اتاق بازرگانی مسایل و مشکلات فعالان این عرصه را در شورای گفتگو نیز مطرح کرده و دنبال راهکار حل آنها باشیم.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
المیپاد استعدادهای برتر بسکتبال دختران در قزوین آغاز شد۲۳۷ طرح عمرانی توسط دهیاری‌های قزوین به بهره‌برداری می‌رسدافزایش قیمت طلا در بازارکاهش نسبی دما طی دو روز آیندهتجلیل از شهدا باید موجب تغییر رفتار ما شودیادواره شهیدان رجایی و باهنر و شهدای کارمند قزوین برگزار شد ۱۰ پروژه ورزشی در قزوین به بهره برداری می رسدتخلف اداره کل راه و شهرسازی در خصوص واگذاری اراضی پونک محرز استاستاندار قزوین فرارسیدن هفته دولت را تبریک گفتتشکیل ستاد کشت زعفران در قزوینشریفیه صاحب بوستان بانوان می‌شود۱۳ طرح صنعتی و عمرانی در شهرکهای صنعتی قزوین افتتاح می شوداعضای هیئت رئیسه شورای شهر قزوین مشخص شدندجرایم مالیاتی مودیان قزوین بخشیده می شودتوزیع۴۵۰عدد لوازم خانگی برای افراد خسارت دیده از سیلپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبهبرداشت گوجه فرنگی از مزارع کشاورزی شهرستان قزوین آغاز شدووشوکار قزوینی به نشان طلای آسیا دست یافتکانال انتقال پساب تصفیه خانه در تاکستان افتتاح شدروند کاهشی قیمت مرغ در بازار
پر بیننده ترین اخبار ماه گذشته صدای قزوین هیات رییسه شورای شهر قزوین انتخاب می‌شوندروند کاهشی قیمت مرغ در بازار​​​​​​​نمایشگاه نگارگران استان قزوین افتتاح شدمکتب موسیقی قزوین احیا شودکشاورزان بقایای پلاستیکی را از مزارع جمع آوری کنند۱۵ واحد مسکونی به مددجویان آبیک واگذار شدچهار فیلم جشنواره کودک و نوجوان در قزوین اکران شدآتش سوزی در قزوین یک کشته برجای گذاشترونق تولید موجب امنیت روانی و سلامت اجتماعی می شودقاچاقچی البسه در قزوین ۸۰۰ میلیون ریال جریمه شدمسابقات تنیس قهرمانی کشور در قزوین پایان یافت۸ پروژه صنعتی و تولیدی در قزوین به بهره برداری می رسدتیم فوتبال سفیر آبیک از جام حذفی حذف شددهمین نمایشگاه خانه مدرن در قزوین برگزار می شودپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهکانال انتقال پساب تصفیه خانه در تاکستان افتتاح شداعضای هیئت رئیسه شورای شهر قزوین مشخص شدنداستاندار قزوین فرارسیدن هفته دولت را تبریک گفتتخلف اداره کل راه و شهرسازی در خصوص واگذاری اراضی پونک محرز است
استفتائات جدید شهریور ماه منتشر شددلیل جالب احمدی نژاد برای پایین تر بودن عمر ایرانی ها نسبت به اسراییلی ها!واکنش تحلیلگر مشهور مصری نسبت به اظهارات سردار سلامی/ عربستان تهدید فرمانده سپاه ایران را جدی بگیردچچن بزرگترین مسجد اروپا را افتتاح کرد+ تصاویرتمرین بوکس دختر 8 ساله چینی که در شبکه ها وایرال شد/فیلماستخدام کارشناس حسابداری مسلط به نرم افزار حسابداری راهکاراناستخدام کارشناس استقرار/سیستم های نرم افزاری در تهرانمحرومیتی سنگین در انتظار آندره آ استراماچونی؟!روشن: خوشبختانه استقلال در هفته اول شکست خورد!روزنامه های ورزشی امروز/ کالدرون و پرسپولیس مدیون وینگرهاعجیب اما واقعی ؛ بیرانوند در صف نانوایی + سند !دلایل شکست استقلال از نگاه محمد تقوینقل و انتقالات اروپا؛ جمعه یکم شهریوربرومند: تیم شفر سه، چهار گل به این ماشین سازی می زدچرخش روند اتفاقات به سمت کاهش قیمت خودرونماینده مجلس: با بازداشت مدیران خودروسازی، قیمت ها رو به کاهش گذاشته است/ دلالان سعی دارند مانع کاهش قیمت شوندقیمت سکه امروز 2 شهریور ماه 98ادامه روند کاهش قیمت خودروهای وارداتی / BMW 730 صفر 1 میلیارد ارزان شدجدیدترین آرایش قیمت خودرو در بازارقیمت امروز گوشی 2 شهریور 98
هواوی تلویزیون 5G با کیفیت 8K عرضه می‌کندافتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوانضرورت برقراری عدالت میان تمامی پزشکان و جراحانهوش مصنوعی منتقدان ترامپ را شناسایی می‌کنددردسر مهران مدیری در پی حمایت از عادل فردوسی پورشوخی‌های عجیب و آزاردهنده پرندگانلایک‌های تقلبی اینستاگرام صدای فیس‌بوک را درآورد!واریز کامل وام ضروری ۵ میلیون تومانی به حساب بازنشستگان کشوریتصاویر وارونه مکرون در دست معترضان فرانسوی9 روش غلط برای تمیز کردن صفحه نمایش گوشی هوشمندال‌جی از کره می‌رودفریب برنامه‌های "افزایش سرعت اینترنت" را نخوریدآمار عجیب از مرگ و میر کاربران فیس‌بوک!تقدیر از برترین های قرآنی دارالقرآن امام خمینی(ره) ناحیه یک ساریتوضیحات فارابی درباره حواشی اسکارافتتاح دهها طرح در شهرستان های گیلانبرگزاری همایش اقتصاد ایران در پیچ و خم توسعهتمرکز روی ارتقای کمی آموزش عالی، زیرساخت علمی کشور را به چالش کشانده استتاکید یک مرجع تقلید بر دوری از اختلافافتتاح 37 طرح کشاورزی، آبخیز داری در سردشت