۱۳۹۸ جمعه ۴ بهمن  | 2020 1 Friday
آرشیو خبر آمار بازدید: 135 کد مطلب: 52764  

از زنجیره تولید فرش حمایت می کنیم

استاندار قزوین گفت: با راه‌اندازی «میز فرش» در استان، زمینه حمایت از زنجیره تولید در صنعت هنر فرش، حل مشکلات بیمه‌ای و معیشتی و صادرات این محصول استراتژیک را مهیا می‌کنیم.
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۶ تير ساعت 17:19

 صدای قزوین - اولین کارگروه فرش دستبافت استان قزوین با حضور فرشته دستپاک رئیس مرکز ملی فرش ایران؛ زاهدی استاندار، حمیده زرآبادی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی، سعید نبیل رئیس سازمان صمت استان، مهدی بخشنده رئیس اتاق بازرگانی قزوین، خارکن رئیس اتحادیه فرش دستباف استان، صدیقه ربیعی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری، تشکل‌ها و فعالان فرش دستبافت در استانداری قزوین برگزار شد.


عبدالمحمد زاهدی در این جلسه اظهار داشت: فرش در کشور به عنوان یک صنعت و هنر تلقی می شود و سابقه زیادی دارد و برای رقابت داشتن در بازارهای جهانی باید این دو رویکرد مورد توجه قرار گیرد.

استاندار قزوین تصریح کرد: امروز که با تشدید تحریم‌ها بسیاری از صادرکنندگان فرش، بازارهای اروپایی را از دست داده‌اند باید برای احیای این کالای مهم در اروپا تلاش بیشتری کنیم و بافندگان را مورد حمایت قرار دهیم.

وی بیان کرد: باید کمک کنیم تا بازار فرش ایرانی در برخی کشورها مانند آلمان با سرعت احیا شود؛ چون در حال حاضر همچنان ایرانیان توانمندی دراین کشور نمایشگاه دارند که با ارتباط بیشتر می‌توانیم در این بازارها حضور یافته ومشتری خود را بدست آوریم.

زاهدی اضافه کرد: نبود هماهنگی بین متولیان فرش دستبافت در کاهش کیفیت فرش بسیار موثر بوده و هر چند بخشی از بازار را از دست داده‌ایم، اما هنوز هم فرش ایرانی یک افتخار برای مردم اروپاست و می توانیم آن را احیا کنیم.

وی به تجربه موفق خود در استان کردستان در حمایت از فرش دستبافت اشاره کرد و گفت: با تشکیل میز فرش در این استان توانستیم به رونق این هنر در کردستان کمک کنیم و در قزوین هم آمادگی داریم با ایجاد میز فرش برای حل مشکلات اقدام کنیم.

زاهدی یادآورشد: البته باید سیاستگذاری‌ها در یک مرکز واحد مانند مرکز ملی فرش ایران صورت گیرد اما آموزش‌ها بر اساس توانمندی استان و متناسب با نیاز بازار باشد و از سمن‌ها هم استفاده شود.

وی اظهار داشت: باید در کار اقتصادی به بازار توجه کنیم و هدف‌گذاری به گونه‌ای باشد که بدانیم به کجا خواهیم رسید و هدف چیست.

وی گفت: در میز فرش می‌توان همه دغدغه‌ها و مشکلات کوچک و بزرگ بافندگان و فعالان صنعت فرش را شناسایی و راهکار عملی برای حل آن ارائه کرد.

زاهدی اظهار داشت: فرش می تواند کالای صادراتی مهمی در شرایط کنونی باشد و برای کاهش قیمت تمام شده باید در استان زنجیره تولید فرش شکل بگیرد و حمایت شود.

زاهدی اظهار داشت: در بازاریابی و صادرات باید نگاه کارشناسی و تخصصی حاکم باشد و به سلیقه مشتری در اقلیم‌های مختلف و ذائقه مردم توجه شود.

¢ برند فرش قزوین را احیا کنیم

حمیده زرآبادی، نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: با احیای برند فرش قزوین می‌توانیم ضمن ایجاد اشتغال پایدار، به صادرات این کالای ارزشمند در بازارهای جهانی هم امیدوار باشیم.

سیده حمیده زرآبادی در این جلسه گفت: فرش از هنرهای دستی ارزشمندی است که در شرایط اقتصاد بدون نفت می‌تواند ظرفیت خوبی برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور باشد.

 زرآبادی تصریح کرد: در حالی که در گذشته فرش در قزوین یک برند ارزشمند و معروف بوده اما امروز ما نتوانسته‌ایم این جایگاه را حفظ کنیم و از این فرش برای اشتغال و کسب درآمد، بهره مناسب ببریم.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حتی شنیده می‌شود فرش قزوین را با برند دیگری صادر می‌کنند، در حالی که این فرش بیش از 100 سال قدمت دارد و می‌تواند بازار خوبی در داخل و خارج داشته باشد.

زرآبادی یادآور شد: از مرکز ملی فرش ایران انتظار داریم کمک کند تا بتوانیم برند فرش قزوین را که ثبت جهانی شده است، احیا کرده و وارد بازار کنیم.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قزوین را پایلوت اجرای طرح احیای فرش کنید؛ زیرا در این استان علاقمندان پر تلاش زیادی هستند که می‌توانند در کار مشارکت کنند.

وی افزود: اگر استراتژی دستگاه‌های متولی مشخص شود می‌توانیم به صورت مجزا همه حوزه‌های مربوط به فرش از جمله مواد اولیه، رنگرزی، تولید، فروش و صادرات را ساماندهی کرده و به نتایج خوبی برسیم.

 زرآبادی اظهار داشت: از مرکز ملی فرش ایران انتظار داریم کاری کند تا ارزش افزوده فرش سنتی و دستبافت افزایش یافته و با تنوع در نوع استفاده مانند بهره گیری از هنر فرش در لباس و کیف و کفش بانوان به اقتصادی شدن این صنعت کمک کنند.

فرشته دست پاک، رئیس مرکز ملی فرش ایران به همراه حمیده زرآبادی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی و سعید نبیل رئیس سازمان صمت استان از خانه فرش قزوین در سرای سعدالسلطنه قزوین هم بازدید کردند.

¢ آماده تشکیل کمیته ویژه فرش در اتاق بازرگانی قزوین هستیم

رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین در ادامه جلسه گفت: آماده راه‌اندازی کمیته ویژه فرش در اتاق بازرگانی هستیم تا چالش‌ها و مشکلات این صنعت را شناسایی و برای حل آن اقدام کنیم.

مهدی بخشنده اظهارداشت: با ظرفیتی که در استان قزوین در بخش خصوصی وجود دارد، می توانیم با تعامل و هم‌فکری، بسیاری از مشکلات حوزه تولید را برطرف کنیم.

 وی بیان کرد: فرش قزوین جایگاه درخشانی در گذشته داشته و امروز هم اگر عزم دولت حمایت جدی از این صنعت باشد، می‌توانیم موانع پیش روی بافندگان و صنعتگران را برداریم.

رئیس اتاق بازرگانی قزوین تصریح کرد: درکمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کارهای خوبی صورت گرفته و در صورت همکاری مشترک می توانیم چالش‌های فرش دستبافت را در این کمیته مورد بررسی قرار دهیم.

این فعال اقتصادی یادآور شد: در حال حاضر با اقدامات خوب انجام شده شاهد حضور روزانه گردشگران در شهر قزوین هستیم و فرش دستباف می تواند سوغات و هدیه و صنایع دستی ارزشمندی برای این میهمانان باشد اما باید تسهیلات لازم برای معرفی فرش و خرید آسان و ارزان آن مهیا شود.

بخشنده گفت: دادن هدایای فرش دستبافت در همایش‌های ملی و بین‌المللی، راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع دستی و عرضه فرش در نقاط مختلف استان به ویژه مناطق گردشگری می‌تواند به رونق این هنر و صنعت کمک کند.

رئیس اتاق بازرگانی قزوین اظهار داشت: آمادگی کامل داریم با تشکیل کمیته ویژه فرش در اتاق بازرگانی مسایل و مشکلات فعالان این عرصه را در شورای گفتگو نیز مطرح کرده و دنبال راهکار حل آنها باشیم.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
سهمیه بنزین تاکسی‌های آریو و برلیانس در قزوین افزایش یافتخودرو عامل ۷۰ درصد آلودگی هوای قزوین استچهار حفار غیرمجاز در الموت غربی دستگیر شدندتوسعه رشته قایقرانی در قزوین با جدیت پیگیری شودتولید پایدار با حفظ اراضی کشاورزی امکان پذیر استمدیریت یکپارچه در اداره شهرداری ها ضروری استلایحه استخدام شهرداری‌ها با قید دو فوریت در حال رسیدگی استتوسعه دولت الکترونیک به جلب رضایت مردم کمک‌ می کندناوگان حمل و نقل اتوبوس درون‌شهری قزوین صرفه اقتصادی نداردمطالعات طرح جامع پدافند غیرعامل در استان قزوین انجام شداکران فیلم های جشنواره دهه فجر در قزوین۴۰۰ هکتار از اراضی بایر استان قزوین به زیر کشت رفتهشتک داستان قزوین منتشر شددو قزوینی راهی لیگ جهانی کاراته شدند۹۰ درصد شهرداری‌های قزوین به کمک‌های دولتی وابسته‌انداعلام آماده باش مدیریت بحران قزوین به دستگاه‌های اجرایی۱۶ هزار دستگاه اتوبوس شهری در کشور فرسوده استمدیران مانع سرمایه گذاری در قزوین به دادگاه معرفی می شوندبودجه سال ۹۹ شهرداری قزوین حبابی نیستنقش زنان در فرهنگ سازی و رشد فرهنگ جامعه بسیار تاثیرگذار است
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!