۱۳۹۸ دوشنبه ۲۵ شهريور  | 2019 9 Monday
آرشیو خبر آمار بازدید: 43 کد مطلب: 53482  

روستاهای نمونه گردشگری قزوین، رنگین کمان جاذبه ها

تنوع جاذبه های تاریخی و طبیعی روستاهای نمونه گردشگری قزوین از امامزاده ها، قلعه ها و برج های تاریخی و بافت سنتی خانه ها گرفته تا آبشارها، چشمه های آب معدنی، غارها و جنگل ها این نقاط را به رنگین کمانی از جاذبه ها تبدیل کرده که می توانند لذت و آرامش و ساعات خاطره انگیزی را در طول سفر و اقامت به گردشگران هدیه کنند.
۱۳۹۸ جمعه ۲۵ مرداد ساعت 20:00

 صدای قزوین - در روزهای گرم تاسبتان خیلی ها دوست دارند تا از شلوغی، ترافیک و آلودگی شهرهای بزرگ برای چند روزی رها شده و به جایی در دامن طبیعت و به دور از هیاهو شهری پناه ببرند.


تابستان و تعطیلات آن فرصت مناسبی برای سفر و گشت و گذار شهروندان ساکن در شهرها به نقاط روستاها و حضور در طبیعت بکر روستایی است.در این بین انتخاب برخی گردشگران مناطق نمونه گردشگری روستایی است.

طی سال های اخیر با ایجاد و راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی، خانه مسافر و همچنین سایر اماکن اقامتی پای گردشگران به بسیاری از نقاط روستایی در مناطق مختلف کشور از جمله قزوین به عنوان استانی پرجاذبه به ویژه در منطقه الموت باز شده است.

این روستاها علاوه بر غذاها و پوشش محلی و آداب و رسوم سنتی ساکنانشان با برخورداری از جاذبه های متنوع تاریخی و طبیعی مکان ایده الی برای گردشگران به شمار می روند.

وجود ۱۵ روستای نمونه گردشگری در قزوین 

۱۵ روستای نمونه گردشگری در قزوین به همراه ۱۰۰ روستای دارای جاذبه ایستگاهی به منظور کسب آرامش برای گردشگران به شمار می روند.

یله گنبد در بخش کوهین، هیرو ویار، آکوجان و آلتین کش در الموت غربی، آتان،گرمارود، زرآباد،اندج،گازرخان در الموت شرقی، توداران در آبیک، آلتین کش در طارم سفلی،جرندق در ضیاءآباد تاکستان، حصار  در آوج و کلنجین و منصور در آبگرم روستاهای نمونه گردشگری قزوین را تشکیل می دهند.

گردشگرانی که هوای آبتنی و استفاده از خواص درمانی آبگرم را دارند می توانند به روستای یله گنبد کوهین واقع در ۶۵ کیلومتری از شهر قزوین سفر کنند، البته مسافرت به این روستا به دلیل راه روستایی نامناسب و کمبود امکانات رفاهی با اعمال شاقه همراه است ولی بسیاری از دوستداران طبیعت و سفر مشقات آنرا به جان می خرند و سالانه چندین بار به آبگرم این روستا که در ۱۵ کیلومتری آن قرار دارد، سر می زنند.علاقه مندان به تاریخ و طبیعت می توانند سری به روستای حصار در آوج بزنند، برج های معروف دوقلو خرقان در نزدیکی این روستا قرار دارند.

این برج ها یکی از آثار بسیار ارزشمند دوره سلجوق هستند و شکوه و زیبایی این دو بنا می تواند علاقه مندان به گرفتن عکس های سلفی را راضی کند.

غار تاریخی و زیبای قلعه کرد نیز در نزدیکی این روستا قرار دارد.

آبگرم معدنی این روستا نیز از جذابیت های آن برای گردشگران به شمار می رود.

فاصله این روستا تا شهر قزوین ۱۵۰ کیلومتر است.

گردشگران در روستای هیر و ویار الموت شرقی در فاصله ۷۰ کیلومتری از شمال شهر قزوین نیز می توانند از چشمه خنک آب معدنی بنام "وگل" دیدن کرده و آنرا نوش جان و گوارای وجود کنند.

این روستا قطب تولید زغال اخته ایران نیز به شمار می رود ، جنگل و باغ های گسترده این محصول پوشش سبز زیبایی به این روستا بخشیده است.

در کنار باغ های زغال اخته، خانه های سنتی و کاهگلی و گورستان قدیمی متعلق به عصر زرتشت از دیگر جاذبه های گردشگری این روستای زیبا به شمار می رود.

گردشگران فراری از گرمای تابستان همچنین می توانند به دامن روستاهای آبگرم از جمله منصور سری بزنند.

آبشار این روستا در منطقه معروف است و همچنین صخره های تند و تیز آن و امامزاده منصور نیز از دیگر جاذبه های آن به شمار می رود.

این روستا در ۳۵ کیلومتری شمال غرب شهر آوج مرکز شهرستان آوج و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از شهر قزوین قرار دارد.روستای پلکانی آتان نیز برای هر بیننده ای جذاب است، این روستا شباهت زیادی به روستای پلکانی ماسوله دارد.

بافت تاریخی این روستا که در ۹۰ کیلومتری قزوین قرار دارد توسط میراث فرهنگی حفاظت می شود و به اسم ماسوله قزوین نیز شناخته می شود.

باغات میوه که گرداگرد بافت پلکانی روستا فرا گرفته اند، زیبای خیره کننده ای به این روستا بخشیده اند.

با حضور در روستای گرمارود حس و حال مسافرت به شمال به گردشگران دست می دهد،  باغات فراوان میوه، آبشار گرمارود، درختان رفیع و سربه فلک کشیده و خانه های خشت و گلی و سنگی از جاذبه های این روستای زیبا هستندکه در الموت شرقی قرار دارد.

فاصله این روستا تا قزوین ۹۵ کیلومتر است.

در گازرخان گردشگران می توانند پیوند تاریخ و طبیعت را مشاهده کنند.

این روستا که در فاصله ۹۰ کیلومتری از قزوین قرار دارد، به واسطه وجود قلعه تاریخی حسن صباح الموت در کنار آن هرساله میزبان و پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی و از نقاط مشهور گردشگری استان قزوین است.

بافت تاریخی این روستا و باغات میوه آن  از جمله گیلاس از دیگر جاذبه های این روستای تاریخی به شمار می روند.کلنجین روستایی در بخش آبگرم شهرستان آوج است که آب و هوای خنک آن در تابستان می تواند اوقات خوشی را برای گردشگران رقم بزند.

امامزاده دوتن و عبدالقهار، مجاورت با منطقه گردشگری چشمه علی و مناظر طبیعی زیبا بنام منطقه قاراگول و چند قلعه قدیمی و تپه باستانی از جاذبه های این روستا به شمار می روند.

جرندق روستایی در بخش ضیاءآباد شهرستان تاکستان است،قلعه تاریخی قز قلعه از جاذبه های گردشگری این روستا به شمار می رود.

باغات گردو و دیگر مناظر طبیعی کوهستانی از جاذبه های گردشگری این روستا محسوب می شود.

این روستا در ۳۵ کیلومتری شهر تاکستان قرار دارد.زرآباد در الموت شرقی نیز روستایی نام آشنا برای خیلی از گردشگران به شمار می رود و سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

این روستای کوهستانی که در فاصله ۷۵ کیلومتری از قزوین قرار دارد با مناظر و چشم اندازهای طبیعی سحرانگیز، دورنمای دریاچه زیبای اوان را نیز در قاب دوربین و مقابل چشمان گردشگران قرار می دهد.

دریاچه اوان، درخت قدیمی چنار خونبار، امامزاده علی اصغر از جاذبه های گردشگری این روستا به شمار می روند.

توداران روستایی شبیه به ماسوله گیلان در بخش مرکزی شهرستان آبیک است که بافت پله ای و قدیمی آن برای گردشگران جلب توجه می کند.

امامزادگان حلیمه و سلیمه خاتون، کافرقلعه از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا که در ۵۵ کیلومتری قزوین و در نزدیکی با آزادراه قزوین-کرج قرار دارد، هستند.

اویرک در ۷۰ کیلومتری قزوین نیز یکی دیگر از روستاهای زیبای الموت غربی است.

بافت قدیمی این روستا، باغات زغال اخته و گردو از جاذبه های این روستا به شمار می رود.

پوشش محلی و سنتی اهالی این روستا همچون دیگر روستاهای الموت را نیز باید از جذابیت های این روستا به حساب آورد.

اندج را با صخره های معروفش می شناسند، روستایی که مناظر طبیعی آن همچون باغات فراوان و چشمه سارها و صخره ها و کوه های سربه فلک کشیده آن منظره ای جادویی را به گردشگران هدیه می بخشد.

بافت قدیمی روستا و مزارع گیاهان دارویی از جمله گل گاوزبان و شیرین بیان دیگر جذابیت های گردشگری این روستای زیبا محسوب می شوند.

فاصله این روستا تا قزوین ۸۰ کیلومتر است.

آلتین کش روستایی در طارم سفلی و در فاصله ۱۳۵ کیلومتری قزوین است، غار و بافت تاریخی، آتشکده از جاذبه های گردشگری این روستا به شمار می روند.

پل تاریخی و باغات زیتون و انار آن زیبایی این روستا را دوچندان کرده است.

آکوجان نیز یکی دیگر از روستاهای زیبای الموت غربی است که با باغ های فندق معروف و یکی از قطب های تولید این محصول در کشور است.

در کنار باغات فندق غار حاجت خانه از جاذبه های این روستا که در ۷۰ کیلومتری قزوین است، به شمار می رود.

این روستا از تنوع زیستی غنی نیز برخوردار است و یکی از زیستگاه های پلنگ ایرانی به حساب می آید.

همه روستاهای زیبا و گردشگرپذیر قزوین که از آنها نام برده شد با کمبودهایی از جمله در اماکن اقامتی و پذیرایی، سرویس بهداشتی، مرکز درمانی، راه ارتباطی مناسب، پوشش شبکه تلفن همراه و ... روبرو هستند که اگر مرتفع شوند گردشگران بیشتری به سراغ آنها رفته و می توانند اقتصاد گردشگری در این استان را متحول کنند.امکانات روستاهای نمونه گردشگری، زیراستاندارد

بعضی  از گردشگرانی که به روستاهای هدف گردشگری قزوین مراجعه می کنند در بازخورد سفر در فضای مجازی از ضعف امکانات رفاهی و عمرانی گلایه مند هستند.

ایرنا این مساله را با معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در جریان گذاشت که این مسئول نیز این مطلب را تایید کرد و توضیحاتی در خصوص آن داد.

نادر محمدی گفت: روستاهای نمونه گردشگری این استان از تنوع بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل می توانند پاسخگوی سلایق مختلف باشند اما تقریبا کمبود امکانات استاندارد را در همه آنها شاهد هستیم و امکانات موجب قطعا در حد و انتظار گردشگران نیست.

وی با بیان اینکه البته در سال های اخیر و با کمک دولت تسهیلات خوبی برای تقویت امکانات در این روستاها ارایه شده است و همچنین خدمات رفاهی و عمرانی قابل توجهی نیز به این مناطق ارایه شده است،افزود: با این حال، تقویت امکانات رفاهی و خدماتی در روستاهای نمونه گردشگری قزوین در دستور کار قرار دارد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین یادآور شد: سیاست سازمان میراث فرهنگی در انتخاب روستاهای هدف گردشگری بر این بوده که روستاهای توانمند و واجد شرایط را انتخاب کنند که شامل امکانات و جاذبه های گردشگری می شود.

وی ادامه داد: بر این اساس در سال های گذشته ۱۵ روستا در استان قزوین انتخاب و به عنوان روستاهای نمونه گردشگری معرفی شدند.

این مسئول گفت: با عقد تفاهم نامه با بنیاد مسکن مقرر شد در زمینه توسعه امکانات عمرانی و ساخت اقامتگاه های بوم گردی در این روستاها اقدام شود که البته در ابتدای راه است و کارهای باقی مانده زیاد است.

محمدی اظهار امیدواری کرد با کمک مجموعه مدیریتی استان قزوین و حمایت از سرمایه گذاران و جلب مشارکت جامعه محلی، روستاهای نمونه گردشگری قزوین به معنای واقعی خود به روستای نمونه گردشگری تبدیل شوند.شناسایی ۱۰۰ روستا با جاذبه های گردشگری در قزوین

جاذبه های گردشگری روستایی در قزوین به روستاهای نمونه گردشگری محدود نیست، اکرم نجفی مدیرکل امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری قزوین در گفت و گو با ایرنا گفت: علاوه بر ۱۶ روستای نمونه گردشگری مصوب در قزوین، ۱۰۰ روستای دارای ظرفیت های گردشگری نیز در  سطح استان مورد شناسایی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: برای توسعه زیرساخت های گردشگری و تقویت این حوزه در ۱۶ روستای هدف یک تفاهم نامه سه جانبه بین ادارات کل بنیاد مسکن، میراث فرهنگی و امور روستایی استانداری قزوین منعقد شده است.

این مسئول گفت: براساس این تفاهم نامه برای توسعه زیرساخت های مورد نیاز در این روستاها برنامه ریزی می شود و در این خصوص تاکنون اقدامات قابل توجهی انجام شده که یکی از آنها تامین زیرساخت های عمرانی و خدماتی و همچنین حمایت از سرمایه گذاران است.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری  قزوین افزود: توسعه خدمات زیربنایی و رفاهی در ۱۰۰ روستای یاد شده که دارای استعداد گردشگری هستند در اولویت دوم ما در حوزه توسعه گردشگری روستاهای استان قزوین قرار دارد.

این مسئول گفت: در حال حاضر تقریبا در همه روستاهای نمونه گردشگری و ۱۰۰ روستای یاد شده از خدمات قابل قبولی در حوزه فناوری اطلاعات برخوردار بوده و همگی دارای اینترنت پرسرعت هستند.

نجفی اظهار کرد: ارایه آموزش به دهیاران در زمینه های مربوط به توسعه گردشگری را نیز مورد هدف قرار داده ایم.

ضعف امکانات اقامتی در روستاهای گردشگرپذیر قزوین

وی با بیان اینکه با وجود ایجاد چندین اقامتگاه بوم گردی اما همچنان در این زمینه دچار کمبود و ضعف هستیم،افزود: البته این مشکل در کل استان نیز وجود دارد و محدود به روستاهاست و بخشی از آن نیز به این موضوع برمی گردد که به جز سال های اخیر، قزوین همواره به عنوان یک معبر و گذرگاه عبوری برای گردشگران شناخته می شده است.

این مسئول ادامه داد: برای حل این مشکل، تسهیلات لازم در اختیار سرمایه گذاران متقاضی ایجاد واحدهای اقامتی در روستاها گذاشته می شود و همچنین فرایند صدور مجوزهای قانونی نیز سرعت پیدا کرده است.

نجفی با بیان اینکه از ورود دهیاری ها به توسعه گردشگری روستای خود استقبال می کنیم،اظهار داشت: در حال حاضر علاوه بر واحدهای اقامتی متعلق به بخش خصوصی، ۲ دهیاری اندج و پرچکوه در بخش های الموت شرقی و غربی شهرستان قزوین دارای اقامتگاه بوم گردی هستند.

رزرو طولانی مدت اقامتگاه های روستایی قزوین توسط گردشگران خارجی

وی اظهار داشت: ساخت اقامتگاه در برخی مناطق روستایی استان کاملا توجیه اقتصادی دارد، مثلا در روستای نمونه گردشگری زرآباد و برخی روستهای الموت روزهای کمی از سال وجود دارد که اقامتگاه بوم گردی آن خالی از گردشگر باشد و در گاهی این مکان در بیشتر روزهای سال رزرو و در اختیار گردشگران خارجی است.

این مسئول همچنین گفت: از آنجا که صنایع دستی مکمل گردشگری است و می تواند به توسعه و رونق اقتصادی روستاها کمک کند از فعالان این حوزه در روستاها نیز حمایت می کنیم.

نجفی با اشاره به اینکه تقویت روستاها از طریق ظرفیت های آنها یکی از اولویت های دولت است، خاطرنشان کرد: در روستاهای با ظرفیت گردشگری باید با همکاری دستگاه ها به گونه ای کار کنیم که اقتصاد این مناطق با این حوزه پیوند و گره بخورد.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
رقابت های بسکتبال دختران امید کشور در قزوین آغاز شدتولید سالانه ۸۵۰۰ تن گوجه فرنگی در گلخانه‌های قزوینفرایند آموزش بر مبنای ارتقای شایستگی‌ها جهت‌دهی شودمبانی دینی مهمترین ظرفیت فرهنگی کشور استهمایش ملی آسیب شناسی آموزش دستگاه‌ها در قزوین آغاز شدآموزش کارکنان با نیازهای آینده سازمان‌ها همسو باشدآوج باید از محرومیت خارج شودسهم مدیریتی زنان در قزوین افزایش یافته است۷۰۰ معلم جدید در مدارس قزوین تدریس خواهند کردتبدیل راه های اصلی قزوین به بزرگراه در اولویت استخسارات بلایای طبیعی در قزوین افزایش یافتموزه سنگ قبر در آرامستان قزوین ایجاد می شودسهم قزوین از درآمد گردشگری ناچیز استبرنامه راهبردی عملیاتی توسعه آوج اجرا می‌شودموازی کاری تاثیرگذاری برنامه‌های فرهنگی را کم می‌کند۱۵ هزار هکتار از اراضی استان قزوین زیر کشت کلزا می رودمدیران از ارایه آمار نادرست پرهیز کنند۱۴ جایگاه سوخت در قزوین به دلیل ایمنی پایین تعطیل هستندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / یکشنبه۸۷ درصد منابع بانک ها در استان پرداخت شده است
سناریوی اردوغان برای حل معضل پ.ک.کتوالت طلای ملکه انگلیس به سرقت رفتجوان موتورسوار از زیر چرخ کامیون زنده بیرون آمد + فیلمدستگیری باندی که خانوادگی قاچاق می کردنداستخدام کارشناس فروش سازمانی در شرکت پیشگامان توسعه ارتباطاتاستخدام منشی مدیرعامل خانم در یک شرکت تولیدی معتبرجاسوسی از افراد با سوءاستفاده از سیم کارت!عکس/ پنالتی روی دیاباته گرفته نشد؟طعنه سنگین ستاره استقلالی به برانکوشوک دوم به استراماچونی برای دربی !استراماچونی: اخراج اسماعیلی اشتباه بود / بدترین قسمت دربی غیبت سه بازیکن ماستکشمکش گل محمدی و پرسپولیس/ پروژکتورها به زودی او را نشان می دهندشماتیک ترکیب احتمالی پرسپولیس برای بازی با صنعت نفتترکیب استقلال مقابل نفت مسجدسلیمانگمانه زنی ها شروع شد؛ از احتمال جدایی تا معرفی جانشین برای استراماچونیجزییات قیمت رسمی انواع ارز/نرخ تمام ارزها ثابت ماندقیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز دوشنبه 98/6/25+ تغییراتفعال شدن امضای الکترونیک از مهرماه/ راه اندازی سامانه پیش فروش خودروسرمایه گذاران بازار طلا بخوانند/پیش بینی قیمت طلا در آیندهفرمول جدید تعیین نرخ کمیسیون مسکن
رانندگانی که وارد محدوده طرح ترافیک پایتخت می‌شوندحتما بخواننداتفاق وحشتناک برای دختر نوجوان در پارتی شبانه!۹ کشته و ۲۸ زخمی در برخورد مرگبار یک اتوبوس و کامیونبهترین عکس‌های ثبت شده از زحلبهره‌برداری از ساختمان پلیس توریسمپیشرفت بیش از 90 درصدی مترو کرج- هشتگردقتل همسر فقط به‌دلیل سوءظن با گلدان در حمام!درس پژوهی تفهیم مقایسه کسرها پایه ششم دبستانجزوه درسی دانشگاهی سازه های تقاطعی در مهندسی علوم آب به صورت فایل pdf در 84 صفحه همراه با شکل و جدول بصورت کاربردیپاورپوینت بررسی روستای آقچه قبای شهرستان خدابنده در زنجان 69 اسلایدپاورپوینت با عنوان سزارین یا زایمان طبیعیپاورپوینت با عنوان کودکان و دانش آموزان ناشنوا و نیمه شنواپاورپوینت آرایش Pchr(038)IDپاورپوینت با عنوان روانشناسی وجودیپاورپوینت با عنوان سیستم تنفسی THE RESPIRATORY SYSTEMپاورپوینت با عنوان تغذیه در ICUپاورپوینت با عنوان مدیریت خطاهای داروییپاورپوینت با عنوان انتقال خون Blood Transfusionپاورپوینت با عنوان جنین شناسی برای دانشجویان ماماییپاورپوینت با عنوان خانواده درمانی سیستمی میلان Milan systemy family therapy