۱۳۹۸ جمعه ۱ آذر  | 2019 11 Friday
آرشیو خبر آمار بازدید: 36 کد مطلب: 54134  

درخواست طلاق در استان قزوین سه درصد کاهش یافت

درخواست طلاق در استان قزوین برای اولین بار طی ۱۰ سال گذشته سه درصد کاهش یافت که بسیار امیدوار کننده است.
۱۳۹۸ يکشنبه ۷ مهر ساعت 08:40

 صدای قزوین - رییس کل دادگستری استان قزوین روز یکشنبه در نشست خبری افزود:  ۲ هزار و ۲۲۱ درخواست طلاق در سال گذشته و ۲ هزار و ۱۴۷ مورد در سال جاری در استان ثبت شده است.


حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی افزود:این کاهش سه درصدی در درخواست طلاق در حالی است که در برخی شهرستان‌ها افزایش آمار در این زمینه گزارش مشاهده می‌شود.

قدرتی اضافه کرد: ثبت طلاق توافقی در بویین زهرا سه درصد، در تاکستان ۲۳ درصد و در البرز ۲۴ درصد کاهش داشته و در آبیک و آوج نیز به ترتیب ۲ و ۱۲ درصد افزایش داشته است.

ورود ۶۷ هزار پرونده کیفری به استان قزوین

وی افزود: در ۶ ماه اول سال ۹۸ حدود ۶۷ هزار پرونده کیفری به دادسراها و دادگاه‌های استان وارد شده که از این میان هفت اتهام سرقت مستوجب تعزیر، توهین به اشخاص عادی، ضرب و جرح عمدی، تهدید به ضرب و جرح، ایراد صدمه بدنی غیر عمدی، تخریب اموال منقول و غیرمنقول و رانندگی بدون پروانه ۵۰ درصد پرونده‌ها را تشکیل داده اند.

این مسئول افزود: سرقت مستوجب تعزیر هفت هزار و ۱۱۹ پرونده، توهین به اشخاص عادی ۶ هزار و ۹۶۰ مورد، ضرب و جرح عمدی پنج هزار و ۷۸۴ پرونده، تهدید به ضرب و جرح چهار هزار و ۶۹۲ پرونده، ایراد صدمه بدنی غیر عمدی سه هزار و ۸۱۹ مورد، تخریب اموال منقول و غیرمنقول ۲ هزار و ۷۱۴ و رانندگی بدون پروانه ۲ هزار و ۷۰۷ پرونده را تشکیل داده اند.

رییس کل دادگستری استان قزوین افزود: کلاهبرداری، تهمت، افترا و فحاشی، نگهداری مواد مخدر و ... در رتبه‌های بعدی عناوین مجرمانه استان قرار دارند و در کل ۲۶ اتهام ۸۰ درصد پرونده‌های قضایی استان را تشکیل می‌دهند.

ثبت ۴۲ هزار پرونده حقوقی در قزوین

وی اضافه کرد: در ۶ ماه اول ۹۸ حدود ۴۲ هزار پرونده حقوقی وارد دستگاه قضا شده است که باید مردم را توجیه کرده و با افزایش اطلاعات حقوقی، جلوی تشکیل پرونده‌های قضایی را گرفت.

قدرتی گفت: در بخش حقوقی نیز ۸۰ درصد پرونده‌ها را ۲۲ عنوان تشکیل می‌دهند که هفت عنوان اول آنها مطالبه خسارت دادرسی، مطالبه خسارت تاخیر تادیه، اعسار از پرداخت هزینه دادرسی، مطالبه خسارت حق الوکاله، مطالبه وجه بابت چک و معامله و تامین خواسته است.

زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در قزوین کاهش یافته است

حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی افزود: در سال ۹۷، ۱۱۷ هزار و ۴۳۳ پرونده و در ۶ ماه امسال ۱۲۹ هزار و ۱۴۵ پرونده به دادسرا و داگاه‌های استان وارد شده که با رشد چشمگیری مواجه بوده است.
وی اضافه کرد:با وجود افزایش تعداد پرونده‌های استان متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی استان در ۶ ماهه سال جاری کاهش یافته و از ۱۱۶ روز به ۱۰۹ روز کاهش یافته است.

قدرتی افزود:همچنین با اقدامات صورت گرفته، در نیمه اول امسال ۴۰ درصد از پرونده‌های مسن که قبل از نیمه اول سال ۹۶ تشکیل شده بود کاهش یافته است.

وی اضافه کرد:دستگاه قضا برنامه ریزی کرده تا پایان امسال پرونده‌های مسن را کاهش داده و از اطاله دادرسی جلوگیری نماید.

رییس کل دادگستری قزوین با اشاره به دلایل اطاله دادرسی، افزود:یکی از دلایل این موضوع، افزایش بیش از ۲۰ درصدی ورودی پرونده‌های قضایی نسبت به سال قبل بوده در حالیکه تعداد کادر اداری و قضایی استان افزایش نیافته است.
 وی افزود: اگر بخواهیم بر اطاله دادرسی فایق آییم باید جلوی ورودی‌ها را بگیریم  ولی استان قزوین در مجموع از نظر کاهش اطاله دادرسی جایگاه بدی در سطح کشور ندارد.

قدرتی اضافه کرد: در ۶ ماه امسال، ورودی پرونده‌های قضایی استان نسبت به مدت مشابه قبل با ۱۰ درصد افزایش به حدود ۱۶۰ هزار پرونده رسیده که خود از عوامل اطاله دادرسی است.

وی با بیان اینکه کمبود کادر قضایی یکی از دلایل اطاله دادرسی است، افزود: ماهانه ۱۷۰ پرونده توسط یک قاضی بررسی می‌شود که قطعا افزایش تعداد پرونده‌ها در کیفیت رسیدگی به آنها اثرگذار خواهد بود.

قدرتی اضافه کرد:بخشی از کاهش ورودی پرونده‌ها به خود مردم باز می‌گردد که باید روابط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خود را به گونه ای تنظیم کنند که به تشکیل پرونده قضایی منجر نشود.

این مسئول گفت: یکی از سیاست‌های مهم قوه قضاییه کاهش ورودی پرونده‌ها است که در این راستا در حال برنامه‌ریزی برای هدایت مردم به سمت صلح و سازش در شورای حل و اختلاف هستیم.

رییس کل دادگستری استان اضافه کرد: همچنین طرح طلایه داران صلح و سازش در استان در حال تهیه است تا از تمام ظرفیت ادارات، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی در راستای گسترش فرهنگ صلح و سازش استفاده کنیم.

پرونده کارخانه کنتورسازی برای خلع ید مدیر عامل در حال بررسی است

وی اضافه کرد:کارخانه کنتورسازی در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شده است و باید با توجه به شعار رییس قوه قضاییه بررسی شود که آیا اصل واگذاری منطبق بر قانون صورت گرفته است؟

این مسئول گفت: کنتورسازی یکی از کارخانه‌های منحصر به فرد در کشور است اما هم اینک مشکلات زیادی داشته و مدیر عامل مجموعه به همراه پسر خود در زندان هستند.

قدرتی افزود: در حال تهیه یک گزارش از واگذاری‌های صورت گرفته در استان هستیم تا با ارسال به تهران در خصوص آنها تصمیم گیری شود.

وی اضافه کرد:موضوع کارخانه کنتورسازی از سوی استانداری و مسئولان کشوری نیز در حال پیگیری است و بحث ورشکستگی کارخانه نیز در حال رسیدگی قرار دارد تا مدیر قبلی خلع ید شود.

رییس کل دادگستری افزود:قطعا با خلع ید مدیر عامل و تعیین یک هیات سرپرستی در آینده وضع کنتورسازی بهتر خواهد شود.

رای صادر شده برای خبرنگار الوندی قابل اعتراض است

وی در خصوص رای صادر شده برای یک خبرنگار الوندی نیز گفت:این خبرنگار چهار شاکی داشت که پرونده وی در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت و حکم آن صادر شد.

قدرتی اضافه کرد: دستگاه قضایی از هر شخص حقیقی و حقوقی اگر مورد خلافی را مشاهده کند طبعا وظیفه دارد طبق قانون با آن برخورد نماید که البته رای این خبرنگار نیز قابل اعتراض است.

وی خطاب به خبرنگاران گفت: بحث عدالتخواهی و مبارزه با فساد باید از طریق قانونی براساس مقررات و قوانین صورت گیرد و در مبارزه با مفسدان نمی‌توان پا روی قانون گذاشت.

تعیین قاضی ویژه برای رسیدگی به پرونده هفت سنگان

وی با اشاره به انجام کارهای مفصل و تهیه یک گزارش ۳۰۰ صفحه ای در خصوص موضوع هفت سنگان گفت:ما نمی خواهیم عملکرد افراد مورد اتهام در این پرونده را قانونی اعلام کرده یا مطالب مطرح شده را غیرقانونی بدانیم.

قدرتی افزود: مرجع نهایی رسیدگی به پرونده هفت سنگان، دستگاه قضا است و فضای مجازی، تربیون‌ها و افراد نیز شرعا، قانونا و اخلاقا ملزم به پذیرش آن هستند.

 قدرتی عنوان کرد: حدود ۴۰ قطعه از اراضی هفت سنگان به نام کارکنان دادگستری بوده و مابقی متعلق به سایر دستگاه‌ها است که پرونده آنها برای رسیدگی بهتر از نظر حقوقی و کیفری به تهران ارجاع شد.

وی گفت: با ورود آیت الله رییسی به دستگاه قضا که در مبارزه با مفسدان خط قرمزی قایل نیستند قاضی ویژه ای برای این پرونده تعیین شده تا بدون هیچ شایبه جانبداری به موضوع رسیدگی کند.

۵۲ پرونده تخلف کارکنان و مدیران قزوین در حال رسیدگی است

وی اضافه کرد: هم اکنون ۵۲ پرونده تخلف کارکنان و مدیران قزوین در حال رسیدگی است و بیش از ۲۰ پرونده قطعی آماده اجرا بوده و حدود ۲۰۰ نفر از کارکنان و مدیران از گذشته دور پای میز محاکمه قرار دارند.

قدرتی افزود: دستگاه قضایی از پاسخگویی باکی ندارد چون پاسخ آن منطبق بر قانون و مبارزه با مفسدان است.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
سرانه کتابخانه در قزوین پایین تر از استاندارد استصادرات کشمش قزوین؛ روی هواتوسعه اقامتگاهی و گردشگری فدک قزوین باید شتاب بگیردحل مشکلات معیشتی مردم دغدغه مسئولان باشدمشکلات کارگران بازنشسته رفع و مطالبات آنها پرداخت گردید۲۳۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی البرز به زیر کشت جو رفت۶۰ هزار هکتار از اراضی قزوین به زیر کشت گندم رفتقیمت لوازم یدکی خودرو در قزوین افزایش نیافته استمانور بزرگ ستاد برفروبی شهرداری قزوین آغاز شدروزانه ۶۰ تن زباله در محمدیه و ناحیه شهری مهرگان جمع آوری می شودجایگاههای CNG در استان قزوین تقویت شدندهمایش ملی سرمایه‌های اجتماعی در دانشگاه امام(ره) برگزار می‌شودلایحه جامع دهیاری ها موجب تقویت جایگاه دهیاران می شودوزش باد شدید پدیده غالب جوی قزویننفرات برتر دومین جایزه کتاب سال قزوین معرفی شدندمدارس ابتدایی آوج تعطیل شدمعادن متروکه و غیرفعال، چراغ‌هایی در مسیر بادفضای مجازی حس نیاز به کتاب را کمتر کرده استخط و نشان استاندار قزوین برای مدیران اهل کاغذبازیخریداری ۲۰ هزار جلد کتاب توسط شهرداری قزوین
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
جزییات وام مسکن ملی اعلام شدجزئیات بیمه تکمیلی بازنشستگان تأمین اجتماعی اعلام شدکشف بیش از ۲۲۰ کیلوگرم مواد مخدر در بندرعباسذخیره سهمیه سوخت آبان ماه همه خودروها تا شش ماه قابل استفاده استبرندگان جایزه کتاب ملی آمریکا در سال ۲۰۱۹خوب، بد، جلف۲ پروانه نمایش گرفتکاهش قیمت 22 کالای اساسی در شهریورحمله وحشیانه سگ‌های شکاری به زن باردار در خیابان + عکسکشف بقایای نوزادان دو هزار ساله با کلاه ایمنی! +عکسبا این روش ها زانو دردتان را خوب کنیددیوید بکام درحال سخنرانی در سازمان ملل +عکسورود اتوبوس به ایستگاه راه آهن/ در آلمان رخ دادلرزش دست ها نشانه خوبی نیستواتس‌اپ برخی از کاربران برای همیشه قطع می‌شودفیلم | تحلیل امام جمعه موقت تهران درباره اعتراضات بنزینیدلار اندکی عقب رفت +جزئیاتسلام نظامی ترامپ در کنار جنازه سرباز آمریکایی +عکساقدام بشر دوستانه سردار آزمون در روسیه+عکسمهناز افشار برای همیشه از ایران رفت؟مردم نسبت به سال قبل چقدر سپرده در بانک‌ها دارند؟ +عکس