۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۱ آذر  | 2019 12 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 42 کد مطلب: 54610  

میزبانی تهران و قزوین از هفته فرهنگی روسیه

مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور از برگزاری هفته فرهنگی روسیه در ایران و در شهرهای تهران و قزوین خبر داد و گفت: این رویداد فرهنگی و هنری با حضور مسئولان ایران و روسیه افتتاح خواهد شد.
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۲ آبان ساعت 09:15

 صدای قزوین - محمد علی کیانی  با اشاره به جزئیات و روند برگزاری هفته فرهنگی روسیه در ایران، گفت: در چارچوب توسعه روابط و همکاری‌های فرهنگی ایران و روسیه، (آبان‌ماه جاری) میزبان هفته فرهنگی روسیه در ایران هستیم.


شهرهای تهران و قزوین، در فاصله روزهای ۱۸ تا ۲۳ آبان با حضور مقامات فرهنگی دو کشور و سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم ایران میزبان هفته فرهنگی روسیه در ایران هستند.
وی با بیان این که برگزار کنندگان این برنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه هستند، گفت:  در اجرای برنامه از همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی، مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران، نهادهای فرهنگی شهر قزوین ومجموعه روس کنسرت روسیه بهره می‌گیرند.
کیانی، گفت:‌ در این رویداد، نمایشگاه هنرهای سنتی روسیه به میزبانی مجموعه فرهنگی و تاریخی کاخ نیاوران از تاریخ ١٩ آبان ماه به مدت چهار روز برگزار می شود. به گفته مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، برگزاری هفته فرهنگی بین کشورها بالاترین سطح روابط فرهنگی دو کشور را نشان می‌دهد که در شهریور ماه سال گذشته هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه برگزار شد.

کیانی ادامه داد: در طول برگزاری هفته روسیه در ایران، برنامه‌های مختلفی از سوی گروه‌های موسیقی و هنرمندان روسی در زمینه صنایع دستی، نقاشی و ... اجرا می‌شود و محصولات روسی نیز به نمایش در خواهند آمد.

مراسم افتتاح این برنامه روز شنبه ۱۸ آبان ساعت ١٥ در تالار وحدت خواهد بود. و برگزاری نمایشگاه هنرهای سنتی روسیه در مجموعه فرهنگی و تاریخی کاخ نیاوران از تاریخ ١٩ آبان ماه به مدت چهار روز برگزار می‌شود.روابط فرهنگی ایران و روسیه در یک نگاه

روابط میان ایران و روسیه از قدمتی چهار صد ساله برخوردار است.موافقت‌نامه‌ فرهنگی میان ایران و روسیه که در سال ۱۳۴۵ به امضا رسید،هم‌اکنون نیز پایه قانونی مناسبی‌ برای فعالیت‌های دو کشور می‌باشد.تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی،این قرارداد بیشتر مبنای فعالیت‌های گسترده روسیه در ایران بود ولی با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی،زمینه ظهور مبادلات فرهنگی دوجانبه پدید آمد. در طول دهه نود میلادی روابط فرهنگی دو کشور گسترش داشت.درعین‌حال مقطع‌ زمانی ۱۳۷۸ و گشایش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه نقطه عطفی در فعالیت‌های فرهنگی ایران در روسیه به شمار می‌ آید.

هر دو کشور دارای ظرفیت های گسترده فرهنگی هستند که این ظرفیت ها می تواند در خدمت منافع و اهداف مشترک در سطوح دو جانبه، منطقه ای و بین المللی بکار گرفته شود
روابط­ فرهنگی ایران و روسیه، روابطی دوسویه و بر پایه­ تساوی ما بین طرفین است که در آن، هیچ یک بر دیگری غالب نیست. بدیهی است که در طی گذشت زمانی طولانی، ممکن است سطح تاثیر یکی از کشورها بر فرهنگ کشور مقابل تغییر کند، اما به طور کل، این تاثیر از هر دو سو به یک اندازه بزرگ و پراهمیت است. ه لطف سیاست فرهنگی دو کشور، امکان اعتماد دوسویه فراهم شد که این امر به همکاری نزدیک منتهی می­ گردد. سیاست اتخاذ شده توسط جمهوری اسلامی ثابت می­کند که ایران به جز استقرار روابط صلح ­آمیز و سازنده­ی بنیان شده بر اساس اصول برابری و احترام متقابل، هدفی با محوریت گسترش تاثیرات ایدئولوژیکی ندارد. همانطور که پیش­تر گفته شد، روابط اقتصادی و سیاسی شکل گرفته، فعالانه درجهت گسترش روابط فرهنگی مورد استفاده قرار­ گرفتند. اما سخن گفتن پیرامون واکنش متقابل فرهنگ­ ها در معنای جهانی آن بسیار پیچیده­ است، چرا که اشکال مختلف آن در تمامی سطوح خودنمایی نمی­ کنند.

طی سال های گذشته رفت و آمدهای دو طرفه و برگزاری و فعالیت های فرهنگی و هنری به ویژه هفته های فرهنگی و فیلم، روزهای فرهنگی انجام شده و در حال انجام است.

در این مدت رفت و آمدهای مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر به دو کشور نیز روند صعودی به خود گرفته و فعالیت هایی نیز انجام گرفته و در دست اقدام است از این رو اینگونه فعالیت ها و تعاملات میان دو کشور در نتیجه به توسعه و گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور منجر خواهد شد.

برگزاری هفته های فرهنگی طی چند سال گذشته در روسیه و متقابلا هفته های فرهنگی روسیه در ایران نیز بر اساس تفاهم نامه های امضا شده میان مسئولان و  وزرای فرهنگی دو کشور به ویژه طی چند سال گذشته انجام شده و می شود.

تمام مجموعه اقدامات و فعالیت های در این راستا با تلاش و همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و رایزنان فرهنگی مستقر در کشورهای مقصد و همکاری سفارتخانه های ایران در آن کشورها و متقابلا در ایران انجام و پیگیری می شود.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
توسعه شهرها براساس نیازهای موجود باید صورت پذیردقزوین، ظرفیت معرفی شدن به عنوان الگوی ترافیکی کشور را داردطرح کاداستر در ۵۰ درصد از اراضی کشاورزی قزوین عملیاتی شد۴۰۰ هزار تن از محصولات دامی قزوین به دیگر استانها عرضه می شودتولید محصولات گواهی شده در راستای سلامت غذا و جامعه استپرداخت تسهیلات به دامپروریها باید آسان شوداعلامیه حقوق بشر نیز بر ضرورت مسکن افراد تاکید داردتولید کنندگان محصولات گواهی شده حمایت شوندمسابقات بین المللی کشتی نونهالان در قزوین آغاز شد استفاده از سیستم های هوشمند در کاهش حوادث ضروری استمیزبانی مسابقات کشتی، زیرساخت‌های ورزشی الوند را ارتقا دادخطر مدرک‌گرایی دانشگاه‌ها و دانشجویان را تهدید می‌کند۲۴ پژوهشگر برتر استان قزوین تجلیل شدندمراکز فرهنگی و اجتماعی شهرستان آوج تجهیز می‌شوندانفجار کپسول سی ان جی با یک کشته و ۴ مصدوم در قزوینمصرف بنزین در قزوین ۱۵ درصد کاهش یافتقاچاقچی اقلام آرایشی در قزوین ۳۰۰ میلیون ریال جریمه شدرئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین استعفا کردپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبهتیم والیبال شهرداری قزوین برابر عقاب تهران به برتری رسید
۲۴ پژوهشگر برتر استان قزوین تجلیل شدندرئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین استعفا کردمسابقات بین المللی کشتی نونهالان در قزوین آغاز شداعلامیه حقوق بشر نیز بر ضرورت مسکن افراد تاکید داردتولید کنندگان محصولات گواهی شده حمایت شوندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبهتولید محصولات گواهی شده در راستای سلامت غذا و جامعه استمصرف بنزین در قزوین ۱۵ درصد کاهش یافتخطر مدرک‌گرایی دانشگاه‌ها و دانشجویان را تهدید می‌کندمیزبانی مسابقات کشتی، زیرساخت‌های ورزشی الوند را ارتقا داد استفاده از سیستم های هوشمند در کاهش حوادث ضروری استانفجار کپسول سی ان جی با یک کشته و ۴ مصدوم در قزوینمراکز فرهنگی و اجتماعی شهرستان آوج تجهیز می‌شوندقاچاقچی اقلام آرایشی در قزوین ۳۰۰ میلیون ریال جریمه شد۴۰۰ هزار تن از محصولات دامی قزوین به دیگر استانها عرضه می شودپرداخت تسهیلات به دامپروریها باید آسان شودطرح کاداستر در ۵۰ درصد از اراضی کشاورزی قزوین عملیاتی شدقزوین، ظرفیت معرفی شدن به عنوان الگوی ترافیکی کشور را داردتوسعه شهرها براساس نیازهای موجود باید صورت پذیرد
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!