۱۳۹۹ پنج شنبه ۸ خرداد  | 2020 5 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 59 کد مطلب: 56293  

شبح کرونا در سایه کمبود تجهیزات بهداشتی

همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور و توصیه پزشکان و مسوولان مبنی بر رعایت موارد بهداشتی برای پیشگیری از این بیماری، شهروندان قزوینی برای تهیه محصولات بهداشتی مقابله با این ویروس مانند ماسک، دستکش و الکل با مشکل روبرو هستند و این موضوع خود به یک عامل منفی روحی و روانی در بین مردم تبدیل شده و ترس ابتلا را بین آنان نیز افزایش داده است.
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۱ اسفند ساعت 09:20

 صدای قزوین - کرونا یک ویروس جدید از بین ویروس‌های سرماخوردگی است، ویروسی مشابه سارس و مرس که طی دهه‌های گذشته جان هزاران انسان را نیز گرفته، این ویروس نوظهور که هنوز داروی خاصی برای آن یافت نشده امروزه در بیش از ۵۰ کشور دنیا شایع شده و سرمنشا آن از شهری به نام ووهان در چین بوده است.


ویروس کرونا ابتدا با حمله به دستگاه تنفسی، روده و معده فرد مبتلا را درگیر خود ساخته و علائم آن نیز آب‌ریزش بینی، سرفه زیاد، تب و تنگی نفس به همراه اسهال است و هیچ واکسنی نیز برای مبارزه و ریشه کن شدن آن وجود ندارد.

اعلام این بیماری در کشور طی ۲ هفته گذشته موجی از نگرانی را در بین شهروندان کشور و نیز استان قزوین ایجاد کرده در حالی که کنترل و پیشگیری از آن به شرط مهیا بودن امکانات و تجهیزات اولیه بهداشتی و عمل کردن به توصیه های مسوولان وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی بسیار آسان خواهد بود.

متاسفانه طی روزهای گذشته و علی رغم گفته مسوولان عالی استان و نیز دانشگاه علوم پزشکی قزوین مبنی بر قابل دسترس بودن تجهیزات و امکانات پزشکی و بهداشتی برای مبارزه با این ویروس در بین مردم، اما هیچ یک از تجهیزات اولیه و ابتدایی از جمله ماسک N۹۵ ، دستکش‌های یک بار مصرف و مواد ضدعفونی کننده به راحتی در سطح شهر قزوین یافت نشده و اگر هم باشد با مبالغ گران و به صورت آزاد بوده که این مساله اعتراضات مردم را به همراه داشته است.

هیچ داروخانه‌ای در قزوین موادضد عفونی کننده و ماسک ندارد

اکبر مرادخانی، شهروند قزوینی در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه به هر داروخانه‌ای که در سطح شهر قزوین مراجعه می‌کنی با این اطلاعیه که برروی آن نوشته، ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده نداریم، روبرو می‌شویم و وقتی هم اعتراض می‌کنیم که این نوع اقلام به لحاظ بهداشتی باید از سوی چنین مراکزی توزیع شود، می‌گویند این تصمیم از سوی مسوولان دانشگاه علوم پزشکی قزوین گرفته شده است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که دستکش یک بار مصرفی که پیش از شیوع این ویروس هر بسته آن ۱۷ هزار تومان بود امروز در بازار آزاد با ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان و یه ژل ضدعفونی کننده کوچک ۲۵ هزار تومان در این وضعیت اقتصادی بد مردم خرید و فروش می‌شود و هیچ شخص و نهادی هم پاسخگو نیست.

به گفته وی، دولت و مسوولان در شرایط بحران باید چنین اقلامی را رایگان و یا با قیمت ارزان در اختیار مردم قرار دهند تا همه آحاد جامعه قدرت خرید و تهیه آن را به یکسان داشته باشند.

ماسک ۵۰۰ تومانی شده سه هزار تومان

یک شهروند دیگر اظهار داشت: مسوولان مدام از تامین تجهیزات و امکانات بهداشتی دم می‌زنند اما به آنان بگویید که یک ماسک ساده که قیمت آن ۵۰۰ تومان بوده امروز به سه هزار تومان رسیده است.

مریم‌السادات بهشتی، تصریح کرد: آیا مردم در شرایط بحران اقتصادی و با وجود ده‌ها مشکل دیگر قدرت خرید ژل ضد عفونی کننده کوچک ۲۵ هزار تومانی و یا دستکش‌هایی که قیمت هر بسته آن بالای ۱۰۰ هزار تومان است را دارند؟

وی اضافه کرد: همه مردم قبول دارند که امروز کرونا یک بحرانی جهانی است و باید همه دست در دست یکدیگر بدهیم و با بهترین شکل به مبارزه با آن بپردازیم اما در این راه مسوولان هم باید همراه مردم باشند و ضمن یکسان دیدن همه آنها، از ارایه و توزیع هرگونه تجهیزات و لوازم مورد نیاز در این زمینه دریغ نورزند.

محلول‌های شوینده و ضدعفونی کننده در قزوین به افراد سفارشی داده می‌شود

مسعود معینی، دانشجویی که قصد خارج شدن از فروشگاه لوازم و تجهیزات پزشکی واقع در خیابان فردوسی را داشت به خبرنگار ایرنا گفت: مشاهده کنید که این فروشگاه به این بزرگی حتی ماسک ندارد به من بدهد در حالی که پیش از من آقایی آمد و مقادیر قابل توجهی ژل ضدعفونی کننده، انواع دستمال و دستکش یک بار مصرف و هر چه که خواست گرفت و رفت.

وی اضافه کرد: مسوولانی که مردم را فقط به رعایت مسایل بهداشتی توصیه می‌کنند از خود نمی‌پرسند که لوازم اولیه انجام این کار باید از کجا تامین و به دست مردم برسد؟ تنها با شعار دادن و وعده و وعید که نمی‌شود به مبارزه با این بیماری کشنده و خطرناکی که حتی واکسن هم ندارد، برویم.

به گفته وی، شهروندان قزوینی در حال حاضر که شیوع بیماری کرونا نیز بر حسب اخبار رو به افزایش گذاشته، متاسفانه حتی برای دریافت یک ماسک درمانده شده‌اند و بسیاری از لوازم بهداشتی اولیه مانند یک ماسک نیز در چنین اوضاع و احوالی در اختیار افراد خاص و سفارشی قرار می‌گیرد.

مواد ضدعفونی کننده و شوینده در قزوین توزیع شد

علی اکبر کبیری، معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت استان قزوین در این رابطه به ایرنا گفت: با هماهنگی‌های به عمل آمده امروز ۱۱ هزار کیلوگرم انواع محلول‌های شوینده و مواد ضدعفونی کننده به دانشگاه علوم پزشکی قزوین جهت توزیع در مراکز مورد نظر داده شد.

وی تصریح کرد: مواد ضدعفونی کننده جهت پیشگیری از بیماری کرونا در ۱۰ مرکز تعیین شده قزوین توزیع شده تا از امروز در اختیار شهروندان قرار گیرد.

به گفته وی، با توجه به اینکه تمامی مواد مورد نیاز از واحدهای تولیدکننده استان تامین شده، از این پس شهروندان هیچ‌گونه نگرانی راجب تهیه این گونه مواد نداشته باشند.

کبیری با بیان اینکه واحد نظارت و بازرسی سازمان صمت استان قزوین نیز فعالیت و نظارت‌های خود را از امروز افزایش داده و با متخلفان در امر توزیع به شدت برخورد می‌کند، اظهار داشت: شهروندان در صورت هرگونه مشکل و یا گرانی لوازم بهداشتی جهت جلوگیری و پیشگیری از کرونا را با شماره ۱۲۴ در میان بگذارنند تا بازرسان این سازمان بلافاصله برخورد قانونی در این زمینه را به عمل آورند.

این در حالی است که خبرنگار ایرنا در سرکشی از فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی که مسوولیت فروش لوازم بهداشتی لازم در خصوص ویروس کرونا را برعهده دارند، صحت گفته‌های شهروندان را در خصوص نایاب بودن برخی اقلام و گرانی آنها را تایید کرده است.

حسن ارداقیان، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز اواخر هفته گذشته ضمن رد شایعات مربوط به کمبود اقلام بهداشتی اظهار داشت که چنین مساله‌ای صحت ندارد و شهروندان با مراجعه به فروشگاه‌های عرضه تجهیزات پزشکی می‌توانند به راحتی اقدام به تهیه لوازم مورد نیاز کنند.

در عین حال نیز مسوولان دانشگاه علوم پزشکی، جمله رییس آن در امر اطلاع رسانی ویروس کرونا و آمار تعداد مبتلایان و افراد مشکوک به آن، که به گفته معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین از جمله وظایف آنها محسوب شده و رسانه ها را باید در جریان این اخبار بگذارند، به سختی قادر به گفت و گو و پاسخ  به خبرنگاران هستند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
تولید ۲ هزار و ۸۸۷ تن بذر در شرکت‌های تعاونی قزوین۷۰ درصد مشکل کارخانجات قزوین داخلی استسمپاشی درختان در قزوین آغاز می‌شود۸۵۰ بسته‌ معیشتی میان جامعه ورزش قزوین توزیع شدناوگان شهری قزوین با یارانه دولتی دوگانه‌سوز می‌شوند۵ بنای غیر مجاز در اراضی کشاورزی شهرستان آبیک تخریب شدپایداری وضعیت جوی قزوین تا روز شنبه ادامه داردفرمانده انتظامی استان قزوین، تحریم ناجا را محکوم کرد۷۰ درصد مشکل کارخانجات قزوین داخلی استرعایت گردش کار صدور پروانه در حریم شهرها الزامیستتعریض گردنه آوج به زودی آغاز می‌شودثبات مدیریت به مفهوم سنگ اندازی در مسیر اجرای پروژه‌ها نیستدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در قزوین برگزار می شوداقتصاد کشور تا پایان امسال درگیر تبعات کرونا استیک جوان ۳۶ ساله در دریاچه الموت شرقی غرق شداطلس طبیعت گردی قزوین تهیه می‌شودمبارزه با ملخ‌های مراکشی در ۱۵ هزار هکتار از اراضی قزوین۱۴ کارگاه تولیدی متخلف در قزوین پلمپ شدنمایندگان استان قزوین در مجلس دهم عملکرد مطلوبی داشتندپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبه
پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / چهارشنبهاطلس طبیعت گردی قزوین تهیه می‌شودمبارزه با ملخ‌های مراکشی در ۱۵ هزار هکتار از اراضی قزوینناوگان شهری قزوین با یارانه دولتی دوگانه‌سوز می‌شوندتعریض گردنه آوج به زودی آغاز می‌شوددهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در قزوین برگزار می شودرعایت گردش کار صدور پروانه در حریم شهرها الزامیستیک جوان ۳۶ ساله در دریاچه الموت شرقی غرق شد۸۵۰ بسته‌ معیشتی میان جامعه ورزش قزوین توزیع شد۵ بنای غیر مجاز در اراضی کشاورزی شهرستان آبیک تخریب شد۷۰ درصد مشکل کارخانجات قزوین داخلی استفرمانده انتظامی استان قزوین، تحریم ناجا را محکوم کرد۱۴ کارگاه تولیدی متخلف در قزوین پلمپ شداقتصاد کشور تا پایان امسال درگیر تبعات کرونا استثبات مدیریت به مفهوم سنگ اندازی در مسیر اجرای پروژه‌ها نیست۷۰ درصد مشکل کارخانجات قزوین داخلی استنمایندگان استان قزوین در مجلس دهم عملکرد مطلوبی داشتندپایداری وضعیت جوی قزوین تا روز شنبه ادامه داردسمپاشی درختان در قزوین آغاز می‌شودتولید ۲ هزار و ۸۸۷ تن بذر در شرکت‌های تعاونی قزوین
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
چه کار کنیم در فصل گرما جوش نزنیم؟قاتل جوان سنندجی از قصاص رهایی یافتصفحه اول روزنامه‌های 8 خرداد 1399 به این شرح است:نمایی متفاوت ازقتل رومینادل ربایی دشت شقایق در دیلمان +عکسناخن‌های بلند چگونه میزبان کرونا می‌شوند؟این علامت هنگام ورزش کردن نشانه‌‌ی بیماری قلبی استکودک نابغه ۴ ساله با ضریب هوشی ۱۵۴ و توانایی صحبت کردن به سه زبان متفاوتکشف عجیب پلیس در متروی تهراننور آبی خواب را مختل می کندآخرین وضعیت معافیت مالیات بر ارزش افزوده طلالایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان چه می‌گوید؟ | درخواست معاون حقوقی رئیس‌جمهوری از هیئت دولتفراستی به مناظره طلبیده شدماجرای نان سفید باید تمام شود | وضعیت سوءتغذیه در استان‌های مختلف کشوروضعیت خریدهای هیجانی سکهبازهم اتفاق افتاد؛ کشف یک تریلیونی خودروهای احتکاری در پایتختآغاز ثبت نام کلاس اولی ها از دهم خردادیک کشته در آتش‌سوزی جنگل‌های «پاوه» کرمانشاهدختر شی پدر تالشی/ کرونا همچنان ادامه دارد/ احتمال وقع زلزله‌ای شدید در تهران/ اقدام به خودکشی در ساختمان وزارت کارچرا نباید هرگز پای خود را روی داشبورد خودرو بگذارید؟+ عکس