۱۳۹۸ شنبه ۳ اسفند  | 2020 2 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 146 کد مطلب: 54169  

همه چیز در مورد عوارض خروج از کشور

با پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت اینترنتی و یا سامانه الکترونیکی، در هزینه های خود صرفه جویی کنید.
۱۳۹۸ سه شنبه ۹ مهر ساعت 14:54

 صدای قزوین - اگر با خودروی شخصی خود به مقاصد مختلفی در داخل کشور سفر کرده باشید حتماً با جایگاه های پرداخت عوارض جاده ای در مسیر روبرو شده اید. همانطور که این جایگاه ها مبلغ مشخصی را به عنوان عوارض از شما دریافت می کنند برای خروج از کشور نیز موظف به پرداخت هزینه هایی هستید. این هزینه ها یا همان عوارض خروج از کشور در حقیقت نوعی مالیات است که از مسافران سفرهای خارجی دریافت می گردد. اما چرا باید برای سفرهای خارجی عوارض خروج از کشور بدهیم؟


تاریخچه دریافت عوارض خروج از کشور به سال ۱۳۶۴ باز می گردد. بر اساس قانون مصوب در این سال، دولت موکلف شد از هر مسافری که با گذرنامه ایرانی به خارج از کشور سفر می کند، مبلغی را به عنوان عوارض دریافت کند و عوارض دریافتی را برای توسعه گردشگری در کشور هزینه کند.این مبلغ تا قبل از روی کار آمدن دولت الکترونیک به صورت حضوری از مسافران دریافت می شد که بر اساس آن فرد موظف بود برای تکمیل مدارک خود برای سفرهای خارجی، به شعب منتخب بانک ملی در سراسر کشور مراجعه و مبلغ فوق را به حساب اداره کل امور مالیاتی کشور واریز نماید. البته راه دیگری نیز برای این کار وجود داشت و آن هم پرداخت عوارض در فرودگاه ها بود که معمولاً با صف های طولانی همراه می شد و زمان زیادی را از مسافر می گرفت. اما در نهایت اگر مسافری موفق به دریافت رسید عوارض خروج از کشور نمیشد حتی اگر بلیط هواپیما خارجی خود را هم خریداری کرده بود، اجازه خروج از کشور برای وی صادر نمی شد.

امروزه اما عوارض خروج از کشور به صورت اینترنتی و از طریق سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور قابل پرداخت است. با استفاده از این سامانه که در آذر ماه ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید، مسافران می توانند مبلغ عوارض خروج از کشور خود بدون نیاز به مراجعه حضوری و تنها از طریق سایت بانک ملی پرداخت نمایند.

نحوه پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور

جهت پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور تنها کافیست به وبسایت بانک ملی ایران مراجعه نموده و در صفحه نخست منوی "خدمات الکترونیکی" را باز کنید. سپس از منوی مربوطه به بخش " پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور" بروید و اطلاعات مورد نیاز در صفحه جدید را تکمیل نمایید. در این صفحه می بایست نام و نام خانوادگی، کد ملی، ایمیل و شماره موبایل خود را در کادرهای مربوطه وارد نمایید و نوع سفر خود را از میان دو گزینه "خروج سیاحتی" و "خروج زیارتی" انتخاب کنید. در نهایت پس از نمایش هزینه عوارض، اطلاعات ثبت شده را تائید و مبلغ مشخص شده را پرداخت نمایید.مدارک مورد نیاز در پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور

برای پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور می بایست اطلاعات شخصی مسافر نظیر نام و نام خانوادگی، کد ملی، یک ایمیل فعال و همچنین یک شماره تماس معتبر در اختیار داشته باشید. همچنین دسترسی به اطلاعات یک کارت بانکی معتبر برای پرداخت آنلاین هزینه عوارض نیز ضروری می باشد. در نهایت نیز بهتر است از رسید مربوطه پرینت بگیرید و نسخه چاپی رسید را به همراه داشته باشید.

آیا فقط در سفرهای هوایی موظف به پرداخت عوارض خروج از کشور هستیم؟

برای انجام هر نوع سفر خارجی چه به صورت کاری و تفریحی و چه به صورت زیارتی، هم از طریق مرزهای هوایی و هم از راه مرزهای زمینی، تمامی مسافران حتی نوزادان زیر دو سال باید علاوه بر تهیه گذرنامه و ویزا، عوارض خروج از کشور را نیز پرداخت نمایند. البته این عوارض برای انواع مختلف سفر نرخ های متفاوتی دارد که جزئیات آن را می توانید در جداول زیر بررسی کنید.جدول هزینه عوارض خروج از کشور در سال های مختلف

سفر

توجه: در سال ۹۸ عوارض خروج از کشور سفرهای زمینی، پلکانی نبوده و با سفرهای بیشتر به آن افزوده نمی شود. ضمنا زائران اربعینی که به صورت زمینی به کشورهای زیارتی سفر می کنند نیز از پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور معاف هستند.

برای اطلاع از اینکه چه افراد دیگری از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟ می توانید ادامه مطلب " چرا باید عوارض خروج از کشور بپردازیم؟ " را در وبسایت قاصدک ۲۴ مطالعه نمایید.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه ها

مدتی است که برخی از فرودگاه های کشور از جمله فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) مجهز به دستگاه هایی موسوم به Cashless ATM شده اند. این دستگاه ها به مسافران اجازه می دهند در زمانی کوتاه و به صورت آنلاین عوارض خروج از کشور خود را پرداخت کنند. کار با دستگاه های مستقر در فرودگاه ها بسیار ساده است و پروسه ای مشابه پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور دارد. گفتنی است طبق برنامه ریزی های انجام شده تمام فرودگاه های کشور تا چند سال آینده به دستگاه های Cashless ATM مجهز خواهند شد.چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

در پرداخت عوارض خروج از کشور استثنائاتی نیز وجود دارد مثلاً دانشجویانی که با مجوز به تحصیل در خارج از کشور اشتغال دارند از پرداخت هزینه های خروج از کشور معاف هستند. همچنین خدمه وسایل سفر، بیمارانی که با مجوز برای درمان به کشورهای خارجی سفر می کنند، جانبازان در حال معالجه در کشورهای خارجی، ایرانیان مقیم کشورهای خارجی که در کشور مربوطه مشغول به کار هستند (این افراد می بایست دارای کارنامه شغلی تائید شده از سوی وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشند) نیز جز این افراد می باشند.

رسید عوارض خروج از کشور چه مدت اعتبار دارد؟

استفاده از وجوه واریزی به عنوان عوارض خروج از کشور در هر سال محدودیتی ندارد. لذا اگر مسافری پس از واریز وجه، به هر دلیلی موفق به خروج از کشور نشد می تواند از پرداختی های مزبور در سفرهای بعدی استفاده نماید. بر این اساس نگهداری رسید شماره پیگیری وجوه پرداختی توسط فرد الزامی است. با همه اینها سازمان امور مالیاتی کشور تدابیری اندیشیده است تا مسافرانی که در زمان مربوطه موفق به خروج از کشور و استفاده از وجوه واریزی نشده اند نیز بتوانند هزینه عوارض خروج از کشور خود را به صورت سیستمی مسترد نمایند. گفتنی است این مبلغ صرفاً به حساب شخصی که شماره ملی وی در رسید پرداخت درج شده است واریز می گردد.

در پایان یادآور می شویم که عوارض خروج از کشور در حقیقت یک نوع اجازه حکومتی برای خروج و دریافت اجازه برای ورود به کشور مقصد است. بنابراین علاوه بر خرید حضوری یا خرید اینترنتی بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس و دریافت ویزا، حتماً در سفرهای خارجی خود می بایست نسبت به پرداخت این هزینه نیز اقدام کنید.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
کارآفرینان حوزه فرهنگ مورد حمایت قرار می‌گیرندبرخی صنایع قزوین حرف اول حوزه نفت و گاز کشور را می‌زنندسطح کشت صیفی‌جات در قزوین کاهش می‌یابددانشگاهیان قزوینی آماده خلق حماسه‌ای دیگر در دوم اسفندرسیدگی به پرونده زمین‌خواری هفت سنگان در تهران۹۱۵ طرح پاکسازی در محلات آلوده استان قزوین اجرا شده استساختمانهای قزوین ۱۶ سانتیمتر نشست داردراه اندازی مرکز نگهداری و ترک اعتیاد در استان قزوین ضروری استشورای نگهبان ادعای عصمت نداردکارگران کنتورسازی قزوین خواستار رسیدگی مسوولان به مشکلاتشان شدنددشمنان از مشارکت حداکثری مردم در انتخابات واهمه دارنددرمان اعتیاد نیازمند مشارکت عمومی استدختران بسکتبالیست شهرداری قزوین راهی لیگ برتر شدندمبارزه با مواد مخدر باید به یک فرهنگ تبدیل شودامنیت پایدار ارمغان مشارکت حداکثری مردم در انتخابات استچالش‌های ارتباط بین نمایندگان مجلس و رسانه‌هانشت گاز «ال پی جی» در شهر صنعتی البرز مهار شد۶۲۴ بازرس بر انتخابات استان قزوین نظارت می‌کنندکمک به مساجد به طور هدفمند صورت گیردمعیار رأی دادن نگاه قومی و قبیله‌ای نباشد
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
زنده بودن دختر جوان بر اثر سقوط سنگ در محور هرازانتخابات مجلس یازدهم در حوزه های رای‌گیری خرمشهرپایان مهلت قانونی رأی‌گیری در سراسر کشور /آغاز فک پلمپ و شمارش آراء صندوق‌هافعالیت ادارات فردا با ۲ ساعت تاخیر آغاز می‎شودمحمدرضا شجریان درگذشت؟انتخابات مجلس یازدهم در حوزه های رای‌گیری آبادانمحمدرضا شجریان زنده استشمارش آرا آغاز شدواکنش همایون شجریان به خبر درگذشت استاد شجریانحال استاد آواز ایران مساعد نیستما با دو فضایی شدن فرهنگ مواجه شده ایم/ بخش مهمی از فرهنگ جامعه در فضای مجازی شکل می گیرد/ فضای مجازی منبع مهمی برای فرهنگی شدن جامعه استهشدار خبرنگاران آلمانی در مورد استرداد آسانژ به آمریکاصحبتهای قابل تامل عمو پورنگ در مورد ماسک ها و ماده های ضد عفونی کنندهچرا کرونا ویروس از مردان بیشتر تلفات می‌گیرد؟آخرین خبر از وضعیت جسمی محمدرضا شجریانواکنش رئیس اورژانس به صوت منتسب به او درباره کرونا | کار معاندین استاستاندار تهران: آمار مشارکت به‌صورت کشوری اعلام می‌شودلبنان از مشاهده یک فرد مبتلا به ویروس کرونا در هواپیمایی از مبدا ایران خبر دادبرای آزمایش کرونا به آزمایشگاه‌های خصوصی برویم؟واکنش جهانپور به آمار وزیر بهداشت ترکیه از مبتلایان کرونا در ایران